Trabzon’da Gezilecek En Güzel Yerler

0
3525

Karadeniz’in incisi, tüm dünyanın hayranlıkla izlediği doğal güzelliklerin ev sahibi, doğanın bağrından kopup gelmiş lezzetlerin baş tacı edildiği, ne yana baksanız yeşilliğin olduğu yaylaları ve tarihi mekanları ile Trabzon, herkesin hayatta bir kereliğine de olsa mutlaka gidip görmesi gereken bir şehir. Dört mevsim yağışın görülmesine rağmen hem yerli hem de yabancı çok sayıda turistin ilgi odağında olan Trabzon, en çok da mükellef kahvaltı sofraları, mimarisi ve köklü geçmişiyle merak uyandıran manastırları ve yeşilin bin bir tonunun görülebildiği yaylaları ile ön plana çıkıyor. Fındığın, çayın, yaş sebze ve meyvenin en lezzetlisinin yetiştiği bereketli topraklarında doğayla iç içe unutulmaz bir tatil vadeden Trabzon’da nereler gezilir, en çok hangi yaylaları ünlüdür, en ünlü yeme içme mekanları ve lezzetleri nelerdir, hem hava yolu hem de kara yolu ile Trabzon’a nasıl gidilir vb. sorularınıza cevap bulacağınız Trabzon rehberimize geçelim:

Trabzon’da Gezilecek Yerler

Trabzon Kalesi

trabzon kalesi

Trabzon’un en sembolik yapılarından biri olan Trabzon Kalesi, şehri kuş bakışı seyre dalabileceğiniz eşsiz bir yer. Şehir merkezinde konumlanan Trabzon Kalesi’nin inşa tarihi Milattan Sonra 5. yüzyıla kadar uzanıyor. Evliya Çelebi’nin “Dağ tarafında cehennem kuyusuna benzer bir derin hendeği vardır ki yetmiş yedi adam girer. Safi kesme kayadır. İçinde camii, muhafazacı evleri, mahzenleri, cebehâneleri vardır.” sözleri ile bahsettiği Trabzon Kalesi’nin surları adeta geçmişe meydan okurcasına dimdik ayakta duruyor. Deniz ve şehir manzarasını bir arada sunan kale, yukarı, orta ve aşağı bölümlerinden oluşuyor.

Boztepe

boztepe

App_indir_banner_mobil

Trabzon’u kuş bakışı seyredebileceğiniz en ideal noktalardan biri olan Boztepe, insana huzur veren atmosferi ve şirin yeme içme mekanları ile Trabzon turunuzun unutulmazlarından olmaya aday, bizden söylemesi! Güneşin doğuşu da batışı da apayrı bir haz veren Boztepe, Trabzon şehir merkezine sadece 3 km uzaklıkta yer alıyor. Hırçın Karadeniz dalgalarının sesi enfes manzaranıza fon müziği olurken semaverde çayınızın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Kafe ve restoranların yanı sıra kahvaltı salonlarının da olduğu Boztepe’ye Trabzon şehir merkezinden toplu taşıma araçları ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bölgedeki en ünlü yerlerden biri olan Sivriburun tesislerinde keyifli vakit geçirebilir, Çukurçayır Çay Bahçesi’nde semaverde çayınızı yudumlayabilir ve ardından Kızlar Manastırı’nı görmeye gidebilirsiniz.

Ayasofya Müzesi

aya sofya trabzon

Yazın (15 Nisan-2 Ekim) 08.15-18.45 ve kışın ise (3 Ekim-14 Nisan) 08.15-16.45 saatleri arasında ziyaret edilebilen Ayasofya Müzesi’ne girişte herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Diğer bir adıyla Ayasofya Kilisesi, 1250-1260 yılları arasında Kral I. Manuel tarafından yaptırılmış. Geç Bizans mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Ayasofya Kilisesi, kelime olarak “Kutsal Bilgelik” anlamına geliyor. Kare-haç planlı olan kilise, üç revaklı giriş ve yüksek bir kubbeye sahip. Günümüzde müze olarak ziyaretçilerini ağırlayan Ayasofya Kilisesi’nin kubbe ve kasnağı on iki köşeli. En göz alıcı kısmının güney cephesi olduğu Ayasofya Kilisesi’nin ana kubbesinin alt kısmında ise opus-sectila tarzında rengarenk mermerden yapılmış olan bir yer mozaiği de bulunuyor.

Sümela Manastırı

sümela manastırı (3)

