Kemer ve Olimpos Gezilecek Yerler

0
1000

Cennetin tezahürü olmaz derler ama Antalya’ya gelince tezahür ne kelime, cennetin bir köşesinde oturuyor gibi oluyorsunuz. İşte bu köşelerden olan Kemer ve Olimpos tüm cazibesiyle özel bir ilgiyi hak ediyor.

Antik kentlerinin nefes kesici turkuazla buluştuğu noktada altın kumlarına vuran güneşle yanmak ve keşfedilme arzusuyla çırpınan su altı mağaralarına dalmak ölmeden önce mutlaka yapılması gerekenlerden.

Ayaklarınızı uzattığınız kumsalların ve koyların ağaçların gölgelediği mükemmel kamp alanlarına dönüştüğü bu bölgelerde unutulmaz anlar yaşamanın hayali içindeyseniz çok detaylı ve kapsamlı bir yazıyla karşınızdayız. Bu yazı okurken bile size Kemer ve Olimpos’u yaşatacak.

Gezilecek Yerler

Tahtalı Dağ

Olimpos ve Kemer, büyüleyici manzaralara ve mucizelere imza atan topraklarda yer alıyor. Yunan Mitolojisinde tanrıların yuvası Olimpos, adını bölgedeki antik bir kente verince yolu Antalya’ya düşen gezginleri Tahtalı Dağı’ndan kıyı boyunca Kemer’e doğru uzanan bir maceraya sürüklüyor. İşte bu rotada mutlaka görmeniz gereken yerler:

Olympos Antik Kenti

Antik Lidya Bölgesi’nin bir parçası olan bu kent, Likya Yolu’nun varış noktalarından biri. Tahtalı Dağı eteklerinde kurulu bu kentin geçmişi ise Milattan Önce 2. yüzyıla kadar uzanıyor.

Nekropolleri 500‘e yakın mezarın evi olurken Kuzey Nekropol Caddesi olarak bilinen bölgede yerleşim izlerine de rastlanıyor.

Giriş Kompleksi ve sadece kapısıyla varlığından haber veren tapınağı ile etkileyici bir atmosferin içine çekileceğiniz Olimpos Antik Kenti’nde Roma Dönemi’nden beri yaşayan bir de köprü bulunuyor.

Yanartaş

Pek çok rivayeti doğurmuş bu oluşum adeta bir doğa harikası olarak tüm dikkatleri üzerine çekiyor.

Yunan Mitolojisine göre kardeşini öldüren Hipponoes’in hikayesindeki Chimera adlı ejderhadan ismini alan Yanartaş, varlığını aslında Çıralı’nın kuzeyinde yer alan kayalıklardaki doğal gaz kaynağına borçlu.

Olimpiyat Oyunları’na adımların atıldığı bu yere sıkı bir tırmanışın ardından ulaştıktan sonra ören yerine girebilmek için 6 TL gibi cüzi bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Phaselis

Her turistin rüyası hem kültürel gezi hem de deniz tatili anlamına gelen bu koy aslında Phaselis Antik Kenti’nin bir parçası.

Milattan Önce 7. yüzyılda kurulan bu liman kenti, Milattan Sonra 2. yüzyılda Likya Birliği’ne katılıyor.

Pers, Roma, Bizans ve Selçuklu egemenliği derken pek çok medeniyeti ağırlayan Phaselis, bugün turistleri misafir ediyor.

Plajlarıyla meşhur Phaselis bölgesine Müzekart ile de giriş yapılabildiği gibi 20 TL giriş ücreti ödeyerek de bu güzel ortamın tadını çıkarabilirsiniz.

Sulu Ada

Maldivler’e göz kırpan bu güzelliği görünce gözlerinize inanamayacaksınız.

Adrasan’ın kucakladığı bu ada, adını bölgeden çıkan ve şifalı olduğuna inanılan tatlı sulardan alıyor.

Bu özel adaya ulaşabilmek ve tertemiz sularının tadını çıkarabilmek için günü birlik düzenlenen turlara katılmanız gerekiyor.

Üç Adalar

Su altı mağaraları ve resifleriyle birlikte oldukça kalite bir dalış tecrübesi sunan bu bölge, aslında dört adadan oluşuyor.

Kemer’den yapılacak 30 dakikalık tekne yolculuğu ile varabileceğiniz adalardaki dalışlarda orfoz, trompet balığı, barakuda, ahtapot, deniz tavşanı gibi türlerin yanı sıra seyrek halde türleri tükenmek üzere olan Akdeniz fokunu da görmeniz mümkün.

