2020 Festival Takvimi

0
5868
festival_takvimi_kapak

Festival ruhuyla dünyaya gelenler için yeni bir yıl, onlarca yeni festival demek. Festival denildiğinde ilk olarak akla rengarenk caddeler, kalabalık arkadaş grupları, farklı lezzetler ve mutlu insanlar geliyor. Nerede ve kiminle olursa olsun; bir festivale katılıp da eğlenmemek, keyif almamak pek mümkün değil.

Hem dünyanın hem de Türkiye’nin dört bir yanında katılımınızı bekleyen o kadar çok festival ve kutlama var ki; hepsine birden yetişebilmek için bir programa sadık kalmanızın kaçınılmaz olduğunu da en baştan belirtelim.

Kültürtarihmüzik, dans, tiyatro ya da gibi ilginizi her ne çekiyorsa bunu belirledikten sonra tek yapmanız gereken seyahatlerinizi önceden organize etmek. Yeni şehirler görmeyi herkes sever ancak işin sırrı o şehrin en güzel zamanına denk gelebilmekte.

Festivaller çoğu zaman geleneksel olarak aynı tarihleri kapsadığından, erken rezervasyon ve ucuz bilet gibi şanslarınız da fazlasıyla mevcut. Temmuz ya da Ağustos aylarındaki etkinlikler bile programlarını Ocak itibariyle açıklamaya başlıyor.

Sizler için hem yurt içinde hem de yurt dışında düzenlenen en güzel ve en etkileyici festivalleri bir araya getirdik. Masa takviminizi de yanınıza aldıysanız, gelin hiç vakit kaybetmeden 2020 festivallerine hazırlanmaya başlayalım. 2020 yılında Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli yerlerinde düzenlenecek en popüler festival ve şenlikler:

İçindekiler

2020 Yılında Yurt Dışında Düzenlenecek Festivaller

2020 Yılında Yurt Dışında Düzenlenecek Festivaller

Dünya çapında düzenlenen öyle renkli ve öyle görkemli eğlenceler var ki; belki de bu listeyi “Ölmeden Önce Yapılacaklar Listesi” kabul edip duvarınıza asmalısınız!

Her biri insanın hayata bakışını değiştirecek detaylarla dolu festivallerin kimi tropik ülkelerde, kimi Avrupa başkentlerinde kimi de Doğu Asya’da yer alıyor.

Uzaklıklar da göz önüne alındığında, bu seyahatlerle ilgili en az birkaç ay öncesinden organizasyonlara başlamalısınız. Biletler dünya çapında ilgiyle takip edildiği için listeler erken tarihlerde ilan ediliyor.

Aylara göre 2020’nin en ilgi çekici festivallerine aşağıda ulaşabilirsiniz:

Havana Caz Festivali, Ocak, Havana, Küba

havana jazz

15 Ocak 2020 Çarşamba ve 20 Ocak 2020 Pazartesi tarihleri arasında Küba sokaklarını caz müzik notaları inletiyor.

UNESCO Dünya Mirası listesinin de ilk sıralarını süsleyen Havana Eski Kenti; festival dönemi boyunca meydanlarında dans eden ve şarkı söyleyen Kübalıları ağırlıyor.

Küba; sadece Fidel Castro ve Che Guevara gibi ölümsüz liderlerin izlerini takip etmek için bile ziyaret edilebilecek bir yerleşim. Üstelik burada geçmişten günümüze kalan Amerikan tipi arabalarla bol bol fotoğrafınız olabilir!

Festival süresince Küba’nın en ünlü caz müzik mekanlarında yerli ve yabancı sanatçılar performanslarını sergiliyor. Üstelik gece gündüz demeden günün 24 saati boyunca istediğiniz eğlenceye dahil olabilirsiniz.

Venedik Karnavalı, Şubat, Venedik, İtalya

Venedik Karnavalı

2020 yılının Şubat ayına damga vuracak etkinlik kesinlikle bu; ancak Şubat ayının ilk günler için de şimdiden izin almanızda fayda var.

Maske ve kostümleriyle ünlü Venedik Karnavalı 2020, 8 Şubat tarihinde başlıyor ve 25 Şubat’a kadar hız kesmeden devam ediyor.

Tarihi 1268 yılına kadar festivale ait gelenekler arasında maske takmanın yanı sıra; gösterilere ve yarışmalara katılmak da var. Maskeler, sosyal sınıf ayrımına karşı da bir tavır niteliği taşıyor.

