Şehirler Arası Sağlıklı Yolculuk İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler – Maske Takmak Zorunlu Mu?

1
2075
Sağlıklı Seyahat

Coronavirüs salgını sırasında alınan tedbirler, yavaş yavaş yerini normalleşmeye bırakıyor.

1 Haziran 2021 günü itibariyle şehirler arası seyahat yasakları kaldırıldı.

Bu kapsamda THY, SunExpress ve Pegasus seferleri ve otobüs seferleri de kademeli olarak 1 Haziran‘da tekrar başladı.

Normalleşme çalışmaları devam ederken hem otobüs yolculuklarında hem de uçaklarda yolcuların güvenliğini ve sağlığını korumak için dezenfekte işlemleri devam edecek ve yolcular seyahatlerini maske takmak şartıyla gerçekleştirebilecek.

Otobüs Yolculuklarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Normalleşme çalışmaları devam ederken otobüs firmaları da dezenfekte işlemlerini daha kaliteli ve daha sık olacak şekilde gerçekleştirmeye devam edecek.

Önlem amacıyla tüm otobüsler, yazıhaneler ve dinlenme tesisleri dezenfekte edildi. Yolculuk boyunca şoförler ve muavinler maske ve eldiven kullanacak.

Otobüs seferlerine bilet almadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar:

  • Yolculuk boyunca maske takılması zorunlu.
  • Otobüs yolculuklarında hastalık belirtisi olmayan yolculardan negatif PCR testi veya HES kodu istenmeyecek.

Uçak Yolculuklarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uçaklarda bulaşıcı hastalıkların yayılma riskini azaltma amacıyla HEPA (Yüksek Verimli Partikül Hava Filtreleri) filtreleri kullanılmaktadır ve uçaktaki hava üç dakikada bir filtre edilmektedir ve tüm uçaklar düzenli olarak dezenfekte işleminden geçmektedir.

Uçak bileti almadan önce dikkat etmeniz gerekenler:

  • Uçuş öncesinde yolcuların ateşi ölçülecek. Ateşin yüksek çıkması durumunda yolcu, uçuşu alınmayacak.
  • Minimum temas için mutlaka online check-in yapılması önerilmektedir.
  • Yolcuların havalimanındaki uyarıları mutlaka göz önünde bulundurması ve sosyal mesafe kurallarına uyması beklenmektedir.
  • Refakatçi zorunluluğu olan yolcuların haricinde yolcu olmayanların karşılayıcı veya uğurlayıcıların terminal binalarına girişlerine izin verilmeyecek.
  • Yolcuların evden çıktıkları andan itibaren tüm uçak yolculuğu boyunca mutlaka maske takması bekleniyor. Yolcular yanlarında yedek maske, eldiven ve dezenfektan bulunmasına dikkat etmeli.
  • Uçak yolculuklarında hastalık belirtisi olmayan yolculardan negatif PCR testi veya HES kodu istenmeyecek.

1 Yorum

  1. Uzmanlar koronavirüs aşısı bulunmadığı sürece önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini söylemektedirler. Diğer ülkeler 2. dalgadan korkmaktadırlar ülkemize 2.dalga veya önümüzdeki kış aylarında tekrarlayacak olursa Gıda ürün tedarik zinciri bozulmayacaktır. Uzun mesafe nakliyat yapanlar havayolu ekipleri ve sağlık görevlileri gerekli önlemleri alarak bizlere güzel çözüm bulacaklardır. Şehirler arası nakliyatyapanlar sebze meyve ve diğer gıda alışverişin devam etmesi için çalışmalarına devam edecektir. Her platformda bu şekilde bilgilendirme yapılması insanlarımız için önemli olduğunuz düşünmekteyim.

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz!
Lütfen isminizi yazınız