Ankara’da Gezilecek Yerler: Ankara’da Görmeniz Gereken 101 Yer

0
506260
Ankara Gezilecek Yerler
Ankara Gezilecek Yerler

Ülkemizin başkenti olması bakımından birçok tarihi ve kültürel değeri bünyesinde barındıran Ankara, İç Anadolu Bölgesi’nde yer alıyor. İstanbul’dan sonra en kalabalık ikinci il olan şehrin tarihi, Yontma Taş Devri’ne kadar uzanıyor.

Hititler, Frigler, Lidyalılar ve Romalılardan sonra Selçuklular ve Osmanlıların hâkimiyetine giren Ankara’da; Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Dönemi’nden kalan eserler bulunuyor. Tarihi eserlerin yanı sıra doğal güzelliklere de ev sahipliği yapan Ankara’da gezmekten keyif alacağınız çok sayıda müze hizmet veriyor.

Bizler de bu yazımızda sizlere Ankara’daki gezilecek yerleri listeledik. Ankara’da nereye gidilir? ve Ankara’da ne yapılır? sorularınıza cevap bulabileceğiniz, Ankara’da gezilecek güzel yerler listemizin sizler için faydalı olması dileğiyle…

1) Anıtkabir, Anıttepe

Anıtkabir
Anıtkabir

Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarının yer aldığı Anıtkabir, Atatürk’e olan sevgi ve saygılarını sunmak isteyen herkes tarafından ziyaret ediliyor. Atatürk’ün lahdi Şeref Holü’nde yer alıyor. Aslanlı Yol, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi, İsmet İnönü’nün mezarı, çeşitli heykeller ve kuleler; Anıtkabir’de ziyaret edebileceğiniz yerler arasında bulunuyor.

Anıtkabir 1 Şubat – 14 Mayıs tarihleri arasında 09:00 – 16:30, 15 Mayıs – 31 Ekim tarihleri arasında 09:00 – 17:00, 1 Kasım – 31 Ocak tarihleri arasında ise 09:00 – 16:00 saatleri arasında ücret ödemeden ziyaret edilebiliyor. Anıtkabir hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler ilgili yazımızı okuyabilirler.

2) Kızılay Meydanı ve Güvenpark, Çankaya

Kızılay Meydanı
Kızılay Meydanı

Ankara’nın merkezindeki Kızılay Meydanı, adını meydana bakan bir noktada inşa edilen Türk Kızılay’ı genel merkez binasından alıyor. Ankara’da herkesin buluşma noktası olarak kullandığı meydanda, şehrin Cumhuriyet tarihinin ilk parkı olan Güvenpark bulunuyor.

Parkın içerisindeki Güvenpark Anıtı’nda; Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nda birlikte olduğu arkadaşlarını ve Türk halkının polis ve jandarmaya olan güvenini temsil eden heykeller yer alıyor. Ayrıca anıtta insan zekâsını ve çiftçilerin tarım çalışmalarını betimleyen kabartmalar da mevcut. Ankara’ya geldiğinizde yolunuzun illa ki düşeceği Kızılay Meydanı’na gittiğinizde, adımlarınızı biraz yavaşlatıp bu anıta biraz daha yakından bakmanızı öneririz.

3) Ankara Kalesi, Altındağ

Ankara Kalesi
Ankara Kalesi

Şehrin simgelerinden en önemlisi Ankara Kalesi, Ankara’da mutlaka görülmesi gereken tarihi eserler arasında bulunuyor. Ne zaman yapıldığı kesin olarak bilinmeyen kalenin M.Ö. 5. yüzyılın başında inşa edildiği düşünülüyor.

Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar dönemlerinde tadilatı yapılan tarihi kale, dışarıdan bakıldığında ufak gözükse de içerisi daha büyük bir alana sahip. 110 metre yükseklikteki Ankara Kalesi’nden şehrin panoramik görünümünü izlemek çok keyifli. Ankara Kalesi’nin içerisinde alışveriş yapabileceğiniz turistik dükkânlar yer alıyor. Ankara Kalesi, haftanın her günü 08:30 – 17:30 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.

4) Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Altındağ

Anadolu Medeniyetleri Müzesi
Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara’nın en kapsamlı müzelerinden bir tanesi olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, şehirde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Paleolitik Çağ’dan başlayıp Anadolu’da bulunan eserlere kadar çok sayıda tarihi eseri bünyesinde barındıran müze, Osmanlı Dönemi’nden kalan Mahmutpaşa Bedesteni ve Kurşunlu Han’da hizmet veriyor.

Ankara’da gezilecek yerler listesinde üst sıralarda bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, haftanın her günü 08:30 – 19:00 saatleri arasında ziyarete açık. Müze Kart sahiplerinin ücretsiz olarak gezebileceği müzeye giriş ücreti 150 TL.

5) Kuğulu Park, Çankaya

Kuğulu Park
Kuğulu Park

Şirin mi şirin kuğulara ve ördeklere ev sahipliği yapan Kuğulu Park, Ankara’nın en güzel parkları arasında bulunuyor. Parkın simgesi olan kuğuların yanı sıra 24 farklı kuş türünü barındıran parkta; çocuk oyun alanı, bir adet çeşme, sanat çalışmaları ve Muzaffer Ertoran’ın “Öpüşenler” isimli heykeli ziyaretçilerini selamlıyor. Ayrıca Kuğulu Park’ın içerisinde Türk siyasetçi Tunalı Hilmi Bey’in heykeli de yer alıyor.

6) Seğmenler Parkı, Çankaya

Seğmenler Parkı
Seğmenler Parkı

Kuğulu Park’ın biraz yukarısında yer alan Seğmenler Parkı, Ankara’da geniş bir yeşillik alana sahip olan güzel bir park. 67 bin metre karelik bir alana kurulmuş olan parkta; havuzlar, çocuk bahçesi ve konserlerin verildiği bir amfi tiyatro bulunuyor. Sizler de Ankara yazının sıcağında serin bir yer arıyorsanız, Seğmenler Parkı’nın çimlerinde ağaçların gölgesinde keyif yapabilirsiniz.

7) Atakule, Çankaya

Atakule
Atakule

Ankara’nın simgelerinden olan Atakule, İstanbul’daki Endem Televizyon Kulesi’nden sonra ülkemizdeki en uzun döner platformlu kulesi olma özelliğini taşıyor. Aynı zamanda bir alışveriş merkezi olan Atakule; 1989 yılında ilk açıldığında Türkiye’nin ikinci, Ankara’nın ise ilk alışveriş merkeziymiş.

Ankara’da gezilecek yerler arasındaki Atakule, şehrin panoramik manzarasının izlenebileceği en güzel yerlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Atakule’nin kule kısmına haftanın her günü 10:00 – 22:00 saatleri arasında çıkılıyor. Kuleye çıkış için tam biletler 200 TL, indirimli biletler ise 100 TL’den satışa sunuluyor. Biletlerini internet üzerinden alan ziyaretçilerin hızlı geçiş hakkı bulunuyor.

8) Ankara Botanik Parkı, Çankaya

Ankara Botanik Parkı
Ankara Botanik Parkı

Atakule’nin hemen yakınındaki Ankara Botanik Parkı, 65 bin metrekarelik bir alan üzerinde kurulu. Ankara’da gezilecek doğal yerler arasında bulunan Botanik Park’ta; bir havuz, çocuk bahçesi ve çiçek serası bulunuyor. Parktaki gün batımı ve Atakule manzarasını görmeden Ankara’dan ayrılmamanızı tavsiye ederiz. Ayrıca Behzat Ç. dizisindeki Kafes isimli mekân da Botanik Park içerisinde yer alıyor.

9) Tunalı Hilmi Caddesi, Çankaya

Ankara’nın en popüler caddelerinden olan Tunalı Hilmi Caddesi, adını Kuğulu Park kısmında yazdığımız TBMM üyesi Tunalı Hilmi Bey’den alıyor. Kuğulu Park’ta sırtınızı bu heykele verip yürümeye başladığınızda Tunalı Hilmi Caddesi’ne giriş yapıyorsunuz. Ünlü markaların mağazalarının bulunduğu caddede, sevimli kafe ve restoranlar da hizmet veriyor. Tunalı Hilmi Caddesi’nde yürürken yorulursanız bu güzel mekânlarda kısa bir mola verip soluklanabilirsiniz.

10) Gençlik Parkı, Ulus

Gençlik Parkı
Gençlik Parkı

Ankara’nın tarihi parklarından birisi olan Gençlik Parkı, Cumhuriyetin ilk yıllarında bataklıklarla kaplı olan 28 hektar büyüklüğündeki bir arazi üzerine kurulmuş. 19 Mayıs 1943 tarihinde hizmete açılan Gençlik Parkı’ndaki lunaparkta bulunan, 150 metrelik dönme dolap ve 45 metrelik asansör çoğu kişinin ilgisini çekiyor. Gençlik Parkı’nın içerisindeki havuz ve geniş yeşillik alan da parkın görülmeye değer kısımlarından. Ankara halkı Gençlik Parkı’nda düzenlenen konserlere büyük ilgi gösteriyor.

