Gezici Festival Hakkında Her Şey

0
86

Gezici Festival, sinema sanatıyla yakından ilgilenen herkesin heyecanla takip ettiği köklü bir proje. Festival sayesinde; bir yandan sinema salonunun bile bulunmadığı kentlerde insanlar beyaz perde ile buluşurken, bir yandan da yerli ve yabancı yapımcılar bir araya gelerek yeni sinema filmlerinin ilk tohumlarını atıyor. 1995 yılından bu yana düzenlenmekte olan Gezici Festival kapsamında organize edilen atölyeler, söyleşiler, film gösterimleri ve hatta film çekimleri mevcut. 1998 yılında kurulan Ankara Sinema Derneği; bu tarihten sonraki festivallerin organizasyonunu üstleniyor. Dünya sinemasının en iyi örneklerinden tutun da Türk sinema dünyasında adını yeni duyurmakta olan sanatçıların filmlerine kadar çok geniş bir yelpaze, festivalin içeriğini oluşturuyor. 2018 yılı ile birlikte 23 yılını deviren ve 24. kez düzenlenmesine sayılı günler kalan Gezici Festival; bugüne kadar kelimenin tam anlamıyla Edirne’den Kars’a kadar Türkiye’nin birçok şehrinde uzun molalar verdi. Festival ruhunu tadan şehirler arasında Artvin, Ankara, Çanakkale, Balıkesir, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Ordu, Mersin, Samsun, Bursa, Diyarbakır, Malatya, Sinop ve Van gibi Türk şehirlerinin yanı sıra; Azerbaycan’dan Bakü, Yunanistan’dan Drama, Gürcistan’dan Tiflis ve Makedonya’dan Üsküp şehirleri de var. Festivale birçok ülkeden yönetmenler, senaristler, sinema ve televizyon bölümü öğrencileri, sinema yazarları ve yerel halk ilgi gösteriyor. Gezici Festival’in çok uzun yıllara yayılan yolculuğu boyunca; taşradaki birçok gencin sinemayla ilk kez tanıştığı ve bu sayede yeni sinema salonlarının açıldığı biliniyor. Festival son yıllarda üniversite kampüslerini de ziyaret ediyor. Sosyal, siyasi ve kültürel konuların gündeme gelmesi bakımından da Gezici Festival’in önemli bir yeri var. Editörlerden, sanat yönetmenlerinden ve gönüllülerden oluşan bir kurulun yönettiği bu sanat hareketi; mutlaka sosyal mesajlara da yapımlarında yer veriyor.

Festival filmlerinin ticari olarak da gösterime girmesi ve televizyonda daha kalabalık kitlelerle buluşması konusunda da halihazırda yapılan çalışmalar var. Festival programında çocuk filmlerine, kısa metrajlı filmlere ya da Ustalara Saygı gibi özel konseptlere rastlamak her zaman için mümkün. Gezici Festival’in konuk olduğu her şehir, tüm bu nedenlerle festival süresi boyunca kültüre ve sanata da doyuyor. Festivalin sağladığı en önemli sosyal faydalardan biri de, film gösterimlerinin ve söyleşilerin büyük çoğunluğunun ücretsiz olarak gerçekleştirilmesi. Zeki Demirkurbuz’dan Ercan Kesal’a, sinemanın dev isimlerine Gezici Festival’de rastlamak özellikle gençler için heyecan verici. Her yıl, özellikle Cannes ya da Oscar gibi ödüllere aday olan çok sayıda yabancı film de festival izleyicilerinim karşısına çıkıyor. Siz de Gezici Festival’i heyecanla takip eden ve şehrinde bu sanat etkinliğini ağırlamaya hazırlanan şanslı isimlerden biriyseniz; festival hakkında tüm detayları bu yazının devamında bulabilirsiniz.

Gezici Festival Ne Zaman?

