!f İstanbul Film Festivali (2019)

0
2623
!f İstanbul Film Festivali 2019

Sonbahar mevsimi gelince akla film festivalleri gelir. 2019 sonbaharının ilk film festivali ise kısaca !f İstanbul olarak bilinen !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali.

2002 yılından beri sinemaseverleri uluslararası birçok yapımla, kısa filmlerle ve atölyelerle buluşturan festival, üretime ve karşılıklı öğrenmeye önem veriyor. !f İstanbul uluslarası uzun metraj veya kısa metraj film yarışmaları bölümlerinden ve özel seçkilerden oluşuyor.

Bu sene 18. kez düzenlenen festivalin tüm programına ulaşmak için tıklayınız.

!f İstanbul 2019 Ne Zaman?

 

View this post on Instagram

 

A post shared by !f İstanbul (@ifistanbul) on

İstanbul, Ankara ve İzmir’de düzenlenen festival bu sene 13-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da ve 19-22 Eylül tarihleri arasında Ankara’da ve İzmir’de.

App_indir_banner_mobil

!f İstanbul 2019 Nerede?

 

View this post on Instagram

 

A post shared by !f İstanbul (@ifistanbul) on

İstanbul’da  toplamda 6 farklı sinemada !f İstanbul Festivali’nin filmleri gösterilecek. Gösterilecek sinemalar arasında, Cinemaximum City’s Nişantaşı, Cinemaximum Kanyon, Cinemaximum Akasya, Kadıköy Sineması, Beyoğlu Sineması ve Caddebostan Kültür Merkezi bulunuyor. Haliyle hem Anadolu Yakası, hem de Avrupa Yakası’nda birçok sinemada !f İstanbul filmlerini izleyebilirsiniz.

Ankara ve İzmir’de ise filmler birer sinemada gösterilecek. Ankara’da Cinemaximum Armada, İzmir’de ise Cinemaximum Konak Pier’de filmler gösterimde olacak.

!f İstanbul 2019 İçin Nasıl Bilet Alınır? Bilet Fiyatları Ne Kadar?

Tıpkı İstanbul Film Festivali ve Filmekimi’nde olduğu gibi, !f İstanbul’un da en avantajlı biletleri hafta içleri günün ilk seanslarını kapsıyor. Özellikle öğrenciler, günün ilk seansına sadece 2 TL karşılığında bilet satın alabilir. Saat 19’a kadar da tam bilet 10 TL; öğrenci bileti ise 8 TL.

Hafta sonları ise saat 19’den önce biletler tam için 20 TL; öğrenciler için ise 15 TL. Tüm 19:00 ve sonrası seansları ise tam 22 TL iken öğrenciler için 18 TL.

ucakbileti_sorgula (1)

Festival filmlerinin biletlerini satın almak için tıklayınız.

!f İstanbul 2019 Yarışma Bölümleri

Keş!f

Keş!f bölümünün en önemli özelliği ilk ya da ikinci filmini çeken yönetmenlere ayrılmış olması. Uluslararası yarışmada sinemaya yeni adım atmış yönetmenlerin filmleri yarışıyor.

Farklı coğrafyaların farklı biçimdeki cesur anlatımlarına hayat veren bu özel bölümde birbirinden etkileyici filmleri izleyebilirsiniz. Uluslararası jürinin seçtiği birincilik ödülü ise 10.000 dolarlık bir ödülle tescillenecek.

Bu kategorideki filmlerin hepsi için, farklı coğrafyalardaki yaşantıların sosyolojik bir okumasını gerçekleştiriyor ve anlattığı karakterlerin psikolojilerini irdeliyor dememiz yanlış olmaz.

Birçok uluslararası festivale ve yarışmaya katılan ve ödülleri toplayan filmler bu sefer Türkiye’deki sinemaseverlerle buluşuyor.

Cannes 2019’da da gösterilen film Peru yapımı Canción Sin Nombre (Song Without A Name)gerçek bir hikayeden uyarlanan etkileyici bir dram. Eğer 20 Eylül’de filme gitmek isterseniz, City’s Salon 21.30 seansından sonra filmin yönetmeni ve film ekibiyle özel bir soru-cevap etkinliği düzenleneceğini de aklınızdan çıkarmamanızda fayda var.

Chained For Life için ise modern zamanlarda geçen bir Elephant Man hikayesi diyebiliriz. Toplumdaki ötekinin yaşadığı zorlukları anlatan film, sorduğu çarpıcı sorularla izleyiciyi zorlayacak bir potansiyele sahip. Filmin 17 Eylül’de Kanyon’daki saat 16.00 seansından sonra filmin yönetmeni ve film ekibiyle özel bir soru-cevap etkinliği düzenlenecek.