11) Atatürk Orman Çiftliği (Gazi Park), Yenimahalle

Atatürk Orman Çiftliği, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından parça parça satın alınan arazi, onun talimatı ile kurulan ve Türk tarımına öncülük eden çiftlik olarak karşımıza çıkıyor. 1992 yılında 1. derecede tarihi ve doğal sit alanı olarak tescil edilen Atatürk Orman Çiftliği’nde; Atatürk Evi, Müze ve Sergi Salonu, Gazi Orman Çiftliği Parkı ve Gazi İstasyonu yer alıyor. Eskiden büyük bir hayvanat bahçesine ev sahipliği yapan parkta günümüzde at, keçi, tavşan ve benzeri hayvanlar ziyaretçiler tarafından görülebiliyor.

12) Kocatepe Cami, Kızılay

Kocatepe Cami
Kocatepe Cami

Ankara’nın simgelerinden bir diğeri olan Kocatepe Cami, Mimar Sinan’ın üslubuna bağlı kalınarak inşa edilmiş. 88 metre uzunluğunda dört adet minaresi bulunan caminin ana kısmı, 4 fil ayağı üzerine oturan bir merkezi kubbe ile dört yarım kubbeden oluşuyor. Camideki halı desenleri Afyonkarahisar Ulu Cami’deki halı desenleri örnek alınarak hazırlanmış. Kocatepe Cami’nin gece vakti ışıklandırılmış görüntüsü de en az gündüz görüntüsü kadar heybetli.

Augustus Tapınağı haftanın her günü ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor. Tapınak yaz sezonunda 09:00 – 19:00, kış sezonunda ise 08:00 – 17:00 saatleri arasında ziyarete açık.

13) Ulus Meydanı (Eski Hükümet Meydanı), Altındağ

Ulus Meydanı (Eski Hükümet Meydanı)
Ulus Meydanı (Eski Hükümet Meydanı)

Ankara’nın en önemli meydanlarından Ulus Meydanı, Eski Hükümet Meydanı olarak da biliniyor.  Ulus Meydanı, Cumhuriyet’in ilan edilmesinin ardından  hayata geçirilen imar uygulamaları ile şehir merkezinde oluşturulmuş ilk modern kamusal mekân olma özelliğini taşıyor.

Meydanın merkezindeki Zafer Anıtı, Anıtkabir inşa edilene kadar milli bayram kutlamalarının ve resmi devlet törenlerinin ana yeri olarak kullanılmış. Meydanın çevresindeki 1. ve 2. Türkiye Büyük Millet Meclisi binaları ile Türkiye İş Bankası ve Sümerbank genel müdürlükleri; Ulus Meydanı’nın geçmişte hem siyasi hem de iktisadi açıdan önem taşıdığını gösteriyor.

14) Kurtuluş Savaşı Müzesi (1. TBMM Binası), Altındağ

Kurtuluş Savaşı Müzesi (1. TBMM Binası)
Kurtuluş Savaşı Müzesi (1. TBMM Binası)

Ankara’nın tarihi açıdan önemli bir şehir olduğunu yazımızın girişinde belirtmiştik. Günümüzde Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak hizmet veren 1. TBMM binası bu durumu kanıtlar nitelikte. Ulus Meydanı’nın çok yakınındaki Meclis Binası’nda ilk meclisimiz, Lozan Anlaşması’nın imzalandığı masa ve meclisteki önemli kişilerin odaları sergileniyor.

Kurtuluş Savaşı Müzesi pazartesi günleri dışında haftanın her günü 09:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın en erken ve en önemli örneklerinden birisi olan müze binasına giriş için 60 TL ödemeniz gerekiyor. 18 yaşın altındakiler ve 65 yaşın üzerindekiler müzeye ücretsiz olarak girebiliyor.

15) Ankara Cumhuriyet Müzesi (2. TBMM Binası), Altındağ

Ankara Cumhuriyet Müzesi (2. TBMM Binası)
Ankara Cumhuriyet Müzesi (2. TBMM Binası)

Atatürk ilke ve devrimlerinin doğuşuna tanıklık eden 2. TBMM Binası, günümüzde Cumhuriyet Müzesi olarak hizmet veriyor. Ankara’da mutlaka gezilmesi gereken tarihi yerler arasında bulunan Cumhuriyet Müzesi, 1923 yılında mimar Vedat Tek tarafından, Cumhuriyet Halk Partisi binası olarak inşa edilmiş. Birinci meclis binasının yetersiz gelmesi sebebiyle de Atatürk’ün talimatı ile bina düzenlenerek meclis haline getirilmiş.

Ankara Cumhuriyet Müzesi’ni haftanın her günü 08:30 – 20:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Müze Kart sahiplerinin ücretsiz olarak girebileceği müzeye kartı olmayanların 60 TL ödemesi gerekiyor.

16) Roma Hamamı Açıkhava Müzesi, Altındağ

Roma Hamamı Açıkhava Müzesi
Roma Hamamı Açıkhava Müzesi

Ulus Meydanı’na yakın bir konumdaki Roma Hamamı Açıkhava Müzesi, Ankara’da görülmesi gereken tarihi yerler arasında bulunuyor. Roma Hamamı, 3. yüzyılda Roma İmparatoru Caracalla tarafından Sağlık Tanrısı Asklepios adına yaptırılmış.

Roma Hamamı Ören Yeri, haftanın her günü 08:30 – 19:00 saatleri arasında ziyarete açık. Müze Kart sahiplerinin ücret ödemeden gezebileceği Roma Hamamı Açıkhava Müzesi’ne giriş bileti 40 TL.

17) Augustus Tapınağı, Altındağ

Augustus Tapınağı
Augustus Tapınağı

Augustus Tapınağı’nın M.Ö. 25 – 20 yılları arasında inşa edildiği düşünülüyor.  Roma İmparatoru Augustus’a bağlılık nişanesi olarak yaptırılan tapınağın; Frig tanrıları Kibele ve Men’e adanmış fakat zaman içerisinde aldığı ağır hasarlar sonucunda yıkılmış olan bir kutsal mekânın üzerine inşa edildiği tahmin ediliyor.

Tarihi açıdan büyük önem taşıyan Augustus Tapınağı’nın duvarlarına, imparatorun hayattayken yaptığı işleri anlatan Res Gestae Divi Augusti’nin bir kopyası işlenmiş. Roma’daki orijinal yazıt kaybolunca; bu metnin günümüze ulaşmış olan tek tam kopyası olan anıt tarihçiler tarafından “Ankara Anıtı” (Monumentum Ancyranum)  olarak adlandırılmış.

18) Hacı Bayram Veli Cami, Altındağ

Hacı Bayram Veli Cami
Hacı Bayram Veli Cami

İnşası 1428 yılında tamamlanan Hacı Bayram Veli Cami, Ankara’nın tarihi camileri arasında bulunuyor. İsmini bahçesindeki Hacı Bayram Türbesi’nden alan caminin, ahşap ve ahşap üzerine kalem-işi süslemeleri, çini süslemeleri oldukça dikkat çekiyor. Augustus Tapınağı’nın bitişinde bulunan caminin iki şerefeli minaresi, kare planlı taş kaideli ve silindirik tuğla gövdeli olarak yapılmış.

19) Rahmi Koç Müzesi, Altındağ

Rahmi Koç Müzesi, Altındağ
Rahmi Koç Müzesi, Altındağ

Ankara’nın ilk sanayi müzesi olma özelliğini taşıyan Rahmi Koç Müzesi, Çengelhan ismindeki tarihi bir kervansarayda bulunuyor. Hem binası hem de içindekilerle Ankara’da gezilmesi gereken müzeler arasında yer alan Rahmi Koç Müzesi’nde; 1850’li yıllardan itibaren sanayide kullanılan araçlar çok geniş bir kapsamda sergileniyor.

Pazartesi günleri kapalı olan Rahmi Koç Müzesi’ni salı – cuma günleri 10:00 – 17:00, cumartesi ve pazar günleri 10:00 – 19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye giriş bileti yetişkinler için 80 TL, öğrenciler içinse 40 TL.

20) Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Altındağ

Devlet Resim ve Heykel Müzesi
Devlet Resim ve Heykel Müzesi

Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın en güzel örneklerinden birisi olarak kabul edilen tarihi bir binada bulunuyor. Müzede Osman Hamdi Bey, Abdülmecid Efendi, Şeker Ahmet Paşa, Fikret Mualla, Şevket Dağ, Şefik Bursalı, İbrahim Çallı ve Abidin Dino gibi ünlü sanatçılarımızın orijinal eserleri sergileniyor.

Devlet Resim ve Heykel Müzesi haftanın her günü 09:00 – 19:00 saatleri arasında ziyarete açık. Müze Kart sahiplerinin ücret ödemeden girebileceği müzenin giriş bileti 70 TL.

21) Etnografya Müzesi, Altındağ

Ankara Etnografya Müzesi
Ankara Etnografya Müzesi

Atatürk’ün naaşının Anıtkabir’e nakledilinceye kadar tutulduğu yer olan Etnografya Müzesi’nde, Türk Sanatının Selçuklulardan günümüze kadar devam eden örnekleri sergileniyor. Müzenin içerisinde Anadolu etnografya ve folkloru, sanat tarihiyle ilgili eserleri içeren bir kütüphane de yer alıyor. Etnografya Müzesi’ni haftanın her günü 09:00 – 19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Müze Kart sahiplerinin ücretsiz olarak girebileceği müzenin giriş bileti 50 TL’ye satılıyor.

