Fethiye’de Gezilecek Yerler, Yapılacak Aktiviteler

0
1499
Fethiye, Muğla

Muğla’nın Fethiye ilçesi, yaz aylarında tatil yapmak için ilk akla gelen beldelerden biri. Dünyaca ünlü plajları ve koylarıyla, tarihiyle, yapılabilecek aktiviteleriyle ve bütçelere uygunluğu ile dikkat çekiyor Fethiye. Yeşilin ve mavinin her tonunu burada görebilirsiniz.

Fethiye, ziyaretçilerine ister sakin bir tatil imkânı, isterse sportif aktivitelerle dolu dolu geçebilecek bir tatil imkanı sunuyor.

Doğayla el ele koşan bir şehrin nadide ilçelerinden biriyle buluşacaksınız şimdi. Yeşille mavinin raks ettiği topraklarda rüzgârın esintisine kapılıp Fethiye’ye bırakacaksınız kendinizi.

Koskoca Lidya Uygarlığının mirası, antik kentlerinde keşfe çıkacak ve Kelebek Vadisi gibi güzelliklerin büyüsüyle kanatlanacaksınız.

Hem romantik buluşmaların adresi hem inziva köşesi ama bir o kadar da deli dolu Fethiye’nin girilmedik köşesini bırakmayacağız. Evet, ruhu hala taptaze antik kentlerinden harikulade plajlarına doğru gemi kalkıyor, yelkenler fora!

Yaz tatilinizde size yol arkadaşı olması amacıyla en güzel yaz şarkılarını bir araya getirdik:

Fethiye’de Gezilecek Yerler

Tarihi Yerler

Fethiye Kalesi

İlçe merkezine yaklaşık 2 km uzaklıkta bulunan Fethiye Kalesi, Amintas Kaya Mezarları’na da oldukça yakın.

Kalenin tarihi hala gizemini koruyor, ancak sunduğu görsel şölen yaşadığı inşa edildiği dönemde işlevsel bir konumda bulunmanın yanı sıra müthiş bir manzaranın da tablosu olduğunu gösteriyor.

Zaman zaman kaplumbağaların da uğrak yeri olan bu kaleye ziyaret ücretsiz.

Afkule Manastırı

Kayaköy’ün tarihi siluetinin bir parçası olan Afkule, iki katlı bir bina olarak kayalar oyularak yapılmış. Aynı doğal yöntemlerle oyularak oluşturulan merdivenlerle çıkabileceğiniz bu manastır Elefterios adında bir keşişin çile makamıymış ama öyle bir manzaraya sahip ki pek öyle çile çekilecek bir yer gibi durmuyor.

Aşağıdaki panelden otobüs ve uçak bileti sorgulayabilirsiniz.

Amintas Kaya Mezarları

Likya Dönemi’nin büyüleyici yapılarından biri de Telmessos Antik Kenti’nde bulunan kayalara oyulmuş mezarlar. 5 TL karşılığında gezebileceğiniz bu bölge, yaz döneminde 09.00-20.00 ve kış döneminde 08.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık.

Kral Amyntas gibi önemli isimler için hazırlanan bu mezarların girişleri kemerli bir yapıya sahip. Mezarda yatan kişinin yaşamına dair ipuçları verdiği düşünülen çeşitli fresklerle süslü olan bu bölge efsunkar bir resim gibi…

Fethiye Müzesi

Arkeoloji ve Etnografya bölümleri ile 1987 yılından beri ziyaretçilerine hizmet veren Fethiye Müzesi ücretsiz olarak gezilebiliyor.

Kronolojik bir düzende sergilemenin yapıldığı müzede Kumrulu Genç Kız Heykeli, Izraza Anıtı gibi önemli eserler de bulunuyor.

Sabah 9’dan akşam 7’ye kadar gezebileceğiniz müzenin kış aylarındaki çalışma saatleri ise 08.00-17.00 arasında. Müze ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebiliyor.

Fethiye Eski Şehir

Paspatur Çarşısı olarak da bilinen bu bölgede giyim, hediyelik eşya, takı gibi pek çok ürünün satışının yapıldığı dükkanlar yer alıyor.

