Dünyanın En Huzurlu Ülkeleri

1
3714

Kim istemez ki huzurlu, mutlu bir ülkede; ömür boyu daima gülen ve mutlu hisseden insanlarla bir arada yaşamayı? Ekonomi ve Barış Enstitüsü’nün (Institute of Economics and Peace) yayınladığı rapora göre 2018 yılı GPI verileri doğrultusunda dünyadaki en huzurlu ülkeler listelendi. Küresel Barış Endeksi yani Global Peace Index (GPI) sayesinde ülkelerin barışçıl seviyeleri göreceli olarak ölçülerek 162 ülkenin sıralaması yapıldı. Düşük GPI endeksi skoruna sahip ülkelerse dünyanın en huzurlu ülkeleri sıralamasında yerini aldı. Şiddet ve suç oranı, komşu ülkelerle ilişkiler, savaşın yokluğu veya varlığı, U.N barış misyonuna sağlanan katkı, eğitime yapılan yatırım vb. dahil olmak üzere 22 farklı göstergeye göre GPI endeksi üzerinden sıralanan dünyanın en huzurlu 20 ülkesiyle karşınızdayız!

İzlanda, GPI Skoru: 1.096

izlanda

Yaklaşık 333 bin nüfuslu İzlanda, dünyanın en düşük cinayet oranına sahip 3. ülkesi olma unvanını taşıyor. E tabi bu durum da İzlanda’nın 2018 yılı itibariyle 1.096 GPI ile dünyanın en huzurlu ülkesi olmasında büyük rol oynuyor. İzlanda ile ilgili en ilginç şeylerden biriyse İzlanda ordusunun bir parçası olarak Uluslararası Barışı Koruma Birimi’nin hizmet vermesi ve ülkenin askeriyeye ayırdığı bütçenin GSYİH’sinin % 0,26’sını oluşturması. Buna karşılık da İzlanda dünyada en yüksek askeri harcamaların yapıldığı ülkeler sıralamasında da üstlerde yer alıyor.

Yeni Zelanda, GPI Skoru: 1.192

yeni zelanda

App_indir_banner_mobil

Son yıllarda komşu ülkelerle ilişki konusunda inanılmaz bir gelişme gösteren Yeni Zelanda’nın dünyanın en huzurlu 2. ülkesi olmasını da düşük suç oranı, dünya standartlarındaki eğitim ve sağlık hizmetleri, bağımsız bir yargı sistemi ve düşük ücretli sağlık hizmeti de destekler nitelikte. Dünya genelinde nükleer silahsızlanma politikası ile adından sıklıkla söz ettirmeyi başaran Yeni Zelanda yasalarında da nükleer karşıtı bir duruş sergileyen tek ülke olma özelliğini taşıyor.

Avusturya, GPI Skoru: 1.274

avusturya

Düşük cinayet ve suç oranına sahip olan Avusturya ayrıca çevre koruma ve temizliği ile ilgili geri dönüşüm yasalarının uygulandığı bir ülke. GSYİH’si ile dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Avusturya yüksek bir yaşam standardına ve son derece geniş ve gelişmiş bir ulaşım ağına sahip. Göz alıcı mimarileri, tarihi sokakları, gösterişli yapıları ve dahası ile her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği Avusturya, yıllık cirosu 2,5 milyar avro olan sanayi sektöründe de önde gelen ülkelerden.

Portekiz, GPI Skoru: 1.318

Portekiz

2013 ve 2014 senesinde 18. sırada yer alan, 2017 istatistiklerine göre ise GPI’sı 1.241 ile dünyanın en barışçıl ülkesi olan Portekiz, 2018 yılı itibariyle 4. sıraya gerilemiş olsa da hala kendini güvende hisseden, huzurlu ve mutlu insanların yaşadığı, ferah düzeyinin yüksek olduğu bir ülke. Şeffaf vergi kurallarının uygulandığı ve genel olarak yaşamanın ucuz olduğu Portekiz, muhteşem iklimi ve dost canlısı yerlileri ile de turistlere ekonomik ve keyifli bir tatil vadediyor. Orta Çağ’dan kalma heybetli kaleler, Arnavut kaldırımlı labirent sokaklar ve pastoral manzarasını seyre dalacağınız şirin mi şirin köyler, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne de adını yazdırmış birçok yer ve yapı Portekiz’de sizi bekliyor!

ucakbileti_sorgula (1)