22) Hamamönü, Altındağ

Ankara Hamamönü
Ankara Hamamönü

Ankara’nın tarihi bir semti olan Hamamönü’nde, 19. yüzyıldan kalan sivil mimarlık örneği evler bulunuyor. Evler restore edilerek güzel bir görünüme kavuşturulan Hamamönü, Ankara’da gezilecek yerler arasında gösteriliyor.

İsmini Oğuzların Bayındır boyu beylerinden Karacabey’in yaptırdığı Çifte Hamam’dan alan Hamamönü, tarihi Karacabey Hamamı’na da ev sahipliği yapıyor. Meydanındaki güzel saat kulesi ve ahşap evleri ile öne çıkan Hamamönü, Ramazan ayı boyunca geleneksel etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

23) Mehmet Akif Ersoy Müze Evi, Altındağ

İstiklal Marşı’nın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un Kurtuluş Savaşı yıllarında Ankara’da ikamet ettiği ev, günümüzde Mehmet Akif Ersoy Müze Evi olarak hizmet veriyor. Hamamönü’nde yer alan müzede, Mehmet Akif Ersoy’a ait cep saati, gözlük, teşbih ve tüfek gibi nesneler sergileniyor. Mehmet Akif Ersoy Müze Evi’ni pazartesi günü dışında her gün 10:00 – 17:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

24) Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, Altındağ

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi
Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi

Ankara’da gezilmesi gereken müzeler arasındaki Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, Ankara Kalesi’ne yakın bir konumda bulunuyor. Arkeolojik eserlerin sergilendiği salonların dışında müzede geçici sergilere de yer veriliyor.

Bilimsel, kültürel ve sanatsal aktivitelerin düzenlendiği Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, pazartesi hariç her gün 10:00 – 18:00 saatleri arasında ziyarete açık. Müzeye girişler için tam bilet 40 TL’ye; öğrenci, öğretmen ve 65 yaş üstündekilerin yararlanabileceği indirimli bilet ise 25 TL’ye satılıyor.

25) Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, Altındağ

Satranç meraklılarının gezmekten keyif alacağı Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’nde, 111 ülkeden 723 satranç takımı sergileniyor. Vakfın kurucusu olan Akın Gökyay’ın satranç koleksiyonu, 2012 yılında Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiş.

Ülkemizdeki tescilli ilk ve tek satranç koleksiyonunu Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’nde görebilirsiniz. Müzeyi pazartesi günü dışında her gün 10:00 – 18:00 saatleri arasında tam bilet için 40 TL, indirimli bilet için 20 TL ödeyerek ziyaret edebilirsiniz.

26) Ankara Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi, Altındağ

Kendi alanında ülkemizdeki ilk müze olma özelliğini taşıyan Ankara Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi, Gazi Üniversitesi Türk Halkbilimi Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Ankara Kalkınma Ajansı’nın ortak katkılarıyla 2013 yılında açılmış.  Meddahlık geleneği, orta oyunu, Karagöz ve Hacivat, köy seyirlik oyunları, ebru sanatı, ıhlamur baskı gibi Türk kültür ve geleneğine ait kültürel değerlerin yaşatıldığı müzeyi pazartesi hariç her gün 09:00 – 17:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

27) PTT Pul Müzesi, Altındağ

Dünyanın farklı yerlerinden derlenen altı bin pula ev sahipliği yapan PTT Pul Müzesi, 2013 yılında açılmış. Ulus’taki müze binasının projesi Avusturyalı Mimar Clemens Holzmeister tarafından çizilmiş. Neo-klasik tarzdaki beş katlı binanın ker katında farklı temadaki pullar gösteriliyor. PTT Pul Müzesi haftanın her günü 09:00 – 17:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.

28) Samanpazarı, Altındağ

Samanpazarı
Samanpazarı

Ankara’nın tarihi dokusunu halen yaşatan Samanpazarı; dar sokaklarındaki antikacıları, bakırcıları ve mobilya satan dükkânları ile öne çıkıyor. Ankara’da gezilmesi gereken yerler arasında bulunan ticari merkez Samanpazarı’na, Ulus Meydanı’ndan Çıkrıkçılar Yokuşu boyunca yürüyerek ulaşabilirsiniz. Samanpazarı aynı zamanda düğün alışverişi yapmak isteyenlerin ilk durağı olarak karşımıza çıkıyor.

29) Ahi Elvan Cami, Altındağ

Samanpazarı’ndaki Ahi Mahallesi’nde konumlanan Ahi Elvan Cami, 14. yüzyılın sonlarına doğru yapılmış. Yıllara meydan okuyan tarihi cami, dört sahanlı bazilikal bir plana sahip. Dış mimarisi bakımından oldukça sade ve gösterişsiz olan Ahi Elvan Cami’nin sanat bakımından en zengin kısımları mihrap, minber ve pencere kanatları olarak karşımıza çıkıyor.

30) CerModern Sanatlar Merkezi, Altındağ

Ankara’daki kültürel ve sanatsal aktivitelere büyük katkı yapan CerModern, Sıhhıye’de konumlanıyor. Çeşitli atölyeler, sergiler, söyleşiler, film gösterimleri ve tiyatrolara ev sahipliği yapan CerModern, pazartesi günü dışında her gün 10:00 – 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. CerModern Sanatlar Merkezi’ne girerken tam bilet için 40 TL, indirimli bilet için 30 TL ödenmesi gerekiyor.

31) Altınpark, Altındağ

Altınpark
Altınpark

Ankara’nın en büyük rekreasyon alanlarından birisi olan Altınpark, Aydınlıkevler Mahallesi’nde konumlanıyor. 1977 yılına kadar golf kulübü olarak kullanılan bu alan, 1985 yılında bugünkü Altınpark olarak düzenlenmiş.

Altınpark’ta yürüyüş, spor, piknik ve çocuk oyun alanları, gösteri amfileri, paten kayma pistleri, çeşitli restoranlar, Türk Sokağı ve Tepe Hanı yer alıyor. Parkta ayrıca, gölet ve bahçeler, üretim sahaları, olimpik yüzme havuzu, mini golf sahası, at tavlası, yaşlılar lokali, kültür merkezi, kına ve düğün salonları gibi eğlence mekânları bulunuyor.

32) Feza Gürsey Bilim Merkezi, Altındağ

Altınpark’ın içerisindeki Feza Gürsey Bilim Merkezi, ülkemizin ilk bilim merkezlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. İsmini ünlü fizikçimiz Feza Gürsey’den alan merkez, 1993 yılında kurulmuş. 48 parça deney ve sergi birimi bulunan merkez, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilköğretim ve lise öğrencileri için tavsiye ediliyor.

Çocuklarınızı bilimsel deneylerle tanıştırmak için çok güzel bir yer olan Feza Gürsey Bilim Merkezi’ni haftanın her günü 08:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Merkeze girişlerde tam bilet için 30 TL, öğrenci ve öğretmenlerin faydalanabileceği indirimli biletler için 20 TL ödemeniz gerekiyor.

33) Ulucanlar Cezaevi Müzesi, Altındağ

Ulucanlar Cezaevi Müzesi
Ulucanlar Cezaevi Müzesi

1925 – 2006 yılları arasında Ulucanlar semtinde faaliyet göstermiş olan Ulucanlar Cezaevi, günümüzde müze olarak hizmet veriyor. Müzede hapse girmiş gazeteci, yazar, şair ve siyasetçilerin ayrıntılı bilgileri sunuluyor. Ayrıca Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde bu kişilerin ailelerinden temin edilmiş olan özel eşyaları ve cezaevinde iken çekilmiş fotoğrafları sergileniyor.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi, pazartesi hariç her gün 10:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Müze Kart’ın geçerli olmadığı müzeye girişlerde tam bilet için 10 TL, indirimli biler içinse 4 TL alınıyor.

34) Pirinç Han, Altındağ

Ankara’nın ilk ahşap hanı olma özelliğini taşımayan Pirinç Han, eski ahşap bir konağın restore edilerek hana dönüştürülmesiyle açılmış. Üç katlı ve avluya sahip olan Pirinç Han, 1985 yılında özgün mimari özellikleri korunarak aslına uygun bir biçimde restore edilmiş. Günümüzde antika dükkânlarına ev sahipliği yapan Pirinç Han’ın giriş duvarında  ünlü şair Faruk Nafız Çamlıbel’in Han Duvarları isimli şiiri yazılı.

35) Ankara Palas, Altındağ

Ankara Palas
Ankara Palas

Ankara Vakıf Oteli olarak da bilinen Ankara Palas, İkinci Meclis Binası’nın tam karşısında konumlanıyor. Cumhuriyetin ilk yıllarında milletvekilleri için bir sosyal tesis ve resmi konuklar için konukevi olarak hizmet veren Ankara Palas, Türk siyasi hayatının birçok önemli olayına tanıklık etmiş. Günümüzde Devlet Konukevi olarak kullanılan tarihi bina, Ankara’da görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor.

