Filmekimi (2019)

0
137
Filmekimi (2019)

Ekim ayının en sevilen ve en çok takip edilen etkinliklerinden biri İKSV’nin düzenlediği Filmekimi. Yıl boyunca saygın festivallerde gösterilen ve ödüller kazanan filmlerin gösterime girdiği festival, sinemaseverlerin favorilerinden.

2019 yılında 18. kez düzenlenen Filmekimi’nin bu seneki teması ve hashtag’i ise #SpoilerYeme.

İçindekiler

2019 Filmekimi Ne Zaman? 

Filmekimi (2019)

18. Filmekimi, bu yıl İstanbul’da 4 Ekim tarihinde başlayarak 13 Ekim’e kadar devam edecek. Festival filmleri, 11-15 Ekim’de Ankara’da, 18-22 Ekim’de ise İzmir’de sinemaseverlerle buluşacak.

App_indir_banner_mobil

2019 Filmekimi Nerede?

2019 Filmekimi filmleri İstanbul’da Atlas Sineması’nda, Beyoğlu Sineması’nda, Nişantaşı City’s Salon 7’de, Kadıköy Sineması’nda ve Rexx Sineması’nda gösterime girecek.

Ankara’da filmler Cinemaximum Cepa Salon 2’de; İzmir’de ise Cinemaximum Konak Pier Salon 7’de izlenebilir.

2019 Filmekimi İçin Nasıl Bilet Alınır? Bilet Fiyatları Ne Kadar?

Filmekimi (2019)

Filmekimi’nde gösterilecek filmlerin biletleri 28 Eylül’de saat 10.30’da satışa çıkıyor. Biletix internet sitesi ve gişesinin yanı sıra festival biletleri Beyoğlu ve Kadıköy Rexx sinemalarında da satılıyor.

 Tam  Tam   İndirimli
  Hafta içi (11.00-13.30-16.00)   12 TL   12 TL
  Hafta içi (19.00)   30 TL   18 TL
  Hafta sonu (11.00-13.30-16.00-19.00)   30 TL   18 TL
  Tüm 21.30 seansları   30 TL   30 TL

 

ucakbileti_sorgula (1)

 

 

Biletler ile ilgili ayrıntılı bilgi için İKSV’nin Filmekimi sitesine göz atabilirsiniz.

2019 Filmekimi’nde Hangi Filmler Var? 

Joker

2019’da Venedik Film Festivali’nde ödül kazanan Joker filmi, 4 Ekim’de vizyona girmeden önce İKSV Filmekimi’nde de gösterime giriyor.

Joaquin Phoenix’in efsanevi Joker karakterini canlandırdığı filmin yönetmeni ise Todd Phillips.

Batman’in ezeli düşmanının Joker olarak kötü adama dönüşme hikayesini aktaran film, topluma uyumsuz aykırı bir adamın toplumda karşılaştığı kötülüklere rağmen hayatta kalmaya çalışmasına odaklanıyor.

Şimdiden DC Comics film evreninin en iyi filmlerinden biri olarak görülen Joker, Venedik’te 9 dakika boyunca alkışlanmıştı.

Görünmez Yaşam (A Vida Invisivel de Euridice Gusmao/The Invisible Life of Euridice Gusmao) 

Karim Aïnouz’un 2019 Cannes Ödüllerinde En İyi Film- Belirli Bir Bakış ödülü kazanan ve Brezilya’nın Oscar adayı olarak aday gösterilen Görünmez Yaşam (A Vida Invisivel de Euridice Gusmao/The Invisible Life of Euridice Gusmao), 1950’lerin ataerkil toplumunda piyanist olmak isteyen Euridice ve gerçek aşkı arayan kız kardeşi Guida’nın hikayesini aktarıyor.

Ve Sonra Dans Ettik (And Then We Danced) 

Festivalin en çok beklenen filmlerinden biri olan Ve Sonra Dans Ettik (And Then We Danced), İsveç’in Oscar adayı olarak gösterildi. Dünya prömiyerini Cannes’da yapan film, Gürcistan halk dansları ekibinin zorlu eğitim sürecine ayna tutuyor.

2019 Odessa Büyük Ödülünü (İzleyici Ödülü), En İyi Film ve En İyi Erkek Oyuncu Ödüllerini kazanan film, yetenekli dansçı Merab’ın partneri ve kız arkadaşı Mary ile beraber kendilerini dansçı olarak kanıtlamaya çalışmalarını anlatıyor.

otobusbileti_sorgula2

Acı ve Zafer (Dolor y Gloria / Pain and Glory) 

İspanya yapımı Acı ve Zafer (Dolor y Gloria / Pain and Glory), İspanya sinemasının en prestijli yönetmenlerinden Pedro Almodóvar’ın son filmi. The Skin I Live In, Julieta ve Broken Embraces filmleriyle övgü toplayan yönetmenin son filmi 2019 Cannes Film Festivali‘nde baş rol ve yönetmenin sıklıkla beraber çalıştığı Antonio Banderas’a En İyi Erkek Oyuncu ödülü kazandırdı.

