Şeb-i Arus 2018 Hakkında Her Şey

0
425

Şeb-i Arus ya da Türkçe anlamıyla “Düğün Gecesi”; her yıl Mevlana’nın ölüm yıldönümü olan 17 Aralık tarihinde Konya’da düzenleniyor. Ölümü bir ayrılık değil aksine Yaradan’a kavuşma olarak gören Hz. Mevlana için düzenlenen bu tören; semazenleri, ilahileri, söyleşileri ve yüksek maneviyatıyla gerçek bir kutlama. Şeb-i Arus törenleri sırasında Konya’da olabilmek ise; Mevlevilik felsefesinde “Ne olursan ol yine gel” diye seslenilen tüm insanlık için büyük bir ayrıcalık. Törenler mutlaka 17 Aralık tarihini kapsamakla birlikte, çok daha uzun bir sürece yayılıyor. Bu tarihlerde Mesnevi üzerine çalışma yapan alimler, din adamları, hat sanatçıları, tasavvuf müzik sanatçıları, semazenler, basın mensupları, tiyatro oyuncuları, devlet adamları ve öğrenciler şehrin dört bir yanını sarıyor. Şeb-i Arus ruhunu yerinde yaşamak isteyen yerli ve yabancı turistler ise etkinlik biletlerine aylar öncesinden büyük ilgi gösteriyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayesi altında gerçekleştirilen Şeb-i Arus; Mesnevi dışında Divan-ı Kebir, Mektubat, Mecalis-i Seb’a ve Fihi Ma Fih eserleri ile de tüm dünyada takip edilen Mevlana’ya karşı önemli bir saygı duruşu niteliğinde. 17 Aralık 1723 tarihinde 66 yaşında iken Konya’da vefat eden Mevlana; din, tasavvuf ve sosyal hayat hakkındaki görüşleri ile tüm dünya vatandaşları için engin bir rehber. Mevlana ve Şems-i Tebrizi arasındaki dostluğa da konu olan “ilahi aşk” kavramı ise, özellikle tasavvufa gönül veren her yaştan insanın kalbini titretmeye yetiyor. 2018 yılında “Selam Vakti” üst başlığı ile halkla buluşmaya hazırlanan Şeb-i Arus törenlerinde; Mevlana hem dünyadaki örnek yaşantısı hem de ahiret üzerine etkileyici düşünceleri ile hayat bulmaya devam edecek. Etkinlik takviminde hem valiliğin, hem belediyenin, hem Mevlevi topluluklarının hem de şehirdeki üniversitelerin büyük özveri ile bir araya getirdikleri çalışmalar var. Siz de bu törenlerin bir parçası olmak ve maneviyatı derinlerinizde hissetmek için heyecan duyuyorsanız; Şeb-i Arus 2018 ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını bu yazıda kapsamlı şekilde bulabilirsiniz.

Şeb-i Arus 2018 Ne Zaman?

Şeb-i Arus 2018; Hz. Mevlana’nın 745. vuslat yıldönümü olarak kutlanıyor. Konya’da düzenlenen ve uluslararası ilgi gören tören ve etkinlikler ise 7 Aralık 2018 tarihinden 17 Aralık 2018 tarihine kadar tam 11 günlük bir süreyi kapsıyor. 17 Aralık 1723 yılında hayatını kaybeden ve bu sayede sonsuz gerçekliğe kavuştuğuna inanılan Mevlana için; her yılın aynı gününde ikindi vaktini takiben dualar semaya yükseliyor. Etkinliklerin gala gecesi sayılan en büyük tören de yine 17 Aralık tarihinde semazen gösterileri eşliğinde, devlet büyüklerinin ve protokolün katılımı ile gerçekleştiriliyor. Şeb-i Arus’a çeşitli tur şirketleri tarafından düzenlenen Mevlana’yı Anma Turları kapsamında katılmayı düşünüyorsanız; tarihler 7-17 Aralık 2018 tarihleri arasındaki herhangi 2 günü kapsayabilir. Tur kapsamındaki Konya ziyaretleri daha çok tek gece konaklama ile satışa sunuluyor. Gala gecesi olan 17 Aralık’ı kapsayan turlar ve hava yolu ulaşımı kullananlar; diğerlerine göre daha pahalı. Şeb-i Arus’a tur ile gelirseniz daha limitli bir Konya ve Mevlana gezisi yapabileceğinizi göz önünde bulundurmanızda fayda var. Konya’da daha fazla zaman geçirmek, Şeb-i Arus kapsamındaki söyleşi ve atölye gibi etkinliklerin tümüne katılabilmek ve Mevlevilik ruhunu tam anlamıyla yaşayabilmek için bu etkinliğe daha uzun süre vakit ayırmayı da düşünebilirsiniz. Tarih aralığının geniş tutulması ve tur tarihlerinin değişkenlik göstermesi ise, özellikle yıllık izni olmadığı halde haftasonu tatilinde Konya’ya gidip gelmek isteyenler için avantaj sağlıyor. Şeb-i Arus kapsamındaki birçok etkinlik tekrar eden günlere yayıldığı için, kısa süreliğine de olsa Mevlana’yı ziyaret etme şansınız varsa bunu da mutlaka kullanmalısınız.