Danimarka, GPI Skoru: 1.353

danimarka

Dünyada en az yolsuzluğun olduğu ülkeler hangisi diyecek olursanız, ilk sırayı Danimarka alır. Bir de “dünyanın en mutlu ülkesi” unvanına da sahip olan Danimarka, konu huzura gelince de istikrarlı duruşundan ödün vermediğini görmek mümkün. Bu İskandinav ülkesi, toplumsal cinsiyet eşitliği hususunda da ilk sıralarda yer alıyor. Özellikle siyaset, sağlık ve eğitim alanlarında kadınların güçlü bir şekilde varlığını gösteren Danimarka’da sosyal refah, ücretsiz eğitim ve sağlık hizmetleri de veriliyor. Son derece gelişmiş sağlık sistemleri, yüksek yaşam standardı, yüksek okur yazarlık oranı ve dahası ile Danimarka’nın yaşamak için en ideal yerlerden biri haline gelmesine de şaşırmamak gerek haliyle… Ülkenin en kalabalık şehri ve başkenti olan Kopenhag’da yaşayan insanların büyük bir kısmı iş yerlerine veya okula yürüyerek ya da bisikletle ulaşmayı tercih ediyor. Danimarka Hükümeti’nin hedeflediği şeyse 2025 yılına kadar Kopenhag’ı karbon nötr haline getirmek.

Kanada, GPI Skoru: 1.372

kanada

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) raporuna göre Kanada, 10 üzerinden 7.6 yaşam doyum (life satisfaction) puanına sahip. Bu da demek oluyor ki Kanada Hükümeti vatandaşlarını mutlu etmekte, güvenliklerini ve huzurlu hissetmelerini sağlamada gayet başarılı. Yok denecek kadar az suç, cinayet ve şiddet oranının olduğu Kanada aynı zamanda dünyanın en eğitimli ülkelerinden biri. Öyle ki ülke nüfusunun %52.6’sı yükseköğrenimini tamamlamış. 1976’da idam cezasının kaldırıldığı ülkede işsizlik oranı sadece %6.6 iken seçmen katılım oranı yaklaşık %61.

Çek Cumhuriyeti, GPI Skoru: 1.381

Çek Cumhuriyeti (2)

Avusturya, Almanya, Slovakya ve Polonya ile sınırlarını paylaşan Çek Cumhuriyeti her ne kadar küçük bir Avrupa ülkesi olsa da barışçıl olmasıyla 1.381 GPI skoruyla dünyanın en huzurlu ülkeleri listesine 7. sıradan giriş yapmayı başarmış. Çek Cumhuriyeti’nin deyim yerindeyse can damarı olan turizm sektöründe ise her yıl gitgide artan popülarite ile birlikte gelişim ve değişim büyük bir ivmeyle devam ediyor. Özellikle başkenti Prag Avrupa’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri aynı zamanda. Çek Cumhuriyeti’ne seyahat etme gibi bir düşünceniz varsa şayet soygun, şiddet vb. konularda hiç endişe etmenize gerek yok çünkü bu oran epey düşük. Ayrıca ülkeye gelen yabancı turistlerin güvenliğini sağlamak için özel birimler de hizmet veriyor. Çek Cumhuriyeti dıştan çok göç alması nedeniyle nüfusu ve etnik köken açısından farklılıkların olması ülkeye apayrı bir hava katıyor. Ucuz toplu taşıma araçları, yeme içme, konaklama ve eğlence imkanları ile kesinlikle Avrupa’da gezilecek yerler listenize Çek Cumhuriyeti’ni eklemeyi ihmal etmeyin.

Singapur, GPI Skoru: 1.382

singapur

Dünyanın teknoloji denince akla ilk gelen ülkelerinden biri olan Singapur, gelişmişlik seviyesi açısından da epey ileride. Yüzölçümü olarak küçük olsa da kelimenin tam anlamıyla ekonomik dev sıfatını fazlasıyla hak eden Singapur, aslında bir şehir devleti. Malay, Çin, Arap, Hint ve İngiliz kültürlerinin harmanlandığı etnik kökeninin farklılığını avantaja çeviren, dünya mutfaklarından seçkiler sunan ve eğlence, macera, doğa, kısacası bir tatilden her ne istiyorsanız onu verebilecek bir ülke. Yıl boyunca ülke genelinde kutlanan festivaller, geleneksel kutlamalar, lükslükte farklı bir boyuta ulaşmış konaklama tesisleri, devasa alışveriş merkezleri ve ucu bucağı görünmeyen gökdelenler, baktıkça bakasınız gelecek mimari dehaların şaheserleri ve dahası ile her yıl milyonlarca ziyaretçinin akınına uğruyor. 1.382’lik GPI skoru ile de 2018 yılının dünyanın en huzurlu ülkeleri listesinde 8. sırada yer alan Singapur, herkesin hayatta bir kez de olsa mutlaka gidip vakit geçirmesi gereken bir yer.