Festivalde hem izleyicilerin hem de eleştirmenlerin övgüsünü toplayan film, yönetmenin hayatına otobiyografik bir bakış sunuyor.

1960’lardan günümüze bir yönetmenin öyküsünü aktaran filmde yaşlandıkça eski günlere özlem duyan, yaratıcılığını ve aşkı arayan, aile bağlarını güçlendirmeye çalışan bir yönetmenin yaşamını yansıtıyor.

Wasp Network

Olivier Assayas’ın son filmi Gael Garcia Bernal, Penelope Cruz ve Narcos dizisinden tanıdığımız Edgar Ramirez’i bir araya getiriyor.

Soğuk Savaş döneminde geçen film, Miami’de casusluk yapan Küba Beşlisi’nin yakalandıktan sonra yargılanmasına odaklanıyor.

Gerçek bir hikayeden esinlenen Wasp Network, uzun yıllar boyunca Florida’daki Castro karşıtlarının arasına karışan ve yıllarca gerçek kimlikleri keşfedilemeyen usta casusların hikayesini büyük bir detaycılıkla anlatıyor.

Bir Evlilik Hikayesi (Marriage Story)

Noah Baumbach’ın Scarlett Johansson ve Adam Driver’ı bir araya getirdiği filmi Marriage Story, Netflix’te yayınlanmadan önce vizyona da giriyor.

Bir Evlilik Hikayesi, ayrıldıkları halde birlikte yaşamak zorunda kalan bir çiftin hikayesini ve bebekleriyle olan ilişkilerini dokunaklı bir şekilde aktarıyor.

Yeni Baştan (La Belle Epoque) 

Fransız oyuncu, oyun yazarı, tiyatro yönetmeni ve komedyen Nicolas Bedos’nun romantik komedi türündeki ikinci filmi Yeni Baştan (La Belle Epoque), ilk aşkını yaşamak için zamanda geriye dönen hayatından memnun olmayan orta yaşlı Victor’un eğlenceli ve duygusal hikayesi.

Hain (Il Traditore/The Traitor) 

İtalya’nın Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Yönetmen, En İyi Müzik ödüllerini kazanan Hain (Il Traditore/The Traitor), Cannes’da Altın Palmiye için yarışan Marco Bellocchio’nun son filmi.

Sicilya’nın en kötü şöhretli mafya babalarından biri olan Tommaso Buscetta’nın gerçek hayat hikayesini sinemaya aktaran film, izleyicisini 1980’lerin başına ve mafya babasının itirafçı olduğu döneme götürüyor.

Zombi Çocuk (Zombie Child)

Festivalin en ilgi çekici filmlerinden biri olarak Zombie Child, gerçek bir hikayeden esinlenmiş.

1962’de “ölümden döndüğü” düşünülen Haitili köle Clairvius Narcisse ve 55 yıl sonra Paris’te prestijli bir yatılı okulda ortaya çıkan bir sır.

Fransa’nın Haiti’yi uyguladığı sömürgeciliğin acı dolu mirasını ve hala devam eden ırkçılığı korku ve gizem ögeleriyle birleştiren film, sıradışı senaryosu ve kurgusuyla etkiliyor.

Marianne ve Leonard: Aşk Sözleri (Marianne& Leonard: Words of Love) 

Leonard Cohen’in her daim esin perisi olarak kabul ettiği Marianne Ihlen ile 6 yıl süren ama etkisi ömür boyu hissedilen büyük aşkına odaklanan belgesel film, Cohen’ın Ihlen için yazdığı şarkılar yaratım sürecine de ışık tutuyor.

Cohen’in kariyerine, bu trajik aşkın dönüm noktalarına, daha önce hiç görülmemiş fotoğraflar, videolar, röportajlar ile ışık tutan Marianne ve Leonard: Aşk Sözleri (Marianne& Leonard: Words of Love) , 4 ay arayla 2016’da hayatını kaybeden sanatçı sevgililerin aşkını aktarıyor.

Yanık Portakal (The Burnt Orange Heresy)

Hitchcock-vari bir kara film olan Yanık Portakal (The Burnt Orange Heresy), hırslı bir sanat eleştirmeninin cinayet işlemeye başlamasıyla ortaya çıkan korku dolu bir anlatımı aktarıyor.

Iris: Justice’ten Bir Uzay Operası (Iris: A Space Opera By Justice)

En muhteşem elektronik müzik konseri olarak tarihe geçen Justice grubunun Woman Worldwide adıyla 2017-2018 yılları arasında çıktığı dünya turnelerinin belgesel kaydı olan Iris: Justice’ten Bir Uzay Operası (Iris: A Space Opera By Justice), aynı adlı albümün şarkılarının canlı performanslarından oluşuyor.

“Uzay operası” olarak geçen canlı konserin yanı sıra, sahne arkası görüntüler de bulunuyor.

Genç Ahmet (Le Jeune Ahmed/Young Ahmed)

2019 Cannes Film Festivali’nden En İyi Yönetmen ödülüyle geri dönen Luc Dardenne ve Jean-Pierre Dardenne yönetmenler, Genç Ahmet (Le Jeune Ahmed/Young Ahmed), Belçika’da yaşayan Müslüman bir ergenin yaşadığı zorluklara ayna tutuyor.

