Türkiye’nin En Popüler 20 Tarihi Yeri 

3
23142

Yıllar boyunca doğusundan batısına birçok medeniyeti ağırlamış ve onlardan miras kalan birbirinden değerli güzelliklere sahip cennet ülkemiz Türkiye’deki 20 tarihi yeri sizler için sıraladık.

Aralarından önceden duyduklarınız mutlaka çıkacaktır ancak hala bilinmeyen öyle yerler var ki…

Tarihe tanıklık etmiş bu yerleri bir an önce ziyaret etmek için sabırsızlanacağınızdan adımız gibi eminiz. Türkiye’nin tarihi mekanları rehberimizde!

Eğer Müzekart sahibiyseniz kartın geçerli olduğu yerleri bir sene içinde iki kez, Müzekart+’a sahipseniz sene içinde sınırsız ziyaret hakkına sahipsiniz.

Türkiye’deki Tarihi Yerler

1Efes Antik Kenti, İzmir

Listemizde Türkiye’nin en batısından başlayalım dedik ve Ege’nin incisi güzel İzmir’in tarihiyle ünlü Efes’ini misafir ettik.

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yerini almış bu antik kentte özellikle Hıristiyanların sıkça ziyaret ettiği Meryem Ana Evi dışında Artemis Tapınağı, Celsus Kütüphanesi, Ashab-ı Keyf Mağarası, Çukuriçi Höyük, Selçuk Kalesi, St. John Bazilikası, İsa Bey Camii ve Hamamı sizleri bekliyor.

9000 yıl boyunca Helenistik, Roma, Doğu Roma, Beylikler ve Osmanlı dönemlerinde sık sık birbirinden farklı yerleşimler görmüş ve bu değişimi havasından mimarisine kadar her şeye yansıtmış Efes görülmeye değer, giriş ücreti 60 TL olmakla beraber Müzekart geçerliliğini koruyor.

2Xanthos ve Letoon Antik Kentleri, Antalya

ucakbileti_sorgula (1)

Güneye doğru çıktığımız yolda devam ediyoruz.

Şimdiki durağımız Fethiye’ye 46 km uzaklıkta ve Kınık Köyü yakınlarında bulunan, 1988 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’nde giren Xanthos ve Letoon Antik Kentleri.

Bu iki güzelliğin hikayelerine bakıldığında Xanthos’un Milattan Önce 8. yüzyıla kadar uzandığı ve şehrin o dönemde çok önemli bir kültürel ve siyasi merkez olduğu, Letoon’un ise Milattan Önce 7. yüzyıla kadar uzandığı ve Zeus’tan hamile olan Leto’un adına kurulduğu iddia ediliyor.

Giriş ücreti Xanthos için 12 TL, Letoon için 10 TL ve Müzekart iki yerde de geçerli.

3Aspendos, Antalya

Antalya’nın güzellikleri saymakla bitmiyor, listemizde 4 tarihi yer ile şampiyon Antalya!

Akdeniz bölgesinde en iyi korunmasıyla ünlü bu Roma tiyatrosu, mimarisiyle dönemini öyle güzel yansıtıyor ki. Sadece tiyatrosu da değil, Aspendos sizi sur duvarlarıyla çevrelenmiş tepenin üzerindeki agorayı, bazilikayı, anıtsal çeşmeyi, anıtsal takı, meclis binasını, caddeyi ve Helenistik tapınağı görmeye davet ediyor!

Bu daveti geri çevirmeyecekler için Müzekart geçerli ve giriş ücreti 35 TL.

4Myra Antik Kenti, Antalya

Aspendos Tiyatrosu ve Olimpos gibi bilinen güzellikleri dışında Antalya’da bir yer var ki şimdiye kadar gitmediği için pişman ediyor insanı.

otobusbileti_sorgula2

“Yüce Ana Tanrıçasının yeri” anlamına gelen ve Likya kenti olduğu için orijinal ismi “Myrrh” olan Myra Antik Kenti Aziz Nikolaus Kilisesi, tiyatrosu ve kaya mezarlarıyla ünlü.

