İstanbul Film Festivali (2019)

0
271
İstanbul Film Festivali İKSV 2019

İstanbul Film Festivali; Türkiye’nin kültür ve sanat başkenti İstanbul’da düzenlenen en köklü ve en prestijli etkinliklerden biri.

Festivalin tarihi 1982 yılının yaz aylarına kadar uzanıyor. Bu sene, 38. kez film tutkunlarının karşısına çıkmaya hazırlanan festival; geçmişte Uluslararası İstanbul Sinema Günleri olarak anıldıysa da; artık İstanbul Film Festivali adı ve hatta İFF kısaltması sanat alanında dünya çapında bir marka.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından her sene Nisan ayında düzenlenen festivalin amacı; kaliteli filmlerle Türk seyircisini buluşturmak, Türk sinema endüstrisini gelişmeye teşvik etmek ve alternatif filmlerin Türkiye’de ticari olarak da gösterime girmesini sağlamak olarak belirtiliyor.

Aynı vakıf her yıl Ekim ayında da Film Ekimi olarak bilinen bir başka etkinlik daha organize ediyor.

Geçmiş yıllara ait istatistiklere bakıldığında; organizatörler hedefleri bakımdan pek de başarısız sayılmaz. Bugüne kadar festival kapsamında İstanbullularla buluşan filmlerin sayısı beş binin üzerinde. 109 farklı ülkeden, birbirinden değerli sanat eserlerinin neredeyse 4 milyon sinema seyircisine ulaştığını da belirtmek gerek. Eğer İstanbul’da yaşadığınız halde; henüz bu rakamlara dahi değilseniz bu sene elinizi çabuk tutmalısınız.

Film Festivali aynı zamanda; bahar aylarında keyifli bir İstanbul gezisi yapmak isteyen yerli turistlere de keyifli bir bahane yaratıyor.

İstanbul Film Festivali İKSV 2019

38. İstanbul Film Festivali; 2019 yılının Nisan ayına birbirinden güzel filmlerle damga vurmaya hazırlanıyor. Festivalin sloganı bile, sanatseverlerin ilgisini cezbetmek için yeterli: “Adam kadını son kez öper, sen onun elini ilk kez tutarsın.”

Özellikle genç kesime bu sloganla göz kırpan festival; öğrenciler için sunduğu indirimli biletlerle de gündemde. Sadece 2 TL gibi sembolik bir ücret ödeyen öğrencilerin; hafta içi gündüz seanslarına girmesi mümkün olacak.

Festival sponsorlarının dev markalardan oluşması; bu uygun fiyatlara da güzel bir zemin hazırlıyor.

2019’da festival ekibi aynı zamanda, ölümünün yirminci yılında ünlü yönetmen Stanley Kubrick’i anacak. Özellikle Otomatik Portakal gibi kült filmleri sinema sahnesinde yeniden izlemek; bu özel anma bölümü sayesinde mümkün.

Türkiye’den Şerif Gören gibi önemli isimler ise; festival kapsamında ödülle onurlandırılacak.

Sözü daha fazla uzatmadan; sizi İstanbul Film Festivali’ne dair tüm detaylarla buluşturuyoruz. Sahip olduğu her günü, film gösterimlerinin yanında bambaşka etkinliklerle de değerlendiren bu eşsiz festival, gerçekten ilginizi sonuna kadar hak ediyor. Şimdiden keyifli seyirler dileriz.

Aşağıdaki panelden otobüs ve uçak bileti sorgulayabilirsiniz.

İçindekiler

İstanbul Film Festivali 2019 Festivali Ne Zaman?

İstanbul Film Festivali İKSV 2019

İstanbul Film Festivali, 1984 yılından bu yana istisnasız bir biçimde Nisan ayında gerçekleşiyor.

İstanbul’un her günü birbirinden güzel ama yine de boğaz kıyısındaki bu metropolün en güzel mevsimi ilkbahar olabilir. Festival kapsamında ne kadar çok yerli ve yabancı turistin şehre geldiği düşünülürse de Nisan ayı son derece isabetli bir tarih.

38. İstanbul Film Festivali’nde yılların geleneği değişmiyor. Bu kez festival tarihleri 5 Nisan 2019 Cuma ile 16 Nisan 2019 Salı arasında.

Festival boyunca süren film gösterimleri farklı tarihlere ve farklı mekanlara yayılıyor. Film seansları; 10.00, 13.00, 16.00, 19.00 ve 21.30 olarak düşünülebilir. Bu durum hafta sonu ya da hafta içi için değişiklik göstermiyor ancak fiyatlandırmada farklar var.

