Seyahatte Dinlenebilecek 16 Şarkı

0
43024

Yollar bir şaire “Ben hiç türkü bilmezdim, yol öğretirmiş.” dizesini yazdıracak kadar şiirsel yapılar aslında. Çıkılan yolun niteliğine göre değişse de yolculuklar kimi zaman insanı terbiye ediyor kimi zaman farklı dostluklar kazandırıyor, kimi zaman kulağınıza daha evvel duymadığınız bir sözün ilhamını fısıldıyor.

Kültürümüzde de yol üzerine bu kadar söz söylenmesinin sebepleri de bunlar. Yolculuk çoğu zaman insanın kendiyle baş başa kalabildiği nadir anlardan biri. Dışarıda akıp giden onlarca resim, değişen bitki örtüsü, değişen renkler çoğu zaman insana yaşamı hatırlatıyor. Fakat yolculuğun en çok tercih edilen türü dost ile yapılanıdır herhalde… Hele bir de dostunuz hoş muhabbetse o yolculuk asla unutamayacağınız güzel anılar arasında kendine ilk sırada yer buluyor.

Güzel bir yolculuğun olmazsa olmaz diğer yanı ise elbette şarkılar! İster arabanızda isterse kulaklığınızda olsun müzik yola en çok yakışan şeylerden. Akıp giden yola müziğin ahengi de karışınca yolculuk keyif verici bir aktivite oluyor. Bu yazımızda yolculuğunuzu güzelleştirecek şarkıları sizler için derledik. Farklı türde listelerimiz ile her zevke uygun yol şarkılarımız size yol arkadaşı olacaktır.

Türkçe Pop

App_indir_banner_mobil

Bulutsuzluk Özlemi – Güneye Giderken

Bu şarkı her dinleyişte şimdi yolda olmak vardı dedirten şarkılardan. Güneye doğru yol aldığınızda yanınızda masmavi deniz, burnunuzda portakal çiçeği kokusunun size eşlik ettiği zamanlarda siz de bu şarkıya eşlik edebilirsiniz. İster avazınızın çıktığı kadar bağırarak söyleyin ister dudağınızda ehli keyif bir ıslıkla ritme katılın. Orası size kalmış.

Pinhani – Haftanın Sonu

Tatile daha çıkmadan bavul hazırlamaya başladığınız anlarda sizi etkisi altına alıyor bu şarkı. Fakat daha çok yatılı okulda okuyup cuma günleri ev iznine çıkmışsınız gibi bir ruh haline bürünüyorsunuz. Şayet şarkıyı sabah dinlediyseniz tüm gün dudağınızda ıslıkla dolaşmanız kaçınılmaz.

Can Kazaz – Kırlangıçlar Gibi

ucakbileti_sorgula (1)

Şehrin sıkıcılığından bunaldıysanız, Ege’de bir köye yerleşme düşünceniz var fakat cesaret edemiyorsanız size cesaret verecek bir şarkı. Sakin ve telaşsız. Ayaklarınızı uzatıp ılık bir bahar gününde limonatanızı yudumlarken şarkının aklına uyup iyi ki Ege’ye gelmişim diyebilirsiniz.

Yüksek Sadakat – Aşk Durdukça

Dingin, ruh demleyen bir şarkı bu. Ağır ağır yolda giderken belki de geride bıraktıklarınız için söylenecek cinsten. Dervişane bir yolculuğu tarif ediyor ve bu da insana ayrı bir huzur veriyor. Kimi zaman gözünüzün yaşını siliyor kimi zaman sırtınızı sıvazlıyor. Ama ne olursa olsun size şefkat gösteriyor. Yol boyunca arka arkaya defalarca dinlemek isteyebilirsiniz.

Adamlar – Orda Ortada

Kışın dinlediğinizde yaz gelse de tatile çıksam dedirtecek şarkılardan. Herkesin mutlaka özlediği o eski yazlardan da bahsediyor. “Camı kırdım top yok başım ayaz
kokusu burnumda o eski yaz.” Dediği yerde de çocukluğunuza bir yolculuk yapıyorsunuz. Şehirden, iş hayatından sıkılıp şöyle 2 günlüğüne yapılacak bir tatil kaçamağı yolculuğu için ideal şarkılardan.

Yaşar – Gel Benimle

Yaşar’ın neredeyse tüm şarkıları romantik yolculuklar için yazılmış gibi sanki. Elinden tutup gel benimle diyebileceğiniz bir sevgiliniz varsa Yaşar şarkılarıyla uzun bir seyahate çıkmamak için hiçbir gerekçeniz yok. Başını sevgilinizin omzuna yaslayın ve Yaşar şarkılarına eşlik ederek yolun sizi götürdüğü yere gidin.

