65 Yaş Üstü Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır? Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi Nedir?

1
14989
65 Yaş Üstü Otobüs Yolculuğu

Normalleşme çalışmaları devam ederken hem otobüs yolculuklarında hem de uçaklarda yolcuların güvenliğini ve sağlığını korumak için dezenfekte işlemleri devam edecek ve 65 yaş üstü yolcular seyahatlerini HES kodu ve seyahat izin belgesi gibi çeşitli izinler almak koşuluyla gerçekleştirebilecek.

65 Yaş ve Üzeri Vatandaşlar İçin Seyahat İzin Belgesi

Üç yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği olanlar ile böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hastalar hariç 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar, seyahat izin belgesi almak şartı ile istedikleri yerleşim yerine ve tatil beldesine gidebilecek. Bu kapsamda, 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza seyahatlerinde bir kişi refakat edebilecek.

65 yaş ve üzeri vatandaşlar; “Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi” taleplerini E-Devlet, ve Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden yapılabilecek.

Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi alacak vatandaşlar, otobüs, uçak, tren ve özel araç ile yapacakları yolculuklar için başvuru yapabilecek.

Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi formunda otel tatili, yazlık/devremülk, kiralık ev/villa ya da karavan tatili seçeneklerinden biri seçilecek. Otel tatili için rezervasyon belgeleri, yazlık için tapu örnekleri, kiralık ev için kira sözleşmeleri, karavan tatili için ise karavan sahiplik belgeleri istenecek ve sisteme yüklenecek.

HES Kodu Nedir? HES Kodu Nasıl Alınır?

Diğer yolcular ise HES uygulaması ile mobil uygulama üzerinden alacağınız kodu kullanarak otobüs, uçak ve tren seyahati yapabiliyor.

Ulaşımda risk taşımadığını belirten belgeler istenecek. Alınan kod 15 gün boyunca geçerli olacak.

App_indir1

HES kodu Hayat Eve Sığar uygulaması ya da SMS yöntemi ile alınabilir.

HES kodunu uygulama üzerinden almak için:

ucakbileti_sorgula (1)
 1. Hayat Eve Sığar uygulaması Google Play Store veya iOS App Store üzerinden indirilir. 
 2. Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girilir. “HES Kodu Oluştur” butonuna tıklanır. Kod kullanım süresi seçilir ve kod oluşturulur.
 3. Bilet satın alırken HES kodu seyahat edilecek seyahat firması veya aracı firma ile paylaşılır. 

SMS ile kod almak için: 

  1. HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır. (Örnek: HES 12345678901 1232 45 yazılıp 2023’e gönder.) 
  2. Bilet satın alırken HES kodu seyahat edilecek seyahat firması veya aracı firma ile paylaşılır. 

HES kodu alındıktan sonra seyahat edilecek seyahat firması ile HES kodunun paylaşılması gerekiyor. Paylaşılan kodlar üzerinden tüm yolcuların COVID-19 riski taşıyıp taşımadığı kontrol edilecek ve riskli yolcuların seyahati onaylanmayacaktır.

Sonuç olarak 1 Haziran sonrası seyahatleriniz için otobüs bileti veya uçak bileti almanız durumda HES koduna ihtiyacınız olacak.

Çocukluğundan beri atlas karıştıran ve en büyük hayallerinden biri bir gün Avustralya'ya da adım atmak olan bir gezgin adayı. Kültürel devr-i alem yapmak için Boğaziçi'nde Batı Dilleri ve Edebiyatları okudu. Şimdi de seyahatseverleri dünyaya bağlamak için çalışıyor.

1 Yorum

 1. bir gün boyunca nüfusta bekledim. ne işlemimi yaptılar nede bir kişi geldi. neymiş randevum yokmuş. sistem randevuya açıkmı milleti uyutun. günlerdir randevular dolu gidersin kimse yok ama senin işini yapmazlar şaka gibi.. lanet olsun devletin sağladığı hiçbir şeyden faydalanamadım maskem bile yok çünkü sistemde kaydım yok .. ben yokum.. ağlasam mı gülsem mi
  buraya bu kadar yazıyorum nezaketimden ötürü.. siz birde içimden saydıklarımı duysanız..
  daha kılımı kıpratırsam…………… 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here