Sergiler, söyleşiler ve diğer etkinlikler de farklı gün ve saatlerde İstanbul’un çeşitli ilçelerinde karşınıza çıkabilir. Festival programıyla ilgili aşağıda verilen programı mutlaka kendiniz için not almalısınız. Aynı anda birden fazla etkinliğe yetişebilmenin yolu; kesinlikle planlı ve programlı olmaktan geçiyor. 12 günlük bir festivale; neredeyse iki yüz farklı filmin dahil olduğu düşünülünce zamanlama konusunda biraz şansa da ihtiyacınız olabilir.

İstanbul Film Festivali 2019 Bölümleri ve Gösterime Girecek Filmler

İstanbul Film Festivali İKSV 2019

175 uzun metraj ve 11 kısa metraj filmden oluşan İstanbul Film Festivali; film gösterimleri konusunda sağladığı kalite ve çeşitlilikle tüm dünyadan takdir topluyor.

2019 festival filmleri arasında; 45 ülke ve 187 farklı yönetmen var. Zengin içerikte ayrıca 19 farklı bölüm bulunuyor.

İstanbul Film Festivali’nin 2019 ruhunu anlamak için; festival bölümlerine yakından bakmak gerekiyor. Bu yıl, ölümünün 20. yılında festival komitesi tarafından anılan Kubrick için; Başyapıt Fabrikası: Kubrick adlı 13 filmlik özel bölüm düzenlenecek.

Ayrıca Türk ve dünya klasiklerine yakından bakan özel bölümler ve uluslararası yarışmalar var. En dikkat çekici bölümlerden biri olarak ise, kadınların gücünü konu alan Çiçek İstemez bölümünü işaret edebiliriz.

İşte 2019 için İstanbul Film Festivali’nin tüm bölümleri:

Uluslararası Yarışma

İstanbul Film Festivali için büyük ödül; festival logolarında da karşımıza çıkan Altın Lale. Bu ödül; festival kurucularından olan Şakir Eczacıbaşı adına her sene, dünya sinemasına yeni bakış getiren filmlere veriliyor.

Bu seneki yarışmacılar; Yem, Lanetli Kumaş, Canım, Diane, Ağaçlardan Bahsetmek, Kırmızı, Dünyanın Sınırında, Aether, Gözü Kara, Nebula, Sınır ve Sinek Kuşu.

Sinemada İnsan Hakları Yarışması

Sinemada İnsan Hakları ödülü; 2007 yılından bu yana tüm dünyada yalnızca İFF sahnesinde özel olarak veriliyor.

2019 yılında insan hakları konusunda bilinç oluşturduğuna inanılan filmlerden bahsetmek gerekirse olumlu bir gelişme olarak son derece uzun bir listeyle karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz.

Bu bölüm altında Akvaryum, Sonsuz, Alice T, Başyapıtım, Bir Gün, Biz Çakallar, Deniz Şeytanı, On Dört, Petra, Dr. Garipaşk, Gerçek Aşk, İsviçreli Chris, Hasatçılar, Hayal-et, Nefes, Piazzola: Köpekbalığı Yılları, Tel Aviv Alev Alev, Eşanlamlılar, Korku ve Arzu, Amanda, Banksy’i Çalan Adam, Sargasso Denizi Mucizesi, Bir Melek, Nehir Kıyısındaki Otel, Konformist ve Memory gibi önemli yapımlar var.

Türkiye Sineması 2018-2019

İnsan Hakları Yarışması’ndan sonra festivalin en kalabalık bölümünün bu olduğunu söyleyebiliriz.

Türkiye Sineması’nın son iki yılını mercek altına alan özel bölüm; farklı alt başlıklara ayrılıyor.

Ulusal Yarışma, Yarışma Dışı, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması farklı heyecanlara ev sahipliği yapacak.

Ulusal Yarışma’da En İyi Film, En İyi Yönetmen, Jüri Özel Ödülü, En İyi Senaryo, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kurgu, En İyi Görüntü Yönetmeni ve En İyi Özgün Müzik dallarında ödüller de sahiplerini bulmuş olacak.

Özel Gösterim: Dünden Bugüne Türk Klasikleri

Festivalin Türk yapımlarına gösterdiği yakınlık yalnızca son yıllarla sınırlı değil.

1987 yapımı On Kadın filminin restore edilmiş kopyası; gerçekten de özel bir deneyim sunmaya hazırlanıyor. Şerif Gören’in yönettiği ve başrolde Türkan Şoray’ın yer aldığı filmi festival kapsamında izleyebilirsiniz.

Dünya Festivallerinden

İstanbul Film Festivali’ne katılım gösterdiğinizde; doğal olarak standartlarınızı dünya düzeyine yükseltmiş oluyorsunuz. Ancak yine de dünyanın geri kalanı sinema konusunda neler yapıyor diye merak ederseniz; en özel festival filmleri bu bölüm altında mevcut.

Genç Ustalar

İlk ya da en fazla ikinci filmiyle tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başaran genç yönetmenler bu bölümde. Petra, Amanda, Üçüncü Eş, Karakol ve İlahi Aşk gibi filmler bu başlıkta dikkat çekiyor.