Karnavalın bir parçası olmak tamamen ücretsiz ancak yılın bu en yoğun döneminde Venedik’teki mekanların yüksek fiyat uygulaması da sürpriz değil.

Karnaval için Venedik’e geldiğinizde San Marco Meydanı’nda vakit geçirmeyi ve Meleğin Uçuşu, Aslanın Uçuşu ve Kartalın Uçuşu şeklinde gerçekleşen etkinlik üçlemesini izlemeyi ihmal etmeyin.

Festival boyunca neredeyse tüm geçitler su üstünde yapılarak insanı hayrete düşürüyor.

Dönüşe geçmeden önce de mutlaka ev dekorasyonunuzda kullanmak üzere şık bir maske satın almalısınız.

Rio Karnavalı, Şubat, Rio de Janeiro, Brezilya

rio karnavalı

İşte zor bir karar! Venedik Karnavalı’nın son günlerinde; Brezilya’daki Rio Karnavalı’nın yankıları da tüm dünyada duyulmaya başlanıyor.

1900’lerde ortaya çıktığında tüm dünyayı da kasıp kavurmaya başlayan tarihin en renkli ve en eğlenceli festivali; elbette sambanın başkenti Rio de Janeiro’da düzenleniyor.

2020 biletleriniz için göz önüne almanız gereken tarihler ise 21 Şubat 2020 Cuma ile 26 Şubat 2020 Cumartesi aralığındaki süreç.

Egzotik kostümler, çılgın dansçılar ve bir saniye olsun susmayan ritimler size adınızı bile unutturacaktır! Özellikle çocukların dans ederek sokakları şenlendirdiği 26 Şubat tarihi ile festivalin kapanışında düzenlenen şampiyon geçitlerini kaçırmamalısınız.

Tüm samba okullarının yarıştığı karnavalda en iyileri izlemek bir ayrıcalık. Ayrıca samba okulları ile önceden iletişime geçerek karnaval boyunca sadece yabancı bir turist olarak kalmamanız ve platform üzerinde kostümle dans etme şansı yakalamanız da mümkün!

Holi Festivali, Mart, Yeni Delhi, Hindistan

Holi Festivali

Rio’nun yorgunluğunu bile atamadan tercih edebileceğiniz bir diğer dünyaca ünlü festival de Hindistan’ın Holi Festivali.

Kuzey yarımkürenin baharı karşıladığı bu özel ayın, kutlamalar yönünden de oldukça zengin olduğunu belirtmek mümkün.

Günü henüz kesin olarak ilan edilmese de 9-10 Mart 2020 tarih aralığında düzenlenmesi beklenen Holi Festivali için şimdiden tur biletleri alınıyor.

Tac Mahal gibi mimari harikası tarihi eserleri de görebileceğiniz Hindistan gezinizin en az bir gününde renk renk boyalarla baştan ayağa boyanmaya hazır olun. Festival birçok mitten ve efsaneden beslenirken; yerli halk kutlamaların sonunda kötülüklerden korunacağına inanıyor.

Her bir renk ise başka bir duyguyu temsil ediyor diyebiliriz. Yeşil canlılık, kırmızı masumiyet ve mavi sakinlik demek; şimdiden notlarınızı alın!

Sokak etkinliklerine katılmak için herhangi bir ücret ödemeniz de gerekmiyor.

Coachella, Nisan, Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri

Coachella

Her yıl iki haftaya yayılarak düzenlenen Coachella için planlanan 2020 tarihleri 10-12 ve 17-19 Nisan. Bu festival dünyaca ünlü sanatçılar ve moda ikonları ile dolup taşarken ciddi de bir bütçe gerektiriyor.

Türkiye’den ünlü isimlerin ilgi göstermesiyle son yıllarda ülkemizde de iyice popüler hale gelen Coachella’ya ev sahipliği yapan adres ise Indio Çölü.

Uyku tulumları, çadırlar ve garip süslemeler eşliğinde çölde kamp yapmanın keyfi elbette başka.

Ünlü DJ performanslarını birbirinden özgün kıyafetler içinde izlemek ise apayrı bir deneyim.

Eğer Coachella’ya ayırabilecek bir bütçeniz varsa; bu harcamanıza pişman olmayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Tayland Su Festivali, Nisan, Phuket Adası, Tayland

Tayland Su Festivali3

Songkran adıyla da bilinen dünyaca ünlü festival, Tay Yeni Yılı’nın gelişini sembolize ediyor. Tüm Tayland sokaklarına yayılan eğlenceyi ise en çok Phuket Adası’nda izlemekten keyif alacaksınızdır.

