Oktoberfest (2019)

0
932

Festivalci tayfa burada mı! Onlara müthiş bir haberimiz var. “Ekim Festivali” de diyebileceğimiz Oktoberfest’e çok az kaldı.

Her yıl Münih’te gerçekleşen ve 6 milyon kişiyi ağırlayan bu festivale sadece birbirinden leziz biraları içmek için giden bile var! Ama önceden söyleyelim, bu kesinlikle bir bira festivali değil.

İlk kutlanmaya başlanması ise olağanüstü bir olayla gerçekleşiyor. 1810 yılında dünya evine giren Bavyera Veliaht Prensi Ludwig ile Saksonya-Hildburghausen Prensesi Therese düğünlerini halka açık bir parti ile kutluyor ve o dönemlerde bira içilmiyor bile! Ne zaman ki at yarışları yerine bira satıcıları gelmeye başlıyor, 1819’dan itibaren katılımcılar her sene eski lord ve leydileri şerefine kadeh kaldırıyorlar.

Ekim Festivali dediğimize bakmayın, Oktoberfest Ekim’de başlamıyor! İlk kutlamadan itibaren zamanla tarihte de oynamalar oldu tabi.

Eylül’ün son haftası ve Ekim’in ilk haftasını kapsayan iki haftalık festival, 2019 yılında 21 Eylül’de başlayıp 6 Ekim’de 12 kişilik piyade takımının Bavyera Heykeli basamaklarındaki selamlaması ile son bulacak.

App_indir_banner_mobil

Dünyanın diğer yerlerinde de Oktoberfest adı altında ona benzeyen kutlamalar yapılıyor, taklitlerinden sakının!

Şimdi geldik en önemli kısma, neden Oktoberfest’e gitmelisiniz?

İçindekiler

Neden Oktoberfest’e gitmelisiniz?

Başka bir yerde içemeyeceğiniz Oktoberfestbier’i denemek için

oktoberfestbeer ve sosis

Oktoberfest için özel olarak hazırlanan bira “Oktoberfestbier” sadece 6 Münih kökenli bira fabrikasından imal ediliyor ve etkinlikte 13 koca içki çadırında servis ediliyor. Onlar o kadar hazırlamış, siz de isterken ismini doğru söyleyin, alınmasınlar!

ucakbileti_sorgula (1)

Hep içkiden bahsettik, Oktoberfest’te müzik oldukça değerli ve her alkol çadırında oranın geleneğine uygun Alman bando klasikleri dışında liste başındaki popüler şarkıların yeniden düzenlenmiş hallerini karışık olarak dinleyeceğiniz bando takımları olacak.

Alman biralarının ününü hepimiz biliyoruz, o yüzden Oktoberfestbier’in tadının müthiş olacağına dair hiçbir şüphemiz yok. Ancak siz yine de dikkat edin, Maß isimli 1 litrelik bira bardaklarında servis edilen bu bira sağlam çarpıyor.

Festival için 6,5 milyon litreye yakın alındığını düşünürsek, koskoca bir olimpik havuzu doldurabiliriz. Keşke bira havuzu olsa! Onu da başka festivalde düşünürüz artık.

Paris Hilton’un girmesinin yasak olduğu festivale gitme keyfi için

Evet yanlış okumadınız, Paris Hilton’a Oktoberfest yasak!

Böyle dedik diye gözünüz korkmasın, normalde 14 yaşındaki çocuklar bile yanlarında bir yetişkin olduğu sürece katılabiliyor. F

estivaldeki güvenlik herhangi bir sapıtmaya karşı sadece. İçerken ölçüyü kaçırıp sağa sola zarar veren ve fiziksel temasa yönelen insanlar festivalden men ediliyor.

Gelelim Hilton’un neden yasaklandığına. 2006 yılında festivale Oktoberfest elbisesi “dirndl”den giyerek gelen Hilton festival organizatörleriyle önceden anlaşmadan bir şarap markasının tanıtımını yapmak için gitmiş.

Halk tarafından ciddi bir tepkiyle karşı karşıya kaldığı için de Hilton’un bir daha Oktoberfest’e katılması yasaklanmış.