Azerbeycan ve Gürcistan ortak yapımı End Of Seasonbir aile hikayesi olmasına rağmen, türünün dışına çıkan, sert bir film. Filmin söyleşisi, 18 Eylül günü City’s 19:00 seansından sonra filmin yönetmeni ve film ekibiyle gerçekleşecek.

Çek Cumhuriyeti’nden Fuga, hafızasını kaybettikten sonra ailesiyle tekrar bir araya gelen Alicja’nın hikayesini anlatıyor. Filmin söyleşisi 19 Eylül’de City’s Salon’da gerçekleşecek.

Meksika yapımı The Gasoline Thieves(Huachicolero), Meksika kırsalında yaşayan 14 yaşındaki bir çocuğun sancılı büyüme sürecini ve Meksika’nın karanlık yüzüyle tanışmasını aktarıyor. Filmin yönetmeni ve film ekibi hem İstanbul hem de İzmir ve Ankara’da seyirciyle buluşacak. 20 Eylül’de Kadıköy Sineması’nın 19:00 seansından sonra; İzmir’de 19 Eylül günü Konak Pier’de, ve Ankara Armada Salon’da gerçekleşecek.

otobusbileti_sorgula2

Adını yağmur ve dalga seslerinin eşlik ettiği eşsiz kurgusundan alan film, In Search of Echo filminin yönetmen ve film ekibiyle söyleşisi 21 Eylül saat 13:00’de İstanbul City’s, Ankara Armada ve Konak Pier’de internet bağlantısı aracılığıyla aynı anda gerçekleşecek.

Hollanda yapımı bir film noir olan Nocturne, melankolik ve lirik bir kendini arayış hikayesi. Filmin söyleşisi 20 Eylül saat 16 seansından sonra Kanyon’da gerçekleşecek.

Bir ev hanımının gündelik hayatını irdeleyen Pause filminin söyleşisi 19 Eylül saat 19’de City’s Alışveriş Merkezi’nde gerçekleşecek.

Streha Mes Reve (A Shelter Among The Clouds)Arnavutluk yapımı bir film. Bir mozaik gibi zengin bir atmosfere sahip Balkan coğrafyasını küçük bir köy üzerinden anlatan film, Balkan toplumlarının geçirdiği değişimlerine ayna tutan etkileyici bir anlatıma sahip.

Tehran: City Of Lovehüzün ve mizahın bir araya geldiği bir kara komedi filmi. Canlı yayın bağlantısı ile 19 Eylül günü 21:30 seansından sonra Kadıköy Sineması, Ankara Armada ve Konak Pier’de aynı anda filmin yönetmeni ve film ekibiyle bir söyleşi gerçekleşecek.

Otobiyografik bir film olan The Last TreeSundance Film Festivali’nde de gösterilen yapım, Nijerya asıllı İngiliz Femi’nin okul hayatı boyunca karşılaştığı ırkçılığı ve toplum baskısını gözler önüne seriyor. Filmin söyleşisi 21 Eylül saat 16’de City’s Alışveriş Merkezi’nde gerçekleşecek.

Bu kategorideki tüm filmlerin programlarını incelemek için tıklayınız.

!f Ulusal

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek olan bu özel bölüm, Türkiye’deki film yapımcılarının filmlerini sergiliyor.

Özgün ve yaratıcı hikayeleri gözler önüne seren !f Ulusal yarışmasında birinci olan filme 100.000 TL ödül verilecek.

Bu özel seçkide, sadece sanatta değil gündelik hayatta da rastladığımız sansürlemeyi inceleyen Görülmüştür; iki güvercin eğiticisinin hayatını anlatan Güvercin Hırsızları, mahkumlara mektup yazan yalnız bir kadının hikayesini anlatan Kader Postası, nükleer savaştan sonraki bir distopyayı anlatan Can Evronol’un yönetmenliğini üstlendiği Peri: Ağzı Olmayan Kız, Saadet Aksoy’un başrolünde olduğu ve İstanbul Fikirtepe’deki kentsel dönüşüm sırasındaki bir hikayeye odaklanan Saf; ve son olarak da bir gün kalktıklarında evleri polis baskınına uğrayan gençlerin hikayesini anlatan Suç Unsuru filmleri bulunuyor.

Bu kategorideki tüm filmlerin programlarını incelemek için tıklayınız.

