2021 Gastronomi Trendleri

0
360

Pandemi sürecinin etkisi ile birlikte geride bıraktığımız 2020 yılında başlayan gastronomi alanındaki değişim ve dönüşüm trendlerinin pek çoğu 2021 yılında da devam ediyor. 2020 Gastronomi Trendleri yazımıza göz atarak ayrıntılı bilgi edindikten sonra 2021 yılı trendlerine ilerleyebiliriz.

2021 yılının öne çıkan gastronomi trendleri arasında sürdürülebilirlik ve sağlıklı beslenme ön planda. Sadece ne yediğimiz değil neyi ne kadar tükettiğimiz de artık çok önemli.

İsterseniz gelin lafı daha fazla uzatmadan 2021 yılının öne çıkan gastronomi trendlerine birlikte göz atalım.

2021 Gastronomi Trendleri

Başrolde sağlıklı beslenme var

Bağışıklığımızı güçlü tutmanın öneminin giderek arttırdığı şu günlerde 2021 Gastronomi Trendleri’nde sağlıklı beslenmenin ilk sırada olmasından daha doğal bir durum olamazdı sanırım.

Uzmanların süper gıda olarak adlandırdığı avokado, chia tohumu, yaban mersini, kara lahana, zencefil, zerdeçal, kinoa gibi besinlerin yanı sıra C ve D vitamini içeriği bakımından zengin olan sebze meyveler, önemli bir protein kaynağı olan mantarlar ve tabi ki yeşil sebzeler bu yıl da sofralarımızda çokça yer tutacağa benziyor. 

Online mutfaklar

Online mutfaklar

Hayatlarımızın pek çok alanında olduğu gibi gastronomi alanında da pek çok şey artık online olacak. Yemek kursları artık online olarak yapılmaya başlayacak hatta başladı bile. Ya da ufak gruplar halinde yapılan tadım etkinlikleri online olarak yapılıyor.

Peki nasıl oluyor bu online tadım etkinlikleri derseniz tadımı yapılacak yemekler sabahtan evinize kurye ile geliyor. Akşamında ise tadım yapacağınız ekiple online bir programda buluşup bir yandan yemeğinizi yiyip bir yandan da sohbet edebiliyorsunuz.

Online yemek kurslarının haricinde yemek yapmaya yardımcı uygulamalar da yükselişini sürdürecek.

Sağlıklı içecekler

Antioksidan Kırmızı Bağışıklık Güçlendirici İçecek

Günlük hareketimizin kısıtlanması ile birlikte sadece yeme düzenimiz değil içecek düzenimiz de değişmeye başladı.

Şekerli ve alkollü içecekler yerini vitamin içeriği daha yüksek meyve sebze sularına, alkolsüz kokteyllere, kombucha gibi fermente içeceklere bırakmaya başladı.

Özellikle son yıllarda adını sıkça duyumaya başladığımız kabaca fermente çay diyebileceğim kombucha artık kendi mutfaklarımızda da sıkça yaptığımız bir içecek olmaya başkayacak gibi duruyor. 

Gıdaların yolculuğu

Ürünlerin sofralarımıza gelene kadarki yolculuğuna artık çok daha fazla dikkat eder olduk. Gıda ürünlerinde şeffaflığın önemi giderek artıyor.

Bir süredir marketlerde uygulanan etiket kodları uygulaması da bu durumun önemini kanıtlar nitelikte.

Sebze, meyve, et gibi ürünlerde uygulanan etiket kodu uygulaması 2021 yılında giderek daha da yaygınlaşacak gibi görünüyor.

Nohutun yükselişi

Nohut

Nohutun mutfaklardaki yeri ve önemi 2021 yılında daha da artacak. Nohut klasik yemeğin haricinde pek çok tarifte karışımıza çıkıyor.

Nohut unuyla yapılan makarnalar, krakerler, cipsler, salatalar, zeytinyağlılar ya da Antep’in nefis nohut dürümü, Antakya’nın humusu gibi pek çok lezzeti 2021 yılında sofralarımızda bolca göreceğiz gibi duruyor.

