Saraybosna’da Gezilecek Yerler

0
1048

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna (Sarajevo), Balkanlar gezisine çıkan birinin en sevdiği yerlerden olacak. İddialıyız!

Öncelikle belirtmek isterim ki, Saraybosna sadece bir hafta sonunuzu ayırarak gezebileceğiniz bir şehir. Ucuz bir uçak bileti yakalıp, klasik bir hafta sonu tatili yerine keyifli bir gezi yapabilirsiniz.

Saraybosna’da Gezilecek Yerler

Üstelik Bosna Hersek’in savaş izlerini taşıyan şehri Saraybosna haricinde yakınlarda doğa harikası içerisine kurulmuş Blagaj (Alperenler) Tekkesi ve tarihi Mostar size mükemmel bir hafta sonu vaadediyor, bizden söylemesi! Ancak bu gezi yazısının başrol oyuncusu Saraybosna olacak.

Blagaj Tekkesi ve Mostar’ı ise bir başka gezi yazısında aktaracağım.

Latin Köprüsü

Latin Köprüsü

Tam da 1. Dünya Savaşı’nı başlatan noktada, Latin Köprüsü ile başlıyor Saraybosna seyahatimiz.

Latin Köprüsü görüntü olarak ilk bakışta sizi etkilemeyebilir ancak bu köprü 1. Dünya Savaşı’nı başlatan önemli bir olaya tanıklık ediyor: Sırp milliyetçisi Gavrilo Princip, Avusturya Macaristan Veliahtı Franz Ferdinand’ın suikastini tam da bu köprünün dibinde gerçekleştiriyor.

Bunun üzerine kelebek etkisi ile 1. Dünya Savaşı başlıyor. Gerçekten tam bu noktada olanları ve sonrasında bizleri de etkileyen olayları gözünüzde canlandırdığınızda insanın tüyleri ürperiyor.

Hemen karşısında bulunan müzede ise savaşın izleri sergileniyor. Fotoğraflar ve silahlar/kıyafetlerle savaşı anlatan bu küçük müze, özellikle okul çağındaki çocuklar için faydalı olacaktır.

Miljacka Nehri

Miljacka Nehri

Latin Köprüsü Miljacka Nehri üzerinde adeta minik Meriç Köprüsü gibi kemerli bir taş köprü, aslında tipik bir Osmanlı köprüsü de diyebiliriz.

Baş Çarşı

baş çarşı

Kendinizi Bursa’nın tarihi bir köyünde hissetmenin kaçınılmaz olduğu Baş Çarşı (Bašcaršija) ise Saraybosna’nın en turistik bölgesi.

Burası 16. yüzyılda kurulmuş Arnavut kaldırımı sokaklarıyla bir Osmanlı çarşısı.

Buraların meşhuru bize çok da yabancı gelmeyen “Burek” yani kıymalı börek. Avrupanın hiçbir yerinde göremediğimiz ayran, Başçarşı’da mevcut ancak ayranı yorumlama tarzları sanırım ki bizden baya farklı. Uzun ince bir bardak içerisinde pek de su katılmamış yoğurt getirmelerinden bu çıkarımda bulunuyorum. 🙂 Mekan sahibine bunu sulandırıp azıcık da tuz eklemesi gerektiğini fiilen de gösterip, adeta Balkanlara “ayran nasıl yapılır,” gösterdim. 🙂

bürek

Bürek ise bana fazla yağlı ve fazla kıymalı geldi. Malzemeden çalmamış olmaları gönül zenginliklerinin göstergesi olsa da benim damak zevkime pek hitap etmedi. Denerseniz seçim sizin.

Başçarşı bölgesinde önemli birçok yapı bulunuyor: Sebil, Bosna Sancak Beyi Gazi Hüsrev Bey’in Mimar Sinan’a yaptırdığı cami, medrese ve hanlar, Saat Kulesi, Bezistan…

Sebil

Sebil

Saraybosna’nın simgelerinden Sebil (Sebilj) 1753’te Vali Hacı Mehmet Paşa tarafından ahşap kubbeli bir çeşme. Suyu temiz ve içilebilir.

Önünde fotoğraf çekilmek ise bir ritüel.

Saat Kulesi

bosna saat kulesi

Başçarşı’da yer alan bir diğer önemli yapı Saat Kulesi, Gazi Hüsrev Bey Vakfı tarafından 17. yüzyılda yaptırılmış.

Yangından dolayı büyük hasar alan kule daha sonra restore edilmiş.

Ferhadiye Caddesi

ferhadija street sarajevo
Ferhadiye Caddesi

Ferhadiye Caddesi Başçarşı’nın bittiği yerden itibaren başlıyor.