Şeb-i Arus 2018 Teması Hakkında

Şeb-i Arus 2018, “Selam Vakti” üst başlığı ile Konya’da hayat bulmaya hazırlanırken; tören kapsamındaki etkinliklerin büyük bir çoğunluğu da “selam” kavramına vurgu yapıyor. Mevlana öğretisinin en temelini oluşturan hoşgörü, insanlar arasında en çok selam vasıtasıyla yayılabileceğinden bu kavram Mevlevilikte çok önemli. Etkinlik afişlerini Mevlana’ya ait “Selam denizi coştuğunda gönüllerden kini giderir.” deyişi süslüyor. İslam inancına göre de Hz. Muhammed tarafından dile getirilen “Aranızda selamı yayınız.” hadisi, Şeb-i Arus ziyaretçilerine tekrar hatırlatılıyor.

“Selam Vakti” teması kapsamında; törenlerin ilk günü olan 7 Aralık 2018 tarihinde saat 13.30’da  Vilayet Önü’nden Mevlana Müzesi’ne kadar “Selam Vakti Yürüyüşü” düzenlenecek ve yürüyüş grubuyla birlikte Şems-i Tebrizi Türbesi ziyaret edilecek. Konya Büyükşehir Belediyesi ve Medeniyet Okulu Sınıf Tiyatroları tarafından düzenlenen “Sevgi ve Selam” isimli tiyatro oyunu da 7-17 Aralık tarihleri arasında her gün sahneye konulacak. Yine Şeb-i Arus programına dahil olan Mesnevi Sohbetleri’nin konularından biri de “selam” olarak söyleşilerdeki yerini alacak.

Şeb-i Arus 2018 Kapsamında Düzenlenen Etkinlikler Neler?

Şeb-i Arus 2018 kapsamında düzenlenen etkinlikleri ayin-i şerif olarak da bilinen sema gösterileri, konserler, sohbetler, türbe önü buluşmaları, dersler, atölyeler, dinletiler, sergiler, sempozyumlar, paneller, konferanslar, söyleşiler, tiyatrolar, imza günleri, sunumlar, açılışlar, dualar ve ödül törenleri olarak çeşitli başlıklar altında incelemek mümkün. Farklı şehirlerden farklı günlerde Konya’ya gelen gruplar için birçok etkinlik günlerce tekrar ediyor.  Bir yandan da tüm 11 günlük süre boyunca Konya’da olanların sıkılmadan takip edebilecekleri çeşitli etkinlikler programa ilave edilmiş. Daha çok Konya merkezinde yer alan etkinlikler, zaman zaman üniversite kampüslerine doğru da yayılıyor.

Sema Programı

Diğer adı ayin-i şerif olan sema gösterileri için Mevlana Kültür Merkezi Sema Salonu kullanılırken; merkezin kapıları 7-16 Aralık tarihleri arasında saat 20.00’de, 17 Aralık 2018 günü ise saat 19.00’da açılacak. Özellikle 17 Aralık tarihli gala gecesinde büyük bir kalabalık ve basının yoğun ilgisi bekleniyor. 8,9,15 ve 16 Aralık tarihlerinde ise geceye ilave olarak saat 14.00’te düzenlenen gündüz seanslarına katılabilirsiniz. Etkinlik için biletler seans başına ve numaralı olarak satışa sunuluyor.