Beydağları Milli Parkı:

Kemer’in ilçe sınırları içerisinde bulunan bu park, 1972 yılında milli park unvanına kavuşarak koruma altına alınmış oldu.

Beydağları’ndan yola çıkarak Antik Lidya Yolu’nu, Yanartaş’ı ve Çıralı Sahili’nin de bünyesine katan bu park Gelidonya Burnu’na kadar uzanıyor.

Pek çok endemik bitki ve hayvan türüne rastlayabileceğiniz bu alanda kamp da kurabilirsiniz.

Gelidonya Feneri

Ülkemizin en yüksek noktada bulunan feneri olma unvanına sahip olan Gelidonya Feneri son dönemlerde popülaritesi artan yerlerden.

Yerli ve yabancı turistler, Likya Yolu’nda trekking yapanlar tarafından mutlaka uğranılan fener, ziyaretçilerine olağanüstü bir manzara vadediyor.

Antalya’nın Akdeniz Bölgesi’ndeki en uç noktası olan fener yeşil ve mavinin şiirsel kucaklaşmasına ev sahipliği yapıyor.

Çam ve adaçayı kokularının yoldaşlığıyla ulaşacağınız Gelidonya Feneri’ne doğru yola çıkarken fotoğraf makinelerinizi yanınıza almayı ihmal etmeyin. Çünkü burada Türkiye’nin en nefes kesici fener manzarası sizi bekliyor. Günbatımının kartpostalları aratmayan güzelliğini mutlaka ölümsüzleştirmek isteyeceksiniz.

Doğayla iç içe olmayı, kamp yapmayı sevenlerdenseniz Gelidonya Feneri’nden daha ideal bir yer olamaz diye düşünüyorsunuz. Fakat kampı çok uzatmamanızı tavsiye ediyoruz çünkü burası adeta bağımlılık yapıyor.

Paris Batığı

Tuttuğunu koparan bir asker olarak 1917 yılında hizmet veren Türk askeri Mustafa Ertuğrul’un Kemer civarında batırdığı Paris 2 adındaki Fransız gemisinin kalıntıları, en iyi 100 batık arasında yer almasından dolayı çok rağbet görüyor.

Uluslararası anlamda adını duyuran Paris Batığı’na dalış için Kemer’den tekneyle açılmak gerekiyor. Dalmayı bilmeyenler 1995 yılında bulunan bu batığı göremeyecekleri için üzülmesin. Çünkü Tekirova’da dalış eğitimi veren yerler bulunuyor.

Tahtalı Dağı

2365 metre uzunluğundaki bu görkemli dağ inanılmaz bir teleferik yolculuğuna imkân tanıyor. Denize bakan dağın tepesinden enfes plajları ve koyları izlemek çok keyifli olacak.

Dağ sporlarına gebe Tahtalı Dağı’nın diğer adı ise Olimpos Dağı. Olur da yolunuz buraya düşerse mutlaka seyir teraslarından manzaranın keyfini çıkarın ve yamaç paraşütü yapmadan da o dağdan inmeyin.

Molla Deliği Mağarası

Molla Deliği Mağarası, Tahtalı Dağı’nın doğu yamacında bulunan bir doğa harikası. Sarkıt ve dikitlerin oluşumları üzerinde sizi düşündürecek bir geziye çıktığınızda yolun sonunda bir göletle ödüllendirileceksiniz.

Mağaraya ulaşımın bile iyi bir doğa gezisine hizmet etmesi ne kadar kaliteli zaman geçireceğinizin göstergesi. Kamp için uygun alanlarla karşılaşacağınız için yorulma endişesine sakın kapılmayın.

Olimpos Plajları ve Koyları

Phaselis Koyu

Tekirova Köyü civarındaki Phaselis Antik Kenti’nin bulunduğu bölgeden ulaşım sağlayabileceğiniz bu koy hem bu tarihi kenti hem de durgun ve dalgasız deniziyle ünlü.

Üstelik kenti saran çam ağaçları sayesinde de serin bir kamp alanı oluşturan bu koyda konaklama derdiniz de olmayacak.

Antik kentten ulaşım sağlayacaksanız ören yerine giriş 8 TL.

Çıralı Sahili

Caretta Caretta kaplumbağalarının uğrak yeri Çıralı Sahili, denize yakın kumluk bölgelerinde bu nesli tükenmeye yüz tutmuş dostların yumurtalarını korumayı kendine misyon edinmiş durumda. Bu yüzden özellikle üreme zamanı olan temmuz ve ağustos ayında denize yakın yerlerde şezlong ve şemsiye ile yerleşmek yasak.

