Datça Badem Çiçeği Festivali 2019

0
379
Datça Badem Çiceği
Datça Badem Çiceği

Söz konusu emeklilik hayalleri olduğunda, akıllara ilk gelen yerlerden biri Datça olur. Dar sokakları, Can Yücel şiirleri ile süslenen mekanları ve denize açılan eşsiz sahilleri ile Datça, Türkiye’nin en batı uçlarından da biri. Burası Güney Ege’nin en güzel koylarını bünyesinde barındırırken sahip olduğu girintili çıkıntılı yapı sayesinde de her zaman büyük bir gizem teşkil ediyor. Her yeni Datça ziyaretinizde, Muğla’nın bu güzel ilçesinde yeni bir manzara keşfedebilirsiniz.

Yaz döneminde Datça’ya yerli ve yabancı turistlerin akın etmesi asla tesadüf değilken kışın da soluğu Datça’da almak için leziz bir bahaneniz var: Datça Badem Çiçeği Festivali. Şubat ayının ilk günlerine denk gelen festival, kapalı havalardan sıkılan, yağmurla birlikte iyice içinden çıkılmaz hale gelen şehir trafiğinden bunalan ve bir kaçış noktası arayan biçare ruhlar için düşünülmüş olmalı! Bu sayede kış ortasında açan badem çiçekleri ile, baharın müjdesini erkenden alabilmeniz ve yosunla karışık çiçek kokusunu ciğerlerinizin en derinine kadar çekebilmeniz de mümkün.

Datça Badem Çiçeği Festivali, 2019 yılı itibariyle ikinci kez düzenleniyor. 2018 yılında düzenlenen ilk etkinliğin 15 binden fazla ziyaretçi tarafından heyecanla karşılandığı biliniyor. Yirmiden fazla tur şirketi de, bu heyecanı dikkate alarak organizasyon takvimi dahilinde 2019 için konaklama ve ulaşım satışlarına başladı bile. Festival tanıtımlarında  dünyaca ünlü Datça bademi ile ilgili bilgilerin yanı sıra, Can Yücel’in dizeleri de göze çarpıyor.

Beyazın ve pembenin neredeyse tüm tonlarına ev sahipliği yapan festival, Datça yarımadasının tarihine, doğasına ve kültürüne dikkat çeken en güzel etkinliklerden de biri. Aslına bakarsanız, Datça’yı yakından tanımak için emeklilik yıllarını beklemek hiç iyi bir fikir değil! Şehir hayatıyla mücadele halinde olan her faninin Datça’daki çiçek ferahlığına bir an önce kavuşması gerek. Siz de ne yapın edin, köy meydanlarından panayır alanlarına taşan festival etkinliklerini, müzik dinletilerini ve dans gösterilerini bu sene kaçırmamaya çalışın.

Datça Badem Festivali Hakkında “her şeyi, tüm detayları ile yazının devamında bulabilirsiniz. Şimdiden iyi eğlenceler…

App_indir_banner_mobil

İçindekiler

Datça Badem Çiçeği Festivali Ne Zaman?

Datça Badem Çiçeği Festivali Ne Zaman?

Datça Badem Çiçeği Festivali iki yıldır Şubat ayının başlarında yerli ve yabancı turistler ile buluşuyor. Festival tarihinin belirlenmesinde, yöredeki meşhur badem çiçeklerinin doğaya merhaba dediği tarihlerin dikkate alındığını söyleyebiliriz. Badem ağaçları için yerli halk “doğanın sabahı” ifadesini kullanmayı uygun görüyor.

ucakbileti_sorgula (1)

Datça Badem Çiçeği Festivali 2019 kapsamındaki etkinlikler, 8 Şubat 2019 Cuma günü başlıyor. 3 gün ve 3 gece boyunca dolu dizgin devam edecek olan festival, 10 Şubat 2019 Pazar gecesi geç saatlere kadar devam ediyor.

Festival programındaki başlıca etkinlikler ise, hafta sonu tatiline sığabilecek şekilde tasarlanmış durumda. Bu da demek oluyor ki Cuma akşamı iş çıkışı Datça için yollara düşseniz bile Cumartesi tüm gün ve Pazar akşam saatlerine kadar birçok farklı etkinliğe katılma fırsatı yakalayabilirsiniz. Pazar gecesini de dönüş yoluna ayırarak, hiç yıllık izin kullanmadan festival katılımınızı organize etmeniz mümkün.

Uykusuzluk ve yorgunluktan endişe duyabilirsiniz ancak, festival etkinlikleri arasında meditatif danslardan eski plak konserlerine kadar son derece dinlendirici aktiviteler de bulunduğunu hatırlatmış olalım. Datça Badem Çiçeği Festivali’nin zamanlaması, kışa bir an önce veda etmek ve baharı erkenden karşılamak isteyenler için kesinlikle ideal.

Datça Badem Çiçeği Festivali Nerede?