Aziz Nikolaus ismi tanıdık geldi değil mi? Yurt dışında “Santa Klaus” olarak bilinen ve “Noel Baba” diye tabir ettiğimiz kişi Aziz Nikolaus’un Anadolu’da yaşayan bir din adamı olduğuna inanmak zor değil mi?

Bu kadar detay yeter, artık sıra sizde, istikamet Myra!

Myra’ya girişte Müzekart’ın geçerli olduğunu ve giriş ücretinin 30 TL olduğunu da hatırlatmış olalım.

5Kız Kalesi, Mersin

Antalya’dan yola çıktık, doğu yönüne doğru yol alıyoruz ve sırada Mersin var!

İstanbul’daki Kız Kulesi’ni hepimiz biliyoruz, peki ya Kız Kalesi’ni?

Deniz Kalesi olarak da bilinen ve küçük bir adacığın üzerine kurulu olan Kız Kalesi’ne girişte Müzekart’ın geçerli olduğunu ve giriş ücretinin 6 TL olduğunu unutmayın.

6Hasankeyf, Batman

Günümüzde ne yazık ki Ilısu Barajı’nın altında kalmaya mahkum olmuş bu yerimizle ilgili bilmemiz gereken çok şey var.

“Mağaralar Şehri” veya “Kayalar Kenti” isimleriyle de anılan Batman’da bulunan Hasankeyf, içinden geçen tarihi ticaret yolu sayesinde birçok egemenliğin odak noktası olmuş ancak deprem gibi doğa olayları yüzünden çoğu mimari eserini bugüne ulaştıramamış.

Günümüzde Hasankeyf Kalesi dışında camileri, türbeleri, köprüsü ve sarayı bulunan ve hala kazı çalışmaları devam eden Hasankeyf’te bu çalışmalar her yıl 15 Mart ile 15 Aralık arasında gerçekleşiyor.

7Zeugma Antik Kenti, Gaziantep

Halen devam eden kazılarla Roma Villa’larının küçük bir kısmının ortaya çıkarıldığı Zeugma Mozaik Müzesi, yapısal kompleksi ve barındırdığı eserler ile dünyanın en önemli müzelerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Fırat Nehri’nin kıyısında bulunan Zeugma Antik Kenti’nde heykeller, kabartmalar ve mezar stellerinin yanı sıra sanat harikası mozaikler sizi bekliyor. Ören yerinin giriş ücreti 20 TL, müze girişi 6 TL olan Zeugma’da Müzekart geçerli.

8Balıklı Göl, Şanlıurfa

Geldik Peygamberler Şehri Şanlıurfa’ya

Urfa Kalesi’nin hemen önünde yer alan Balıklı Göl Şanlıurfa’nın en çok turist çeken bölgesi olarak biliniyor.

Rivayetlere göre Hz. İbrahim’in ateşe atılmasından sonra kendisini çok seven Nemrut’un kızı Zeliha da kendisini ateşe atar ve düştüğü yer göle (Balıklı Göl) dönüşür.

İçinde efsanelere konu olmuş sazan balıkları olan ve yerel halk tarafından avlanmayan Balıklı Göl’ün manzarasının gündüz mü gece mi daha güzel olduğuna biz karar veremedik, sizce hangisi?

9Nemrut Dağı, Adıyaman

Listemizin 11. sırasını 1987 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren Nemrut Dağı’na veriyoruz.

Antik mezarı, mimari kalıntıları, benzersiz manzarası ile doğu, batı ve kuzey terasları birbirinden görkemli ve iyi korunmuş anıtsal heykellerle donatılmış Nemrut Dağı görülmeye değer.

Burayı gizemli yapan çok önemli bir detay var ki, varlığı bilinen kral mezarı hala bulunamamış.

Gün doğumu ve gün batımının bir başka güzel olduğu Nemrut Dağı’ndaki teraslarda çok keyifli dakikalar geçirecek ve gökyüzünün kızılına hayran kalacaksınız!

