2020 Gastronomi Trendleri

0
2011
Gastronomi Aşçı

Sürekli yenilenen ve gelişen alanlardan biri de bence kesinlikle gastronomi. Her şeyden önce 2020 yılının gelmesi ile birlikte hayatın her alanında olduğu gibi gastronomi alanında da farkındalık giderek artıyor. Artık tüketiciler çok daha bilinçli ve seçici.

2020 yılında ‘süper besinler’ ve bitki bazlı alternatif ürünler öne plana çıkmaya başlasa da yerel ürünlerle ve geleneksel yöntemlerle hazırlanan yemekler de sofralarda kendine daha çok yer bulacak gibi görünüyor.

Siz de gastronomi alanındaki tüm gelişmelerden ve 2020 yılının ‘Gastronomi Trendleri’nden geri kalmak istemiyorsanız listemize mutlaka göz atın derim.

2020 Gastronomi Trendleri

‘Etsiz Pazartesi’ Akımı

Etsiz Pazartesi

Dünyada uzun yıllardır ‘Meatless Monday’ olarak bilinen ve pazartesi günleri hayvansal gıda içeren ürünler tüketmemeyi hedefleyen akım bir süredir Türkiye’de de ‘Etsiz Pazartesi’ olarak gündemde.

Son zamanlarda fazla et tüketmenin sağlığa zararlı olduğuna dair yayınlanan belgesellerin de etkisi ile 2020 yılında ‘Etsiz Pazartesi’ akımı popülerliğini daha da arttıracak gibi duruyor.

Atıksız Mutfak

Sıfır Atık

Farkındalığın artması ile birlikte atıksız mutfak kavramı daha da önemli bir hale geliyor. Peki nedir bu atıksız mutfak? Kabaca anlatmak gerekirse yemek yaparken kullandığınız her malzemenin kabuğundan çekirdeğine her bir parçasını değerlendirmek.

Bir örnek verecek olursam, mesela elmalı bir tatlı yaptınız diyelim kabuğundan da kendinize güzel bir çay yapabilirsiniz.

Alternatif Beslenme

Alternatif Beslenme

Glutensiz, rafine şekersiz, vegan beslenme gibi kavramlar sağlıklı beslenmenin öneminin artması ile birlikte 2020 yılında hayatımızda daha fazla yer tutacağa benziyor.

Glutensiz veya düşük glutenli beslenme düzenine paralel olarak siyez, kavlıca gibi Anadolu topraklarından gelen unların haricinde sebze ve meyvelerden elde edilen farklı un çeşitlerine raflarda daha sık rastlayacağız.

Rafine şekerle yapılan tatılar yerini doğal şeker içeren hurma, meyve, agave şurubu gibi gıdalara bırakacak.

Farklı Kıtaların Mutfakları Ön Plana Çıkacak

Kore Mutfağı

Asya Mutfakları 2020 yılında daha da revaçta olacak. Kendine has barbekü kültürü ile beğeni toplayan Kore Mutfağı yükselişini sürdürecek. ‘Korean Barbeque’ haricinde lahana ile yapılan ‘kimchi’nin de adını sıkça duyacağız.

Vietnam Mutfağı popülerliğini arttıracak. Vietnam’a özgü bir içecek olan yumurtalı kahve kültürü 2020 yılında hayatlarımıza girecek. Bu noktada bir de bilgi vermek istiyorum. Geleneksel yöntemlerle hazırlanan Vietnam kahveleri genellikle ‘robusta’ denilen özel bir çekirdekle yapılıyor. Bence oldukça yumuşak içimli olan ‘robusta’ çekirdeğinden hazırlanan bir kahve çeşidini daha önce tatmadıysanız 2020 yılında mutlaka tadın derim.

Brezilya Mutfağı’ndan daha fazla söz etmeye başlayacağız. Özellikle siyah fasulye ve pirinç pilavı ile sunulan ‘feijoada’ı menülerde daha fazla göreceğiz.

Buğday ağırlıklı yemeklerin ön plana çıktığı Batı Afrika Mutfağı adından daha fazla söz ettirecek gibi duruyor.

Alkolsüz İçecekler

Mocktail

‘Mocktail’ yani alkolsüz kokteyl kavramı popülerliğini arttırmaya 2020 yılında da devam edecek.

Şekersiz ve gazsız içeceklerle yapılan mocktaillerin haricinde, ev yapımı sebzeli ve meyveli içeceklerle hazırlanan mocktailler 2020 yılında partilerin aranan içecekleri arasında girecek benden söylemesi.

Mor Renkli Gıdaların Sayısı Artacak

Mor meyveler

Pancar, kırmızı üzüm, patlıcan, mor lahana gibi sofralarda görsel şölen yaşatan gıdaları mutfaklarda daha çok görmeye başlayacağız.

Rengini sağlığı çağrıştırdığına inanılan mordan alan bu sebzeler aynı zamanda önemli birer antioksidan kaynağı.

Duyuları Harekete Geçiren Yemekler ve Ürünler

2020 yılında menü tadımlarını hem görsel hem de duyusal bir şölene dönüştüren restoranlar ve şeflerin haricinde ambalajı ile dikkat çeken ürünler de ön plana çıkmaya başlayacak.

Bir yemekten daha fazlası olsun derseniz de, özellikle Anadolu Mutfak kültürünün ön plana çıkmaya başlaması ile birlikte hikayesi olan yemeklere duyulan merak ve ilgi artacak.

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz!
Lütfen isminizi yazınız