Datça Badem Çiçeği Festivali Nerede? Datça Liman Plajı

Badem Çiçeği Festivali, Muğla’nın en güzel ve en gözde turistik ilçelerinden biri olan Datça’nın neredeyse her köşesine yayılıyor. Kara yolu ile Marmaris’in devamında, ağırlıklı olarak koylardan oluşan virajlı yolların sonunda ulaşılabilen Datça, yılın büyük bölümünde de Bodrum yönünden deniz yolu ile ulaşıma açık. Hava yolu için ise yine Muğla ilçelerinden olan Dalaman’ı ya da Milas’ı tercih etmek gerekiyor. Buradan da anlaşılacağı gibi “Datça’ya nasıl gidilir?” sorusunun cevapları hiç de az değil:

Kara yolu: Datça ile Muğla şehir merkezi arasında 125 kilometre mesafe var. Marmaris ile ilçenin arası 70 kilometre. Datça İzmir arası 355 kilometre olup yaklaşık 4 saat sürüyor. Eğer Datça’ya İstanbul’dan geliyorsanız 880 kilometre mesafeye hazırlıklı olmalısınız. Ankara ile ilçenin arası 700 kilometre.

Deniz yolu: Festival süresince Bodrum ile Datça arasında ek seferlerin düzenleneceğini en baştan belirtelim. 7 Şubat Perşembe’den 10 Şubat Pazar’a kadar her gün saat 10.00’da Bodrum’dan Datça’ya sefer var. Ek olarak Cumartesi günü 17.00’de de Bodrum’dan feribotla Datça’ya geçebilirsiniz. Dönüş feribotunun saatleri ise 8 Şubat Cuma ve 9 Şubat Cumartesi günleri, yine saat 10.00’da. Dönüş için diğer seferler, Cumartesi 17.00, Pazar 16.00 ve Pazar 17.00 olarak sıralanabilir.

Hava yolu: Dalaman Havalimanı ile Datça arasında 150 kilometre mesafe var. Bu mesafe için araç kiralayabilirsiniz. Bir diğer seçenek de Datça transferi için etkinliğe özel fiyat veren firmalarla görüşmek olabilir. Feribot sayesinde Bodrum ile Datça da yakınlaştığı için Milas Bodrum Havalimanı’na olan seferlere de göz atmayı ihmal etmeyin. Bu sayede feribot aktarmasıyla da Datça’ya gidip gelebilirsiniz.

Festival ile birlikte tüm Datça kenetlendiği ve herkes organizasyona bir ucundan katıldığı için ulaşım aracı bulmak zor değil. Başta minibüs seferleri olmak üzere, ticari taksiler ve transfer araçları da yerli ve yabancı turistlere hizmet vermek üzere festival süresince hazır oluyor.

Datça Badem Çiçeği Festivali Etkinlik Mekanları Hangileri?

Datça Badem Çiçeği Festivali Etkinlik Mekanları Hangileri? Datça'da Alışveriş.

Datça’da festivale dahil olan etkinlik mekanları, Datça merkez, Palamutbükü, Coop, Coop Live,Sapphire Hotel ve Cumhuriyet Meydanı olarak sıralanabilir. Festivalin açılış korteji, 8 Şubat 2019 Cuma günü saat 14.00’te Ambarcı Caddesi ve Cumhuriyet Meydanı arasında bando ekipleri eşliğinde gerçekleşiyor. Okur yazar buluşmaları, yine Cumhuriyet Meydanı’nda yer alan Sahafiye bölümünde olacak.

Badem çiçeklerini yakından tanımak için düzenlenen turlar hiçbir sınır tanımıyor. En güzel badem çiçeklerinden oluşan bahçe de yine etkinlikler kapsamında seçileceğinden, Datça’nın her bir köşesinin gezileceğini söylemek mümkün.

otobusbileti_sorgula2

Datça merkez ve Palamutbükü’ndeki panayır alanları için not alabileceğiniz ziyaret saatleri ise aşağıdaki gibi:

8 Şubat Cuma: 12.00-18.00

9 Şubat Cumartesi: 10.00-18.00

10 Şubat Pazar: 10.00-18.00

Datça Badem Çiçeği Festivali İçin Nasıl Bilet Alınır? Bilet Fiyatları Ne Kadar?

Datça Badem Çiçeği Festivali İçin Nasıl Bilet Alınır? Bilet Fiyatları Ne Kadar?

Datça, Badem Çiçeği Festivali ile birlikte misafirlerine resmen kucak açıyor. Festivale katılımın herhangi bir ücreti olduğu söylenemez; zira ilçenin hiçbir köşesi panayır yerine ve şenlik alanına dönüşmekten geri kalmıyor. Datça sokaklarında yürümek, festival ruhunun bir parçası olmak ve kış ortasında baharı solumak için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok.

