2020 Seyahat Trendleri

1
694

Hepimizin bu hayatta en keyif aldığı şeylerin başında gelen seyahat her daim vazgeçilmez olma özelliğini koruyor. Yeni insanlar tanımak, farklı kültürleri görmek, yeni lezzetleri tatmak için dönem dönem hepimiz seyahate çıkıyoruz.

Değişmekte olan diğer şeyler gibi seyahatler de zaman içerisinde evrim geçirebiliyor. Önceden bir tatil köyüne giderek veya klasik rotaları takip eden turlara katılmak suretiyle yapılan seyahatler günümüzde yerini farklı trendlere bırakmaya başladı.

Herkesin gittiği yerlerin dışına çıkmak, sezon dışında tatil yapmak, evcil hayvanla yolculuğa çıkmak veya ekoloji temalı bir seyahat planı oluşturmak gibi birbirinden ilginç 2020 yılının seyahat trendlerini sizler için araştırdık.

2020’nin 23 Seyahat Trendi

Tren ile Seyahat

Kanada Rocky Dağları tren

Eskiden uçak kullanımı yaygınlaşmadığından ve kara yolları da yetersiz kaldığından en çok tercih edilen şehirler arası ulaşım şekli trenlerdi. Şimdilerde de geçmişin ruhunu yeniden yaşayıp nostaljik bir seyahati deneyimlemek isteyenlerin bir numaralı tercihi olarak karşımıza çıkıyor.

Eski özelliklerine sadık kalarak onarılıp yeniden dekore edilen trenlerle siz de son derece konforlu bir seyahat deneyimi yaşayabilirsiniz.

Ukrayna Tren

Son dönemlerde Avrupa’da fazlasıyla popüler olan tren yolculukları hem nostaljik hem de romantik bir tatil vadediyor. Rahat yatakları, sıcak ortamı, her türlü yemeği sunan restoranlarıyla tren yolculuğu sizin de ilginizi çekebilir. Tren yolculuğuna devam ederken siz kompartımanınızın camında manzarayı izleyebilirsiniz.

Tatildeki eğlencenizi yalnızca gidip görmeyi arzu ettiğiniz yerle sınırlandırmayarak yaptığınız yolculuktan da tren sayesinde keyif alabilirsiniz.

Kars Doğu Ekspresi

Tren kullanarak hem Avrupa’da seyahat edebilir hem de ülkemizde özellikle son birkaç yıldır fazlasıyla rağbet gören Doğu Ekspresi’ne katılarak Anadolu’nun en güzel yerlerini keşfetme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Son dönemlerde sıkça tercih edilen tren seyahatleri 2020 yılında da fazlasıyla tercih edileceğe benziyor.

Tren yolculuğu ile ilgili birbirinden ilginç blog yazılarımıza da göz atmak isteyebilirsiniz:

Dünyanın En Etkileyici 15 Tren Yolculuğu

Dünyanın En Büyüleyici 21 Tren İstasyonu

Van Gölü Ekspresi Hakkında Her Şey

Kars Doğu Ekspresi

Vahşi Yaşamı Tecrübe Etmek

Kenya Büyük Göç

Herkes klasik olarak 5 yıldızlı bir otele gidip keyif çatarken siz bu sıradan tatil konseptlerinden bunalmış olabilirsiniz. O zaman 2020 yılında size uygun bir seyahat trendiyle karşınızdayız.

Dijital Detoks Safarisi (Digital Detox Safari), Afrika

2020 yılında vahşi doğaya karışabileceğiniz ve safari turlarına katılabileceğiniz ülkelere seyahat planları yapmaya başlayabilirsiniz. Doğayla iç içe olacağınız ve vahşi hayvanları doğal ortamlarında gözlemleyebileceğiniz Afrika kıtasına seyahatler ideal olabilir.

Sina Dağı Şarm El Şeyh

Madagaskar’a gidip lemurları arayabilir, Hindistan’da kaplanları izleyebilir ve Maldivler’de köpek balıklarıyla yüzerek ömür boyu unutulmaz bir deneyime sahip olabilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ile Birlikte Tatile Çıkmak

Uçakta Köpek Taşıma

Hepimizin dostu olan evcil hayvanlar pek çok ailenin vazgeçilmez üyesi. Hal böyle olunca da evcil hayvandan ayrılarak tatile çıkmak çoğu zaman üzücü bir aktivite olabiliyor.