Çocuklarınızla beraber katılabileceğiniz bir eğlence için

Önceki yıllarda direkt bira ve alkol konseptiyle ön plana çıkan festival bu imajını yıkmak için ailelere uygun aktiviteler planlamaya başladı.

Karnaval kısmı hala popüler ancak şu an her yaşa hitap etmesi için hız trenleri, dönme dolap, oyunlar ve Bavyera geçit töreni geleneği ile daha renkli ve hareketli bir festival ortaya çıkardı.

otobusbileti_sorgula2

Armbrustschützezelt çadırında bira – et keyfi yapmak için

Armbrustschützezelt

Baktınız şarkıları sevmediniz, e dans da size göre değil? O zaman size bir öneri, mutlaka uluslararası ziyaretçiler ve yerel halk için popüler olan Armbrustschützenzelt çadırına uğrayın.

Paulaner’den imal edilen festival birası Oktoberfestbier’i içerken yanına da leziz bir domuz inciği yiyin.

Hatta bir de arbalet yarışmasına katılın, yay ve ok becerilerinizi ölçün. Arkadaşlara meydan okumak serbest!

Sadece Armbrustschützezelt de değil, envai çeşit çadırda keyifli zaman geçirmek için

Oktoberfest’te herkesin zevkine uygun bir çadır bulunuyor. Bu büyüklü küçüklü çadırları sırayla tanıyalım mı?

Armbrustschützenzelt

1895 yılından beri festivalin bir parçası olan “Crossbowman Çadırı” ismiyle tercüme edilen çadır.

Festzelt Tradition

Dans pisti ve birasıyla Oidn Wiesn’de bulunan en büyük çadır.

Fischer-Vroni

Sessiz göründüğü kadar eğlenceli olan, içinde taze balık yiyebileceğiniz çadır.

Küçük çadırlardan biri olan bu çadır “Balıkçılar Veronika” ismiyle çevrilir. Ana yemek olan Steckerlfisch çadır dışında ızgaralanıyor.

Hacker-Festzelt

Hacker-Festzelt

“Bavyera Gökyüzü” şeklinde tasarlanan ve gökyüzüne bakıyormuş gibi hissedeceğiniz çadır.

Aynı zamanda hep yoğun olan, katılımcıların ilk olarak uğradığı çadır.

Aynı zamanda Himmel der Bayern (Bavyeralıların Cenneti) ismiyle de bilinir ve bandanın akşam molası sırasında bu çadırda bir rock grubu çalar.

Kalp Punch Çadırı

Komik mi komik, yaratıcı mı yaratıcı, e bir o kadar da arsız ve asi müzisyenlerle dolu, kahkaha atmaktan nefes alamayacağınız kültürler arası eğlence ortamına sahip çadır.

Genç halk müziği dinlemek için birebir.

Hofbrau Wiesnzelt

Değişik dekorasyonunu Bavyera Holledau bölgesinden gelen 12 şerbetçiotu bitkisine borçlu olan, sade atmosfere sahip çadır.

Özellikle Amerikalılar, Avustralyalılar ve Yeni Zelandalılar’ın tercihi.

Kafer Wies’n-Schanke

Doğa ortamı arayanların tercihi, rustik dekorlu rahat bir ortama sahip çadır.

Dağdaki bir kulübede hissetmek istiyorsanız veya bir Bavyera çiftliğini tecrübe etmek istiyorsanız tercihiniz belli.

Festivaldeki çadırlardan en küçüğü olmasıyla, iyi ve pahalı yiyecekleriyle ve ünlülerin en çok uğradığı çadır olmasıyla bilinen Kafer Wies’n-Schanke, diğer çadırlar en geç saat 23:00’te kapanırken 00:30’a kadar açık kalıyor.

Kufflers şarap çadırı

Şarap severlerin adresi! Würzburg ve diğer Batı Avrupa şaraplarını deneyebileceğiniz çadır.

Löwenbrau

Girişindeki 4.5 metrelik dev aslan heykeliyle dikkat çeken, görseli ve akustiğiyle herkesi büyüleyen çadır.

Marstall Festzelt

İyi yemek için, güzel bir ambiyans ve dekorasyon için, bir de üzerine güler yüzlü bir hizmet için seçiminiz bu çadırdan yana olsun.

