Bodrum Gezi Rehberi

1
3120
Bodrum Gezilecek Yerler

Bodrum… Tepeden bakıldığında beyaz elbisesinin eteklerini savuran, saçlarına rengarenk begonviller takmış, bilekleri misket limon kokan alımlı bir kıza benzeyen belde…

İnsanoğlunun binlerce yılına tanıklık etmiş bereketli toprakları, tarihi, beyaz evleri, mandalina bahçeleri ile Bodrum misafirlerini mavi bir kapıdan farklı bir atmosfere davet ediyor. Bunun içindir ki bu şirin Ege kasabası son 40 yıldır en gözde tatil yeri.

Bodrum Merkez Harita

Her milletten milyonlarca insan güzelliğini duyup buraya akın ediyor, hatta buraya yerleşiyor. Antik devirlerde “Halikarnassos” adıyla anılan şehir zamanla Bodrum adını almış. Nasıl mı? Şehir önemli Hristiyan din adamlarından Aziz Petrus’a adanmış ve Petrium adını almış. Petrium zamanla Podrum ve daha sonra da Bodrum adını almış. Hatta bugün birçok yabancı Bodrum Kalesi’ni St. Peter kalesi olarak biliyor.

Dünyanın 7 harikasından biri olan Mausoleum Halikarnassos Bodrum’da yer alıyor. Bunun yanında tarihin babası Heredot, Turgut Reis, ve Zeki Müren ünlü Bodrumlulardan.

Yaz tatilinizde size yol arkadaşı olması amacıyla en güzel yaz şarkılarını bir araya getirdik:

Gezilecek Yerler

Bodrum Merkez

Bodrum Merkez Harita

Bodrum Kalesi

Yabancılar tarafından St. Peter Kalesi olarak da adlandırılan kale Bodrum’da ilk uğranması gereken yerlerden biri.

1400’lü yıllarda St. Jean şövalyeleri tarafından yapılan kale bugün Bodrum Sualtı Müzesi olarak hizmet veriyor. Dünyanın en eski batık gemisinin yer aldığı müzeyi gezerken bu kalıntıyı görebilir, olağanüstü sualtı hazinelerini yakından inceleyebilirsiniz. Bunun yanında kaledeki zindan ve işkence odalarını da gezmenizi tavsiye ediyoruz.

Tüm kaleyi 2-3 saat gibi bir sürede gezebilmeniz mümkün.

Aşağıdaki panelden otobüs ve uçak bileti sorgulayabilirsiniz.

Kaleye giriş 20 TL fakat müze kartınız varsa ücretsiz girebilirsiniz.

Bodrum Osmanlı Tersanesi

Antik çağlardan beri hizmet veren bu tersane, Osmanlı donanmasına gemi takviyesi sağladığı için Bodrum Osmanlı Tersanesi olarak anılıyor.

Muhtemel saldırıların önüne geçebilmek adına gözetleme kulesi ile desteklenen tersane binası, artık bir sanat galerisine ev sahipliği yapıyor.

Bodrum Antik Tiyatrosu

Turgutreis yolu üzerindeki antik tiyatro restore edilmiş ve restorasyon sonrası 13.000 kişilik bir kapasiteye sahip olmuş.

Yazın birçok etkinliğe ev sahipliği yapan antik tiyatro Anadolu’daki nadir yapılardan olduğundan ayrı bir kıymete sahip.

Zeki Müren Sanat Müzesi

Bodrum denince akla gelen ilk isimlerden Zeki Müren. Vefatından sonra evi müzeye dönüştürülmüş. Kendisi evin yalnızca ilk katını kullandığından bu kat olduğu gibi muhafaza edilerek yalnızca üst kat müze olarak ziyarete açılmış.

Evde sanatçının sahne kıyafetleri, takıları, ödüller, kısacası sanatla geçmiş koca bir ömrün her detayına rastlayabilirsiniz.

Müzeye giriş 6 TL fakat müze kartınız varsa ücretsiz gezebiliyorsunuz.

Halikarnas Mozolesi

Dünyanın 7 harikasından biri olan bu mozole Pers Valisi Maussolos’un mezarı.