Tertemiz denizinde huzura kavuşma ve bu nefes kesici manzara eşliğinde yemek yeme şansı verdiğinden oldukça sık tercih ediliyor.

Ayışığı Koyu

Biçimi itibariyle bir hilal çizen bu koy, aynı isimli plajıyla ilçe merkezinde misafirlerini ağırlıyor. Yörük Parkı’na gelmeyi düşünürseniz bu koyda mutlaka denize girmelisiniz.

Girişin ücretsiz olduğu koyda şezlong ve şemsiyeyi belli bir ücret karşılığı kiralamanız gerekiyor.

Maden Koyu

Tekirova’daki maden yolundan ormanlık alana doğru ATV veya Jeep ile safariye çıktıysanız Maden Koyu’na da mutlaka uğramalısınız.

Zamanında buradan krom madeni çıkarıldığından bu ada kavuşan koyun bir diğer adı ise Atbükü.

Bu yorucu maceranızın ardından bu koyun tertemiz sularına kendinizi bırakınca çok iyi hissedeceksiniz.

Alacasu Cennet Koyu

Olimpos Teleferiği’ne çok yakın bir mesafede bulunan bu koya giriş ücretsiz.

Cennetten bir köşe olan Alacasu Koyu’nda denizin huzur veren sesleri eşliğinde güzel bir piknik yapma şansınız da var.

Civarda yerleşim olmadığı için hazırlıklı gelmeniz halinde kamp kurarak geceyi burada geçirmeniz mümkün.

Sakinlik sevenlerin tercih edeceği bu koya ulaşım yine arazi araçlarıyla yapılabiliyor.

Kleopatra Koyu

Âşık olacağınız bir güzelliğe sahip bu koy, adını Antik Mısır’ın o meşhur kraliçesi Kleopatra’dan alıyor.

Kraliçenin sevgilisi Markus Antonius’un Beydağları’nın bu koya bakan yamacını şekillendirerek Kleopatra’ya yaptığı jesti rahatlıkla görebilirsiniz.

Her gün düzenlenen tekne turlarıyla bu koya ulaşılabiliyor.

Beldibi Plajı

Yılın her dönemi çok sayıda Rus misafir ağırlayan Beldibi, taşlık plajının masmavi denizle buluştuğu yerde dağdan esen rüzgarla serinleyebileceğiniz bir kıyı.

Sessizliğinde ayaklarınızı uzatıp kitap okuyabileceğiniz gibi büyüleyici sularında yüzüp rengarenk deniz canlılarını keşfe çıkabilirsiniz.

Tek uyarımız, gelmeden mutlaka deniz ayakkabısı edinmeniz yönünde.

Bu civardaki otellerde kalacak olursanız rahatlıkla şezlong ve şemsiye tedarik edebilirsiniz.

Yapılacak Aktiviteler

  • Olimpos çevresinde, Adrasan Sulu Ada’ya veya Kekova’ya doğru uzanan bir tekne turuna katılın.
  • 1917 yılında bir Türk tarafından batırılan Kemer’deki Paris 2 adındaki Fransız gemisi için dalış yapın.
  • Beydağları Milli Parkı’nda mutlaka kamp kurun ve bu güzelliği gecenin büyüsüyle izleyin.
  • Göynük Kanyonu’nda ATV veya Jeep ile safariye çıkın.
  • Dünyanın en iyi 10 yürüyüş rotasından biri olan Antik Likya Yolu’nda rehberler eşliğinde trekking yapın.
  • Tahtalı Dağı’ndaki teleferik ile 2360 m yükseklikte olabilmenin tadına varın.
  • Dağ bisikletiyle ilçenin doğal güzelliklerini keşfedeceğiniz bir yolculuğa çıkın.
  • Mutlaka bir kez yamaç paraşütü yapmayı deneyin.
  • Olimpos ve Kemer’in o güzel koylarından denize girin.
  • Üç Adalar’ın masmavi sularında dalış yapın ve su altı mağaralarını keşfedin.

Yeme İçme

Sofralarını Akdeniz mutfağının şenlendirdiği Kemer ve Olimpos’ta zeytinyağlı enfes lezzetlerle karşılaşabileceğiniz gibi çeşit çeşit deniz ürünleriyle tanışabilirsiniz. Doğayla iç içe yapacağınız gezintilerin ardından sofralarda da aynı yeşile kavuşmak sizi iyi hissettirecek. Salatalarının güzelliğinin yanı sıra ızgara ve kebap çeşitleri ağzınızın suyunu akıtabilir.