400 yıldan fazladır bu bölgede kök salmış olan Fethiye Hamamı’nın bulunduğu Fethiye Eski Şehir, hala eski yapısını koruyor.

Dilerseniz bu tarihi atmosferde bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Zira burada pek çok kafe ve restoran da yer alıyor.

Antik Kentler

Tatil ile tarihi ve kültürel aktiviteleri bir araya getirmeyi seven tatilciler için bir diğer ziyaret sebebi ise antik kentler. Fethiye, tarih boyunca pek çok medeniyete, kültüre ev sahipliği yaptığından, bölgede pek çok antik kent bulunuyor. Bu antik kentlerin belki de en ünlüleri, Letoon, Patara ve Telmessos antik kentleri.

Letoon antik kenti, geçmişte Likyalılara dinsel merkezlik yapmış bir kent. Burada tanrıça Leto, Artemis ve Apollon’a adanmış tapınaklar mevcut.

Patara Antik Kenti ise Afrodit’e adanan tapınağı ile ünlü olup, tarihte gerçekleşen ilk güzellik yarışmasına ev sahipliği yapmış bir kent.

Tüm bu kentlerin dışında Caniada Antik Kenti, tiyatrosu, agorası, anıt mezarları ve stadyumu ile son yıllarda yapılan kazılarda ortaya çıkarılmış bir yer.

Telmessos Antik Tiyatrosu, Fethiye Kalesi ve Gemiler Adası, yine Fethiye’de görülmesi gereken yerlerden sadece birkaçı.

Karmilassos Antik Kenti/Kayaköy

Tarihi Milattan Önce 3 binli yıllara uzanan Kayaköy’ün bulunduğu bölgede Karmilassos Antik Kenti’nin kalıntıları yer alıyor. Müzekart ile girebileceğiniz Kayaköy Örenyeri’nde iki tane kilise, gümrük ve okul binaları ile eski tipte pek çok ev bulunuyor.

Ancak Müzekart’a sahip olmayanların bu kente girerken 6 TL ödemesi gerekiyor.

Xanthos Antik Kenti

Fethiye ilçe merkezine yaklaşık 65 kilometre uzaklıkta bulunan Xanthos Antik Kenti, Likya Uygarlığı ile Roma kültürünü tadabilmiş bir kent olarak günümüze kalıntılarını miras bırakan kentlerin arasında yer alıyor.

Ksanthos olarak da adlandırılan bu kentin Milattan Önce 2. yüzyılda Likya’nın başkentliği misyonunu yüklendiği ve Roma’dan sonra Bizans egemenliğini de tattığı biliniyor.

1988 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yerini alan Xanthos Örenyeri’ne kış döneminde 8.30-17.00, yaz döneminde 8.30-18.30 saatleri arasında Müzekart ile ücretsiz olarak girmeniz mümkün. Müzekart’ınız yoksa bu örenyerinin 12 TL giriş ücreti bulunuyor.

Letoon Antik Kenti

Müzekart’sız girişlerde 8 TL karşılığında gezilebilecek Letoon Antik Kenti, bakirelik ve avcılıkla nam salan Artemis ile Güneş Tanrısı olan Apollon’un annesi Leto’ya adanan bir kent.

Fethiye ilçe merkezine uzaklığı yaklaşık 65 km olan bu antik kentte kazı çalışmaları suyun altından devam edilmesi gerekmiş. Çünkü Leto’ya adanmış tapınakların bulunduğu bu yerin büyük bir kısmı hala keşfedilmek üzere suların altında gizleniyor.

UNESCO Dünya Miras Listesi’ne adını yazdırdığı tarih ise 1988 yılına denk geliyor.

Patara Antik Kenti

Fethiye ile Kalkan’ın arasında konumlanan Patara Antik Kenti, Müzekart ile gezebileceğiniz yerler arasında bulunuyor.

Milattan Önce 7. yüzyıldan da eskiye giden geçmişin yükünü omuzlamış bir kentten arda kalanları Müzekart olmadan gezeceksiniz 20 TL ödemelisiniz.

Apollon’un doğumuna şahit olduğu rivayet edilen bu kentin atmosferi daha girer girmez sizi etkisi altına alacak.