Valinin vefatından sonra karısının isteğiyle yapımına başlanan mezarın inşaatında dönemin birçok ünlü heykeltıraşı görev almış.

Fakat mezarın bazı parçaları 19. yüzyılda British Museum’a götürülmüş.

Turgutreis

Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi

Turgutreis beldesinde bulunan Şevket Sabancı Kültür Merkezi, 1200 metrekarelik alanıyla 2011 yılından beri hizmet veriyor. Sanat galerileri, geleneksel sanatlar ve gösteri sanatları atölyeleri ile resim ve tasarım atölyeleri gibi pek çok bölümünde gerçekleşen etkinlikleriyle sanatseverleri mest ediyor.

2013 yılında alanını genişleten Şevket Sabancı Kültür Merkezi’nde çeşitli konferanslara, dinletilere, imza günlerine, gösterilere ve panellere iştirak etmeniz mümkün.

Gümbet

Birbiri ardına sıralanan barları ve sokaklarına kadar taşan müzik sesleri ile Bodrum gece hayatının kalbi burada atıyor. Bundan dolayı burada bulunan kalabalığın yüzde doksanı genelde turistlerden oluşuyor.

Merkeze yakın olduğu için konaklayacağınız tesisi bu bölgeden seçebilirsiniz.

Myndos Kapısı

Gümbet’e oldukça yakın bir mesafede bulunan Halikarnassos’un giriş kapısı Mindos’un, Myndos Antik Kenti’ne yüzünü döndüğü için bu adı aldığını sanılıyor. Büyük İskender’in dahi geçemediği kapı olarak anılan Myndos (Mindos) Kapısı, geceleri daha büyülü bir izlenim kazanıyor.

Bitez

Çökertme türküsünü bilmeyenimiz yoktur. Yalısına varmadan kıyametin koptuğu yer işte burası.

Gümbet’in hemen yanında yer alsa da gece hayatıyla değil mandalina bahçeleri ve kumsalı ile meşhur.

Bunun yanında oldukça fazla rüzgar alan Bitez sörfçüler için adeta bir cennet. Yerli yabancı birçok turist sörf yapmak için buraya akın ediyor.

Yalıkavak

Bodrum Yel Değirmenleri

Yalıkavak’ta bulunan Bodrum Yel Değirmenleri, manzarasından ötürü uğrak mekanlardan biri haline gelmiş. 1970’lere kadar kullanılmaya devam edilmiş olan bu yel değirmenleri, epeyce fotojenik olduğundan sıklıkla ziyaretçilerinin objektiflerinin markajına alınıyor.

Gümüşlük

Tavşan Adası

Gümüşlük’teki Tavşan Adası’nın karayla arasında derinliği yaklaşık bir metre olan ince bir şerit bunuyor. Bu şeridi kullanarak karadan adaya yürüyerek geçmek mümkün.

Apostol Kilisesi

Küçük Tavşan Adası’nda konumlanan Apostol Kilisesi’ne ulaşmak için Gündoğan’dan tekneye binmeniz gerekiyor.

Milattan Önce 2. yüzyıldan beri ayakta kalmayı başaran bu kilisenin kalıntıları, sadece tarih meraklıları için değil aynı zamanda eşsiz manzaraların peşinde olanlar için de bir doyum merkezi haline gelmiş.

Myndos Antik Kenti

Milattan Önce 640 yılında şu an Gümüşlük olarak anılan bölgede kurulan Myndos Antik Kenti’ni ziyaret ettiğinizde sur duvarları veya kilise gibi birkaç tarihi kalıntıyla karşılaşacaksınız. Çünkü kentin büyük bir kısmı toprak altında kendini saklıyor. Pek çok uygarlığın yönetiminde kalan bu antik kentin bir kısmı da suların altında bulunuyor.

Kos Adası ve Kalymnos Adası

Kos ve Kalymons Yunan Adalarına Bodrum’dan gidilebilmektedir. Yunan adalarına nasıl ulaşılacağı konusunda detaylı bilgiye linkteki yazımızdan erişebilirsiniz.

