65 Yaş Üstü Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır? Şehirler Arası Seyahat Yasağı Ne Zaman Kalkıyor?

1
10908
65 Yaş Üstü Otobüs Yolculuğu

Güncelleme:

1 Haziran günü itibariyle şehirler arası seyahat yasakları kaldırıldı.

Bu kapsamda THY, SunExpress ve Pegasus seferleri ise kademeli olarak 1 Haziran‘da tekrar başlayacak.

Otobüs seferleri ise 1 Haziran günü başlayacak.

Normalleşme çalışmaları devam ederken hem otobüs yolculuklarında hem de uçaklarda yolcuların güvenliğini ve sağlığını korumak için dezenfekte işlemleri devam edecek ve yolcular seyahatlerini HES kodu ve seyahat izin belgesi gibi çeşitli izinler almak koşuluyla gerçekleştirebilecek.

1 Haziran itibariyle 18 yaşın altındaki gençlere sokağa çıkma yasağı getirilmişken 65 yaş üstü vatandaşların ise sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Fakat, 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar, 31 Mayıs pazar günü 14.00-20.00 saatleri arasında, 0-18 yaş aralığındaki çocuklar ve gençler 3 Haziran Çarşamba ve 5 Haziran cuma günü 14.00-20.00 saatleri arasında, sosyal mesafe kurallarına uyma kaydıyla dışarı çıkabilecek.

App_indir1

Coronavirüs tedbirleri kapsamında daha önce 28 Mart 2020 tarihinden itibaren 65 yaş üstü veya kronik hastalıkları olanların ve 18 yaşından küçük olanların ikinci bir karara kadar sokağa çıkmalarına limit getirildi.

Çocuklar ve gençler, ihtiyaca göre, veli/vasilerinin nezaretinde şehir içi ve şehirler arası yolculuk yapabilecek.

65 Yaş ve Üzeri Vatandaşlar İçin Seyahat İzin Belgesi

Üç yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği olanlar ile böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hastalar hariç 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar, seyahat izin belgesi almak ve gittikleri yerlerde en az 30 gün kalmak şartı ile istedikleri yerleşim yerine gidebilecek. Bu kapsamda, 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza seyahatlerinde bir kişi refakat edebilecek.

ucakbileti_sorgula (1)

65 yaş ve üzeri vatandaşlar; Seyahat İzin Belgesi taleplerini, 21 Mayıs Perşembe günü, saat 09.00’dan itibaren elektronik ortamda E-Devlet, İçişleri Bakanlığı, E-Başvuru Sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden yapılabilecek.

HES Kodu Nedir? HES Kodu Nasıl Alınır?

Diğer yolcular ise HES uygulaması ile mobil uygulama üzerinden alacağınız kodu kullanarak otobüs, uçak ve tren seyahati yapabiliyor.

Ulaşımda risk taşımadığını belirten belgeler istenecek. Alınan kod 15 gün boyunca geçerli olacak.

HES kodu Hayat Eve Sığar uygulaması ya da SMS yöntemi ile alınabilir.

HES kodunu uygulama üzerinden almak için:

 1. Hayat Eve Sığar uygulaması Google Play Store veya iOS App Store üzerinden indirilir. 
 2. Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girilir. “HES Kodu Oluştur” butonuna tıklanır. Kod kullanım süresi seçilir ve kod oluşturulur.
 3. Bilet satın alırken HES kodu seyahat edilecek seyahat firması veya aracı firma ile paylaşılır. 

SMS ile kod almak için: 

  1. HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır. (Örnek: HES 12345678901 1232 45 yazılıp 2023’e gönder.) 
  2. Bilet satın alırken HES kodu seyahat edilecek seyahat firması veya aracı firma ile paylaşılır. 

HES kodu alındıktan sonra seyahat edilecek seyahat firması ile HES kodunun paylaşılması gerekiyor. Paylaşılan kodlar üzerinden tüm yolcuların COVID-19 riski taşıyıp taşımadığı kontrol edilecek ve riskli yolcuların seyahati onaylanmayacaktır.

Sonuç olarak 1 Haziran sonrası seyahatleriniz için otobüs bileti veya uçak bileti almanız durumda HES koduna ihtiyacınız olacak.

1 Yorum

 1. bir gün boyunca nüfusta bekledim. ne işlemimi yaptılar nede bir kişi geldi. neymiş randevum yokmuş. sistem randevuya açıkmı milleti uyutun. günlerdir randevular dolu gidersin kimse yok ama senin işini yapmazlar şaka gibi.. lanet olsun devletin sağladığı hiçbir şeyden faydalanamadım maskem bile yok çünkü sistemde kaydım yok .. ben yokum.. ağlasam mı gülsem mi
  buraya bu kadar yazıyorum nezaketimden ötürü.. siz birde içimden saydıklarımı duysanız..
  daha kılımı kıpratırsam…………… 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here