Japonya, GPI Skoru: 1.391

japonya

Dünyanın teknoloji dendi mi akla ilk gelen ülkelerinden biri olan Japonya, toplumsal barış ve refah seviyesi ile en huzurlu ülkeler listesine de adını yazdırmış durumda. Aynı zamanda nominal GSYİH’si (5.960.180 Amerikan Doları) ile de dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi olma unvanını taşıyor. İnanılmaz gelişmiş bir toplu taşıma ve ulaşım ağına sahip olan Japonya’da yolcu taşımacılığının büyük bir bölümünü demiryolu ağları oluşturuyor. Basit bir örnek verecek olursak, ülkede trenlerin ortalama gecikme süresi sadece 10-16 saniye. Bunun yanı sıra komşu ülkelerle de ilişkisini iyi tutan Japonya’da şiddet, suç ve cinayet oranı da oldukça düşük.

otobusbileti_sorgula2

İrlanda, GPI Skoru: 1.393

İrlanda

Atlantik kıyısında mükemmel bir konuma sahip olan İrlanda, toplamda 162 ülkenin listelendiği dünyanın en huzurlu ülkeleri arasında 10. sırada yer alıyor. Kuzey Atlantik’in doğu kesiminde konumlanan İrlanda toplamda kapladığı 70.280 kilometrekarelik alanla Avrupa’nın en büyük 3. adası olma özelliğine sahip. Kuzey İrlanda Birleşik Krallık’a bağlı iken İrlanda Cumhuriyeti ise tamamen bağımsız. Ülkenin tam kalbinde yer alan tablo gibi birbirinden güzel köyler, nefes kesen manzaralar sunan dağ yolları, şık restoranlar ve eğlence mekanları ile ziyarete gelen turistleri de memnun etme konusunda epey iddialı. Avrupa’nın en büyük yeşil alanlarından bir kısmına ev sahipliği yapan İrlanda’da ne yana baksanız büyüleyici yürüyüş ve bisiklet yolları görmeniz mümkün. En lüksünden en mütevazısına; her bütçeden ve zevkten insana hitap eden konaklama tesisleriyle de erken planlandığı vakit inanılmaz uygun fiyatlara tatil yapma imkanı sunuyor.

Slovenya, GPI Skoru: 1.396

Slovenya

Karla kaplı tepeler, turkuaz ve yeşil bin bir tonuna bürünmüş göz kamaştıran nehirler, Venedik tarzı bir sahil şeridi, büyüleyici rüstik kültürü, zengin mutfağı, doğal hazineleri; yeryüzünde bir cennet! Sıcak Akdeniz esintileri, Postojna ve Škocjan Mağaraları’nın yer altı zenginlikleri ve heybetli Julian Alpleri’nin yükselen zirvelerinden kendinizi alamayacağınız dünyanın en yeşil ülkesinde şimdi sıra! Kuşkusuz Orta Avrupa’nın en güzel ülkelerinden biri olan Slovenya, barışçıl olmasıyla da ön plana çıkan bir yer. Suç ve şiddet oranının düşük, sessiz sakin ve huzurlu bir atmosferin daim olduğu Slovenya’da yerliler de ülkeyi ziyaret eden turistlere karşı inanılmaz misafirperver ve sıcakkanlı davranıyor. E tabi, mutlu, huzurlu insanların ülkesini ziyaret etmek de ayrı bir keyif verir insana!

İsviçre, GPI Skoru: 1.407

isviçre

Tertemiz şehirler, düşük suç oranı ve tabi ki zengin, çok çeşitli mutfağı, İsviçre’yi yaşamak için en mutlu, huzurlu ülkelerden biri yapıyor. Ülkede birinci sınıf bir eğitim ve sağlık sistemi olmakla birlikte maaş oranları da oldukça yüksek. Dünyanın en iyi vergi cennetlerinden biri olan İsviçre’de maaşlar yüksek olmasına rağmen vergi oranları da nispeten düşük. İsviçre’nin gururla taşıdığı unvanlardan bir diğeriyse dünyanın en yeşil ülkelerinden biri olması. Genellikle yenilebilir enerji kaynakların ve çevre dostu ürünlerin tercih edildiği ülkenin büyük bir bölümünde kilometrelerce uzunlukta bisiklet yolları da bulunuyor.