Belgesel Kuşağı

Festivalin en güzel bölümlerinden biri kesinlikle belgeseller. The Silence of Others (Başkalarının Sessizliği) adlı belgesel özellikle bugüne kadar topladığı ödüllerle de dikkate değer.

Bu başlıkta herhangi bir konu sınırlamasının olduğu söylenemez; yemekten hafızaya kadar çok farklı başlıkları, çok çarpıcı bakış açılarıyla görmeye hazır olmalısınız.

Mayınlı Bölge

Gizem ve gerilim içeren filmler; “sinemanın huzursuzları” tanımlamasıyla bu bölümde ele alınacak.

Aynı şemsiye altındaki filmleri bir çırpıda izlemek; özellikle benzerlikleri görebilmek açısından güzel bir fikir. Birlikte değerlendirebileceğiniz yapıtlar arasında; Deniz Şeytanı, Dağ, Büyü, Rüzgar, Kazı ve Sonuçlar adlı filmler sayılabilir.

Antidepresan

Mizaha ihtiyacı olmayan insan yoktur, öyle değil mi? Bakın Nasıl Kıvırıyoruz? ya da Yeni Yılın Kutlu Olsun, Colin Burstead gibi filmler bu başlık altında izleyebileceğiniz şaheserler arasında.

“Hayat ciddiye alınmayacak kadar kısa” mottosuyla yola çıkan bu festival bölümüne mutlaka bir şans verin.

Musikişinas

Adı üzerinde; müzikleriyle dikkate değer bulunan tüm filmler bu bölüm altında toplanmış.

Selçuk Metin yönetmenliğinde çekilen Leyla Gencer: La Diva Turca fimini; bu bölümün en güzeli ilan etmek herhalde yanlış olmaz.

Nerdesin Aşkım?

Aşkın ne olduğu sorusuna cevap arayan bu festival bölümü; Elisa ve Marcela, Sarsıntı, Socrates, Yeşil Gezegenden Kısa Bir Hikaye, Vahşi ve Sarışın gibi dünya sinemasından filmleri Kadıköy ve Beyoğlu’ndaki sinema sahnelerine taşıyor.

Başyapıt Fabrikası: Kubrick

Ünlü yönetmen Stanley Kubrick’e ait tüm uzun metraj filmografi bu bölümde.

Toplam 13 filmden oluşan seri; damaklarda farklı bir tat bırakmayı başarıyor. Filmlerin tam listesi şöyle: Korku ve Arzu, Katilin Busesi, Zafer Yolları, Spartacus, Full Metal Jacket, Lolita, Barry London, Otomatik Portakal, Cinnet, 2001: Bir Uzay Macerası, Son Darbe, Gözleri Tamamen Kapalı ve Dr. Garipaşk.

Cinemania

Tanıdık filmlerle yüz güldüren bir seri var sırada. Halit Refiğ’den Şafak Bekçileri ya da Tunç Başaran’dan Elveda bu bölümde yer alıyor.

Bölüm teması; sinemanın klasikleşen yapı taşlarını restore ederek sinema perdesine taşımak olarak özetlenebilir.

İstanbul Film Festivali 2019 Kapsamında Yarışan Türk Filmleri Hangileri?

İstanbul Film Festivali’nin o kadar yoğun bir programı var ki Biletix üzerinden tek bir etkinlik mekanını sorguladığınızda bile yüze yakın etkinlik karşınıza çıkıyor.

Üstelik her bir mekan İstanbul’un en büyük ve en prestijli sinema salonlarından seçilmiş durumda. Bu nedenle; festival filmlerinin her birine tek tek bakmak pratikte pek de mümkün olmayabilir.

Mutlaka göz atmanız gereken bölüm ise; Türk Sineması’nın Ulusal Yarışma bölümünde yarışan filmler. Derya Alabora, Ümit Ünal, Gaye Boralıoğlu gibi Türk Sineması’nda tanınmış isimler Altın Lale için yarışılan bu bölümün jürisinde yer alıyor.

Bu filmlere şans vermek ve sonuçları takip etmek mutlaka gündeminizin bir parçası olmalı. Bu sayede televizyon ekranından çok daha fazlasının Türkiye sınırları içinde de yapıldığına yakından tanık olabilirsiniz.

Gelin yarışmacı filmlere biraz daha yakından bakalım:

Kardeşler, Ömür Atay

Tarih: 11 Nisan Perşembe, 19:00

Adres: Atlas Sineması

11 Nisan 2019 Perşembe günü saat 19.00’da Atlas Sineması’nın konuğu Kardeşler filmi ve ekibi.

Adana, Dhaka ve Nürnberg Festivallerinden En İyi Film gibi iddialı sıfatlarla dönen Kardeşler; Ömür Atay’ın senarist ve yönetmen kimlikleriyle imza attığı bir eser.