Pek çok otel bünyesinde evcil hayvan barındırmaya izin vermiyor. Bu durum da tatile çıkmak isteyen evcil hayvan sahiplerini zorlu bir arayışa mecbur bırakıyor.

2020 yılının yükselen seyahat trendleri arasına giren evcil hayvanla birlikte tatile çıkma fikri sayesinde hayvan oteli aramak veya evcil hayvanın hangi yakına emanet edileceği mevzusu da bir nebze olsun hafifleyecek gibi görünüyor.

Yapılan araştırma sonuçları tatilcilerin %42’sinin gideceği oteli yanına evcil hayvanını alıp alamayacağına göre belirlediğini gösteriyor. Hatta pek çok evcil hayvan sahibinin de yanında evcil hayvanını bulundurabilmek için fazladan konaklama ücreti ödemeye razı olduğu yadsınamayan bir gerçek.

Son dönemlerin seyahat trendine göre aksiyon alan oteller sayesinde 2020 yılında evcil hayvan ile tatile çıkmanın hiç olmadığı kadar popüler olacağından eminiz.

Evcil hayvanınızla seyahat etmenizi kolaylaştıracak blog yazılarımız:

Hayvan Pasaportu İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Uçakta Hayvan Taşıma Prosedürleri

Yeme İçme Odaklı Gastronomi Seyahatleri

İstanbul Tarihi Yarımada Yemek

Özellikle son birkaç yıldır seyahatseverlerin gözdesi olan bu trend 2020 yılında da popülaritesinden hiçbir şey kaybetmeden aynı hızla geniş kitlelerin aklını çelmeye devam ediyor.

Siz de değişik mutfaklara meraklıysanız ve yeni tatlar denemeye açıksanız gastronomik seyahatler sizin için biçilmiş kaftan. Hangi mutfağı deneyimlemek istiyorsanız rotanızı o doğrultuda belirleyebilirsiniz.

Gideceğiniz yerdeki popüler ve geniş kitlelerce bilinen ünlü Michelin yıldızlı restoranları ziyaret edebilirsiniz. Ancak bunun aksine gastronomik seyahate çıkan tatilcilerin pek çoğu yerel tatların pişirildiği kenarda köşede varlık gösteren ufak yerleri keşfetmeyi tercih ediyor.

Dilerseniz hem ünlü, şık restoranlara hem de yerel pazarlara, tabiri caizse de esnaf lokantalarına gidecek şekilde bir tatil planı hazırlayabilirsiniz.

Adana Kebap

Türkiye’de son dönemde gastronomi tatil konseptinde Adana, Antakya, Gaziantep gibi birbirinden lezzetli yemekleriyle akıllara kazınan şehirler öne çıkıyor.

Yılın belirli zamanlarında bu kentlerde düzenlenmeye başlayan gastronomi festivalleri de yeme içme turizmine yönelik talebi arttırıyor. Siz de festival dönemlerini takip ederek ziyaretinizin aynı tarihe denk gelmesini sağlayarak gastronomi seyahatinizi zirveye taşıyabilirsiniz.

Türkiye oldukça zengin bir mutfağa sahip olduğu için Ege ve Akdeniz bölgelerinde deniz mahsulleri ile zeytinyağlıların, Karadeniz’de yöreye özgü hamsi başta olmak üzere çeşitli balıkların ve turşu kavurması gibi değişi tatların keşfine çıkabilirsiniz.

New York Pizza Yemek Rehberi

Türkiye’nin haricinde dünya mutfaklarını deneyimlemek istiyorsanız da Londra, New York, Hong Kong gibi çeşitli mutfakların tadına bakabileceğiniz pek çok şehir sizi bekliyor.

