Cannes Film Festivali (2019)

0
811
Cannes

Dünyanın en prestijli organizasyonlarından biri olan ve her yıl sinema dünyasının en ünlü isimlerini bir araya getiren Cannes Film Festivali; 2019 yılında 72. kez seçkin bir zümreyle buluşmaya hazırlanıyor.

Bu festival; kendi alanında Oscar adıyla da bilinen Akademi Ödülleri’nden sonra en popüler ikinci adres. Sadece Avrupa sınırlarında düzenlenen törenlere bakıldığında ise; Cannes’ın bir rakibi daha yok.

Altın Palmiye

Festivalin büyük ödülü olan Altın Palmiye; herhalde sinema endüstrisine bir şekilde adım atan herkes için değişmez bir hedef olarak gösterilebilir.

Her yıl Fransa’nın Cannes şehrinde yere serilen kırmızı halı, dünyanın dört bir yanından kalabalık kitlelerce saniye saniye takip ediliyor. Kimin ne giydiğiyle ya da hangi partiye katıldığıyla ilgilenen de var; festival filmlerinden kendisine bir seçki oluşturup izlemeyi bekleyen de. Elbette dünyaca ünlü isimler aynı şehirde toplandığında; festivalin magazin değeri de gitgide yükseliyor. Türkiye’den festivale kimlerin katılacağı da çoğu zaman medyada merak konusu.

Geçen yıl Cate Blanchett tarafından başarıyla sürdürülen jüri başkanlığı görevini 2019 Cannes Film Festivali’nde Meksikalı yönetmen Alejandro Gonzales Inarritu üstleniyor. Özellikle 2015 yılındaki Oscar Töreni’nde En İyi Yönetmen ve En İyi Film ödüllerini kucaklamasıyla tanınan yönetmenin işi gerçekten zor; çünkü festival kapsamında birbirinden güzel 19 film yarışıyor olacak.

Agnes Varda

Cannes Film Festivali’nin bu yılki afişinde ise; Mart ayında hayatını kaybeden usta yönetmen Agnes Varda yer alıyor. Agnes Varda’nın 26 yaşında, ilk filmi La Pointe Courte’un çekimleri sırasında çekilen fotoğrafı, sinema meraklıları için gözleri dolduracak cinsten. Sonsuzluğa kavuşan yönetmenin 2015 yılında Altın Palmiye Onur Ödülü’nü de almış olduğunu hatırlatalım.

Festival kapsamında hangi filmlerin gösterime gireceği ya da ödüllerin ne zaman sahipleriyle buluşacağı sizin de ilginizi çekiyorsa, hemen şimdi 2019 festival programına biraz daha yakından bakabiliriz.

Cannes Film Festivali Tarihçesi

Cannes Film Festivali

İlk kez 1946 yılında düzenlenen Cannes Film Festivali’nin çıkış noktasının 1938 yılında Venedik’te başlayan Venedik Film Festivali’ne alternatif oluşturmak olduğunu söyleyebiliriz. Bu dönemde; İtalya’daki festivalin son derece politik etkiler altında olduğuna dair, sanat camiasında eleştiriler mevcuttu.

Düşünce ayrılığında olan ekipler tarafından Fransız Rivierası’nda 1939 itibarıyla festival girişimleri olsa da; dönemin kargaşası nedeniyle resmi açılışın geciktiği biliniyor. O yıllara damga vuran savaşlar ve ekonomik problemler; festival fikrini de neredeyse 8 sene kadar geciktirdi.

Bugüne bakıldığında; hem Cannes Film Festivali hem de festivalin ünlü Altın Palmiye ödülü, dünyanın en eski film festivali olan Venedik Festivali’ni çoktan gölgede bırakmış durumda.

Geçmiş yıllarda festival; bir nevi eşitlik ilkesiyle tüm ülkelerden birer filmi aday kabul ediyordu. Ancak düzenlemesi 1972 yılına dayanan bir kararla bugün; Fransız filmleri ve yabancı filmler iki ayrı komite tarafından adaylığa seçiliyor. Cannes Film Festivali için günümüzde “Avrupa sinemasının vitrini” diye de bahsediliyor.

Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye dışında; En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu ve Büyük Jüri Ödülü de sahiplerine dağıtılıyor. Kısa filmler için ve dünyadaki seçkin film okullarını desteklemek için yıllar içinde kurulan özel bölümler var.

