Yıl Boyunca İstanbul’daki Etkinlikler

0
516

Büyükşehirde yaşamanın zorlukları olduğu kadar fırsatları da var aslında. Buna verilebilecek en güzel örnek şüphesiz festivaller. Dünya çapında birbirinden ünlü sanatçıyı ağırlayan bu konserlere ülke içinden de oldukça yüksek katılım sağlanıyor. Peki sadece yabancılar mı? Popüler Türk sanatçıları da kültür ve sanat etkinliklerinde yer alıyor ve işin belki de en güzel tarafı günlük hayatın iş ve okul stresinden kaçmak için harika bir yol olması! Hangi şehrimizden bahsettiğimizi anlamışsınızdır, tabi ki İstanbul! İstanbul’da belli bir konsept ile her sene düzenli yapılan etkinlikleri bu yazımızda sizler için derledik. Unutmayın, aşağıda sıraladığımız aktivitelerin çoğunun organizasyonu için  önceden gönüllü başvuruları açılıyor, düzenli takip ettiğiniz takdirde bu etkinliklerin kadrosuna girebilir, daha farklı tecrübeler edinebilirsiniz! Evet, şimdi öğrencisinden beyaz yakalısına İstanbul’daki hangi aktiviteler tercih ediliyormuş, görelim bakalım!

Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri, Şubat

mutfak_gunleri

Türk mutfağını dünyadaki diğer mutfaklarla buluşturan, aynı zamanda Türk aşçılarını da dünyanın önde gelen aşçılarıyla tanıştıran Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri Tüm Aşçılar Federasyonu (TAF) ve Dünya Şefler Birliği (WACS)’nin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan uluslararası bir gastronomi yarışması. Aynı zamanda Türkiye’nin en büyük gastronomi yarışması olan Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri’nde dünyanın her bir yanından ve Türkiye’den katılan şefler bireysel ve ekip yarışmaları kapsamında 75 kategoride yarışıyor ve “işçilik, kompozisyon, sunum ve lezzet” olmak üzere 3 kritere göre değerlendiriliyor. TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen, 30 ülkeden 450’si yabancı olmak üzere 2100 aşçının yarıştığı ve 30,000 ziyaretçiyi ağırlayan etkinlik sayesinde potansiyellerini kullanmak isteyen öğrenciler ve şefler için uluslararası düzeyde bir yarışma imkanı doğuyor. Bu sayede de biz diyelim sarma, siz diyin kebap, birbirinden lezzetli Türk yemeklerimizi tanıtma şansımız oluyor.

!F İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, Şubat – Mart

bagimsiz_film_festivali

Eğer bağımsız film takipçisiyseniz bu festivalin daimi katılımcısı olduğunuza dair hiçbir şüphemiz yok! Özellikle farklı bir perspektif kazandırdığı için bağımsız filmlerin insana olan katkısından bahsetmezsek olmaz. Uluslararası “!f !nspired / Keş!f” yarışması ile sinema dünyasının profesyonellerini davet edip İstanbul’u yenilikçi sinema alanında bir merkez haline getirmek amaçlı çıkılan bu yolda ciddi bir ilerlemenin olduğu aşikar. “!f Türkiye’den Kısalar” isimli bölümü ile yüzlerce genç yönetmeni bir araya getiren !f aynı zamanda “Love & Change / Aşk & Başka Bi’ Dünya” bölümü ile de birbirinden tutkulu filmleri bir paylaşım platformunda buluşturuyor. Bu iki yarışma için de 5000 dolarlık bir ödülle katkıda bulunmak hedeflenmiş. 2002’den beri düzenlediği atölyelerden partilere birbirinden farklı etkinliklerle zengin bir program sunan ve her sene İstanbul dışında Ankara ve İzmir’de de sinema severlere dokunan festival özellikle güncel temalarla 80,000 kişilik izleyici kitlesine ulaştı.

