Venedik Karnavalı 2020

0
386

Sadece Avrupa’nın değil, tüm dünyanın da en güzel su şehirlerinden biri olan Venedik, İtalya’nın en önemli turizm değerlerinden birini oluşturuyor. Yüzden fazla adaya ve yaklaşık 400 adet köprüye sahip olan rüya şehirdeki yabancı turist sayısı yıl boyunca 20 milyon seviyesini rahatlıkla aşarken; artık aşırı talep nedeniyle Venedik şehir girişlerinden ekstra ücret talep edilmesi bile gündemde. Ne de olsa hemen hemen herkesin, hayatında bir kez olsun gondola binmek ve Venedik’in daracık labirent sokaklarında dolaşmak gibi hayalleri var.

Venedik, İtalya Gondol

Venedik gezisine gerçekten anlam katan, şehrin en  güzel sayılan zamanı ise hiç tartışmasız Şubat ayı. Öncelikle 14 Şubat Sevgililer Günü’nde, bu şehrin sularla kaplı sokaklarını genç sevgililer adeta istila ediyor. Gondollarda yaşanan evlilik tekliflerini Venedik restoranlarında şık akşam yemekleri izliyor. Üstelik 2020 senesinde karnaval, 14 Şubat tarihini de içeriyor.

Daha sonra ise, kış mevsiminin bu son ayında Venedik, geleneksel olarak her yıl bir karnaval şehrine dönüşüyor. Eğer daha önce Venedik’te bulunma fırsatınız olduysa, maske satan dükkanlar zaten çoktan dikkatinizi çekmiş olmalı. Hatta evinizin duvarlarını şimdiden bir Venedik maskesi süslüyor bile olabilir. İşte her biri birbirinden göz alıcı durumdaki bu maskelerin şehri sarması ve farklı bedenlerde hayat bulması her yıl Venedik Festivali’nin düzenlendiği döneme rastlıyor.

Venedik, İtalya Gondol

App_indir_banner_mobil

Venedik Karnavalı tarihinden söz etmek gerekirse, şehir meydanında düzenlenen kutlamaların 1160’lı yıllara kadar dayandığını söyleyebiliriz. Orta Çağ’da zafer kutlaması olarak başlayan bu ilk etkinliklerin bugünkü hallerini alması ve yasallaşması ise 1979 yılından itibaren meydana gelen bir durum.

Şehrin turistik değerinin tavan yaptığı festival dönemi, tüm dünyadan ziyaretçileri de bir mıknatıs gibi kendisine çekiyor. Her geçen yıl daha da kalabalıklaşan festivalde yer bulabilmek için erken rezervasyona mutlaka önem vermelisiniz. Eğer kendinizi son dakikacı olarak tarif ediyorsanız, bu kez bütçenizi ciddi anlamda zorlamanız gerekecek. Ne de olsa, hem uçuş hem konaklama hem de yeme içme mekan fiyatlarının Şubat ayında belirgin olarak yükseldiğini söylemek yanlış olmaz. Venedik’in, euro cinsinden üç hanenin altına düşmeyen giriş ücretleri ile neredeyse yalnızca zengin bir zümreye ait bir şehir haline geldiğini bile söyleyebiliriz. Ancak renkli maskenizi takıp bu çılgın festivalin bir parçası haline geldiğinizde, hayatta bir kez yaşanacak bu tecrübe için harcamalarınıza değdiğini düşüneceksiniz.

Venedik Karnavalı

2020 yılında da muhteşem şovlara, geçit törenlerine ve kutlamalara ev sahipliği yapmaya hazırlanan Venedik Karnavalı için saatlerinizi ayarlayın. 2020 yılının en iddialı festivallerinden olan bu karnavala dair en faydalı ve detaylı anlatımlarla, yeni yazımızla karşınızdayız.

Venedik Festivali Ne Zaman?

Venedik Karnavalı’nın 1979 yılından itibaren şehre değer katan bir marka değeri olarak yüceltildiğinden bahsetmiştik. 2020 yılındaki festival ise, etkinliklerin bu bağlamdaki kırkıncı yılı anlamına geldiği için büyük bir özveri ile hayata geçiriliyor. Karnaval her yıl Şubat ayında organize edilse de, Şubat ayı içerisindeki günler her zaman sabit değil.

Karnaval Paskalya’ya hazırlık niteliğinde de olduğundan ve Paskalya tarihleri her sene değişiklik gösterdiğinden, Venedik Karnaval ’nın de buna göre uyarlandığını söylememiz hata olmaz. 2020 Venedik Karnavalı  ise 8 Şubat 2020 Cumartesi günü başlayıp 25 Şubat 2020 Salı günü sonuna kadar devam ediyor. 18 gün gibi uzun bir sürece yayılan festival içerisinde, 3 hafta sonu var. Bu da demek oluyor ki, Cumartesi’den başlayarak bir sonraki haftaya kadar 9 günlük bir tatil ayarlayarak festivalin tamamına olmasa da bir bölümüne katılma şansı yakalayabilirsiniz.

