Gezici Festival (2019)

0
803
25. Gezici Film Festivali

Gezici Festival, sinema sanatıyla yakından ilgilenen herkesin heyecanla takip ettiği köklü bir proje.

Festival sayesinde; bir yandan sinema salonunun bile bulunmadığı kentlerde insanlar beyaz perde ile buluşurken, bir yandan da yerli ve yabancı yapımcılar bir araya gelerek yeni sinema filmlerinin ilk tohumlarını atıyor.

1995 yılından bu yana düzenlenmekte olan Gezici Festival kapsamında organize edilen atölyeler, söyleşiler, film gösterimleri ve hatta film çekimleri mevcut.

1998 yılında kurulan Ankara Sinema Derneği; bu tarihten sonraki festivallerin organizasyonunu üstleniyor. Dünya sinemasının en iyi örneklerinden tutun da Türk sinema dünyasında adını yeni duyurmakta olan sanatçıların filmlerine kadar çok geniş bir yelpaze, festivalin içeriğini oluşturuyor.

2019 yılı ile birlikte 24 yılını deviren ve 25. kez düzenlenmesine sayılı günler kalan Gezici Festival; bugüne kadar kelimenin tam anlamıyla Edirne’den Kars’a kadar Türkiye’nin birçok şehrinde uzun molalar verdi.

App_indir_banner_mobil

Festival ruhunu tadan şehirler arasında Artvin, Ankara, Çanakkale, Balıkesir, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Ordu, Mersin, Samsun, Bursa, Diyarbakır, Malatya, Sinop ve Van gibi Türk şehirlerinin yanı sıra; Azerbaycan’dan Bakü, Yunanistan’dan Drama, Gürcistan’dan Tiflis ve Makedonya’dan Üsküp şehirleri de var.

Festivale birçok ülkeden yönetmenler, senaristler, sinema ve televizyon bölümü öğrencileri, sinema yazarları ve yerel halk ilgi gösteriyor.

Gezici Festival’in çok uzun yıllara yayılan yolculuğu boyunca; taşradaki birçok gencin sinemayla ilk kez tanıştığı ve bu sayede yeni sinema salonlarının açıldığı biliniyor. Festival son yıllarda üniversite kampüslerini de ziyaret ediyor.

Sosyal, siyasi ve kültürel konuların gündeme gelmesi bakımından da Gezici Festival’in önemli bir yeri var. Editörlerden, sanat yönetmenlerinden ve gönüllülerden oluşan bir kurulun yönettiği bu sanat hareketi; mutlaka sosyal mesajlara da yapımlarında yer veriyor.

Festival filmlerinin ticari olarak da gösterime girmesi ve televizyonda daha kalabalık kitlelerle buluşması konusunda da halihazırda yapılan çalışmalar var.

ucakbileti_sorgula (1)

Festival programında çocuk filmlerine, kısa metrajlı filmlere ya da Ustalara Saygı gibi özel konseptlere rastlamak her zaman için mümkün.

Gezici Festival’in konuk olduğu her şehir, tüm bu nedenlerle festival süresi boyunca kültüre ve sanata da doyuyor.

Festivalin sağladığı en önemli sosyal faydalardan biri de, film gösterimlerinin ve söyleşilerin büyük çoğunluğunun ücretsiz olarak gerçekleştirilmesi. Zeki Demirkurbuz’dan Ercan Kesal’a, sinemanın dev isimlerine Gezici Festival’de rastlamak özellikle gençler için heyecan verici. Her yıl, özellikle Cannes ya da Oscar gibi ödüllere aday olan çok sayıda yabancı film de festival izleyicilerin karşısına çıkıyor.

Siz de Gezici Festival’i heyecanla takip eden ve şehrinde bu sanat etkinliğini ağırlamaya hazırlanan şanslı isimlerden biriyseniz; festival hakkında tüm detayları bu yazının devamında bulabilirsiniz.

Festivalde gösterilecek tüm filmler için http://ankarasinemadernegi.org/film-arsivi/ linkini inceleyebilirsiniz.

2019 Gezici Festival Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gezici Festival Ne Zaman?

Atakule Ankara

Gezici Festival, düzenlenmeye başladığı ilk yıllardan itibaren ağırlıkla aralık ayında olmak üzere, mutlaka Ekim-Aralık ayları arasındaki dönemde izleyiciler ile buluşuyor.