İstanbul Uluslararası Dans Festivali, Mart – Nisan

dans_festivali

Profesyonel dans gösterisi izlemek isteyenlere müjde! Dünyanın dört bir yanından 5000 dans severi ağırlayan İstanbul Uluslararası Dans Festivali, farklı mekanlarda rengarenk performanslara tanıklık ediyor. Zumba, Oryantal, Latin dansları, Roman havası, Sirtaki, Swing, Flamenko, Jazz, Zeybek, Harmandalı dahil envai çeşit dans türüne ait 8 farklı salonda birer saatlik seviyeye göre (başlangıç, orta, ileri, profesyoneller) eğitimler alma fırsatınız olacak! Özellikle profesyoneller için dünyada kendini kanıtlamış ünlü dansçılarla aynı sahneyi paylaşma fırsatı sağlanacak. Sabaha kadar sürecek dans partileri de cabası!

İstanbul Film Festivali, Nisan

film_festivali

İstanbul denince akla ne gelir? Tabi ki İKSV (İstanbul Kültür Sanat Vakfı)! İKSV’in düzenlediği birçok festivalden sadece birisi İstanbul Film Festivali. Bu sene 37.si düzenlenen ve her yıl Nisan ayında iki hafta süreyle hem Avrupa hem de Anadolu yakasında çeşitli sinema salonlarında izlenebilen festival kapsamındaki filmlerin kategorileri ise şu şekilde karşımıza çıkıyor: Türk Klasikleri, Ustalara Saygı, Yıllara Meydan Okuyanlar, Genç Ustalar, Dünya Festivallerinden, Sinema ve Sanatlar, Uyarlamalar, Belgesel Çılgınlığı ve Çocuk Menüsü. İstanbul Film Festivali’nde sadece filmler gösterilmiyor, aynı zamanda festival kapsamında birçok toplantı ve sergi de düzenleniyor.

İstanbul Lale Festivali, Nisan

lale_festivali

“İstanbul’daki Etkinlikler” listemizi İstanbul Lale Festivali ile bitirmemizin tabi ki de bir anlamı var! Lale Devri çocuklarıyız biz şarkısını söylemeyeceğiz elbette, ancak İstanbul bu devre tanıklık etmiş olarak laleyi benimsemiş durumda. Her yıl nisan ayında Emirgan Korusu, Gülhane Parkı, Beykoz Korusu, Yıldız Korusu, Küçük Çamlıca, Büyük Çamlıca, Soğanlı Bitkiler Parkı, Fethipaşa Korusu, Göztepe Gül Bahçesi ve Hıdic Çubuklu Korusu’nu farklı türlerden lalelerle renk cümbüşü içinde görüyoruz. Fotoğraf sergisi, müzik dinletileri, ebrudan heykele kadar birçok lale temalı ürün satışının gerçekleştiği festivalde ebru sanatçıları da performansları ile sanat severlere hitap ediyor. Canlı lale satışı dışında belki de festivalin en keyifli kısmı lale fotoğraflarının yarışıp 50 kişiye ödül verildiği “En Güzel 50 Lale Yarışması”.

İstanbul Müzik Festivali, Mayıs – Haziran

İKSV’nin güzide festivallerinden biri olan İstanbul Müzik Festivali, her yıl birbirinden değerli müzisyeni ağırlıyor. Farklı mekanlarda gerçekleşen konserler dünyanın her yerinden İstanbul’a gelen müzikseverlerin ruhuna dokunuyor. Sadece dokunuyor mu? Bir de doyuruyor tabi! Geniş yelpazesiyle İstanbul Müzik Festivali’nde herkese hitap edecek bir müzik türü bulunuyor! Her yıl mayıs ayında belirlenen farklı bir temaya göre organize edilen festival Borusan Holding sponsorluğunda gerçekleşiyor. Her seneye dair paylaşılan güncel ve geçmiş program kataloglarına İKSV resmi sitesi üzerinden göz atarak fikir sahibi olabilirsiniz. Ruhu doyurmanın en güzel yolu olan müziği iliklerinize kadar hissetmek için bu festivali unutmayın, programlarını inceleme fırsatını kaçırmayın!