Trabzon Maçka’da yer alan ve Türkiye sınırları içerisindeki en eski yapılardan biri olma özelliğini taşıyan Sümela Manastırı’nın inşa tarihi 365-395 yıllarına kadar uzanıyor. Manastır ile ilgili birden çok hikaye olsa da aslında en sık rast geleceğiniz efsane şu: Atinalı iki rahip aynı gece tıpatıp aynı rüyayı görürler ve her ikisinin rüyasında da Hz. Meryem ve Hz. İsa tarafından manastır yapmaları söylenir. İki rahip birbirinden habersiz bir şekilde yola düşer ve rüyalarında tarif edilen yere; yani günümüzdeki Sümela Manastırı’nın bulunduğu bölgeye gelir ve birbirleri ile karşılaşırlar. 14. yüzyıla kadar ilk inşa edildiği gibi ulaşan ve sonrasında İmparator III. Aleksios tarafından yenilenen Sümela Manastırı’nın duvarlarında imparatorun resimlerine denk gelmeniz muhtemel. Hristiyan aleminin en kutsal mekanlarından biri olarak kabul gören Sümela Manastırı’na giriş ücreti 2018 yılı itibariyle 25 TL ve kışın (3 Ekim-14 Nisan) 08.00-16.00; yazın (15 Nisan-2 Ekim) ise 09.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Maçka ilçesi sınırları içerisinde yer alan Altındere Mahallesi’ndeki Sümela Manastırı’na özel aracınızla ulaşabileceğiniz gibi Trabzon merkezden kalkan Maçka varışlı otobüsleri de kullanabilirsiniz. Araçların 300 metre gerisinde durduğu ve patika yoldan yayan devam edildiği Sümela Manastırı, şüphesiz Trabzon turunuzun unutulmaz duraklarından olacak. Halk arasında Meryem Ana olarak da bilinen Sümela Manastırı’ndan enfes kareler yakalayabilirsiniz.

ucakbileti_sorgula (1)

Altındere Vadisi Milli Parkı

Altındere Vadisi Milli Parkı

Tam tamına 4468 hektarlık geniş bir alana yayılmış ola Altındere Vadisi Milli Parkı aynı zamanda Sümela Manastırı’nı da sınırları içerisinde barındırıyor. Yaklaşık 2605 km uzunluğundaki yayla patikasını keşfe çıkabilirsiniz. Buna ek olarak, trekking parkurları, kamp alanları vb. yerlerin de bulunduğu Altındere Vadisi Milli Parkı, Trabzon şehir merkezine 48 km; Maçka ilçe merkezine de 18 km uzaklıkta bulunuyor. Trabzon şehir merkezinden Maçka varışlı otobüs ya da dolmuşlara binerseniz Altındere Vadisi Milli Parkı’na rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Altındere Vadisi Milli Parkı’nda yapılabilecek en popüler aktiviteler arasında piknik, doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık, oryantiring, kaya tırmanışı, olta balıkçılığı ve bisiklet bulunuyor. Milli parka giriş ücretleri ise şöyle: Bisiklet 3,5 TL, motosiklet ve ATV 7 TL, otomobil, kamyonet, pickup 11 TL, minibüs 32 TL, midibüs 52 TL, otobüs 84 TL, şahıs (normal) 3,5 TL ve şahıs (indirimli 2 TL). Otopark alanı, piknik yerleri, büfe, idare ve ziyaretçi merkezi, etkinlik alanı, şelale ve çeşmeler, yöresel ürün satış noktaları, çay bahçesi, lokanta, kır evi, seyir terası, sosyal tesisler, bisiklet yolu vb. yerlere ev sahipliği yapan Altındere Vadisi Milli Parkı’nda atmaca, ağaçkakan, puhu, şahin, karga, kunduz, bıldırcın, doğan, cüce baykuş, çil, saksağan, çulluk, ürkeklik ve karatavuk ile karşılaşmanız olası.

Vazelon Manastırı

Trabzon’un Maçka ilçesinde yer alan Vazelon Manastırı’nın Milattan Sonra 270-317 yılları arasında inşa edildiğine inanılıyor. İncil’deki Vaftizci Yahya Peygamber’e adanmış olan manastırın tarihteki ilk adı ise Zouvalo ve bir diğeri de Vazelonas. Trabzon şehir merkezinden yaklaşık 40 km güneyinde konumlanan Vazelon Manastırı toplamda 4 kattan meydana geliyor. Kıyamet Günü, Cennet ve Cehennem tasvirlerinin olduğu freskleri ile her göreni kendine hayran bırakan Vazelon Manastırı Maçka ilçe merkezinden ise 15 km uzaklıkta bulunuyor. Maçka-Gümüşhane yolu üzerinde yer alan Vazelon Manastırı’na özel aracınızla da gidebilirsiniz.

Uzungöl

uzungöl (3)

Türkiye’nin en turistik yerlerinden biri olma unvanına sahip Uzungöl, aynı zamanda Trabzon’un eko-turizm merkezi olma özelliğini taşıyor. Gölün yanı başındaki Şerah Köyü ve Uzungöl’ün tamamını keşfetmek için en az 1 gününüzü ayırmanızı öneriyoruz. 1989 senesinde “Tabiat Parkı” ve 2004 senesinde ise “Özel Çevre” olarak ilan edilen Uzungöl deniz seviyesinden 1100 metre yükseklikte yer alıyor. Doğu Karadeniz turlarının vazgeçilmez duraklarından biri olan Uzungöl ve çevresinde tipik Karadeniz etkileri görüldüğü için yıl boyu yoğun bir şekilde yağış alıyor. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan tabiat parkında en çok da sarp kayalıklar arasından akan şelalelere bayılacaksınız. En çok da nisan ve mayıs aylarında kalabalıklaşan Uzungöl, 500 metre genişliğe, 1000 metre uzunluğa ve yaklaşık 15 metre derinliğe sahip. Bölgede en sık karşılaşacağınız ağaç türü ise Doğu Ladini olacak. Buna ek olarak kestane, ceviz, kızılağaç ve karaağaç türleri ile birlikte sincap, yaban domuzu, vaşak, çakal, yaban ördekleri, porsuk, göl ve dere alabalıklarının da olduğu Uzungöl’ü bisikletle ya da yürüyerek keşfedebilirsiniz.