!f Türkiye’den Kısalar

Uzun metraj filmlere hepimiz aşinayken, kısa filmler kendilerini ne yazık ki sadece seçkin festivallerde gösterebiliyor. Kısa sürelere sahip olmalarına rağmen insanı derinden etkileyen kısa filmler, yoğun içeriğin güçlü fikirlerle birleşmesiyle oluşuyor.

!f Türkiye’den Kısalar kategorisi, Ulusal Öğrenci Kısaları ve Ulusal Kısalar olmak üzere iki alt kategoriden oluşuyor. Bu kategorideki tüm filmlerin programlarını incelemek için tıklayınız.

!f İstanbul 2019 Özel Seçkiler

if Galalar

Dünyanın konuştuğu filmlerin galaları ile !f İstanbul dünya festivallerine damga vuran filmleri seyirciyle buluşturuyor.

1945 yılındaki Leningrad Muharebesi’nden kısa süre sonra Rusya’daki yaşamı anlatan ve savaşın yarattığı travmaları inceleyen Dylda, 1986’da Meksika’da geçen ve Meksika sanat dünyasını inceleyen Esto No Es Berlin (This is Not Berlin), sahibini arayan koparılmış bir elin sürreal hikayesini anlatan J’ai perdu mon corps(I Lost My Body)modern Paris’in banliyölerinde geçen ve Victor Hugo’nun aynı adlı romanının izlerini takip eden Sefiller (Les Misérables) seçkinin en öne çıkan filmleri arasında.

Swiss Army Man filmi ile dikkat çeken yönetmen Daniel Scheinert, The Death of Dick Long filmiyle festivallere damga vurmaya dikkat ediyor. Bir müzik grubu provası sırasında grup üyelerinden birinin ölmesiyle diğer müzik grubu üyelerinin verdiği absürt tepkileri filminde yansıtıyor.

Seçkinin en merak edilen filmlerinden biri de başrollerinde Bill Murray, Adam Driver, Tilda Swinton, Steve Buscemi, Iggy Pop ve Tom Waits gibi oyuncuların olduğu Jim Jarmusch’un The Dead Don’t Die.72. Cannes Film Festivali’nde olay yaratan ve trajikomik bir zombi istilası hikayesini anlatan filmi festivalde kaçırmamalısınız.

Seçkinin diğer filmleri arasında The SouvenirLara, Our Time, About Endlessness, Too Late To Die Young, The Unknown Saint, To Live to Sing de bulunuyor.

Seçkideki filmlerin tüm programı için tıklayınız.

Sanat Hayat İçindir 

Bu kategori, dünya festivallerinde ödüller kazanan belgesellere ev sahipliği yapıyor. Özellikle “sanat hayat içindir,” felsefesini savunan ve sanata dair sorular soran belgesellerin gösterildiği kategorinin dikkat çeken yapımları şu şekilde;

  • Ardında Kalanlar; ülke sinemamızın önemli bir ismi olan Ahmet Uluçay hakkındaki belgesel Türk sinemasının bilinmeyenlerini merak edenler için ideal bir seçim. Filmin söyleşisi 16 Eylül’de Akasya AVM saat 7 seansından sonra gerçekleşecek.
  • Forman vs. Forman; Çek Yeni Dalga Sineması’nın önemli temsilcilerinden Miloš Forman’ın hayatını anlatan Forman vs. Forman, premiyerini Cannes Film Festivali’nde gerçekleştirdikten sonra !f İstanbul’da seyircisiyle buluşuyor. Belgesel, Amadeus ve One Flew Over the Cuckoo’s Nest ile Oscar ödülü kazanan Forman’ın özgürlükçü sanat anlayışı ile tanışmamızı sağlıyor.
  • Loving Vincent: İmkansız Hayal; Tüm kareleri yağlı boya resimlerden oluşan ilk ve tek film olması özelliğiyle salt 2017 yılının değil, tüm sinema tarihinin en özel ve hayranlıkla karşılanan filmlerinden biri olan Loving Vincent‘ın yapım sürecini anlatan belgesel, filmin yapım sürecinin zorluklarını gözler önüne seriyor.
  • Dalgalar Yaratmak: Sinematik Ses Sanatı; “sesin” film yapımı ve film kendisi için önemini irdeleyen filmde ünlü ses sanatçıları kendi görüşlerini anlatıyor.
  • Mystify: Michael Hutchence; Avusturalyalı INXS’in solisti Michael Hutchence’nin hayatını anlatan belgesel, rock yıldızının hayatını gözler önüne seriyor.
  • System K; Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde geçen ve sokak performanslarıyla protest sanatın birleşimini inceleyen bir belgesel film.
  • Ses Masumdur (The Sound is Innocent)elektronik müziğin tarih süresince gelişimini inceleyen bir belgesel.
  • Varda by Agnès2019 yılının mart ayında kaybettiğimiz yönetmen ve fotoğrafçı Agnès Varda’nın sanata yaklaşımını inceleyen, sinemaseverlere ve sinemacılara rehber olacak bir belgesel. 