Okulları destekleyen ve kısa ya da orta metrajlı filmlere ev sahipliği yapan bölüm Cinéfondation olarak anılıyor. Son olarak Queer Palm’dan da söz edelim. Bu ödül 2010 yılından bu yana veriliyor ve LGBT haklarını konu alan filmler için bağımsız olarak destekleniyor.

Nuri Bilge Ceylan

Türkiye, Cannes Film Festivali’nin yollarının kesişmesini; 1982 yılında Yol filmi ile Altın Palmiye alan Yılmaz Güney’e ve 2014 yılında Kış Uykusu filmiyle aynı ödüle layık görülen Nuri Bilge Ceylan’a borçlu. Nuri Bilge Ceylan ayrıca; 2003 yılında Uzak filmiyle ve 2011 yılında Bir Zamanlar Anadolu’da filmiyle Büyük Jüri Ödülü’nün de sahibi oldu, 2008 yılında usta yönetmen Üç Maymun filmiyle En İyi Yönetmen ödülünü de festival kapsamında kucakladı.

2007 yılında Fatih Akın; Yaşamın Kıyısında filmi ile En İyi Senaryo ödülünün sahibi olurken; 2012’de Rezan Yeşilbaş Sessiz adlı kısa film ile kendi alanında Altın Palmiye kazandı.

Cannes Film Festivali 2019 Ne Zaman?

Cannes Film Festivali Ödülü

Cannes Film Festivali düzenlendiği ilk yıllarda Eylül ayında sinema seyircisiyle buluşan bir festival olarak görücüye çıktı. Ancak bu takvimin 1952 yılında kalıcı olarak değiştiğini söyleyebiliriz.

Altmış yılı aşkın süredir festival her yıl mayıs ayında ünlü isimleri ağırlamaya devam ediyor.  Palmiyeler altında, kırmızı halı üstünde düzenlenen bu rüya gibi festivale ılık ilkbahar esintileri de eşlik etmeyi sürdürüyor.

2019 Cannes Film Festivali hazırlıkları için dikkate almanız gereken ay yine mayıs ayı. Bu sene festival, 14 Mayıs 2019 Salı ve 25 Mayıs 2019 Cumartesi tarihleri aralığında düzenleniyor. Tıpkı geçen yıl olduğu gibi, bu yıl da festival tam 11 günlük bir süreye yayılıyor.

Festivalin geçen yıl ile ortak noktası sadece bu da değil. Fransız aktör Edouard Baer; 2018’de olduğu gibi yine ödül töreninin sunuculuğunu üstlenecek. Baer; 2008 ve 2009’daki törenleri de ardışık olarak yönetmişti.

72. Cannes Film Festivali’nin açılış filmi; 14 Mayıs 2019 Salı günü izleyiciyle buluşması beklenen The Dead Don’t Die. Bill Murray, Adam Driver ve Selena Gomez gibi isimleri bir araya getiren Jim Jarmusch imzalı film böylece dünya prömiyerini de yapmış olacak.

Eğer Altın Palmiye Ödül Töreni’nin tarihini not almak isterseniz; festivalin son günü olan 25 Mayıs 2019 Cumartesi akşamını takviminizde işaretleyebilirsiniz. Festivalin ödül günü söz konusu olduğunda, tüm dünyada hayat duruyor ve gözler Fransa sahnesine çevriliyor.

Cannes Film Festivaliyle aynı tarihlerde Yönetmenlerin 15 Günü ve Eleştirmenler Haftası da düzenleniyor. Festival süresince, farklı kuruluşlar tarafından hayata geçirilen bu özel günler özellikle de meslek anlamında sinemayla ilgileniyorsanız dikkatinizi çekebilir.

Aynı tarihlerde ayrıca workshoplar ve atölyeler yönünden de çeşitli organizasyon şirketleri çalışmalarını sürdürüyor.

Cannes Film Festivali 2019 Bölümleri Neler?

Cannes Film Festivali

Cannes Film Festivali’nin yaklaşmakta olduğunu 2019 yılı için festival direktörü olan Thierry Fremaux tarafından yapılan basın açıklamalarından da anlayabiliyorsunuz.