13 yaşındaki Ahmet’in davranışları ve görüşleri Avrupa’da artan radikalizmden etkilenmeye başlayınca, Avrupa’daki güncel toplumsal sorunlara ve Avrupa’da yaşan Müslümanların kişisel sorunlarına ayna tutuluyor.

Suç Mahali (Roubaix, Une Lumiere / Oh Mercy) 

Usta yönetmen Arnaud Desplechin’in yeni polisiyesi Suç Mahali (Roubaix, Une Lumiere / Oh Mercy), Altın Palmiye için Cannes Film Festivali’nde yarıştı.

Fransa’nın Belçika sınırı yakınındaki Roubaix, suç oranlarının oldukça yüksek olduğu bir işçi kasabası. Yönetmen Desplechin’in de memleketi olan şehir, biri deneyimli biri çatlak iki polisin cinayet zanlıları iki kadını sorgulaması aktarılıyor.

Annelerimiz ( Nuestras Madres/ Our Mothers) 

Belçika’nın Oscar adayı Annelerimiz ( Nuestras Madres/ Our Mothers), Guatemala’da 200.000’den fazla kişinin ölümüne neden sebep olan iç savaşın acılarına ışık tutuyor.

Guatemala tarihini sözlü aktarımla bir sonraki nesillere aktaran “anlatıcı aileler” aracılığıyla ilerleyen anlatım 2018’de cuntacıların yargılanmasıyla başlıyor.

Dünya gündeminde karanlıkta kalan iç savaş, yönetmen César Díaz’ın memleketi Guatemala’da yaşanmıştı. Kendi aile geçmişinin izini süren bir antropoloğun hikayesini takip eden film, savaşın geride bıraktığı acılara odaklanıyor.

Matthias ve Maxime (Matthias et Maxime / Matthias and Maxime) 

Xavier Dolan’ın Cannes’da yarışan son filmi iki eski çocukluk arkadaşının yıllar içerisinde değişikliğe uğrayan ilişkisini aktarıyor.

Cannes ana yarışmada yarışan Matthias ve Maxime (Matthias et Maxime / Matthias and Maxime), erkekler arasındakı dostluk ve cinsel yönelimlerin belirsizliği gibi konulara değinerek etkileyici sorular soruyor.

Bacurau 

Kleber Mendonça Filho’nun filmi Bacurau, Brezilya kırsalındaki anaerkil bir köyde geçiyor.

Western ve bilim kurgu film türlerinin bir karışımı olan film gizemli ve gerilimli bir anlatım sunuyor.

Jeanne (Joan of Arc)

Genç yaşında İngilizlere karşı savaşan, savaş sırasındaki başarılarından dolayı önce azize sonra cadı ilan edilen Jeanne d’Arc’ın gerçek hikayesinden esinlenen Jeanne (Joan of Arc), hikayeye daha modern bir bakış açısı sunuyor.

Orta Çağ’da toplumda kadının konumunu ve gücünü irdeleyen film, günümüze de ışık tutan bir müzikal.

Deri Ceket (Le Daim/Deerskin)

Quentin Dupieux yeni filminde, kendisini absürtlükler içinde bulan takıntılı ve deri ceketini hiç çıkarmaya, dengesiz bir anti kahraman yaratıyor.

Snuff cinayet filmi türüne giren kara komedi, Deri Ceket (Le Daim/Deerskin), gerçek bir cinayet hikayesini bütün detaylarıyla aktarıyor.

Onur Konuğu (Guest of Honour) 

Aile dramları ile ilgi çeken Atom Egoyan’ın son filmi Onur Konuğu (Guest of Honour),

En son Exotica, Hatırla, Başka Bir Dünya gibi filmlerle adından söz ettiren Egoyan’ın yeni filmi Venedik Film Festivali’nde gösterildi.

“Benim yönetmen olarak görevim, insanın karmaşıklığını gösterebilmek” diyen Egoyan, baba-kız arasındaki karmaşık bir ilişkiye odaklanıyor.

Roger Waters: Us + Them 

Pink Floyd kurucularından, grubun söz yazarı ve yaratıcı gücü Roger Waters’ın Us+Them başlıklı 2017-2018 Avrupa turnesi sırasında Amsterdam’da çekilen filmde Pink Floyd’un en iyi şarkılarının canlı performansları yer alıyor.

Roger Waters, canlı performansının amacının müzik ve insan haklarını bir araya getirmek olduğunu dile getiriyor.

Dağ Evi (The Lodge) 

Ürkütücü bir aile gerilimi hikayesi sunan Dağ Evi (The Lodge), ilk gösterimini Sundance Film Festival’inde yaptı.

İki çocuğun müstakbel üvey anneleriyle beraber bir dağ kulübüsünde mahsur kalışlarına odaklanan film, psikolojik gerilim türünde.

Doğa üstü bilinmezliklerin yaşandığı ve huzursuz edici bir atmosfer sunan film, gerilim filmi severlerin kaçırmaması gereken bir yapım.

