Dünyanın En Yüksek Dağları

1
19441

Ulaşılması zor alanlara uzanan dağların en yüksek zirveleri cenneti müjdeliyormuşçasına önemli insanoğlu için. Her başarılı tırmanış, aslında ayak basılmamış alanı kalmayan şu dünyada istenildiğinde ne kadar güçlü ve başarılı olunabileceğinin ispatı oluyor. Eşsiz bir görsel şölen sunan zirvesinden bayrak sallama hayali sonrası dağcıların zirveye vardıklarında yaşadıkları mutluluk, tırmanış tutkusunu bağımlılık haline getiriyor adeta.

Türk dağcı sayısının artması ve zirveye adını yazdıranların varlığı Türkiye’de dağcılığa gönül vermiş ve verecek olan nicesine ilham kaynağı oluyor.

Sarp kayalıkların üzerinde benzersiz bir serüven yaşamak isterseniz diye dünyadaki en yüksek dağların ilk beşi için size mini bir rehber hazırladık.

En Yüksek 5 Dağ

1) Mount Everest (Everest Dağı), 8,848 metre, Çin-Nepal, Asya

Mount Everest (Everest Dağı), 8,848 metre, Çin-Nepal, Asya

Himalaya Dağları’nın en yüksek zirvesi olan 8,848 metre yüksekliğindeki Everest Dağı aynı zamanda dünyanın en yüksek dağıdır.

Dünyanın en yüksek dağı olan Everest Çin ile Nepal sınırını belirliyor. Oldukça tehlikeli bir tırmanışa sahip Everest’in zirvesine ulaşmak her babayiğidin harcı değil ama başarıldığında verdiği mutluluk ise yaşanmaya değer. Bu yüzden bu uğurda pek çok can yandığını hatırlatarak Everest yolculuğunuzu bir rehber eşliğinde yapmanızı öneriyoruz.

Blog-Widget-vs2 1

Katmandu veya Lhasa üzerinden ulaşabileceğiniz bu görkemli dağa tırmanırken oksijen tüpü, kaz tüyü ceket gibi önlemler almak gerekiyor.

Sizin için her şeyi organize eden Sherpalar, ekstra ücret karşılığında fazladan bir tüp daha taşıyor. Oksijen sıkıntısı yaşayacağınızı düşünüyorsanız talep etmekten çekinmeyin. -62 dereceye kadar düşen sıcaklık farkına, azalan oksijen miktarına ve yükselen basınca alışmak için dağcıların 5400 metre yüksekliğe kadar kamplar kurarak en az 1 ay kalmaları gerektiğinden Everest’e tırmanış süresi uzuyor.

Bu eşsiz deneyimi tadabilmeniz için 2 ay izole bir hayat yaşamayı göze almalı ve yüksek kalorili gıdalarla beslenmelisiniz. Çünkü o kadar yükseğe buz kaplı, engebeli arazide tırmanmak size yaklaşık olarak 10.000 kalori yaktıracak.

ucakbileti_sorgula (1)

2) K2 (K2 Dağı), 8,611 metre, Pakistan-Çin, Asya

K2 (K2 Dağı), 8,611 metre, Pakistan-Çin, Asya

Topografya haritası oluşturulurken K2 olarak isimlendirildikten sonra ismini koruyan bu dağ, bölgede yerel adı olmayan tek Karakurum Dağı.

8,611 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek dağları listesinde ikinci sırada yer alsa da K2, sürekli düşen çığlardan ve kopan kaya parçalarından dolayı en ölümcül dağ olarak anılıyor.

Çevresinde alışveriş yapabileceğiniz bir yer olmadığı için tedariksiz gitmemeniz sizin için iyi olur. Sadece dağın eteklerine bile günler sonra varabileceğiniz bu dağın zorlu patikalarında yola çıkmadan önce özellikle yeterli miktarda yiyecek ve su aldığınızdan emin olun ki sizi zirvede yaşayacağınız mutluluktan alıkoyacak hiçbir şey olmasın.

Eğer pek çok zirveye tırmanarak başarılara imza atmış, tecrübeli bir dağcıysanız Çin’den ve Pakistan’dan pek çok tırmanış yolu bulunan K2’deki en riskli rota Abruzzi Spur’dan K2 Dağı’na tırmanmayı deneyebilirsiniz.

Her tırmanış için alınması gereken önemler var elbette ama K2’de oluşabilecek çığ facialarının önüne geçmek adına kulaklıkla da olsa müzik dinlemeyin.

Tecrübeli dağcıların bile tırmanırken zorlandığı K2 Dağı’na ulaşım için özel araçla seyahatin ardından Jeep ile safari turuna çıktıktan sonra bir müddet daha yürümek gerekiyor.

3) Kanchenjunga (Kançencunga Dağı), 8,586, Nepal-Hindistan, Asya

Kanchenjunga (Kançencunga Dağı), 8,586, Nepal-Hindistan, Asya

Hindistan ve Nepal arasında uzanan Kançencunga Dağı, 8,586 metre yüksekliğiyle üçüncü sırayı alıyor.

Zirveye uzanan dört adet tırmanma rotasından üçü Nepal’deyken biri de Hindistan’da kalıyor. Sadece üç tane başarılı girişimi kucaklayan Hindistan’daki Sikkim Yolu, hükümetin arzusuyla 2000 yılından beri keşiflere kapatılmış durumda. Bu yüzden “kutsal dağ” olarak anılan Kançencunga Dağı’na özel izin dışında Hindistan üzerinden tırmanamayacağınız için Nepal’e uçak, tren veya otobüs seçeneklerinden birini kullanarak gelin.