Pınara Antik Kenti

Yağlı boya tablosunu andıran ve tanrı ile insanın sanatsal yeteneklerinin buluştuğu Pınara Antik Kenti, Likya’nın üç oy hakkına sahip önemli merkezlerinden biri olmuş. Zaman içinde çeşitli nedenlerden deformasyona uğrasa da hala namütenahi güzelliğiyle büyülüyor.

Kayaların oyulmasıyla elde edilen mezarları ve surlarla sarmalanmış akropolüyle yaz döneminde 09.00-20.00, kış döneminde ise 08.00-17.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyarete açık.

Telmessos Antik Kenti

Milattan Önce 5. yüzyıla tarihlenen geçmişiyle Likya ruhunu Fethiye’de yaşatmayı sürdüren antik kentlerden biri olan Telmessos, çeşitli kültürlerin kucaklaştığı mistik bir alan.

Apollon’u tanrısı bilen toplumun kehanet merkezlerinden olan ve 6 TL karşılığında gezebileceğiniz Telmessos Antik Kenti, bünyesinde barındırdığı kaya mezarlarıyla ve görkemli antik tiyatrosuyla göz dolduran bir ihtişama sahip.

Kadyanda (Cadianda) Antik Kenti

Merkezden takribî 30 kilometrelik mesafede bulunan Kadyanda Antik Kenti’nde yerleşim, bünyesinde koruduğu kalıntılara bakıldığında Milattan Önce 5. yüzyıla tarihleniyor. Hamam, tiyatro, agora gibi pek çok tarihi detaylarıyla ziyaretçilerini ağırlayan Kadyanda’da yer yer kaçak kazı çalışmaları gözlenmiş.

Ücretsiz olarak gezebileceğiniz bu antik kentte yaşayanların göç sebebinin ise su sorunu olduğu tahmin ediliyor.

Pydnai Antik Kenti

Patara Plajı’na çok yakın mesafede bulunan Pydnai Anti Kenti, tarihte bölgede gerçekleşen depremlerden dolayı neredeyse kaybolma evresine gelmiş. Ancak kuş bakışı bakıldığında plajla beraber doyumsuz bir manzaranın parçası haline gelen kent surları hala seçilebiliyor.

Arsada Antik Kenti

Pek çok tarihi güzelliğini yerin altında saklayan bu antik kentin Likya mezarlarıyla sur duvarları gün yüzüne çıkmış sadece. Arkeolojik kazılar yapıldığı zaman tarihin karanlık bir köşesini aydınlatacağa benziyor.

Araxa Antik Kenti

Fethiye’deki Evren Köyü’ne oldukça yakın bir mesafede bulunan Araxa Antik Kenti, kendine dair pek ipucu vermiyor. Likya Birliği’ne dahil olduğu tahmin edilen bu antik kentte kale, kaya mezarı gibi dokuların kalıntıları bulunuyor.

Tlos Antik Kenti

Troya Savaşı’nda yer aldığı düşünülen Tlos Antik Kenti, Müzekart ile ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor. Yaka Köyü’nde yer alan bu antik kent UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alıyor.

Sur duvarlarıyla çevrili bu kentin yamaçlarında oyularak biçimlendirilmiş mezarlar bulunuyor. Hamam, stadyum, kilise gibi yapıların kalıntılarının keyfini sürmek için bu kente bir uğrayabilirsiniz. Müzekart yoksa 6 TL ücret ödeyerek Tlos Antik Kenti’ne girebilirsiniz.

Fethiye Plaj ve Koyları

Ölüdeniz

Türkiye’nin ve dünyanın en çok tanınan tatil beldelerinden biri… Aslında Ölüdeniz’in kendisi bile Fethiye’yi ziyaret etmeniz için başlı başına bir neden.

Ölüdeniz’in sessiz ve sakin sularında ailece huzurun keyfini çıkarabilir, çocuklarınıza sığ ve tertemiz denizinde yüzmeyi öğretebilirsiniz.

Ölüdeniz’de gezilip görülecek pek çok yer de mevcut. Eğer denize girmek istiyorsanız Ölüdeniz’e ismini veren Blue Lagoon plajı yanı sıra, Belcekız Plajı, Kıdrak Koyu ve Kabak Koyu’na da mutlaka gitmelisiniz.