Festival içerisinde ücretlendirmenin, etkinlik başına yapıldığını söyleyebiliriz. Şöyle ki, açılış kortejine ya da festival alanlarına girişte herhangi bir ücret ödemenize gerek yok ancak bir atölyeye katılıyorsanız, önceden rezervasyon yaptırmalı ve ücretini de ödemelisiniz. Turlar da aynı şekilde ücrete tabii. Her bir etkinlik için fiyatları etkinliğin resmi internet sitesinde bulabileceğiniz gibi buradan satın alma da gerçekleştirebilirsiniz.

Atölyeler çoğunlukla Datça Sapphire Hotel sınırlarında gerçekleştiriliyor ve fiyatlar 60 TL ile 150 TL aralığında değişiyor. Otelden de bilet alınabilir ancak çoğu atölyede kontenjan sınırı olduğundan bu durum riskli. Turlar da yine aynı şekilde, hem Datça’da hem de öncesinde resmi internet sitesi üzerinden irtibata geçerek rezerve edilebiliyor. Tur fiyatları her bir rota için sabit olarak 60 TL.

Festival süresince ana sahnede gerçekleştirilen Datça merkez ve Palamutbükü konserleri ve dans gösterileri ücretsiz. Bunun dışında, Coop ve Coop Live isimli mekanlarda eğlenmek için ücret ödemek gerekiyor. Konser fiyatlarının son derece uygun olduğunu belirtmek ise yanlış olmaz. Coop Live’de yer alan Rampapa konseri 25 TL ve Zeytin konseri de 35 TL olmak üzere ücretlendiriliyor. Mekan girişinde de bilet almanın mümkün olduğunu hatırlatalım.

Datça Badem Çiçeği Festivali Etkinlikleri

Datça Badem Çiçeği Festivali Etkinlikleri

2019 yılında düzenlenen 2. Datça Badem Çiçeği Festivali kapsamında, geniş bir yelpazede çok farklı kapsamda etkinlikler ziyaretçileri bekliyor. Etkinlik takviminde okur yazar buluşmaları da var, renkli dj performansları da. Bu nedenle Badem Çiçeği Festivali’ni tek bir topluluğa ait görmek mümkün değil. Genç ya da yaşlı fark etmeksizin herkes, festival programında kendine uygun bir aktivite bulabilir. Aynı şekilde, hem sosyalleşmekten hoşlananlar hem de sakin ruhlar Datça’yı kış mevsiminin bu en son deminde kendilerine uygun görebilirler.

Festival etkinliklerini altı ana başlıkta toplamak mümkün. Bunlar, panayır alanı etkinlikleri, festival turları, festival yürüyüşleri, atölyeler, sahne performansları ve okur yazar buluşmaları olarak sıralanabilir. Her bir etkinlik türü, farklı günlere ve mekanlara yayılıyor. Bu sayede Datça’nın farklı köşelerinde farklı toplulukların ilgi alanlarına göre bir araya gelmesi de  mümkün oluyor.

Kimi atölyeler için oteller ve tasarım evleri kapılarını açtığından hava koşullarının büyük bir önemi yok. Ancak açık havada düzenlenen etkinlikler için, her türlü hava durumuna hazırlıklı olmakta fayda var. Yürüyüşler ve şehir turları, doğa ile gerçek anlamda bütünleşmeye de olanak tanıyor.

Festival yetkililerinin, etkinlikleri organize ederken çocukları ve ebeveynleri de düşünerek aksiyon aldıklarını söyleyebiliriz. Çocuklara yönelik el işi çalışmaları, masal okuma saatleri ve resim atölyeleri son derece renkli ve eğlenceli. Bu sayede tek bir aile içinde bile her bir üye, festival süresince farklı bir etkinlikle keyifli vakit geçirme şansına sahip olabilir.

Festivalin bir başka büyük artısı ise, organik üretim yapan yerel üreticiler ile katılımcıları bir araya getirmesi. Bu sayede yerel tezgahlardan bol bol alışveriş yapmak ve Datça tazeliğini eve kadar taşımak da mümkün. Çocuklu ailelerin başta bal ve badem olmak üzere organik ürünlere gösterdikleri ilgi düşünüldüğünde, bu fırsat oldukça önemli.

Datça Badem Çiçeği Festivali’ne katılıyorsanız, etkinlik molalarında beyaz ve pembe renklerden oluşan badem çiçekleri ile fotoğraf çektirmeyi ve sosyal medya hesabınızı aktif tutmayı da asla ihmal etmemelisiniz. Festival haftası boyunca ayrıca badem çiçeği fotoğrafları içinden en güzeli, bir yarışma ile belirlenecek.

Festival Kapsamında Düzenlenen Atölyeler İle İlgili Detaylar

Datça Muğla

Hobi tutkunu olup, aynı hobilere ilgi duyan kişilerle buluşmaktan heyecan duyuyorsanız ya da kendinize henüz bir ilgi alanı bulamadığınız için arayıştaysanız, Datça Badem Festivali’ndeki adresiniz kesinlikle atölyeler olmalı. Bu atölyelerin her biri, konusunda uzman kişiler tarafından düzenlenirken yine neredeyse hepsi doğal yaşama vurgu yapıyor.