Açılış gösterileri son derece göz alıcı olduğu için, 8 Şubat Cumartesi tarihini kaçırmak üzücü olur. Bu nedenle 8 Şubat Cumartesi gidiş ve 25 Mart Salı dönüş şeklinde bir seyahat organize etmek daha akıllıca olur.

Venedik Karnavalı

Festival boyunca her yeni gün yeni bir  heyecana ve yeni formatta bir kutlamaya ev sahipliği yapıyor. Bu bakımdan onlarca günün hiçbiri, bir diğerinin tekrarı gibi değil. Seyahat günlerinizi ne kadar esnetebilirseniz, Venedik Festivali 2020’den da o kadar keyif alabilirsiniz.

Şimdiden 2021 için plan yapmak da geçerli bir seçenek. Ne de olsa, ancak bu sayede 2021 için erken rezervasyon yapabilir ve gerçek anlamda tasarruf edebilirsiniz. Önümüzdeki yıl için kendinizi bol maskeli, renkli ve eğlenceli bir karnavala hazırlamanız gereken tarihler 6-16 Şubat 2021 aralığı. Görüldüğü gibi, yıllar geçse de festivalin 2 haftadan fazla süreyi kapsayan süresinden bir eksilme olmuyor.

Venedik Karnaval Etkinlikleri

Venedik Karnavalı süresince düzenlenen etkinlikler her yıl, zaman, mekan ve adeta boyut değiştirerek ilerliyor. Süre iki haftadan uzun olunca, katılımcıların heyecanlarını her an en üst seviyede tutmak için yapılanların sayısı hiç de az değil.

Ancak festivalin ilk anından son anına kadar değişmeyen bir tek şey varsa, o da maskeler diyebiliriz. Bugün Venedik’le özdeşleşen maske geleneğinin tarihi 13. yüzyıla kadar dayanıyor. O yıllarda farklı asalet ve gelir mertebelerinin, dolayısıyla da sınıf ayrımının bulunduğu şehirde tüm sınıfların kaynaşmasının tek yolunun maske kullanmak olarak bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu gelenek, daha sonra kumar ya da fuhuş gibi kötü niyetlerle suistimal edilse de, şehirde maskelere tekrar izin verilmesi yerli halk arasında büyük heyecan yaratmış.

Venedik Karnavalı

Bir başka rivayet ise, veba salgınları sırasında yaraları gizlemek için bu maskelerin kullanılmış olması üzerine. Her ne olursa olsun gelinen gün itibarıyle, maskeler aynı zamanda el sanatlarının dile geldiği objelere dönüşmüş durumda. Maske deyip geçmek mümkün değil; bu sanat eserlerinden birini satın alıp hem karnaval boyunca kullanmalı hem de evinizin en güzel duvarına kadar taşımalısınız.

otobusbileti_sorgula2

Maskeler hazırsa, katılımcıların neler giydiğinden de biraz söz etmek gerekir. 17. yüzyıl aristokrasisine vurgu yapan balo kıyafetleri her zaman revaçta. Evet, kadınlarda kabarık eteklerden ve korseli bellerden söz ediyoruz. Erkeklerde ise beyaz peruklar ve işlemeli ceketler göze çarpıyor. Turistler için kıyafet bir zorunluluk olmamakla birlikte, tüm etkinlikleri bu çerçevede gelişen bir karnavala katıldığınıza göre biraz girişimci olmalısınız.

Şehrin tarihi otellerinde düzenlenen tamamen kıyafet konseptli görkemli baloların yanı sıra, maske yarışmaları da yine karnaval kapsamında sürpriz hediyeler eşliğinde katılımcılarla buluşuyor. Maske yarışmaları, San Marco Meydanı’nda günde iki kez düzenleniyor ve yarışmacıların jüriye kendilerini beğendirme çabaları da izlemeye değer bulunuyor.

Venedik Karnavalı

Festival etkinlikleri kapsamında, not almanız gereken önemli günler var. Bu sayede, ulaşım, konaklama ya da bütçe gibi nedenlerle festivale baştan sona katılamasanız bile, hangi günleri Venedik’te geçirmek istediğinize kolaylıkla karar verebilirsiniz.

Meleğin Uçuşu, Kartalın Uçuşu ve Aslan Uçuşu isimli üç önemli uçuşu mutlaka bir yerlere not alın; çünkü festival ruhu bu tarihlerde tavan yapıyor. Festa delle Marie ise, festivalin vazgeçemeyeceğiniz yegane parçası olarak sayılabilir. 12 genç kadının korsanlardan kurtuluşunu konu alan özel gösterilerin düzenlendiği bu tarihte gün boyu süren geçit törenlerini ve renkli şovları akşam da Official Lunatic Dinner Ball (Çılgın Akşam Yemeği Balosu) takip ediyor.