Bilinmeyen Bilinenler 

Hayat ve bedenimizle ilgili adını koyamadığımız rahatsızlıklarımızı yansıtan bu film seçkisinde bizi kendi duygularımızın anlamları ile tanıştıracak ve doğayla ilişkimizi inceleyecek filmler bulunuyor.

Öncelikle kadınların toplumsal hayatta yaşadığı zorlukları irdeleyen filmler, kadınların gündelik hayatta yaşadığı fakat gözardı edilen sorunları yansıtıyor.

Kurgu belgesel olarak nitelendirebileceğimiz Amina, Türkiye’deki Afrikalı göçmenlerin yaşadığı zorlukları inceliyor; kadın emeği dayanışması kapsamında kadın işçilerin yaşadıklarını aktaran Gurur Yarası ve Kadın Halk Fırkası’nın kurucusu Nezihe Muhittin’in hayat öyküsünü anlatan bir belgesel olan Kadın Olmanın Günahı öne çıkan Türk belgesel yapımlarından.

1960’ların ikonik süpermodeli Benedetta Barzini’nin hayatını ve feminist kimliğini anlatan, İtalyan yapımı belgesel Annemin Kayboluşu (The Disappearance of My Mother), Çin’deki tek çocuk politikasını yarattığı trajedileri aktaran One Child Nation, Seferad Yahudilerinin İkinci Dünya Savaşı’nda ve sonrasında yaşadığı zorlukları anlatan The Final Hour ve kızlarını kaybeden yaşlı bir çiftin kızlarını yurt dışında sandığı The Swing seçkinin öne çıkan diğer filmleri.

“Bilinmeyenler” seçkisindeki filmlerin programı için tıklayınız.

Deneysel 

Teknoloji geliştikçe sinemanın da aynı oranda değiştiğini söylesek yanlış olmaz. Her yıl sinema sektörüne yeni bir teknoloji ve yeni kurgu biçimleri tanıtılıyor.

“Deneysel” kategorisi, filmleriyle deneyler yapmayı seven yönetmenlerin filmlerini gözler önüne seriyor. İnteraktif filmlerin de bulunduğu özel kategoride, daha önce yaşamadığınız bir sinematik deneyime hazır olsanız iyi olur.

Deneysel filmlerin programı için tıklayınız.

Şeytanlar, genç ve idealist Singapurlu bir tiyatro oyuncusu olan Vicki’nin şaşırtıcı kendini bulma ve sanatını yaratma sürecine odaklanıyor.

Aksiyon kamerasıyla, tamamen oyuncuların senaristlik ve görüntü yönetmenliği yaptığı Lysis, eşini kaybettikten sonra oğluyla doğada kampa çıkan bir babanın yaşadıklarını anlatıyor.

Yönetmenine Prag Bağımsız Film Festivali’nden ve Viyana Bağımsız Film Festivali’nden ödüller getiren M, “cinsellik” ve “ölüm” temalarını bir arada işliyor. Video-art denen bir türde yaratılan deneysel filmde, yönetmen bizzat performans gösteriyor.

Gökkuşağı 

Bağımsız uluslararası filmler, özgür renkleri içinde barındıran “Gökkuşağı”nin altında buluşuyor.

Seçkideki filmlerin programları ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Jenerasyon 

Birincilik ödülü genç sinemaseverlerin oylarıyla belirlenecek bu özel seçki, genç insanların sorunlarına ve duygularına odaklanıyor.

Babasının annesini terk etmesinden sonra ailesine sahip çıkmaya çalışan 14 yaşındaki Jill’in hikayesini anlatan Føniks (Dönüşüm), Kanada’daki gençlerin büyüme sancılarını anlatan  Giant Little Ones(Devasa Minik Sorunlar), İngiltere kırsalında geçen ve sevilen bir Netflix dizisi olan The End of the F***ing World’den tanıdığımız Alex Lawter’ın başrolde olduğu Old Boys, Belçika’da yaşayan Pakistanlı bir ailenin kendi geleneklerini sürdürme çabasını anlatan Pour Vivre Heureux (Mutlu Bir Hayat İçin) ve Norveç’te bir lisede geçen Psychobitch bu seçkide mutlaka izlenmesi gereken filmlerden.