Blogumuzdaki Yemek Rehberleri kategorimizdeki yazılarımız ile gezdiğiniz şehirde mutlaka uğramanız gereken lezzet durakları ile ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Şehirde Deniz Tatili Konsepti

Barceloneta Barcelona

Son dönemlerde büyük şehirlerin keşfine yönelik düzenlenen turlar giderek artıyor. Tatilciler büyük şehirdeki olanaklardan yararlanırken oradaki kültür ve sanat faaliyetlerini de takip edebiliyor. Bilinmeyen bir şehri keşfe çıkmak güzel bir fikirken buna deniz tatilinin eklenmesinin daha da ilgi çekici olacağından eminiz.

Metropolde denize girebilmek ayrı bir konfor unsuru değil de nedir? Sahile ulaşmak için kilometrelerce yol gitmeye gerek kalmadan aynı şehir içinde kalarak yanınıza alacağınız bir plaj çantasıyla deniz, kum ve güneş temasına geçmek büyük bir şans.

Metropol yaşamının kumsal ile buluştuğu Barcelona, Miami, Sydney, Dubai, Chicago gibi şehirler seyahatseverleri bekliyor.

Yüksek Sezon Yerine Düşük Sezonda Tatile Çıkmak

Roma sonbahar

Hepimizin bildiği gibi seyahatlerin de insanların yoğun bir şekilde akın ettiği ve yüksek sezon olarak adlandırılan dönemleri bulunuyor. Kar tatilinin sezonu kış mevsimiyken, deniz tatilinin sezonu da havaların ısındığı bahar aylarının gelmesiyle birlikte başlıyor.

Yüksek sezonda otellerin doluluk oranı neredeyse tam kapasiteye yaklaşıyor, plajlar, restoranlar ve gece kulüpleri neredeyse tıklım tıklım dolu oluyor. Bu durum da doğrudan geniş kitlelerin rağbet gösterdiği o tatil beldesindeki fiyatlara da artış olarak yansıyor.

Amsterdam sonbahar

Eğer siz de yüksek sezonda tatile çıkarak daha fazla para ödemek ve kalabalıkların arasında bunalmak istemiyorsanız tatile çıkacağınız dönemleri sezon dışı vakitlere denk getirmeye çalışmalısınız.

Bu yeni seyahat trendi özellikle ekonomik koşulların giderek zorlaştığı 2020 yılında fazlasıyla popüler olacağa benziyor. Geniş kitlelerin aksine sezon dışında seyahate çıkmaya başlayan tatilcilerin giderek arttığını söylemek yanlış olmaz.

Yaz sezonunun tam anlamıyla açılmadığı nisan ve mayıs aylarında diğer bölgelere kıyasla daha sıcak yerlere giderek düşük sezonda, uygun fiyatlı ve sakin bir tatil geçirebilirsiniz. Aynı şekilde kar tatilinin en yoğun olduğu dönemlerin haricinde mart ayının ilk haftalarında karlı yerlere daha uygun fiyatlar karşılığında gitmeyi tercih edebilirsiniz.

Ailece Tatile Çıkmak

Aile Seyahati

Metropol hayatının içine daldıkça, uzun çalışma saatleri, daha az kira ödemek için şehre uzak konumlarda ikamet etmek gibi çeşitli sebepler akrabaların ve aile bireylerinin birbirinden giderek uzaklaşmasına neden oluyor. Eskiden büyükanne ve büyükbabasıyla, kuzenleriyle bir arada büyüyen çocuklar giderek çekirdek ailenin içerisine sıkışmış ev ve okul ekseninden başka bir yere gidemez hale geliyor.

Yoğunlaşan yaşam tarzından etkilenen aile bağlarının düzenlenen tatillerle yeniden kuvvetlendirilmesi 2020 yılının seyahat trendleri arasında öne çıkıyor. Birçok seyahatseverin tatil anılarını geniş bir aile halinde yaşamak için önceden planlar ve rezervasyonlar yaptığı görülüyor.

Son zamanlarda yapılan toplumsal araştırma sonuçlarına göre tatilcilerin %15’lik bir kısmının geniş aile olarak kalabalık akraba gruplarıyla seyahate çıktığını söylersek yanılmış olmayız. Bu sayede hem aile bağları yeniden güçlendirilmiş hem de günlük koşuşturmanın gölgesinden uzak kaliteli zaman yaratılmış oluyor.