35) Ankara Kelime Müzesi, Altındağ

Ankara Kelime Müzesi
Ankara Kelime Müzesi

Ülkemizin ilk kelime müzesi olma özelliğini taşıyan Ankara Kelime Müzesi, yazar Şermin Yaşar tarafından 26 Eylül Dil Bayramı’nda açılmış. Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin tam karşısında yaklaşık bir yıldır hizmet veren müzede kelimeler; sanat, görsel tasarım ve sergiler üzerinden anlatılıyor.

Mustafa Kemal Atatürk’ün üç boyutlu dijital heykelinin de yer aldığı Kelime Müzesi, pazartesi hariç her gün 10:00 – 17:00 saatleri arasında ziyarete açık. Müzeye girişlerde tam bilet için 40 TL, öğrenci bileti içinse 20 TL ödemeniz gerekiyor.

36) Atatürk Konutu ve Demiryolları Müzesi, Altındağ

Kültür ve Turizm Bakanlığı denetimindeki özel müze statüsünde olan ilk kurum olma özelliğine sahip Atatürk Konutu ve Demiryolları Müzesi, Ankara Gar Kompleksi içinde bulunuyor.  Bağdat Demiryolu’nun yapımı sırasında inşa edilen Direksiyon Binası, 27 Aralık 1919 tarihinde Atatürk’ün Ankara’ya gelişinden itibaren Başkomutanlık Karargâhı ve konutu olarak kendisine tahsis edilmiş.

1964 yılında müze olarak düzenlenen konutun giriş katı Demiryolları Müzesi olarak hizmet veriyor. Atatürk Konutu ve Demiryolları Müzesi; cumartesi, pazar ve dini bayramlar dışında hafta içi her gün 09:00 – 12:00 / 13:00 – 17:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret ediliyor.

37) Ziraat Bankası Müzesi, Altındağ

Ulus’ta yer alan Ziraat Bankası Müzesi’nde ülkemizdeki bankacılık sisteminin gelişimini gösteren tarihi objeler sergileniyor. 1981 yılında açılan müze, Türkiye’nin ilk bankacılık müzesi olma özelliğini taşıyor. Ziraat Bankası Müzesi’ni, pazartesi günleri ve resmi tatiller dışında hafta içi ve hafta sonu 10:00 – 17:00 saatleri arasında ücret ödemeden ziyaret edebilirsiniz.

38) Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi, Altındağ

İş Bankası’nın genel müdürlük binası, 2019 yılında müze olarak açılmış. Ulus Meydanı’na yakın bir konumdaki tarihi bir binada hizmet veren, Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi’nde bankacılıkta kullanılan nesneler ve Türk Kurtuluş Savaşı’na ayrılan bölümler bulunuyor. Ücretsiz olarak girebileceğiniz müzeyi pazartesi günü dışında her gün 10:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

39) Ankara Vakıf Eserleri Müzesi, Altındağ

2007 yılında açılan Vakıf Eserleri Müzesi’nde ülkemizin bütün yörelerinden toplanmış olan halı ve kilim örnekleri, şamdanlar, para keseleri, Kur’an’lar, padişah vakfiyeleri, saatler, el yazması eserler, maden işlemeleri hat levhaları ve çiniler sergileniyor. Ankara Vakıf Eserleri Müzesi, pazartesi günü hariç haftanın her günü 08:00 – 17:00 saatleri arasında ücret ödemeden ziyaret edilebiliyor.

40) Arslanhane Cami, Altındağ

Arslanhane Cami
Arslanhane Cami

Ahi Şerafeddin Cami olarak da bilinen Arslanhane Cami, Ankara Kalesi’nin güney ucunda bulunuyor. Ankara’nın en eski tarihi yapılarından birisi olan cami, şehirde gezilmesi gereken yerler arasında gösteriliyor. Camideki Ahi Şerafeddin Türbesi’nin dış duvarındaki aslan heykelinden dolayı bu isimle anılan cami, Selçuklular döneminden günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış ender yapılardan.

41) Altınköy Açık Hava Müzesi, Altındağ

Altınköy Açık Hava Müzesi
Altınköy Açık Hava Müzesi

Köy mimarisini, geleneklerini ve kültürünü örnek alarak oluşturulan Altınköy Açık Hava Müzesi, 500 dönümlük bir arazi içerisinde bulunuyor. Müzenin içerisinde köy kahvesi, muhtarlık, ahırlar, bahçeler ve geleneksel Türk tipi köy evleri yer alıyor. Pazartesi günü hariç haftanın diğer günlerinde 10:00 – 21:00 saatleri arasında ziyarete açık olan Altınköy Açık Hava Müzesi’ne giriş ücreti, öğrenciler için 10 TL iken öğrenci olmayanlar için 20 TL.

42) Çubuklu Barajı, Altındağ

Belediyenin yenilemesi sonucunda çok güzel bir görünüme kavuşan Çubuklu Barajı Rekreasyon Alanı, Ankaralıların yeni gözdesi olma yolunda ilerliyor. Şehrin kalabalığından kaçıp huzur bulmak isteyenler tarafından ziyaret edilen Çubuklu Barajı’nda su kenarında yürüyüş yolları, geniş piknik alanları, etkinlik alanı, kafe ve restoranlar bulunuyor. Doğada vakit geçirebileceğiniz Çubuklu Barajı’nda piknik masaları ve barbekü üniteleri mevcut.

43) Kore’de Savaşan Türkler Anıtı, Altındağ

Kore Savaşı’nda hayatını kaybeden Türk askerlerinin anısına yapılmış olan anıt, 1973’te açılmış. 2000 yılında yenilenen Kore’de Savaşan Türkler Anıtı, Ankara’da görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Ankara, Kore’nin başkenti Seul ile kardeş kent olduğu için, Seul’de Ankara Parkı yer alıyor.

44) Dikmen Vadisi Parkı, Çankaya

Dikmen Vadisi Parkı
Dikmen Vadisi Parkı

Ankara’da gezilmesi gereken parklar arasındaki Dikmen Vadisi Parkı’nda spor ve yürüyüş alanları, kafeler, süs havuzları ve çocuk oyun sahaları bulunuyor. Eskiden gecekondu bölgesiyken yeşil alana dönüştürülmüş olan parkı günümüzde ailecek doğada vakit geçirmek isteyen kişiler ziyaret ediyor. Dikmen Vadisi Parkı içerisinde iki adet cami ve zihinsel engelli okulu yer alıyor.

45) MTA Tabiat Tarihi Müzesi, Çankaya

Ankara’da doğa tarihi, paleontoloji, madencilik, mineroloji ve jeoloji müzesi olarak hizmet veren MTA Tabiat Tarihi Müzesi, şehirde görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ile 1935 yılında kurulan Maden Tetkik Arama (MTA) bünyesindeki MTA Tabiat Tarihi Müzesi, 1968 yılında açılmış. Müzeyi pazartesi hariç her gün 09:00 – 16:30 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

46) Pembe Köşk (İsmet İnönü Evi), Çankaya

Pembe Köşk (İsmet İnönü Evi)
Pembe Köşk (İsmet İnönü Evi)

İsmet İnönü’nün 48 yılını geçirdiği köşk olan Pembe Köşk, sosyal ve kültürel hayatımızdaki ilklerin çoğuna ev sahipliği yapma açısından büyük önem taşıyor. Örneğin, 1927 yılında Ankara’nın ilk balosu burada verilmiş. İlk konserler, ilk sergiler, ilk ilmi toplantıların yapıldığı Pembe Köşk’te; satranç ve bilardo, ata binme yarışmaları da düzenlenmiş.

İnönü Vakfı tarafından Müze Ev olarak düzenlenen Pembe Köşk, her yıl milli bayramlarda ziyarete açılıyor. Ücret ödemeden gezebileceğiniz Pembe Köşk’te; İnönü ailesine ait eşya, madalyalar, Atatürk ile yemek yedikleri oda, İsmet İnönü’nün Atatürk ile bilardo oynadığı masa, İsmet İnönü’nün sahra dürbünü, satranç masası, silahlar ve üniformalar sergileniyor.

47) Eymir Gölü, Çankaya

Eymir Gölü
Eymir Gölü

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin arazisinde bulunan Eymir Gölü, Ankara’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında başta geliyor. ODTÜ Rektörü Kemal Kurdaş’ın özel gayretleriyle ağaçlandırılan Eymir Gölü’nün çevresi günümüzde pek çok bitki ve hayran türüne ev sahipliği yapıyor. Haftanın her günü 05:00 – 22:00 saatleri arasında ziyarete açık olan Eymir Gölü’nde bisiklet kiralayarak gölün çevresini turlayabilirsiniz.

48) Mogan Gölü ve Parkı, Gölbaşı

Mogan Gölü ve Parkı
Mogan Gölü ve Parkı

Ülkemizdeki 15 özel koruma bölgesinden bir tanesini oluşturan “Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesi” içindeki Mogan Gölü, Ankara’nın 20 kilometre güneyinde, Eymir Gölü’nün de içinde bulunduğu bir havzada yer alıyor. Birçok kuş türüne ev sahipliği yapan önemli bir sulak alan olan Mogan Gölü, Ankara’da göl havası almak isteyenlerin uğrak bir noktası. Mogan Gölü etrafına kurulmuş olan Mogan Parkı’nda dinlenme, piknik, eğlence ve spor faaliyetlerini yapabileceğiniz alanlar bulunuyor.