Etkinlikler arasında ayrıca sanat söyleşileri, workshoplar ya da ilginizi çekecek farklı seminerlere de denk gelebilirsiniz. Tüm etkinlikler karnaval resmi sitesinde gün ve saat bilgisi ile de ilan ediliyor. Halen netleşmeyen başlıklar için de, güncellemeleri yine bu siteden en sağlıklı şekilde almak mümkün.

Karnaval Kapsamında Düzenlenen Etkinlikler İle İlgili Detaylar

Venedik Karnavalı, uzaktan bakıldığında şehrin sokaklarına yayılan basit bir maskeli balo gibi görünürken, yakınlaştıkça farkını iyiden iyiye hissettiriyor. Öncelikle tüm festival etkinliklerinin arka planında bir hikaye bulunduğundan bahsetmek gerek. Bu nedenle de festivale dair tüm bilgilerle ilk kez karşılaşıyorsanız, biraz panik yapmanız ve nereye yetişeceğinizi şaşırmanız çok doğal. Festival ruhunu tam olarak hissedebilmeniz ve kendinizi daha iyi programlayabilmeniz için özel günleri hemen ayrı başlıklar halinde sizinle buluşturuyoruz.

Venedik Karnavalı

Büyük Açılış – Festa Veneziana İlk Bölüm (8 Şubat 2020 Cumartesi)

Festivalin büyük açılışı, 8 Şubat 2020 Cumartesi akşamı saat 19:00’da su üstündeki geçit töreni ile başlıyor. Bundan önce yapılan bir takım konferanslar ve buluşmalar da festival programına dahil sayılsa da, saat 19.00’da Venedik sınırları içinde olmayı başarırsanız hiçbir şey kaçırmayacağınıza emin olabilirsiniz.

Tören sırasında renkli gondollar tüm görkemleriyle kanallara açılırken, her bir gondol üzerinde de usta sanatçıların ellerinden çıkma maskeler ve kostümler göze çarpıyor. Rio de Cannaregio kanalı üzerinde gerçekleşen açılış, bu kanalı dev boyutlarda ve ıslak bir podyuma dönüştürüyor da diyebiliriz. Dans ve müziğin en keyifli şekilde eşlik ettiği bu keyifli organizasyon halka açık ve ücretsiz. Festival ruhuna kendinizi daha iyi hazırlamak isterseniz, işe 2018 açılış galasından videoları izlemekle başlayabilirsiniz.

Festa Veneziana İkinci Bölüm (9 Şubat 2020 Pazar)

İlk günkü su gösterilerini kaçıranlar ya da tadına doyamayanlar için, etkinlik Pazar günü de devam ediyor. 10.30 ile 13.00 saatleri arasında, bu kez gün ışığıyla gösterileri izlemek gerçekten başka bir keyif. Gecenin ışıltısı ortadan kayboluyor olsa da; özellikle fotoğraf çekmek isteyenler için daha berrak manzaralar ortaya çıkıyor. Üstelik saat 12.00’de ilgilenenler için şarap eşliğinde klasik Venedik yemeklerini tatma fırsatı da var.

Festa delle Marie (15 Şubat 2020 Cumartesi)

Eğer etkinlikten başınızın döneceği yoğun bir festival programı arayışındaysanız, sizin gününüz 15 Şubat.

8 ve 9 Şubat’taki su gösterilerinin bitiminde bir sonraki Cumartesi’ye kadar çok daha lokal aktiviteler var. Ancak tarihler 15 Şubat’ı gösterdiğinde tüm festival önünüze seriliyor.

İlk ve en önemli etkinlik Festa delle Marie. Saat 14.30’da başlayan gösterilerde 12 genç kadının korsanlardan kurtuluşu tiyatral biçimde sergileniyor. San Pietro’da başlayan şov saat 16.00’da San Marco Meydanı’na taşındığında, 12 Marie’nin her biri halkla tanıştırılıyor.

Seçilen 12 genç kız arasına girebilmek de, bu genç kızların kurtuluşunu izleyebilmek de festival boyunca sahip olunan büyük ayrıcalıklar. Aynı gün saatler 16.30’u gösterdiğinde ise, festival sonuna kadar şehirde sergilenecek canlı müzik gösterileri de farklı meydanlarda hayat bulmaya başlıyor.

The Official Lunatic Dinner Ball – Çılgın Akşam Yemeği Balosu (15-25 Şubat 2020)

The Official Lunatic Dinner Ball - Çılgın Akşam Yemeği Balosu (23 Şubat - 5 Mart 2019) Venedik Karnavalı

Venedik Karnavalı’na katıldığınızı iddia ediyorsanız, 15 Şubat’tan itibaren düzenlenmeye başlanan bu balolardan birinde bulunmuş olmalısınız. Tek sorun balo ücretlerinin 500 euro olması! Evet kur farkı da hesaba katıldığında, son derece iddialı bir rakam ortaya çıkıyor; ancak buna rağmen ilk gece için bilet bulmanız şimdiden imkansız. Biletlere gösterilen korkunç bir ilgi var.