Vivarium

Yönetmen Lorcan Finnegan filmini “gizemli, komik, üzücü ve ürkütücü bir kâbus” olarak anlatıyor.

Başrollerini Jesse Eisenberg ve Imogen Poots’un paylaştığı Vivarium, bir anda kendilerini bir banliyo evinde bulan, bunun üzerine bir de kendilerine sevimli ama tuhaf bir bebeğin emanet edildiği Vivarium, kaçırılmaması gereken bir film.

Çok Erken (Premature) 

17 yaşındaki Ayanna, New York’taki Harlem bölgesindeki evinden üniversite için ayrılmasından bir gece önce, ilk kez aşık olur.

Sundance’te dünya prömiyeri yapan Çok Erken (Premature), yönetmen Rashaad Ernesto Green’in kendi mahallesi Bronx’a bir saygı duruşu gibi ve yetişkinliğe adım atmaya çalışan bir gencin evrensel duygularla tanışmasını aktarıyor.

Baba (Bashtata / The Father)

Sürekli kavga eden bir baba-oğul. Anneyi kaybettikten sonra yaşadıkları yasla barışmaya çalışan ve bu arada doğa üstü olaylara tanık olduklarını düşünen baba-oğul, hayatının doğal döngüsünü absürd bir anlayışla karşılıyor.

Kristina Grozeva ile Petar Valchanov’un yönettiği Baba (Bashtata / The Father), Bulgaristan-Yunanistan ortak yapımı.

Çarpıcı Kız (The Staggering Girl) 

Call Me By Your Name ve Suspiria ile ses getiren Luca Guadagnino’nun Cannes’da dünya prömiyerini gerçekleştirdiği yeni filmi Çarpıcı Kız (The Staggering Girl), ünlü oyuncular Julianne Moore ve Mia Goth’u bir araya getiren kıse bir film.

Roma ve New York şehirleri arasında, geçmişle günümüz arasında gelgitlerin yaşandığı kısa film, kostüm tasarımlarıyla da etkiliyor.

Gloria Mundi

2019 Venedik Film Festivali’nde başrol Ariane Ascaride’ye En İyi Kadın Oyuncu ödülü kazandıran Gloria Mundi, geçim sıkıntısı yaşayan ve yeni doğan bebekleri Gloria’ya bakmaya çalışan Marsilyalı bir çiftin hikayesi.

Robert Guédiguian’ın yönettiği aile draması, hapisten çıkan büyükbabanın Gloria ile ilgilenmesine odaklanıyor.

Küçük Joe (Little Joe)

Antidepresan salgılayacak şekilde genetiği ile oynanmış kırmızı bir çiçeğin toplum üzerindeki yan etkilerini irdeleyen Küçük Joe (Little Joe), bilim kurgu-dram-gerilim türlerinin başarılı bir karışımı.

Ben Whishaw ve Emily Beecham’ın başrollerii paylaştığı film, genetik mühendisliğiyle ilgili etik sorular soruyor.

Lucy in the Sky

Jon Hamm’ın yeni bilim kurgu filminde Natalie Portman, astronot Lucy’ye hayat veriyor. Yapımcılığını Reese Whitherspoon’un yaptığı ve Fargo, Bones, Legion, The Unusuals gibi dizilerin yönetmeni Noah Hawley’in yönettiği Lucy in the Sky, gerçek olaylardan esinlenmiş bir hikaye.

Lucy in the Sky, uzun süre uzayda kaldıktan sonra döndüğünde değişken bir ruh hali göstermeye başlayan Lucy Cola’nın takıntılı ruh haline odaklanıyor.

Oda 212 (Chambre 212/ On A Magical Night) 

20 yıldır evli bir çiftin ayrılma kararı almasından sonraki döneme odaklanan Oda 212 (Chambre 212/ On A Magical Night), aşk ve evlilik gibi değerleri sorguluyor.

Chiara Mastroianni’ye Cannes Film Festivali’nde ödül getiren film, tiyatronun ve sinemanın yaratıcı ismi Christophe Honoré tarafından yönetildi.

Eşini terk etmeye karar verdikten sonra, evin karşısındaki bir otele yerleşen Maria, uzaktan eşini, evini ve eski hayatını gözlemlemeye ve kararını sorgulamaya başlıyor.

Parazit (Gisaengchung/Parasite)

The Host, Snowpiercer ve Okja filmleri ile tanınan Bong Joon-ho, yeni filmi Parazit (Gisaengchung/Parasite) ile Cannes’da Altın Palmiye kazandı.

Yılın en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilen Parazit, Filmekimi’nde kaçırılmaması gereken filmlerden biri.

Güney Kore’deki tüm gişe rekorlarını kıran film, ayrıca ülkenin Oscar adayı.

Fakir bir ailenin üyelerinin zengin bir ailenin hizmetinde çalışmaya başlamasıyla ortaya çıkan trajikomik olayları aktaran film, ülkedeki sınıf çatışmalarını ve gelir farklılıklarının ortaya çıkardığı derin farklılıkları gözler önüne seriyor.