2020’de festivale denk gelen üç günlük tarih aralığı 13, 14 ve 15 Nisan olarak ilan edilmiş durumda.

Buda heykellerinin kutsal törenler eşliğinde yıkandığı ve böylece ruhların temizlendiği festival etkinlikleri sırasında ıslanmayan kalmıyor. Özellikle aile büyüklerinin ellerine su sıçratmanın iyi şans getirdiğine inanılıyor.

Yerliler için bu tarihler ve ritüeller büyük önem taşımakla birlikte; her yıl Nisan ayınca binlerce yabancı turistin de yöreye akın ettiğini belirtmiş olalım.

Siz de elinize bir hortum ya da su tabancası alıp geçmişin yüklerinden temizlenmek isterseniz; sokak etkinliklerine katılım ücretsiz.

Cannes Film Festivali, Mayıs, Cannes, Fransa

cannes film festivali

Sokakları süsleyen ve yerli halkın katılımı ile şenlenen festivallerden sonra; son derece seçkin bir zümreye hitap eden Cannes Film Festivali’nde sıra.

Her yıl Mayıs ayında Fransa’nın Cannes yerleşiminde kelimenin tam anlamıyla şıklık yarışı yaşanıyor.

Aktörler, yapımcılar, yönetmenler ve sinema sanatına ilgi duyan herkes 12-23 Mayıs 2020 tarihleri arasında yine aynı yerde toplanmış olacak.

Eiffel Kulesi ya da Notre Dame Katedrali gibi ikonik Fransa gezisi kazanımlarına bir de festival eklemek isterseniz; bu tarihlerden şaşmayın.

Her yıl ortalama 20 filmin yarıştığı festivalde film gösterimlerine katılma ayrıcalığı bulamasanız bile; kırmızı halı hazırlıklarını izleyerek festival ruhunun bir parçası olabilirsiniz. Yıllardır beyaz perdede izlediğiniz ünlü isimleri yakından görmeniz ise kesinlikle mümkün.

Distortion Festivali, Haziran, Kopenhag, Danimarka

Kopenhag Danimarka

Danimarka’nın başkenti Kopenhag; yılda 200 bin kişiyi ağırlamasıyla ülkenin en önemli festivali.

Kuzeyin bu soğuk ülkesini ziyaret etmek için de mayıs sonu kesinlikle uygun bir zaman.

3 Haziran’da başlaması beklenen Distortion 2020; 7 Haziran 2020’de ise final yapacak. Festivale katılacak sanatçıların listesi her yıl Şubat ayında açıklanıyor.

Elektronik, house ve techno müziklerin yer alacağı onlarca farklı mekana satın alacağınız Distortion Pass ile giriş yapabiliyorsunuz.

300 farklı konserden oluşması beklenen etkinlik için 63 eurodan başlayan biletler şimdiden satışta.

NYC Pride Festivali, Haziran, New York, Amerika Birleşik Devletleri

NYC Pride Festival

2020 için aklınızda bir Amerika Birleşik Devletleri seyahati varsa; Haziran ayını tamamen bu dev ülkenin kalbi New York’a ayırabilirsiniz.

Tüm dünyada her yıl “Pride Celebration” sloganıyla onur yürüyüşleri düzenleniyor ancak bu etkinlik son yıllarda olağanüstü bir ilgi görmeye başladı.

Siz de Haziran ayının ilk günü başlayacak Pride Festivali’nde, gökkuşağının farklı renkleri arasında yerinizi almak isteyebilirsiniz.

Fuji Rock Festivali, Temmuz, Niigata, Japonya

fuji rock festivali

Volkanik Fuji Dağı’nın eteklerinde alternatif bir rock müzik festivali… İşte 2020 yılına fark katacak bir etkinlik daha.

Yaz aylarını denizden, güneşten ya da sahillerden ibaret saymayanlar için Fuji Rock Festivali mutlaka değerlendirilmesi gereken bir seçenek.

21 Temmuz ve 24 Temmuz 2020 tarihleri arasında 3 günü kapsayan etkinlikler için bilet satışları başlamadan önce satışlardan haberdar olmak için mail listelerine kayıt olabilirsiniz.

Her festival gününün ayrı fiyatlandırıldığı biletlerin satışa sunulması için Şubat ayı işaret ediliyor.

EXIT Festivali, Temmuz, Novi Sad, Sırbistan

EXIT Festivali

Festivalleriyle ünlü Sırbistan, Temmuz ayında da müzik ve ışık şovlarıyla ünlü EXIT Festivali’ne ev sahipliği yapıyor.