İstanbul Shopping Fest, Haziran

alisveris_festivali

Strese sıkıntıya en iyi gelen şey alışveriş! Ama bu festivalin amacı tabi ki de bu değil. Singapur ve Dubai’de düzenlenen Shopping Fest’lere inat yaşasın Kapalıçarşı! Her yıl haziran ayında gerçekleşen İstanbul Shopping Fest Kapalıçarşı dışında İstinye Park, Kanyon, Zorlu Center, Capitol, Akasya, Emaar Square Mall, Palladium, Venezia ve son olarak Forum İstanbul’da düzenleniyor. Evet tüketim toplumu olduk, ancak bunun önünü alamıyorsak bari eğlenelim değil mi? Yemek sohbetlerinden fotoğraf sergilerine, müzik performanslarından çocuk atölyelerine, moda tasarım atölyelerinden dans performanslarına, interaktif grafiti çalışmalarından enerji ve terapi seminerlerine, imza günlerinden radyo yayınlarına, sihirbazlık atölyelerinden aromaterapiye, sanat sohbetlerinden ebru atölyelerine, organik hayata dair söyleşilerden burçlarla ilgili sohbetlere kadar aklınıza gelebilecek her türlü alandan workshoplar sizleri bekliyor!

Uluslararası İstanbul Opera Festivali, Haziran – Temmuz

2010 yılından beri organize edilen ve İstanbul’un tarihi dokusunu kaybetmemiş mekanlarında gerçekleşen Uluslararası İstanbul Opera Festivali için ajandanızın haziran sonundan temmuz başına kadarki bölümünü kapatın deriz! Devlet Opera ve Balesi tarafından düzenlenen festivallerden sadece biri olan Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nde Faust’tan Macbeth’e, Romeo ve Juliet’ten Aşk-ı Memnu’ya kadar birçok klasik eserin alanında profesyonel olmuş yabancı orkestra şeflerinin yönlendirmesiyle seslendirildiği akşamlarda kulaklarınızın pası temizlenecek, mekanlardan yansıyan ses tonları içinizi gıdıklayacak. Dünya üzerinde yeteneğini kanıtlamış birçok bilindik ismin İstanbul’un tarihi izlerinde ağırlandığı gösterileri kaçırmayın. Bale ve modern dans gösterileriyle bir harmoni içinde olan operanın mutlulukla bir ilgisi var kesinlikle!

İstanbul Caz Festivali, Haziran – Temmuz

caz_festivali

Geldik cazın iyileştirici gücünün pompalandığı İstanbul Caz Festivali’ne! Yine İKSV, yine mükemmel bir festival konsepti! Bu sene 25.si başarılı bir şekilde organize edilmiş olan festival müzik severler ile sanatçıları bir araya getirmekle kalmıyor, aynı zamanda Türk sanatçıların çalışmalarını da desteklemeyi hedefliyor. “Ben caz sevmem ki!” demeyin sakın! Çünkü İstanbul Caz Festivali isminde sadece “caz” kelimesini barındırsa bile rock, pop, reggae, blues, funk ve dünya müziği gibi elektronik müzikle cazın birleştiği değişik alanlara da yer veriyor. Çeşitli alanlarda gerçekleşen festival yeşil çimenler üzerinde soul ritimleri dinlerken sıcak yaz günlerinin esintisi oluyor, bahçe ve parklar ile gösteri alanlarının renkli olmasını sağlıyor. Bu seneki geçmiş olsa bile üzülmeyin, en azından festival programlarına bakıp daha önce duymadığınız sesleri keşfetme fırsatınız var! Unutmayın, söz konusu sanatsa hiçbir zaman geç kalınmış sayılmaz!

Chill – Out Festivali, Eylül

Çimenlerde uzanırken doğaya karışmayı hayal edenler, Chill Out’u duymadıysanız çok güzel bir müjdemiz var! Bilenler mutlaka her sene düzenli katılım sağlıyordur. Punk, indie ve lounge müzik hayranı iseniz bir kez daha sevineceksiniz. Şayet eylül ayında İstanbul’da düzenlenen festival sene içinde Bodrum ve Çeşme’de de müzik severlerin beğenisini kazanmanın haklı gururunu yaşıyor. Aralıksız çalan müzikleriyle yeni mekanında daha farklı bir kurguyla organize edilen festivalde dünyanın dört bir köşesinden gelen yetenekleri keşfedeceksiniz. Müziğe tutkulu sanatçıları gördükçe müzikle aranızdaki bağın daha da sağlamlaşacağına adımız gibi eminiz! Eee ne duruyorsunuz? Haydi bilet almaya ve hunharca eğlenmeye!