Bodrum Köyleri

Karakaya Köyü

Bodrum’un ücra köşelerinde keşfedilmeyi bekleyen onca şeyden fırsat kalırsa rotanızı Karakaya Köyü’ne çevirin. Bu köy, zamanında korsan korkusundan yapılmış olduğundan fark edilmesi oldukça zor bir yerde.

Konumlandığı kayanın renginden ötürü bu ismi alan Karakaya Köyü, doğa gezisi sevenler için adeta bir cennet.

Buraya çıktıktan sonra karşılaşacağınız Gümüşlük manzarası ise yanınıza kâr kalacak.

Etrim Köyü

Mumcular Yolu üzerinde bulunan ve halıcılığın ölmediği Etrim Köyü, size köy kahvaltılarının en hasını, köy kültürünün en cezbedici noktalarını size sunmak için ziyaretinizi bekliyor.

Dokumacılık mesleğinin ölmemesi için çaba sarf eden bu köyde dilerseniz dokuma dersi bile alabiliyorsunuz. Hele ki oturup da köylülerle sohbet ederseniz Etrim Köyü, Bodrum’daki uğrak yerlerinizden olabilir.

Sandima Köyü

Bodrum Yalıkavak’ta terk edilmiş halde bırakılan bir Türkmen köyü bulunuyor.

Köylüler sahil bölgesine göç etmiş ama burayı keşfeden bir sanatçı çift burada bir sanat evi kurmuş. Gelmişken Nuris Sanat Evi adını verdikleri eski ama güzel binayı mutlaka görmelisiniz.

Bafa Gölü

Iassos Antik Kenti

Bafa Gölü yakınında konumlanmış olan İasos Antik Kenti, alüvyonlarla oluşumunu tamamlamış olan bir yarımada üzerinde bulunuyor.

Milattan Önce 3 binlere dayanan geçmişiyle adeta yaşayan bir tarihi kaynak olan bu antik kent, balık pazarı, su kemerleri ve kent surları gibi tarihi yapıların kalıntılarını bünyesinde barındırıyor.

Milas’a yakınlığı nedeniyle Milas Iassos Örenyeri olarak bu tarihi bölgeye girişler ücretsiz.

Bargilya

Bargilya Antik Kenti

Zamana meydan okuyan tapınağa, antik tiyatroya ve sayısız tarihi kalıntıya yuva olan Bargilya Antik Kenti’ne bu adı mitolojideki efsanevi at, Pegasus’u öldüren Bargylos kazandırmış. Tezatlık bu ya kent, paralarında Bargylos’un değil Pegasus’un resmini kullanmış.

Ücretsiz olarak ziyaret edilebilen Bargilya Antik Kenti’nde yapılabilecek en güzel şeylerden biri sessizliğine ve huzuruna kendinizi kaptırıp şöyle bir oturup dinlenmeniz olacaktır.

Tuzla Kuş Cenneti

Bargilya Antik Kenti yakınlarda size göz kırpan Tuzla Kuş Cenneti’ni görmeden sakın ola ki Bodrum’dan ayrılmayın.

100’den fazla kuş türünün evi olan Tuzla Gölü’nde bol bol flamingo göreceğinizi söyleyebiliriz.

Eğer kuş gözlemciliğine ilgi duyuyorsanız doğanın kucağında sizi sarmalayacak olan bu yere uğramadan Bodrum gezinizi sonlandırmayın.

Aspat Koyu

Venedik Kalesi

Ücretsiz olarak gezebileceğiniz Venedik Kalesi, eşsiz bir Ege Denizi manzarası sunacak sizlere.

Aspat Koyu’nda konumlanan bu kale, zamanında adeta bölgenin muhafızlığını yapmış.

Bodrum Koyları ve Plajları

Gümüşlük

Eğlenceye düşkün olanları sanıyoruz ki Gümüşlük’ten daha aşağısı kurtarmaz. Çünkü gerek caz kafeleri gerek Tavşan Adası’na yakınlığı gerekse paddleboard ve kano gibi imkanları ile can sıkıntısının adının geçmesine bile izin vermiyor.

