Burning Man (2019)

0
1806
Kaynak:Time.com

Hippiler ve hippi kalanlar! Bu yazımızda sizinle Burning Man Festivali’ne dair tüm detayları paylaşıyor olacağız. A’dan Z’ye her şeyin marjinal olduğu bu festival her yıl ağustos – eylül aylarında Novada Çölü’nde gerçekleşiyor.

Bu sene 25 Ağustos – 3 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacak olan dünyanın en ilginç festivallerinden biri Burning Man Festivali, Amerikalıların her yıl eylül ayının ilk pazartesi günü kutladığı İşçi Bayramı’ndan bir hafta önce ağustos ayının son pazartesi gününden başlayarak eylül ayının ilk pazartesi gününe kadar kutlanıyor.

Dünyanın dört bir yanından gelen devrimciler ve çılgın sanatçıların toplaştığı festivalde katılımcılar 7 gün boyunca kelimenin tam anlamıyla konfor alanlarından çıkarlar, çöl şartlarına direnmek bunun için zaten yeterlidir.

Katılımcıların deyimiyle “kendi duvarlarını yıkarak özgürleştikten sonra” yavaş yavaş festivalin sonuna gelinmiş olur ve finali insan bedenini ve insan kalıplarını temsil eden “Tahta Adam”ı yakarak yaparlar!

Peki neden Burning Man Festivali’ne katılmalısınız? İşte cevabı, hatta cevapları!

App_indir_banner_mobil

Burning Man Festivaline Neden Katılmalısınız?

Farklı ve eşitlikçi düşünceyi benimsediğiniz için

burning man

Burası eşitliğin yeri! Burada ayrımcılık yok, herkes farklılıklarıyla güzel. Nasıl ki her insanın parmak izi farklı, burada herkes bir bütün halinde.

Ekolojik bilince sahip insanların güzel vakit geçirmeye geldiği Burning Man Festivali ilk kez Larry Harvey ve Jerry James tarafından 1986 yılında California – San Francisco sahilinde kutlandı. 20 kişilik arkadaş grubuyla başlayan festival zamanla alternatif müzisyenler, hippiler ve sanatçıların bir araya gelmesiyle daha da büyüdü ve her yıl on binlerin katıldığı adeta bir gelenek haline geldi.

Farklı olanların toplanma alanı olan festival ismini kapanış etkinliğinde yakılan “Tahta Adam” kuklasından alıyor. Bu deliliğe katılıp Black Rock Çölü’nü sallamaya hazır olun!

ucakbileti_sorgula (1)

Festivalin prensipleri olan 10 koşulu sağladığınız için

burning man 2

Her şeyin kuralı olduğu gibi Burning Man’in de var tabi ki! Eşitlik dedik, farklılık dedik ama olmazsa olmaz 10 prensibi yerine getiriyor musunuz? Bakalım giriş için şart olan kurallar nelermiş?