Dile getirilen her bir açıklama, telaffuz edilen her bir yönetmen ve film tüm dünyadaki sinemaseverler tarafından saniye saniye takip ediliyor.

2019 yılı için; Altın Palmiye yarışının festivalin yüzde doksanına yayılabileceğini söyleyebiliriz. Bunun dışında ise; festival programına özel gösterimler, kırmızı halı seremonileri ve festival sponsorları tarafından düzenlenen partiler dahil.

Hem sinemanın zeki çocukları tarafından temsil edilen karanlık taraf hem de parıltılı giysiler içinde ışıldayan yıldızlar insanı ayrı ayrı cezbetmeye yetiyor.

Main Competition – Palme D’Or (Ana Yarışma – Altın Palmiye)

Bu sene Altın Palmiye için yarışan 19 film var. Filmler arasında ne yazık ki Türkiye bulunmuyor.

Farklı yapımlar arasında Güney Kore ve Kanada dikkat çekici.

Festivalin açılış filmi olan The Dead Don’t Die (Ölüler Ölmez) adlı yapımın da aynı zamanda yarışmacılardan biri olduğunu buraya not düşelim. Ana yarışmada görücüye çıkacak filmlerin ve yönetmenlerin tam listesi aşağıdaki gibi:

 1. The Dead Don’t Die, Jim Jarmusch
 2. Dolor y Gloria (Pain and Glory), Pedro Almodovar
 3. Il Traditore (The Traitor), Marco Bellochio
 4. Gisaengchung (Parasite), Bong Joon Ho
 5. Le Jeune Ahmed (Young Ahmed), Jean Pierre Dardenne & Luc Dardenne
 6. Roubaix, Une Lumiere (Oh Mercy!), Arnaud Desplechin
 7. Nan Fang Che Zhan De Ju Hu (The Wild Goose Lake), Diao Yinan
 8. Atlantics, Mati Diop
 9. Matthias Et Maxime (Matthias And Maxime), Xavier Dolan
 10. Little Joe, Jessica Hausner
 11. Sorry We Missed You, Ken Loach
 12. Les Miserables, Ladj Ly
 13. A Hidden Life, Terrence Malick
 14. Bacurau, Kleber Mendonça Filho & Juliano Dornelles
 15. The Whistlers, Corneliu Porumboiu
 16. Frankie, Ira Sachs
 17. Portrait De La Jeune Fille En Feu, Celine Sciamma
 18. It Must Be Heaven, Elia Suleiman
 19. Sibyl, Justine Triet

Ünlü Yönetmen Quentin Tarantino’ya ait Once Upon a Time in Hollywood (Bir Zamanlar Hollywood’da) adlı filmi de sürpriz bir kararla 2019 Cannes Film Festivali’nin Ana Yarışma bölümünde gösterilecek.

Ana yarışma bölümünün jüri başkanının yönetmen Alejandro Gonzales Inarritu olduğunu da bu vesileyle tekrar hatırlatalım.

Un Certain Regard (Belirli Bir Bakış)

Festivalin özel bölümü olan Un Certain Regard (Belirli Bir Bakış); 2019 yılının heyecan veren film gösterimlerine de ev sahipliği yapıyor.

Belirli Bir Bakış bölümü için; “Cannes Film Festivali’nin vitrini” yakıştırması yapanlar hiç de az değil. 1978 yılından bu yana festivalin resmi bölümleri arasında yer alan Belirli Bir Bakış ödülü, Altın Palmiye’ye paralel olarak sahibine teslim ediliyor.

2008 yılında Fatih Akın, bu prestijli bölümdeki jüri başkanlığı görevini üstlenmişti. Bu bölüm için 2019 yılının jüri başkanı ise; Lübnan asıllı oyuncu ve yönetmen Nadine Labaki olarak ilan edildi.