Seçkideki filmlerin programı için tıklayınız.

Çocuk 

Çocuklar ile ilgili filmlerin bulunduğu özel seçkide, çocuklarınızla beraber de izleyebileceğiniz L’extraordinaire Voyage De Marona (Marona’nın Fantastik Yolculuğu), Mobile, Room on the Broom (Cadının Süpürgesi), Scrambled, Stick Man (Değnek Adam), Supa Modo, The Gruffalo animasyon filmler bulunuyor.

İzleyiciye yaratıcılık ve hayal gücü kazandıracak yapımlar ayrıca insan hakları ve evrensel değerler hakkında önemli dersler de barındırıyor.

Seçkideki filmlerin programı için tıklayınız.

Karanlık ve Köşeli 

Korku ve gerilim filmlerini seven sinemaseverler için kategorisinin en iyi ve en dikkat çeken filmlerini bir araya getiren “Karanlık ve Köşeli” seçkisinde, Koko-Di Koko-DaLuz ve Morto Não Fala  gibi izleyicileri derinden etkileyecek filmler bulunuyor.

Seçkideki filmlerin programı için tıklayınız.

Kült 

Her sene !f İstanbul bünyesinde kült kabul edebileceğimiz başarılı ve yaratıcı kendini kanıtlamış usta yönetmenlerin filmleri “Kült” kategorisinde seyircilerle buluşuyor.

Bu senenin özel ismi ise David Lynch. Karanlık, dehşetli ve gerilimli filmleriyle ün kazanan, cesur hikaye anlatımı ile dikkat çeken filmleriyle David Lynch’in filmlerini sinemada izlemek eşsiz bir kazanım.

Festivalde Lynch’in Blue Velvet, Eraserhead, Lost Highway, ve David Lynch Kısa Filmleri özel seçkisi.

David Lynch filmlerini festivalde takip etmek için tıklayınız.

Efsaneler

Türk sinemasının en efsane filmlerini bir araya getiren özel seçkide, Mustafa Altıoklar’ın Ağır Roman, Zeki Demirkubuz’un C Blok, Yavuz Turgul’un Eşkıya, Tomris Giritlioğlu’nun Salkım Hanım’ın Taneleri ve Derviş Zaim’in Tabutta Rövaşata filmlerini beyazperdede izleyebilirsiniz.

90’lara damga vuran bu filmler, 80’lerdeki duraklamadan sonra adeta Türk sinemasının yeniden doğuşunu müjdeliyordu.

Özel Gösterim 

1922 yapımı Nosferatu, korku sinemasının öncü filmlerinden biri. Bram Stoker’ın Dracula romanından esinlenerek çekilen film sinemanın ilk vampir filmi.

Alman yönetmen Murnau’nun başyapıtı olan film, !f İstanbul Film Festivali kapsamında, özel bir gösterimle sinemaseverlerle buluşacak.

İsrailli müzisyen ve besteci Ellytot’un canlı performansı eşliğinde Nosferatu’yu Kadıköy Sineması’nda izleyebilirsiniz. Gösterimden sonra Karga’da Ellyot Kadköy Karga’da film bileti olan seyircilerin ücretsiz katılabileceği bir partide özel bir DJ performansıyla da sahne alacak.

!f İstanbul 2019 Kapsamında Başka Hangi Etkinlikler Var?

Jüri Söyleşileri: Ezel Akay

Yönetmen, oyuncu ve senarist Ezel Akay’la özel söyleşi 14 Eylül saat 17’de İstanbul Soho House’da gerçekleşecek .

Hacivat ve Karagöz Neden Öldürüldü?, Yedi Kocalı Hürmüz, Neredesin Firuze filmlerinin yönetmeni Ezel Akay, aynı zamanda Türk sinemasının en önemli yapımcılarından biri.

Jüri Söyleşileri: Anna Henckel-Donnersmarck

Alman oyuncu ve yönetmen Anna Henckel-Donnersmarck, Berlin Uluslararası Film Festivali’nin direktörlüğünü de yapıyor. Kısa filmleriyle ün kazanan Anna Henckel-Donnersmarck ile gerçekleşecek söyleşi, 15 Eylül saat 14’te Soho House’da.

Jüri Söyleşileri: Michel Franco

2015’te Cannes Film Festivali’nden “En İyi Senaryo” ödülüyle dönen Meksikalı Michel Franco, After Lucia, April’s Daughter ve From Afar gibi filmleriyle ses getiren bir yönetmen.

Festival kapsamında 18 Eylül saat 19.30’da Michel Franco ile Soho House’da özel bir söyleşi gerçekleşecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here