2018 yapımı filmin süresi 102 dakika.

İki kardeşin içine düştüğü çıkmazların anlatıldığı film; Türkiye, Almanya ve Bulgaristan ortak yapımı.

Yuva, Emre Yeksan

Tarih: 12 Nisan Perşembe, 16:00

Adres: Atlas Sineması

12 Nisan Cuma günü saat 16.00’da Atlas Sineması’nda film ekibinin de katılımıyla Yuva filminin gösterimi var.

Emre Yeksan yönetmenliğinde çekilen filmin; 119 dakika süreli ve 13 yaş kısıtına sahip olduğunu belirtebiliriz.

Filmde yaşadıkları yuvanın büyüsünü keşfeden iki kardeşin öyküsü var.

Saf, Ali Vatansever

Tarih: 12 Nisan Cuma, 19:00

Adres: Atlas Sineması

12 Nisan 2019 Cuma günü saat 19.00’da bu kez Saf filmini hem yönetmen Ali Vatansever hem de tüm film ekibiyle birlikte yine Atlas Sineması’nda izleyebilirsiniz.

Saadet Işıl Aksoy ve Erol Afşin’in başrolleri paylaştığı film gecekonduda yaşayan bir ailenin hikayesini anlatıyor.

102 dakika süren filmin orijinal dilinde Türkçe’nin yanı sıra Arapça da var.

Görülmüştür, Serhat Karaaslan

Tarih: 13 Nisan Cumartesi, 19:00

Adres: Atlas Sineması

Yine Saadet Işıl Aksoy’un başrolde olduğu bir film olan Görülmüştür, bu kez Serhat Karaaslan yönetmenliğinde bir film.

Film gösterimi 13 Nisan 2019 Cumartesi günü saat 19.00’da, yine Atlas Sineması’nda olacak.

Yazarlık kursuna giden bir cezaevi memurunun hikayesini anlatan film için 7 yaş sınırı var. 13 yaş altı da ebeveyn ile filme kabul edilebiliyor.

Kız Kardeşler, Emin Alper

Kız Kardeşler, Emin Alper

Tarih: 13 Nisan Cumartesi, 21:30

Adres: Atlas Sineması

A Tale Of Three Sisters adıyla yurt dışında da görücüye çıkan Emin Alper filmi; 107 dakika uzunluğunda.

Filmin aynı zamanda senaryosunu da yazan Alper ve tüm ekip İFF kapsamında 13 Nisan 2019 günü saat 21.30’da Atlas Sineması’nda olacak.

Filmin öyküsü, bir kasaba ile dağ köyü arasında sıkışıp kalan üç kız kardeşi konu alıyor.

İçerdekiler, Hüseyin Karabey

Tarih: 14 Nisan Cumartesi, 19:00

Adres: Atlas Sineması

2018 yapımı İçerdekiler filmi; Adana Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü ile dönen bir Hüseyin Karabey yapımı.

14 Nisan 2019 Pazar günü saat 19.00’da Atlas Sineması’nda olarak hem filmin oyuncularını yakından görebilir hem de İçerdekiler’i izleyebilirsiniz.

Filmin oyuncu kadrosunda Caner Cindoruk, Settar Tanrıöğen, Gizem Erman Soysaldı gibi ünlü isimler var.

Film konusu ise, sebepsiz yere tutuklu bulunan bir öğretmenin başına gelenler üzerine kurgulanıyor.

Nebula, Tarık Aktaş

Tarih: 14 Nisan Cumartesi, 21:30

Adres: Atlas Sineması

Senaryosunu yazıp yönettiği Nebula filmiyle Tarık Aktaş da, İstanbul Film Festivali’nde Ulusal Yarışma için yarışacak isimlerden biri.

Şu ana kadar iki ödül alan 73 dakika uzunluğundaki film; tüm ekibiyle birlikte 14 Nisan 2019 Pazar günü saat 21.30’da Atlas Sineması’nda gösterimde.

Ruhun doğadaki yerini arayan film; son derece derin bir arka plana sahip.

Aden, Barış Atay

Tarih: 15 Nisan Pazar, 21:30

Adres: Atlas Sineması

2018 yapımı Barış Atay filmi; festivalin en çok merak edilenlerinden biri olabilir.

Funda Eryiğit ve Onur Ünsal gibi başrol oyuncularının da katılımıyla film; Atlas Sineması’nı ziyaret edecek.

15 Nisan 2019 Pazartesi günü saat 21.30’u şimdiden ajandanıza not alabilirsiniz.

Güvercin Hırsızları, Osman Nail Doğan

Tarih: 16 Nisan Salı, 11:00

Adres: Atlas Sineması

16 Nisan 2019 Salı saat 11.00’de film ekibinin de katılımıyla Güvercin Hırsızları filmi Atlas Sineması’nda olmaya hazırlanıyor.