 • Katılım – Burning Man Festivali’ne katılım için herhangi bir ön koşul bulunmuyor. Ünlü olsun olmasın, herkes eşittir ve herkes katılabilir. Özellikle yabancılar saygıyla karşılanıyor.
 • Hediye – Burning Man Festivali hediye vermeye odaklı bir festivaldir. Değeri ne olursa olsun, istenen her şey hediye şeklinde verilebiliyor. Çölde olacağınız için süreç boyunca ihtiyacınız olacak her şeyi kendinizle birlikte götürebilirsiniz, aynı şekilde diğer katılımcılarla takas da yapabilirsiniz. Hediyeye eş değer bir hediye verme gibi bir şart yok.
 • Metadan çıkma – Burning Man Festivali’nin organizatörleri hediye ruhunu korumak ve güçlendirmek için sponsor ve reklam gibi aracıları kaldırıyor ve böylece sosyal çevre oluşturuyor. Bu da festivalin tüketim yerine dönüşmesini engelliyor ve festival kültürünün istismar edilmesi engellenmiş oluyor.
 • Öz güven – Burning Man Festivali katılımcılarının kendine güvenen ve özgür ruhlu bireyler olmasını destekliyor. Kişinin potansiyelini ve kendisini keşfetmesini istiyor.
 • Kendini ifade etme yetisi – Burning Man Festivali katılımcılarının kendilerini özgürce ifade etmesi destekleniyor ancak tek bir şartla. Bunu yaparken başka birinin hakkını yemeyecek ve engellemeyecek şekilde yaparsa! Bu prensibe göre kendini özgürce ifade etmesi kişinin ruhuna verebileceği yegane ve belki de en güzel hediye!
 • Toplu ve yaratıcı güç – Burning Man Festivali’nde birlikte uyum ve işbirliği sayesinde yaratıcı değerlerin ortaya çıkması sağlanıyor. Sosyal ağlardan farklı iletişim yöntemlerine ve sanat çalışmalarına kadar etkileşim halinde yapılan çalışmalara odaklı çaba sarf ediliyor.
 • Sivil sorumluluk – Burning Man Festivali’nde devletle bağı olmayan örgütlü yapılar gibi sivil toplum son derece destekleniyor.
 • Geride bir şey bırakma – Burning Man Festivali çevre dostu bir organizasyon olduğu için aktiviteler bittikten sonra katılımcılar iz kalmayacak şekilde kalan her şeyi topluyor. Böylece festival bittiği zaman festival etkinliklerinin gerçekleştiği yerler festival öncesinden daha temiz ve daha güzel görünüyor.
 • Etnik çeşitlilik destekli – Burning Man Festivali herkesin etnik köken, kişi veya grup belirtmeden katılmasını istiyor. Herkesin davetli olduğu bu festivalde katılımcılar özgürce dans etmek, sanatını sergilemek, çalılmak, oyun oynamak ve belki de en önemlisi kalbini açmaya davet edilmiş oluyor.
 • En önemli kural : Samimiyet – Burning Man Festivali’nin son ve en önemli kuralına geldik. Evet samimiyet! Festivalin asıl amacı olan samimiyet toplum hayatımızda aramızdaki görünmeyen duvarları yıkarak engelleri ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Aynı zamanda içimizdeki “özümüzle” tanışmamızı ve çevremizdeki gerçekleri görmemizi sağlıyor. Doğal yaşamdaki detayların ve kalıpların kalktığında çevremizi aslında nasıl gördüğümüzü vurgulayan festivalde empati duygusunun gelişmesi için çevremizdeki insanları anlamamız ve hislerine tercüman olmamız konusunda yeni bir bakış açısı kazanmamız hedefleniyor.

Hayatınızın dönüm noktası olacağı için

Burning Man Festivali’ni ortaya çıkaran kişilerin ifadelerine göre “Bu festivali daha önce hiç katılmamış birine anlatmak, görmeyen birine renklerden bahsetmeye benziyor. Fotoğraflardan genel bir fikir edinmek mümkün ancak asla festival ruhunu ve o duyguyu hissedemezsiniz.” Yani insanlar ikiye ayrılır, “Burning Man Festivali’ne katılmış olanlar” ve daha önce “katılmamış” olanlar!

“Bu dönüm noktası nereden çıktı?” derseniz de hemen şöyle anlatalım. Bu festivalin amacı sonsuz özgürlük ve barış ortamı sağlandığı zaman herkesin kendi yaratıcılığını ve potansiyelini ortaya çıkardığını ona kanıtlamak ve öz güvenle kişinin kendisini ifade edebilmesi doğrultusunda daha sağlıklı ve yeni bir kültür yaratmak.

Sadece 7 gün içinde aralıksız müzik, dans, sanat, ateş ve hareket ile gerçeklerden uzaklaşarak kendimizi sınırsızca ifade edebileceğiz ve bunun sonucunda toplum kurallarının ötesinde bir spiritüel değişiklik ve iyileşme gerçekleşecek.

Gerçeklerden kaçmak dedik ama tam olarak neyi kast ettik? En başta günlük hayatta yaşadığımız strese bu festivalde yer yok! Sonrasında para, hava kirliliği, beton yapılar, takım elbise ve mutsuz insanlar yok! Her şey doğal şartlarda gerçekleşiyor. Bunları okurken aklınızda ilkel koşullar yer etmesin! Şayet organizasyon boyunca ilk yardımından polisine, güvenlikten tuvalete, buzdan yiyecek ve içeceğe kadar her türlü imkan sağlanıyor. Festival alanında havaalanı pisti bile bulunuyor, daha ne olsun?