Peristera Manastırı (Kuştul Manastırı)

Diğer bir adı ile Hızır İlyas Manastırı/Kuştul Manastırı (Peristera Manastırı), en az Vazelon Manastırı ve Sümela Manastırı kadar ünlü ve tarihte iz bırakmış gösterişli bir yapı. 8. yüzyılın sonlarına doğru inşa edilmiş olan Peristera Manastırı her şeyden önce nefes kesen bir manzara sunuyor. Doğa yürüyüşü turlarının en bilindik duraklarından olan Peristera Manastırı Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Esirlioğlu beldesinde yer alıyor. Tam adı Ayios Yorgios ta Peristera olan manastıra jeep safari turları ya da araç kiralayarak ulaşım sağlayabileceğiniz gibi Maçka ilçe merkezinden kalkan minibüs ve dolmuşları da kullanabilirsiniz.

Kızlar Manastırı (Panagia Theoskepastos)

III. Alexios Dönemi’nden (1349-1390) kalma tarihi bir yapı olan Kızlar Manastırı Boztepe yamaçlarında mükemmel bir konuma sahip. Bir diğer adıyla Panagia Theoskepastos, 19.yüzyıla kadar çok kez restorasyondan geçerek günümüzdeki halini aldı. Manastırın içerisinde III. Alexios’un karısı Theodora ile annesi Eirene’nin portreleri bulunuyor.

Çal Mağarası

çal mağarası

8 kilometrelik uzunluğu ile dünyanın en uzun 2. mağarası olma unvanını gururla taşıyan Çal Mağarası Trabzon şehir merkezine yaklaşık 1 saatlik sürüş mesafesinde yer alıyor. Giriş ücretinin kişi başı 7,5 TL olduğu mağara Düzköy ilçesine bağlı Çalköy Mahallesi sınırları içerisinde konumlanıyor. 2003 yılından beri ziyaretçilerini ağırlayan Çal Mağarası günümüzdeki şekline 2 farklı aşamada ulaşmış. Mağaranın 7-8 km ilerisindeki konaklama tesislerinde de konaklamayı düşünebilirsiniz. Ayrıca Çal Mağarası’nın çok yakınında bir kafe de bulunuyor. Çal Mağarası’na en kısa sürede ulaşmak için Karadeniz sahil yolundan ilerleyip Akçaabat-Söğütlü köprüsünden döndüğünüzde Düzköy yoluna girmeniz gerekiyor. Çal Mağarası’nın içerisindeki sarkıt ve dikitleri kesinlikle fotoğraflamanızı tavsiye ediyoruz. Deniz seviyesinden 1050 metre yükseklikteki mağara ve 1,5 metre derinliğe kadar ulaşan deresi ile şelale ve göletlerini görmeden Trabzon turunuzu sonlandırmamalısınız.

Atatürk Köşkü Müzesi

atatürk köşkü

otobusbileti_sorgula2

Konstantin Kabayanitis’in yazlık köşk olarak 19. yüzyıl başlarında Soğuksu sırtlarında yaptırdığı bu gösterişli yapı Batı Rönesans mimarisinin izlerini taşıyor. Trabzon şehir merkezinin 7 km güneybatısındaki köşk şehrin adeta simgesi. 1937 senesinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün konakladığı ve tüm mal varlığını devlet hazinesine bağışlama kararını aldığı köşk günümüzde Atatürk Köşkü Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Öğrencilerin 5 TL; diğer ziyaretçilerin ise 7 TL karşılığında giriş yapabildiği Atatürk Köşkü Müzesi şehir merkezinden 20 dakikalık sürüş mesafesinde yer alıyor. 4 katlı, beyaz badanalı bu görkemli köşkün bölümleri ise şöyle; misafir kabul salonu, vasiyet odası, mutfak, yemek salonu ve veranda. Atatürk Köşkü’nün ikinci katında çalışma odası, toplantı odası, dinlenme odası, banyo, yatak odası, 2 balkon ve lavabo bulunuyor. 3. ve en üst katında da okuma salonu, kütüphane ve fotoğraf teşhir salonu var. Atatürk Köşkü Müzesi’ni gezdikten sonra buraya yakın bir mesafede yer alan Trabzon Şehir Müzesi’ne gidebilirsiniz.

Zağnos Vadisi Parkı

zagnos vadisi parkı

Şehrin tam kalbinde böylesine geniş yeşillik bir alanın olmasına şaşırabilirsiniz ama Trabzon’da yeşil alanlar sadece yaylalarda değil, şehrin her yerinde karşınıza çıkacak. Kentsel dönüşüm çalışmalarının muazzam bir sonucu olan Zağnos Vadisi Parkı, Yavuz Sultan Selim Bulvarı’nda yer alıyor. Parkın hem içinde hem de çevresinde birkaç yeme içme mekanı da mevcut. Adının Trabzon’un da fatihi lakaplı Fatih Sultan Mehmet’in paşalarından olan Zağnos Paşa’dan (Zağanos) geldiği park, Ortahisar ilçesine bağlı Gülahar Hatun Mahallesi’nde yer alıyor. Piknik alanları ve yürüyüş parkurlarının olduğu Zağnos Vadisi Parkı’nın çok yakınındaki Zağnos Paşa Köprüsü, Gülbahar Hatun Camii ve Türbesi, Fetih Camii, Kanuni Evi, vadinin üzerinde kalan Trabzon Kalesi, Yeni Cuma Camii, Ahi Evren Camii, Boztepe, Bedesten, Ali Şükrü Bey’in kabri ve Trabzon Müzesi’ni de gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın.