Adana’dan da En İyi Kurgu ve Umut Veren Genç Erkek Oyuncu ödülleriyle dönen 82 dakikalık film; taklacı güvercin hırsızı afacanların öyküsünü sinema seyircisiyle paylaşıyor.

Filmin senaryosunda Osman Nail Doğan’ın yanı sıra Samet Doğan’ın da imzası var.

İstanbul Film Festivali 2019 Kapsamında Başka Hangi Etkinlikler Var?

İstanbul Film Festivali; sinema sektöründen ünlü isimlerle sinema severlerin bir araya gelmesine de vesile oluyor.

Özellikle üniversite öğrencileri ile yapılan söyleşilerin altını çizmek gerek. İstanbul’un birbirinden prestijli mekanlarında; çeşitli sergiler ve festival sohbetleri kendilerine yer bulacak.

Festival kapsamında filmlerden sonra en çok göze çarpan etkinlik ise; Cahide Müzikhol’de düzenlenmesi beklenen Yeşilçam Gecesi.

Galalar

Gişe yıldızı parlak filmlerin Türkiye prömiyerleri için en uygun yer, hiç şüphesiz İstanbul Film Festivali.

Bu kapsamda, film ekibinin katılımıyla perdeye yansıyacak filmleri de tek tek sayabiliriz. Alexis Michalik’ten Edmond, Neil Jordan’dan Greta, Claire Denis’ten High Life, Karyn Kusama’dan Destroyer, Sebastian Leio’dan Gloria Bell, Lone Scherfig’den Yabancıların Nezaketi, Barry Jenkins’ten Sokağın Dili Olsa, Umut Aral’dan Netflix özel yapımı ilk Türk dizinin 2. sezonu Hakan: Muhafız, François Ozon’dan Yüzleşme, Ralph Fiennes’ten Beyaz Karga, S. Craig Zahler’den Adaletsiz ve Kenneth Branagh’tan Hepsi Gerçek; festival boyunca sizi gala atmosferinde bekleyen filmler arasında.

Özellikle Edmond filmi; festivalin açılış filmi olmasıyla da bir adım öne çıkıyor. Yönetmen Michalik; “Fransız tiyatrosunun prensi” lakabıyla tanınıyor ve defalarca kez Moliere ödülüne hak kazanmış bulunuyor.

Köprüde Buluşmalar

Her alandan sektör profesyonellerini bir araya getiren ve farklı ülke kültürleri arasında sağlam bir etkileşimi devreye sokan Köprüde Buluşmalar; bir İstanbul Film Festivali geleneği.

2019 yılında da birçok etkinliği ve özellikle de atölye çalışmalarını bu başlık altında bulabilirsiniz.

Soho House İstanbul

Özel proje ve desteklerle yürütülen Köprüde Buluşmalar; çoğunluğu Soho House İstanbul’da düzenlenen bir dizi etkinliğe dönüşüyor.

Örnek verebileceğimiz atölyeler arasında; sinema konuşmaları, senaryo atölyeleri, fragman ve kısa film atölyeleri ve son olarak da ortak film geliştirme çalışmaları var.

Bu sayede tüm gün tercüme hizmetinin verildiği mekanlarda; sektörün iyileşmesi için durumlar her yönüyle ele alınabiliyor.

Yeşilçam Birlikte Güzel, 8 Nisan 2019 Pazartesi, Cahide Müzikhol

Yeşilçam şarkılarının, aktrislerinin ve jönlerinin Cahide sahnesinde hayat bulması 8 Nisan 2019 Pazartesi günü saat 21.30’a rastlıyor.

Başta Yeşilçam şarkılarının ölümsüz sesi Belkıs Özener olmak üzere; Damla Sönmez, Derya Alabora, Gonca Vuslateri, Mert Fırat, Halil Babür, Meltem Cumbul ve Selen Uçer’den oluşan dev bir müzikal kadrosu var.

Bu etkinliğe katılıp da nostalji yapmamak; eski bir Türk filminden fırlamış gibi hissetmemek ve tabii birkaç damla gözyaşı dökmemek pek de mümkün değil gibi.

Müzisyenler ve Yönetmenler Aynı Masada, 7 Nisan 2019 Pazar, Salon İKSV

Ahmet Kenan Bilgiç, Ender Akay ve Ömer Ahunbay gibi müzisyenler ile Ezel Akay, Kıvanç Baruönü, Tolga Karaçelik gibi yönetmenler aynı masada.

Üstelik Salon İKSV’de 7 Nisan 2019 günü saat 16.00’da başlayacak olan bu etkinliğin moderatörlüğünü ünlü gazeteci ve sunucu Yekta Kopan üstleniyor.

29 Mart 2019 tarihinden itibaren bu etkinliğe İKSV web sitesi üzerinden rezervasyon yaptırmak mümkün. Bunun dışında bir ücret ise talep edilmiyor.