Mutlu Yıllar (Fete de Famille/Happy Birthday) 

Üç yıldır kızından hiç haber almayan Catherine Deneuve, doğum günü yemeğinde diğer tüm aile bireylerinden bir istekte bulunur; “Bugün benim doğum günüm ve sadece neşeli şeyler konuşursak sevinirim.”

Catherine’in kızı aniden çıkıp ailenin sakin ilişkilerini alt üst edince ortaya bol tartışmalı bir doğum günü yemeği çıkar.

Bir ailenin 24 saatinin işlendiği Mutlu Yıllar (Fete de Famille/Happy Birthday), yönetmen ve senarist Cédric Kahn’ın yapımı.

Diego Maradona

Senna ve Amy belgeselleri ile dikkat çeken yönetmen Asif Kapadia, yeni belgeselinde efsanevi futbolcu Diego Armando Maradona’nın yaşamına ayna tutuyor.

İlk gösterimini Cannes’da yapan Diego Maradona belgeseli, Arjantin’de bir gecekonduda doğan Maradona’nın 10 numaralı formaya yükselişini, ve ani gelen şöhretin iniş çıkışlarını ve tüm zorluklarını gözler önüne seriyor.

Futbolcunun mücadelesini aktaran, süreç boyunca Maradona’nın kendisinden de onay alan belgese film, 500 saatten fazla görüntünün kurgulanmasıyla ortaya çıkmış.

Senna ve Amy ile övgü toplayan Asif Kapadia’nın yeni filmi Diego Maradona, , efsanevi futbolcu Diego Armando Maradona’nın yaşamını anlatıyor.

Saklı Gerçekler (La Verite/The Truth)

Shoplifters/ Arakçılar filmiyle geçen yıl Altın Palmiye kazanan Hirokazu Kore-eda, bu sene Filmekimi’nde Saklı Gerçekler (La Verite/The Truth) filmiyle kendine yer edindi.

Başrollerini Catherine Deneuve, Juliette Binoche ve Ethan Hawke’ın paylaştığı yeni filmi, oyunculuk mesleğine yeni bir bakış açısı getiren ve aile dinamiklerini gözlemleyen bir drama.

Anılarını yayınladıktan sonra kızıyla yüzleşen bir sinema oyuncusunun hayatına odaklanan film, aile üyelerinin yüzleşmelerini aktarıyor.

Açılışını Venedik Film Festivali’nde yapan film, psikolojik bir drama olarak öne çıkıyor.

Monos

“Kolombiya usulü Sineklerin Tanrısı” olarak anılan Monos, 2019 Sundance Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü kazanmıştı.

Tıpkı William Golding’in klasik kitabı Sineklerin Tanrısı’ndaki gibi ıssız bir adaya düşen ve gittikçe vahşileşen çocukların hikayesine odaklanan film, aynı zamanda Kolombiya’nın Oscar adayı.

Kendilerini savaşçı ilan eden ve bu uğurda adada Amerikalı bir kadını rehin tutan bu çocuk askerler, dışarıdan gelen tehditler ve kendi içlerindeki güvensizliklerle de savaşmak zorunda kalır.

Nimic 

Son yıllarda sinema dünyasına damga vuran Yorgos Lanthimos, bu sene bir kısa filmle Filmekimi’nde.

Profesyonel bir çellocunun hayatına odaklanan Nimic, müzisyenin metroda esrarengiz bir yabancı ile tanışmasıyla başlıyor.

Yorgos Lanthimos’un filmleri arasında geçtiğimiz senelerde de ödül sezonlarına damga vuran The Lobster, The Favourite ve The Killing of a Sacred Deer bulunuyor.

“Kutunun dışına çıkıp biraz düşünmek, uyarıcı fikirlerle uğraşmak hep heyecan veriyor bana.” diyor Yorgos Lanthimos.

En Güzel Yıllarımız (Les Plus Belles Annees d’une Vie/ The Best Years of a Life) 

1966’da Cannes’da Bir Kadın Bir Erkek filmiyle Büyük ödül kazanan usta yönetmen Claude Lelouch, aşk filminin devamı niteliğindeki En Güzel Yıllarımız (Les Plus Belles Annees d’une Vie/ The Best Years of a Life)‘a imza atıyor.

Jean-Louis Trintignant ile Anouk Aimée’nin aynı rollerini tekrar üstlendiği filmde, yeniden sevmenin yaşının olmadığını vurguluyor.

Üzgünüz, Size Ulaşamadık (Sorry, We Missed You) 

“İşçi sınıfının yönetmeni” olarak bilinen Ken Loach’un yeni filmi Üzgünüz, Size Ulaşamadık (Sorry, We Missed You), Newcastle’daki sözleşmeli çalışanların sıkıntılarına odaklanan bir dram filmi.

İki çocuklu bir ailenin hikayesini anlatan film, Cannes Film Festivali’nde yarışan filmlerden biriydi.