Gülbahar Hatun Camii (Büyük İmaret-Hatuniye Camii)

gülbahar hatun türbe cami

Büyük İmaret ya da Hatuniye Camii olarak da adlandırılan Gülbahar Hatun Camii, şehrin en eski yapılarından biri olma özelliğine sahip. Atapark’ın güney kesiminde yer alan Gülbahar Hatun Camii’nin inşa tarihi ise 1514 senesine kadar uzanıyor. Yavuz Sultan Selim tarafından yaptırılan caminin işçiliği ile göz kamaştıran minber ve mermerden yapılmış olan mihrabı ise kesinlikle görülmeye değer. Tipik Osmanlı mimarisinden izler taşıyan Gülbahar Hatun Camii, Ortahisar ilçesindeki Gülbaharhatun Mahallesi’nde konumlanıyor. Zağnos Köprüsü’ne çok yakın bir mesafede olan Gülbahar Hatun Camii, Osmanlı mimarisinde Zaviyeli Camiler grubunda bulunuyor.

Bedesten

bedesten trabzon

Anadolu’da ilk örneklerinin 13. yüzyılda görülmeye başlandığı Bedesten, kelime olarak kumaş, çeşitli kıymetli eşyalar, kumaş vb. satışının olduğu yerlere verilen ad. Trabzon şehir merkezindeki Bedesten Çarşı Mahallesi’nde bulunuyor. 11. yüzyılda inşa edilen Bedesten, kapalı çarşı mimarisinin en göz alıcı örneklerinden biri. Kare planlı olan çarşı 28 santimetrelik taşlardan meydana geliyor. Toplamda 48 odalı olan Bedesten’e yakın bir yerde konaklamak isterseniz, Trabzon şehir merkezindeki 70’e yakın konaklama tesisi arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Yöresel hediyelik ürünlerin satıldığı dükkanların yanı sıra esnaf lokantalarında da Trabzon mutfağına özgü lezzetler tatma imkanı bulabilirsiniz. Herhangi bir giriş ücretinin olmadığı Bedesten her sabah 10.00 gibi açılıyor ve akşam 23.00 civarın kapanıyor. Cumhuriyet Caddesi’nden kuzeye doğru ilerledikten sonra Kazancılar Sokağı’ndan Bedesten Caddesi’ne giriş yapabilir ve 300 metre kadar yürüdükten sonra Bedesten’e varabilirsiniz.

Forum Trabzon AVM

Toplamda 49 bin metrekarelik bir alanı kaplayan ve şehrin açık ara en ünlü alışveriş merkezi olan Forum Trabzon AVM’de çok sayıda yeme içme mekanı, etkinlik alanı ve alışveriş mağazası bulunuyor. Ortahisar ilçesindeki Devlet Sahil Yolu Caddesi’nde konumlanan Forum Trabzon AVM’ye en kısa sürede ulaşmak için şehir merkezinden Havaalanı-Yomra otobüslerine binmelisiniz.

Santa Maria Kilisesi

Merkez Kemerkaya Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Santa Maria Katolik Kilisesi Sultan Abdülmecit Dönemi’nde; 1869-1874 tarihleri arasında yaptırılmış. Hristiyanlığın kutsal mabetlerinden biri olan Santa Maria Kilisesi barok tarzı mimariyi yansıtmakla birlikte dikdörtgen planlı ve iki yüzeyli çatıya sahip. İç mekan tasarıma barok dönemin özelliklerini yansıtan fresk ve ikonaların hakim olduğu Santa Maria Kilisesi esasında Vatikan’a bağlı ve ziyarete, ibadete açık olarak hizmet veriyor.

Hamsiköy

Hamsiköy

Adını her ne kadar leziz mi leziz fırında sütlacı ile duyurmuş olsa da aslında Trabzon turunuzun en az 1 gününü ayırmanız gereken bir yer Hamsiköy. Trabzon’da sütlacın başkenti unvanlı Hamsiköy, kelime olarak Arapçada “beş köy” anlamına geliyor. Trabzon’un Maçka ilçesinde yer alan Hamsiköy’e Maçka-Gümüşhane yolundan ulaşabilirsiniz. Birkaç konaklama tesisinin de olduğu köyün en çok da nefes kesen doğa manzarası karşısında büyüleneceksiniz. 1300 metre rakımlı köyün adını tüm Türkiye’ye duyuran sütlacın en önemli püf noktası ise fırınlanma şekli.