Meditatif çalışmaların ve kişisel farkındalık üzerine pratiklerin ağırlıkta olduğu söylenebilir. Datça’da yaz kış yaşayan özgür ruhların ve sanatsever nüfusunun son derece fazla olması da atölyelerin başarısını artırıyor.

Keçe Sabun Atölyesi

Festivalin ilk günü, düzenlenen ilk atölye keçe sabun atölyesi. Saat 13:00’te başlaması beklenen aktivite yaklaşık olarak 2 saat sürüyor. En fazla 8 ya da 10 katılımcının kabul edilebildiği keçe sabun atölyesi, Sülün Karaağaç ev sahipliğinde ziyaret edilebilir. Datça’da Derin Mavi adında bir atölyesi bulunan, daha önce Hızırşah Köyü ve Datça Halk Eğitim Merkezi’nde dersler veren Karaağaç, ilçenin usta öğreticilerinden de biri. Etkinlik mekanı Sapphire Hotel ve atölye ücreti 95 TL.

Tokat Yazmacılığı Ahşap Baskı Atölyesi

Festivalin ilk günü saat 15:00 olduğunda ise bu kez 20 kişilik kontenjana sahip bir atölye, yine Sapphire Hotel’de ilgilileri ile buluşuyor. 2 saat kadar süren eğitim, tarihi Tokat yazmacılık sanatını deneyimlemek için ideal. Katılımcılar atölye sonunda kendi sanat eserleri olan bir adet şala da sahip olabiliyor. Emel Ardahanlı tarafından düzenlenen atölyenin ücreti 65 TL.

Amigurumi Atölyesi

8 Şubat 2019 Cuma günü için son Sapphire Hotel atölyesi, Ayten Özkaraca ile Amigurumi atölyesi. 60 TL karşılığında ve 2 saat süresince, usta bir öğreticiden bu farklı sanat dalı hakkında bilgi alabilirsiniz. 15 kişilik kontenjanla sınırlı olan etkinlik, çocuklar için hiçbir tehlike taşımayan sağlıklı oyuncaklar yapabilmenize de olanak tanıyor. Bu nedenle çocuklu aileler atölyeyle özellikle ilgilenebilirler. 2 saatlik atölyenin sonunda katılımcıların amigurumi tekniği ile ürettikleri birer anahtarlıkları olacak.

Nefes ve Müzik Terapisi

Festival atölyelerine ev sahipliği yapan mekanlardan biri olan Coop Live, 8 Şubat günü saat 13:00’te Züleyha Abdullayeva’yı ağırlıyor. 1,5 saat sürmesi beklenen etkinliğe 50 kişi katılma şansı bulacak. Piyano başında bir terapist ile daha önce çalışma fırsatı bulmadıysanız, titreşim yoluyla diyalog kurmanın bu en güzel yolunu hayatınızda bir kez olsun deneyimleyebilirsiniz. Atölye ücreti kişi başı 90 TL.

Bilinçli İlişkiler Semineri

Nefes ve Müzik Terapisi’nden sonra Coop Live’in ilk gün konuğu Koray Arham Mincinozlu. 20 yılı aşkın süredir meditatif yaşam ve ilişkiler üzerinde çalışan öğretici, seminer boyunca duyarlı enerji ile yeniden bağlantıya geçmenin yollarını paylaşacak. Kontenjanı 50 kişi ile sınırlı olan seminere katılım ücreti ise 60 TL olarak belirlenmiş durumda.

Ayrılıktan Bir’liğe Atölyesi

Coop Live’de 8 Şubat 2019 saat 16:00’da “Devi ile Ayrılıktan Bir’liğe” atölyesi var. Bu atölye kim olduğumuzu hatırlamamıza yardımcı olurken bir yanda da kendimize özgü bir şifa alanı yaratıyor ve kadim egzersizlere de kapsamında yer veriyor. Atölye eğitmeni Eylem Devi Çeliker, aynı zamanda Osho Meditatif Terapi Çalışmaları alanında bir uzman. Etkinlik ücreti 60 TL.

Seramik Yapımı Atölyesi

Datça Düşler Evi’nde 8 Şubat günü saat 13:00’te seramiğe başlangıç eğitimine katılmak mümkün. Üç farklı çamur ile seramiğe dair temel tekniklerin öğretildiği atölye için 80 TL ücret talep ediliyor. Atölyenin bir diğer güzel tarafı ise, eğitimde tasarlanan seramik eserlerin fırınlandıktan sonra kargo ile adresinize postalanacak olması. Kontenjan 10 kişi ile sınırlı olduğundan elinizi çabuk tutmak isteyebilirsiniz. Talep olması durumunda ise, Cumartesi günü de yeniden seramik sınıfı açılabilir.