Gizli Bir Yaşam (A Hidden Life)

Tree of Life/ Hayat Ağacı ve Knight of Cups ile tanınan Terrence Malick’in yeni filmi Gizli Bir Yaşam (A Hidden Life), çarpıcı bir görsellikle hayatın anlamını sorgulayan bir hikaye sunuyor.

Cannes’da dünya prömiyerini gerçekleştiren film, İkinci Dünya Savaşı’nda Naziler için savaşmayı reddeden Avusturyalı çiftçi Franz Jägerstätter’in gerçek hayatından esinlenmiş bir hikayeyi aktarıyor.

Boyalı Kuş (The Painted Bird)

Festivalin İkinci Dünya Savaşı’nda geçen bir diğer filmi de Jerzy Kosinski’nin aynı adlı romanından uyarlanan Boyalı Kuş (The Painted Bird).

Oldukça sert bir anlatıma sahip olan kitabın sinema uyarlaması ilk kez Venedik Film Festivali’nde gerçekleşti.

Çek Cumhuriyeti’nin Oscar adayı olarak seçilen film, İkinci Dünya Savaşı’nda Doğu Avrupa’daki kimsesiz bir çocuğun izlerini takip ediyor.

Siyaz-beyaz film, çarpıcı bir gerçekçilikle savaşın tüm dehşetini küçük bir çocuğun izlenimleri aracılığıyla aktarıyor.

İlk Aşk (Hatsukoi/First Love)

Takashi Miike’nin 90. yapımı İlk Aşk (Hatsukoi/First Love), ilk kez Cannes Film Festivali’nde gösterildi.

İzleyici her filminde sürprizlerle şaşırtan Miike, aksiyon-macera-yakuza filmlerine yeni bir soluk getiriyor.

Tek bir geceye odaklanan filmde, imkansıza yakın bir aşk hikayesi, akıl almaz cinayetler ve hatta hayaletler dahi var.

Saplantı (Shallow)

Psikolojik gerilim türündeki Saplantı (Shallow), hamileliğin ilk aylarındaki Hunter’ın tehlikeli nesneleri yutma arzusuna direnişine odaklanıyor. Takıntısının ardındaki nedenleri açığa çıkarmaya çalışan ve bu dürtüye karşı koymaya çalışan Hunter, bir yandan da kontrol altına alınmaya karşı direniyor.

Süt Dişi (Babyteeth)

15 yaşındaki kanser hastası Milla, kendisinden yaşça büyük evsiz bir uyuşturucu bağımlısı olan Moses’a aşık olur.

Tüm ailesini endişelendiren bir aşk hikayesini odağına alan Süt Dişi (Babyteeth) filminde başrolü Sharp Objects ile tanınan Eliza Scanlen canlandırıyor.

Moses karakterine can veren Toby Wallece, filmdeki rolüyle Venedik Film Festivali’nde En İyi Genç Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.

Miles Davis: Birth of the Cool

Deneysel bir vizyonda caz müzikte yeni keşiflere adım atan, eşsiz bir modern Amerikan sanatçısı olan Miles Davis’in hayatına odaklanan Miles Davis: Birth of the Cool, adını aynı adlı albümden alan bir belgesel.

Daha önce yayınlanmamış görüntülerin bir araya getirilerek oluşturulduğu film, yaratıcının tüm sıkıntılarına, bağımlılıklarına ve özgüven eksikliğine değiniyor.

Cadı Üçlemesi 13+ (Witch Triology 13+) 

Ceylan Özgün Özçelik’in üçleme olarak tasarladığı “Cadı Üçlemesi”nin ilk filmi 13+, prömiyerini Filmekimi’nde yapıyor.

İlk uzun metrajlı filmi Kaygı ile tanınan yönetmen, korku-dram türündeki filminin ilk gösterimini Sitges Fantastik Film Festivali’nde yaptı.

Daha sonraki filmler 15+ ve 18+ da fantastik ve kara komedi ögeleri içerecek.

Bembeyaz Bir Gün (Hvitur, Hvitur Dagur / A White, White Day) 

Vinterbrødre / Kış Kardeşleri filmiyle İstanbul Film Festivali’ne katılan Hlynur Pálmason, son filmi Bembeyaz Bir Gün (Hvitur, Hvitur Dagur / A White, White Day) ile bu sefer de Filmekimi’ne katılıyor.

Prömiyerini Cannes’da yapan ve Cannes Film Festivali’nden Yükselen Yıldız ödülüyle dönen yönetmen,  filminde çarpıcı bir aile dramasını aktarıyor.

İzlanda’nın ücra bir kasabasındaki polis komiserinin kıskançlığı ve saplantısına odaklanan film, çarpıcı kar manzaralarıyla bezeli sert bir film.

Alice ve Belediye Başkanı (Alice et Le Maire / Alice and The Mayor) 

Politik komedi Alice ve Belediye Başkanı (Alice et Le Maire / Alice and The Mayor), Cannes’da En İyi Film ödülü kazandı. La Fontaine’in “Kurt ile Köpek” fabl masalından esinlenen film, Lyon şehri belediye başkanı Paul Théraneau ve Alice arasındaki çatışmayı inceliyor.