Akçaabat

Tıpkı Hamsiköy gibi Akçaabat da kendine has lezzeti olan köftesi ile ünü il sınırlarını aşıp tüm Türkiye’ye yayılmış bir yer. Kelime olarak Yunancada “çınar ağacı” anlamına gelen Platana, Akçaabat’ın tarihte bilinen en eski adı. Merkezin 13 km batısında yer alan Akçaabat ilçesi, Çarşıbaşı ve Vakfıkebir’in doğusunda; Maçka ve Düzköy’ün kuzeyinde konumlanıyor. Trabzon Otogarı’na 22 km mesafedeki Akçaabat’a özel aracınızla ya da toplu taşıma araçları ile ulaşabilirsiniz. Gezmek için en uygun dönemin temmuz ve ağustos ayları olduğu Akçaabat’ın en ünlü otelleri ise Orta Mahalle bölgesinde bulunuyor. Osmanlı Dönemi sivil kent mimarisinden izler taşıyan Orta Mahalle’ye giderseniz eğer St. Michelle Kilisesi, Derecik Vadisi ve Sera Gölü’nü de mutlaka görmenizi öneriyoruz. Dillere destan köftesinin yanı sıra peyniri ve dondurması da bir o kadar meşhur olan Akçaabat’ın katılımcısı en yüksek etkinliklerinin birçoğu ise temmuz ve ağustos aylarında gerçekleşiyor. Akçaabat ilçe merkezinden 5 km uzaklıktaki Sera Gölü neredeyse 55 metre derinliğe, 4 km uzunluğa ve 150-200 metre genişliğe sahip.

Trabzon Yaylaları

Tabii güzellikleri ile ön plana çıkan Trabzon’un tıpkı diğer Karadeniz illerinde olduğu gibi birden çok yaylası var. Trabzon’un “yemyeşil vaha” misali en güzel yaylalarını özellikle temmuz ve ağustos aylarında ziyaret ederseniz çok sayıda şenlik ve kutlamaya da denk gelebilirsiniz.

Şolma Yaylası 

Maçka’ya 22 km, Trabzon merkeze ise 50 km mesafede konumlanan Şolma Yaylası yaklaşık 1800 metre yükseklikte yer alıyor. Sapsarı zifin çiçeklerinin dört bir yanınızı saracağı yaylada mor güllere de rastlayabilirsiniz.

Mavura Yaylası

Şolma Yaylası’na kadar gelmişken buradan 3,5 km daha ilerleyerek Mavura Yaylası’nı da görebilirsiniz. Konaklama tesisinin olmadığı Mavura Yaylası’nda kalmakta ısrarcıysanız şayet kamp kurabilirsiniz.

Çakırgöl Yaylası 

Altındere Vadisi Milli Parkı’na yakın bir mesafede olan Çakırgöl Yaylası 2500 metre yüksekliğe sahip. Çakırgöl Yaylası’ndan geçiş yapabileceğiniz diğer yaylalar ise şöyle: Armutluk, Akarsu, Livayda Kurugöl, Mesaraş Furnoba, Cami Boğazı, Deveboynu, Kırantaş, Ayraksa, Kasapoğlu ve Ortaoba.

Kirazlı Yaylası 

Buz gibi suların şırıl şırıl aktığı dereleri ile büyüleyen, özellikle yaz aylarında inanılmaz serin olan Kirazlı Yaylası 1850 metre yüksekliğe sahip. Maçka ilçe merkezinden 22 km uzaklıktaki Kirazlı Yaylası’na özel aracınızla ulaşacaksanız eğer Maçka-Zigana yolunu takip edin ve Gürgenağaç Köyü’nden güneye doğru 7 km daha ilerleyin. Kirazlı ya da Kiraz Yaylası’nda her yıl temmuz ayının üçüncü cuma gününde “Ayeser Şenlikleri” düzenleniyor.

Lapazan Yaylası

Maçka ilçesindeki Güneyağaç Köyü sınırları içerisinde bulunan Lapazan Yaylası 2200 metre yükseklikte konumlanıyor. Gelenleri yeşilin bin bir tonu ile buluşturan Lapazan Yaylası’nı gezdikten sonra Hamsiköy’e ve 5 km ilerisindeki Bekçiler’e de uğramayı unutmayın.

haçkaobası yaylası

Haçkaobası Yaylası

1785 metre yükseklikteki Haçkaobası Yaylası Düzköy ilçe merkezinin yaklaşık 12 km güneyinde bulunuyor. Adı içenin eski adı olan Haçka’dan gelen yaylaya merkezden kalkan dolmuşlar ile yarım saatte varabilirsiniz.

Cami Boğazı Yaylası

Maçka-Meryemana yolunda 5 km ilerledikten sonra sağa sapın ve sırasıyla Kırantaş ve Akarsu köylerini, Acısu Yaylası’nı geçin, sonrasında 30 km daha ilerleyin, Cami Boğazı Yaylası karşınıza çıkacak. Yaylaya yaklaşık 5 km mesafedeki Çakırgöl’ü de Trabzon’da gezilecek yerler listenize dahil edebilirsiniz.

Karadağ Yaylası

Akçaabat-Düzköy yolundan ulaşılabilen ve 1880 metre yükseklikte yer alan Karadağ Yaylası’nın ahşap ve bağdadi evlerini görebilir, kır kahvesinde yörede yaşayanlar ile sohbet etme fırsatı bulabilirsiniz.