49) Mavi Göl, Mamak

Mavi Göl
Mavi Göl

Mavi Göl, Ankara’ya 12 kilometre uzaklıkta, Samsun yolu üzerinde bulunuyor. İsmini Bayındır Barajı içindeki mavi sulardan alan göl, Ankaralıların şehirden uzaklaşıp piknik yapmak için gittikleri güzel bir yer. Ailecek keyifli bir zaman geçirebileceğiniz Mavi Göl’de çocuk oyun alanı, dumanlı piknik alanı, binicilik tesisi, kayıkhane, ahşap kıyı yolu ve çay bahçeleri bulunuyor.

50) Nuri Pakdil Edebiyat Müze Kütüphanesi, Çankaya

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsis edilen Mustafa Necati Evi’nde 2022 yılında hizmete açılan Nuri Pakdil Edebiyat Müze Kütüphanesi, Mithatpaşa Caddesi’nde konumlanıyor. Yapıya ismini veren ve Kudüs Şairi olarak da bilinen Nuri Pakdil; deneme, oyun, şiir, çeviri ve gezi kitapları türlerinde eserler vermiş olan bir yazar.

Ankara Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi’ne bağlı olarak hizmet veren Müze Kütüphane’de okuma salonları, toplantı salonu, ders çalışma alanları ve çok amaçlı salonlar bulunuyor. Nuri Pakdil’e ait bazı özel eşyaların da sergilendiği yerde tüm hizmetler ücretsiz olarak sunuluyor.

51) Ankara Oyuncak Müzesi, Yenimahalle

Türkiye’nin ilk oyuncak müzesi olan Ankara Oyuncak Müzesi, 20 Nisan 1990 tarihinde açılmış. Ankara Üniversitesi bünyesinde hizmet veren Oyuncak Müzesi’nde eski özgün oyuncaklar ile birlikte ülkemizin dört bir yanındaki arkeoloji müzelerinde sergilenen antik oyuncakların kopyaları sergileniyor.

Cumartesi, pazar ve pazartesi  günleri kapalı olan müzeyi haftanın kalan günlerinde 09:00 – 12:00 ve 13:30 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Müze Kart’ın geçerli olmadığı Ankara Oyuncak Müzesi’ne sadece 2 TL ödeyerek giriş yapabilirsiniz.

52) Meteoroloji Müzesi, Keçiören

Dünyadaki az sayıda meteoroloji müzesinden biri olan Meteoroloji Müzesi, Türkiye’de bu alanda faaliyet gösteren tek müze olma özelliğini taşıyor. İki ana salondan oluşan Meteoroloji Müzesi, ülkemizdeki meteoroloji alanındaki gelişmeleri kronolojik olarak sergilemek amacıyla kurulmuş.

Müzenin ilk kısmında yazılı ve görsel tarihi dokümanlar yer alırken, ikinci bölümde ise meteoroloji biliminde kullanılan yüzden fazla teknolojik alet ve cihaz sergileniyor. Meteoroloji Müzesi hafta içi her gün mesai saatleri içinde randevu alınarak ve rehber eşliğinde ücret ödemeden ziyaret edilebiliyor.

53) Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi, Etimesgut

Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi
Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi

Ankara Havacılık Müzesi olarak da bilinen Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi, Türk Hava Kuvvetleri (THK) tarafından kurulmuş. 18 Eylül 1998 tarihinde Atatürk’ün manevi kızı ve ilk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen’in katılımıyla açılan müzede, açık alanda çeşitli hava araçları sergileniyor. Müzenin kapalı alanında ise 17. yüzyıl Osmanlı figürleri Lagâri Hasan Çelebi ve Hezârfen Ahmet Çelebi tarafından yapılan ilk uçuş denemelerinde kullanılan araçların modelleri ve çeşitli uçakların maketleri yer alıyor.

Türk Hava Kuvvetleri Müzesi; 15 Ekim – 15 Mayıs tarihleri arasında 09:00 – 16:30, 15 Mayıs – 15 Ekim tarihleri arasında hafta içi 09:00 – 16:30, hafta sonu ve resmi tatil günlerinde ise 10:00 – 17:30 saatleri arasında ziyarete açık. Müzeye girerken tam bilet için 60 TL, 18 – 25 yaş arası öğrenci bileti içince 30 TL ödenmesi gerekiyor. Müze Kart’ın geçerli olmadığı müzede, her hafta çarşamba günleri Halk Günü olarak uygulanıyor ve biletler 30 TL’den satılıyor.

54) TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi, Çankaya

TRT Genel Müdürlük Binası içerisindeki TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi, Or-an Mahallesi’nde bulunuyor. Müzede sergilenen tarihi eserlerin yanı sıra yayıncılığın aşamaları ve kuralları uygulamalı bir şekilde görülüyor.

Atatürk Özel Sergisi, Radyo Sergi Salonu, Radyo-Drama Sergi Salonu ve Televizyon Sergi Salonu bölümlerinden oluşan TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi, hafta içi her gün 10:00 – 17:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.

55) Atatürk Orman Çiftliği Müzesi, Yenimahalle

Atatürk Orman Çiftliği’nin hafızasını gelecek nesillere aktarmak için kurulan Atatürk Orman Çiftliği Müzesi’nde geçmişte kullanılan makine ve donanımlar sergileniyor. Çok önemli eserlere ev sahipliği yapan müzede; Çiftlik’te kullanılan ilk dondurma yapım makinesi, şişeleme makineleri, eski fıçılar, eski tarım aletleri ve eski veteriner aletleri yer alıyor. Çeşitli önemli sergilerin de gerçekleştirildiği Atatürk Orman Çiftliği Müzesi, pazartesi ve salı günleri dışında haftanın her günü 08:00 – 17:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.

56) Harikalar Diyarı Parkı, Sincan

Harikalar Diyarı Parkı
Harikalar Diyarı Parkı

Ankara’da çocuklarınızla beraber gezebileceğiniz yerler arasındaki Harikalar Diyarı, toplamda 1 milyon 320 bin metrekarelik kullanım alanıyla ülkemizin ve tüm Avrupa’nın en büyük parkı olarak karşımıza çıkıyor. Ankara’nın en eğlenceli noktalarından birisi olan Harikalar Diyarı, masal karakterlerinin renkli heykelleri, yeşil alanları ve doğa ile iç içe geçen dokusuyla ziyaretçilerini büyülüyor. Ücretsiz olarak girebileceğiniz park yazın 07:00 – 20:00, kışın ise 09:00 – 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

57) Cin Ali Müzesi, Çankaya

Yazar Rasim Kaygusuz’un çocuklara okumayı kolayca öğretmek için hazırladığı öykü kitaplarının çizgi karakteri olan Cin Ali, bu müzede sizlerle buluşuyor. 2019 yılında açılan Cin Ali Müzesi, on bir bölümden oluşuyor.

Cin Ali sergilerinin yanı sıra kütüphane, müze dükkânı ve kafeterya da bulunan müzeyi pazartesi günleri hariç her gün 10:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Müze giriş ücreti yetişkinler için 75 TL, öğrenciler, öğretmenler ve 65 yaşın üzerindekiler için 50 TL, 5 – 12 yaş arasındaki öğrenciler için 35 TL olarak belirlenmiş.

58) Kurtuluş Parkı, Çankaya

Ankara’nın en bilinen parklarından birisi olan Kurtuluş Parkı’nın ismi eskiden bağlı olduğu Kurtuluş Mahallesi’nden geliyor. Şehirdeki eski parklar arasındaki Kurtuluş Parkı’nda; piknik alanları, çocuk oyun alanı, havuz ve yürüyüş yolları bulunuyor. Kiralayarak masa tenisi oynayabileceğiniz alanların da yer aldığı Kurtuluş Parkı, Ankara’da gezilmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

59) Çansera Kent Bahçesi, Çankaya

Çansera Kent Bahçesi
Çansera Kent Bahçesi

Çukurambar semtinde bulunan Çansera Kent Bahçesi, Ankara’da gezilmesi gereken parklar arasında yerini alıyor. 2013 yılında açılan bahçenin adı, Uğur Mumcu’nun ölümünün 25. yılında Uğur Mumcu Parkı olarak değiştirilmiş. Ankara’nın merkezindeki 90 dönümlük bir alana kurulu olan parkta Uğur Mumcu anıt heykeli, basketbol sahaları, yürüyüş parkuru, ponypark, kafeler ve restoranlar bulunuyor.

60) Aqua Vega Aquarium, Mamak

Avrupa’nın ikinci, ülkemizin ise en büyük tünel akvaryumuna sahip olan Aqua Vega Aquarium, 2011 yılında hizmete açılmış. Akvaryumda tatlı su ve deniz suyu akvaryumlarının yanı sıra, 30 tür sürüngen sergileniyor. İki kattan oluşan Aqua Vega’nın ilk katında; adrenalin dünyası, kafe ve hediyelik eşya reyonları, tuz mağarası, dalış okulu, pet shop, bilet gişesi, fotoğraf çekim alanı, akvaryumlar, koi balıkları, deniz kabukları müzesi ve akvaryum restoran bulunuyor. İkinci katta ise tünel akvaryum, amfi alanı, aqua cafe ve dokunma havuzu yer alıyor.