Özellikle Anadolu’da yaşanan sonbahar ve kışın en soğuk günlerinin Gezici Festival ruhu ile ısındığını söylemek hata olmaz.

2019 yılı itibariyle de Gezici Festival 25. kez sanatseverler ile buluşmaya hazırlanıyor. Ankara Sinema Derneği tarafından düzenlenen festivalin etkinlik programı ise yakın tarihte belli oldu.

otobusbileti_sorgula2

Buna göre, 25. Gezici Festival Ankara’da başlayacak ve 29 Kasım 2019-5 Aralık 2019 tarihleri arasında 2 hafta boyunca iki ayrı şehirde daha devam edecek.

Boyabat Kalesi Sinop

Festival ruhu, 6-8 Aralık’ta Sinop’ta ve 9-12 Aralık’ta Kastamonu’da devam edecek.

Eğer Ankara’da yaşıyorsanız; 29 Kasım 2019-5 Aralık 2019 tarihleri arasındaki bir haftalık sürede festival ruhunun bir parçası olabilirsiniz.

Festivalde her bir film; farklı tarihlerde farklı mekanlarda gösterime giriyor. Seansların saatlerini takip etmek bu nedenle önemli.

Gösterimler özel sunumlar ve kimi zaman canlı müzik gibi ek unsurlar eşliğinde yapıldığı için; belirli bir saatten sonra içeri biletli de olsa misafir alınmıyor.

Gezici Festival ile ilgili duyuruları takip etmek ve festival kapsamındaki hiçbir etkinliği kaçırmamak için festivalin web sitesini ve Gezici Festival sosyal medya hesaplarını da takibe alabilirsiniz.

Gezici Festival Etkinlikleri

Gezici Festival’in 25. kez düzenlendiği 2019 yılında, festival etkinlikleri 9 ana bölümden oluşuyor.

Dünya Sineması, Türkiye 2019, Sanat Uzun; Hayat Kısa, Fatih Özgüven’in Seçtikleri: Terazi Filmler, Amerikan Sinemasının Kadın Öncüleri, Siyah Perde: Sinema ve Irkçılık, Canlı Müzik Eşliğinde Sessiz Filmler, Kısa İyidir, Çocuk Filmleri: Çekya olmak üzere isimlendirilen bölümler Ankara, Sinop ve Kastamonu şehirlerini ziyaret edecek.

Dünya Sineması bölümünde, uluslararası festivallerde boy gösteren ve farklı coğrafyalara ait olan eserler var. Bu bölümde Cannes’dan ödülle dönen filmlere kolayca erişebilmek gibi bir şansınız da var. Gösterime giren filmlerin büyük çoğunluğu, kendi ülkelerini Oscar Ödül Töreni’nde temsil ediyor.

Türkiye 2019 bölümü ise sadece filmlere değil; bizzat film ekiplerinin de katılımıyla gerçekleşecek olan atölye ve söyleşilerle renklenecek. Türk sinemasının en yeni yönetmenlerini ve en yenilikçi yapımlarını tek bir çatı altında ve söyleşiler eşliğinde izlemek; Gezici Festival katılımcılarının en büyük şanslarından biri.

Gezici Festival’in Ankara film programı broşörünü indirerek filmler hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Gezici Festival Nerede?

25. kez düzenlenen Gezici Festival’in doğum yeri Ankara. Halihazırda Ankara Sinema Derneği tarafından düzenlenmekte olan festival her yıl ilk iş olarak Ankaralı sinema seyircileri ile buluşuyor.

Festivalin bu alışkanlığını ise; festivale adını da veren şehirlerarası geziler takip ediyor. Festivalin 1993 yılı ile başlayan ilk yıllarında 4-5 şehirden oluşan etkinlikler göze çarpıyor. Ancak son yıllarda şehir sayısının özellikle azaltıldığını söylemek mümkün.

2019 yılı programı, son yıllarda olduğu gibi yine yalnızca 3 şehirden oluşacak. Tıpkı 2017 ve 2018 yıllarındaki festival programında da olduğu gibi; festivalin kapsadığı iller Ankara, Sinop ve Kastamonu.

29 Kasım 2019-5 Aralık 2019 tarihleri arasında Ankara’daki etkinlikleri Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde ve Büyülü Fener Sineması’nda takip edebilirsiniz.