Temaya göre beyin fırtınası yapmak için

Clock Ship Tere by Andy Tibbetts

Burning Man Festivali’nde her sene eriyen dünya, bilinç, inancın ötesi, 7 çağ, Amerikan Rüyası, umut ve korku gibi temalar seçiliyor ve “playa” ismindeki kamp ortasındaki alanda katılımcılar hazırladıkları çalışmaları sergiliyorlar.

İşte bu noktada kişinin öz güvenini güçlendirecek ve kendisini gösterebileceği alanlardaki dışavurum platformu oluşmuş oluyor.

Ani gelişen duygu ve düşüncelerin hızlı bir beyin fırtınasıyla çözümlenmesi ve bunun sanata yansıması sağlanıyor. Ve sonuç olarak dans, şarkı ve müzik performanslarına tanıklık ederek özgürlük – eğlence – sanat üçlüsünün en güzel hali yaşanıyor!

otobusbileti_sorgula2

Üstelik sadece sanatla da sınırlı kalınmıyor, makineler ve araçlar gibi değişik icatlar da sergileniyor.

Yeni dostluklar ve paylaşımlar için

Burning Man Festivali’nin sonundaki kuklayı yakma amacı dayatılan toplum kurallarına ve insan kalıplarına karşı gelmek. Bu doğrultuda bariyerleri aradan kaldırarak katılımcıların bireysel özellikleri ön plana çıkıyor. Herkesin davetli olması da bunu destekler yönde, çünkü farklılık gözetmeden herkesin özgürce tanışacağı bir ortam yaratılıyor.

Para geçerli olmadığı için takas yoluyla veya ihtiyacınız olan bir şeyi başka bir katılımcıdan isteyeceğiniz için iletişimi kuvvetlendiriyor.

Çölün ortasında eğlenirken tanışacak ve belki de can dostunuzu bulmuş olacaksınız! Ortak değerler çerçevesinde bir şeyler paylaşmak hayatta size katabilecek en güzel deneyim olacaktır. Hiçbir yargı olmadan, kısıtlamadan, ayırmadan her şey serbest!

Her duyguyu diğer katılımcılarla paylaşacaksınız çünkü festivalin son iki gününden cumartesi günü Tahta Adam yakılıyor, pazar günü ise katılımcıların kaybettikleri insanlara ait eşyalar bir tapınağa konulup yakılıyor. Her türlü kutlamaya açık olan festivalde evlilik töreni bile yapılıyor, inanabiliyor musunuz? Alevler ve neon ışıklar bir arada, duygular şelale, böyle bir manzarayı hayatınız boyunca unutamayacaksınız!

Ölmeden önce yapılacaklar listesinde yer aldığı için

Katılımcısına yaşattığı tecrübeden dolayı dünya üzerinde çoğu kişinin “bucketlist” ismiyle bildiğimiz “ölmeden önce yapılacaklar” listesinde yerini alan Burning Man Festivali meraklısı için hayati önem taşıyor.

Özellikle Türkiye’den ulaşım oldukça zor ve meşakatli olacağı ve bundan dolayı hayat boyu tek bir kez yaşanabilecek bir aktivite olduğu için Burning Man Festival’ine katılmayı düşünüyorsanız elinizi çabuk tutun ve bir an önce çantanızı hazırlamaya başlayın deriz!

“Peki tamam, ikna oldum. Ve Burning Man’e katılmak istiyorum. Şimdi ne yapmam gerekiyor? “ 

Diyorsanız sizler için apayrı bir bölümümüz var. Buyurunuz:

Öncelikle hoş geldiniz, çok cesur bir karar verdiniz. Sizi tebrik ediyoruz! Bu yazının başlangıcında “Burning Man Festivali nedir?” ve “Burning Man Festivali’ne gitmek için hangi koşullar var?” sorularını detaylı bir şekilde açıklamıştık, şimdi yazının bu kısmından itibaren festival alanına ulaşımdan orada yiyip içeceğiniz şeylere kadar detaylı bir kılavuz hazırladık. Hadi başlayalım!

Burning Man Festivali’ne gitmeden önce yanıma ne almalıyım?