Çocuklarınızda beraber ziyaret edebileceğiniz Aqua Vega Aquarium, hafta içi 10:00 – 20:00, hafta sonu ise 11:00 – 21:00 saatleri arasında ziyarete açık. Akvaryuma giriş bileti yetişkinler için 195 TL, 18 yaşın altındaki öğrenciler için 160 TL. Biletler internet üzerinden alınırsa indirim uygulanıyor.

61) Akköprü, Yenimahalle

Akköprü
Akköprü

Ankara’nın tarihi köprülerinden Akköprü, İstanbul Yolu üzerinde yer alıyor. 1222 yılında dönemin Ankara Valisi Kızıl Bey tarafından yaptırılan Akköprü; Osmanlı döneminde kervanların, askere ve hacca giden insanların yola çıktıkları nokta olarak kullanılmış. 1959 yılında kentsel sit alanı olarak tescillenen köprü günümüzde sadece yayaların kullanımına açık.

62) Esertepe Vadisi Parkı, Keçiören

Ankara’nın kuzeyindeki Esertepe Vadisi Parkı, Ankara’nın en yüksek noktalarından birine kurulmuş. 2015 yılında açılan parkın içerisinde piknik ve spor alanları, çocuk oyun alanı, havuz, mini futbol ve basketbol sahası gibi alanlar bulunuyor. Ankara’nın görülmesi gereken yerlerinden Esertepe Parkı’nda kafeler ve restoranlar hizmet veriyor.

63) Ankara Bağ Evi, Keçiören

Ankara’nın sivil mimari özelliklerini taşıyan Bağ Evi, 2007 yılında müze olarak açılmış. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları listesinde 2. dereceden kültürel varlık olarak tescilli olan ev bağ evi yaşamını yansıtan bir anlayışla döşenmiş. Bağ Evi’nde yemek, oturma ve yatak odaları, bakır sinili yer sofrası, sedirler, hezaren sandalyeler, pirinç karyola, işlemeli keten perdeler gibi mobilya ve mefruşatlar sergileniyor.

64) Atatürk Botanik Bahçesi, Keçiören

Keçiören’in güney girişindeki Atatürk Botanik Bahçesi, çok sayıda bitkiyi ve yürüyüş parkurunu bünyesinde bulunduruyor. Atatürk Bahçesi olarak da bilinen park, Ankara’nın gezilmesi gereken yerlerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. 42.600 metrekarelik bir alana sahip olan parkta Ankara’nın temiz havasını soluyabilirsiniz.

65) Estergon Kalesi, Keçiören

Estergon Kalesi
Estergon Kalesi

Macaristan bulunan Estergon Kalesi’nin bir replikası olarak inşa edilen Estergon Kalesi, bir kültür merkezi olarak hizmet veriyor. Restoranlara ve çarşıya ev sahipliği yapan beş katlı bina 10:00 – 22:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor. Ankara manzarasını yüksek bir noktadan izleme imkânı bulacağınız Estergon Kalesi, şehirde gezilecek yerler arasında bulunuyor.

66) Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı

1998 yılında 18 dönümlük arazi üzerine kurulmuş olan Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı’nda 90 çeşit hayvan yaşıyor. Çocuklarınızla birlikte gezmekten keyif alacağınız parkta; evcil hayvanlar, kuş evi, kapalı akvaryum, şelaleli havuz ve dumansız piknik alanı bulunuyor. Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı, 10:00 – 22:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.

67) Ihlamur Vadisi, Keçiören

Ankara’da çocuklarınızla birlikte ziyaret edebileceğiniz Ihlamur Vadisi, ismini parktaki ıhlamur ağaçlarından alıyor. İçerisinde koşu yolu, bisiklet yolu ve üzeri pergole ile kapalı 32 metre uzunluğunda amfi tiyatro barındıran parkta; su, ışık ve müzik gösterisinin yapıldığı ıslanma havuzu da bulunuyor. Ihlamur Vadisi’ndeki Türk Tarihi Açık Hava Müzesi’nde Orhun anıtları ve Kırgız-Türk Hanı Er Manas’ın anıtı yer alıyor.

68) Deniz Dünyası, Keçiören

Keçiören Ihlamur Vadisi’ndeki Deniz Dünyası, Ankara’da ailecek gezilecek yerler arasında bulunuyor. Ülkemizin eğitim veren ilk ve tek akvaryumu olan Deniz Dünyası’nda deniz balıkları, tatlı su balıkları, timsahlar ve kaplumbağaların yaşıyor. Engelli çocuklara yönelik dokunma havuzları da bulunduran tesisi haftanın her günü 09:00 – 20:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

69) Keçiören Şelalesi

Şehrin gürültüsünden uzaklaşıp su sesini dinleyebileceğiniz Keçiören Şelalesi, en büyük yapay şelalelerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Keçiören Şelalesi, 27 metre boyunda ve 180 metre genişliğinde. Şelalenin üst kısmında hizmet veren kafeden Ankara manzarasını izleyebilirsiniz.

70) Göksu Parkı, Etimesgut

Göksu Parkı
Göksu Parkı

Susuz Göleti üzerine kurulu olan Göksu Parkı, Ankara’nın en büyük parklarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. İsmini bulunduğu Göksu Mahallesi’nden alan parkın peyzajında yaklaşık 80 adet farklı bitki türü kullanılmış.

Mavi ile yeşilin bir arada olduğu Göksu Parkı’nda sosyal ve kültürel tesislerin yanında plaj voleybolu oynamaya yönelik sahalar, göleti saran ahşap yürüme iskeleleri, kuşbakışı seyir olanağı sağlayan deniz feneri ve tekne barınakları da bulunuyor.

71) Atatürk Müzesi ve Okuma Evi, Etimesgut

Hem müze hem de çalışma alanı olarak kullanılan Atatürk Müzesi ve Okuma Evi, Ankara’da çocuklarınızla beraber ziyaret etmeniz gereken yerlerden bir tanesi. Giriş katındaki kütüphanede okuma yapabileceğiniz binanın üst katı müze olarak kullanılıyor. Atatürk’ün kıyafetlerinin sergilendiği müzede Atatürk’ün ve annesi Zübeyde Hanım’ın balmumumdan yapılmış heykelleri bulunuyor. Atatürk Müzesi ve Okuma Evi’ni ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

72) 30 Ağustos Zafer Parkı, Yenimahalle

Beştepe’deki Zafer Parkı, 2019 yılında ziyarete açılmış. Doğallık teması kullanılan parkın giriş kapısı ve içerisindeki heykeller ahşaptan yapılmış. 30 Ağustos Zafer Parkı’nın içerisinde çocuk oyun alanı, spor alanı, kafeterya, bisiklet ve yürüyüş yolu bulunuyor. Belediye tarafından işletilen parkta bisiklet kiralayarak parkı turlayabilirsiniz.

73) Beştepe Millet Cami, Yenimahalle

Beştepe Millet Cami
Beştepe Millet Cami

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bulunan Beştepe Millet Cami’de üç bin kişi aynı anda ibadet edebiliyor. Bir ana kubbe ve dört yarım kubbe ile örtülü olan Beştepe Millet Cami, yükseklikleri 60 metreyi bulan dört minareye sahip. 2015 yılında açılan Beştepe Millet Cami, modern mimari ve Osmanlı mimarisinin bir sentezi olarak değerlendiriliyor.

74) Millet Kütüphanesi, Yenimahalle

Millet Kütüphanesi
Millet Kütüphanesi

Ülkemizin en büyük kütüphanesi olan Millet Kütüphanesi, 2020 yılında açılmış. Üyeliklerin ve girişin ücretsiz olduğu kütüphanede çok sayıda kitabın yanı sıra çalışma salonları da bulunuyor. Millet Kütüphanesi; Cihannüma Salonu, Nadide Eserler Kütüphanesi, Nasreddin Hoca Çocuk Kütüphanesi, Süreli Yayınlar Salonu, Araştırma Kütüphanesi, Okuma Salonları, Gençlik Kütüphanesi, Ses ve Görüntü Kütüphanesi’nden oluşuyor.

75) Haydar Aliyev Parkı, Yenimahalle

Ankara’nın görülmesi gereken parklarından Haydar Aliyev Parkı, Batıkent’te konumlanıyor. Azerbaycan halkının lideri Haydar Aliyev adına yapılan parkta; anıt heykel, tören alanı, iki adet havuz, amfi tiyatro, spor sahaları, soyunma odaları, çocuk oyun alanı, kafe, yürüyüş yolları ve dinlenme alanları bulunuyor. Haftanın her günü ziyaretçilere açık olan parkı, 10:00 – 22:00 saatleri arasında gezebilirsiniz.

76) İsmet İnönü Parkı ve Lozan Anıtı, Çankaya

Ankara’nın güzel parklarından olan İsmet İnönü Parkı, Birlik Mahallesi’nde konumlanıyor. 365 AVM’nin hemen yanındaki parkta uzun yürüyüş yolları ve kafeler bulunuyor. Parkın içindeki Lozan Anıtı, Lozan Barış Antlaşması’nın önemini vurgulamak için yapılmış.