Gezici Festival, düzenlenmeye başladığı ilk yıllardan itibaren ağırlıkla aralık ayında olmak üzere, mutlaka Ekim-Aralık ayları arasındaki dönemde izleyiciler ile buluşuyor. Özellikle Anadolu’da yaşanan sonbahar ve kışın en soğuk günlerinin Gezici Festival ruhu ile ısındığını söylemek hata olmaz. 2018 yılı itibariyle de Gezici Festival 24. kez sanatseverler ile buluşmaya hazırlanıyor. Ankara Sinema Derneği tarafından düzenlenen festivalin etkinlik programı ise yakın tarihte belli oldu. Buna göre, 24. Gezici Festival Ankara’da başlayacak ve 30 Kasım 2018-13 Aralık 2018 tarihleri arasında 2 hafta boyunca iki ayrı şehirde daha devam edecek. Eğer Ankara’da yaşıyorsanız; 30 Kasım 2018-6 Aralık 2018 tarihleri arasındaki bir haftalık sürede festival ruhunun bir parçası olabilirsiniz. 7 Aralık 2018-9 Aralık 2018 tarihleri arasındaki toplam 3 günlük süre boyunca ise; bu kez Sinoplular sinema sanatına doyacak. Festivalin son durağı olan Kastamonu, 10 Aralık 2018 ile 13 Aralık 2018 arasında 4 günlük süre boyunca festivali sınırları içerisinde misafir edecek. Festivalde her bir film; farklı tarihlerde farklı mekanlarda gösterime giriyor. Seansların saatlerini takip etmek bu nedenle önemli. Gösterimler özel sunumlar ve kimi zaman canlı müzik gibi ek unsurlar eşliğinde yapıldığı için; belirli bir saatten sonra içeri biletli de olsa misafir alınmıyor. Gezici Festival ile ilgili duyuruları takip etmek ve festival kapsamındaki hiçbir etkinliği kaçırmamak için festivalin web sitesini ve sosyal medya hesaplarını da takibe alabilirsiniz.

Gezici Festival Etkinlikleri

Gezici Festival’in 24. kez düzenlendiği 2018 yılında, festival etkinlikleri 8 ana bölümden oluşuyor. Dünya Sineması, Türkiye 2018, Sessiz Serüven, Yalanlar Çağı, Çocuk Filmleri, Sığınma(sız), Özgür Sinema ve Kısa İyidir olmak üzere isimlendirilen bölümler Ankara, Sinop ve Kastamonu şehirlerini ziyaret edecek. Dünya Sineması bölümünde, uluslararası festivallerde boy gösteren ve farklı coğrafyalara ait olan eserler var. Bu bölümde Cannes’dan ödülle dönen filmlere kolayca erişebilmek gibi bir şansınız da var. Gösterime giren filmlerin büyük çoğunluğu, kendi ülkelerini Oscar Ödül Töreni’nde temsil ediyor. Türkiye 2018 bölümü ise sadece filmlere değil; bizzat film ekiplerinin de katılımıyla gerçekleşecek olan atölye ve söyleşilerle renklenecek. Türk sinemasının en yeni yönetmenlerini ve en yenilikçi yapımlarını tek bir çatı altında ve söyleşiler eşliğinde izlemek; Gezici Festival katılımcılarının en büyük şanslarından biri.  Sessiz sinema tarihinden iki orijinal esere yer veren Sessiz Serüven bölümünde Stephen Horne ve Frank Bockius gibi isimler canlı müzik ile gösterimleri renklendirecek. Yalanlar Çağı bölümünün konusunu sahte haberler üzerine filmler olarak belirtmek mümkün. Basın etiği ve ahlak gibi kavramları, bu bölüm neticesinde uzun uzadıya sorgulayabilirsiniz. Sığınma(sız) bölümününün konusunu ise son dönemin kanayan yarası olan mülteciler oluşturuyor. Sadece günümüz mültecileri değil; tarih boyunca ülkelerinden kopmak zorunda kalmış insanların hikayeleri ibret verici. Çocuk Filmleri bölümünde Amerika Birleşik Devletleri ve Hollanda’dan çocuklara göre eserler var. Gösterimlerin saati de olabildiğince erken tutularak; etkinliğin çocuklara hitap etmesi sağlanmış durumda. Kısa İyidir bölümünde incelenecek olan kısa metrajlı filmlerin tümü ücretsiz gösterimlere ev sahipliği yapacak. Süresi yarım saati aşmayan bu filmlerin neredeyse her biri farklı bir ülkeye ait. Ana bölümler dışında, festival bünyesinde düzenlenen özel seçkiler de var. Ünlü yönetmenler ve sanat insanları; Gezici Festival için her yıl olduğu gibi bu yıl da, kendi belirledikleri konseptlerde kısa seçkileri izleyici ile buluşturmaya hazırlanıyorlar.