Konserler

Ahmet Özhan: Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu tarafından düzenlenen,  Mehmet İhsan Özer’in yöneteceği ve Ahmet Özhan’ın solist olarak yer alacağı konserler; sema gösterileri programına paralel olarak ilerleyecek ve sema gösterilerinden hemen önce yine Mevlana Kültür Merkezi’nde yankılanacak.

İrfan Musiki Topluluğu: İrfan Musiki Topluluğu tarafından seslendirilen Mevlevi ilahileri, 8 Aralık günü saat 17.00’de İrfan Medeniyeti Araştırma ve Kültür Merkezi’nde dinlenilebilir.

Uluslararası Mevlana Vakfı Musiki Topluluğu: Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu’nun hem klasik hem de Türk tasavvuf müziği notalarını dile getiren değerli konukları olacak. 12 Aralık ve 14 Aralık 2018 tarihlerinde saat 14.00’te bu topluluğu dinleme fırsatı bulabilirsiniz.

Mesnevi Sohbetleri

Konserlerin ve sema gösterilerinin bulunduğu Mevlana Kültür Merkezi biletlerine her gün için 15 dakikalık Mesnevi sohbetleri de dahil. Mevlana Kültür Merkezi Sema Salonu’nda düzenlenen sohbetlere katılarak manevi huzura bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Sohbetlere Ömer Tuğrul İnançer gibi ünlü tasavvuf düşünürlerinin de katılımı bekleniyor.

Türbe Önü Buluşmaları

7-17 Aralık 2018 tarihleri arasında her gün, Mevlana Türbesi önünde kurulan sohbet çadırında musiki faslından, sohbetten ve muhabbetten oluşan türbe önü buluşmaları düzenlenecek. “Mevlana’dan Çocuklara” söyleşisi ile 12.00’de başlayan buluşmalar saat 16.00’daki sohbet ile sonlanacak. Buluşmalar tamamen halka açık ve ücretsiz. Geçen yıllarda olduğu gibi, bu sohbet çadırına son derece yoğun bir ilgi gösterilmesi bekleniyor.

Aşağıdaki panelden otobüs ve uçak bileti sorgulayabilirsiniz.

Mesnevi Dersleri

Mesnevi ile ne zamandır uzaktan bakışıp, bu derin aleme dalmak için fırsat kollayanlara haftanın her günü Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu’nda Mesnevi dersleri var. Dersler saat 19.00’da başlıyor ve ücret gerektirmiyor.

Atölye Çalışmaları

Şeb-i Arus programı kapsamında katılabileceğiniz atölyelerin tümü Mevlana Kültür Merkezi Fuaye Alanı’nda düzenleniyor. Sanatçı sunumlarının yeri ve saati aşağıdaki gibi:

 • Hüsn-i Hat Sanatı (Hüseyin Öksüz): 7 Aralık 2018 Cuma saat 19.00
 • Cam Üfleme (İbrahim Mert): 8 Aralık 2018 Cumartesi saat 13.00
 • Hüsn-i Hat Sanatı (Ahmet Tepeler): 8 Aralık 2018 Cumartesi saat 19.00
 • Keçe Yapımı (Mehmet Girgiç): 9 Aralık 2018 Pazar saat 13.00
 • Saz Yapımı (İbrahim Bakım): 9 Aralık 2018 Pazar saat 19.00
 • Ney Yapımı (Ali Erol): 10 Aralık 2018 Pazartesi saat 19.00
 • Ebru Yapımı (Betül Koyuncu): 11 Aralık 2018 Salı saat 19.00
 • Tesbih Yapımı (Safa Mızrak): 12 Aralık 2018 Çarşamba saat 19.00
 • Keçe Yapımı (Celaleddin Berberoğlu): 13 Aralık 2018 Perşembe saat 19.00
 • Seramik Yapımı (Muammer Işık): 14 Aralık 2018 Cuma saat 19.00
 • Telkari Yapımı (Ömer Ayseri): 15 Aralık 2018 Cumartesi saat 13.00
 • Tesbih Yapımı (Fethi Barut): 15 Aralık 2018 Cumartesi saat 19:00
 • Saz Yapımı (Emre Apaydın): 16 Aralık 2018 Pazar saat 13:00
 • Tezhib Yapımı (Zeliha Yıldız): 16 Aralık 2018 Pazar saat 19:00

Atölye çalışmalarının bir diğer bölümü ise; İrfan Medeniyeti Araştırma ve Kültür Merkezi’nde 7 Aralık-17 Aralık 2018 tarihleri arasında saat 11.00’de düzenlenecek.