Mum Yapımı Atölyesi

Datça Düşler Evi, Badem Çiçeği Festivali’ne özel olarak bir de mum yapımı atölyesi düzenliyor. 1,5 saat süresi olan atölyede temel mum yapma teknikleri ile ortaya üç farklı mum yapımı deneyimlenecek. Bu atölyeyi özel kılan ise, anne ya da babanın yanında çocukların da atölyeye katılabilmesi. Bu sayede hem ailece keyifli vakit geçirmek hem de anı olarak mumları eve götürmek mümkün. Atölye ücreti 80 TL. Talep olması durumunda, tıpkı seramik atölyesinde olduğu gibi mum yapımı atölyesi de Cumartesi günü ek olarak düzenlenecek.

Miyuki Atölyesi

Etkinliklere 9 Şubat Cumartesi itibariyla katılmaya başlayanların, hiçbir şey kaybetmeyeceklerini baştan belirtmiştik. Saat 11.00’de Miyuki Atölyesi’ne katılarak işe başlayabilirsiniz. 100 TL karşılığında 15 kişilik kontenjan ile giriş yapılan 2 saatlik atölyede, Japonlara özgü miyuki boncuklarından kendiniz için kusursuz bir bileklik yaratabilirsiniz.

Ekşi Mayalı Ekmek Yapımı Atölyesi

Son dönemin sağlıklı beslenme trendlerine dahil olan ekşi mayalı ekmeklerin nasıl en lezzetli şekilde yapılabileceğini öğrenmek istiyorsanız, bunun için de festival kapsamında düzenlenen bir atölye var. Kişi başı 120 TL karşılığında buğday tanesinden başlayarak ekmeğin tüm aşamalarına hakim olmak mümkün.

Merhem Atölyesi

Melis Rona tarafından 9 Şubat Cumartesi günü düzenlenen atölye, şifanın kapılarını bu kez aromatik yağlar ve kişiye özel merhemler ile açabiliyor. Sapphire Hotel’de saat 17.00’de düzenlenen atölye için kişi başı giriş ücreti 145 TL ve katılım 25 kişi ile sınırlı.

Kalp Dansı Atölyesi

Orijinal adı heart dance olan bu etkinlik, sevinç dansları adıyla da Türkçe’ye çevriliyor. 60 TL giriş ücreti talep eden atölye, Coop Live adlı mekanda düzenlenirken tüm etkinliğin yaklaşık 1 saat sürmesi planlanıyor. 9 Şubat Cumartesi günü saat 13.00’ü, çekingenliğinizi atmak, sosyalleşmek ve bol bol eğlenmek için bir yerlere not edebilirsiniz.

Yetişkinler için Masal Terapi Atölyesi

Kim demiş masallar sadece çocuklar içindir diye? Derya Deniz’in düzenlediği Masal Terapi Atölyesi, özellikle içindeki çocuğu arayan yetişkinler için. 9 Şubat Cumartesi günü saat 17.00’de sadece 60 TL karşılığında etkinliğe katılabilir ve kendinize doğru uzun bir yola çıkabilirsiniz.

Mala Yoga Kolyesi Yapımı Atölyesi

Sezen Tulgarer tarafından düzenlenen kolye yapım atölyesi, boncuklardan, tohumlardan ve taşlardan meditatif bir kolye yapıp üzerinde taşımak isteyenler için. İyi niyetleri kucaklamak, şifa bulmak ve kötülüklerden arınmak için belki de ihtiyacınız olan budur. Datça Sapphire Hotel’de 2 saat boyunca devam edecek olan atölyenin katılım ücreti 100 TL.

Defter Atölyesi

Festivale dair anı koleksiyonunuzun içerisinde bir de el yapımı defter yer alabilir. Bunun için tek yapmanız gereken, Bizim İşler Datça tarafından düzenlenen defter yapımı atölyesine katılım göstermek. Yapıştırıcı ya da kimyasal kullanmadan, yalnızca iğne ve iplikle kendi defterinizi birleştirmeyi bu atölyede öğrenmeniz mümkün. 10 Şubat Pazar günü saat 13.00’te katılımı 10 kişi ile sınırlı tutulan ve 150 TL olarak ücretlendirilen atölyeye siz de katılabilirsiniz.

Kahkaha Terapi Atölyesi

Kahkahanın bir derin meditasyon hali olduğunu bilmeyenlere, kahkaha terapisi önerilebilir. Görüldüğü gibi festival, yalnızca şehir hayatından uzaklaştırmakla kalmıyor, şehre geri dönüldüğünde stresle başa çıkmanın yolları hakkında da sağlam tüyolar ile konuklarını uğurluyor! Kahkaha terapisine 10 Şubat 2019 günü saat 13.00’te Coop Live isimli mekanda katılım gösterebilirsiniz. Atölye ücreti 60 TL.

Dekoratif Ahşap Atölyesi

Duygu Zeren tarafından düzenlenen Dekoratif Ahşap Atölyesi, ahşap boyama tekniği ile objelere değer katılmasını amaçlıyor. Bu atölye, size yepyeni ve devamlılığı olan bir hobi kazandırabilir. 25 kişiyle katılımı sınırlı tutulan atölyenin yaklaşık süresi 2 saat. Dekoratif Ahşap Atölyesi’ne 60 TL karşılığında katılım gösterebilir ve gün sonunda eve kendi eseriniz olan ahşap objelerle dönebilirsiniz!