Hıdırnebi Yaylası 

Akçaabat ilçe merkezinden 30 dakikalık sürüş mesafesinde Trabzon merkeze 44 km uzaklıkta bulunan Hıdırnebi Yaylası, Trabzon’un en ünlü yaylalarından biri ve ayrıca 19-20 Temmuz tarihlerinde Orak Yedisi (Hıdırnebi) şenliklerine ev sahipliği yapıyor. Kuruçam merkezinde bulunan Hıdırnebi Yaylası’nda bungalov tipi evlerden oluşan konaklama tesisleri, yeme içme mekanları, fırın, bakkal, kahvehane vb. mevcut.

Pazarcık Yaylası 

Araklı’dan 43 km uzaklıktaki Pazarcık Yaylası’na giderseniz, mutlaka Karadere Çayı ve Tilkibeli Şelalesi’ni görmelisiniz. Gündüz avladığınız kırmızı pullu alabalıkları akşam mangalda pişirebilir ve müthiş manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Yılantaş Yaylası (Akçaabat): Deniz seviyesinden 2000 metre yükseklikteki Yılantaş Yaylası’na Karadere Çayı-Bayburt yolunu takip ederek ulaşabilirsiniz. Araklı’ya 30 km mesafede bulunan Yılantaş Yaylası’nın huzur veren sessizliği ve manzarası karşısında tek kelimeyle nutkunuz tutulacak.

Sis Dağı Yaylası

Trabzon-Giresun il sınırındaki Sis Dağı Yaylası deniz seviyesinden 1850 metre yükseklikte bulunuyor. Beşikdüzü ya da Salpazarı ilçesinden Şıhkıran mezrasına; sonra da Sis Dağı Yaylası’na çıkabilirsiniz. Her sene temmuz ayının üçüncü cumartesi gününde gerçekleşen Sis Dağı Şenlikleri’ne katılabilirsiniz. Şalpazarı Tepebaşı kalkışlı minibüslerle aktarmasız bir şekilde Sis Dağı Yaylası’na ulaşmanız mümkün.

sultan murat yaylası

Sultan Murat Yaylası 

Çaykara ilçe merkezine 25 km uzaklıkta bulunan Sultan Murat Yaylası’na en rahat şekilde ulaşmak için Maçka-Sümela Manastırı yolunu takip edebilirsiniz. Her sene 23 Haziran tarihinde Şehitleri Anma Günü’nün düzenlendiği Sultan Murat Yaylası, Bayburt’un Aydıntepe ilçesine ise 54 km mesafede konumlanıyor. Ayrıca her sene 20 Ağustos tarihinde “Yayla Ortası Şenlikleri” gerçekleşiyor.

Kadırga Yaylası

Her yıl temmuz ayının üçüncü cuma gününde düzenlenen Kadırga Şenlikleri ile ünü il sınırlarını aşmış olan Kadırga Yaylası için diğer Trabzon yaylalarına göre daha sakin denebilir.

Çatma Obası Yaylası

2200 metre yükseklikte bulunan Çatma Obası Yaylası’nın en çok ilgi gören yerleri, Çıngıraklı Kuyu, Şehitler Tepesi ve Mızraklı Su.

Trabzon’da Ne Yenir?

Karadeniz mutfağı dendi mi şöyle bir durmak lazım; ne de olsa yüzyıllardır var olan bir mutfak kültüründen bahsediyoruz… Trabzon da her şeyin en lezzetlisi ve organiğinin yetiştiği verimli topraklara sahip olduğu için haliyle diğer Karadeniz şehirlerinden ayrılıyor. İşte Trabzon der demez akla ilk gelen lezzetler:

Karalahana Çorbası

karalahana çorbası

Bir diğer adıyla Karadeniz’in meşhur karalahana yemeğinin içerisinde karalahana parçaları, kurutulmuş acı biber, barbunya ve mısır unu bulunuyor. Yaz aylarında mısır ekmeği ile birlikte sıklıkla tüketilen karalahana çorbasının envaiçeşidine rastlamanız mümkün.

Guliya

Trabzon’da halk arasında “ğuliya” olarak okunan guliya şaşırtıcı olmayacak şekilde karalahanadan yapılan bir yemek. Patates ve barbunya içeren guliya yemeğinde çırpılmamış karalahana kullanılıyor.

Kuymak

kuymak (2)

Mıhlama, muhlama, kuymak; Karadeniz’de kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi… Bizden duymuş olmayın ama Karadeniz kuymağının en lezzetlisini Trabzon’da tatmanız için hangisi olduğu fark etmeksizin herhangi bir kahvaltı mekanına oturmanız yeterli. Kolot (Trabzon peyniri) ve Trabzon tereyağının enfes birleşimi sizi sizden alacak, demedi demeyin!

Sarambula

Pırasa, pazı, pirinç, isteğe bağlı olarak hamsi ve mısır yarmasından oluşan Sarambula tam da vejetaryenlerin ağzına layık türde bir lezzet.