Festivale katılan kişilerin gözüne ilk çarpan çadır olmasıyla biliniyor, geleneksel olarak akşamları Oktoberfest grubu Münchner Zwietracht’ın tüm festival klasiklerini çaldığı çadır.

Ochsenbraterei

İsmini içinde öküz etinden yapılan yemekleri servis etmesinden alan çadır.

Schottenhamel-Festhalle

Oktoberfest geleneğini başlatan, belediye başkanının tam öğlen 12’de start’ı verdiği “o’zapft!”ın mekanı olan çadır. Festivalin en önemli çadırı desek yanlış olmaz.

Schützen-Festhalle

Bavyera heykelinin altında bulunan ve 2004 yılında inşa edilen yeni çadır.

Paulaner Winzerer Fahndl

Oktoberfestbier dışında kaliteli biralar bulacağınız çadır.

Winzerer Fahndl

Paulaner birasının üzerinde bulunduğu büyük kulesiyle dikkat çeken çadır.

Bu saydıklarımız büyük çadırlardı, bir de küçük çadırlardan bahsedelim:

Able’s Kalbs-Kuchl

Büyük bir Bavyera kulübesine benzeyen “buzağı mutfağı” geleneksel ve davetkar olmasına rağmen Oktoberfest hayranlarının canını yakan canlı bir parti atmosferine sahip.

Ammer Hühner & Entenbraterei

1885 yılında kanatlı hayvan satıcısı Joseph Ammer’ın küçük bir standını Oktoberfest’te yapmasına izin verilmesiyle dünyanın ilk tavuk manastırını yarattığı çadır. Çadırda ördek de sunuluyor.

Bodo’nun Cafezelt

Bodo’da bira aramayın! Bunun yerine Bodo’da birçok kombinasyondan egzotik kokteyller, Prosecco, şampanya, kahve, çörek, dondurma, pasta ve strudel çeşitlerinden bulacaksınız.

Café Kaiserschmarrn

Rischart tarafından güzel bir şekilde yaratılan Café Kaiserschmarrn, ilk Oktoberfest vesilesiyle Ludwig I ve Therese of Saxony’ın bir anma gününü kutluyor.

Café Mohrenkopf

1950’den beri hizmette olan Café Mohrenkopf çadırında her gün taze kek pişiyor. Yolu kaybederseniz kokuyu takip edin!

Fe’ler Ka’s und Weinstubn

Peynir ve onu tamamlayan her şey bu eşsiz çadırda evin spesiyali!

Glöckle Wirt

Yağlıboya tablolar, antika aletler ve mutfak gereçleri ile dekore edilmiş görsel bir şölen olan Glöckle Wirt çadırında, sunduğu sıcak ve davetkar bir ortamda otantik bir Oktoberfest deneyimi kazanacaksınız.

Heimer Hendl- und Entenbraterei

Yerliler arasında oldukça popüler olan Heimer’s, otantik Oktoberfest geleneğinin sınırsız göründüğü aile dostu bir çadır.

Heinz Wurst- Und Hühnerbraterei

1906’dan beri Heinz sosis ve tavuk ızgarasıyla Oktoberfest geleneğinde uzmanlaşan çadır.

Hochreiters Haxnbraterei

Hochreiter’in çadırında, barbekü uzmanlarının Oktoberfest’teki tek Haxenbraterei’de ağız sulandıran domuz mafsallarıyla adeta kaliteyi tadacaksınız.

Münchner Knödelei

Bavyera mutfağının bir simgesi olan börek (dumpling) ile “hamur kültürünü korumak ve yaymak” bu küçük çadırın sloganıdır.

Poschners Hühner-Und Entenbraterei

Poschner’in ünlü kavrulmuş tavuğu ve ördeği dört nesildir Wiesn üzerinde bir gelenek haline gelmiş.

Schiebl’s Kaffeehaferl

Yaklaşık 100 kişi kapasiteli Schiebl’in rahat kahve evi çadırı tüm aile için samimi bir buluşma yeridir. – Haferl (kahve, çay …) kupa veya pot için kullanılan bavyera terimidir.