77) Lozan Parkı, Çankaya

Birlik Mahallesi’ndeki Lozan Parkı; kapalı spor salonu, açık hava spor bahçesi, tenis kortu, futbol ve basketbol sahası, piknik alanı, çocuk oyun alanı, koşu ve yürüyüş parkuru, kafe ve restoranı ile hizmet veriyor. Ankara’daki yeşil alanlardan bir tanesi olan Lozan Parkı’nda Çankaya Okçuluk İhtisas Spor Kulübü’nün çalışmalarını yürüttüğü 3D okçuluk sahası, kapalı atış poligonu ve okçuluk teorik eğitim merkezi de yer alıyor.

78) 50. Yıl Parkı, Çankaya

50. Yıl Parkı
50. Yıl Parkı

Cumhuriyetin 50. yıldönümü anısına açılan 50. Yıl Parkı, Cebeci semtinde yer alıyor. Park yüksek bir konumda bulunduğu için, Ankara manzarasını kuş bakışı izlemek isteyen kişiler tarafından ziyaret ediliyor.

2009 yılında yenilenerek tekrar açılan parkta Avrupa’nın en uzun, dünyanın ise ikinci uzun bayrak direği göz dolduruyor. Ayrıca parkta geniş bir yeşil alan, gölet, piknik alanı, açık hava tiyatrosu, çocuk bahçesi, buz pateni pisti, kafeler ve futbol sahası bulunuyor.

79) Anıtpark, Çankaya

Anıtkabir’in yakınında bulunduğu için Birinci Derece Sit Alanı olan Anıtpark, Ankara’da gezilecek güzel yerler arasında bulunuyor. İçerisinde çocuk oyun alanı, fıskiyeler, kamelyalar ve bankların yer aldığı parkta yaz mevsiminde konserler düzenleniyor. Anıtpark’ın hemen karşısındaki Anıttepe Spor Tesisleri de yürüyüş veya koşu yapabileceğiniz parkurlara sahip. Ayrıca buradan Ankara’daki gün batımı güzel bir biçimde izlenebiliyor.

80) 7. Cadde, Çankaya

Aşkabat Caddesi olarak da bilinen 7. Cadde, Bahçelievler Mahallesi’nde konumlanıyor. Milli Kütüphane Kavşağı’na bağlanan 7. Cadde’de, çok sayıda kafe ve restoran bulunuyor. Ankara’nın meşhur yerlerinden 7. Cadde aynı zamanda Ankaralıların buluşma noktası olarak kullandığı bir yer. Eğer sizin de yolunuz 7. Cadde’ye düşerse, cadde üzerinde bulunan Sim Dondurma’nın lezzetli dondurmalarının tadına bakmayı ihmal etmeyin.

81) Altın Köşk, Çankaya

Merik Konağı olarak da bilinen Altın Köşk, Ankara’da özel bir müze olarak hizmet veriyor. Şatafatlı yapısı ile dikkat çeken Altın Köşk, Bilkent bölgesinde bulunuyor. Ülkemizin ilk mobilya ve mimarlık müzesi olma özelliğini taşıyan Altın Köşk’te konağın mimari detayları dışında çok sayıda güzide mobilya ve el işçiliği ile üretilmiş eşya yer alıyor.

Pazartesi günü dışında her gün 10:30 – 16:30 arası ziyarete açık olan Altın Köşk’e 7 yaşın altındakiler ve 65 yaşın üstündekiler ücretsiz olarak girebiliyor. Müzeye girişlerde tam bilet için 200 TL, indirimli bilet içinse 150 TL ödemek gerekiyor.

82) Kesikköprü Baraj Gölü, Gölbaşı

Ankara’ya 70 kilometre uzaklıktaki Bala ilçesinde bulunan Kesikköprü Baraj Gölü, günübirlik bir gezi için tercih edilebilir. Yaklaşık 30 metre derinliğindeki gölde su sporları yapılabiliyor. Kızılırmak Nehri üzerine kurulan Kesikköprü Barajı’nın biriktirdiği sularla oluşan göl, Ankara’nın önemli içme suyu kaynaklarından bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Amatör balıkçılar gölde sazan, turna, alabalık, sudak, yayın balığı ve kefal avına çıkabilirler.

83) Karagöl Tabiat Parkı, Çubuk

Karagöl Tabiat Parkı
Karagöl Tabiat Parkı

Ankara’nın doğal güzelliklerinden Karagöl Tabiat Parkı; Ankara il merkezine 68 kilometre, Çubuk ilçesine ise 28 kilometre uzaklıkta konumlanıyor. Doğal orman dokusu ve içerisindeki bulunan volkanik oluşumlu göl ile öne çıkan Karagöl Tabiat Parkı, hafta sonlarında piknik yapmak amacıyla ziyaret ediliyor. Doğa yürüyüşü, doğa fotoğrafçılığı, dağ tırmanışı ve olta balıkçılığı yapabileceğiniz Karagöl Tabiat Parkı’nda doğal güzellikler sizleri bekliyor.

84) Beypazarı

Beypazarı
Beypazarı

Ankara’nın turistik bir ilçesi olan Beypazarı, Ankara’ya yaklaşık 102 kilometre uzaklıkta konumlanıyor. Günübirlik olarak ziyaret edebileceğiniz Beypazarı Roma döneminde İstanbul’u Ankara ve Bağdat’a bağlayan önemli geçit yolları üzerinde bulunuyormuş. 2020 yılında UNESCO, Beypazarı Tarihi Kenti’ni Dünya Mirası Geçici Listesi’ne eklemiş. Evleri ile meşhur olan Beypazarı, Ankara’nın çevresindeki görülecek yerler arasında bulunuyor.

85) Beypazarı Evleri

Beypazarı Evleri
Beypazarı Evleri

İki veya üç katlı olan Beypazarı Evleri, işlevsel ve kültürel detaylarla bezeli konaklar olarak karşımıza çıkıyor. Zemin katı taş, üst katları ise ahşap iskelet içine ahşap veya kerpiç dolgu sistemi kullanılarak inşa edilen Beypazarı Evleri, şehirdeki tarihi dokuyu çok güzel bir biçimde yansıtıyor. Günümüzde Beypazarı Evlerinin bir kısmı restoran ve pansiyona çevrilmiş durumda. Sizler de Beypazarı’na gittiğinizde bu güzel konaklarda yemek yiyebilir veya konaklayabilirsiniz.

86) Beypazarı Tarih ve Kültür Müzesi

Üç katlı geleneksel bir Beypazarı Konağı’na kurulmuş olan Tarih ve Kültür Müzesi, 1977 yılında hizmete açılmış. Etnografik bir müze olan Beypazarı Tarih ve Kültür Müzesi’nde; Osmanlı ve Cumhuriyet döneminden kalan yöreye ait eserleri bulunuyor. Müze bahçesinde de Roma ve Bizans dönemlerine ait çeşitli arkeolojik eserler sergileniyor. Ücretsiz olarak gezebileceğiniz Beypazarı Tarih ve Kültür Müzesi, hafta içi 09:00 – 17:00, hafta sonu ise 10:00 – 18:00 saatleri arasında ziyarete açık.

87) Beypazarı Yaşayan Müze

2007 yılında kültür bilimci Doktor Sema Demir tarafından kurulan Yaşayan Müze, ülkemizin ilk ve tek uygulamalı kültür müzesi olarak karşımıza çıkıyor. Osmanlı mimarisinin geç dönemini yansıtan bir Türk konağında hizmet veren müzenin amacı soyut ve manevi değerlerimizi korumak. Müzede taş ve ıhlamur baskılar, ebru ve keçe sanatı geleneksel Türk sanatlarını uygulamalı olarak ziyaretçilere sunuluyor.

Haftanın her günü açık olan müzeyi yaz döneminde 08:00 – 19:30, kış döneminde ise 08:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Müze Kart’ın geçerli olmadığı müzeye girişlerde tam bilet için 35 TL, indirimli bilet içinse 25 TL ödemeniz gerekiyor.

88) Beypazarı Kent Tarihi Müzesi

Antik çağlardan günümüze kadarki sürede Beypazarı ile ilgili tarihi dönemlerin, maketlerin, kalıntıların ve belgelerin sergilendiği Beypazarı Kent Tarihi Müzesi, şehrin geçmişi hakkında bilgi almak isteyenler tarafından ziyaret ediliyor. Müzenin içerisindeki arşiv ise Beypazarı tarihini anlatan tüm dokümanları bünyesinde toplamayı amaçlıyor.

Beypazarı Kent Tarihi Müzesi, haftanın her günü 08:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Müze giriş ücreti tam bilet için 2 TL, indirimli bilet içinse sadece 1 TL.

89) Beypazarı Türk Hamam Müzesi

Ülkemizin ilk hamam müzesi olma özelliğini taşıyan Beypazarı Türk Hamam Müzesi, 16. yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaptırılan Rüstem Paşa Hamamı’nda hizmet veriyor. Türk hamam kültürünü sergileyerek geleceğe aktarma amacıyla kurulan müzede; hamam kültürüne ait takunyalar, bakır taslar, ibrikler, peştamallar, hamamcı minderleri, havlular ve keseler gösteriliyor.