app_indir_banner

Festivalde Gösterime Girecek Filmler İle İlgili Detaylar

Dünya Sineması
Amin

Gezici Festival’in Dünya Sineması başlığı altında gösterime girecek ilk filmi “Amin”. 2018 Fransa yapımı film; Büyülü Fener Kızılay’da 1 Aralık Cumartesi 16.30 ve 4 Aralık Salı 14.00 olmak üzere iki kez izleyici ile buluşacak. Hamburg Sichtwechsel Film Ödülü’ne sahip olan film, eşi ve çocuklarını geride bırakarak Senegal’den Fransa’ya göç eden Amin’in dokunaklı hikayesini anlatıyor.

Azim’in Annesi Rona/Rona, Azim’s Mother

Afganistan İran ortak yapımı film, sarsıcı 2018 yılı yapımlarından biri. Orijinal dili Farsça olan ve Afgan sığınmacı Azim’in hasta annesini ayakta tutmak için gösterdiği çabayı sergileyen yapım; aynı zamanda Afganistan’ın Oscar adayı. Azim’in Annesi Rona filmini Büyülü Fener Kızılay’da 2 Aralık Pazar 14.00 ya da 5 Aralık Çarşamba 16.30 olmak üzere izleme fırsatı bulabilirsiniz.

Donbass

Adını Doğu Ukrayna’nın Donbass bölgesinden alan film; Cannes’dan ve Gürcistan Sinema Eleştirmenleri Ödülleri’nden En İyi Film ve En İyi Yönetmen sıfatlarıyla döndü. Birden çok ülkenin katkılarıyla hazırlanan Donbass; savaş ve barış, sevgi ve nefret, propaganda ve gerçek gibi kavramlar karşısında bildiklerinizi unutturacak türden. Donbass’ı Büyülü Fener Kızılay’da 5 Aralık Çarşamba 18.30 ya da 6 Aralık Perşembe 14.00 olmak üzere iki ayrı gösterimde izleyebilirsiniz.

ucakbileti_sorgula (1)
Kız/Girl

Lukas Dhont yönetmenliğindeki Belçika yapımı film Cannes’dan aldığı 4 ödül de dahil olmak üzere çok sayıda ödüle sahip. Aynı zamanda Belçika’nın Oscar adayı olan filmin konusu; Belçika’da erkek çocuk bedeniyle dünyaya gelen ve balerin olmak isteyen bir genç kız hakkında. Bu filmi 2 Aralık Pazar günü 21.00’de ya da 6 Aralık Perşembe 16.30’da Büyülü Fener Kızılay’da izleyebilirsiniz.

Koleksiyoncu, Ruben Brandt/Ruben Brandt, Collector

2018 Macaristan yapımı film; Louvre, Tate ve MOMA gibi dünyaca ünlü müzelerden tablolar çalarak acısını iyileştirmeye çalışan ünlü bir psikiyatristi konu alıyor. 2 Aralık Pazar günü saat 18.30’da tek bir gösterimde izleyiciyle buluşacak olan filmi, Büyülü Fener Kızılay’da izleyebilirsiniz.

Soğuk Savaş/Cold War

Fransa, İngiltere ve Polonya ortak yapımı olan filmin yönetmeni Pawel Pawlikowski. Polonya’nın Oscar adayı olan film “imkansız zamanlarda geçen imkansız bir aşk hikayesi” olarak tanıtılıyor. Festivalin ilk günü olan 30 Kasım Cuma günü 12.00 seansında ya da 5 Aralık Çarşamba 21.00’de Soğuk Savaş’ı izlemek için Büyülü Fener Kızılay’da olabilirsiniz.

Süleyman Dağı/Suleiman Mountain

Kırgızistan Rusya ortak yapımı filmin yapım yılı 2017. Bir Kırgız ailesine ait dramı ve komediyi iç içe bulacağınız bu filmi 30 Kasım Cuma 16.30’da ya da 3 Aralık Pazartesi 14.00’te Büyülü Fener Kızılay’da izleyebilirsiniz.