Anma: Kurgucu Sihirbaz Değildir – Ayhan Ergürsel’e Veda, 9 Nisan 2019 Salı, Yapı Kredi Sanat

Genç yaşta hayata veda eden kurgu ustası Ayhan Ergürsel’i anmak; kendisinin Cut adlı  otobiyografik filmi ile mümkün olacak.

Tamamen ücretsiz olan bu anma etkinliğinde Hande Güneri, Mustafa Kara, Bilal Çakay, Sadık İncesu, Ahmet Çadırcı, Tolga Esmer gibi isimlerin hazır bulunması bekleniyor.

Söyleşinin saati 16.00 olarak not alınabilir.

Söyleşi: Başyapıt Fabrikası Kubrick, 12 Nisan 2019 Cuma, Boğaziçi Üniversitesi

Üniversitenin Güney Kampüsü’nde Mithat Alam Film Merkezi Sinema Salonu’nda gerçekleşmesi beklenen özel bir söyleşi var.

Kutlukhan Kutlu, Natali Yeres ve Ahmet Rıfat Şungar’ın konuşmacı olduğu etkinlikte; Ali Deniz Şensöz de moderatör olarak bulunuyor.

Ücretsiz olan etkinliğin saati 16.00.

Söyleşi: İyi Festival Nedir Ki? 14 Nisan 2019 Pazar, Yapı Kredi Kültür Sanat

14 Nisan 2019 Pazar günü için saat 16.00’da Yapı Kredi Kültür Sanat havasını teneffüs etmek kesinlikle iyi bir fikir.

“İyi Festival Nedir Ki?” adıyla seyircinin karşısına çıkan sohbet; herhangi bir ücret gerektirmese de rezervasyona tabi. Yine İKSV web adresini rezervasyon için kullanabilirsiniz.

Söyleşide yer alan isimler, Gülin Üstün, Kerem Ayan, Engin Ertan, Anna Hoffman olarak sayılabilir.

Festival Sohbeti: Lynne Ramsay, 11 Nisan 2019 Perşembe, Boğaziçi Üniversitesi

Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs’te düzenlenen bir başka festival etkinliği; eski kütüphane olan Rektörlük Konferans Salonu’nda  düzenleniyor.

11 Nisan Perşembe günü saat 19.00’da, aynı zamanda Uluslararası Yarışma’nın jür başkanı da olan Lynne Ramsay’ı üniversitede ücretsiz olarak dinleyebilirsiniz. “Timesup” ya da “Metoo” gibi aktivist hareketlerle de adından söz ettiren Ramsay; Melis Behlil’in sorularını yanıtlıyor olacak.

Bu etkinlik için henüz rezervasyonunuz yoksa; ne yazık ki mekan kapasitesinin tamamen dolmuş olduğunu da not olarak ekleyelim.

Festival Sohbeti: Ümit Ünal, 13 Nisan 2019 Cumartesi, Yapı Kredi Kültür Sanat

Ulusal Yarışma jürisinin de başkanı olan Ümit Ünal’ı dinlemek için 13 Nisan 2019 saat 16.00’da Yapı Kredi Kültür Sanat’ta olmalısınız.

Nil Kural ile yapılacak olan sohbet rezervasyona tabi. Bunun dışında herhangi bir ödeme yapmanıza gerek yok.

Senaryo yazarı, yönetmen ve yazar kimlikleri olan Ümit Ünal; çok yönlü kişiliğine bir de sohbet boyunca gezilebilecek bir fotoğraf sergisi ekliyor.

Festival Sohbeti: Andreas Sinanos, 15 Nisan 2019 Pazartesi, Yapı Kredi Kültür Sanat

Festival tarihleri sona yaklaşırken son bir Yapı Kredi Kültür Sanat sohbeti de görüntü yönetmeni Andreas Sinanos’tan.

Yazar ve akademisyen Aslı Selçuk ile Yunanistan’dan gelen sinema sanatçısı arasındaki sohbeti; İKSV web sitesi üzerinden rezervasyon ile ücretsiz olarak izleyebilirsiniz.

Etkinliğin saati 16.00 olarak belirtiliyor.

İstanbul Film Festivali 2019 Kapsamında Sinema Ödülü Alan İsimler Kimler?

İstanbul Film Festivali kapsamında her yıl; yarışmaların sonucunda verilen Altın Lale haricinde bir de sektör emekçilerine Sinema Ödülleri veriliyor.

2019 yılı için de, Sinema Ödülleri’ne layık görülen isimlerin listesi şimdiden belli.

4 Nisan 2019 Perşembe tarihinde düzenlenecek olan festival açılış gecesinde; dört büyük isim ödül alacak.

Kısaca bu sanatçılara ve özgeçmişlerine göz atmak isteyebilirsiniz.