Wiesn Guglhupf Café-Dreh-Bar

Bir İngiliz pastası gibi olan Alman pastası Guglhupf ile bu yavaş hareket eden atlıkarınca çubuğunun kolayca görülmesi zor değil çünkü pastanın şekli de öyle!

Wildmoser Hühnerbraterei

1981’den beri Wildmoser ailesinin sahip olduğu bu küçük çadır, Münih halkı tarafından benimsenerek zamanla popüler hale gelmiş.

Wildstuben

Oktoberfest’teki en yeni çadır olur kendisi, ahşap işçiliği ve ev yapımı ile av köşkü ambiyansının karmaşık detaylarını takdir edeceksiniz.

Wirtshaus im Schichtl

“Schichtl bira, turp ve tavuk kadar önemlidir.” Eski belediye başkanı Christian Ude bir zamanlar şöyle yazmıştı: “Schichtl olmadan bir Oktoberfest düşünülemez.”

Zum Stiftl

Geleneksel ördek ve tavuk yemekleri, rahat atmosferi ve günlük aktiviteleri ile ünlü çadır.

Zur Bratwurst

2007 yılından beri hizmette olan bu çadır ile, Hochreiter ailesi eski Bratwurstglöckl’i ile eski ve güzel Münih Oktoberfest’inin ruhunu geri getirmiş. Biz de onların yalancısıyız!

Oktoberfest’e gitmek istiyorum. Neleri bilmem gerekiyor?

Münih’te gerçekleşen en büyük olaya hazır olun! Hayatınızda geçireceğiniz en keyifli festivallerden biri için çok doğru bir adım attınız. Yazımızın bu kısmından itibaren sizin için bir Okfoberfest kılavuzu oluşturmuş olacağız. Hazırsanız başlayalım mı?

Oktoberfest’e gitmeden önce yanıma ne almalıyım?

 • Kendiniz öncelikle! Sonrasında uçak bileti ve pasaport fena olmaz.

oktoberfest kıyafet

 • Festival kıyafetlerinden giyinerek ortama uyum sağlamak isterseniz Trachten isimli kadınlar için dirndl ve erkekler için lederhosen kıyafetlerinden kiralayabilirsiniz. 50 avro civarında tutacağını şimdiden söylemiş olalım. Marienplatz’taki Galeria Kaufhof’ta bulunan mağazalara ve ALDI marketlerine bakabilirsiniz. Kiralamak için birkaç yer mevcut; bunlardan Dresscoded, Hera Rauch ve Bavarian Outfitters size önerebileceğimiz birkaç site arasında. Oktoberfest’in kendi sitesindeki alışveriş kısmını da incelemenizde fayda var.
 • Oktoberfest’e ne kadar az eşyayla giderseniz o kadar iyi olur, çünkü festival alanına sırt çantası veya büyük çantalarla giriş genel olarak kabul edilmiyor. 20 cm x 15 cm x 10 cm boyutundan küçük çantaları alabilirsiniz. Herhangi bir çeşit cam dahil olmak üzere silah olarak kullanılabilen nesnelerin girişi yasak. Çantanızı sıkı bir kontrolden geçeceğinizi göz önünde bulundurarak doldurmalısınız. Eğer bagajınız maksimum büyüklüğü aşarsa, Wiesn çevresindeki birkaç kilit istasyonuna ücret karşılığı kilitleyebilirsiniz.
 • Gitmeden önce hava durumuna iyice bakarak ona göre kıyafet almalısınız. Sıcak ve güneşli bir havaya da, yağmurlu ve hatta sağanağa da denk gelebilirsiniz. Yağmurluk almak faydalı olacaktır.
 • Son olarak, yanınıza bolca nakit almalısınız. Tüm çadırlarda yiyecekler ve içecekler sadece nakitle ödenebiliyor.

Oktoberfest biletleri ne kadar?

oktoberfest biletleri

Güzel bir haberimiz var, Oktoberfest’e girişler ücretsiz! Yani giriş için herhangi bir bilet almanıza gerek yok. Eğer çadırlarda konaklamak istiyorsanız önceden rezervasyon yaptırmanızı öneriyoruz, çünkü milyonların gittiği festivalde sonradan yer bulmak pek kolay olmuyor siz de takdir edersiniz ki. Büyük çadırlardan 6’lı ve 10’lu olanlar mevcut, daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için resmi siteye göz atabilirsiniz.