Sinop etkinliklerine ev sahipliği yapan mekan ise Sinop Halk Eğitim Merkezi. Son olarak; festival programının üçüncü durağı olan Kastamonu şehrinde etkinlikler, Kastamonu Üniversitesi’nde düzenlenecek.

Ankara programının duraklarından biri olan Büyülü Fener Sineması’nın açık adresi; Hatay Sokak No:18 Kızılay ve telefon numarası 03124250100. Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi ise, Kavaklıdere’de bulunuyor. Mekanın açık adresi Kennedy Caddesi No:4 Kavaklıdere ve telefon numarası 03124682105.

Yalnızca “Kısa İyidir” başlıklı etkinlik bölümü için Ankara’daki Fransız Kültür Merkezi’nde de özel bir gösterim gerçekleştirilecek. 1 Aralık Cumartesi günü saat 17.00’deki bu gösterime katılmak isterseniz; etkinlik için açık adres Konrad Adenauer Caddesi No:30 Yıldız olarak not alınabilir.

Gezici Festival için Nasıl Bilet Nasıl Alınır? Bilet Fiyatları Ne Kadar?

Gezici Festival’in, tüm Türkiye’de düzenlenen kültür ve sanat etkinleri arasında ön plana çıkan en önemli özelliklerinden biri; festivalin düzenlenmesinde büyük ölçüde ücretsiz gösterimlere yer verilmesi. Bu sayede festivale her yaştan ve her kesimden halkın ilgisi de artıyor.

2019 yılında Ankara, Kastamonu ve Sinop’u kapsayacak olan 25. festival programına göre, Kastamonu ve Sinop’taki etkinliklerin tümü ücretsiz olacak. Festival kurulu her yıl, Anadolu şehirlerinde ücretsiz olarak gösterimlere yer vermeye özellikle özen gösteriyor.

Festival’in doğum yeri olan Ankara’da ise yalnızca Büyülü Fener Sinemaları’ndaki etkinlikler için ödeme yapmak yeterli.

Vizyon filmleri sayılabilecek, Cannes ödüllü ya da Oscar ödülü adayı filmler ücretli izlenecek olmalarına rağmen; fiyatları yine de her kesimden Ankaralı için oldukça makul. Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki gösterimler ise tamamen ücretsiz. Özellikle çocuk filmlerinden ve kısa metraj filmlerden ücret alınmadığını hatırlatmakta fayda var. Bu sayede Gezici Festival; sanatı ve sanatçıyı destekleyen, sanatçıları ücretsiz gösterimlerde yerel halk ile bir araya getiren önemli bir sosyal sorumluluk projesi görevini de üstleniyor. Yalnızca Büyülü Fener Sinemaları için bilete ihtiyacınız olacak. Kızılay’da bulunan Büyülü Fener Sinemaları için biletleri sinema gişelerinden temin edebilirsiniz.

Gösterimlerde yer bulmaktan endişe edenler ve işini son dakikaya bırakmak istemeyenler için; biletinal.com da bilet alınabilecek online bir alternatif oluşturuyor. Bu sayede etkinlik tarihinden çok daha önce biletinizi satın almanız mümkün.

Büyülü Fener Sinemaları’ndaki etkinlik ücretleri haftaiçi 12.00 seanslarında yalnızca 8 TL olmak üzere ücretlendiriliyor. Diğer seanslarda ise öğrenci ve yetişkin ayrımı var. Öğrencilere bilet ücreti başına 2 TL kadar indirim yapılıyor. Büyülü Fener Sinemaları’ndaki film gösterimlerine girebilmek için öğrencilerin 13 TL, yetişkinlerin ise 15 TL ödeme yapmaları yeterli.

Gösterimler başladıktan sonra salona izleyici alınmadığı için etkinlik saatleri konusunda dikkatli olmalısınız. Bunun dışında salona girerken, film süresince ara verilmediğini de göz önünde bulundurmaya çalışın. Festival takviminde tüm filmler, süreleri ile birlikte yer alıyor.

Kimi gösterimlerin öncesinde filmin yönetmeni ya da film ekibi kısa sunumlar ya da söyleşiler düzenleyebiliyor.

Son olarak; festival filmlerinde yaş sınırı bulunduğunu da belirtelim. Çocuk Filmleri konu başlığında herhangi bir yaş kısıtlaması bulunmazken, diğer tüm festival filmlerine yalnızca 18 yaş üstü bireyler kabul ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here