Diğer ülkelerle kıyaslamak gerekirse; euro yanında Sırbistan’ın makul para birimi de yüzünüzü güldürecek cinsten.

Denizin, güneşin ve kumun da tadını çıkarabileceğiniz EXIT Festivali için 9 Temmuz’a kadar geri sayım yapmanız gerekecek. Festival 12 Temmuz 2020’de sonlanıyor.

Petrovaradin Kalesi’nde düzenlenen etkinlik için çadırda konaklamak ideal; ancak dilerseniz daha uygun fiyata şehir merkezinde günlük ev kiralayabilir ya da otelde konaklayabilirsiniz.

Erken rezervasyon ile 4 günlük etkinlik girişini 99 euro karşılığında satın almak mümkün. Etkinlik tarihi yaklaştıkça fiyatlar da artıyor.

Sziget Festivali, Ağustos, Budapeşte, Macaristan

Sziget Festivali

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de her yıl Ağustos ayında düzenlenen Sziget Müzik Festivali bu yıl; 5-11 Ağustos 2020 tarihleri arasında organize ediliyor.

Tuna Nehri üzerindeki yüzlerce hektar ormanlık alana yayılan festival her yönüyle baş döndürücü.

Etkinliğe ait 7 günlük giriş hakkını şimdiden 319 euro karşılığında satın almanız mümkün. 5 günlük biletler 279 euro ve 3 günlük biletler 199 euro olmak üzere ücretlendiriliyor.

Şimdiden açıklanan festival programına göre festivalin yıldız isimleri Ed Sheeran, Foo Fighters ve Twenty One Pilots olarak sayılabilir.

Burning Man Festivali, Ağustos-Eylül, Nevada, Amerika Birleşik Devletleri

burning man

Tıpkı Coachella gibi Türkiye’de bir anda ilgi çeken bir diğer çöl festivali de Amerika Birleşik Devletleri’nin Nevada eyaletinde düzenlenen Burning Man.

1986 yılından bu yana düzenlenmekte olan festival; Black Rock çölünde stil, müzik ve kültür fırtınaları estiriyor.

2020 yılı için açıklanan Burning Man tarihleri ise 30 Ağustos Pazar ile 7 Eylül Pazartesi arasındaki tarihleri kapsıyor.

Ocak ayında açılan erken satışlar ile biletleri bin dolar seviyesindeyken elde etmek mümkün.

Burning Man yollarına düşenler ise mutlaka gece yaşayacakları çöl soğuklarına hazırlıklı olmalı!

Oktoberfest, Eylül-Ekim, Münih, Almanya

Oktoberfest (2)

Yıllık festival programını şahane bir şekilde kapatmak isteyenler Eylül sonundaki Oktoberfest kapsamında mutlaka Münih’te olmalı.

Almanya’nın bu güzel kentinde geleneksel elbiseleriyle bira ikram eden yerliler ve kendisini heyecanla müziğin ritimlerine kaptıran turistler bir arada.

Üstelik dünyaca ünlü bu festival için kutlama alanlarına giriş ücretsiz; yalnızca yeme içme ve konaklama ödemesi yapmanız yeterli oluyor.

2020’de 19 Eylül tarihinde başlaması beklenen Oktoberfest; 4 Ekim Pazar günü son buluyor.

Tori No Ichi, Kasım, Tokyo, Japonya

Tori No Ichi

8-20 Kasım tarihleri arasında geleneksel olarak kutlanan bu Japon seramonisi, daha çok iyi şansa sahip olmak ya da kötü şanstan kurtulmak üzerine tapınak ziyaretlerinden oluşuyor.

Özellikle Tokyo’daysanız; sayısı otuzu bulan tapınakların her birinde heyecanlı kalabalıklara rastlayabilirsiniz.

Festivalden mutlaka almanız gereken hediyelik eşya ise, bambudan yapılan ve küçük bir tırmık şekli verilerek satılan süsler olabilir.

Asakusa’da bulunan Otori-Jinja Tapınağı’nı bu dönemde ziyaret etmek de, en önemli kutlamalar burada yapıldığı için iyi bir fikir.

Tapınaklarda kurulan açık pazar yerlerine giriş için herhangi bir ödeme yapmanız beklenmiyor.

Işık Festivali, Aralık, Lyon, Fransa

Presqu'ile Bölgesi Terraux Meydanı Lyon

Orijinal adı Fêtes Des Lumières olan festival, Noel öncesi Fransa’nın Lyon şehrini ışıldatan Avrupa’nın en güzel geleneksel kutlamalarından biri.