Özel gösterimle jüri karşısına çıkması beklenen filmler aşağıdaki gibi:

 1. A Vida Invisivel De Euridice Gusmao (The Invisible Life of Euridice Gusmao), Karim Ainouz
 2. Evge, Nariman Aliev
 3. Beanpole, Kantemir Balagov
 4. The Swallows of Kabul, Zabou Breitman & Elea Gobbe Mevellec
 5. A Brother’s Love, Monia Chokri
 6. The Climb, Michael Angelo Covino
 7. Joan of Arc, Bruno Dumont
 8. Chambre 212, Christophe Honore
 9. Que Arde (A Sun That Never Sets), Oliver Laxe
 10. Port Authority, Danielle Lessovitz
 11. Papicha , Mounia Meddour
 12. Midi Z, Nina Wu
 13. Liberte, Albert Serra
 14. Bull, Annie Silverstein
 15. Adam, Maryam Touzani
 16. Liu Yu Tian, Zu Feng
Out Of Competition (Yarışma Dışı)

Cannes Film Festivali 2019; çok sayıda iddialı ismi bir araya getirmesi nedeniyle jürinin işini oldukça zorlaştırıyor. Neyse ki; hem seçici kadronun hem de diğer tüm misafirlerin rahatça izleyebilecekleri Yarışma Dışı (Out Of Competition) bölümü var.

Bunlar arasında Maradona’nın daha önce görülmemiş kişisel görüntülerini içeren Diego Maradona belgeseli özellikle dikkat çekici. Belgeselin yönetmeni Asif Kapadia; sinema dünyasında Senna ve Amy gibi ünlü belgesellerle de tanınıyor.

 1. Diego Maradona, Asif Kapadia
 2. Belle Epoque, Nicolas Bedos
 3. Too Old To Die Young, Nicolas Winding Refn
 4. The Best Years of Life, Claude Lelouch
 5. Rocketman, Dexter Fletcher

Yarışma Dışı festival bölümünde yer alan Nicolas Winding Refn imzalı Too Old To Die Young; esasında bir polis memurunun başına gelenleri konu alan bir dizi. Kendi platformu üzerinden yayın yapan ünlü yönetmen, yeni dizisinin ilk iki bölümüyle festival sırasında görücüye çıkmış olacak.

Bunu görünce akıllara Netflix gibi güçlü bir yayın platformu da gelmiyor değil. Ancak hemen belirtelim; tıpkı geçen yıl olduğu gibi; 2019’da da Cannes Film Festivali’nde Netflix yok. Cannes ile Netflix arasında görüşmeler devam etse de; taraflar henüz ortak kazanımlarda buluşamıyor diyebiliriz. Şu anda Cannes Film Festivali koşullarında hala; festivale davet edilecek filmlerin vizyona girmeleri koşulu aranıyor.

Midnight Screenings (Gece Yarısı Gösterimleri)

Uzun yıllardır Cannes Film Festivali’ne renk katmakta olan bölümler arasında Gece Yarısı Gösterimleri var. Bu yıl bu bölümün konuğu Lee Won Tae imzalı The Gangster, The Cop, The Devil olacak. Gangster, Polis ve Şeytan olarak Türkçeye çevrilmesi beklenen film; Güney Kore’den Fransa’daki kırmızı halıya uzanan bir suç filmi.  Aksiyon sahneleriyle dikkat çeken 2019 yapımı filmin süresi 1 saat 52 dakika.

Special Screenings (Özel Gösterimler)

Sizi Avrupa’dan alıp Suriye’nin Halep şehrine kadar götürecek birbirinden özel filmler var sırada. Savaşın karanlık yüzünü ortaya seren belgesel niteliğindeki For Sama, iki yönetmenin ortak imzasıyla takdire şayan bir eser.

Yönetmen Pippa Bianco’nun Share filmi ise Amerika’nın Utah eyaletinde düzenlenen Sundance 2019 Festivali’ndeki başarısı sonrasında kalabalık bir kitle tarafından merakla bekleniyor.

 1. Share, Pippa Bianco
 2. For Sama, Waad Al Kateab & Edward Watts
 3. To Be Alive and Know It, Alain Cavalier
 4. Tommaso, Abel Ferrara
 5. Family Romance, LLC, Werner Herzog

Festivalde Gösterime Girecek Filmlerle İlgili Detaylar

Cannes Film Festivali’nin asil ortamında, birbirinden seçkin festival filmlerini yönetmen ve oyuncu kadroları eşliğinde izlemek elbette ömre bedel bir deneyim. Ancak tüm dünyadan sinema sanatına ilgi duyan herkesin bu ayrıcalığa sahip olması da, ne yazık ki mümkün değil.