Burası Başçarşı’nın tarihi görüntüsünün aksine günümüz alışveriş ve cafe ve restoranları bulabileceğiniz nokta.

Ferhadija Camii

ferhadiye camiisi

Cadde üzerinde yer alan Ferhadija Camisi, 16. yüzyıl Osmanlı İslam mimarisi’nde yapılmış. Bosna Sancak Beyi Ferhad Paşa tarafından yaptırılmış.

Oldukça küçük cami içerisindeki görevli (imam mı emin olamadık) bizi kapıda karşıladı. Türklerin sık ziyaretlerine alışkın olan cami görevlisi çat pat öğrendiği Türkçesiyle bize caminin tarihçesini anlattı. Gider tanışırsanız bu tonton amcamıza İstanbul’dan selamlarımızı iletiniz. 🙂

Bezistan

bezistan

Bezistan, 1551’de Rüstem Paşa tarafından Bursa İpeği satılması için yapılmış olan bir kapalı çarşı.

Edirne’de Ali Paşa Çarşı’sına gitmiş olanlar için tanıdık bir görüntü olacaktır.

Hediyelik almak için de uğrayabilirsiniz.

Umut Tüneli

umut tüneli

Umut Tüneli’ne (Sarajevo Tunnel) biz lokasyonu sebebiyle vakit ayıramadık.

Bosna Savaşı sırasında Bosnalılar için kritik noktalardan birisi olan bu tünel, savaş boyunca ulaşım, ilaç ve silah aktarımında kullanılmış.

Bugün Bosna-Hersek’in ayakta kalmasını ve bağımsızlığını ilan etmesinde en önemli rol oynayan Umut Tüneli, Saraybosna’da yaklaşık 300 bin insanın hayatta kalmasını sağlamış.

Bir sonraki Saraybosna gezimde mutlaka burada bulunmak istiyorum.

Saraybosna Katedrali

Saraybosna Katedrali

Saraybosna Katedrali (Sacred Heart Cathedral, Katedrala Srca Isusova), birçok Osmanlı esintisi gördükten sonra karşınıza çıkan tipik bir Avrupa katedrali.

Nitekim Paris’teki Notre Dame başta olmak üzere aynısını Hırvatistan Zagreb ve diğer Avrupa şehirlerinde görmüştüm.

Neo gotik mimari tarzındaki katedralin içi de görülmeye değer.

Sönmez Ateş (Vjecna Vatra)

Vjecna Vatra

Sönmez Ateş (Vjecna Vatra), II. Dünya Savaşı’nda Saraybosna’nın kurtuluşu için dikilmiş bir anıt ve önünde 24 saat yanan bir ateş var.

II. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden asker ve sivillerin anısına yapılan bu anıt, Marshalla Tito Caddesi’nin köşesinde bulunuyor.

Bosna Hersek Ulusal Kütüphanesi

Bosna Hersek Ulusal Kütüphanesi

Bosna Hersek Ulusal Kütüphanesi ise Başçarşı’nın yakınında, Miljacka’nın kenarında, önceleri belediye binası olarak kullanılmış olan bu güzel bina, 1949’da kütüphaneye dönüştürülmüş.

Bina’nın görkemli bir girişi bulunuyor.

Nehrin kenarında oturup bu güzelliğin tadını çıkarabilirsiniz.

Saraybosna Gülleri

saraybosna gülleri

Saraybosna Gülleri ise yakın bir tarihte gerçekleşen savaşın izlerini size en iyi anlatacak resimler.

1992’de üniversite öğrencisi Suada Dilberovic’in barış mitinginde öldürülmesinden sonra başlayan Saraybosna Kuşatması 3,5 yıl sürdü, Saraybosna’ya günde ortalama 329 top mermisi düştü, 11541 sivil hayatını kaybetti, 50 binden fazla sivil yaralandı.

İşte tam da o günlerde kalma havan topu izlerine “Saraybosna Gülleri” ismi veriliyor. İzler kırmızıya boyanmış ve her yerde “asla unutma” yazmaktadır. Saraybosna gülleri bir çok yerde karşınıza çıkacak.

Blagaj (Alperenler) Tekkesi

Blagaj Tekkesi

Saraybosna gezisini taçlandırmak isteyenler, turkuaz suların coşkun aktığı yerde kurulan Blagaj (Alperenler) Tekkesi’ne ve bana İspanya Toledo’daymışım hissettiren Mostar’a gitmeyi ihmal etmesinler.


Şimdiden keyifli geziler dilerim.

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz!
Lütfen isminizi yazınız