Buradaki halk plajını tercih ederseniz girişler ve şezlonglar ücretsiz.

Kargıcak Koyu

Milas’ta bulunan Kargıcak Koyu’na zamanında teknelerle ulaşım sağlansa da artık bu hizmet verilmediği için sadece yol zahmetine katlananlar gelebiliyor. Çünkü ancak bozuk bir yoldan buraya ulaşım mümkün.

Buna rağmen herhangi bir tesis de bulunmadığı için yanınızda gerekli yiyecek, içecek ve malzemelerle gelirseniz güzel ve sakin bir tatil yapmanız mümkün olacaktır. Eğer çadır kurmayı düşünürseniz balıkçı tekneleri de sizi aç bırakmayacaktır.

Kadıkalesi Plajı (Peksimet Plajı)

Tuvalet ve soyunma kabini gibi seçenekler bulunmasa da bölgedeki birkaç işletme sayesinde Peksimet Plajı’nın harika denizinde yüzmeniz olası.

Bahçelievler Mahallesi’nde bulunan bu plajın ılık ılık sularıyla içinizin huzurla kaplanmasını sağlayacak denizinden çıkıp ücretsiz olarak kullanabileceğiniz, belediyenin tahsis ettiği şezlonglara uzanınca hayatın tüm stresini geride bırakacaksınız.

Mazı Köyü ve Koyları

Bodrum ilçe merkezine 45 kilometrelik mesafede bulunan Mazı Köyü’nde birbirinden güzel koylar, keşfedilmeyi bekliyor.

Köylülerin misafirperverlikle ağırladıkları turistler, bölgede yer alan birkaç küçük işletmede tüm ihtiyaçlarını giderebiliyor ve çok yakın yerlerde bulunan ormanlık alanlarda kamp kurma imkanı buluyor.

Çakılyalı, İnceyalı ve Hurma Sahili Koyları ile sakin bir tatilin hayalini kuranların ilk adresi olmaya aday olan Mazı Köyü’nde öyle duş, şezlong ve şemsiye gibi lüks hizmetler beklememenizde fayda var.

Yalı ve Gerenkuyu Plajları

Bodrum’un güneydoğusunda kalan bu iki sahil, pek fazla kişinin bildiği bir yer değil.

Yalı’da bulunan iki plajdan küçük olanında belediyenin kontrolünde olan kafeden elzem ihtiyaçları karşılamak mümkün.

Gerenkuyu Sahili ise genelde çadırcılar veya karavan kampçılar tarafından tercih edilse de yine günübirlik müdavimi çok.

Torba Koyu

Şahsi araçla Bodrum’un merkezinden 15 dakikalık mesafede bulunan Torba Koyu, belediye tarafından işletilen tesislere sahip olduğundan burada oldukça cüzi miktarlarda hizmet alınabiliyor.

Tuvalet, soyunma kabini ve duşa kadar her şeyi bulabileceğiniz bu koya giriş ücretsiz ama hizmetler için ödeme yapmak gerekiyor.

Adabükü Doktorlar Sitesi

Milas’ta yer alan Doktorlar Sitesi’nin sadece sitede ikamet edenler ve onların yakınlarına açık olan bir sahili var.

Eğer bir tanıdığınız varsa henüz yıpranmamış bu koyda mutlaka denize girmelisiniz.

Bardakçı Koyu

Ortalama 50 TL’den şezlong ve şemsiye hizmeti alabileceğiniz Bardakçı Koyu’nda balıklarla yüzme şansı elde edebileceksiniz.

Bodrum’da yürüme mesafesinde bulunan bu koy, mavi bayraklı plajlarıyla hizmet verdiği için Bodrum’un en güzel koyları arasında yer alıyor.

Kumbahçe Sahili

Ücretsiz şezlong, şemsiye, soyunma kabini ve duş gibi hizmetler sunulduğu için sıklıkla tercih edilse de hala büyüsünü kaybetmemiş olan Kumbahçe Sahili, Bodrum Kalesi’nin manzarasının en güzel parçası olmuş.