İşte bu nedenle; özellikle genç sinemaseverler festival takviminin açıklanmasını nefeslerini tutarak bekliyor. Bu sayede, festivale gidemeyecek olanlar da filmlerin bir listesini yapıp festival seçkisini evden gecikmeli de olsa izleyebilirler.

2019 listeleri açıklandığında; sinema tutkunları arasında en çok heyecan yaratan filmlerle ilgili kısa bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Dolor Y Gloria

Ekim 2019’da vizyona girmesi beklenen film; yönetmen Pedro Almodovar’ı Antonio Banderas ve Penelope Cruz gibi isimler ile bir araya getiriyor.

Filmin yaklaşık süresi 2 saat. Filmde Salvador Mallo adlı yönetmenin başından geçenler konu alınıyor.

Matthias et Maxime

Xavier Dolan imzalı bir film olan Matthias et Maxime; yine hedef kitlesi ve hayranları çoktan hazır olan 2 saatlik bir yapım.

Kanada’da geçen senaryo; yirmili yaşlardaki bir grup gencin aşktan, hayattan ve dostluktan anladıklarını gözler önüne seriyor.

Sorry We Missed You

İngiltere, Belçika ve Fransa ortak yapımı olan Sorry We Missed You filmi yaklaşık olarak 1 saat 40 dakika uzunluğunda.

2008 yılında yaşanan mali kriz ve bunun çevresinde gelişen olaylar filmin konusunu oluşturuyor.

It Must Be Heaven

Yine önemli bir yönetmenin imzasıyla; bu kez Elia Suleiman tarafından hayata geçirilen proje Fransa ve Filistin ortak yapımı.

1 saat 40 dakikalık filmde New York, Doha ve Paris’ten sahneler var.

Diego Maradona

Yarışma kapsamında olmasa da; festival sırasında gösterilecek olan bu belgesel; Diego Maradona’nın 500 saatlik özel görüntülerinden kesitler içeriyor.

Tanrı’nın Eli olarak bilinen olay; belgeselin ilham kaynaklarından yalnızca biri.

Invisible Life

Belirli Bir Bakış ana başlığındaki en dikkat çekici yapımlardan olan film; Brezilya’da 1940’lı yıllarda geçiyor.

Filmde dönem kadınlarının hayatından kesitler var.

Share

Cannes Film Festivali davetlilerini Özel Gösterim’de Pippa Bianco’dan Share filmi bekliyor. Bu film; senaryosuyla başka festivallerin dikkatini çekti bile.

Psikolojik bir gerilimin yaşandığı hikayede 16 yaşındaki  Mandy başrolde.

Cannes Film Festivali 2019 Nerede?

Cannes, Fransa

Güney Fransa’nın en güzel kentlerinden biri olan Cannes; aynı zamanda Fransız Rivierası’nın en popüler şehri. Ünlü film festivali de işte burada düzenleniyor ve Cannes’ı dünya çapında bir marka haline getiriyor. Burası bahar döneminde festival katılımcıları ve yaz döneminde de deniz tatilcileri ile resmen dolup taşıyor diyebiliriz.

Film festivali dışında; şehirde her yıl Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali de düzenleniyor.

Fransızlar içinde Cannes’da yerleşik olarak yaşamayı tercih edenler genelde oldukça varlıklı bir kesim. Dolayısıyla söz konusu Cannes seyahati ise; hostelde bile kalsanız konaklamaya yüksek ödemeler yapmaya hazırlıklı olmalısınız. Aynı şey ne yazık ki yeme içme, ulaşım ve alışveriş seçenekleri için de geçerli. Cannes’da hayat gerçekten pahalı.

Cannes şehrinin yerleşik nüfusu 73 bin kişi civarında; ancak bu rakam yüksek sezonun yaşandığı festival döneminde 200 binleri rahatlıkla buluyor. Yine festival döneminde; şehrin kalbi La Croisette ve yakın çevresinde atıyor. Buradaki mekanların da festivalle birlikte hem kalabalıkta hem de pahalılıkta ikiye katlandığını hatırlatalım. En lüks evler, en ünlü markalara ait mağazalar ve en çok turistik hareketlilik burada.

Cannes, Fransa

Film gösterimleri festival sarayında yapılırken; kalabalıktan bir nebze olsun uzak kalmak isteyenler sahilleri tercih ediyor.