Çocuk Atölyeleri

Datça Badem Çiçeği Festivali’nin ilk gününden son gününe kadar çocuklar için de sayısız aktivite var. Bunların başında da birbirinden keyifli aktiviteler geliyor. Başta her gün düzenlenen Simge Satır ile İngilizce Atölyesi olmak üzere Oyun Atölyesi, Reiki Farkındalığı Atölyesi, Müzik Atölyesi ya da Origami Atölyesi gibi çocukların ilgisini daha ilk anda çekecek etkinliklerde şansınızı deneyebilirsiniz.Gözde Yaldızciyan ise Boyama Atölyesi ile çocuklarla buluşuyor.

Kadın Çemberi

Yeni yüzyıla dair en önemli gelişmelerden biri de kadın bilgeliğinin yeniden keşfedilmesi. Bunu yapan kadınlar çoğu zaman arınma ve aydınlanma yolunda hemcinsleri ile bir çember etrafında toplanmaktan yardım alıyorlar. Devi ile Kadın Çemberi, 10 Şubat 2019 Pazar günü saat 15.00’te Datça’dan ayrılmadan önceki son atölyeniz olabilir. Etkinliğe her yaştan kadınların katılımı kabul ediliyor. Çembere katılım ücreti ise 60 TL.

Festival Kapsamında Düzenlenen Ana Sahne Performansları İle İlgili Detaylar

Datça Badem Çiçeği

Datça Badem Çiçeği Festivali’ne katılan kişilerin, müziğe, dansa ve eğlenceye de doymaları kaçınılmaz. Ana sahne tüm festival boyunca birbirinden farklı grupları ağırlarken sosyal sorumluluk bilincini de ayakta tutuyor. Neredeyse tüm etkinliklerin, ilçenin tarihine, kültürüne ya da değerlerine bir vurgusu var. 2019 Datça Badem Çiçeği Festivali için sahne konukları aşağıdaki gibi:

Engelim Olmayın Derneği Ritim Grubu

Festivalin ilk konuklarından biri, 8 Şubat 2019 Cuma günü açılış kortejinin hemen ardından Datça merkezinde sahne alacak olan Engelim Olmayın Derneği Ritim Grubu. 2015 yılında kurulan grup, engelli ve engelsiz çeşitli yaş gruplarından yetenekleri bir araya getiriyor. Aynı zamanda sosyal sorumluluk projesi olarak da öneme sahip olan bu topluluğa kulak vermek, dinleyicilere de kesinlikle iyi gelecek.

Betçe Sanat Merkezi Folklor Ekibi

Yazı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin bir parçası olan sanat merkezi, 2018 yılındaki festivalde de konuklar arasında yer alıyordu. Unutulmaya yüz tutan yöre türküleri ve halk oyunları eşliğinde, Datça kültürü ve yaşayışı hakkında son derece eğlenceli ve ritmik bilgiler edinebilirsiniz. Etkinlik 8 Şubat Cuma günü saat 15.30’da Palamutbükü sahnesinde.

Bodrum Bandosu

Latin, Pop, Balkan, Türk ezgileri ile neşeli bir grup da Datça’nın komşusu Bodrum’dan misafir oluyor. Bando, Cuma günü düzenlenen açılış kortejine eşlik edecek. Emekli ve aktif bandoculardan oluşan ekip, Bodrum ve çevresindeki tüm özel günlerde mutlulukları paylaşmaya da ortak oluyor.

Datça Müzik Sevenler Derneği

Ege türküleri dinlemeyi seviyorsanız, kaçırmamanız gereken bir etkinlik de Datça’nın en çok konser veren yerel ekibinden geliyor. Yaz kış demeden konserlerine devam eden grup, 9 Şubat Cumartesi günü Datça merkezinde dinleyicilerin karşısında olacak.

Neşeli Patiler Dans Grubu

Sokak hayvanları için varlığını sürdüren bu dans grubu, ismi ile de dikkat çekiyor.Datça sokaklarındaki kimsesiz canları sevindirmek isterseniz, gruba yardımda bulunabilir ve 8 Şubat Cuma günü Palamutbükü’nde sergilenen dans şovlarına izleyici olarak katılabilirsiniz.

Akademi Datça

Festivale özel olarak hazırladıkları gösterileri ile, Datça’nın bir başka değeri olan Akademi Datça’yı da festivalde yakından tanıyabilirsiniz. Artistik ve ritmik cimnastik alanında faaliyet gösteren grup 10 Şubat Pazar günü Datça merkez ana sahnenin konuğu.

Point Dans Akademisi

Datça Badem Çiçeği Festivali’nin Marmaris’ten de konukları var! Latin ateşini de ilçeye taşıyacak olan okul, Datça merkez ana sahnesinin 9 Şubat Cumartesi saat 17.00’deki konuğu.