Yemekler saat 21.00 olduğunda başlıyor. Herhangi bir gıda alerjiniz varsa, önceden belirtmeniz halinde sizin için alternatif bir menü oluşturuluyor. Ca Vendramin Calergi adındaki sarayın balo salonunda gerçekleşen etkinlik, dress code yani giriş için uygun kıyafet gerektiriyor. Baloda maske kullanmanın şart olduğunu belirtmeye gerek bile yok.

Atelier Pietro Longhi isimli moda tasarım atölyesi, kostüm için işaret edilen tek adres. Balo salonuna ise, tren garından 15 dakika ya da Roma Meydanı’ndan 10 dakika yürüme mesafesi ile ulaşabilirsiniz. Mekana özel olarak ayrıca, su üzerinde ilerleyen servisler ücretsiz olarak çalışıyor. Servis saatleri Pazar’dan Perşembe’ye her 20 dakikada bir ve Cuma Cumartesi için her 10 dakikada bir sıklıkta yakalanabilir.

Fiyatların yüksekliği nedeniyle, festival harcamalarından bağımsız olarak, neredeyse bir maaşınızı bu akşam yemeğine harcamanız gerekecek olsa da, gerçek bir soylu gibi gösterişli kıyafetler içinde sarayda akşam yemeği yemenin bir bedeli olmalı öyle değil mi? Bu özel geceler boyunca aynı zamanda casino imkanı da şansını denemek isteyenler için açık tutuluyor.

Ailece seyahat edenler için; 18 yaşından küçüklerin baloya, yemeğe ya da casinoya alınmadıklarını da belirtmiş olalım.

En İyi Maske Yarışmaları (16 -24 Şubat 2020)

Günde iki kez düzenlenen maske ve kostüm yarışmalarına katılmak da, onları izlemek de son derece keyifli. Aslında etkinlikler 23 Şubat’ta düzenlenen büyük finale kadar sürüyor; ancak 24 Şubat tarihinde de çocuklar için düzenlenen özel bir bölüm var.

Siz de tek başınıza ya da çocuğunuzla birlikte bu yarışmalara katılmak isterseniz, San Marco Meydanı’nda sıraya girmeniz ve podyuma çıkmanız gerekecek. Tabii öncesinde, etkinliğin resmi internet sitesinde bir katılım formu doldurmanız da şart koşuluyor.

The Flight of the Angel – Meleğin Uçuşu (16 Şubat 2019 Pazar)

Gelelim Venedik Karnavalı’ndan aklınıza kazınacak en özel anlardan birine… Festivalin kalbi olan San Marco Meydanı’nda Stefano Nicolao tarafından dizayn edilen özel kostümü içerisinde bir melek, meydandaki çan kulesinden atlayarak halkın arasına karışıyor.

2020 için bu isim, 2019’daki Festa delle Marie etkinliğindeki 12 genç kızdan biri olarak seçilmiş durumda.

Geleneksel olarak bu şekilde gerçekleştirilen uçuş sembolik, ancak yerli halkın buna kattığı anlam tartışılmaz. Bu arada etkinlik “Meleğin Uçuşu” olarak hatırlansa da, Türk turistlerin burada kendilerinden bir parça bulmaları mümkün. Ne de olsa, görkemli gösteri her yıl yeniden canlandırılsa da ilk uçuşun 16. yüzyılda Türk bir akrobat tarafından gerçekleştirildiği söyleniyor.

The Eagle Flight – Kartalın Uçuşu (23 Şubat 2020 Pazar)

Takvimler 3 Mart 2019 Pazar’ı, saatler ise 11.00’i gösterdiğinde; tıpkı Meleğin Uçuşu’ndaki gibi keyifli geçecek bir saatlik süre için tüm Venedik halkı yine San Marco Meydanı’nın yolunu tutacaktır.

Yine Meleğin Uçuşu gösterisinde olduğu gibi, meydanda bulunan St. Mark Bazilikası’na ait çan kulesinden gerçekleştirilecek olan sembolik atlayış her sene farklı bir cesaret timsalinin kanatlarında hayat buluyor. Örneğin 2018 yılındaki festivalde bu ünlü isim, Diesel CEO’su Renzo Rosso’dan başkası değildi. 2019 için ise kartalın kim olacağı bilgisi halen gizemini korumaya devam ediyor.

Flight of the Donkey – Eşeğin Uçuşu (23 Şubat 2020 Pazar)

23 Şubat 2020 Pazar günü neredeyse tüm halkın Kartalın Uçuşu’na ilgi gösterdiği bir gerçek. Ancak aynı saatlerde, yani saat 11.00 sularında Mestre’de de Eşeğin Uçuşu var.