Dinletiler

İrfan Medeniyeti Araştırma ve Kültür Merkezi’nde 13 Aralık 2018 günü saat 17.00’de Rebap-Ney Dinletisi var.  Bunun dışında aynı yerde her gün saat 13.00 ve 17.00’de de tekke musikisi dinleme fırsatı bulabilirsiniz. Etkinlikler halka açık ve ücretsiz. Tekke kültürünün en güzel yanlarından biri olan nağmeleri daha önce dinlemediyseniz, bu dinletilere bir şans verebilirsiniz.

Sergiler

Şeb-i Arus etkinlikleri kapsamında atölye çalışması düzenleyen sanatçıların birçoğu; var olan eserlerini de yerli ve yabancı turistlerden oluşan ilgili kalabalıklar ile buluşturmaya hazırlanıyor. Sergilerin tümü 7 Aralık’tan 17 Aralık’a kadar 11.00 ile 22.00 saatleri arasında gezilebilir. Sergi mekanları değişiklik gösterebilirken sergilere katılım da tamamen ücretsiz:

 • Albaraka Türk Kalemin Bereketi Hüsn-i Hat Sergisi: Mevlana Kültür Merkezi Fuaye Alanı
 • Konya Uluslararası Dünya İnançları Fotoğraf Yarışması Sergisi: Mevlana Kültür Merkezi Fuaye Alanı
 • Uluslararası İslam Sanatları Yarışma Sergisi: Konyanüma Panorama
 • Güzide Çelebi Hat Sergisi: Mevlana Kültür Merkezi Fuaye Alanı
 • PTT Pul Sergisi: Mevlana Kültür Merkezi Fuaye Alanı
 • Sadrettin Özçimi Ebru Sergisi: İrfan Medeniyeti Araştırma ve Kültür Merkezi
 • Hattat Hüseyin Öksüz Mevlana İstifli Tablolar Sergisi: KTO Karatay Üniversitesi Fuaye Alanı
 • Mevlevilik Konulu Fotoğraf Sergisi: KTO Karatay Üniversitesi Fuaye Alanı
 • Mevlana’ya Saygı Sergisi: KTO Karatay Üniversitesi Fuaye Alanı
 • Geleneksel Sanatlar Sergisi: İrfan Medeniyeti Araştırma ve Kültür Merkezi

Tüm etkinlik dönemi boyunca açık olan sergilere ek olarak; “Selçuklu’dan Tuvale Yansıyanlar Sergisi” de yalnızca kapanış günü olan 17 Aralık 2018’te saat 14.00’te Medaş Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilecek. Bu etkinlik için de herhangi bir giriş ücreti yok.

Paneller

Mevlana: 10 Aralık 2018 saat 14.00’te Konya Selçuk Üniversitesi’nde bu panele katılarak, ünlü İslam alimi hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Mevlana ve Mevlevilik: 13 Aralık 2018 günü saat 15.30’da KTO Karatay Üniversitesi’nde Mevlevilik felsefesine dair merak edilenler kapsamlı olarak ele alınacak.

Mevlana’nın İrfani Mirası ve Dünyaya Etkileri: 14 Aralık 2018 saat 14.00’te düzenlenecek olan etkinlik Konya İl Halk Kütüphanesi’nde yer alacak. Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç gibi tasavvuf alanındaki ünlü isimler bu panele panelist olarak katılım gösterecek. Panelin moderatörü, Prof. Dr. Bilal Kuşpınar.

Konferanslar

8 Aralık’tan 17 Aralık’a kadar her gün İrfan Medeniyeti Araştırma ve Kültür Merkezi’nde saat 15.00’te konferanslar düzenlenecek. Konferans konuları arasında Mevlana’nın gençlerle ve toplumla ilişkileri, insan kavramına bakışı ve Kuran’a olan yaklaşımı da bulunuyor. Fatih Erol Çıtlak gibi televizyon dünyasından takip ettiğimiz ünlü isimlerle, konferans katılımcısı olarak karşılaşma şansı da yakalayabilirsiniz.