Şüphe/Burning

Güney Kore’nin Oscar adayı olan film; Cannes’ın da en çok ilgi çekenlerinden biri. Aşk üçgeni, öfke ve saplantı gibi konularıyla izleyiciye sürükleyici bir seyir sunan film; 1 Aralık Cumartesi ve 6 Aralık Perşembe günleri 21.00 seanslarında Büyülü Fener Kızılay’da görücüye çıkacak.

Uzak Evren/Distant Constellation

Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye ve Hollanda ortak yapımı olan filmin ritmi İstanbul’un merkezinde hayat buluyor. 2017 yapımı olan Uzak Evren ya da orijinal adıyla Distant Constellation; 3 Aralık Pazartesi günü saat 12.00’de izlenebileceği gibi, 6 Aralık Perşembe 18.30 gösteriminde bizzat yapımcısı ile birlikte de izlenebilir. Gösterim yeri yine Büyülü Fener Kızılay.

Yalanlar Çağı
Başarının Tatlı Kokusu/Sweet Smell of Success

Büyülü Fener Kızılay’da 2 Aralık Pazar günü saat 12.00’de gösterime girecek olan film; Yalanlar Çağı adlı festival bölümünün de ilk filmi. 1957 yapımı filmde New York medyasındaki yozlaşmaya ve ahlak çöplüğüne dikkat çekiliyor.

Büyük Karnaval/Ace in the Hole

Billy Wilder yönetmenliğindeki 1951 yapımı ABD filmi, 4 Aralık Salı günü saat 21.00’de Büyülü Fener Kızılay’da olacak. Hem basının hem de toplumun acımasızca eleştirildiği bu film; ABD Ulusal Film Koruma Kurulu Arşivi’nde yer alıyor. Başrolünde Kirk Douglas’ın yer aldığı bu kült filmi daha önce izlemediyseniz; Gezici Festival’in Ankara ayağı bunun için güzel bir fırsat olabilir.

Öfkenin Sesi/The Sound of Fury

Büyülü Fener Kızılay’ın 3 Aralık Pazartesi günü saat 16.30’da konuk edeceği yapım; basının gücünü kötüye kullanmasını anlatan bir kara film.  1950 yapımı filmin yönetmeni Cy Endfield’ın bu filmden sonra Amerika Birleşik Devletleri’ni terk etmek zorunda kaldığı biliniyor.

Türkiye 2018
Anons/The Announcement

Mahmut Fazıl Coşkun’un bugüne kadarki en güçlü eseri olarak ifade edilen Anons; Türkiye Bulgaristan ortak yapımı bir proje. Ülkenin güncel siyasi atmosferinin yanı sıra; askeri ve sivil darbelerden oluşan kısa tarihi üzerine göndermelere de filmde rastlayabilirsiniz. 1 Aralık Cumartesi 18.30 ve 5 Aralık Çarşamba 12.00 olmak üzere iki ayrı gösterim fırsatı Büyülü Fener Kızılay’da sizleri bekliyor.

Arada/In Between

Ali Kemal Çınar imzalı film, yönetmenin katılımıyla 30 Kasım Cuma 18.30’da Büyülü Fener Kızılay’da olacak. Bunun dışında aynı yerde 4 Aralık Salı 12.00 gösterimine girmeyi de tercih edebilirsiniz. Kürtçe ve Türkçe dillerinin konuşulduğu filmde; bu iki dil arasında sıkışıp kalan bir adamın hikayesi yer alıyor.

Ev Kadını/Housewife

2017 yapımı filmin yönetmeni Can Evrenol, süresi ise 82 dakika. 3 Aralık Pazartesi saat 21.00’de Büyülü Fener Sinemaları’nda izleyebileceğiniz Ev Kadını filmi; bir aile dramının ardından 20 yıl boyunca kabuslar gören Holy’nin hikayesini anlatıyor.

otobusbileti_sorgula2
Kelebekler/Butterflies

5 Aralık Çarşamba saat 14.00’te Büyülü Fener Kızılay’ın konuğu olacak olan film, Tolga Karaçelik yönetmenliğinde ve 117 dakika uzunluğunda. Çok sayıda ödüle layık görülen yapım, birbirlerini pek de tanımayan üç kardeşin sıradışı hikayesini konu alıyor.