İstanbul Kokteyl Festivali, Eylül

kokteyl_festivali

Kahve Festivali dedik, içkisiz olur mu? Meyveli özleriyle, birbirinden ferah aromalarıyla kokteyl içmeyi sevmeyen çok az bir kitle vardır eminiz. Bu yüzden kahve festivali kadar hızlı bir şekilde yükselişe geçen İstanbul Kokteyl Festivali de listemizde yer alıyor. Yazın bitimini soğuk kokteyllerle kutlamaya hazır mısınız? Yeni dönem gruplarına yer veren festival hem katılımcılarıyla hem de müzik gruplarıyla özellikle genç kitlenin ilgisini çekiyor. Bu yüzden havadaki gençlik enerjisini daha da hissedecek ve daha çok eğleneceksiniz, garanti veriyoruz. Festivalde hem bu leziz kokteylleri hazırlamayı öğreneceksiniz, bir yandan da müzik dinleyerek hazırladığınız kokteylden iki kat keyif alacaksınız. “Yok ben sadece tadım için buradayım” derseniz de olur! Yeter ki festival ortamını görün, bırakın işin ustaları sizin için hazırlasın, siz de afiyetle için! Tarzınıza ve damak tadınıza göre “benim içkim işte bu” diyebileceğiniz içeceğinizi keşfetmek için adresiniz belli, eylül ayını bekleyin!

Contemporary İstanbul, Eylül

Contemporary

Sanatseverler için iki önemli etkinlik var demiştik, biri Bienal’se diğeri de Contemporary! Sene boyu sabırsızlıkla beklenen Contemporary İstanbul zengin programıyla tüm ziyaretçilerini sanata doydurmak için ant içmiş! Uluslararası birçok galerinin sergilerinin de bulunduğu bu etkinlikte ülkelerin sanatçılarının sanat anlayışı arasındaki farkları tatmaktan haz duyuyor, aynı zamanda sanatın evrensel gücüyle bambaşka duygulara boğuluyorsunuz. Contemporary’de sizleri sadece sergiler beklemiyor, birçok seminer ve söyleşi ile de sanata dair beyin fırtınasının yapılabildiği, sanatın evrensel duyularıyla ilgili bilgiler elde ediyorsunuz. Orta Doğu’sundan Kafkasya’sına, Balkanlar’dan Doğu Akdeniz ülkelerine, Avrupa’dan Amerika’ya tüm dünyaya hitap eden bu etkinliğe bilet satın almak için Contemporary İstanbul’un resmi sitesini inceleyebilirsiniz.

İstanbul (Beyoğlu) Sahaf Festivali, Eylül – Ekim

sahaf_festivali

Eski kitap sayfalarının kokusunu sevenleri bu tarafa alalım! Nostalji seven ansiklopedi çocukları için bu etkinlik çok keyifli geçecek! Günümüzde teknolojinin durmadan gelişmesiyle bambaşka bir dönüşüm içine giren dünyamızda eski kitaplarımızın yerini hızlıca internet kitaplarının aldığı bu dönemde en çok özlediğimiz özümüze, geçmişimize dönmek için çok büyük bir fırsat bu! Beyoğlu Belediyesi’nin her sene düzenlediği eylül ayında başlayan kitap festivali, bir diğer adıyla Beyoğlu Sahaf Festivali, Tepebaşı – TRT binası otoparkında gerçekleşiyor. Sadece İstanbullu değil, Türkiye genelinden birçok önemli sahaf dükkanının açtığı standlarda eski pikaplara, posterlere ve eski dergiler dahil birçok yayına rastlayacaksınız! Sadece Beyoğlu’nda diye festivale küsmeyin, Kadıköy ve Üsküdar’da da benzer konseptte etkinlikler ve kitap günleri düzenleniyor!

İstanbul Kahve Festivali, Eylül – Ekim

kahve_festivali

Tarihi kaydedin! Birbirinden farklı kahve dükkanını keşfedip, değişik aromalı kahveler tatmak için harika bir festival sizi bekliyor olacak! Son dönemlerde artan üçüncü nesil kahve dükkanları sayesinde hem kahve demleme yöntemlerini hem de kahvenin anavatanına dair birçok bilgi edindik. Şimdi bunları biraz daha pekiştirme zamanı! Sadece kahve tadılıyor sanmayın sakın, workshoplar ile kahveye dair en ince detayları öğrenebileceğiniz eğitimler de alabilirsiniz. İstanbul’da başlayıp İzmir ve Ankara’ya da sıçrayan Kahve Festivali ülke çapında virüs gibi yayılıyor ve biz bu yayılma sırasında kahve kokularını almaktan dolayı oldukça mutluyuz! Kahve kokusunu taze kahve çekirdeklerinden almak isteyenler için bu festivali buraya bırakmış olalım biz!