Siyasette tıkandığını hisseden Théraneau, içine düştüğü varoluşsal krizi, felsefe mezunu genç Alice’i danışman olarak işe almakla çözmeye çalışır.

Islıkçılar ( La Gomera/The Whistlers) 

Romanya usulü bir kara film olan Islıkçılar ( La Gomera/The Whistlers), Hollywood-vari kovalamacalar, soygunlar ve karakterler ile dikkat çekiyor.

Yolsuzluk yapan bir polis karakterini başrole yerleştiren film, Romanya’nın Oscar adayı.

Frankie 

Portekiz’in şatosuyla ünlü Sintra kasabasında geçen Frankie, bir ailenin 24 saatine odaklanıyor.

Ailesiyle çok önemli bir sır paylaşacağını söyleyerek herkesi Sintra’ya çağıran dünyaca ünlü bir oyuncu olan Frankie’nin hayatından bir kesit sunan Cannes’da ilk gösterimi yapan Frankie,  Keep the Lights On / Işık Açık Kalsın ve Little Men / Küçük Adamlar filmlerinin yönetmeni Ira Sachs’in yeni filmi.

Frankie’yi canlandıran Isabelle Huppert’e, Brendan Gleeson ve Jérémie Renier de dahil olmak üzere birçok ünlü oyuncu da eşlik ediyor.

Yetimhane (Parwareshgah/ The Orphanage) 

1980’lerin Afganistan’ında geçen Yetimhane (Parwareshgah/ The Orphanage), Bollywood filmlerine meraklı bir çocuğun Sovyet işgali altındaki Afganistan’da yaşadığı zorlukları aktarıyor.

Yönetmenin kendi yaşamından da izler taşıyan film, Afganistan ve sinema üzerine yazılmış bir aşk mektubu minvalinde.

Hayallerin Peşinde (The Peanut Butter Falcon)

Hayallerin Peşinde (The Peanut Butter Falcon), etkileyici bir yol filmi hikayesi. Başrolü Shia LaBeouf ile paylaşan Down sendromlu oyuncu Zack Gottsagen’in performansı filmin en ilgi çekici yanlarından.

Filmin kahramanı Zak, profesyonel Amerikan güreşi eğitimi alan Down sendorumlu bir gençtir. Özel bir bakımevinden kaçtıktan sonra başı beladaki Tyler’a karşılaşan Zak, ve aralarında gittikçe derinleşen ilişki inceleniyor.

Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi (Portrait de La Jeune Fille en Feu/ Portrait of a Lady on Fire) 

2019 Cannes Film Festivali’nde En İyi Senaryo ödülü kazanan Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi (Portrait de La Jeune Fille en Feu/ Portrait of a Lady on Fire), 18. yüzyılda geçen bir aşk hikayesi.

Ressam Marianne ve evlenmek üzere olan Héloïse arasındaki ilişkiye odaklanan film, yüzyıllar boyunca göz ardı edilen kadın ressamlara odaklanıyor. .

Özgürlük ( Liberte) 

2019 Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü kazanan Özgürlük ( Liberte), Albert Serra’nın 18. yüzyıl Fransa’sına cesur bir bakışını sunuyor.

16. Louis’nin katı yönetiminden ve katı ahlak kurallarından kaçan Madame de Dumeval, Tesis Dükü ve Wand Dükü, Prusya ormanlarındaki meşhur çapkın Walchen Dükü’nün evine sığınıyor. Özgürlüklerini arayan asilzadelerin kışkırtıcı macerası Filmekimi’ne damga vuracak.

The Laundromat 

Meryl Streep, Gary Oldman ve Antonio Banderas’ın bir araya geldiği The Laundromat, bir gazetecilik hikayesi.

Yolsuzluk ve sırlarla ilgili film, The Informant! ve The Report filmlerinin senaristi Scott Z. Burns tarafından yazıldı ve Oscar ödüllü Steven Soderbergh tarafından yönetildi.

Anne (Madre)

Yönetmen Rodrigo Sorogoyen’ın Oscar ödüllü kısa filminden esinlenerek ortaya çıkardığı Anne (Madre), oğlunu 10 yıl önce kaybeden Elena’nın oğluna çok benzeyen bir gençle tanıştıktan sonra hayatının alt üst olmasına odaklanıyor.

2019 Venedik Film Festivali’nde başrol oyuncusu Marta Nieto’ya En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandıran film, ölüm ve yasla mücadele sürecini aktarıyor.

Yönetmen Sorogoyen, Anne’yi “karanlıktan aydınlığa, ölümden yaşama, suçluluktan bağışlanmaya doğru bir yolculuk” olarak aktarıyor.

Savunma Sanatı (The Art of Self-Defense) 

Jesse Eisenberg’in başrolünü üstlendiği kara komedi filmi Savunma Sanatı (The Art of Self-Defense), karate dünyasında geçiyor.

Bir gece motorsikletli bir çete tarafından saldırıya uğrayan ve soyulan muhasebeci Casey, kendini dünyadaki tehlikelerden korumak için karate dojo’suna yazılır ve kendisini maço bir erkek kültürü içerisinde sıra dışı bir konumda bulur.