Yalnız 2020 yılı için değil önümüzdeki zamanlar için de ailecek tatile çıkma konseptinin katlanarak artacağı görüşündeyiz.

Çocuklarınızla tatile çıkarken dikkat etmeniz gerekenleri seyahat ipuçları yazılarımızda bulabilirsiniz:

Ara Tatilde Çocuklarınızla Beraber Gidebileceğiniz 26 Yer

Çocuklara Pasaport Çıkartma İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Çocuklarla Yolculuk Yapmayı Kolaylaştırmanın 5 Yolu

Instagram Tatillerine Çıkmak

Instagram Brooklyn Selfie-Instagram Tatillerine Çıkmak

Sosyal medya şüphesiz ki son dönemlerde 7’den 70’e hemen hemen herkesin dahil olduğu engin bir mecra. Instagram da sosyal medya araçları arasında en çok kullanılan platformların başında geliyor.

Sosyal yaşamın pek çok alanında olduğu gibi son dönemlerde seyahat rotaları üzerinde de akıl çelici etkiye sahip olan Instagram tatile çıkmadan önce pek çok kişinin araştırma yaptığı ilk yer olmasıyla öne çıkıyor.

Seyahat edilecek yerin belirlenmesinde etkili olduğu kadar gidilen yerde yapılacak aktiviteler, yenilecek yemekler ve görülecek mekanlar da Instagram’daki fotoğraflara bakılmadan asla karara bağlanmıyor. Bu yüzden Instagram’ın neredeyse bir arama motoru işlevinde kullanıldığını söylersek abartmış olmayız.

Günde ortalama 85 milyon adet fotoğrafın paylaşılarak etkileşime sunulduğu bu küresel platform seyahatseverler üzerinde büyük bir etkiye sahip. Önemli bir ilham kaynağı olan Instagram’dan siz de seyahat amaçlı yararlanabilirsiniz.

Gitmek istediğiniz bir otelin Instagram hesabına girerek anlık canlı yayını izleyebilir, oraya giden kişilerin paylaştığı gerçekçi fotoğrafları inceleyerek otelin sahip olduğu olanakları görebilir ve konaklama kararınızı verebilirsiniz.

Otele ek olarak tatile çıktığınız yerdeki popüler konumları Instagram üzerinden keşfedebilir, gezilip görülecek yerleri ve restoranları diğer insanların paylaşımları sayesinde buradan bulabilirsiniz.

Etik Seyahat Trendi

2019 yılında emareleri görülmeye başlanan ve 2020 yılında daha popüler hale gelmesi beklenen bu seyahat trendine göre düzenlenen turlarda esas olan öncelik gidilen rotadaki sosyal ve çevresel faktörleri göz önünde bulundurmak oluyor.

Yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre bir yere düzenlenecek olan seyahat eğer o yerin yerel halkını çevresel, sosyal veya insan hakları yönünden olumsuz yönde etkileyecekse seyahatten vazgeçiliyor.

Yemek Kulüplerine Katılarak Tatil Yapmak

Hepimizin en sevdiği şeylerden biri yemek yemek ve yeni tatlar keşfetmek olsa gerek. Bu yüzden yeme içmeye meraklı insanların bir araya gelerek oluşturduğu yemek kulüpleri son dönemlerde oldukça revaçta.

Yeni tatları denemek, farklı restoranları keşfetmek ve aşçılık dünyasının gizemlerini çözmek isteyen farklı kesimlerden oluşan insanların arasına siz de atılabilirsiniz.

Bu yeme kulüplerinin 2020 yılında bulunduğu il sınırlarının dışına çıkarak farklı rotalara yelken açıp yeni sofra organizasyonları düzenleyeceği öngörülüyor.

Siz de 2020 yılında bir yenilik yaparak yemek kulüplerine katılabilir farklı yerlerde daha önce hiç tatmadığınız şeyleri yiyebilir ve yeni insanlarla tanışarak sosyalleşebilirsiniz.