Datça Koro Evi, Mandolin Korosu

Hem Palamutbükü hem de Datça merkez ana sahnelerini şenlendirmeye hazırlanan bir başka grup, Datça Koro Evi bünyesinde çalışmalar yapan Mandolin Korosu. Datça’da müziğe verilen değeri görmek, amatör sayılabilecek grupların ortaya çıkardığı güzel işleri ayakta alkışlamak için güzel bir fırsat daha…

Can Akşahin

Pan flüt dinletisi ile Can Akşahin, Datça’nın gurur duyduğu sanatçılardan da biri. 8 Şubat Cuma günü Palamutbükü sahnesinde, saat 14.00 için yerinizi ayırmalısınız. Can Akşahin’i dinlemek için bir diğer seçenek ise, 10 Şubat Pazar günü bu kez Datça’nın merkezinde saat 16.30’da.

Datça Kent Konseyi Halk Oyunları Ekibi

Yörenin halk oyunlarından yapılan derlemeler ile misafirleri eğlendirmeye hazırlanan grup Karadeniz ve Doğu yörelerine de programında yer veriyor. 8 Şubat Cuma Datça merkezde ya da 9 Şubat Cumartesi Palamutbükü sınırları içinde bu renkli halk oyunları ekibiyle karşılaşmanız işten bile değil.

Metamorfoz Sanat Evi Modern Dans Gösterisi

Modern dans için not almanız gereken tarihler 10 Şubat 2019 Pazar saat 16.00. Etkinlik mekanı ise yine Datça merkezde kurulan ana sahne. Altı kişilik bu dans grubunun özenle hazırlanan gösterisi, genç dansçılara destek vermeniz için de bir fırsat.

Datça Eski Kırk Beşlikler Orkestrası

Datça’nın her köşesinde sanat ve sanatçılar ile karşılaşmanızın asla tesadüf olmadığını belirtmiştik. Eski Kırk Beşlikler Orkestrası da, tamamen amatör sanatçılardan oluşan mütevazı ve istikrarlı bir oluşum. 8 Şubat Cuma Datça merkezinde ve 9 Şubat Cumartesi Palamutbükü’nde olmak üzere iki kez, orkestrayı dinleme fırsatı bulabilirsiniz.

Festival Kapsamında Düzenlenen Turlar ile İlgili Detaylar

Palamutbükü Muğla

Datça’yı yakından tanımak için Badem Çiçeği Festivali’nin çok iyi bir fırsat olduğundan söz etmiştik. Hem yaz dönemindeki çılgın kalabalıklar ve turist istilası yok, hem de tüm yarımada profesyonel rehberler tarafından ayağınızın altına seriliyor. Bu nedenle, özellikle de Ege Bölgesi dışında bir coğrafi bölgeden Datça’ya seyahat ediyorsanız, Badem Çiçeği Festivali kapsamında düzenlenen turlara mutlaka ilgi göstermelisiniz. Turlara seyahat acenteleri aracılığıyla katılabileceğiniz gibi, özel araçla seyahat ediyorsanız kendi rotanızı da not alabilir ve yollara düşebilirsiniz. Ne de olsa Datça’da herkese yetecek kadar tarihi ve doğal güzellik mevcut.

Knidos – Palamütbükü Turu

Datça’ya turistik anlam katan en önemli köşeler olan Knidos ve Palamütbükü aynı rota üzerinde ziyaret edilebilir. Datça merkezinden neredeyse 20 kilometrenin üzerinde bir mesafeyi ve zorlu sayılabilecek yolları aştığınızda, Knidos’un antik limanına da kavuşuyorsunuz. Burada eşsiz bir manzara mevcut. Amfi tiyatro, agora gibi tarihi yapılar da yine örenyerinde ziyaretinizi bekliyor.

Knidos’tan sonraki durak ise Datça’nın en bakir koylarına ev sahipliği yapan Palamutbükü. Badem Çiçeği Festivali süresince Palamutbükü’nde de festival ve panayır alanları var. Burada doğal köy ürünleri satın almak ve yerli el işi tezgahlarına göz gezdirmek mümkün. Cuma’dan Pazar’a kadar her gün, 09.00-13.30 saatleri arasında bu tura katılım gösterebilirsiniz. Cumartesi ve Pazar aynı zamanda 14.00-18.30 arasında düzenlenen öğleden sonra turları da var. Tur ücreti yetişkinler için 60 TL; 5-12 yaş aralığındaki çocuklara 40 TL. Daha küçük çocuklardan tur ücreti alınmıyor. Tur kapsamına seyahat ve antik kent giriş ücretinin yanı sıra profesyonel rehberlik hizmeti de dahil.