Başka bir alternatif olarak; 31 Ağustos’tan önce alındığında promosyonların bulunduğu yiyecek ve içecekleri içeren, ekstralarla birlikte hazırlanmış kamp paketlerinden almak ve çadırda konaklamak için şu linkten detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Oktoberfest alanına nasıl gideceğim?

Toplu taşıma araçlarıyla rahatça ulaşabileceğiniz Oktoberfest Almanya’nın Münih şehrinin Ludwigsvorstadt ilçesinde bulunuyor.

Münih şehir merkezinden gidecekseniz U4 ve U5 metro hatlarını kullanabilirsiniz. Özellikle festival zamanlarında ekstra seferler bulunuyor ancak bir o kadar da kalabalık oluyor.

Aynı şekilde şehir dışından gitmeyi planlıyorsanız da aklınızda bulunsun, trenler de metrolar kadar kalabalık olacaktır. Yine de en uygun yol Münih dışından tren vasıtasıyla istasyona varıp, oradan yürüyerek festival alanına ulaşmaktır.

u-bahn

 • U-Bahn’la Theresienwiese ve Schwanthalerhöhe yani U4 ve U5 hatları, Goetheplatz ve Poccistrasse yani U3 ve U6 hatlarını kullanabilirsiniz.
 • S-Bahn kullanacaksanız eğer Hackerbrücke istasyonunda inebilirsiniz.
 • Tramvayı kullanacaksanız ise 18 ve 19 numaralı tramvaylara binerek Hermann-Ling-Strasse veya Holzapfelstrasse’de inebilirsiniz.

Bunlar dışında da alternatif yollarınız mevcut, örneğin Haupt-Bahnhof ana tren istasyonundan gösteri alanına yürüyebilirsiniz. Batı yönünden gidiyorsanız “Schwanthaler Höhe” istasyonundan çıkmanız en iyisi. Wiesn için sadece ana girişe odaklanmayın, tüm girişleri ve çıkışları kullanabilirsiniz. Festival alanlarının sabah 9:00’dan gece 01:30’a kadar açık olduğunu unutmayın.

Oktoberfest alanında beni neler bekliyor?

Büyüğünden küçüğüne onlarca çadır, lunapark, çeşitli oyuncaklar ve aktiviteler, canlı müzik, geleneksel kostümler, geçit törenleri, leziz Alman mutfağını tadabileceğiniz yiyecekler, birbirinden kaliteli biralar, en az biralar kadar kaliteli şaraplar ve kokteyller, pastalar, börekler, peynirler, etler, simitler, lezzetli atıştırmalıklar ve size eşlik eden milyonlar!

Tanımadığınız insanlarla bir amaç uğruna bir araya gelmek kadar keyiflisi yoktur. Bu yüzden Münih’te ilanı duyar duymaz tanıdığınız tanımadığınız dünya üzerinden birçok milletten katılımcı ile şerefe yapacak ve kadeh tokuşturacaksınız. Ailecek giderseniz de çocuklarınızla keyifli zaman geçireceksiniz. Her yaşa uygun aktiviteler ile herkes yüzünde kocaman bir gülümseme ile ayrılacak.

2019 Oktoberfest Etkinlik Takvimi

 • 21 Eylül 2019 – Cumartesi – 11:00 – Çadır sahiplerinin Münih’e geçiş töreni için gelişi
 • 21 Eylül 2019 – Cumartesi– 12:00 – Münih belediye başkanının Schottenhamel çadırında ilk Oktoberfest birasını şerefe kaldırması ve “O’ zapft is” diyerek fıçının açıldığını ilan etmesi
 • 22 Eylül 2019– Pazar – 10:00 –Münih civarındaki geleneksel kostüm geçiş töreni
 • 23 Eylül 2019 – Pazartesi – 09:00- Çocuk Yürüyüşü ve 12:00- Büyük çadırlarda yaşlılar için özel yemek.
 • 24 Eylül 2019 – Salı– 12:00-18:00 – “Aile Günü” kapsamında tüm çadırlarda indirimler.
 • 26 Eylül 2019 – Perşembe– 10:00 – Hippodrom Çadırı’nda geleneksel dini konser.
 • 29 Eylül 2019-Pazar-11:00- Bavyera’daki Oktoberfest bando gruplarının geleneksel konseri
 • 01 Ekim 2019 – Salı– 18:00’e kadar – 2. Aile Günü: Tüm binişlerin ve performansların fiyatları daha düşük
 • 03 Ekim 2019 – Perşembe– 12:00 – Bavyera Heykeli basamaklarında geleneksel silah selamı ve 23:00- Etkinliğin sonu.