Kapıda vize seçeneği olan bu ülkeye gitmeden evvel konsolosluklardan da vize alabilirsiniz. 20-30 dolar civarı olan dağ yolculuklarını daha yüksek ücretlerle havadan yapmak da mümkün.

Nepal üzerinden ulaşacağınız Kançencunga Dağı’na gelmeden şöyle geçtiğiniz bölgelerdeki mutlu çocuklara bir “maşallah” deyin.

Dağa tırmanışınızın ardından da Darjeeling and Antu Dada tepelerine ulaşırsanız o muhteşem manzaranın tadını çıkarın.

Kançencunga Dağı’nın kuzeydoğu tarafına doğru uzanan Green Lake Yürüyüş Yolu’ndan keşfe çıkarsanız harika bir göl manzarasında yolculuk etme imkânı sizi bekliyor.

Kançencunga Dağı’na doğru giden bu nefes kesici bölge kamp yapmaya da çok uygun.

4) Lhotse (Lhotse Dağı), 8,516 metre, Çin-Nepal, Asya

Lhotse (Lhotse Dağı), 8,516 metre, Çin-Nepal, Asya

Tibet ve Khumbu sınırını örten 8,516 metre uzunluğundaki Lhotse Dağı’nın en yüksek zirvesi Nuptse, Everest’e tırmanmak isteyen dağcıların kolay varılan bir noktası olarak görülse de aslında oldukça dik yapısıyla tehlikeli bir yamaçların son noktasıdır. Bu süreçte yanınızda olacak Sherpalar yolu ve süreci sizin için kolaylaştıracak.

Everest ile aynı rotaya sahip olduğu için özellikle kamp alanlarında Everest dağcılarıyla da karşılaşmanız mümkün olacaktır.

Bu kamp alanlarında pil şarj istasyonları, yiyecek ve içecek gibi pek çok ihtiyacınızı giderecek imkanlar da mevcut olduğu için K2’ye nazaran tırmanış sırasında daha az zorlanırsınız.

Bu kampların varlığının en güzel yanı uygun hava şartlarını rahat bir ortamda bekleyebiliyor olmanız.

Belli rakımlarda konaklayabileceğiniz pansiyonlar olduğu için bu bölgelerde iyi bir uykunun ardından içeceğiniz kahveyle yola devam edebilmek sizi iyi hissettirecektir.

Lhotse Dağı’nın tehlikeli bölgesi Khumbu’dan düşen buz kütlelerine de mutlaka dikkat edin. Zira bu dağa tırmanışın en zorlu görevi bu.

5) Makalu (Makalu Dağı), 8,485 metre, Çin-Nepal, Asya

Makalu (Makalu Dağı), 8,485 metre, Çin-Nepal, Asya

Himalayalar’ın 8,485 metre yüksekliğindeki Makalu Dağı’na 1955 yılında yapılan Fransız ekspedisyonu kuzeybatı yönünden tırmanılışı mümkün kılan bir rota çizince bu yol, nice dağcının ilk tercihi haline gelmiş.

Makalu Dağı’na bağlı Kangchungtse ile Chomo Lonzo Dağları’nın zirveleri Makalu’ya tırmanmak isteyenlerin ilk sevinçleri oluyor. Burada bir miktar tatmine kavuşan dağcılar, Makalu Dağı’nın zirvesine tırmanacak enerjiyi bu şekilde bedenlerine geri yüklüyorlar sanıyoruz.

Fazla tercih edilmese de tırmanışı oldukça zor olan bu dağın zirvesine 2010 yılının mayıs ayında ulaşan 15 kişiden birinin Türk olması, bu tırmanış için ilham kaynağı oluyor.

Nepal’e uçuşunuz gerçekleştikten sonra ormanlık alanda yapacağınız, günler süren safaride eşsiz güzelliklere de şahit olacaksınız.

Adrenalin dolu bu maceraya atılmak istiyorsanız sabrın ve dengenin önemini hiç unutmayın ve rekor denemelerinden öte elverişli havada zirveye doğru temkinli bir yolculuk gerçekleştirin.

Kamplarda ihtiyacınız olan her şeyi bulacak ve Sherpalar’ın yardımıyla keyifli bir yolculuğa çıkacaksınız.

Dünyanın En Yüksek Dağları Listesi

 1. Everest Dağı (8,848 metre), Nepal
 2. K2 Dağı (8,611 metre), Pakistan-Çin
 3. Kanchenjunga (8,586 metre), Nepal-Hindistan
 4. Lhotse Dağı (8516 metre), Nepal-Çin
 5. Makalu Dağı (8,485 metre) Nepal-Çin
 6. Cho Oyu (8,188 metre), Nepal-Çin
 7. Dhaulagiri I (8,167 metre), Nepal
 8. Manaslu (8,163 metre), Nepal
 9. Nanga Parbat (8,126 metre), Pakistan
 10. Annapurna I (8,091 metre), Nepal
 11. Gasherbrum I (8,080 metre), Pakistan-Çin
 12. Broad Peak (8,051 metre), Pakistan-Çin
 13. Gasherbrum II (8,035 metre), Pakistan-Çin
 14. Shishapangma (8,027 metre), Çin
 15. Gyachung Kang (7,952 metre), Nepal-Çin
Önceki İçerikDünyanın En Büyük Gölleri
Sonraki İçerikDünyanın En Yüksek Binaları
Blogger, içerik yazarı, editör, besteci, söz yazarı, gitarist, turizmci, seyahat tutkunu, müzik ve kedilere hasta☺️

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz!
Lütfen isminizi yazınız