Palais de Festival (Festival Sarayı) binasının hemen yanında mutlaka görmek isteyeceğiniz önemli bir park var. Bu parkta birbirinden ünlü sanatçılara ait el izleri bulunuyor.

Yine saray yakınlarında kaldırımlar boyunca konumlanan kafeler de; bu nefes kesici dünyayı izlemek için yer arayanlara biçilmiş kaftan niteliğinde.

Cannes çevresinde; görülmeye değer yerler Cannes Kalesi, Parfüm Müzesi ve Deniz Müzesi olarak sıralanabilir. Parfüm müzesi; parfümü icat etmeleriyle bilinen Fransızları yakından tanımak için güzel bir adım olabilir. Şehrin hemen yakınında Lerin Adaları var. Doğası son derece güzel olan adalar; Ile Sainte Marguerite ve Ile Saint Honorat olarak anılıyor.

Cote d’Azur adı verilen zarif bölgede konumlanan Cannes; pahalı otelleri, casino adı verilen kumarhaneleri, plajları ve sahil yolları ile ön plana çıkıyor.

Ünlü sahil şehirlerinden biri olan Nice ile Cannes arasında 33 kilometre mesafe var. Bir zamanlar balıkçı kasabası olarak değer gören bu yer; şimdi Hollywood starlarının favorilerinden olunca Cannes Film Festivali sırasında bu şehirde bulunmak isteyenlerin tüm rezervasyonlarını aylar öncesinden yaptırması gerekiyor.

Cannes Film Festivali 2019 Etkinlik Mekanları Hangileri?

Cannes Film Festivali boyunca farklı tiyatro ve sinema sahneleri farklı gösterimlere ev sahipliği yapacak. Bu bakımdan mekanlara da bir adım daha yakından bakmakta fayda var:

The Grand Theatre Lumiere

The Grand Theatre Lumiere Cannes

Gösterimlerin saat 20.30’a planlandığı bu bölüm sadece basına ve davetlilere açık.

Hem Altın Palmiye’de yarışan filmler hem yarışma dışı kategoriler burada izlenebilecek. Gece Yarısı Gösterimleri de yine Lumiere’den soruluyor.

The Debussy Theatre

Yine 20.30’da film gösterimlerinin yapılacağı tiyatroya ancak davetiye ile giriş mümkün.

Belirli Bir Bakış ya da Kısa Filmler gibi özel bölümlere burada yer veriliyor.

The Bunuel Theatre

Cannes Klasikleri ve sinema okullarını desteklemek üzere kurulan Cinéfondation filmleri burada.

Festival Sarayı’nın ana girişi kullanılarak mekana giriş yapılabiliyor.

The Soixantieme Theatre

Özel Gösterim, Yarışma Filmleri, Yarışma Dışı Filmler ve Cannes Klasikleri; bu özel mekanda davetli seyirciler ile buluşacak.

The Bazin Theatre

Festivalin basına ayrılan bölümü olarak bu mekan gösterilebilir.

Film gösterimlerini izlemek için; onaylanmış bir basın kartı sunmak gerekiyor.

The Cinema de la Plage

The Cinema de la Plage Cannes

Her akşam saat 21.30’da başlayan açık hava film gösterimleri burada.

The Cinema de la Plage Cannes

Girişler ücretsiz. Mace Plajı’nda düzenlenen etkinlik için erken saatte orada olmakta fayda var çünkü kişi sayısı kontenjana tabi.

Cannes Film Festivali’ne Nasıl Gidilir?

Nice, Fransa

Ünlü Fransız şehri Nice ile Cannes arasında kısa sayılabilecek bir kara yolu mesafesi bulunduğundan söz etmiştik.

Cannes Film Festivali’ne ulaşmak da ancak İstanbul’dan Nice yönüne düzenlenen aktarmasız uçuşlar ile mümkün oluyor. Nice Cote D’Azur Havalimanı ile İstanbul arasında 3 saatlik bir uçuş mesafesi var.

Nice, Fransa

Nice ile Cannes arasındaki 33 kilometrelik mesafeyi otobüsle, uçakla ya da araç kiralayarak alabiliyorsunuz. Bu yolculuğu da en fazla 1 saat olarak planlayabilirsiniz. 210 numaralı ekspres otobüsler; havalimanının 1 nolu terminalinden kalkıyor ve 50  dakika içinde Festival Sarayı yakınında yolcu indiriyor.