Mazisi çok eski olsa da 1989 yılından bu yana düzenli olarak kutlanmakta olan bu festival; 6-9 Aralık tarihleri arasındaki 4 günlük süreyi kapsıyor.

Yerli halk da evlerinde mumlar yakarak Meryem Ana’ya edilen sembolik teşekküre katılsa da; asıl eğlence elbette sokaklarda.

Üstelik neredeyse tüm mimari yapılara yansıtılan geometrik desenli ışık oyunlarını izlemek için özel bir ücret ödemenize gerek yok.

Fransa için Noel ışıkları da yavaş yavaş etrafı ele geçirdiğinden; Aralık ayında bu güzel ülkeyi ziyaret etmek kesinlikle iyi bir fikir.

2020 Yılında Yurt İçinde Düzenlenecek Festivaller

2020 Yılında Yurt İçinde Düzenlenecek Festivaller

Türkiye’nin genç nüfusu ve bereketli coğrafyası, bu güzel ülkeyi festivallerden yana da zengin kılıyor.

Festival tecrübeniz yoksa belki de ilk adımları yurt içinde atmalı ve böylece seyahat ya da konaklama masraflarından tasarruf edebilirsiniz. Kur farkı ve uçak bileti gibi zorunlu gider kalemlerinden kurtulunca; yurt dışında bir festival fiyatına Türkiye’de daha çok şehir ve kutlama görmek mümkün.

2020 için yurt içinde heyecan yaratan tarihlere hemen göz atabilirsiniz.

Bocuk Gecesi, Ocak, Edirne

Yurt dışındaki Halloween ya da Türkçe adıyla Cadılar Bayramı kutlamalarını aratmayan bir tür kutlama da Edirne’nin Keşan ilçesinde düzenleniyor.

26 Ocak 2020 tarihinde Keşan’da yer alan Çamlıca Köyü’ne misafir olarak siz de yerli halkla birlikte eğlencelere katılabilirsiniz.

Beyaz çarşaf giyen ve yüzlerini boyayan gençlerin çevredekileri korkuttuğu gece boyunca her evde kabak pişiyor.

Bocuk adı verilen varlıkların kabak pişen eve girmediğine inanılırken; akıtma yemek ve ateş çevresinde toplanmak da gelenekler arasında.

Geçtiğimiz yıllarda köy hayatını ve geleneklerini yerinde görmek isteyen İstanbullular tarafından da ziyaret edilen bu kutlama, ülkenin kültür varlıklarından biri olarak sayılabilir.

Winterfest, Şubat, Bursa

Bursa Uludağ

Adından da anlaşılacağı gibi Türkiye’de kış temasında düzenlenen en güzel festival olan Winterfest; Ocak sonundan itibaren 3 periyot halinde organize ediliyor. 2-6 Şubat; 6-9 Şubat ya da -13 Şubat tarih aralıklarından birini tercih ederek Bursa’nın dünyaca ünlü kayak merkezi Uludağ’daki yerinizi alabilirsiniz.

Otellerin tam doluluğa ulaştığı ve kar kalınlığının ideal seviyelere geldiği bu süreçte ünlü isimlerin de Bursa’ya akın ettiklerini söylemek hata olmaz. Gazapizm, Athena, Sagopa Kajmer ve Koray Avcı gibi ünlü isimler bu yılki festivalin konukları arasında.

Konaklama dahil bilet alırsanız; promosyonlu fiyatlarda 650 TL gibi uygun rakamları görmeniz de mümkün.

Mart Dokuzu Urla Ot Festivali, Mart, İzmir

urla enginar festivali

İzmir’in Urla ilçesi, artık geleneksel hale gelen bir ot festivali ile ilkbaharı karşılıyor. 2020 yılı tarihleri 21-22 Mart olarak belirlenen festival bu yıl 9. kez halkla buluşmuş olacak.

Özellikle Ege Bölgesi dışında yaşıyorsanız, bölgenin ılıman iklimine ve verimli topraklarına yazdan önce kavuşmak için bu festivali bahane edebilirsiniz.

Etkinliklere katılım çoğunlukla ücretsiz olurken; kortejler halinde Özbek Köyü’ne kadar ot toplamak ya da yerli halkın açtığı organik ürün tezgahlarından alışveriş yapmak oldukça keyifli bir hal alıyor.