Söyleşiler

Yoğun tören programının tüm katılımcıları, İrfan Medeniyeti Araştırma ve Kültür Merkezi’ndeki söyleşilere de davetli. 8-17 Aralık tarihleri arasında her gün “Sema Nedir Bilir Misin?” adlı söyleşi hem 12.45’te hem de 16.45’te mekanı dolduranlarla buluşacak. 11 Aralık 2018 tarihinde saat 13.30’da ise Selçuk Üniversitesi’nde “Mevlana ve Eğitim” konulu bir söyleşi var. Söyleşiler için giriş ücreti ödenmediği gibi aynı konulara ilgi duyan insanlarla bilgi aktarımında bulunma fırsatı da bu sayede yakalanabiliyor.

Tiyatrolar

Konya’ya kadar gidip Şeb-i Arus programına konuk olanları, üç ücretsiz tiyatro oyunu karşılıyor. Bunlar “Sevgi ve Selam”, “Aynadaki” ve “Uyan” olarak sıralanabilir. “Sevgi ve Selam” isimli oyun çocuklarla bizzat dersliklerde buluşurken;  “Aynadaki” oyunu Dilek Sabancı Konservatuarı’nda (8-16 Aralık’ta) ve “Uyan” ise Konya Devlet Tiyatrosu Salonu’nda (13-15 Aralık’ta) sahneye koyulacak. Tiyatro oyunlarının perde açacakları saat ise 20.00 olarak ilan edilmiş durumda.

Opera

Şeb-i Arus programı dahilinde bir de opera sürprizi var. Tek perdelik çocuk operası “Küçük Kuşun Öğüdü” 14 Aralık 2018 günü saat 14.00’te Dilek Sabancı Konservatuarı’nda izlenebilir.

Ödül Töreni

2. Uluslararası İslam Sanatları Yarışması’na katılanlar; Konya’daki etkinliklerin ilk günü olan 7 Aralık 2018 tarihinde ödül heyecanı yaşayacaklar. Saat 11.00’de Selçuklu Kongre Merkezi’nde olarak siz de bu heyecana ortak olabilirsiniz.

İmza Günleri

Hz. Mevlana’nın torunu Esin Çelebi Bayru ve Siyaset Bilimi Profesörü Dr. Mim Kemal Öke 14 Aralık 2018 tarihinde saat 15.00’te imza günü için Mevlana Kültür Merkezi Fuaye Alanı’nda bulunacaklar.

Merasimler

Nevbe Merasimi: 7 Aralık 2018 Cuma günü saat 14.00’te Mevlana Meydanı’nda gerçekleşecek olan merasim, özellikle dergah kültürüne ilgi duyanların dikkatini çekecek cinsten. Vurmalı bir çalgı olan nevbenin törenlerdeki yerini, adını Mevlana’dan alan meydanda gözlemleme fırsatı bulabilirsiniz.

Mevlevi Geleneğinde Sikke Giyme Merasimi: Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen merasim, İrfan Medeniyeti Araştırma ve Kültür Merkezi’nde saat 17.00’de yapılacak. Bir çeşit başlık olan Mevlevi sikkesine, tasavvuf ehli kişiler büyük önem verirken; bu merasim de başlı başına dikkat çekmeye yetiyor.

Şeb-i Arus 2018 Nerede?

Şeb-i Arus 2018 törenlerinin adresi, her yıl olduğu gibi bu yıl da Konya. Hz. Mevlana’nın yaşamının önemli bir bölümüne ve türbesine ev sahipliği yapan bu şehir; sadece Müslümanlar için değil farklı dinlerden birçok insan için de gerçek bir maneviyat yuvası. Şeb-i Arus 2018 törenleri Konya’nın dört bir yanında hayat bulacak. Etkinlik mekanları arasında; Selçuklu Kongre Merkezi, Şems-i Tebrizi Türbesi, Mevlana Meydanı, Mevlana Kültür Merkezi, İrfan Medeniyeti Araştırma ve Kültür Merkezi, KTO Karatay Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Konyanüma Panaroma, Dilek Sabancı Devlet Konservatuarı ve tabii Mevlana Türbesi var. Söyleşiler ve konserler ağırlıklı olarak Mevlana Kültür Merkezi’nin çeşitli salonlarında hayat buluyor. Şeb-i Arus için Konya’ya gitme fırsatınız yoksa; İstanbul’daki Galata Mevlevihanesi de 17 Aralık’ta tüm gün boyunca gerçekleşecek sema gösterileri ile ziyaret etmek isteyebileceğiniz özel bir adres.