Nice, Fransa

Cannes yolculuğunda dikkate alınması gerekenlerden biri de uçuş saatleri. Eğer araç kiralamayı düşünmüyorsanız; kalkışta ve varışta akşam saatlerini pek tercih etmemelisiniz. Aksi halde toplu taşıma seçenekleri neredeyse sıfıra iniyor ve taksi kullanmak zorunda kalabiliyorsunuz. Şehirdeki tüm detaylar gibi; taksilerin de yüklü bir ödeme gerektirdiğini belirtmek isteriz. Havalimanı ile Cannes arasında ödemeniz gereken tutar yaklaşık 80 Euro.

Paris’ten hareket edenler için; TGV trenleri ile Cannes yolculuğu 5 saat sürüyor. Dolayısıyla bu iki şehirden güzel bir tur programı çıkabilir. Aynı yolu karadan almak isteyenleri 8 saat 30 dakikalık bir yolculuk bekler.

Cannes Film Festivali’ne Nasıl Bilet Alınır? Bilet Fiyatları Ne Kadar?

Cannes’ta düzenlenen dünyaca ünlü film festivalinin turistik yanı sınırlı tutuluyor. Sinema endüstrisi içinde olmayan ve resmi başvuru yapmayanların yarışma kategorisindeki filmleri Hollywood yıldızları ile birlikte izleme şansı yok ne yazık ki. Dünyanın en prestijli ödül töreni olmak kolay değil.

Cannes’da hayat daha çok endüstri içinde yer alan isimlerin tanışıp kaynaşmasını hedef alıyor. Festival alanına yalnızca davetliler ve basın kabul ediliyor.

Bu kapsamdaki başvurular resmi internet sitesi üzerinden online olarak yapılabilir. Süreç Şubat ayından başlıyor ve Mayıs’a kadar sürüyor.

Festival kapsamında düzenlenen Marche du Film (Film Marketi) de adından anlaşıldığı gibi; dünyanın film alanında düzenlenen en büyük fuarlarından biri. Eğer bir şekilde yapımcı, oyuncu ya da dağıtıcı olarak sektörün içinde bulunuyorsanız buraya başvuruda bulunmayı deneyebilirsiniz.

Kısa filmler, orta metrajlı filmler ya da televizyon yapımları burada kendilerine alıcı bulabiliyor. 14-23 Mayıs tarihleri arasında açık tutulan Marche du Film de tıpkı ana yarışma gibi, meraklı halkın katılımına kapalı. Hiçbir koşulda bilet satışı yapılmıyor; bilet yerine davetiye usulü burası için geçerli. Davetiyeler kişiye özel ve takas edilmesi mümkün değil.

Bizim gibi sinema seven fani ruhlar için ise; festival döneminde Cannes’da olmak ve dünya starları ile aynı havayı solumak bile yeterince ayrıcalıklı bir deneyim. Her yaştan yerli ve yabancı turistler; kırmızı halı seremonisinin çevresinde dev kalabalıklar oluşturmaktan hiçbir yıl geri kalmıyor. Festival döneminde düzenlenen turlardan birini satın alırsanız da; bu turlar size festival sarayında filmleri izlemeyi değil ama kalabalıklar içinde bulunmayı pazarlıyor.

Festivale katılım sınırlı olsa da; aynı dönemde şehirde bulunan halk ihmal de edilmemiş. Şöyle ki; yarışma dışı tutulan belirli gösterimler için Cannes Cinephiles kioskundan ücretsiz bilet almanız bile mümkün! Buralarda dev kuyruklar oluşuyor ve ancak en erken saatte kuyruğa girenler bilet alabiliyor. Önceden rezervasyon yapma şansı yok.

Cannes Film Festivali’nde film izleme keyfi yaşamanın eğlenceli bir yolu da sahilde kurulan açık hava sinemalarını takip etmek. Burada tüm zamanların festival klasikleri ve yarışma dışı filmler seyirciyle buluşuyor. Sahilin geceyle birlikte büründüğü güzelliği görmek için de; açık hava gösterimleri iyi bir fırsat. Bu etkinlikler festival dünyasında “Cinema de la Plage” olarak da anılıyor. Üstelik etkinliklere giriş ücretsiz.