Ölüdeniz’e gidip de, Kelebekler Vadisi’nde vakit geçirmeden dönmek olmaz. Dünya mirası koruma alanı olan Kelebekler Vadisi’ne ulaşım tur tekneleriyle sağlanıyor. Burada kaplan cinsi kelebekleri görebilir, bütçenize uygun konaklama seçenekleriyle bungalov tipi evlerde kalabilir, yahut ormanlık alanın serinliği içinde çadırda konaklayabilirsiniz. Doğasıyla, güzelliğiyle ün yapan Kelebekler Vadisi cennetten bir fotoğraf karesi gibi.

Ölüdeniz’den ulaşabileceğiniz bir diğer alternatif güzel yer ise Faralya Köyü, linke tıklalayarak Faralya Köyü, Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu hakkında detaylara erişebilirsiniz.

Şezlong ve şemsiye fiyatının 20 ile 30 TL arasında seyrettiği Ölüdeniz’e havaalanından HAVAŞ servisleriyle rahatlıkla ulaşım sağlanıyor. Ayrıca şehir içerisinden de Ölüdeniz’e giden minübüsler mevcut. 7 TL giriş ücreti bulunan Ölüdeniz Plajı’nın nefes kesen doğasının kollarına bırakabilirsiniz kendinizi.

Belce Kızı Plajı

Kum ve çakıllı sahilleriyle Ölüdeniz’de hizmet veren Belce Kızı Plajı’nda şemsiye ve şezlonglardan her biri 15 TL’den satılıyor.

Akvaryumu andıran bu büyülü plaja Fethiye’den dolmuşlarla ulaşım mümkün.

Kabak Koyu

Ölüdeniz’de eşsiz renklerin adresi koylardan biri olan Kabak Koyu; mağara turları, yamaç paraşütü, yoga kampları, tekne turları ve daha birçok aktivitenin vazgeçilmezi noktası haline gelmiş popüler bir nokta.

Ölüdeniz’den minibüsle kolayca ulaşabileceğiniz bu koyda 2017 yılında şezlong veya şemsiye bulunmuyordu.

Kelebekler Vadisi

1995 yılından beri doğal SIT alanı olarak kabul edilen Kelebekler Vadisi, Babadağ’ın etekleri dibinde oturan narin bir kız çocuğu adeta. Kaplan kelebeği başta olmak üzere sayısız kelebek cinsinin yuvası olan ve Güdürümlü olarak da bilinen bu vadi, Faralya’dan akıp gelen gürül gürül bir şelale tarafından da besleniyor.

Ölüdeniz’de yol alarak sizi Kelebekler Vadisi’ne kavuşturacak olan teknelere her saat başı binmeniz mümkün. Fiyatları ortalama 50 TL’den 80 TL’ye kadar değişkenlik gösteren teknelere binmek için de yapmanız gereken tek şey, Fethiye’deki otogardan minibüse binmek.

Macera sevenlere Kelebekler Vadisi’ne ulaşımda alternatif var elbette. Eğer Faralya’ya giden minibüslere binerseniz burada zorlu bir patika sizi bekliyor olacak. Yaklaşık bir saat sürecek olan dik yamaçlardan inebiliyorsunuz. Halatlarla desteklense de tecrübesi olmayanlar için bu yolun biraz tehlikeli olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Ayrıca teknelerle ulaşım sağladığınızda burada verilen kartlar sayesinde kıyıda şezlong, duş, şemsiye gibi hizmetlerden ücretsiz olarak faydalanabiliyorsunuz.

Gelmişken konaklayalım diyenler için de burada tuvalet, elektrik ve duş yerlerinin de bulunduğu bir kamp alanının olduğunu hatırlatalım. Bu kamp alanında çadır fiyatları 80 ile 100 TL arasında değişiyor, ancak daha konforlu çadırlar tercih edecekseniz fiyatların sezonda 110 TL’ye kadar çıkacağını bilmelisiniz.

Çadırda rahat edemeyeceğini düşünenler ücretleri 100 ila 150 TL arasında seyreden fiyatlara sahip bungalovlarda kalabilir.