Festival alanında su vb satılmadığı için en başta bunu belirtelim. Temel ihtiyaçlara dair her türlü besini yanınıza almanız gerekiyor. Bunun için damacana tarzı büyüklükte su bidonları götürebilirsiniz.

Sadece içmek için de değil, temizlik için de kullanmanız gerekecek. Daha önce hiç kamp yapmadıysanız eğer bu söylediklerimiz biraz yabancı gelebilir size, ancak diş fırçalarken bile yanınızda götüreceğiniz suya ihtiyacınız olacak. Duş almak için de tabi ki.

 • Havanın çok sıcak ve güneşli olacağını unutmayın, güneş gözlüklerinizi ve yüksek faktörlü güneş kremlerinizi mutlaka yanınıza almalısınız. Yoksa güneş yanıkları peşinizi bırakmaz!
 • Gündüz ne kadar güneşli ve sıcaksa, akşam saatlerinde de bir o kadar esintili ve soğuk olacaktır, yanınıza kalın kıyafetler ve hırkalar almayı unutmayın. Battaniyeler, polar sweatshirtler tam da bu akşamlar için ideal, uyku tulumu da tabi ki!
 • Yiyecek olarak da konserve yiyecekler ve krakerler mutlaka çantanızda bulunmalı. Sıcaktan dolayı çok terleyeceğiniz için tansiyonunuzu dengede tutmak için özellikle tuzlu atıştırmalıklar almanız şart!
 • Yanınıza alacağınız çadırlarınız gece rüzgarda uçma tehlikesi geçirebilir, bu yüzden çadırı sabitlemek için yanınıza mutlaka inşaat demiri tarzı bir şeyler almalısınız.
 • Festival alanında ilk yardım ekibi mutlaka olacaktır ancak siz yine de yanınızda mutlaka bandajdan pansumana ve haplara kadar her durumda size yardımcı olacak bir ilk yardım çantası götürün, çünkü oradaki ekipmanlar tüm katılımcılara yetmeyebilir.
 • Festival çölde olacağı için rüzgar estiğinde tozlar yüzünüze gelebilir, ağzınıza ve burnunuza girebilir. Bu yüzden ağzınızı kapatabileceğiniz bir şal tarzı boyunluk veya ağız maskesi alarak gözleriniz için de maske gibi görünen büyük gözlüklerden alabilirsiniz.
 • Bunlar dışında yanınızda en başta kimlik olmak üzere bardak, kağıt ve kalem, çöp toplama poşeti, ateş ölçer almanız gereken diğer şeyler. Tabi ki sanat icra etmek isteyenleri unutmayalım! Müzik sevdalıları yanlarında müzik aletlerini, diğer sanatlarla ilgili çalışma yapanlar da aynı şekilde çizimlerini, resimlerini vb çalışmalarını mutlaka yanlarına almalı!
 • Özellikle gece saatlerinde karanlıktan dolayı önünüzü göremeyeceksiniz; bu yüzden fener ve kafa lambası almanızı öneriyoruz. Bu sayede ayağınıza herhangi bir şey batmasını önlemiş olacağınız gibi kafanızı veya vücudunuzun herhangi bir noktasını da darbelerden koruyacaksınız.
 • Hijyen konusunda beklentiniz çok yüksek olmasın, tamamen doğal hayat sizi bekliyor. Bu yüzden yanınıza ıslak mendil gibi kişisel temizlik için pratik çözümler bulmalısınız.
 • Her türlü çöpünüzü atacağınız çöp toplama poşetlerini hep yanınızda bulundurduğunuzdan emin olun. Çünkü festival bu konuda çok sıkı kurallar koymuş durumda.
 • Olası bir araba arızası için yanınızda araç kiti veya küçük aletler bulundurmalısınız, ufak sorunları böylece kısa sürede çözeceksiniz ve eğlenceye durmaksızın devam edeceksiniz!
 • Gürültülü ve hareketli bir ortam olduğu için Burning Man Festivali herhangi bir hayvanı kabul etmiyor, bu yüzden kedi, köpek, kuş vb evde beslediğiniz tüm hayvanlarınızı maalesef evde bırakmanız gerekiyor.

Burning Man Festivali biletleri ne kadar?

18 yaşından küçüklerin yanlarında bir aile bireyiyle girme şartı olduğunu hatırlatalım. Şimdi gelelim biletlere. Öncelikle Burning Man Festivali’ne bilet almak için birçok seçenek bulunuyor.