Burası Cennet Olmalı (It Must be Heaven) 

Burası Cennet Olmalı (It Must be Heaven) filminin en önemli özelliklerinden biri başrolde de filmin yönetmeni Filistinli yönetmen Elia Suleiman’ın yer alıyor olması.

Yeni bir vatan arayışıyla Filistin’den kaçan karakterimiz, hangi şehre giderse gitsin kendi şehrini anımsamaya başlar.

Filistin’in Oscar adayı olan film, milliyetçilik ve kimlik ile ilgili önemli kavramlara değinen komik ve düşündürücü bir anlatım sunuyor.

Sibyl 

Filme de adını veren Sibyl’in hikayesini anlatan Sibyl, kendi romanı için kendi hastasının hikayesini kullanan bir psikoterapistin hikayesi.

Takıntı haline getirdiği romanını tamamlamak için kendi hastasının hikayesini kullanan Sibyl, hayatıyla ilgili annelik, yaratıcılık ve tutku ile ilgili sorgulamalar yapmaya başlar.

Köpekler Pantolon Giymez (Koirat Eivat Kayta Housuja/ Dogs Don’t Wear Pants) 

Eşi kendi gözleri önünde hayatını kaybedince Juha, aniden kendini fetiş/BDSM dünyasını keşfe çıkmaya başlar.

Fiziksel acı ve kederin birleştiği bir anlatımı sunan Köpekler Pantolon Giymez (Koirat Eivat Kayta Housuja/ Dogs Don’t Wear Pants), komedi ögeleri de taşıyan bir psikolojik drama.

Tavşan Jojo (Jojo Rabbit) 

Taika Waititi ve Scarlet Johansson’ın rol aldığı Tavşan Jojo (Jojo Rabbit), filmin başrol oyuncusu ve Thor: Ragnarok gibi mizah-aksiyon filmiyle yıldızı parlayan Taika Waititi’nin en yeni filmi.

Oldukça tuhaf bir hikaye anlatımı olan filmin dünya prömiyeri Toronto Film Festivali’nde yapıldı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya’da geçen film, tek arkadaşı hayali bir Hitler olan filmin kahramı Jojo üzerinden ilerliyor.

Waititi’nin Hitler’i canlandırdığı kara komedi filmi, ırkçılığı çocuklar üzerinden irdeleyen düşündürücü bir film aynı zamanda.

Tehlikeli Oyun (Lan Xin Da Ju Yuan/ Saturday Fiction) 

Gong Li’nin başrolünde olduğu Tehlikeli Oyun (Lan Xin Da Ju Yuan/ Saturday Fiction), çok ünlü Çinli bir oyuncunun hikayesini anlatıyor.

Yaz Sarayı, Bahar Sarhoşu ve Gizem filmleriyle tanınan yönetmen Lou Ye’nin son filmi, yönetmenin kendi çocukluk anılarından esinlenerek yarattığı bir yapım.

1941 yılında Japon işgali altındaki Şangay’da geçen film, casus-gerilim unsurları da barındıran bir dram.

Güney İstasyonunda Randevu (Nan Fang Che Zhan De Ju Hui / The Wild Goose Lake) 

Çarpıcı bir polisiye olan Güney İstasyonunda Randevu (Nan Fang Che Zhan De Ju Hui / The Wild Goose Lake), “Çin usulu bir kara film” olarak tanımlanıyor.

Heyecan verici parlak renkler ve temposu tutmayan gizem dolu anlatımıyla görselliği ve şiirsel anlatımıyla dikkat çekiyor.

Yönetmen Diao Yinan’ın “görsel tarzı dramatik gerilimle birleştiren bir anti-ütopya” olarak tarif ettiği filminde özellikle kovalamaca sahneleri dikkat çekiyor.

Nina Wu (Juo Ren Mi Mi/Nina Wu) 

Tayvanlı bağımsız sinemacı Midi Z’nin son filmi sinema sektöründe kadınların yaşadığı sıkıntıları aktarıyor.

Genç bir oyuncunun hayatındaki zorluklar üzerinden ilerleyen film, #metoo hareketinden esinlenerek yazıldı.

Nina Wu (Juo Ren Mi Mi/Nina Wu) filminde 1960’lı yıllardaki bir casus filminde rol kapan oyuncu Nina Wu, filmin cinsiyetçi yaklaşımıyla ve yönetmenin baskısıyla başa çıkmaya çalışıyor.

Elveda (The Farewell)

2019 Sundance Londra Film Festivali’nde İzleyici Ödülü kazanan Elveda (The Farewell), Amerika’da yaşayan Billi’nin Çin’deki babaannesini ziyaretini konu ediyor.

Babaannesinin ölümcül bir hastalığa yakalandığını öğrenince hem babaannesine veda etmek hem de kuzeninin düğününe katılmak üzere Çin’e seyahat eden Billi’nin hikayesi, yönetmen Lulu Wang’in kendi hayatından kesitler taşıyan duygusal ve eğlenceli bir film.

Filmekimi’nin ayrıntılı film programı için İKSV’nin kataloğunu inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here