İstanbul Film Festivali, Nisan, İstanbul

Türkiye’deki Film Festivalleri

İstanbullular için festivaller hiç de yabancı değil. Avrupa’nın en önemli kültür başkentlerinden biri olan İstanbul’da her yılın Nisan ayında Film Festivali var. Üstelik buraya dünya çapında yapımcı, yönetmen ve oyuncular tarafından da büyük ilgi gösteriliyor.

Henüz başvuruları kabul etmekte olan festival ekibinin ilan ettiği 2020 tarihleri ise 10-21 Nisan aralığında.

Festivalin en prestijli ödülü Altın Lale olmakla birlikte oyuncu, yardımcı oyuncu ya da senaryo gibi alanlarda da hem Türk filmleri hem de yabancı filmler için ödüller var.

Festival programında yer alacak filmler için son başvuru 25 Ocak’ta.

Magic Break, Nisan, Antalya

Akdeniz’in en büyük elektronik müzik festivali sayılan Magic Break; erken rezervasyonun büyük avantaj sağladığı etkinliklerden biri.

İlk faz biletlerin satışa sunulduğu etkinlikte Pegasos Otelleri bünyesinde tek kişi konaklamalı fiyatlar 2 bin lira seviyesine kadar yükselirken; iki ya da üç kişilik konaklamalarda daha uygun bir seviyeye geriliyor.

2020 için festival tarihleri 21-23 Nisan.

Havuz ya da çim sahnelerde geceleri renklendiren DJ performanslarının yanı sıra gün boyunca da yapılacak birçok alternatif aktivite var.

Antalya’nın Nisan ayındaki hava koşulları düşünüldüğünde plaj voleybolu ya da banana seçenekleriniz arasında.

Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı, Nisan, Adana

Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı, Nisan, Adana

Doğa örtüsünün uyanmasıyla birlikte Türkiye’de Nisan ayı; karnaval zamanı. Bu ay gidebileceğiniz bir diğer etkinlik ise Adana’nın bereketli topraklarındaki Uluslararası Portakal Çiçeği Festivali. Tabii narenciye ürünlerini bahane ederek gittiğiniz Adana’da kendinizi kebap yerken bulursanız hiç şaşırmayın!

Festival tarihleri 3-12 Nisan 2020. Sokak etkinliklerine katılım hem çok eğlenceli hem de ücretsiz.

Ayrıca hem yerli halk hem de tüm mekanlar bu tarihlerde turuncu renge bürünürken, ünlü sanatçılar da “Nisan’da Adana’da” sloganıyla şehre akın ediyor.

Konaklama fırsatlarını  araştırmaya erken başlarsanız, butik otel ve pansiyonlarda 100 TL’nin altında fiyatlar yakalayabilirsiniz.

Holifest, Nisan, İstanbul

İstanbul’daki Kilyos sahillerinde; Hindistan’daki orijinal Holi kutlamasının mütevazı bir denemesi var.

Türkiye’de ilk kez 2016 yılında düzenlenen festival bugüne kadar on binlerce kişi tarafından heyecanla karşılandı. Hem amaç rengarenk  boyanıp kötü enerjilerden kurtulmaksa belki de millerce öteye uçmaya gerçekten gerek yoktur!

Doğanın kalbinde DJ performansları ve Hint müzikleri eşliğinde eğlenmek için not almanız gereken tarih 25 Nisan 2020 Cumartesi.

İstanbul Gençlik Festivali, Mayıs, İstanbul

2-6 Mayıs tarihleri arasında Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde düzenlenmesi beklenen İstanbul Gençlik Festivali; konserler, söyleşiler ve teknolojik yenilikler gibi “genç işi” etkinliklerle geliyor.

2019 yılında da aynı tarihlerde düzenlenen festival, genç kuşağın heyecanla takip ettiği isimleri ağırlayarak ön plana çıktı. Manuş Baba, Berkay, Gripin ve Teoman gibi isimler de festivalin önceki konukları arasında sayılabilir.

Henüz bilet fiyatları ilan edilmeyen 2020 etkinliği için şimdiden mail listelerine kaydolmak ve gelişmelerden ilk anda haberdar olmak mümkün.

Etkinlikte spor turnuvalarının yanı sıra e-spor turnuvalarının da düzenlenmesi, Türk festival dünyasında yenilikçi bir hareket.

Tekirdağ Kiraz Festivali, Haziran, Tekirdağ

Tekirdağ Belediyesi’nin daha yılın başında hazırlıklara başladığı bu festival; 2020 yılında 4 Haziran itibariyle düzenlenmeye hazırlanıyor.