Ufak Çaplı Gezilere Çıkmak

Metropol yaşamının bir sonucu olarak yoğun çalışma koşulları yüzünden hepimizin seyahat sürelerinden fedakarlık ettiği üzücü bir gerçek. Herkesin günler veya haftalarca tatile çıkacak kadar fazla zamanı olmaması nedeniyle 2020 yılının seyahat trendlerinden biri de ufak çaplı gezilere çıkmak olarak görülüyor.

Yurt dışında başlayan ve micro trips adı ile anılan bu yeni seyahat trendi sayesinde birkaç günlük de olsa kaostan uzaklaşmak insana çok iyi geliyor.

İş yaşamının stresi ve yorgunluğundan uzaklaşmaya 3 gün bile yeterli olabilir. Hafta sonunu sadece bir kenti keşfedip dinlenmeye ayırmanın herkes için cazip bir fikir olduğundan eminiz.

Küçük tatil kaçamakları yapmak için şehre yakın rotalar ideal. Böylece hem yolculukta fazla zaman kaybedilmemiş hem de yol yorgunluğu yaşanmamış oluyor.

Son birkaç yıldır ülkemizde de hafta sonu Adana’ya, Gaziantep’e uçağa atlayıp yeme yemek için tatile gidenler veya yaz mevsiminde şehre yakın sahil beldelerine iki günlüğüne de olsa gidip nefes almak oldukça sık rastlanılan bir aktivite haline geldi.

2020 yılında da bu kısa tatillerin artarak devam edeceğinden hiç kuşkumuz yok. Siz de bütçenizden kısa süreli olduğu için daha az pay ayırarak kısa bir tatil yapabilirsiniz.

Böylece hem günlük koşuşturmacadan uzak kalıp stres atabilir, yeni yerler görebilir, farklı tatlı deneyebilir ve değişik kültürleri tanıyabilirsiniz.

Çevreye Duyarlı Seyahatler

Sürdürülebilirlik Kavramının Kısa Geçmişi

Dünya üzerinde tükenmeye yüz tutmuş kaynakların yarattığı endişeye bağlı olarak doğaya sahip çıkmak ve sürdürülebilirlik günümüzün en önemli meselelerinden birisi haline gelmiş durumda. Bu yüzden de 2020 yılında geniş kitlelerin çevresel seyahat akımına katılması öngörülüyor.

Çevreye duyarlı seyahatler doğal yaşam alanlarına göre düzenleniyor. Tatil süresince çevreci seyahatseverler doğaya bırakılan atıkları topluyor, toprakla ilgileniyor. Bu tatillerde konaklama oteller yerine milli park alanlarındaki kamplarda gerçekleşiyor.

Bazılarının yeşil seyahat de dediği bu akıma katılarak siz de doğayla iç içe bir tatil tecrübesi yaşayabilirsiniz.

İkincil Şehirlere Seyahat

Kayseri

Yurt dışında “second city travel” olarak adlandırılan bu akım 2020 yılında fazlasıyla benimseneceğe benziyor.

Tatile çıkılacak olan ülkedeki başkent veya diğer büyük şehirlere gitmek yerine kültürel yönden zengin olan ancak daha az ilgi çeken yerlere gitmek bu seyahat konseptinin temelini oluşturuyor. Yani İstanbul ya da Bodrum’a gitmek yerine Kayseri veya Mardin’e giderek siz de bu yeni seyahat trendine katılabilirsiniz.

Daha önce hiç adım atmadığınız bir kent veya kasabada yerel yemeklerin tadına bakabilir, saklı kalmış kültürel ve tarihi güzellikleri keşfedebilirsiniz.

İkincil şehirlere seyahat etmek diğer popüler rotalara düzenlenen tatillerin aksine daha az miktarda harcama yapmak için yeterli.

2020 yılında farklılık yapıp hem diğer popüler rotaların kalabalığından uzakta sakin bir seyahat geçirebilir hem de bütçenizi koruyabilirsiniz.

Tecrübe Kazanmak İçin Seyahat Etmek

Geçmişteki klasik tatil anlayışını yıkan bu trendi 2020 yılında sıkça duyacağımızdan eminiz. Önceden yalnızca her türlü donanıma sahip bir otelde keyif yapmak veya birkaç günlük klasik bir yurt dışına katılmaktan ibaret olan anlayış günümüzde yerini farklı arayışlara bırakıyor.