Beypazarı Türk Hamam Müzesi, 1 Nisan – 1 Kasım tarihleri arasında 09:00 – 19:00, 1 Kasım – 1 Nisan aralığında ise 09:00 – 17:30 saatleri arasında ziyarete açık. Müzeye girişlerde tam bilet 5 TL, indirimli bilet 4 TL’ye satılıyor.

90) Yaşayan Köy Açık Hava Müzesi, Beypazarı

Anadolu Açık Hava Müzesi olarak da bilinen Yaşayan Köy, Anadolu kültürünü yaşatmak amacıyla 2007 yılında açılmış. Uygulamalı müzelerin Türkiye’deki ilk örneği olarak faaliyete geçen Anadolu Açık Hava Müzesi’ndeki sürekli sergiler arasında geleneksel mimariyi ve Anadolu’daki düğün geleneklerini yansıtan eserler bulunuyor.

Beypazarı’na 8 kilometre mesafedeki Macun Köyü’nde yer alan Yaşayan Köy haftanın her günü 09:00 – 18:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye giriş ücreti 55 TL. Yaşayan Köy’de konaklamak isterseniz Müze Otel’de rezervasyon yaptırabilirsiniz.

91) Suluhan Nasuh Paşa Hanı, Beypazarı

Bir Osmanlı şehir içi hanı olan Suluhan Nasuh Paşa Hanı, Beypazarı’nı ziyaret edenlerin görmesi gereken bir tarihi yapı olarak karşımıza çıkıyor. Tam orta kısmında su bulunduğu için Suluhan ismini alan han, tarihte büyük öneme sahip olan İpek Yolu üzerinde bulunuyor. Günümüzde han içerisindeki dükkânlar alışveriş yapmak için kullanılıyor.

92) Beypazarı Çarşısı

Şehrin tarihi dokusunu yaşayabileceğiniz Beypazarı Çarşısı, 6 asırlık bir geçmişe sahip. El sanatları çalışmalarının sunulduğu çarşıda; telkari ürünler, bakırcılık, kalaycılık, dokumacılık gibi zanaat alanından eserler bulunuyor. Beypazarı Çarşısı’ndaki Havuç Heykeli de şehirde yetişen lezzetli havuçları simgelemek için yapılmış. Çarşıdan Beypazarı’nın ünlü yiyecekleri olan kuru ve baklava satın alabilirsiniz.

93) Tuz Gölü Tabiat Parkı

Tuz Gölü Tabiat Parkı
Tuz Gölü Tabiat Parkı

Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesindeki Tuz Gölü Tabiatı Parkı, yaz mevsimi sonunda gölün suları çekilince ilginç manzaralara ev sahipliği yapıyor. Büyük boyutta bembeyaz tuz tabakalarını görebileceğiniz Tuz Gölü, ülkemizin ikinci en büyük gölü olarak karşımıza çıkıyor. Tuz ihtiyacımızın çoğunu karşıladığımız Tuz Gölü, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunuyor. Tuz Gölü Tabiat Parkı’nın herhangi bir ücret ödemeden istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

94) Soğuksu Milli Parkı, Kızılcahamam

Ankara’ya 80 kilometre uzaklıktaki Kızılcaham’da yer alan Soğuksu Milli Parkı, volkanik bölgede olduğu için çevresindeki sıcak ve soğuk su kaynakları kaplıca olarak değerlendiriliyor. Soğuk kış aylarında çevre illerden insanlar bu kaplıcaları ziyarete gidiyor. Çam ormanları içerisindeki termal otellerde konaklayabileceğiniz Soğuksu Milli Parkı, Ankara’nın görülmesi gereken doğal güzellikleri arasında bulunuyor.

95) Gordion Müzesi ve Örenyeri, Polatlı

Gordion Müzesi ve Örenyeri
Gordion Müzesi ve Örenyeri

Polatlı ilçesinin Yassıhüyük Köyü’ndeki Gordion Müzesi ve Örenyeri, Ankara şehir merkezine yaklaşık 94 kilometre uzaklıkta konumlanıyor. Kral Midas’ın tümülüsünün yer aldığı Gordion’da Tunç Çağı’ndan kalan arkeolojik eserler sergileniyor.

Gordion Müzesi ve Örenyeri, haftanın her günü 08:30 – 19:00 saatleri arasında ziyarete açık. Müze Kart sahiplerinin ücret ödemeden gezebileceği müzeye giriş için 40 TL alınıyor.

96) Duatepe Anıtı, Polatlı

Duatepe Anıtı
Duatepe Anıtı

Anadolu’da Yunan Ordusu’nun Anadolu’dan çekilmesinin başladığı yer olan Duatepe, düşmandan alınan ilk tepe olması ile büyük önem taşıyor. Sakarya Meydan Muharebesi’nin cereyan ettiği noktalardan olan Duatepe’deki anıt, 2000 yılında açılmış. Duatepe Anıtı’nın duvarlarında tepede kaybedilen 81 şehidin pirinç harflerle yazılmış bilgileri bulunuyor. Duatepe Anıtı pazartesi haricinde her gün 09:00 – 17:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.

97) Nallıhan Kuş Cenneti 

Nallıhan Kuş Cenneti
Nallıhan Kuş Cenneti

Ankara’nın gezilecek yerleri arasındaki Nallıhan Kuş Cenneti, şehrin doğal güzellikleri arasında bulunuyor. Türkiye’nin önemli kuş alanlarından birisi olan Nallıhan Kuş Cenneti, Ankara şehir merkezine 130 kilometre uzaklıkta konumlanıyor. Kuş gözlemciliği yapabileceğiniz Nallıhan Kuş Cenneti’nde güzel doğa fotoğrafları da çekebilirsiniz.

98) Haymana Kaplıcaları

Ankara’da gidilecek yerler arasında bulunan Haymana Kaplıcaları, İç Anadolu Bölgesi’nin maden suyu kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. Ankara’ya 80 kilometre uzaklıktaki Haymana Kaplıcaları sağlık turizmi için ziyaret ediliyor. Sizler de Ankara’ya geldiğinizde romatizma, deri, kalp ve kan dolaşımı ve solunum yolu hastalıklarına iyi geldiği düşünülen Haymana Kaplıcalarını ziyaret edebilirsiniz.

99) Elmadağ Kayak Merkezi

Elmadağ Kayak Merkezi
Elmadağ Kayak Merkezi

Ankara’ya 17 kilometre uzaklıkta bulunan Elmadağ Kayak Merkezi, kış mevsiminde kayak yapmak isteyenler tarafından ziyaret ediliyor. İki yapay kar makinesinin de kurulduğu kayak merkezinde dört yıldızlı bir özel otel ve iki adet restoran bulunuyor. Bölge bahar ve yaz aylarında doğa yürüyüşleri için uygun olduğundan tesisler yıl boyu hizmet veriyor.

100) Kırıkkale Çeşnigir Köprüsü ve Mesire Yeri

Kırıkkale Çeşnigir Köprüsü ve Mesire Yeri
Kırıkkale Çeşnigir Köprüsü ve Mesire Yeri

Ankara’ya 102 kilometre uzaklıktaki Çeşnigir Köprüsü, komşu il Kırıkkale’nin sınırları içerisinde yer alıyor. Selçuklular zamanından kalan tarihi köprü, Kızılırmak Nehri üzerine kurulmuş. Timur ve ordularının Ankara Muharebesi’ne giderken bu köprü üzerinden geçtikleri rivayet ediliyor. Günümüzde araç trafiğine kapatılmış olan köprünün yakınındaki Çeşnigir Mesire Yeri de piknik yapmak isteyen kişiler tarafından ziyaret ediliyor. Ankara’dan günübirlik bir yolculuk ile ulaşabileceğiniz Kırıkkale’yi; hem tarihi hem de doğal güzellikleri görmek için ziyaret edebilirsiniz.

101) Alışveriş Merkezleri

Ankara Alışveriş Merkezleri
Ankara Alışveriş Merkezleri

Ankara’da alışveriş merkezinde vakit geçirmek isterseniz AnkaMall, Karum, Kentpark, Armada, Panora Alışveriş Merkezi, 365 AVM ve Nata Vega Outleti ziyaret edebilirsiniz.

Ankara’da görülmesi gereken yerlerin hepsini en kısa zamanda ziyaret etmeniz dileğiyle.

Hepinize güzel gezmeler dileriz.

Önceki İçerikVenedik Seyahat Rehberi
Sonraki İçerikFloransa’da Görmeniz Gereken 16 Yer
Tuğba Dursun Usal
1989 yılında Samsun’da doğan yazar, Ankara Fen Lisesi’nin ardından ODTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nü bitirmiştir. Yüksek lisans ve doktorasını ODTÜ Biyoteknoloji Bölümü’nde ‘Biyomalzemeler ve Doku Mühendisliği’ üzerine yapmıştır. Okumaya ve gezmeye pek meraklı olan yazar, 2014 yılından beri Hayalürünü Yayıncılık’ta editör olarak çalışmaktadır. Yazdığı ‘Janus’ isimli bilim kurgu öyküsü “ODTÜ Öğrencilerinden Bilim Kurgu Öyküleri” kitabında yayımlanmıştır. Gezmiş olduğu yerleri fotoğraflamak ve anlatmak en büyük hayallerinden biri olup, bunu gerçekleştirmek için blog yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz!
Lütfen isminizi yazınız