İstanbul Bienali, Eylül – Kasım

İstanbullu sanatseverler için en önemli iki etkinlikten biri İstanbul Bienali! Sene boyu dört gözle beklenen Bienal artık İstanbul kültürüne işlemiş durumda, ayrılamaz bir ikili adeta. 1987’den beri organize edilen Bienal, 30. yılına özel bir proje oluşturdu geçen sene. “Limited Editions” proje ismi altında 30 yıl boyunca düzenlenen her bienalden bir sanatçıyı seçerek proje için özel hazırladığı eserin sınırlı sayıda üretilen baskılarını özel bir sette bir araya getirdi. “Hangi sanatçıların eserleri yer aldı?” derseniz cevabımız şu şekilde: Nevin Aladağ, Taner Ceylan, Halil Altındere, Mark Dion, Francis Alys, Elmgreen & Dragset, İnci Eviner, Ayşe Erkmen, Füsun Onur, Gülsün Karamustafa, Michael Rakowitz, Wael Shawky, Lawrence Weiner, Adrian Villar Rojas ve Akram Zaatari. Projeden elde edilen gelir 2019 yılında düzenlenecek olan 16. İstanbul Bienali’nde dünya prömiyerini yaparak yeni eser üretilmesinde destek amaçlı kullanılacak.

Bonus: İstanbul Tasarım Bienali, Eylül – Kasım

Tabi ki İstanbul Bienali üzerinde o kadar durup Tasarım Bienali’nden bahsetmeden geçmeyecektik! 2012 yılından beri iki yılda bir düzenlenen Tasarım Bienali küresel tasarım sorunlarına çözüm sunar ve proje ile etkinlikler için dinamik bir alan sağlar. Sürekli kendini yenileyen yapısı ile dönüşüm içine giren Tasarım Bienali uzun soluklu ve disiplinli olmasıyla toplumun keşfedilmeyen veya göz ardı edilen noktalarını ön plana çıkarıp yeni dünya koşulları hakkında fikir alışverişi sağlamayı tetikliyor.

Film Ekimi, Ekim

İstanbul demek film demek, film demek Ekim demek. Yani özetle, Film Ekimi demek! Yine İKSV’in halka katkılarından biri olan Film Ekimi adı üstünde Ekim ayında düzenlenen ve İstanbul’la sınırlı kalmayıp Ankara, İzmir, Eskişehir, Edirne, Bodrum ve Diyarbakır gibi diğer şehirlerde de organize edilen bir etkinlik. Ödüllü olan olmayan farklı kategorilerden birçok filmi izleyiciyle buluşturan Film Ekimi isminden oldukça söz ettiren ve sabırsızlıkla beklenen bir etkinlik olmasıyla da önem taşıyor. 2002 yılından beri her yıl itinayla düzenlenen “Sonbahar Film Haftası”nda sergilenecek filmler birkaç ay öncesinden Film Ekimi’nin Twitter sayfasında paylaşılmaya başlıyor, sabırsız film severler için şimdiden söyleyelim! Yoğun ilgi gören filmler için ek seanslar konsa bile bilet bulmanın günümüzde gittikçe zorlaştığı ve orijinal filmlerle dolu Film Ekimi için elinizi çabuk tutmalısınız.