Taşlık bir plaja sahip olan bu yerde güneşin batışını izlemeyi ihmal etmeyin.

Bodrum’daki tüm koy ve plajlar hakkında daha detaylı bilgiye Bodrum’da Denize Girilcek Yerler yazımızdan görüntüleyebilirsiniz.

Bodrum’da Yapılacak Aktiviteler

Söz konusu Bodrum olunca yapılacakların başında şöyle güzel bir yaz tatili ve su sporları geliyor tabi ki.

Bitez’de sörf yapabilir, yat turları ile Bodrum’un o eşsiz koylarını gezebilirsiniz. Bitez Bodrum merkezden 5 km uzakta yer alıyor, Bitez’de rüzgar sörfünün yanı sıra deniz bisikleti, kano gibi daha farklı su sporları da yapılabiliyor.

Bitez haricinde sörf yapılabilecek diğer yerler ise Gümbet, Ortakent, Turgutreis ve Akyarlar.

Yat turlarından bahsedecek olursak, genelde tur şirketleri farklı farklı turlar düzenlese de 4 adet popüler tur rotası bulunuyor, Kara Ada – Poyraz Turu, Kara Ada – Deve Plajı Karışık Tur, Akvaryum – Deve Plajı Turu, Oraklar Turu. Bu turlar sırasında Bodrum’un koylarını gezmiş oluyorsunuz, başlıca koylar: Meteor Çukuru, Kara Ada, Akvaryum, Tavşan Burnu, Deve Plajı, Bağla ve Orak.

Gecelerin gündüzden daha canlı olduğu Bodrum’da doyasıya eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz. Bunun yanında dünyanın en güzel gün batımına sahne olan Gümüşlük’te gün batımını izlemeden dönmeyin.

Denize girmek ve beach club’larda eğlenmek de Bodrum’da yapılabilecek en güzel aktivitelerden bir tanesidir diyebiliriz. Bodrum’da insanların en çok tercih ettiği plajlar ise: Gümbet Plajı, Bitez Plajı, Ortakent Plajı, Akyarlar Plajı, Turgutreis Plajı, Gümüşlük Plajı, Yalıkavak Plajı ve Güvercinlik Plajı. Bu plajlarda bulunan beach clublar da oldukça ilgi çekiyor. Türkbükü’ndeki Kuum Beach, Yalıkavakta’ki Dodo Beach Club, Bitez’deki Sarnıç Beach Club, Yalıkavakta’ki Xuma Beach, Gölktürkbükü’ndeki Maça Kızı Beach Club bunların başlıcaları.

Bodrum’da Yeme İçme

Bodrum denince akla ilk gelen yiyecekler deniz mahsulleri oluyor. Bir akşam Gümüşlük’te mutlaka balık yemenizi tavsiye ediyoruz.

Bunun dışında Bodrum’un özel lezzetlerinden olan kabak çiçeği dolması, keşkek, turp otu salatası, hardal otu salatası, kabak çiçeği kızartması ve Çökertme Kebabı’nı da yemeden Bodrum’dan dönmeyin.

Bodrum’da Sünger Pizza, Bitez Dondurmacısı, Limon Cafe mutlaka uğramanız gereken meşhur mekânlardan. Limon Cafe günbatımı ile de meşhur.

Bodrum’da Konaklama

Konaklama anlamında çok geniş bir yelpazeye sahip olan şehirde her bütçeyi memnun edecek alternatifler mevcut. Bodrum lüks seçeneklerin yanında çok sayıda ekonomik konaklama tesisine de ev sahipliği yapıyor.

Isis Charm Beach, Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum, Swissôtel Resort Bodrum Beach Bodrum’un en gözde otellerinden.

Fiyatlar rezervasyon tarihlerine göre değişiyor. Erken rezervasyonla oldukça makul fiyatlara tatilinizi yapabilirsiniz.

