Normalleşme Sürecinde Restoranlar

0
158
Restoranlarda Hijyen Kuralları

Koronavirüs salgını ile birlikte hayatlarımızda pek çok köklü değişim yaşamaya başladık. Birçok sektör de bu salgının ardından büyük bir darbe aldı. Koronavirüs salgınından en ağır darbeyi sektörlerden biri de şüphesiz gastronomi.

Restoran işletmeciliğinin geleceğine baktığımızda sektörün akıbetine dair birçok belirsizlik olsa da çoğunluğun hem fikir olduğu birkaç nokta var.

obilet kullanıcılarına özel %40 indirimli aracınızı hemen kiralayın!

Bunlar arasında ‘fine dininig’ kültürünün ortadan kalkabileceği, küçük işletmelerinin kapanacağı ya da telafisi zor darbeler alacağı, karantina sürecinde en çok tercih edilen “al götür” ya da paket servisin giderek daha da yaygınlaşacağı, teknolojinin restoran mutfaklarındaki hakimiyetinin artacağı, restoranların uzunca bir süre daha az çalışanla daha az müşteriye hizmet verileceği bu tahminlerden en belirgin olanları.

İsterseniz gelin önümüzdeki dönemde gastronomi dünyasında bizi nasıl bir süreç bekliyor bir göz atalım.

Normalleşme Sürecinde Restoranlarda Hangi Kurallar Uygulanacak? 

Normalleşme Sürecinde Restoranlar

Eminim evde kaldığımız günlerde dışarıda yemek yemeyi en azından bir kahve içmeyi hepimiz çok özledik.

App_indir1

Peki bundan sonra sosyal hayat nasıl olacak, hiç tereddüt etmeden restoranlara gidip gönlümüzce sipariş verip yemek yiyebilecek miyiz gibi sorular eminim pek çoğumuzun aklını kurcalıyordur. Bu noktada gideceğimiz restoranın yayınlanan genelgedeki hijyen ve sosyal mesafe kurallarına ne kadar dikkat ettiği bence büyük önem taşıyor.

Peki nedir bu kurallar diye mı merak ediyorsunuz? O zaman gelin normalleşme sürecinin ardından açılan kafe ve restoranların dikkat etmesi gerekenleri ana hatlarıyla ele alalım:

ucakbileti_sorgula (1)

Saat kısıtlaması getirildi

Normalleşme Sürecinde Restoranlar

Restoranlara saat kısıtlaması getirildi, yani öyle eskiden olduğu gibi gece geç vakitlere kadar dışarıda oturup uzun uzun sohbet edebileceğimiz günler için bir süre daha beklemek zorundayız gibi görünüyor. Yapılan yeni düzenlemelere göre restoranlar akşam 22:00’a kadar hizmet verebilecek.

Kim bilir bakarsınız tahminler doğru çıkar ve karantina sürecinde artan evlere servis alışkanlığı yükselişini sürdürür. Bizler de bir süre daha restoranlarda değil, sevdiğimiz restoranlardan özlediğimiz yemekleri sipariş vererek evlerimizde sosyalleşmeye, dilediğimiz saate kadar sohbet etmeye başlarız.

Restoranlardaki Temel Kurallar

  • Personele yönelik yeni hijyen kuralları getirildi
  • Restoran personeline Covid-19 eğitimi verilecek.
  • Servis personeli özel koruyucu kıyafet giyecek, servis esnasında eldiven ve maske kullanması zorunlu olacak. Servis personeli servis esnasında sosyal mesafe kurallarını korumaya ve temastan kaçınmaya özen gösterecek.
  • Tüm personelin düzenli ateşi ölçülecek ve belirli aralıklarla sağlık kontrolü yaptırmalarına özen gösterilecek.

Peki restoranlarda ne gibi değişikler bizi bekliyor?

Normalleşme Sürecinde Restoranlar

Restoran ve kafelerde masalar sosyal mesafe kurallarına göre yeniden düzenlenecek. Masaların arasında 1.5 metre sandalyelerin arasında ise 60 santimetre mesafe olacak.

Her müşteri değişiminde ise masalar alkol bazlı dezenfektanlarla temizlenmesi gerekiyor.

Ancak sosyal mesafeli oturma düzeni kuralları aynı aileden olan veya grup halinde yemeye gelenler için geçerli olmayacak.

Tuzluk, biberlik, şekerlik gibi malzemeler mümkünse tek kullanımlık olacak.

Menüler ise ya dijital olacak ya da tek kullanımlık menüler kullanılacak. Ya da bakarsınız daha nostaljik bir havası olan yemekleri kara tahtaya yazmak yeniden moda olur kim bilir?

Restoranların menülerinde ne gibi değişikler olacağı öngörülüyor?

Normalleşme Sürecinde Restoranlar

Hes Kodun Hazırsa Hemen Bilet Sorgula

Bir grup restoranların menülerinin sadeleşeceği savunulsa da ben insanların evlerinde pişiremeyeceği yemekleri tatmak için restoranlara gideceğini düşünenlerdenim.

Nedeni ise karantina sürecinde herkes kendi mutfağının şefi oldu ve daha önce dışarıda yemeyi sevdiği pek çok lezzeti artık evinde pişirebileceğini gördü. Yemek pişirmek birçoğumuz için artık büyük bir zevk. Dolayısıyla artık evimizde de çok keyifli sofralar kurabiliyor, hem Türk hem de dünya mutfaklarından farklı lezzetler pişirebiliyoruz.

Bu sebeple restoranların daha farklı lezzet deneyimleri sunarak fark yaratmaya çalışacağına inanıyorum. Siz ne dersiniz?

Normalleşme sürecinin başlaması ile birlikte restoranlar kafeler yavaş yavaş açılmaya başladı. Hayatlarımıza yeni düzenler yeni kurallar geldi. Bakalım bundan sonra gastronomi dünyasını ne gibi değişiklikler bekliyor, hep birlikte bekleyip göreceğiz…

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz!
Lütfen isminizi yazınız