Selda Alkor

Türkiye’de güçlü kadın rolleri denildiğinde ilk akla gelen isimlerden biri olan Selda Alkor, Sinema Onur Ödülü’ne layık görülen değerli bir sanatçı.

1965 Ses Dergisi Artist Yarışması ile Yeşilçam yollarına atılan oyuncu TÜRSAV’ın (Türk Sinema Vakfı) da eski başkanlarından biri.

Kendisi bugüne kadar Çemberimde Gül Oya ve Asmalı Konak gibi ulusal dizilerle de geniş hayran kitleleri edinmiş bulunuyor.

Göksel Arsoy

Yeşilçam yıllarında “Altın Çocuk” lakabıyla tanınan Göksel Arsoy için de Selda Alkor gibi Sinema Onur Ödülü takdim edilecek.

Sektöre atılması 1957 yılına ve yalnızca 22 yaşına denk gelen eski aktör; en son 2006 yılında Unutulmayanlar filmi ile kamera karşısına geçmiş olsa da; sektörle ilişkilerini yakından sürdürüyor.

Şerif Gören

On Kadın Şerif Gören

Yaşam Boyu Başarı Ödülü; 2019 yılı için ünlü yönetmen Şerif Gören’e ait.

Gören; Türk Sineması’na Altın Palmiye getiren Yol filminin de yönetmeni.

Bunun dışında Yılanların Öcü, On Kadın ve Amerikalı gibi Türk Sineması için kült sayılan filmlerin altında da yine Şerif Gören imzası var.

Büyük ustaya ayrılan zaman dilimi; festivali de herkes için daha önemli bir hale getiriyor.

Jak Şalom

Akademisyen Jak Şalom; 2019 İstanbul Film Festivali’nde Sinema Emek Ödülü’nün de sahibi olacak.

Türk Sinematek Derneği’nin kurucu üyelerinden biri olan Şalom film kültürü ve kollektif sinema belleği adına uzun yıllar boyu yapmış olduğu çalışmalarla da adından söz ettiriyor.

İstanbul Film Festivali 2019 Nerede?

İstanbul Film Festivali; İstanbul’un birçok farklı semtine yayılmış durumda.

Etkinlik mekanları arasında; seyir keyfinin doruklarda yaşandığı özel yerler var. Gösterimlerin ağırlıklı olarak Beyoğlu ve Kadıköy’de yoğunlaştığını söyleyebiliriz. Şehrin her iki yakasında da alternatiflerin olması; sinema sevenlere ulaşım avantajı da sağlıyor.

Seanslar 21.30’a kadar sürdüğü için; hafta içi günleri iş çıkışlarında da festivalin bir parçası olmak gayet mümkün.

Aşağıda 2019 İstanbul Film Festivali için tüm mekanlara, açık adresleriyle birlikte ulaşabilirsiniz:

Atlas Sineması: İstiklal Caddesi No: 131 Beyoğlu

Beyoğlu Sineması: İstiklal Caddesi Halep İşhanı No: 62 Beyoğlu

Rexx Sineması: Cafer Ağa Mahallesi Sakızgülü Sokak No: 16/18 Kadıköy

Kadıköy Sineması: Osmanağa Mahallesi General Asım Gündüz Caddesi No: 25/24 Kadıköy

Cinemaximum City’s Nişantaşı: Teşvikiye Caddesi No:12/A Nişantaşı

Cinemaximum Zorlu Center: Barbaros Bulvarı Zorlu Center No:1 Zincirlikuyu

Pera Müzesi Oditoryumu: Meşrutiyet Caddesi No: 65 Tepebaşı

Yapı Kredi Kültür Sanat: Tomtom Mahallesi İstiklal Caddesi No: 165 Loca / 4. Kat Beyoğlu

İstanbul Film Festivali 2019 İçin Nasıl Bilet Alınır? Bilet Fiyatları Ne Kadar?

Atlas Sineması İstanbul

İstanbul Film Festivali için biletler, başta internet olmak üzere birçok mecrada satışta. Biletix internet sitesi üzerinden biletinizi alabileceğiniz gibi; etkinlik mekanları arasında sayılan Beyoğlu’daki Atlas Sineması’nı ve Kadıköy’deki Rexx sinemasını da gişe olarak kullanabilirsiniz.

Bir diğer seçenek ise; Biletix’in perakende satış noktalarını ziyaret etmek. Satış noktalarının konumu aşağıdaki gibi:

Avrupa Yakası Biletix Satış Noktaları

 • Mall of İstanbul MOİ Sahne
 • Kanyon Alışveriş Merkezi
 • İş Sanat Kültür Merkezi, İş Kuleleri
 • İstinye Park Alışveriş Merkezi
 • Gayrettepe Metrosu
 • City’s Mahalle
 • Demirören İstiklal
 • Akmerkez Vakkorama
 • Cevahir Alışveriş Merkezi
 • Capacity Alışveriş Merkezi

Anadolu Yakası Biletix Satış Noktaları

 • Caddebostan 3M Migros
 • Capitol Alışveriş Merkezi
 • Kadıköy Sahne

Tüm bu noktalara ulaşamayanlar için; Biletix çağrı merkezi de; telefonla ulaşan festival katılımcılarına hizmet veriyor.