Henüz tahmini tarihleri açıklanan bu etkinlik; özellikle Trakya’nın kültürünü ve eğlencesini yakından tanımak isteyenler için ideal.

Kırmızının tüm tonlarını kapsayan kirazların her yanı sardığı festival eğlencelerinden mutlaka katılmanız gereken ise elbette kiraz yeme yarışması!

Katılımın ücretsiz olduğu etkinliklere katılabileceğiniz gibi, birbirinden keyifli Tekirdağ mekanlarında da Trakya lezzetlerinin tadına bakabilirsiniz.

Yerli halkın da büyük ilgi gösterdiği festival dönemi boyunca her köşe başında karşınıza dans eden insanlar çıkıyor.

Cappadox, Haziran, Nevşehir

Cappadox, Haziran, Nevşehir

Nevşehir ilinde yer alan Kapadokya, Türkiye’nin en önemli turizm değerlerinden biri. Haziran ayında beldede düzenlenen Cappadox ise; buranın turizm değerini daha da artırarak yaz aylarında yerli ve yabancı turistleri ziyarete davet ediyor.

2020 yılı Cappadox tarihlerini 6-11 Haziran olarak not alabilirsiniz.

Ceylan Ertem, Kalben, Ahmet Aslan ve Birsen Tezer gibi isimlerin adı şimdiden festivalle birlikte anılıyor.

Yoga ve meditasyon gibi aktivitelerin yanı sıra açık hava yürüyüşlerinin de festival günlerini renklendirmesi bekleniyor.

Etkinlik sayfasına kayıt gerçekleştirerek Cappadox 2020 için açıklanan fiyatlardan ilk olarak haber almak mümkün.

Bunun dışında yüksek fiyatlı sayılabilecek Nevşehir uçak biletleri ve Kapadokya otel konaklama bedellerinde erken rezervasyon ile avantaj yakalanabilir.

Kuşadası Gençlik Festivali, Temmuz, Aydın

Aydın iline bağlı Kuşadası beldesinde her yıl Temmuz ayında geleneksel olarak Kuşadası Gençlik Festivali düzenleniyor.

Etkinliğin adında gençlik olsa da elbette her yaştan rock müzik sevenler soluğu burada alabilir.

Üstelik Temmuz ayı, Ege sahillerinin tadını çıkarmak için de ideal bir ay. 8-12 Temmuz tarihleri arasında sürmesi beklenen festival için etkinlik biletleri şimdiden kombine olarak satışta. Sadece 83 TL ödeme yaparak şimdiden Temmuz ayının bir haftasını Kuşadası’na ayırabilirsiniz.

Elbette konaklama ve yeme içme için farklı rezervasyonlara ihtiyacınız olacak ancak Kuşadası geneli özellikle gençler ve öğrenciler için son derece uygun fiyatlı alternatiflerle dolu.

Bozcaada Caz Festivali, Temmuz, Çanakkale

Bozcaada Sokakları

Çanakkale iline bağlı en turistik adalardan biri olan Bozcaada, her yıl Temmuz ayında caz müzik sevenleri ağırlıyor.

2020 programı resmi olarak henüz açıklanmasa da tarihler şimdiden belli. 17-19 Temmuz tarihleri arasındaki üç günlük sürede üzüm bağlarıyla ünlü bu adada kulaklarınızın pasının silineceğinden emin olabilirsiniz.

Gastronomi atölyeleri, tadımlar ve sosyal etkinlikler de günlerinize ayrı bir anlam katacak.

Adanın en güzel zamanlarında binlerce kişinin burada festival nedeniyle bir araya gelmesi, sizin için de eşsiz bir deneyim anlamına geliyor.

Zeytinli Rock Festivali, Ağustos-Eylül, Balıkesir

Rock müzik sevenlerin ajandalarında, Kuşadası Gençlik Festivali’ni takip eden ikinci etkinlik Zeytinli Rock Festivali.

Balıkesir’in Edremit ilçesinde yer alan Zeytinli Beldesi, artık gelenekselleşen bu festival sayesinde belirli kişilerce her yıl ziyaret edilen bir turistik destinasyon haline gelmiş durumda.

26-30 Ağustos arasındaki tarihlerde siz de başka kimseye söz vermeyin.

Şimdiden kombine bilet satın almak isterseniz fiyat avantajınız var. Sadece giriş için kombine ücret 193 TL civarında satışa sunulurken; kamp ve kombine 220 TL. Dönemsel olarak “3 al 2 öde” gibi kampanyalarla da karşılaşabilirsiniz.