Paranın Kokusu/The Smell of Money

Festivalin kurucu ekibinden Ahmet Boyacıoğlu’nun yönetimindeki film, 3 Aralık Pazartesi 18.30’da film ekibinin katılımıyla Büyülü Fener Kızılay’da olacak. Ankara’nın bir kenar mahallesinde başlayan komedinin farklı yönlere evrilmesini 97 dakika boyunca keyifle izleyebilirsiniz.

Sibel

Karadeniz’in dağlık bölgesinde yaşayan ve çevresindekilerle ancak ıslık diliyle anlaşabilen Sibel’in farklı hikayesi; bu yılın en çok dikkat çeken filmlerinden biri. Sahip olduğu çok sayıda ödülle adından söz ettiren film 4 Aralık Salı 18.30 ve 6 Aralık Perşembe 12.00 olmak üzere iki kez izleyici ile buluşacak.

Sığınma(sız)
Aç Hayaletler Adası/Island of the Hungary Ghosts

Festivalin en iç burkan bölümlerinden biri olan Sığınma(sız), Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde 1 Aralık Cumartesi günü saat 14.00’te Poh Lin Lee’nin sunumuyla başlayacak. Bölümün ilk filmi Aç Hayaletler Adası; Almanya, İngiltere ve Avustralya ortak yapımı. Avustralya açıklarındaki Christmas Adası’nda tutulan sığınmacıların hikayesi, çok sayıda ödüle de sahip.

Babalar ve Oğullar/Fathers and Sons

 Çağdaş Sanatlar Merkezi’nin 2 Aralık Pazar günü saat 16.00’daki konuğu; Talal Derki yönetmenliğindeki Babalar ve Oğullar. Cihat ülküsüne bari radikal grupların hikayesini ve nasıl bir çıkmazın içinde bulunduklarını çarpıcı bir biçimde gözler önüne koyan film; 98 dakika uzunluğunda.

Otobüs/The Bus

Uluslararası festivallerde defalarca kez “En İyi Film” ödülüne layık görülen Tunç Okan yönetmenliğindeki Otobüs; Büyülü Fener Kızılay’daki 30 Kasım Cuma 14.00 ve 4 Aralık Salı 16.30 gösterimlerinin konuğu. Anadolu’dan İsveç’e giden dokuz insanın dramını konu alan film, 1976 yapımı.

Tel Örgü/The Border Fence

2018 yapımı Tel Örgü, En İyi Avusturya Belgesel Filmi ödülüne sahip. Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde 1 Aralık Cumartesi saat 18.30’da sergilenecek olan film; Brenner sınır kapısını tel örgüyle kapatan Avusturya hükümetini eleştirirken yerel halk ile empati yapmamıza da olanak tanıyor.

Özgür Sinema
Azgelişmişlik Anıları/Memories of Underdevelopment

1968’in 50. yıldönümünü anmak üzere geliştirilen bu festival bölümü; yine 1968 yapımı bir Küba filmiyle hayat buluyor. Devrim sonrası Küba’sını etkileyici biçimde gözler önüne seren film 97 dakika uzunluğunda. 4 Aralık Salı günü saat 18.30’da, belki işten de biraz erken çıkarak, Bologna Sinemateki tarafından dijital olarak yenilenen bu filmi keyifle izleyebilirsiniz.

Sessiz Sinema
Delft Porseleninin Sırrı/The Secret of Delft

Bir çömlekçide ustabaşı olarak çalışan Jan Vogel’in öyküsünü 3 Aralık Pazartesi günü 18.30’da Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde izleyebilirsiniz. 1917 yapımı bu sessiz film, canlı müzik eşliğinde izleyici ile buluşacak.

Kapının Ardı/Behind The Door

1919 yapımı ABD filmi Kapının Ardı; Çağdaş Sanatlar Merkezi’ne 2 Aralık Pazar günü konuk olacak. 18.30’da gösterime girecek olan film; Birinci Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından gemisi kaçırılan bir Amerikalı’nın hikayesini konu alıyor.