Adıyaman otobüs biletleri için obilet.com her zaman yanınızda.

10İshak Paşa Sarayı, Ağrı

Sıradaki durağımız ülkemizin doğudaki en uç noktası sayabileceğimiz Ağrı Doğubeyazıt sınırları içindeki İshak Paşa Sarayı.

Lale Devri’nde inşa edilmiş dönemin en modern yapılarından biri olan sarayın anıtsal taç kapıları, yüzlerce odası, haremlik ve selamlığı ile görkemli bir tarihi koklama fırsatı buluyorsunuz.

Şehir içi ulaşımla da rahatça gezebileceğiniz İshak Paşa Sarayı’na giriş ücreti sadece 5 TL, Müzekart ise geçerliliğini koruyor.

11Ani Harabeleri, Kars

Bizanslılardan Osmanlıya kadar birçok imparatorluğa tanık olmuş ancak günümüzde ise harabe olarak varlığını sürdürmeye çalışan Ani listemizde 13. sırada yer alıyor.

Kalıntı diyip geçmeyin, her birinde Ermenilerden Gürcülere, Ruslardan Selçuklulara kadar birçok devletin izi var.

Özellikle Doğu Ekspresi turları ile daha popüler hale gelen Ani Harabeleri’nde Müzekart geçerli, giriş ücreti ise 8 TL.

12Sümela Manastırı, Trabzon

“Meryem Ana Manastırı” olarak da bilinen Trabzon‘daki Sümela Manastırı’nı listeye almasak olmazdı!

Seyir terasları sayesinde kuş bakışı bir şekilde Sümela’yı izlemekle kalmayıp aynı zamanda Aya Varvara Manastırı’nda üç boyutlu Sümela Manastırı tanıtımı izleyebilirsiniz.

Paraşüt, trekking gibi doğa sporlarını rahatça yaparken tadabileceğiniz yöresel lezzetler de cabası!

Giriş ücretinin 25 TL olduğu Sümela Manastırı’na Müzekart’ınızla ücretsiz girebilirsiniz.

Sümela Manastırı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak restorasyon çalışmaları nedeniyle 18.05.2019 tarihine kadar ziyarete kapalıdır.

13Alacahöyük, Çorum

Hititlerin iz bıraktığı yerler sadece Hattuşaş’la sınırlı kalmıyor!

Alacahöyük de Çorum’da yapılan ve halen daha devam eden kazılar sayesinde 4 uygarlığı ortaya çıkarmış bir yerimiz.

Alacahöyük Köyü içerisinde yer alan Alacahöyük Müzesi’nde Müzekart geçerliliğini koruyor ve giriş ücreti sadece 6 TL.

İçeride Eski Tunç Çağı’ndan 13 kral mezarı, yöresel halı ve kilimler, dokuma tezgahı, ahşap tarım aletleri ve Osmanlı Dönemi’nden kesici, delici ve ateşli silahlar bulunuyor.

14Hattuşaş, Çorum

1986 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmiş ve zamanında Hititlere başkentlik yapmış dönemin “Hattuşa’sını günümüzde “Hattuşaş” ismiyle biliyoruz.

Ancak sadece Hititler değil, sonrasında Frigler, Medler, Galatlar, Romalılar ve Bizanslıların da hakimiyetine tanıklık etmiş ve her bir devletin kültürünün yansımasına izin vermiştir.

Müzekart’ın geçerli olduğu ve giriş ücretinin 10 TL olduğu Hattuşaş’ı gezmeye gitmeden önce Hitit tarihini mutlaka okumalısınız!

15Safranbolu, Karabük

UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren bir başka tarihi yerimiz, hepimizin şirin evleriyle bildiği Karabük’te bulunan Safranbolu.

“En iyi korunan 20 şehir” listesinde bulunan Safranbolu; evleri, konakları, hanları, köprüleri ve çeşmeleriyle Osmanlı mimarisini yaşatmaya adeta ant içmiş.