 • Sadece 5.000 biletin satıldığı erken satış ile 24 Ocak’tan 26 Ocak’a kadar kayıt süreci sonrası 31 Ocak’ta satışına başlanan festival biletleri 990$ ve 1.200$ olmak üzere iki şekilde satılıyor. Bu iki seçeneğin her birinden en fazla dörder tane alabiliyorsunuz. Her iki bilet için bir araç girişi satın alınırken, araç geçişleri sadece biletlerle birlikte alınabiliyor.
 • Düşük ücretli biletler için de 14 Şubat’tan 16 Nisan’a kadar bir başvuru sürecine dahil olabiliyorsunuz. Eğer maksimum sayısına ulaşılırsa başvurular 16 Nisan’dan erken kapanıyor.
 • Grup biletleri de 13 Şubat’tan 23 Şubat’a kadar bir form süreci sonrası 28 Şubat’tan 2 Mart’a kadar satılıyor. Sanat alanında çalışmalar yapanlar için daha kritik olan bu biletlerden toplamda 30.000 tane satılıyor, tanesi 425 dolara denk geliyor. 15.000 araç geçişinden faydalanmak isteyenlerin de ekstra 80 dolar ödemesi gerekiyor. Her iki bilet için bir araç geçişi şartı burada da geçerli.
 • Ana satış için de kayıtlar 21 Mart’tan 23 Mart’a kadar sürüyor, satışlar 28 Mart’ta başlıyor. Kişi başı 425 dolar olan biletlerden toplamda 26.000 bilet, 10.000 araç girişi mevcut. Araç girişi için 80 dolar ödenmesi gerekiyor. Her iki bilet için bir araç geçişi olduğunu unutmayalım. Eğer grup biletlerinden aldıysanız ana satış için sadece kayıt yaptırabiliyorsunuz.
 • Ek biletler için satışlar 4 Nisan’da başlıyor ve kişi başı 1.200 dolar tutuyor. Aynı şekilde iki bilet için bir araç geçişi alınabiliyor.
 • OMG satışları için 25 Temmuz ve 27 Temmuz arası kayıtlar alınıyor, 1 Ağustos’ta satışlar başlıyor. Kişi başı 425 dolar olan biletlerden toplamda 2.000 tane mevcut. Yine iki bilete bir araç geçişi alınabiliyor.
 • 12 yaşında ve daha küçük çocuklar aileleriyle birlikte ücretsiz giriş yapabiliyor.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm biletler dışında ekstra vergilerin ve ödemelerin de olacağını hatırlatalım.

Burning Man Festivali alanına nasıl gideceğim?

İstanbul’dan uçakla San Francisco’ya gittikten sonra kara yolu veya hava yoluyla Black Rock Çölü’ne ulaşmanız gerekiyor. Kara yolunu düşünüyorsanız yaklaşık 8 saatlik bir yolculuk katetmeniz gerekecek. Eğer direkt olarak Nevada’ya uçmak istiyorsanız biletinizi çok önceden almanızı öneriyoruz, çünkü festival tarihleri yaklaştıkça fiyatlar da birkaç kat artış gösteriyor.

Bisikletler ve ortak kullanılan otomobiller festival alanında kabul görüyor. Daha az trafik yaratacağı ve doğaya daha az zarar vereceği için siz de diğer katılımcılarla bir otomobili paylaşabilirsiniz. Bunun için festival öncesi https://rideshare.burningman.org/ sitesine girerek ortak kullanım için diğer kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

Burning Man Festivali alanında beni neler bekliyor?

Çılgın etkinlikler! Öyle böyle değil, hayatınızda unutamayacağınız bir hafta sizi bekliyor en başta. Sonrasında tıbbi destek olabilecek “Emergency Services Department (ESD)” ekibinden tutun da kaybolduğunuz zaman size yardımcı olacak “Black Rock Rangers” ekibine, herhangi bir hukuki durum ihlalinde yardımcı olacak “Law Enforcement” ekibinden kayıp eşya bürosu “Lost and Found”a kadar size destek olabilecek birçok topluluk bulunuyor.

10 prensip dışında dikkat etmem gereken noktalar neler?