Hızırşah – Eski Datça Turu

Datça’da gezilebilecek en güzel yerlerden biri de, eski bir Rum köyü olan Hızırşah Köyü. Festival kapsamında düzenlenen turlar eşliğinde Hızırşah’taki güzellikleri yakından gözlemlemek isterseniz yol üzerinde önce bir çiftlik molası da vermiş oluyorsunuz. Burada çiftlik ürünlerinden indirimli alışveriş yapmak mümkün. Ardından köy sınırları içerisindeki Hızırşah İpek Dokuma Atölyesi de tur programına dahil. Hızırşah Kültür Evi de mutlaka ziyaret edilmesi gereken, arkeolojik değeri olan yapılar arasında.

Aynı tur için sonraki rota ise farklı mimarisi ile Eski Datça. Burayı keşfetmeden önce, Datça’yı hakkıyla gezmiş sayılmazsınız. Cuma’dan Pazar’a kadar tüm festival boyunca Hızırşah ile Eski Datça’yı kapsayan tura katılmak mümkün. Tur yine yarım gün sürüyor ve yetişkinler için kişi başı 60 TL olarak ücretlendiriliyor. 5 yaş altı çocukların ücretsiz olduğu turda 5-12 yaş aralığı ise 40 TL ücrete tabi.

Yarımada Tadım Turu

Gelelim Datça’nın efsane lezzetlerine… Doğrusunu söylemek gerekirse festival bahane, sadece tadım için bile dağları, tepeleri aşıp Datça’ya gelebilirsiniz. Gittiğiniz bir yörenin lezzetlerini tanımdan dönmek içinize sinmiyorsa, başta zeytinyağı, şarap, badem kreması ve badem sütü olmak üzere birbirinden orijinal lezzetler sizi bekler. Şarap tadımına bağ manzarasının ve güzel müziklerin yanı sıra, farklı renk ve çeşitte şarapların eşlik ettiğini ise özellikle belirtmiş olalım. Cumartesi ve Pazar günleri ikişer program halinde tadım gezilerine katılabilirsiniz. Saat aralıkları 13.00-15.00 ve 15.00-17.00. Cuma günü ise tek bir seçeneğiniz var; o da 13.30-15.30 saat aralığında. Tura katılmak isterseniz, yetişkin 60 ve çocuk 40 TL olmak üzere diğer turlar ile aynı fiyatlandırma geçerli.

Datça’da Nerede Kalınır?

Datça’da Nerede Kalınır?

Datça Badem Çiçeği Festivali, hem 3 güne yayılması hem de Datça’nın büyük şehirlere olan kara ve hava yolu mesafeleri nedeniyle günübirlik katılıma pek uygun değil. Bunun yerine Datça sınırları içinde birbirinden güzel otellerde konaklayabilirsiniz. Konaklama tesisleri daha çok butik otel, apart ya da pansiyon gibi mütevazı başlıklar altında toplanıyor. Zincir oteller ve her şey dahil gibi konseptler Datça havasına uygun değil. Burada sokağa birkaç merdiven mesafede olmalı ve yeşil, pembe, beyaz renkler arasında kaybolmalısınız.

Elbette söz konusu kış mevsimi olunca, otellerin fiyatlarından, ısıtmalarından ya da hizmet kalitelerinden şüphe etmeniz de son derece normal. Ancak Badem Çiçeği Festivali dönemi Datça’ya kışın da turizm değeri katmayı hedeflediği için festival dönemine kesinlikle iki kat daha fazla özen gösterildiğini söylemek hata olmaz. Oteller de hem yaza göre son derece uygun fiyatlarla ortaya çıkıyor hem de konaklama ve kahvaltı gibi hizmetlerin kalitesinden büyük çoğunluğu ödün vermiyor.

Datça’da konaklayabileceğiniz otel alternatifleri ise aşağıdaki gibi:

 • Datça Sapphire Hotel, Kahvaltı dahil
 • Beyaz Ev Datça Hotel, Kahvaltı dahil
 • Yağhane Butik Otel, Kahvaltı dahil
 • Veziroğlu Apart, Sadece oda ya da kahvaltı dahil
 • Savana Butik Otel, Kahvaltı dahil
 • Laçin Apart, Sadece oda ya da kahvaltı dahil
 • Eski Datça Otel, Kahvaltı dahil
 • Türk Evi Butik Otel, Kahvaltı dahil
 • Citi Hotel, Kahvaltı dahil
 • My Marina Select Hotel, Kahvaltı dahil
 • Konak Tuncel Efe, Kahvaltı dahil
 • Otel Mavi Beyaz, Kahvaltı dahil
 • Knidos Butik Otel, Kahvaltı dahil
 • Bademli Konak Otel, Kahvaltı dahil
 • Zeytin Pansiyon Palamutbükü, Sadece oda ya da kahvaltı dahil
 • Bora Hotel, Kahvaltı dahil
 • Bük Pansiyon Palamutbükü, Sadece oda ya da kahvaltı dahil
Blogger, içerik yazarı, editör, besteci, söz yazarı, gitarist, turizmci, seyahat tutkunu, müzik ve kedilere hasta☺️

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here