Safranbolu Evleri dışında Safranbolu Eski Şehir, Arastacılar Çarşısı, Tarihi Tabakhane, Demirciler Çarşısı, Hıdırlık Tepesi, Yörük Köyü, Kristal Teras ve Tokatlı Kanyonu, Bulak Mencilis Mağarası kesinlikle görülmeye değer.

16Ihlara Vadisi, Aksaray

Tüm Türkiye’yi çevresel bir şekilde dolaştıktan sonra yavaştan iç kısımlara girme vakti geldi! Aksaray‘dayız.

“Türkiye’nin En Popüler 20 Tarihi Yeri” listemizin son iki yerinde İç Anadolu’muzun güzelliklerine yer verdik.

Tarihi, sanatı, doğayı ve daha birçoğunu bir anda barındıran Ihlara Vadisi, içinden geçen Melendiz Çayı ile bambaşka bir manzara sunuyor. Kapadokya Tipi ve Bizans Tipi kiliseleri ve şapelleriyle, kanyon vadisiyle ve bitki örtüsüyle Ihlara Vadisi’ne giriş 30 TL, Müzekart da geçerli. Bu güzelliğe gitmeyen bin pişman, bizden söylemesi!

17Kapadokya, Nevşehir

Son zamanlarda özellikle balonlarıyla yabancı turistlerin en iyi bildiği Türk yeri şüphesiz Kapadokya! 1985’ten beri UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yerini alan Kapadokya’ya özellikle Instagram’da balon manzarasında yapılan kahvaltı fotoğraflarını her gördüğümüzde atlayıp gidesimiz geliyor, yalan yok!

Peri bacalarından oyuklu Kapadokya evlerine, müzelerden kiliselere kadar görülecek birçok şeyin olduğu Kapadokya’da Müzekart her kilisede veya müzede geçerli değil, önceden araştırmanızı öneriyoruz.

18Ayasofya Müzesi, İstanbul

Yapısında kullanılmış mermerler ve sütunlar ile Aspendos, Efes ve Tarsus gibi antik şehir kalıntılarından izler taşıyan bu dekoratif mimarinin içindeki tavan mozaikleri de bir o kadar göz banyosu görevi görüyor.

İçerisinde minber, mihrap, vaaz kürsüleri, ahşap korkuluklar dışında kütüphane de barındıran ve 1 Şubat 1935’ten beri turistlere ziyarete açık olan Ayasofya’da Müzekart geçerli ve giriş ücreti ise 60 TL.

19Topkapı Sarayı, İstanbul

Listemizde İstanbul’dan Tarihi Yarımada içinden üç yerimiz var.

Zamanında Osmanlı padişahlarının yaşadığı ve 400 yıl boyunca devletin idari merkezi olarak kullanılmış Topkapı Sarayı, üç ana kapı (Bâb-ı Hümâyun, Bâbüsselâm, Bâbüssaâde), dört avlu, Harem, Gülhane (Hasbahçe) ve bahçelerden bir araya gelen ve mütevazilik içinde ihtişamı yaşatan Topkapı her bir köşesinde bambaşka bir anıyı barındırıyor.

Müzekart’ın geçerli olduğu bu sarayın giriş ücreti ise 60 TL.

20Sultanahmet Camii, İstanbul

Geldik meydanı hep tıklım tıklım turist dolu Sultanahmet’e…

Yedi tepeli İstanbul’un ilk tepesi olan ve listemizdeki üçüncü İstanbul yeri Sultanahmet, üç imparatorluktan miras kalan eserler ile mimariyi, kültürü, sanatı ve tarihi bizlere yansıtıyor.

Üstelik giriş ücretsiz!

3 YORUMLAR

  1. Edirne Selimiye camii ve Kırkpınar Unesco kültür mirası ama listenizde yok maalesef. Aynı zamanda Edirne İstanbul a 2 saat uzaklıkta. Listelerde yer almamasına şaşırdım açıkcası.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here