Peynirli Trabzon Pidesi

Trabzon’da peynirli pide yemeden dönmek olmaz! Mayalı hamurdan yapılan peynirli pidenin üzeri Trabzon tereyağı ile buluşunca değmeyin keyfinize…

Pazılı Kaygana

Sadece Trabzon değil, tüm Karadeniz şehirlerinin mutfak kültüründe yer edinmiş olan kaygana, mısır unu, pazı ve kuru nanenin muazzam bir birleşimi.

Gongoş Sarma

Biraz karalahana dolmasını ve zeytinyağlı sarmayı andırıyor olsa da esasında gongoş sarma tadı diğerlerinden ayrılan bambaşka bir lezzet. İç harcında ise karalahana, yağlı kaburga kemiği, dana eti ve mısır yarması kullanılıyor.

Palamut Dolması

Ceviz içi, çam fıstığı, kuş üzümü, yenibahardan oluşan iç harcının adeta lezzet şölenine dönüştüğü palamut dolması, Trabzon’un hemen hemen her balık restoranının menüsünde karşınıza çıkabilir.

Kefal Ekşilisi

Maydanoz, biber, domates, soğan ve daire şeklinde kesilen kefaller öyle güzel fırınlanıyor ki size de limonlayıp afiyetle yemesi kalıyor…

Hamsi

hamsi

Trabzon’da hamsinin her türlü şekle girmiş haline şahit olabilirsiniz. Çorbasından pilavına, böreğinden tavasına… Trabzon’da hamsinin en lezzetlisini ve akıllara bile gelmeyecek formlarına rastlayabilirsiniz.

Akçaabat Köfte

akçabat köftesi

Trabzon’un ilçesi Akçaabat’tan yükselen bir yıldız var şimdi sırada… Peksimet, sarımsak ve kıyma üçlüsünün birleşiminden ortaya çıkan Akçaabat köfteyi çerez gibi tüketeceğinizin garantisini veriyoruz.

Pepeçura

Trabzon’da uzun seneler yerleşik hayat süren Rumların mutfağında Trabzon mutfağına geçiş yapan pepeçura, mısır unu, Antep fıstığı, fındık ve siyah üzümden yapılan leziz bir tatlı çeşidi.

Hamsiköy Sütlacı

Nasıl ki Akçaabat köftesi ile ünlenmişse Hamsiköy de fırın sütlacı ile nam salmış. Malzemelerinin vanilya, süt, pirinç ve nişasta klasik dörtlüsü olduğu Hamsiköy sütlacını bu kadar lezzetli kılan şeyse fırınlanma şekli.

Laz Böreği

laz böreği

En az Artvin kadar Trabzon da Laz böreği ile ünlenmiş durumda. Şerbet, baklava yufkası, tereyağı ve muhallebinin bir araya gelip de bu denli lezzetli olacağı daha önce aklınıza gelmemiştir kuşkusuz.

Kukuca

Mısır ve balkabağının birlikte ezildikten sonra üzerine süt ve şeker ilave edilmesi ile ortaya çıkan kukuca tatlısının kütüğü ise Trabzon’a ait.

Golia

Klasik bir tencere yemeği gibi dursa da aslında karalahananın en lezzetli hali denebilir golia için. Başrolde ise soğan, kırmızı biber, mısır ve sarı fasulye var.

Tomara Kızartması

Karadeniz’in birçok şehrinde bolca yetişen tomara esasında pazıya benzeyen bir tür sebze ve sadece sapları pişirilerek yeniyor. Mısır unu, yumurta ve tereyağı ise bu leziz sebzenin yardımcı oyuncuları…

Laz Helvası

Vanilya ve irmik ununun başrolde olduğu Laz helvası genellikle dondurma ile birlikte servis ediliyor.

Hurmalı Tart

Hem yapımı kolay hem de hafif bir lezzet; ve de has be has Trabzon tatlısı…

Fasulye Turşusu Kavurması

Yapımı biraz zahmetli olsa da yemelere doyamayacağınız türde bir lezzet fasulye turşusu kavurması… Zaguda adındaki yabani soğan ve fasulye turşusu kavrulur ve leziz mi leziz mısır ekmeği bandırılarak afiyetle tüketilir.

Hodan Böreği

Anavatanı Suriye olan hodan bitkisinin karabiber ve soğanla birleşerek iç harcını oluşturduğu bu eşsiz lezzet 5 çaylarının da vazgeçilmezi.

Bu kadar lezzeti art arda saydık, peki ya aklında “ne nerede yenir?” sorusu canlananlar için?