Göce çorbası, tahinli patlıcan közlemesi, kabak çiçeği dolması, mercimekli humus gibi lezzetlere sahip bölge mutfağıyla ilk olarak Ulupınar Tropik Restoran’da yöresel bir kahvaltıyla tanışacaksınız.

Daha sonra Alman bir derginin de tanıtımını yaptığı Azur Aida Restaurant‘ta iştah açan mezeleri ve salatalarından yediğinizde Akdeniz’de olduğunuzu hatırlayacaksınız.

Çağlayan Restaurant’a giderseniz de ayaklarınızda serin suları hissederek güzel bir alabalık, karides veya kalamar yiyebilirsiniz.

Nasreddin Restaurant’ta çiçek bamya çorbasıyla başlayıp gavurdağı salatasının eşlik ettiği Yörük kebabı veya leziz cheddar peynirli köfte ile devam edebilirsiniz. Dondurmalı irmik helvasıyla öğünü tamamlayabilirsiniz.

Yörük Restaurant da yöresel tatları deneyebileceğiniz kaliteli ve şık bir mekân.

Sokak aralarında kokoreç, midye dolma veya gözleme yiyebileceğiniz seyyar satıcılar da bulunuyor.

Yedi – Cafe & Bar & Boutique size Çınar ağacının altında oturup keyifle içebileceğiniz birbirinden güzel kahveler yapıyor.

Dönmeden evvel kavunlu dondurma yemeyi unutmayın.

Konaklama, Olimpos’ta Nerede Kalınır?

Cennet güzelliğindeki koyları, sayısız antik kentiyle cazibe merkezi haline gelen bölgede konaklama için seçenek çok olsa da önceden rezervasyon yapmak yer bulma açısından önemli.

Olimpos’ta tarihi manzarayı koruma açısından konaklama için lüks yapılar veya tesisler bulmanız imkânsız. Bu yüzden bu bölgede gecelemek istiyorsanız tercihiniz ya ağaç evi ya da kamp alanları olacak. Olympos Koala Bungalows bu tip otantik bir konaklama şekli için gayet uygun bir seçenek ve gecelik fiyatı 150 ile 200 TL arasında değişiyor.

Tabi, birbirinden güzel koylarında yanınızda getireceğiniz çadırla veya araçla kamp kurup dalga sesleriyle uyumanız da mümkün.

Kendi çadırınızla giderseniz Çıralı Camping’de konaklama 4 kişiye kadar 50 TL ama çadır da alacaksanız 70 TL gibi bir ücreti var.

Karavanla bu bölgede kalmayı planlıyorsanız 60 TL ödemeniz gereken Çıralı Camping’de bungalovlar da bulunuyor.

Daha rahat hissetmek isterseniz Kemer’deki pansiyon ve otellere yönelebilirsiniz.

Park Avrupa Hotel’de balkonlu ve klimalı oda fiyatı 100 TL iken Arda Apart Otel’de ise apart odanın gecelik fiyatı 130 TL. 

Plajı ve havuzu olan iyi bir tesis arıyorsanız size tavsiyemiz Tokay Hotel olacak. 25 metrekarelik odalarında kahvaltı dahil konaklama 90 TL olan işletmenin havuzlu manzaralı deluxe odaları 127 TL.

Her şey dahil, lüks otelleri de merak ediyorsanız Beldibi’ndeki Nirvana Lagoon Villas Suites & Spa arzu ve beklentilerinize göre 370 TL ile 1000 TL arası fiyatlarda hizmet veriyor. Fiyatlar sezonlara göre oldukça değişmektedir.

Alışveriş

Hayatınızın en güzel tatillerinden birini geçireceğiniz için unutmaz anlarınızı baş ucunuzda tutacağınız bir şeyler arayışına girmeniz hayli doğal veyahut bir yakınınıza hediye edecekseniz o da olur.

Çarşılarına girip şöyle bir dolandığınızda küçüklü büyüklü pek çok dükkân sizi karşılayacak. Kimisi halı ve deri malzemeli ürünler gibi yöresel eşyaların satışını yaparken kimi de seramik ve taştan yapılma hediyeliklerle dolu. Deri aksesuarların yanı sıra biblolar, kristal objeler, deniz kabuğundan ev süsleri, şal ve eşarp gibi geniş bir yelpazeye bakıyor olacaksınız bu çarşılarda.

Narenciyeleriyle ünlü bu bölgeden portakal başta olmak üzere çeşitli meyveler alabilirsiniz. Semt pazarlarına dalarsanız meyveyi, sebzeyi, yeşillikleri oldukça uygun fiyata bulabilirsiniz.

Alternatif olarak bu organik meyvelerle yapılma ev reçellerinden de götürebilirsiniz.