Cannes Film Festivali Hakkında Sık Sorulan Sorular

Gereken her şeyi ayarlayıp; festival döneminde Cannes havası solumayı garanti altına alanlar; genellikle aynı sorularla karşılaşıyor. Biz de hem hazırlık aşamasında hem de varıştan sonra işinize yarayabilecek bilgileri tek başlıkta toplamaya çalıştık.

Cannes Film Festivali’ne kimler katılabilir?

Akreditasyon yoluyla ancak film endüstrisi ile ilgili kişiler ve basın mensupları Festival Sarayı’na kabul ediliyor.

Başvuru ve akreditasyon süreci resmi siteden takip edilebilir. Bu gruplar dışındaki meraklılara festivalin kapıları ne yazık ki kapalı.

Cannes için festival döneminde hava koşulları nasıl?

Cannes bir şehir olarak sahiliyle ve plajlarıyla ön planda. Kış aylarında bile şehirde ılıman bir iklimin hakim olduğunu söylemek mümkün. Şehrin kış ortalaması 8 derece; dolayısıyla burada kara soğuklara denk gelmek için şanssız olmanız gerek!

Yaz ayları sıcaklıkta yüz güldürürken; festivalin düzenlendiği Mayıs ayı da rahat giysilere elverişli.

Yine de eğer valiz hazırlıyorsanız; açık hava gösterimleri sırasında geceleri dışarıda olacağınızı hesaba katın. Sahil esintilerine karşı üzerinize bir şeyler almanız yerinde olur.

Cannes’a direkt uçmak mümkün değil mi?

Koskoca festival şehrine yolunuzu düşürürken; Nice aktarması yapmak canınızı sıkabilir. Ancak iki şehir arasında gerçekten de en fazla bir saat süre kaybedeceksiniz.

Trenle ya da özel araçla Nice ve Cannes arası yarım saat sürüyor.

Cannes’da da Cannes Mandelieu Havalimanı var ancak buraya Türkiye’den aktarmasız uçmanız mümkün değil. Tabii jet uçağınız varsa durum değişebilir.

Festival hediyelikleri nereden alınır?

Evet, belki Festival Sarayı’na elinizi kolunuzu sallayarak giremeyeceksiniz. Altın Palmiye’li filmi; büyük heyecanla yerinde izlemeniz de mümkün değil. Yine de festival hediyeliklerini satın alarak bu ruhu yaşadığınıza yakın çevrenizi ikna edebilirsiniz!

8-19 Mayıs tarihleri arasında resmi internet sitesinde satışlar var.

Onun dışında; saray çevresinde çok sayıda hediyelik eşya standı 72. kez düzenlenen festivale ve 2019 yılına özel ürünlerle satışta olacak.

Festival alanında dikkat edilmesi gerekenler neler?

Tüm dünyanın nefesini tutarak takip ettiği bir etkinlik söz konusu olunca; terörizm korkusu da etkinliğe ciddi bir darbe vuruyor. Büyük valizler, her türlü  kesici ya da yaralayıcı alet, kimyasallar, büyük cam ya da plastik şişeler festival alanında yasak.

Girişlerde çanta araması yapılıyor. Güvenlik önlemleri için olabildiğince erken şekilde sıraya girmek şart. Güvenlik gerekçesiyle herhangi bir eşyanızı sahipsiz bırakmanızı da tavsiye etmeyiz.

Festival katılımcıları için hangi kurallar geçerli?

Gösterimler sırasında herhangi bir kayıt yapılmasına, girişte ya da salonlarda selfie çekilmesine izin verilmiyor.

Ayrıca festivale katılan seçkin zümre için bir “dress code” yani kıyafet kodu geçerli. Salonlara herkes her istediğini giyerek giriş yapamıyor.

Festival seçkisine film eklenmesi mümkün mü?

Bu sorunun cevabı kocaman bir evet. Önceki yıllarda örnekleri olduğu için 2019’da da ilave filmler bekleniyor.

En çok heyecan yaratan ise, Tarantino imzalı Bir Zamanlar Hollywood’da isimli filmin festivale son dakikada yetişmesi diyebiliriz. Quentin Tarantino’nun 9. uzun metraj filmi, Cannes’ın ana yarışma bölümünde gösterilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz!
Lütfen isminizi yazınız