2021 Seyahat Trendleri

0
700
2021 Seyahat Trendleri

2020’nin çoğunu koronavirüsle savaşarak geçirirken yaşam tarzımızı da değiştirmek zorunda kaldık. Bu zorlu süreçte evlerimizden çalışmaya adapte olduk. Seyahat kısıtlamaları sebebiyle gezmek istediğimiz yerleri ziyaret edemedik. Ciddi bir tehdit olan salgın yüzünden seyahat etmekten bile korkar olduk. Bu zorlu süreçte yurt dışına gitmek bir hayal oldu.

Tüm bu olanlar bize olumsuz duygular yaşatsa da hemen moralimizi bozmayalım. Seyahat söz konusu olduğunda insanlar bir şekilde kendi yollarını buluyorlar. Örneğin yurt dışına gidemeyince yurt içinde seyahat edebileceğimiz yerler bizim için daha cazip hale geldi. Kalabalık yerlerden kaçıp kendimizi doğada bulduk. Bu yüzden kırsal bölgelerde gidebileceğimiz yerler daha çok gündemimize gelmeye başladı.

Yılın çoğunu evlerimizde geçirdiğimiz 2020 yılı yüzünden birçok kişinin yeni yılda seyahat etmeyi tercih edeceği tahmin ediliyor. Genel olarak seyahatlerimizdeki önceliklerimiz değişse de yeni yerler keşfetme tutkumuz bu yıl da devam edecek. 2021’in seyahat trendlerini inceleyeceğimiz yazımızda sizlere hala devam eden Covid-19 salgını ile şekillenen tatil tercihlerinden bahsedeceğiz. İşte 2021 yılında nasıl seyahat edebileceğinize dair önerilerimiz:

2021 Seyahat Trendleri

1) Yakın Çevrenizi Keşfedin!

Uzun mesafeli seyahatlerin bir hayal olduğu salgın döneminde yakın çevremizdekileri keşfetmek yeni bir seyahat trendi olarak karşımıza çıkıyor. Modern yaşamın hızına yetişmeye çalışırken durup bakma fırsatı bulamadığımız o kadar çok şey var ki!

Sizler de bunu bir fırsat olarak değerlendirip yakın çevrenizde bulunan ilgi çekici noktaları keşfe çıkabilirsiniz.

Daha önce hiç bakmadığınız bir gözle inceleyin etrafınızdakileri. Ne de olsa asıl önemli olan fiziksel olarak ne kadar çok yol kat ettiğiniz değil kendi içinize ne kadar yolculuk edebildiğiniz.

Blogumuzdaki İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

2) Doğada Kamp Yapın!

Salda Gölü Kamp

Eskiden gezerken farkında bile olmadığımız tıklım tıklım kalabalık şehir merkezleri günümüzde salgın yüzünden bizleri korkutuyor. Sosyal mesafenin önemini anladığımız bu günlerde kendimizi doğa ananın kollarına bırakmak yeni bir tatil biçimi haline geldi.

2020 yılında birçok kişi tarafından tercih edilen ve bu yıl da devam edeceği düşünülen kamp tatili doğada keşfe çıkmak için mükemmel bir fırsat. İster dalga sesleri ister kuş sesleri eşliğinde uyanacağınız bir güne kim hayır diyebilir ki?

Eğer kamp yapmaya yeni başlayan biriyseniz sitemizdeki “Kamp Çantası Nasıl Hazırlanır?isimli blog yazımıza göz atabilirsiniz.

3) Sevdiklerinizle Birlikte Ev Kiralayın!

Ev Kiralama

Konaklama tesislerinin salgın için aldıkları önlemlerin çok fazla önem kazandığı bir yıl geçirdik. Devam eden Covid-19 salgını sebebiyle 2021 yılında da bu önlemler seyahat tercihlerimizi etkileyecek gibi gözüküyor.

Çok yakın aile bireylerimizle bile görüşürken tedbiri elden bırakmadığımız bu dönemde ev kiralamak çok güzel bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Uzun süredir görüşemediğiniz sevdiklerinizle birlikte her zaman ziyaret etmek istediğiniz bir yerde ev kiralama seçeneği iki taşı birden vurmanızı sağlayacak. Bir yandan hasret giderirken diğer yandan yeni yerler keşfetmenin tadını çıkaracaksınız. 

4) Karavanla Keşfe Çıkın!

Karavan Kampçılığı

O her zaman hayalini kurduğunuz karavanla gezme hayalinizi bu sene gerçekleştirin!

İstediğiniz her yerde size konaklama imkanı sunacak olan karavan 2021 yılında pek çok kişi tarafından tercih edileceğe benziyor. Kalabalıklardan izole bir biçimde seyahat seçeneği sunan karavanlar özgür bir biçimde hareket etmenizi sağlayacak.

Karavan tatiline çıkmadan önce bilmeniz gerekenleri anlatan Karavanla Tatile Çıkmadan Önce Bilmeniz Gerekenler blog yazımızı mutlaka okuyun.

5) Araba Yolculuğu Yapın!

Road Trip

İngilizcede “road trip” olarak bilinen araba yolculuğu son zamanlarda çok daha fazla önem kazanmaya başladı.