Bilet Fiyatları

Sinema sektörününün bugünkü fiyatları ile karşılaştırıldığında; son derece uygun sayılan bilet fiyatlarına geldi sıra. Festival filmlerini yerinde izlemenin, katılımcılar için neredeyse hiçbir ek maliyeti yok. Hatta bazı seçenekler; normal film gösterimlerinden çok daha ucuz.

Hafta içi

Hafta içi 10.00, 13.00 ve 16.00 olarak belirlenen gündüz seansları; tam 10 TL ve öğrenci indirimli 2 TL olarak ücretlendiriliyor.

Öğrenci biletlerindeki indirimin sınırlı bir kontenjanı olduğunu da belirtelim.

Hafta içi en çok ilgi gören seanslardan olan 19.00 seansı; tam 25 TL ve indirimli 16 TL.

İş ya da okul çıkışında ancak 21.30 seansına yetişebilirseniz; bu kez indirim hakkı olmaksızın 25 TL karşılığında filmlere giriş yapabilirsiniz.

Hafta sonu

Cumartesi ve Pazar günleri için 11.00, 13.30, 16.00 ve 19.00 seanslarının tümü gündüz seansı sayılıyor. Bu seansların fiyatı; tam 25 TL ve indirimli 16 TL.

21.30 seansı ise indirim seçeneği olmaksızın herkes için 25 TL.

Lale Kart Üye İndirimleri

Lale Kart; İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından hayata geçirilen bir üyelik uygulaması. Eğer bu kartın sahibi iseniz; hafta içi gündüz seanslarında 10 TL ve diğer tüm seanslarda 20 TL ödeme yeparak festival ruhunun bir parçası olabiliyorsunuz.

Lale Kart üyelerinin satın alabileceği bilet sayısında ise kota var.

Siyah, Beyaz, Kırmızı ve Turuncu Lale Kart sahiplerinin bir seans için en fazla iki bilet ve Sarı Lale üyelerinin de bir bilet almaları mümkün.

Talebi aşan indirimli biletler; ancak genel satış başladıktan sonra karşılanabiliyor.

Lale Kart üyesi olarak yıl boyunca da pek çok kültür sanat etkinliğinden haberdar olabiliyor ve bazı mekanlara indirimli giriş yapabiliyorsunuz.

İstanbul Film Festivali 2019 Hakkında Önemli Bilgiler

İstanbul Film Festivali hakkında bazı önemli notları gözden geçirmekte fayda var. Keyifli bir festival deneyimi; ancak festival ekibi tarafından duyurulan kurallara riayet etmekle mümkün:

 • İndirimler bu festivalde büyük yer tuttuğu için, indirimli bilet alan öğrenci ve 65 yaş üstü kişilerin gerekli kimlik belgelerini yanlarında bulundurmaları şartı var. Aksi halde; taraflara fark kadar fiyat fatura ediliyor.
 • Bu kadar öğrenci dostu bir festivalde; ne yazık ki yaş sınırı engeli var. Aksi belirtilmedikçe filmlere girebilme yaşı 18 yaş ve üstü.
 • Toplu alımların önüne geçmek ve daha çok seyirciye imkan sağlamak için bir seansa bir kişi tarafından en fazla 6 bilet alınmasına izin veriliyor.
 • Film gösterimlerine geç kalmak affedilemez bir hata. Gösterim başladıktan sonra içeri kimse kabul edilmiyor ve ücret iadesi de yok. Gösterimlerde ara verilmediğini de belirtelim.
 • El çantasından büyük çantalar ve kayıt cihazları; salonlara kabul edilmiyor. Tahmin edebileceğiniz gibi içeride herhangi bir çekim yapmak da yasak.
 • Festival biletinizi saklarsanız; yıl boyunca İstanbul’daki birçok kültür sanat dostu mekanda yüzde 10 oranında indirimli giriş ücreti ya da hesap ödeyebiliyorsunuz. Bunun için tek yapmanız gereken; festivalin resmi internet adresini ziyaret ederek bu mekanları bir yere not almak.
 • Atlas Sineması; galalara ev sahipliği yaptığı için buradaki gösterimlerin büyük çoğunluğu film ekibinin de katılımıyla oluyor. Kapasitenin hızla tükendiği bu seçenek için bilet almayı düşünüyorsanız; diğer tüm mekanlara göre daha hızlı hareket etmeniz gerektiğini de hatırlatalım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here