Gemiler Adası

Gemile Adası olarak da bilinen bu adaya Müzekart ile girilebiliyor olması ziyaretçilerine avantaj sağlıyor. Fethiye Körfezi’nde yer alan bu adanın üzerinde Bizans Dönemi’nden kalıntılar bulunuyor.

İki kilise arasında yer alan tünel ise adanın en ilgi çekici yapılarından bir tanesi.

Depremler dolayısıyla kalıntıların bir kısmını denize kurban vermiş olan bu ada gezi teknelerinin de bir numaralı adresi olmuş. Eğer deniz, kum, güneş üçlüsünden vaktiniz kalırsa trekking parkurlarında yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Fethiye’den kalkan teknelerle ulaşım sağlayabileceğiniz adaya Müzekart’sız girişler için 10 TL ödemek gerekiyor, bilgilerinize. Şezlong ve şemsiye kiralamak isterseniz her biri için 10 TL ücret alınıyor.

Çalış Plajı

Caretta Carettaların dönemsel olarak uğradığı Çalış Plajı’n yapısı hem kumlu hem de çakıllı.  İki şezlong ile bir şemsiye fiyatının 25 TL olduğu bu plajın denizi dalgalı, ancak su sporlarına çok uygun. Vaktiniz olursa bu çadıra oldukça yakın bir konumda bulunan Türkmen Çadırı ve Müzesi’ne uğrayarak yörenin kültürüyle iç içe olma fırsatı elde edebilirsiniz.

Günlüklü Koyu

Giriş ücretinin 20 TL olduğu bu şahane koyun çevresinde otel, pansiyon, gece kulübü gibi işletmeler bulunuyor. Köprübaşı tarafından bineceğiniz dolmuşlarla gelebileceğiniz Günlüklü Koyu’nda bir şemsiye ve iki şezlong yaklaşık 40 TL. Tekne turlarının da düzenlendiği bu koyda kamp yapanlar da azımsanacak gibi değil.

Katrancı Koyu

Ulaşım açısından sizi hiç yormayacak bir konumda yer alan Katrancı Koyu’nda huzurun koynunda güneşlenecek ve ılık rüzgarları teninizi okşadıktan sonra serin sularına kendinizi bırakacaksınız.

Tam bir inziva alanı sakinliğine sahip bu koya 7 TL gibi bir giriş ücreti bulunuyor. Eğer çadır kampı kuracaksanız 42 TL ödemeniz gerecek.

Turunç Pınarı Koyu

Karaköy tarafında bulunan Turunç Pınarı Koyu, turkuazın en güzel tonuyla sizi buluşturacak ve doğanın gücünü arkanızda hissedeceğiniz ağaçlarıyla sarmalandığınız için kendinizi güvende hissedeceksiniz. Denizden ulaşım sağlanan bu koyda yaz sezonunda bir yoğunluk olacağını hatırlatmakta fayda var. Pek çok aktiviteye müsait olan bu koy, dalga ve rüzgâr sörfünün daimî adreslerinden.

Şövalye Adası

Fethiye Körfezi’nden tekneyle ulaşma imkanınızın bulunduğu Şövalye Adası’na 12 Adalar’a giden turlarla da gelebilirsiniz. Sezon açıldığında deniz otobüsleriyle de geçebilirsiniz. Adanın üzerinde pek çok kafe ve restoranın yanı sıra piknik alanları ve konaklama imkanları mevcut. Kale surları ve tarihi sarnıçlarıyla geçmişi konusunda ufak ipuçları verse de üzerine derin araştırmalar yapılmamış.

Kuleli Koyu

Sakinliğiyle öne çıkan Kuleli Koyu’na gelirseniz iki şezlong ile bir şemsiyeyi 25 TL’ye kiralayarak ailenizle kafa dinleyebilirsiniz. Restoran ve çardak gibi imkanlara da sahip olan koy, Fethiye’den 12 kilometrelik uzaklıkta bulunuyor.

Sarıgerme Plajı

Yoğunluğu sebebiyle temizliğine çok önem verilen plaja arabayla giriş ücreti 15 TL civarı. Eğer araçsız giriş yapacaksanız 3 TL civarında cüzi bir ücret ödemeniz yeterli. Eğer şezlong ve şemsiye kiralamak isterseniz ücreti 15 TL ama dilerseniz kumlara da serilebilirsiniz.