Festival alanından satın alabileceğim neler var?

oktoberfest yiyecekler ve bira

Bira. Bol bol bira. Bir de biranıza eşlik edecek müthiş etler. Sosisinden tavuğuna, patatesinden bambaşka atıştırmalıklara kadar bir sürü yiyecek sizleri bekliyor. Et ve patates yemek istemezseniz de yöresel yiyecek brezel ve Obazda peyniri alabilirsiniz, bildiğiniz simit – peynir misali.

Herhangi bir eşyamı festival alanında unutursam geri dönüşü olacak mı?

Burası Oktoberfest, buradan çıkış yok! Şaka bir yana, alkolün de etkisiyle unutmalar olacaktır, çok doğal. Geri dönüşü var, merak etmeyin!

Festival alanında bulunan Oktoberfest Kayıp ve Bulunan Eşya (Lost and Found) ofisi her sene festival boyunca unutulan ve terk edilen eşyalarla dolup taşıyor.

Bir örnek verecek olursal 2013’teki durum bir hayli komik. 1056 pasaport, 320 cep telefonu, 520 cüzdan, 300 çanta ve sırt çantası ile 50 kamera. Sadece bu kadar (!) da değil! 2 alyans, 1 takma diş takımı, 1 işitme cihazı, 1 Segway ve belki de en garibi kurşun şeklinde bir mezar taşı bulundu!

Bu kadarla da kalmamış, bir de üzerine şanssız bir bira düşkününün “nakit 50.000 euro” kaybettiğini iddia etmesi de cabası! Acaba 50.000 euro tamamen Oktoberfestbier’a mı yatırıldı, kuşkuluyuz vallahi!

Bunlar dışında dikkat etmem gereken noktalar neler?

 • Festivalden dolayı büyük bir trafik olacağı için bebeklerinizin ve yeni yürümeye başlayan çocuklarınızın güvenliğini sağlamak için emniyetli çocuk arabalarında olduklarından emin olun. Büyük çocuk arabalarına festival alanında izin veriliyor ancak izin almadan önce güvenlik tarafından değerlendirilmeleri gerekir. Tüm Cumartesi günlerinde ve 3 Ekim’de (resmi tatil) gösteri alanlarında pusetlere izin verilmez. Diğer her gün saat 6’ya kadar bebek arabalarına izin verilir.
 • Evcil hayvanların Oktoberfest’e girişi yasak.
 • Oktoberfest’e mümkün olduğunca erken gitmeye çalışın. Hafta içi en geç 20.30’a kadar, hafta sonları ise sabah saatlerinde gitmeniz en iyisi olacaktır. Diğer türlü çadırlara girememe riskiniz büyük, çünkü o saate kadar kesin dolmuş olacaklar. Unutmayın, koltuğu olmayana bira yok!

NOT: Kuralları unutmayın, “o zapft is”i bekleyin!

o zapft is

Alman disiplini de biradan sonra gelen ikinci şeydir eminiz ki. Her şeyin bir kuralı olduğu gibi festivalin de kuralları var elbet.

Oktoberfest’e katılmaya karar verdiniz, alana gittiniz, “hemmen bir bira kapayım” diye düşünüyorsunuz ancak aman diyelim! İçki içmek için seremoninin yöneticisi Münih belediye başkanını beklemek zorundasınız.

Her yıl belediye başkanının büyük bir ahşap bira fıçısına musluk çakması ile başlayan festival koyu renkli Oktoberfestbier’dan kendisine ikram edilmesiyle devam ediyor.

Başkan eline birayı alıyor ve “O’ zapft is” yani “fıçı açıldı!” diye sesleniyor. Sonrasında başlasın şamata, şerefinize!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here