Özellikle de 2000 yılından sonra doğan gençlerin uyguladığı bu seyahat tarzında asıl amaç tatil yaparken bilgi sahibi olarak yaşam tecrübelerine katkı sağlayabilmek. Bu amaçla pek çok gencin farklı bir ülkeye giderek gönüllülük faaliyetlerine katıldığını ve arta kalan zamanlarda da oranın kültürünü keşfettiğini görebilirsiniz.

Köklerinizi Keşfetmek İçin Yola Koyulmak

2020 yılının seyahat trendlerinden biri de oldukça sıra dışı olan kişinin atalarının aslen geldiği topraklara düzenlenen yolculuk olarak dikkat çekiyor. Bu seyahat trendine DNA seyahati de deniliyor.

Bu yolculuğa çıkmadan önce gen haritanızın çıkarılması gerekiyor. Ardından köklerinize olan yolculuğunuz başlıyor. Bu süreçte geçmişin izini sürerken özünüze dönerek çok farklı deneyimler yaşayacağınızdan eminiz.

Kitap Festivallerine Katılmak

2020 yılının en ilginç seyahat trendleri arasında yer alan kitap festivallerine katılmak için yola koyulmak oldukça cazip bir tatil fikri olsa gerek. Bu trende ayak uydurmak için en sevdiğiniz yazarın çıktığı kitap festivaline ait tarihleri ve yazarın hangi ülkelerde söyleşi gibi etkinlikler yaptığını takip etmeniz gerekiyor.

Sevdiğiniz yazarın kalabalığa verdiği konuşmayı dinlemek veya kitabın geçtiği yerleri keşfetmek için yola koyulmak heyecan verici bir serüven olabilir.

Londra Kütüphanesi, İngiltere

Dilerseniz bu yolculukta seyahatinize büyük kütüphaneleri de ekleyebilirsiniz.

Dünya’dan Başka Yerlere Yolculuk Yapmak

2019 yılında NASA tarafından Lunar Uzay İstasyonu’nun inşaatına başlandığı hepimizin malumu. NASA’nın yatırımları bununla da sınırlı kalmayarak 2020 yılından itibaren insanlara yörüngesel uçuş deneyimi yaşatabilmek için çalışmalarla da devam edeceği biliniyor.

Yapılan toplumsal araştırmaların sonuçlarına göre her 10 kişiden 4’ü uzay yolculuğuna çıkmaya fazlasıyla hevesli. Hal böyle iken 2020 yılının seyahat trendleri arasına uzay yolculuğuna çıkmak neden girmesin ki?

Kalelerin İlgi Çeken Yüzü

Alcazar Kalesi, Segovia - İspanya

Pinterest de en az diğer sosyal medya mecraları kadar popüler ve ilham kaynağı olan bir platform. Pinterest’te gezinirken arkasında büyüleyici güzellikte manzaraya karşı dimdik duran kalelerin ihtişamına hepimiz hayran kalıyoruz.

Tur şirketleri de bu ilgiyi fark etmiş olacak ki başta Avrupa kaleleri olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan tarihi kalelere seyahatler düzenlemeye başlamış.

Alışılan turistik rotaların dışına çıkarak farklı ve tarih kokan bir deneyim yaşamak istiyorsanız kaleye düzenlenen ziyaretler tam da size göre.

Kasabalara Yolculuk

Colmar Fransa Alsace

Turistlerin büyük şehirleri görmeye olan hevesi her geçen yıl biraz daha azalıyor. Bunun yerine şehirden uzakta kalan küçük kasabalara seyahat etmek, oranın doğal ortamını solumak ve köy hayatı yaşamak yeni bir tatil anlayışı olarak karşımıza çıkıyor.

Siz de küçük bir Avrupa kasabasına giderek oranın yerel mutfağının tadına bakmak, köyün ruhunu yaşamak ve dinlenerek sakin bir tatil geçirmek istiyorsanız bu trend sizin için biçilmiş kaftan.