Eylül serinliği başlamışken Edremit Akçay’da kamp yapmanın da bir başka olacağını söylemeden geçmeyelim.

Uluslararası Antalya Film Festivali, Ekim, Antalya

antalya film festivali

Dünyaca ünlü aktör ve aktrislerin yanı sıra; Yeşilçam emektarlarını dahi görebileceğiniz bir büyülü festival de Antalya’da düzenleniyor.

Uluslararası Antalya Film Festivali’nin sadece kırmızı halısını izlemek için bile Ekim ayına biletinizi alabilirsiniz.

Festivalin en prestijli ödülü ise, aynı zamanda Türkiye genelinde verilen en değerli ödüllerden biri olan Altın Portakal.

İstanbul Kahve Festivali, Eylül, İstanbul

Seminerler, interaktif atölyeler ve tadımlar ile şenlenen İstanbul Kahve Festivali; 2013 yılından bu yana özellikle Şişli yakınlarında yaşayanların göz bebeği.

Bu festival ile tüm semti kahve kokuları sararken festivalde sadece Türkiye’den değil dünyadan da seçme kahveler görücüye çıkıyor.

Sanatçıların canlı performansları ile de renklenen festival için 2020 programı 14-20 Eylül tarihleri arasında hayat bulacak. 4 günlük festivalin programına dair ayrıntıların ve sahne şovlarıise önümüzdeki günlerde daha da netleşmesi mümkün.

Özellikle kahvesiz yaşayamıyorsanız; bu etkinliğe katılmayı mutlaka düşünmelisiniz. Kahve festivalleri Türkiye genelinde yaygınlaşsa da, şu anda en kapsamlı etkinlikler Türkiye’nin kültür başkenti İstanbul’da organize ediliyor.

Akbank Caz Festivali, Ekim, İstanbul

Tüm dünyadan caz müzik sevenlerin nefeslerini tutarak bekledikleri bir tarih var sırada. Akbank sponsorluğunda düzenlenen Caz Festivali 2020 yılında 31. kez düzenlenecek.

Festival ayrıntılarının netleşmesi Şubat ayını bulabilse de, etkinliklerin ücretli ve ücretsiz olmak üzere ikiye ayrıldıkları söylenebilir.

Kampüste Caz ve Liselerde Caz ana başlıklarında caz müziğin efsane isimleri öğrencilerle ücretsiz olarak bir araya geliyor.

Diğer etkinlikler ise İstanbul’un seçkin mekanlarında, kimi zaman brunch ya da akşam yemeği gibi davetler eşliğinde gerçekleştiriliyor.

Ankara Uluslararası Komedi Festivali, Kasım, Ankara

2020 yılında Ankara’da altıncı kez Uluslararası Komedi Festivali düzenlenecek. 2018’de 14-25 Kasım günleri arasındaki tarih aralığını kapsayan ve Mahşer-i Cümbüş gibi ünlü grupları ağırlayan festival 2020 yılında da çıtasını yükseltmeye hazırlanıyor.

Suzan Kardeş, Ezo Sunal ve Hatunlar Stand Up gibi isimlerin şereflendirdiği sahnelerden sonra 2020 programı da heyecanla beklenmekte.

Özellikle Ankara çevresinde ve İç Anadolu’da ikamet ediyorsanız ağız dolusu kahkaha için bu festivali kaçırmayın.

Uluslararası Şefika Kutluer Festivali, Aralık, Ankara

2020 yılında 11. kez düzenlenmesi beklenen Uluslararası Şefika Kutluer Festivali, “East meets west/Doğu batı ile buluşuyor” mottosuna sahip bir övünç kaynağı.

Önceki yıllarda Aralık ayının ilk günlerinden 20 Aralık tarihine kadar süren festivalin, 2020’de de benzer bir program izlemesi bekleniyor. Ankara Yenimahalle’de yer alan Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde gerçekleşen festivalin bir ayağının da Zorlu PSM aracılığıyla İstanbul’a uzandığını söyleyebiliriz.

Avrupa Birliği Oda Orkestrası’nın sürekli solistlerinden olan ve UNICEF İyi Niyet Elçisi sıfatını da taşıyan Kutluer adına düzenlenen festival etkinlikleri çoğunlukla ücretli olabilirken bilet fiyatları internet üzerinden satışa sunuluyor.

Festivale katılmak; Moskova Devlet Konservatuarı Yaylılar Orkestrası ya da Bratislava Çocuk Korosu gibi farklı lezzette müzikleri Türkiye’de dinlemenin en keyifli yollarından biri olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz!
Lütfen isminizi yazınız