Avustralya, GPI Skoru: 1.435

avusturalya

Resmi olarak Avustralya Milletler Topluluğu olarak bilinen Avustralya, Büyük Okyanusya ve Hint Okyanusu arasında uzanan muhteşem bir kıta ülkesi. Hem vahşi hem güzel olarak da nitelendirilen Avustralya, kızıl kumsalları, dünyanın en iyi dalış noktalarına ev sahipliği yapan alanları, rengarenk resifleri, zengin su altı dünyası, köklü geçmişi ve sofistike şehirleri ile hakikaten nevi şahsına münhasır bir ülke. Nüfusun büyük bir bölümünün (%89) kıyı kesimlerinde yaşadığı ülkenin başkenti olan Sydney, birinci sınıf plajlara ve eğlence mekanlara sahipken diğer bir turistik şehri olan Melbourne ise Avustralya’nın kültür ve sanat merkezi olarak kabul görüyor. Ülkenin en güzel kasabalarından biri olan Brisbane, batı kıyısındaki Boomtown Perth, tropikal hazinelerle çevrili Canberra, kuzeybatı kesimindeki Darwin ve güneydeki Hobart kenti Avustralya’ya gidip de dönmeden görmemeniz gereken yerlerin başında geliyor.

İsveç, GPI Skoru: 1.502

isveç

Yılın her dönemi kusursuz doğal güzellikleriyle kartpostalları aratmayan manzaralar sunan İsveç’in balta girmemiş ormanları, zengin ve çok çeşitli mutfağı, sunduğu macera dolu aktiviteleri ve dahası ile her gelen buraya hayran kalıyor. GPI skoru ve listedeki sırası göteriyor ki sadece gelenler değil, bu ülkede yaşayanlar da mutlu, mesut, huzurlu ve hayatlarından memnun. Yıllar yıllar öncesine ışınlanıp kuzeyde bir vahşi krallığı arşınlıyormuş gibi hissettiren İsveç’te balık tutma, trekking, kaya tırmanışı, kamp yapma, bot ve tekne turları, kayak, yürüyüş ve bisiklet turları, kısacası doğa aktivite ve sporlarının neredeyse tamamını yapabilme imkanınız var!

Finlandiya, GPI Skoru: 1.506

finlandiya

Dünyada kış turizminde önde gelen ülkelerden biri olan Finlandiya, Avrupa’nın kuzeyinde, vahşi doğasıyla görenleri büyülüyor. Avrupa’nın en iyi yürüyüş ve kano turu rotalarından olan Suomi’ye de ev sahipliği yapan Finlandiya’nın her bir şehri farklı masallardan fırlamışçasına ziyaretçilerini ağırlıyor. Vahşi doğasının ardında çeşitli efsaneler ve sırlar saklayan bu eşsiz ülkede birbirinden güzel milli parklar ve kayak merkezleri de bulunuyor. Özellikle yılbaşı zamanı, aralık ve ocak ayları inanılmaz kalabalıklaşan ülke genelinde en sessiz sakin yerleri keşfe çıkarak klişelerden uzak bir tatil yapma fırsatı bulabilirsiniz. Güneşli havaları kısa sürse de yaz aylarında inanılmaz yüksek sıcaklıklara denk gelmeniz muhtemel. Bilhassa bu aylarda eğlenceli etkinlikler, müzik festivalleri, göl gezintileri, sanat sergileri ve dahası ile dört mevsim farklı telden çalıyor desek yanlış olmaz.

Norveç, GPI Skoru: 1.519

norveç

Sıra dışı bir güzelliğe sahip Norveç fiyortları, bir film setindeymiş hissi veren buzullar, bakir ormanları ve dağlık alanları, kayalıklarla çevrili sahil şeridi, macera turizmi destinasyonları, karşı konulamaz Arktik güzelliği ve tabi ki leziz mi leziz yemekleri… Bunca imkanın sunulduğu bir ülkede yaşayıp da huzurlu, barışçıl, mutlu mesut olmamak mümkünü harici bir şey sahiden. Northern Lights olarak da bilinen Kuzey Işıkları’nı izleyebileceğiniz dünyada sayılı yerlerden biri olan Norveç’in şehirleri de çağlar arası zamanda yolculuğa çıkaracak kadar tarihi ve dünyanın önde gelen metropollerini kıskandıracak kadar da kozmopolit ve modern.