Antik yerlerin bolluğundan olsa gerek tarihi dokusu bulunan pek çok hediyelik eşyayla dolu burası. Sevdiklerinize hatıra olarak bu ürünlerden de götürmeniz mümkün. Heykeller, yöresel el işleri, mücevher kutuları derken liste epey kabarık.

Tekirova’dan da banyo malzemeleri satın alırsanız bu bölgenin bitkilerinden yapılma organik ürünlere sahip olmuş olacaksınız.

Buradan götürebileceğiniz en güzel şey ise özenle hazırlanmış, birbirinden güzel rüzgâr çanları.

Eğlence ve Gece Hayatı

Yerli ve yabancı turist tarafından yoğun ilgi gören ilçede festivaller, konserler, plaj eğlenceleri gibi aktivitelerin yanı sıra kafe ve restoranlar da bulunuyor.

Gece hayatının olmazsa olmazı barlar ve kulüpler de Kemer ve Olimpos severlere hizmet etmeye hazır.

Kemer Altın Nar Kültür ve Sanat Festivali, Kemer Rock Fest ve Kemer Çukuryayla Yörük Şenliği gibi etkinliklerle eğlenceyi gelenekselleştiren Kemer, yöredeki küçük çaplı etkinliklerle de yüzleri güldürmeyi başarıyor.

Her kesime göre eğlence anlayışını barındıran Barlar Sokağı’nda canlı müzik yapan kafe barlar ile danslı, özel etkinlik düzenleyen kulüpler bulabilirsiniz. Köpüklü eğlencelerini sahneye taşıyan bu gece kulüpleri zaman zaman yerli ve yabancı ünlü isimleri de ağırlayabiliyor. Aura Club, Club Kristall, Club Inferno ve Dolphin Bar mutlaka seçeneklerinizin arasında olsun.

Meyhane anlayışının yaygın olduğu bu bölgede Eski Yeni Meyhane otantik ambiyansıyla sizi içine çekecek.

Gece veya gündüz dinlenmek için uygun bir ortam arıyorsanız Asma Altı Cafe & Patisserie’de çayınızı yudumlarken bahçesinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Olympos Cafe’ye giderseniz güzel bir kavunlu dondurma yiyerek serinleyebilirsiniz.

İyi bir atıştırmalık ararsanız nezih bir mekân olan Jhelom Coffee & Waffle House’ta güzel bir waffle yiyip nefis bir kahve içebilirsiniz.

Olimpos’a Nasıl Gidilir?

Antalya tarafından gelecek olursanız önce Kemer’i, daha sonra Olimpos’u bulacaksınız.

Direkt olarak Olimpos’a ulaşım mümkün olmadığı için Isparta Petrol Turizm, Metro Turizm veya Ulusoy gibi otobüs firmalarıyla karayolundan veya Sun Express ve Anadolu Jet gibi hava yolu firmalarının uçuş seferleriyle Antalya’ya gelmeniz gerekiyor.

Antalya’ya hava yolu ulaşımı için Antalya Havalimanı‘nı veya Gazipaşa Havalimanı’nı kullanabilirsiniz. Daha sonra Antalya’dan minibüs veya taksi gibi seçeneklerle Olimpos’a gelebilirsiniz.

Antalya Otogarı’ndan özellikle yaz aylarında tatil bölgelerine hareket eden seferler düzenleniyor. Bu seferlerden biriyle Olimpos’un antik havasına kavuşabilirsiniz.

Havaalanından araç kiralarsanız Olimpos ve Kemer arası ulaşımda zorluk yaşamayacağınız gibi safari alanlarında da ek seçenekler peşine düşmek zorunda kalmazsınız. Seyahatiniz boyunca ulaşımı 4×4 arazi araçlarıyla sağlarsanız konforunuz açısından iyi olur.  Uzun yolda çok yakacağı için bu arazi araçlarını tavsiye etmesek de en azından Olimpos için bu araçlar şart.

Kendi aracınızla ilçeye gelecekseniz de yine sorun yaşamazsınız. Antalya’dan Kemer’e ulaşım D400 üzerinden 45 dakika sürerken Olimpos’a yine aynı hat üzerinden 1 saat 25 dakika boyunca yolculuk etmeniz gerekiyor. Kemer ile Olimpos arası ise özel araçla 44,2 km.

Antalya’ya ulaşım konusuda ve diğer Antalya ilçeleri hakkında daha fazla bilgi almak için Antalya Seyahat Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

Blogger, içerik yazarı, editör, besteci, söz yazarı, gitarist, turizmci, seyahat tutkunu, müzik ve kedilere hasta☺️

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here