Ferretto Meydanı’nda düzenlenecek olan ve saat 13.00’e kadar sürmesi beklenen bu versiyonu tek bir koşulda tercih edin. Eğer halihazırda önceki yıllarda Kartalın Uçuşu gösterisinde bulunduysanız değişiklik isteyebilirsiniz. Onun dışında mutlaka şehrin ana meydanındaki yerinizi almış olun, bizden söylemesi.

The Svolo del Leon – Aslan Uçuşu (25 Şubat 2020 Salı)

Geldik uçuşların sonuncusuna. Aynı zamanda festivalin kapanış gününe denk gelen Aslan Uçuşu, saat 17.00’de San Marco Meydanı’nda başlıyor.

Venedik şehrinin sembollerinden biri aslan figürü, altın işlemeli bir bayrakla dev bir kalabalık eşliğinde meydanın ortasındaki yerini alırken, hem Venediklilerin hem de festival için şehirde bulunan turistlerin bu gösteri eşliğinde 2021 yılına kadar festival ruhuna veda etmeleri gerekecek.

Şimdiden 2020 programını yapmak isteyenler ise, 8 Şubat 2020 ile 25 Şubat 2020 tarih aralığını ajandalarına not almalarında büyük fayda var.

Aslan Uçuşu’nda 12 genç kızdan oluşan Marie topluluğu da hazır bulunarak bayrağı yakalayacak. Tüm bu sahnelerden sonra bir sonraki yıl Venedik’te olmak istememeniz zaten söz konusu değil.

Venedik Karnavalı Nerede?

Venedik Karnavalı Nerede?

Venedik, İtalya’nın en gözde ve en çok turist ağırlayan şehirlerinden biri olabilir; ancak asla en büyük şehri değil. Dolayısıyla Venedik Karnavalı de son derece kontrol edilebilir bir alana yayılıyor.

Venedik’e önem katan kanalları ve adacıklardan oluşması olduğu için, kendinizi festival ruhuna kaptırarak çılgın kalabalıkları takip etmeniz gerekecek. Venedik’te neredeyse tüm yollar San Marco Meydanı’na çıkıyor ve tüm halka açık etkinlikler de burada düzenleniyor. Dolayısıyla navigasyon bakımından oldukça şanslısınız.

Turizm ofislerinden de Venedik’i yaya olarak keşfetmek için gereken detaylı bir haritayı 3 euro karşılığında temin edebilirsiniz.

Şehirde kullanacağınız tüm toplu taşıma biletlerini ise daha yola bile çıkmadan web üzerinden satın alabiliyorsunuz. Bunlar daha çok “city pass” adı verilen ve farklı segmentlerde satışa sunulan şehir içi kullanım kartlarına dahil ediliyor. Havalimanı transferi de bu bilet hizmetine dahil olabiliyor. Kimi üst düzey segmentlerin içine, kanal turu bile dahil edilebilir.

Venedik için tercih edebileceğiniz ulaşım yollarını ise aşağıda bulabilirsiniz:

Hava Yolu: Başkent Roma ya da alışveriş cenneti Milano kadar sık olmasa da, Venedik’te bulunan Marco Polo Havalimanı’na da sefer düzenleyen firmalar mevcut.

Belirtmeye gerek bile yok ama Şubat ayındaki karnaval ve hemen öncesine denk gelen Sevgililer Günü nedeniyle bu dönemde seferlerde de sayı ve  doluluk olarak patlama yaşanıyor. Doğrudan ya da aktarmalı olarak yapılabilen hava yolculukları için en az iki buçuk saatlik bir süreyi gözden çıkarmanız şart.

Demir Yolu: İtalya’da tren ile taşımacılık sistemi son derece gelişmiş olduğundan Roma ya da Milano üzerinden demir yolu aktarması kullanmak yaygın bir seçenek. Fiyatlar da bu sayede bir nebze daha avantajlı hale geliyor.

Roma’dan Venedik trenle 3,5 saat kadar sürerken Milano daha yakın. Bu şehirden başlatılan tren yolculuğunun süresi yalnızca 2,5 saat. Fiyat olarak da bulunduğunuz yere göre 30-40 euro kadar bir ücreti gözden çıkarmalısınız.

Venedik Karnavalı Etkinlik Mekanları Hangileri?

Venedik haritasının çok da zorlayıcı olmadığından bahsetmiştik. Sadece Venedik şehir merkezinde kalarak etkinliklerin yüzde doksanına hakim olmak mümkün. Hatta başka bir deyişle, San Marco Meydanı sınırları içinde kendinize minik bir alan yaratıp oradan hiç kıpırdamamak lehinize olur.

Ancak Venedik’e kadar gelmişken Burano ve Mestre gibi alternatif yerleşimler de festival programları dahilinde sizi bekler. Buralara ulaşmak için ise, elbette toplu taşımaya ihtiyacınız olacak. Hangi mekanın hangi etkinliğe ev sahipliği yaptığını, aşağıdaki başlıklardan not alabilirsiniz. Hiçbir etkinliği kaçırmamak için, özveri göstermek de şart.