Almanya, GPI Skoru: 1.531

almanya

Kültür, sanat, gastronomi, turizm, eğlence ve daha birçok sektörde dünyanın en gelişmiş ülkelerinden olan Almanya aynı zamanda 2018 verilerine göre dünyanın en güçlü pasaportları arasında gösteriliyor. Klişelerin çok ötesinde sıra dışı deneyimlerle dolu, unutamayacağınız bir tatil için her şehrini karış karış gezmeniz, tarihi, geçmişi, bugüne kadarki gelişimi ile ilgili fikir sahibi olmanız yeterli olacaktır. Gotik, barok, romanesk, klasik ve daha birçok dönemi kapsayan Alman mimarileri ise Frank Gehry, David Chipperfield, Daniel Libeskind gibi dünyaca ünlü sanatçılara ait eserler.

Macaristan, GPI Skoru: 1.531

macaristan (2)

Başkenti Budapeşte’nin kendisinden daha ünlü olduğu Macaristan, tarihi, kültürel ve sosyal açıdan Avrupa’nın en zengin ülkelerinden biri. Tabii bu durumun ülkedeki barışçıl düzeyi artırdığına çok da şaşırmamak gerek. Her görende hayranlık uyandıran Orta Çağ mimarileri ve Roma kalıntılarına her köşe başında rastlayacağınız başkent Budapeşte’nin tarih meraklıları tarafından en çok ziyaret edilen yerleri ise Kecskemét, Debrecen, Sopron, Szeged’de yer alan Reök Sarayı ve Pecs’teki Mosque Church. Tüm bunlar bir kenara dünya termal turizminde başrol oyuncularından biri olan Macaristan zengin ve şifa dağıtan kaynaklara sahip. 300’e yakın termal kaynağın olduğu ülkeye gelenlerin çoğu ise terapötik etkisi fazla olan kaynaklara gitmeyi tercih ediyor. Yeme içme konusunda ise tam bir dünya markası olan Macaristan’da mutlaka tadılması gereken başlıca lezzetler; tokaj, gulaş (goulash), halaszle, langos, fozelek, somloi galuska ve pörkölt & paprikas.

Bhutan, GPI Skoru: 1.545

Bhutan

Bhutan diğer ülkeler kadar adını duyuramamış olsa da dünyanın en huzurlu ülkeleri listesinin ilk 20’sinde yer almayı kesinlikle hak ediyor; biz demiyoruz, rakamlar diyor! Suç ve şiddet oranının inanılmaz düşük olduğu Bhutan’ı listenin 19. sırasına yerleştiren küresel barış endeksi ise 1.545. Ulaşım, konaklama, yeme içme, eğlence ve bir tatilde olması gereken her bir detayın deyim yerindeyse sudan ucuz olduğu Bhutan, adeta sürprizlerle dolu bir yer. Pirincin renginin kırmızı olduğu, biberin garnitür veya sadece baharat olarak kullanıldığı değil, başlı başına bir ana yemek olduğu, dört bir yanında Budist geleneklerinin yaşatıldığı, eğitim sisteminin gelişmiş; sağlık  hizmetlerinin iyi koşullarda ve eğlence anlayışının uç noktalarda olduğu bir ülkeden bahsediyoruz! Antik ve modern yaşantının öylesine güzel bir şekilde harmanlandığı Bhutan’da iki adım öteyle birbirinden aykırı tarzda yapılar görmeniz gerçekten de kuvvetle ihtimal.

Mauritius, GPI Skoru: 1.548

mauritius

Lüks tatil köyleri, hayallerin ötesinde bir balayı tatili, Maldivler’i kıskandıracak pudra beyazı kumsalları, Hint Okyanusu’nun sıcak ve hafif esintileri, kendinizi şımartabileceğiniz dünya standartlarındaki SPA merkezleri, masaj salonları, son derece alanında başarılı şeflerin hizmet verdiği birinci sınıf restoranları, geniş bir yelpazeye sahip su sporları ve aktiviteleri, yürüyüş parkurları, binicilik ve dalış aktivitelerinde en iyilerle yarışacak noktaları, göz zevkinize bambaşka bir bakış açısı getirecek zengin su altı dünyası, mercan ve resifleri, dahası mı? E Mauritius’a gitmenin zamanı geldi öyleyse… İlk 20’ye son sıradan giriş yapmış olsa da Mauritius da en az diğer ülkeler gibi herkesin kardeşçe, mutlu mesut bir arada geçindiği, suç ve şiddet oranının düşük olduğu güvenli bir ülke.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here