Karaot Kumsalı

Araçsız girişin 15 TL olduğu Karaot Kumsalı, oldukça sakin plajlardan birine sahip. Yanıklar Köyü’nde yer alan bu kumsal bağımlısı olduğunuz pek çok su sporuna uygun yapıda.

İnlice Halk Plajı

Göcek’in yol üstünde bulunan plajlarından biri olan İnlice’ye giriş ücretsiz. Soyunma kabini, tuvalet, duş gibi imkanların bulunduğu bu plajda iki şezlong, bir şemsiye 20 TL civarında. Otopark ücreti de 10 TL civarında.

Göcek Tersane Adası

Zamanında Telandria olarak bilinen Göcek Tersane Adası, zamanında pek çok denizciyi ağırlamış. Tekne turlarının vazgeçilmez adreslerinden biri olan bu ada, Osmanlı döneminde tersane olarak kullanılmış olması ona bu adı kazandırmış.

Kleopatra Hamamı Koyu

Fethiye veya Göcek’ten hareket eden teknelerle ulaşım sağlayabileceğiniz Kleopatra Hamamı Koyu, Kleopatra’nın isteği üzerine yapılan hamamın bulunduğu koy olma özelliğine sahip. Hamamın kalıntılarının bir kısmı suyun altında hala ve bu sebeple turların mutlaka uğradığı bölgelerden biri haline gelmiş.

Diğer Yerler

Mavi Mağara

Kabak Koyu’nda yer alan Mavi Mağara’nın suyunun temizliği dalış için burayı uygun kılıyor. Denizden yüzerek ulaşım sağlayabileceğiniz bu mağaraya karadan da gidebilirsiniz. İçeri sızan ışıkla adeta cennetten bir sahne olan Mavi Mağara yerli ve yabancı turistin ilgisini çekiyor.

Faralya

Resmi adı Uzunyurt olan Faralya, görenin âşık olacağı cinsten bir köy. Doğal yaşamın emareleriyle karşılaşabileceğiniz Faralya’nın zorlu yolları, tırmanış tutkunu olanların bayılacağı bir parkura sahip. Ölüdeniz’in bir koyu olan bu enfes köyün Kelebek Vadisi’ne yakın oluşu burayı özel kılan özelliklerden biri.

Yapılacak Aktiviteler

Saymakla bitmeyecek doğal güzellikleri peşi sıra bünyesine katmış olan Fethiye’de yapabilecekleriniz kafanızı biraz yorabilir. Çünkü tüm bunları yapmaya vakit yetiremeyeceksiniz. Birbirinden cazip bu aktivitelerin içinden seçim yaparken gerçekten yorulacaksınız.

Plajlarında uzanıp denizine girmek, aqua parklarda vakit geçirmek, doğa yürüyüşlerine çıkmak derken daha sayarken gözünüz korkmasın. İşte seçmenizi kolaylaştıracak detaylarla karşınızdayız:

 • Motocross tutkunları için sevindirici bir haber: Akdeniz Off Road Park’taki pistlerde harika vakit geçirebilirsiniz. Doğayla iç içe daha geniş alanda maceraya peşine düşmek isterseniz de ATV veya Jeep ile Saklıkent, Kayaköy, Ölüdeniz keşfinizi bekliyor.

 • Babadağ’dan yapacağınız yamaç paraşütü keyfi bambaşka. Çünkü Ölüdeniz’den Dalaman sahillerine doğru geniş bir çerçeveden bakacaksınız Fethiye’ye. Bu kuş bakışı yaşayacağınız zevki ilk kez tecrübe edecek olanlar da endişelenmesin. Zira uzmanlardan ders alma şansına sahip olacaksınız. Yamaç paraşütü 300 TL’yi bulan fiyatlara mal oluyor ama bir kez kendini rüzgâra bırakınca yeniden yaşamak için sabırsızlanacağınız bir tecrübenin hayaliyle yaşamınıza devam edeceksiniz.