Koronavirüs salgını günlerinde teması en aza indirmek için toplu taşıma araçlarını zorunda kalmadıkça kullanmak istemiyoruz. Bu yüzden bizlere izole bir biçimde seyahat etme imkanı sunan arabaların değerini salgın sürecinde daha fazla anladık. İster tek başınıza isterseniz de sevdiklerinizle birlikte yeni yerler keşfetmenizi sağlayacak araba yolculuğuna 2021 yılında bir şans verin.

Sevdiğiniz müzik eşliğinde kilometreler boyunca yol giderken asıl olanın gidilen yer değil yolculuğun kendisi olduğunun farkına varacaksınız. Eğer araba yolculuğuna yeni başlayanlardansanız Road Trip blog yazımızı okumanız sizler için faydalı olacaktır.

6) Mavi Yolculuğa Çıkın!

Fethiye mavi yolculuk

Deniz tatili sevenler tarafından 2020’de sıklıkla tercih edilen tekne kiralama trendinin 2021 yılında da popüler bir tatil seçeneği olacağı düşünülüyor.

Mavi yolculuk ismiyle bilinen tekne turları denizin huzurunda keyifli bir seyahat fırsatı olarak karşımıza çıkıyor. Kalabalıktan uzak güzelim koylarda balıklarla yüzme fırsatı elde edeceğiniz bu seyahat biçimi yaz tatili için müthiş bir seçenek.

Hangi rotada seyahat edeceğinize henüz karar vermediyseniz fikir edinmek açısından ülkemizdeki en iyi tekne turu rotalarının anlatıldığı yazımıza göz atabilirsiniz. 

7) Açık Hava Müzelerini Gezin!

Efes Antik Kenti İzmir

Kapalı mekanlardan koşar adım kaçtığımız bu günlerde açık hava müzeleri kültürel gezi yapmayı sevenler için çok güzel bir seyahat alternatifi sunuyor.

Ülkemiz zaman içerisinde birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı için açık hava müzeleri açısından adeta bir cennet.

Efes, Bergama, Aphrodisias, Perge ve Göreme gibi antik kentler geniş bir alana yayıldıkları için ziyaretçilerine kalabalıklardan kaçma fırsatı da sunuyor.

Seyahatiniz esnasında bir yandan bilgi ile dolarken diğer yandan açık havada dolaşmanın keyfini çıkarabilirsiniz. 

8) Dijital Göçebe Olun!

Dijital Gezgin Olmanın Bir Ömrü Var mı?

Dijital gezginlik olarak da bilinen bir yaşama biçiminden bahsetmek istiyorum sizlere. Evlerden çalışmaya başladığımız son zamanlarda oldukça popüler hale gelmeye başlayan bir olgu dijital göçebelik.

Nomad olarak da isimlendirilen bu dijital gezginler bir yandan seyahat ederken diğer yandan da onları herhangi bir yere bağlamayan işler yaparak geçimlerini sağlıyorlar. Yani bir bakıma dünya üzerindeki her yer sizin ofisiniz oluyor.

Eğer sizin hayalleriniz arasında da dünyayı karış karış gezmek varsa bir süreliğine dijital gezgin olmayı deneyebilirsiniz. Bu işe nereden başlamalıyım diye soruyorsanız dijital göçebelik ile ilgili blog yazımıza göz atabilirsiniz. 

9) Karbon ve Su Ayak İzinizi Azaltarak Seyahat Edin!

Peki Sürdürülebilir Turizmin Bir Parçası Olan ‘Ekoturizm’i Desteklemek İçin Bireysel Olarak Neler Yapabiliriz?

İnsanlık artık doğaya karşı daha duyarlı olması gerektiğinin yavaş yavaş da olsa farkına varıyor. Artan dünya nüfusu ile birlikte doğal kaynaklarımızın da sınırlı olduğunu görmeye başladık. Tüm bu sebeplerle yolculuk yaparken harcadığımız kaynakları azaltmak yeni bir seyahat akımı yarattı.

2021 yılı karbon ve su ayak izimizi azaltarak seyahat etmenin önemini kavradığımız bir yıl olacak. Seyahatiniz esnasında sizler de çevre dostu seçimler yaparak doğadaki ayak izlerinizi azaltabilirsiniz.

Bilinçli farkındalıkla yeni yerler keşfetmenin tüm hafifliği ile seyahat ederken doğanın dengesini korumaya yardımcı olabilirsiniz.

10) Göçebe Oteller ile Tanışın!

Göçebe otel akımı 2021’e damgasını vuracak gibi gözüküyor. Bir yerde sabit kalmayıp dünyayı gezme anlayışına sahip bu otellerin öncüsü 700’000 Heures Hotel.

Dünya üzerinde ortalama 700.000 saatimizin olduğunu vurgulamak için konulmuş olan bu isim bizlere sahip olduğumuz zamanın önemini hatırlatıyor. Bu gezen oteller tüm personeli ile birlikte her altı ayda bir farklı bir yere yerleşip orayı eksiksiz bir otele dönüştürüyor.

Konakladığınız her defa sizlere farklı bir deneyim yaşatacak olan göçebe oteller 2021 seyahat trendleri arasında şimdiden yerini almış durumda.


Covid-19 hijyen protokollerinin ön planda olacağı yeni yılın hepinize güzel seyahat fırsatları sunması dileğiyle.

Yeni yerleri keşfe çıktığınız sağlıklı bir 2021 olsun!

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz!
Lütfen isminizi yazınız