Bodrum’da Alışveriş

Bodrum özellikle el sanatları ve el yapımı hediyelikleriyle meşhur bir şehir. Bodrum’un kendine has dokumaları, el yapımı nazar boncukları, bin bir emekle işlenen iğne oyaları Bodrum’dan alınabilecek başlıca hediyelik eşyalardan sadece birkaçı.

Bodrum’un dünyaca ünlü el yapımı deri sandaletleri hem sizin hem de sevdikleriniz için muhteşem bir hediye olabilir.

Öte yandan çeşitli deniz kabukları, deniz süngerleri de size Bodrum’u hatırlatacak güzel birer anı olabilir.

Yöresel lezzetlere meraklıysanız Bodrum ve çevresinde kurulan pazarlardan Ege’ye özgü kurutulmuş sebze, ot gibi ürünler satın alabilirsiniz. Bu pazarların en çok ilgi çeken ürünleri ise Milas bezinden yapılmış giyecekler, perdeler, örtüler oluyor.

Bodrum’da Eğlence ve Gece Hayatı

Bodrum her ne kadar tatil beldesi olarak ünlense de tüm sene boyunca çeşitli festival ve organizasyonlara ev sahipliği yapmasıyla da ön plana çıkıyor.

Mesela ocak ayında gerçekleşen Bodrum Mandalina Festivali mandalinayla yapılabilecek şeyler ile hayal gücünüzü zorlayan türden bir etkinlik.

Bodrum Pedesa Festivali, Uçurtma ile Farkındalık Festivali, Ortakent Yahşi Bahar Festivali Bodrum’da gerçekleşen diğer festivallerden.

Bodrum sıra dışı gece hayatıyla sadece Türkiye’de değil dünyada da tanınan bir eğlence merkezi konumunda.

Çeşitli dünya müziklerinden konserler ve etkinliklerin düzenlendiği Mandalin, Bodrum’un merkezinde yer alıyor.

Yine Jazz başta olmak üzere çeşitli türden canlı müzik dinleyebileceğiniz Mavi Bar da Bodrum Merkezde yer alıyor.

Kule Rock City, rock müzik seven insanlar için ideal bir mekandır diyebiliriz.

Mystery Disco Dance Bar, Gümbet’te yer alıyor ve doyasıya eğlenme imkanı sunan mekanlardan bir tanesi.

Gece klübü atmosferine sahip olan ve birçok partiye ev sahipliği yapan Helva Bar da Bodrum merkezdeki en tercih edilen eğlence mekanlarından bir tanesi.

Eğer biraz farklı içecekler arıyorsanız ve kokteyl seviyorsanız, Gekko Coctail & Whisky oldukça hoşunuza gidebilir.

Halikarnas The Club, Kedi Club, Posh, Marine Club Cataraman da Bodrum’un gece hayatının önemli alternatiflerinden.

Bodrum’a Ulaşım

Bodrum’a kara ve hava yoluyla ulaşım oldukça kolay. Bodrum’a 36 km uzaklıktaki Milas Havalimanı‘na başta Türk Hava Yolları olmak üzere birçok yerli ve yabancı hava yolu firması Bodrum varışlı uçuş seferleri düzenliyor. Hava alanından Bodrum’a HAVAŞ otobüsleri ya da taksileri kullanılarak yaklaşık bir saatte ulaşım sağlanabiliyor. HAVAŞ ücretleri 15 TL, güncel bilgileri ulaşmak için tıklayınız.

Ayrıca başta İstanbul olmak üzere tüm şehirlerden düzenli otobüs seferleri ile Bodrum’a ulaşmak mümkün. Kara yolu ile Ankara ve İstanbul’dan 12, İzmir’den 4 saatte Bodrum’a ulaşabiliyorsunuz.

Ayrıca Bodrum’a yakın diğer bir Muğla ilçesi olan Marmaris‘i de ziyaret etmek isterseniz, yazımızdan Marmaris hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bodrum’a ulaşımınızı en ucuza fiyatlarla yapmak istiyorsanız, aşağıdaki linkleri incelemenizde fayda var!

Blogger, içerik yazarı, editör, besteci, söz yazarı, gitarist, turizmci, seyahat tutkunu, müzik ve kedilere hasta☺️

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here