 • Doğa yürüyüşleri ilginizi çekiyorsa Likya Yolu üzerindeki trekking rotaları tam size göre. Ölüdeniz’in manzarasına doyacağınız bu yolculukta deniz havasının rahatlatıcı ambiyansına kapılıp gideceksiniz. Ayrıca yolunuz Kelebek Vadisi’ne düştüğünde endemik türlerin de aralarında yer aldığı pek çok kelebekle ahbaplık edebilirsiniz. Faralya’ya vardığınızda ise huzurun kollarında uyuyup dinlenebilirsiniz.
 • Rüzgâr sörfüyle aranız iyiyse Çalış Plajı’na bir uğramanızı öneriyoruz. Fethiye Surf Center adıyla hizmet veren sörf merkezi, birkaç saat içinde bu sporu öğrenmenizi sağlıyor. Üstelik lisanslı kurslara devam ederseniz VDWS (Verband Deutscher Windsurfing und Wassersportschulen) lisansına sahip olma şansınız da var. Windsurfing olarak bilinen bu spor için alternatif adresler ise Ölüdeniz Plajı’na veya Göcek koylarına doğru uzanabilirsiniz.
 • Uçurtma sörfü anlamına gelen kitesurfing için bilmeyenlerin mutlaka ders alması gerekiyor. Üstelik alanında profesyonel olan hocalardan ders alabiliyorsunuz burada. Yine Çalış Plajı bu spor için mükemmel bir lokasyon. Yelken için de 6 saatlik ders almanız yeterli. Daha sonra yelkenli kiralayarak tarifi imkansız bir deneyim yaşayacaksınız.
 • Fethiye’nin Eşen Çayı üzerinde oldukça popüler olan iki spor var. Biri kano, diğeri rafting. Değişik zorluk derecelerinde parkurları olan bu bölgenin yanı sıra Patara Antik Kenti de bu sporlar için iyi bir seçim olacaktır. Dalış düşünüyorsanız Kızılada Feneri, Afkule, Soğuk Mağara, Amphora ve Akvaryum Koyu gibi sayısız dalış noktası bulunuyor Fethiye’de.
 • Özellikle grup olarak tatile gittiyseniz, mutlaka jeep safariye katılmalısınız. Sabahın erken saatlerinden, akşamın karanlığına kadar süren jeep safari turu sizi Tios Antik Kenti’ne, Yakapark’a, Saklıkent Kanyonu’na götürecek. Safariye katılanlar günün sonunda rafting ve çamur banyosunu da deneyimleme fırsatı buluyor. Yol boyunca su savaşı yapmayı da unutmayın.

 • Sıra geldi şu meşhur “mavi yolculuk” seçeneğinize. Fethiye’nin koylarından çeşitli güzergahlarda ilerleyen teknelerle açılarak masalsı bir yolculuğun tadını çıkarabilirsiniz. Ölüdeniz’den hareket eden teknelerle ortalama 55-60 TL gibi bir ücrete günübirlik turlara katılmanız mümkün. 12 Adalar’a giden tekneler Akvaryum Koyu, Katrancı Adası, Yassıca Adası, Kızılada ve Göcek Adası gibi noktalarda birer saat geçiriyor. Kelebek Vadisi için hareket eden teknelerle de Mavi Mağara, Akvaryum Koyu, Kelebekler Vadisi, Saint Nicholas Adası, Deve Plajı ve Soğuksu Koyu gibi adreslere uğrayabilirsiniz. Bu tarz turlara genellikle rehberlik, ulaşım, yemek, sigorta ve tur ücretleri dahil oluyor. Eğer birkaç günlük turları değerlendirmek isterseniz Kekova, Yunan Adaları, Datça, Gökova, Marmaris, Bodrum gibi turistik bölgelerde de vakit geçirmeniz mümkün olabiliyor. Buraları da görmek vakit geçirmek isterseniz aşağıdaki rehberlerimize muhakkak göz atın!
 1. Bodrum Gezilecek Yerler Rehberi
 2. Datça Seyahat Rehberi
 3. En Kolay Ulaşılan Yunan Adaları
 4. Marmaris Gezi Rehberi
 5. Milas Seyaahat Rehberi
 6. Akyaka – Azmak Nehri Yolculuk Rehberi
Blogger, içerik yazarı, editör, besteci, söz yazarı, gitarist, turizmci, seyahat tutkunu, müzik ve kedilere hasta☺️

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here