Nakit Olmadan Seyahate Çıkmak

Gelişmiş ülkelerde son yıllarda nakit kullanımının fazlasıyla azaldığını biliyoruz. Özellikle yurt dışına çıkarken döviz tedarik etmek hepimizin ortak sorunlarından birisi. Yanımıza aldığımız toplu miktarda döviz nedeniyle çoğunlukla kendimizi güvende hissedemiyoruz.

Bunun yerine yükselmekte olan akıma kapılarak yanınıza alacağınız kredi kartı sayesinde nakit para taşımadan güvenle, gasp edilme korkusu hissetmeden seyahat edebilirsiniz.

Kuzey Işıklarının Peşine Düşmek

Norveç Kuzey Işıkları

2020 yılının şimdiden en popüler olmaya aday olan seyahat trendlerinden biri olarak kuzey ışıklarını görmeye gitmek öne çıkıyor.

Tur şirketlerinin 2020 yılı için yaptıkları planların hemen hemen hepsinde Aurora yani kuzey ışıklarının kovalanması geliyor.

Yılın yalnızca sayılı günlerinde gerçekleşen bu doğa olayına tanık olmak paha biçilemez bir hayat tecrübesi olarak şimdiden pek çok turistin aklını çelmiş durumda.

Kişiye Özel Oluşturulan Rotalarla Seyahat Etmek

İnsanların pek çoğu kalabalık kitlelere tur şirketleri tarafından pazarlanan birkaç günlük ulaşım, konaklama ve rehberliği kapsayan seyahat turlarına eskisi kadar ilgi göstermiyor. Bunun yerine kişiselleştirilmiş tatil deneyimleri yaşama kulağa daha cazip geliyor.

2020 yılının seyahat trendleri arasında kişiselleştirilmiş seyahat deneyimi yerini almış durumda. Özellikle İngilizlerin kendi zevk ve isteklerine göre planlanan bu kişileştirilmiş tatillere daha meraklı olduğu edinilen bilgiler arasında yer alıyor.

Her bir seyahatsever için ayrı titizlikle oluşturulan rota sayesinde siz de unutulmaz ve kendinizi özel hissedeceğiniz bir seyahat deneyimi yaşayabilirsiniz.

Yavaşlatılmış Seyahatler Yapmak

Dijital Detoks

Hepimiz günlük yaşamın ve iş hayatının yoğun temposundan bunalıp nefes almak istemiyor muyuz? Zaten haftanın her günü bu adar koşturmacaya ve yorgunluğa katlanıyorken seyahatlerimiz niçin hızlı olsun ki?

7 günlük Avrupa turlarına sığdırılan birkaç şehir gezisinden döndükten sonra akılda kalanlar o şehrin ruhu değil de oradan oraya koştururken ne kadar yorulduğumuz oluyor. Bu yüzden 2020 yılının en ilgi çekici seyahat trendleri arasında bulunan yavaşlatılmış seyahatler şimdiden herkesin favorisi olmaya aday.

Yavaşlatılmış bir seyahat yapmak için gideceğiniz yere uçak ile değil otobüsle veya trenle ulaşmayı tercih edebilirsiniz.

7 gün içerisinde 3 adet Avrupa şehrini görme yerine tek bir şehre gitmeyi ve orayı tam bir lokal gibi gecesiyle gündüzüyle sindirerek yaşamayı veya sakin bir tatil kasabasında dijital detoks yapmayı seçebilirsiniz.

Önceki İçerikBursa’da Ne Yenir, Nerede Yenir?
Sonraki İçerikBrüksel’de Gezilecek Yerler
Blogger, içerik yazarı, editör, besteci, söz yazarı, gitarist, turizmci, seyahat tutkunu, müzik ve kedilere hasta☺️

1 Yorum

  1. Bence önemli olan keşfetmekten vazgeçmemek. Örneğin herşey dahil bir otele gidip seyahat ettiğiniz ülke ile ilgili hiç bir şey öğrenmeden ve yaşamadan geri dönüyorsanız o ülkeye seyahat etmiş olmak size çok şey katmayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz!
Lütfen isminizi yazınız