Mabel Matiz – Geziyorum Dünya İşte

Eğlenceli bir Mabel Matiz şarkısı. Dile de kulağa da çabuk pelesenk olanlardan. Yaz tatillerinizde ve yolculuklarınızda keyifle eşlik edebilirsiniz.

Sertap Erener – Kumsalda

otobusbileti_sorgula2

Piyasaya çıktığı yıl herkesi akın akın tatile gitmesine neden olan bir şarkı bu. O zamandan bu zamana etkisini hala yitirmemiş olsa gerek ki dinlerken gözünüzün önünde masmavi deniz, altın kumlar canlanıyor. Ayrıca tatilde yaşayacağınız rahatlama ve boş vermişliğin garantisini de daha yola çıkmadan veriyor adeta. Hal böyle olunca bir yaz seyahati bu şarkısız düşünülemiyor.

Yeni Türkü – Dönmek

Günbatımında denizi izlerken size arkadaşlık etmesi için seçebileceğiniz şarkı tam da bu. Tam da “yollar bize memleket” kısmında omzuna kolunu atabileceğiniz kadar samimi bir arkadaş hem de. Ya da yalnız bir otobüs yolculuğunda kafanızı cama yasladığınızda kulağınıza yalnız olmadığınızı fısıldayabilecek kadar güçlü bir şarkı. Her ne olura olsun yol şarkılarınızın içine mutlaka dahil etmenizi tavsiye ediyoruz.

Ayna – Akdeniz

İçinizde yeni umutlar yeşerten, adeta seratonin yüklü bir şarkı bu. Mutsuz anınızda dinlediğinizde yüzünüzü güldürecek, mutlu anlarınızın mutluluğunu daha arttıracak türden. Çikolata yediğinizde, yağmurdan sonraki toprak kokusunu içinize çektiğinizde, nefis bir yorgunluğun üzerine şöyle yandan çarklı bir kahve içtiğinizde ne hissediyorsanız bu şarkı tam anlamıyla o hissi yaşatıyor.

Barış Manço – Yine Yol Göründü Gurbete

Tartışmasız yolda en iyi giden şarkılardan. Şarkının neşeli melodisine karşın hüzünlü sözleri ile insan aynı anda iki ruh halini birden yaşıyor. Özellikle oldukça uzaklara planlanmış seyahatlere en çok yakışan şarkıların başında geliyor.

Ezgi’nin Günlüğü – Eksik Bir Şey Mi Var?

Sarı-sıcak diyebileceğimiz şarkılardan. Şefkatli, naif. Bir seyahatte arka koltukta uzanırken kulağınızı mutlaka bu sevecen şarkıyla buluşturun. Gözlerinizi kapatın ve kendinizi şarkının ve yolun ahengine bırakın. Yolculuğunuzu ekstra keyifli hale getirmek isterseniz Ezgi’nin Günlüğü sadece bu şarkısıyla değil, tüm şarkılarıyla size mükemmel bir yol arkadaşlığı vadediyor.

Jehan Barbur & Ceylan Ertem – Yollar

Huzur verici ve dingin yol şarkılarından. Yağmurlu bir günde yola koyulmuşsanız iyi bir tercih olabilir.

Sezen Aksu – Kalbim Ege’de Kaldı

Ege’den ayrılmak başlı başına bir acıyken orada sevgiliyi bırakıp ayrılmak daha büyük bir acı olsa gerek. Sezen Aksu’nun her ruh haline göre olan bir şarkısı muhakkak var. Bu da Ege’den ayrılırken ruh halinize en uygun olabilecek şarkı. Tıpkı Ege gibi hem tez canlı hem de umursamaz. Seyahat playlistinize mutlaka eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Klasik Müzik

Mark Eliyahu – Journey

Akşamüzeri kızıllığında ya da sabah daha güneş doğmadan düşülen yolların şarkısı Journey. Sesi açın ve kendinizi 150 yıllık kabak kemanenin kollarına bırakın.

Yol Gezisi Klasikleri

Türküler

Neşet Ertaş – Gönül Dağı

Yol denilince Neşet Ertaş’sız olmaz. Türkülerle yolunuz daha evvel hiç kesişmemişse uzun seyahatler sayesinde mutlaka bir türküyle hemhal olursunuz.  O türküye içinizi açar sırdaş olursunuz. Özellikle gece yolculuklarında Neşet Ertaş’ın türküleri bir baba gibi sizi kanatlarınızın altına alıyor. Sessiz ve karanlık yollarda bir taraftan yıldızları izlerken diğer taraftan kendi gönül dağınızda kopan fırtınayı söndürmeye çalışıyorsunuz.

Yolculuk yapmayı seviyorsanız, müzik dışında önerilerimiz de var. Size seyahat etme ilhamı verecek Seyahat Konulu Filmler yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz.

Blogger, içerik yazarı, editör, besteci, söz yazarı, gitarist, turizmci, seyahat tutkunu, müzik ve kedilere hasta☺️

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here