 • Öncelikle festival alanında fotoğraf çekerken diğer insanları da çekmediğinizden emin olun. Beraber fotoğraf çekilmek istediğiniz veya özellikle fotoğrafını çekmek istediğiniz biri varsa izin istemeyi unutmayın.
 • Alanda kostüm serbest olduğu için istediğiniz hemen hemen her şeyi giyebilirsiniz, ancak cinsiyetçi, ayrımcı veya ırkçı bir görüşü temsil etmeyecek şekilde. Gittiğiniz yerin özgürlükçü ve eşitlikçi bir ortam olduğunu unutmayın.
 • Manevi duyguların hat saftada yaşanacağı bir festivale gidiyorsunuz, bu yüzden yanınıza aldığınız eşyaların veya büyük kutuların üzerindeki logoları kapattığınızdan emin olun. Herhangi bir sponsor ve reklam kabul etmeyen festival ortamında logolar da reklama gireceği için kabul görmeyecektir!
 • Çadır sabitleştirmek için demir tarzı aletler kullananlar olacaktır, bu yüzden özellikle gece yürürken ayağınıza herhangi bir demirin değmemesi için dikkatli yürümeniz gerekiyor. Çıplak ayakla gezmemeye dikkat edin!
 • Kesinlikle kaybedeceksiniz demiyoruz ancak olur da dalgınlığınıza gelir, eşyalarınızı bir yerlerde unutursanız diye hepsinin üzerine isminizi ve iletişim bilgilerinizi yazmanızı öneriyoruz. Böylece kaybettiğiniz eşyaları bulan kişilerin sizi bulmaları da daha kolay olacaktır.
 • Festival bittikten sonra alandan dönerken siz de takdir edersiniz ki trafik oluşacaktır. Uçak biletinizi çok erken saate almamanızı öneririz, ayrıca festivalin radyo programından devamlı trafik ve yol bilgisi geçileceği için 94.5 FM BMIR radyosunu takip etmeli veya en azında sıklıkla açarak yayını dinlemelisiniz.
 • Eğer festival alanına bisiklet, motor veya başka bir araçla gitmeyi düşünüyorsanız resmi sitedeki kılavuzları inceleyin, hangi araçların alana girebileceği hakkında bilgilenerek son dakika sıkıntı yaşama derdinden kurtulun!
 • Katılımcı dışında gönüllü olarak çalışmak isterseniz Burning Man’in kapıları size her daim açık! Resmi siteden gönüllülük ile ilgili bilgi alabilir, organizasyon topluluğuna nasıl dahil olacağınızı veya nasıl destek olabileceğiniz konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Festival alanından satın alabileceğim neler var?

Burning Man Festivali’nden sadece buz ve kahve satın alabileceksiniz. Konaklamasından beslenmesine kadar kullanacağınız her şeyi yanınızda götürmeniz gerekiyor.

Herhangi bir eşyamı festival alanında unutursam geri dönüşü olacak mı?

 • “Lost and Found” kısmı yani kayıp eşyaların bulunduğu yerde eşyanız sizi bekliyor olacak. Ancak, daha önce de belirttiğimiz gibi özellikle önemli eşyalarınızın üzerine isminizi ve iletişim bilgilerinizi yazmayı unutmayın ki sonrasında da bulmanız kolaylaşsın!
 • Diyelim ki kaybettiğinizi festival sonrası fark ettiniz. Panik yapmayın! Festivalin resmi sitesi üzerinden “Lost and Found” sekmesine tıklayarak geçmiş festivallerde kaybolan eşyalardan kendinizinkini bulabilirsiniz.

Elimizden geldiğince aklınıza takılabilecek her türlü soruya cevap oluşturmaya çalıştık. Ancak yine de içinize sinmeyen detaylar ve kafanızfa soru işaretleri varsa Burning Man Festivali resmi web sitesini inceleyebilir, katılımcılar ve festival hakkında bilgi almak isteyenler için özel olarak hazırlanan rehberlere ve videolara bakabilirsiniz. Şimdiden iyi eğlenceler diliyoruz!

Blogger, içerik yazarı, editör, besteci, söz yazarı, gitarist, turizmci, seyahat tutkunu, müzik ve kedilere hasta☺️

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here