İstanbul Kukla Festivali, Ekim

kukla_festivali

Çocukken izlediğimiz kuklaları hatırlayan var mı? Hayal gücümüzü ne kadar geliştirirdik! Kuklalar nasıl havada kalabiliyor, nasıl hareket ediyor, nasıl konuşuyor, ağızları neden oynamıyor, gibi birçok soru yağmuruna tutuyorduk kendimizi. Yaşımız ilerledikçe öğrendik aslında tek bir kuklacının başının altından çıktığını! Sesini değiştirerek, aynı anda iki veya daha çok kuklayla bize bambaşka senaryolar izlettirerek aslında ne büyük bir yetenek sergiliyorlarmış! Her yıl Rusya’dan, Çin’den ve daha birçok ülkeden 2500’den fazla kuklacıyı ağırlayan İstanbul Kukla Festivali’nde kukla oyunları dışında kağıttan kukla yapımıyla ilgili atölyelere de katılabiliyorsunuz. Türk kuklasının dünya çapında algılanabilmesi ve tüm dünyadaki kukla geleneklerinin Türkiye’de tanınması amaçlanarak organize edilen festival amacına 20 yıldır ulaşıyor. Seneden seneye festivalin gerçekleşeceği zaman değişebiliyor, uyarmış olalım.

İstanbul Tiyatro Festivali, Kasım

tiyatro_festivali

Hazır başlamışken İKSV’den devam edelim… Bu Kasım için 22.si organize edilen İstanbul Tiyatro Festivali Avrupa Yakası ağırlıklı 14 sahnede sergileniyor. Eğitim programları Türkiye’den ve yabancı ülkelerden 100’e yakın sayıda tiyatro, dans ve performansı kapsıyor. Festival programını İKSV’in resmi sitesinden inceleyebilirsiniz. Festivalin asıl amacına baktığımızda ülkeler arasındaki sanatsal açıdan kesişimlerin ve benzerliklerin vurgulandığını görüyoruz. Sonuçta sanat en birleştirici güçtür, değil mi?

Akbank Uluslararası Caz Festivali, Kasım

uluslararasi_caz_festivali

“Şehrin Caz Hali” sloganıyla bildiğimiz Akbank Uluslararası Caz Festivali aslında Türkiye’nin en köklü caz festivali olmasıyla ve şimdiye kadar birçok ödül almasıyla apayrı bir öneme sahip. 1991 yılından beri düzenli olarak dünyanın ileri gelen caz sanatçılarını ağırlayan festival bunun yanı sıra gelecek vadeden genç sanatçı adaylarının da yıldızlarının parlamasında katkı sağlıyor. Atölyeler, film gösterimleri, paneller, dinletiler ve sosyal sorumluluk projeleriyle her alana dokunuyor ve bu çok yönlülük ile daha da kaliteli bir organizasyon haline geliyor. İsmine aldanmayın, sadece klasik ve modern caz yok bu festivalde! Her şeyde iyi olduğu gibi yeni trendleri de takip eden Akbank Uluslararası Caz Festivali diğer müzik türlerini sevenlerin de bayılarak izleyeceği etkinlikler düzenliyor. Akbank Sanat’ın organize ettiği ve Aya İrini Müzesi, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Babylon ve Zorlu Center PSM gibi farklı mekanlarda gerçekleşen festival Dave Holland’dan Kenny Barron’a, Avishai Cohen “Seven Seas”den Charles Lloyd New Quartet’a, Cecil Taylor’dan Joachim Kühn’e, Anthony Braxton’dan Aydın Esen’e  ve Chet Faker’dan Nicholas Payton’a kadar geniş bir yelpaze içinde birçok kuşaktan sanatçıya sahnesinde yer verdi.

Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, Kasım

kitap_fuarı

TÜYAP ve Türkiye Yayıncılar Birliği bir araya gelince samanlık seyran olurmuş! Kitap kurdu olanların sabırsızlıkla beklediği fuar bu! Her yıl düzenlenen Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı yurt içinden ve yurt dışından 650’ye yakın yayınevini ağırlıyor. Her yıl katılımın daha da arttığı ve 800,000’e yakın kitap severin katıldığı fuar yüzlerce imza günüyle 2000 yılından beri TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi ev sahipliğinde gerçekleşiyor. “Okuru Yazarıyla, Yayıncısıyla Buluşturan Fuar” ismiyle yola çıkan fuar günümüzde İstanbul’da kitap dendiği zaman ilk akla gelen fuar oluyor. Her yıl daha da artış gösteren ziyaretçi sayısıyla Avrupa’nın okur fuarları arasında ilk sırada yer alan Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı geleceğin yazarlarını da desteklemesiyle edebiyata olan katkısını gösteriyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz!
Lütfen isminizi yazınız