Hem sağlıklı hem de doyurucu özelliğiyle mutfaklarımızın olmazla olmazı nohut ve nohutlu tarifler 2021 yılına sofraların damgasını vuracak.

Hayalet mutfakların yükselişi

İsterseniz önce hayalet mutfak nedir biraz ondan bahsedelim. Hayalet mutfak, müşterinin gitmediği, sadece paket servise yönelik çalışan restoranlara deniyor.

Pandemi döneminde daha da yaygınlaşan paket servis uygulamalarının yanı sıra 2021 yılında hayalet mutfakların da sayısı da giderek artacağa benziyor.

Hatta şu an için bir şehir efsanesi gibi görünse de çok da uzak olmayan bir gelecekte hayalet mutfaklarda şeflerin değil robotların yemek pişireceği de öngörülenler arasında. 

Restoranların konsepti değişecek

Pandemi döneminde uzun süre kapalı kalan restoranların bir kısmının artık eski günlerine dönmesi zor olacak gibi görünüyor.

Eski günlerine dönen restoranlar ise daha sade menülere geçiş yapacak gibi duruyor.

Ancak pandemi kuralları uzun bir süre daha devam edecek gibi o yüzden açık hava mekanı olan restoranlar ya da ferah iç mekana sahip restoranlar 2021 yılında bir adım daha öne çıkacak.

Paket servisin içeriği değişiyor

Pandemiden önce paket servisle gelen yemekler direk yemeye hazır halde geliyordu. Ancak pandemi ile birlikte onlarda bir değişim ve dönüşüm içine girdi.

Mesela artık pek çok restoran size favori yemeğinizin malzemelerini ve tariflerini gönderiyor. Size onları direktiflere uygun olarak pişirip afiyetle yemek kalıyor.

Böylelikle yemeğinizi daha sıcak daha taze olarak yiyebiliyorsunuz. Bunun haricinde kahvaltıya özel hazırlanan omletli pankekli paketlerde giderek yaygınlaşmaya başladı.

Paket servisle ilgili değişenlerden biri de artık paketlerin daha hijyenik, geri dönüşüm odaklı olarak hazırlanıyor olması. 

Mutfakta sıfır atık felsefesi

Atıksız ve sürdürülebilir mutfak kavramları giderek yaygınlaşmaya, günlük hayatımızın bir parçası olmaya başlıyor.

Mutfakta hiçbir malzemenin çöpe gitmemesini hedefleyen bu kavramların her mutfakta kendine yer bulması ileri dönüşümün en temel adımı. 

Şarküteri ve peynir tabağı trendi

İstanbul Şarküteri

Yemekle birazcık da olsa ilgiliyseniz son zamanlarda sosyal medya da artan şarküteri ve peynir tabağı hazırlama furyasını mutlaka yakalamışsınızdır.

Taze ya da kuru meyveler, çeşit çeşit peynirler ve şarküteri ürünleri ile hazırlanan kocaman paylaşımlık tahtalar misafirliklerin en sevilen ikramlıklarından biri olarak mutfaklarda çoktan yerini aldı.

Keyifli sohbetlerin en güzel eşlikçilerin biri olan yaratıcı şarküteri tabakları 2021 yılında popülerliğini daha da arttıracak.

Önceki İçerikAtıksız Mutfak ve Sürdürülebilirlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Sonraki İçerikErzincan Havalimanı Ulaşım Rehberi
Saint Benoit Fransız Lisesi, Koç Üniversitesi Tarih mezunuyum. Bir süre kurumsal hayatta çalıştıktan sonra kendi yolumu çizmeye karar verdim ve uçanmutfak adlı blogumu kurdum. Böylece hayatıma en büyük tutkularımdan ve vazgeçilmezlerimden olan seyahat ve yemek ikilisinin serüveninde devam etmeye başladım. Hayallerim ışığım tutkularım ise mesleğim oldu. http://www.ucanmutfak.com

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz!
Lütfen isminizi yazınız