Şeb-i Arus 2018’e Nasıl Gidilir?

Şeb-i Arus için bireysel olarak yola çıkma şansınız olduğu gibi turlarla birlikte de hareket etme fırsatınız var. Geleneksel olarak yılda sadece bir kere düzenlenen bu törenlere ilgi oldukça yoğun, bu nedenle tur programları için aceleci olmak yerinde bir karar. Hem turlar, hem de kişisel seyahatler üç ana ulaşım biçimini kapsıyor. Şeb-i Arus 2018’e gitmek için hava yolu, kara yolu ya da demir yolu kullanabilirsiniz:

Hava Yolu: Konya’nın Selçuklu ilçesinde bulunan Konya Havalimanı, İstanbul’a 1 saat 15 dakika uçuş mesafesinde bulunuyor. Her gün uçuşların gerçekleştiği havalimanına, yurt içindeki birçok şehirden de aktarma yoluyla ulaşabilirsiniz. Uçak yolculuğundan sonra şehir merkezindeki etkinlik mekanlarına kadar araç kiralayabilir ya da taksi kullanabilirsiniz.

Kara Yolu: Ankara ile Konya arasındaki kara yolu mesafesi özel araç yolculuğu ile 3 saat. Otobüsle bu süreyi 4 saat olarak öngörebilirsiniz. İstanbul ve İzmir’den ise en az 7 saatlik bir yolculuk planlamanız gerekiyor. Özellikle Şeb-i Arus’un düzenlendiği yoğun dönemde tüm ulusal ve  yerel otobüs firmaları, Konya seferlerini de kademeli olarak artırıyor.

Demir Yolu: İç Anadolu’nun göbeğinde yer alan Konya; tren ulaşımı bakımından da oldukça avantajlı bir noktada. Şeb-i Arus için tur şirketlerinin bir kısmının da kullandığı gibi yüksek hızlı tren tercih edebilirsiniz. İstanbul’daki Pendik Tren İstasyonu’ndan hareket eden tren, 4,5 saat mesafede Konya’ya varabiliyor. İç Anadolu Mavi Treni’ni kullanarak ise, Adana yönünden Konya’ya ulaşabilirsiniz.

Şeb-i Arus 2018 İçin Nasıl Bilet Alınır? Bilet Fiyatları Ne Kadar?

Şeb-i Arus 2018 için bilet satışlarına dair duyurular hem Kültür ve Turizm Bakanlığı hem de Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü aracılığıyla ziyaretçilere aktarılıyor. Bilet satın almak için ebilet.konyakultur.gov.tr adresine üye olmak ve buradan seans ve koltuk seçimi yapmak yeterli. Bu biletlerin satışına 1 Eylül 2018 Cumartesi günü saat 14.00 itibariyle başlanıldığı için; bilet almakta acele etmek gerekebiliyor. Biletler numaralı olarak satışa sunulduğundan, özellikle ön sıralarda yer bulmak giderek zor hale gelebilir. Tur şirketleri biletleri toplu satın alarak, düzenlenen gezi programının fiyatına dahil ediyor. Bilet satışları yalnızca sema törenini kapsarken; söyleşi, sergi, panel, konferans, tiyatro ve atölye gibi diğer tüm etkinlikler ise halkın katılımına açık ve ücretsiz. Sema törenlerinin saatleri günden güne değişse de, seanslar gün içinde 14.00, 19.00 ya da 20.00 olmak üzere sıralanıyor. Katılabileceğiniz seansların tümü ise, 11 gece ve 4 gündüz olmak üzere toplam 15 seanstan oluşuyor. Haftanın belirli günlerinde iki seansa yer verilirken; açılış günü olan 7 Aralık’ta ve kapanış günü olan 17 Aralık’ta yalnızca akşam seansları mevcut. Sema törenleri, saat fark etmeksizin 40 TL olarak ücretlendiriliyor. Yalnızca, gala gecesinin düzenlendiği 17 Aralık akşamına giriş ücreti 60 TL. Bilet fiyatlarında öğrenci ya da yetişkin gibi bir ayrım ya da indirim bulunmuyor.

 

Blogger, içerik yazarı, editör, besteci, söz yazarı, gitarist, turizmci, seyahat tutkunu, müzik ve kedilere hasta☺️

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here