San Marco Meydanı Venedik, İtalya

San Marco Meydanı

Burada düzenlenen etkinliklerin başında üç ünlü uçuş geliyor. Aslan Uçuşu, Meleğin Uçuşu ve Kartalın Uçuşu gösterilerinde mutlu birer seyirci olabilmek için San Marco’daki yerinizi almalısınız.

Ayrıca maske ve kostüm yarışmaları da burada düzenlenecek. Her gün yapılan elemelerin yanı sıra yarı final ve final gibi basamaklar da San Marco’da.

Festivalin son günlerinde ise bu kez çocukların kostüm ve maske yarışlarına şahit olabilirsiniz.

Ödül töreni de yine bu tarihi meydanda düzenlenecek.

San Marco Meydanı Venedik, İtalya

Giuseppe Garibaldi Caddesi

Her yıl olduğu gibi 2020 yılındaki Venedik Karnavalı için de en ilgi çekici geçit töreni değişmiyor. Her biri birer Maria olarak ifade edilen genç kızların kurtarılmasını konu alan şovlar; tüm caddeyi saracak.

Geçitin son durağı ise elbette yine San Marco Meydanı. Bu iki etkinlik alanı arasında çılgın kalabalıklar eşliğinde yol alacağınız bir yürüme mesafesi mevcut.

Rio di Cannaregio Venedik, İtalya Venedik Karnavalı

Rio di Cannaregio

Şehrin en kuzeyinde yer alan bu tarihi kanal, açılış gösterilerinin de adresi olacak. 16 Şubat 2020 Cumartesi akşamı saat 19.00’da düzenlenen açılışı kaçırırsanız, şansınızı ertesi gün öğle saatlerinde tekrar deneyebilirsiniz. Kanal hem gece karanlığında, hem de gün ışığında hiç ummayacağınız kadar muhteşem manzaralar sunuyor.

San Polo

San Polo, bölgede sahip olduğu buz pisti ve tarihi yapıları ile öne çıkan bir alan. Burası ayrıca, festival boyunca düzenlenen rehberli turlara da ev sahipliği yapacak.

Turlarla ilgili 21-28 Şubat 2020 tarih aralığını bir kenara not etmelisiniz. Rehberli turlarda farklı dil seçenekleri mevcut ve tamamı ücretsiz. Saat 14.30’da İtalyanca, 15.00’te Fransızca ya da 15.30’da İngilizce olarak düzenlenen turlara katılma şansınız var.

Mestre

Mestre’de bulunan Ferretto Meydanı, festival ruhunun şehir merkezinden sonra en yoğun yaşandığı yer olabilir. Bildiğiniz gibi, Kartalın Uçuşu’na alternatif olarak düzenlenen Eşeğin Uçuşu burada gerçekleştiriliyor.

Bunun dışında, Mestre’deki etkinlikler arasında bol bol canlı müzik ve sokak dansları var. Mestre, pahalı etkinliklerden hoşlanmayan ve bunun yerine sokakta halkın arasına karışmayı yeğleyenler için de ideal.

Burano, Venedik, İtalya

Burano

Venedik’e kadar gelip de Burano’ya geçmemek hangi mevsim ve koşullar olursa olsun kabul edilemez.

20 Şubat 2020 günü, festival tüm sahne şovları, sokak dansları ve canlı müzikleri eşliğinde buraya taşınacağı için bu tarihi kendinize hedef olarak belirleyebilirsiniz.

Campaltino

3 Mart 2019 günü saatler 15.00’i gösterdiğinde bu kez Compaltino’da çok daha lokal bir eğlence ile karşılaşabilirsiniz.

Yabancı turistler ne yapıyor bilinmez ama yerlilerin burada çok eğlendikleri kesin. Siz de programınızı önceden organize ederek, gezi rotanıza Compaltino’yu da ekleyebilirsiniz.

Venedik Karnavalı İçin Nasıl Bilet Alınır? Bilet Fiyatları Ne Kadar?

Venedik Karnavalı İçin Nasıl Bilet Alınır? Bilet Fiyatları Ne Kadar? Venedik'te Görülmesi Gereken Yerler.

Venedik Karnavalı, dünya genelinde ilçelere atfedilen tüm festivallerde olduğu gibi ücretli ve ücretsiz aktivitelerin bir karmasından oluşuyor. Söz konusu festival dönemi olunca, şehirde her bir mekanda, konaklama tesisinde ve sosyal ihtiyaçta son derece yüksek fiyatlarla karşılaşmanız kaçınılmaz. Bu sebeple, festival havasını solumak tüm turistler için neredeyse ücretli hale geliyor. Neyse ki tüm bu harcamaların üzerine, meydanlara giriş ya da sokak etkinliklerine katılım için ek bir ücret ödemenize gerek yok.