Trabzon’un En Ünlü Yeme İçme Mekanları

 • Cemil Usta Akçaabat Köftecisi: Akçaabat Sahil Park Alanı’nda yer alan Cemil Usta Akçaabat Köftecisi’nde köfteler öyle lezzetli ki siparişler bile kilo ile veriliyor. Yemeğin üzerine meşhur ev yapımı baklavasını da denemeyi es geçmeyin.
 • Karpi Pide: Trabzon’un dillere destan bol terayağlı ve peynirli pidesi en iyi nerede yapılır sorusuna alacağınız ilk cevap Trabzon Merkez’deki Kunduracılar Caddesi’nde yer alan Karpi Pide olacaktır.
 • Bozo Pide: Sürmene’nin en iyi yeme içme mekanlarından olan Bozo Pide’de Bozo Usta’nın meşhur peynirli-kavurmalı pidesini mutlaka tadın.
 • Balıklama Balık Lokantası: Trabzon Sanayi’de yer alan Balıklama Balık Lokantası’nda ilk tadacağınız lezzet balık çorbası olmalı.
 • Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı: 150 yıldır lezzet şöleni yaşatan Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı’nın etli pilavını denemeden Trabzon sınırlarını terk etmemelisiniz.
 • Sümer Restoran: Sümela Manastırı’na giden yol üzerinde bulunan Sümer Restoran’ın kuymağı efsaneleşmiş bir lezzete sahip.
 • Beton Helva: Şıra, helva, dondurma ve dahası ile ünü il sınırlarını aşan Beton Helva Uzun Sokak No:21’de yer alıyor; not edin!
 • Cemilusta: Trabzon’un en ünlü restoranları listesinde ilk sıralarda gelen Cemilusta fiyat/performans açısından da popülaritesinin hakkını veriyor sahiden. İskenderpaşa Mahallesi’nde yer alan Cemilusta’nın en çok da köfteleri, kuymağı ve fıstıklı baklavasına bayılacaksınız.
 • Bordo Mavi Balık: Trabzon’a her kim giderse gitsin mutlaka Bordo Mavi Balık’a uğruyor çünkü bu mekan ününü sosyal medyadan da fazlasıyla duyurmayı başarmış. Boztepe dolmuş durağı karşısında yer alan restoran akşam yemeği için ideal bir seçim olabilir.
 • Lokma Şana: Trabzon’un yöresel lezzetlerinden olan kuymak ve kayganası ile ünlenen ve kahvaltısının kelimenin tam anlamıyla dillere destan olduğu Lokma Şana adlı mekan esasında Trabzon’un yerel pastane zincirlerinden biri ancak kahvaltı için adresiniz, Yomra’daki şubesi olmalı.
 • Muharrem Usta: Trabzon şehir merkezinde; Trabzonspor Müzesi’nin tam karşısında yer alan Muharrem Usta’nın en öne çıkan lezzetleri; Muharrem Usta’nın Krema’sı, Sürmene burmalısı, Hamsiköy sütlacı ve Laz böreği.
 • Dönerci Nizam Usta: Trabzon’un Of ilçesinde yer alan Dönerci Nizam Usta, şehirde döner der demez akla ilk gelen yerlerden biri.
 • Özdemir Kasabı: Yomra’da yer alan ve Akçaabat-kasap köftesi karışımı olan özel ev yapımı köftelerini denemeden Trabzon’dan ayrılmamalısınız.
 • Akçay Lokantası: Trabzon Merkez’de hizmet veren Akçay Lokantası tıpkı Dönerci Nizam Usta gibi odun ateşinde pişen, dana-kuzu oranının çok iyi ayarlandığı döneri ile meşhur.
 • Komaroğlu Köfte Salonu: Trabzon Akçaabat’ta yer alan Komaroğlu Köfte Salonu’nda leziz Akçaabat köftelerini birer birer midenize indirdikten sonra enfes bir tatlı ile kapanışı yapabilirsiniz.

Trabzon’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin birçok şehrinden hem hava yolu hem de kara yolu ile ulaşımın inanılmaz kolay olduğu Trabzon’a Batı, Marmara veya Akdeniz bölgelerinden gelecekseniz eğer hava yolu; diğer bölgelerden ise aktarmalı uçuşlar ya da kara yolunu tercih etmenizi öneriyoruz.

Uçak: Ortahisar’da yer alan Trabzon Havalimanı, yılda tam tamına 3,5 milyon yolcu taşıma kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük ve en işlek havalimanlarından biri olma özelliğini taşıyor. Şehir merkezinden yalnızca 6 km mesafede konumlanan Trabzon Havalimanı’na aktarmalı ve aktarmasız uçuş seferleri düzenleyen hava yolu firmalarından bazıları ise Türk Hava Yolları, AnadoluJet, Pegasus Havayolları, Onur Air, AtlasGlobal ve Sun Express. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, İstanbul Havalimanı, İzmir Adnan Menderes Havalimanı ve Antalya Havalimanı’ndan direkt uçuş seferleri ile ulaşabileceğiniz Trabzon Havalimanı’na Köln, Berlin, Düsseldorf, Kuveyt, Viyana, Stuttgart vb. yurt dışı rotalardan da direkt uçuşlar gerçekleşiyor. Trabzon Havalimanı’na vardıktan sonra HAVAŞ otobüslerini kullanabileceğiniz gibi dolmuş veya havalimanı taksilerini de tercih edebilirsiniz. Trabzon uçak bileti fiyatları ise genellikle uçuşun aktarmalı olup olmadığına ve sezonun yoğunluğuna göre değişkenlik gösteriyor.

Otobüs: Türkiye’nin dört bir yanından Trabzon varışlı otobüs seferleri gerçekleştiği için kara yolu ile de ulaşımınızı pekala sağlayabilirsiniz. Trabzon otobüs bileti fiyatları karşılaştırması yaparak seyahatinizi daha ekonomik hale getirme fırsatını kaçırmayın. Trabzon Otogarı’na vardıktan sonra 2 km uzaklığındaki şehir merkezine en kısa sürede ulaşmak için taksiye binebilir, araç kiralayabilir ya da toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here