Toplu taşıma gibi gün içinde karşınıza çıkması beklenen ücretleri ise, Venedik Turizm Ofisi’nin resmi sitesinden aldığınız city pass hizmetine dahil ettirebiliyorsunuz. City pass hizmeti üç modelden oluşuyor; gümüş (silver) derecesini 22 euroya, altın (gold) derecesini 59 euroya ya da platin (platinium) derecesini 71 euroya satın alabilirsiniz. Platin seviyesinde tüm müzeler, havalimanı transferleri, wifi hizmetleri, toplu taşıma araçları ve özel mekanlarda sunulan indirimler var.

Asil ruhlar için alternatif bir etkinlik olarak Gallery Talks (Galeri Söyleşileri) önerilebilir. Dorsoduro’da düzenlenen etkinliklerde bol bol sanat konuşulurken ek bir ücret de talep edilmiyor. Aynı şekilde, San Polo’da İngilizce konuşan bir rehber eşliğinde düzenlenen kültür sanat gezilerinden de ücret alınmıyor.

Eğer geziniz boyunca buz pateni gibi özel etkinliklere katılmak isterseniz, bu kez yetişkinlerden 12 euro ve 12 yaş altı çocuklardan 10 euro olmak üzere ücret talep ediliyor.

Karnaval süresince düzenlenen ve önceden rezervasyon yaptırmayı gerektiren etkinlikler de var ki bunlar hem ücretli hem de son derece pahalı. Bu bağlamda ilk akıllara gelen 500 euro ücreti ile Çılgın Akşam Yemeği Balosu oluyor. Bir akşam için son derece pahalı olan bu gala yemeğine bilet bulmak da şaşırtıcı derecede zor. Bu etkinliğe biletinizi balonun resmi internet sitesi üzerinden alabiliyorsunuz.

Yine biletleri online olarak satışa sunulan ve Türk Lirası cinsinden oldukça yüklü birer harcamaya denk gelen diğer balolar ise aşağıdaki gibi. Her biri farklı bir otelde ya da saray gibi tarihi bir binada düzenlenen etkinlikler için, farklı fiyat seçenekleri bulmanız da mümkün. Balolar genellikle baz bir fiyattan açılıyor ancak içine içki alternatifleri, ek süreler, after partiler ya da konaklama seçenekleri eklenerek fiyatları yükseliyor. Nadiren fiyatlar kostüm kiralamayı da içerirken, çoğunlukla kostüm için ayrı bir ödeme yapılması bekleniyor.Daha detaylı bilgileri etkinlik web sitesinde bulabilir ve satın alma işlemini de gerçekleştirebilirsiniz. Hepsi katılmak mümkün olmaz elbette ama festival zamanı Venedik’e kadar gitmişken bütçenizi bunlardan en az biri için bile olsa kesinlikle zorlamalısınız:

 • Moon Masquarade Carnival Ball (23 Şubat 2019 Cumartesi, kişi başı 290 euro, Hotel Luna)
 • Carnival Mystery Party (23 Şubat 2019 Cumartesi, kişi başı 230 ya da 290 euro, Hotel Gabrielli)
 • The Carnival Party on Grand Kanal (28 Şubat 2019 Perşembe, kişi başı 150 ya da 180 euro, Nigra Lagoon Resort)
 • The Glass Slippers Masquarade Ball (1 Mart 2019 Cuma, kişi başı 90 euro, Santa Chiara Kilisesi)
 • Carnival Party Grand Ball: Hell and Heaven (1 Mart 2019 Cuma, kişi başı 150 euro ile 350 euro arasında değişen fiyatlarla, Palazzetto Pisani)
 • Carnival in Love Grand Ball: Circus of Wonders (2 Mart 2019 Cumartesi, 150 eurodan başlayan fiyatlarla, Palazzo Contarini)
 • Casanova Grand Ball, To Be or Not To Be (2 Mart 2019 Cumartesi, 200 eurodan başlayan fiyatlarla, Palace Ca’Zeno)
 • Carnival Opera Gala Dinner (2 Mart 2019 Cumartesi, 230 eurodan başlayan fiyatlarla, Hotel Gabrielli)
 • Great Baglioni Carnival Party (2 Mart 2019 Cumartesi, 340 eurodan başlayan fiyatlarla, Baglioni Hotel Luna)
 • The Glass Cathedral Carnival Ball (2 Mart 2019 Cumartesi, 340 eurodan başlayan fiyatlarla, Santa Chiara Kilisesi)
 • Mascheranda Grand Ball (3 Mart 2019 Pazar, kişi başı 250 euro ile 1200 euro arasında değişen özel fiyatlarla, Palazzo Pisani Moretta)
 • Venice Carnival Party Cruise (22 Şubat-3 Mart 2019, 100 eurodan başlayan fiyatlarla)

Venedik Karnavalı Hakkında Not Almanız Gerekenler

Karnaval için yola çıkmadan önce not almanız gereken şeyler var. Özellikle fiyatların son derece yüksek bir seviyeyi gördüğü bu özel dönemde, minik tüyolar bütçenize büyük katkı sağlayabilir. Aksi halde sürekli turistik tarifeyle gondol seyahati yapıp, lüks otellerde balolara katılarak geziyi tamamlamanız elbette çok zor. Aşağıdaki önerilere, birer kurtarıcı gözüyle bakabilirsiniz:

 • Gondol konusunda hevesinizi aldıktan sonra, festival boyunca yerlilerle birlikte hareket edin. Traghetto adı verilen bu taşıma araçları, turistik gondollara göre çok daha ucuz. Daha kısa süre kanal keyfi yapabileceksiniz ancak euro cinsinden yapmanız gereken ödemenin de tek haneye kadar düşmesi mümkün.
 • Başta San Marco Bazilikası olmak üzere ücretsiz girebileceğiniz birçok kilise ve tarihi yapı var. Buralardan festival döneminde de ücret talep edilmediği gibi, özel rehberli turlar da yine festivale özel olarak ücretsiz sunulabiliyor. Günü mümkün olduğunca bu tarz ücretsiz aktiviteler ile doldurun.
 • Girdiğiniz mekanlarda bar bölümünü kullanmak akıllıca olur, aksi halde restoran bölümlerine neredeyse iki kat ödeme talep ediliyor. Örneğin kahvaltınızı bir kafede ayakta geçiştirebilirsiniz, ne de olsa gün boyu yapacak çok işiniz var.
 • Hostelde konaklayacaksanız, Rialto pazarından alışveriş yapmak doğru bir seçim. Cichetti adlı Venedik atıştırmalıkları hem doyurucu hem de leziz. Tramezzini adı verilen sandviçlerde yine yarattıkları tat ile mideye ve fiyatları ile de cebe hitap etmeyi başarıyor.
 • Pizza ya da makarna ise, hem bölgenin en önemli yöresel tatları olduğu için kıymetli hem de et ve balığa göre çok daha ucuz. Söz konusu İtalya ise, yemek konusundaki tercih de mutlaka hamur işi olmalı. Sokaklarda banka oturup pizza tüketen insanlar görürseniz de şaşırmayın, hatta uygun bir menü için siz de onların arasına karışabilirsiniz.

Venedik’te Nerede Kalınır?

Hem aşıkları gondol sefasında buluşturan 14 Şubat Sevgililer Günü, hem de tüm dünyanın heyecanla beklediği Venedik Karnavalı aynı dönemin ardışık haftalarına denk geliyor. Bu da ne demek biliyorsunuz; Venedik’te adım attığınız her yer turistlerle dolu olacak! Hem doluluk oranları hem de fiyatlar bu talepten aşırı şekilde etkileniyor.

Venedik konaklamasında tasarruf etmenin yegane yolu çok öncdeden rezervasyon yapmak. Bunun dışında izleyebileceğiniz diğer bir yol ise Padova ya da Mestre gibi alternatif yerleşimlerde konaklamak olabilir.

Tüm acemi turistler San Marco yakınlarındaki pahalı hostellere yöneleceğinden, siz 10 dakika mesafedeki Mestre’yi ya da 30 dakika mesafedeki Padova’yı tercih ederek fark yaratabilirsiniz.

Yine tur şirketleri daha çok zincir otellere yöneldiğinden, büyük otellerdeki rezervasyonlar aylar öncesinden topluca satın alınmış ve tükenmiş oluyor. Bunun yerine daha tenha alternatiflere bakmanızda fayda var. Sonuçta söz konusu festival dönemi olunca, tüm hostel ya da pansiyonların konaklamanız için tüm potansiyellerini ortaya koyacakları çok açık. Bu sayede otele dönüş yolunda buralardaki sanatçıları da izleme ve sokak danslarına katılma fırsatınız da olur.

Mestre aynı zamanda havalimanı otelleri ile de ön plana çıkıyor.

Festival dönemine denk gelen seyahatiniz boyunca konaklayabileceğiniz bazı tesisler ise aşağıdaki gibi:

 • Ai Boteri, Hostel, Venedik
 • Generator Venice, Hostel, Venedik
 • Hotel Danieli, Hotel, Venedik
 • Hilton Molino, Hotel, Venedik
 • Antony Palace, Hotel, Venedik
 • Casa Rosetta for Backpackers, Hostel, Venedik
 • CTG Ostello di Padova, Hostel, Padova
 • Loft Padova, Hostel, Padova
 • Piccolo Hotel Vittoria, Hotel, Padova
 • Anda Venice, Hostel, Mestre
 • Hostel Colombo for Backpackers, Hostel, Mestre
 • A&O Venezia Mestre, Hostel, Mestre
 • Best Western Plus Quid Hotel Venice Airport, Hotel, Mestre
 • Hotel Venice Resort Airport, Hotel, Mestre
 • Green Garden Resort, Hotel, Mestre
 • Sister’s Residence, Hotel, Mestre

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here