Kısa İyidir

Alplerin Büyüsü, Karmaşık, Kaza-ra, Her Şey Akar, Bütün Bu Yaratıklar, Titanyum, Raymonde ya da Dikey Yönde Kaçış, Söz Hakkı, Ayı, Guaxuma, Aşağıda, Gölgelerin Arasında, Harika Şeyler 2022, Gölge Hayvanlar, Bileyci ve Bütün Hikaye filmlerinden oluşan bölüm; Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde dört ayrı seansta sergilenecek. 1 Aralık Cumartesi 12.00, 3 Aralık Pazartesi 16.00, 2 Aralık Pazar 12.00 ve 4 Aralık Salı 16.00 arasında seçim yapabilirsiniz. Filmlerin uzunlukları 4 ile 28 dakika arasında değişirken; Meksika, Brezilya ve İsveç gibi çok sayıda ülkeden filmler gösterimlerde kendilerine yer buluyor. 1 Aralık Cumartesi günü saat 17.00’de Fransız Kültür Merkezi’nde de, sadece bu bölüme özel olmak üzere,  Kısa İyidir gösterimlerinden biri var.

Çocuk Filmleri

ABD yapımı çocuk filmleri; Morris Lessmore ve Uçan Kitaplar, Odun Çocuk Collose, Sessiz, Koca Ayı ve Kırmızı Kuş, Toz Kardeşler, İki Balon ve Bilby olarak sıralanabilir. Filmlerin gösterimleri Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde; 3 Aralık Pazartesi 10.30 ve 5 Aralık Çarşamba 10.30 olmak üzere düzenleniyor. Hollanda yapımı çocuk filmleri ise; Jonas ve Deniz, Dans Eden Kamera, Fabrika, Felaket, Joe’nun Kupası, Gelgit ve Balık, Adam ve Canavar olmak üzere 7 filmden oluşuyor. Hollanda filmlerini 4 Aralık Salı 10.30’da ya da 6 Aralık Perşembe 10.30’da Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde çocuğunuzla birlikte izleyebilirsiniz. Hafta ortasında çocuklarla yapılabilecek son derece eğlenceli ve üstelik ücretsiz olan bu etkinliklere oldukça yoğun bir katılım bekleniyor.

Korku Sineması-Can Evrenol Seçkisi

Yönetmen Can Evrenol; 6 kısa filmden oluşan seçkisi ile Korku Sineması’na yaklaşımını Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki gösterimlerde sergileyecek. 2 Aralık Pazar günü saat 14.00’te ya da 5 Aralık Çarşamba saat 15.30’da gösterimlere katılma fırsatı bulursanız; İkindi Düğümü, AM1200, Sapak, Beaver Dam Efsanesi, Son Dalış ve Güz Hasadı adlı farklı ülkelere ait kısa filmleri izleyebilirsiniz.

Hissetmek İstiyorum-Didem Pekün Seçkisi

Çağdaş Sanatlar Merkezi’nin 1 Aralık Cumartesi günü saat 16.00’daki konuğu; Didem Pekün’ün Hissetmek İstiyorum adlı seçkisi. Tülay German:Kor ve Ateş Yılları ve Araf filmlerinin izlenebileceği bölümde, filmler sırasıyla 2010 ve 2018 yapımı olarak karşımıza çıkıyor.

Görünmez Kentler-Mahmut Fazıl Coşkun Seçkisi

Yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun’un sunumuyla, Büyülü Fener Kızılay’da 4 ayrı gösterimde izleyici ile buluşmaya hazırlanan seçki uzun metraj filmlerden oluşuyor. 110 dakikalık Alis Kentlerde filmi 1 Aralık Cumartesi günü 14.00’te, 134 dakikalık Bebek Jane’e Ne Oldu filmi 30 Kasım Cuma saat 21.00’de, 65 dakikalık Eşerbına Sahip Çık Tatyana filmi  1 Aralık Cumartesi günü saat 12.00’de ve 98 dakikalık Metropolitan filmi 2 Aralık Pazar günüğ 16.30’da ilgiyle ve keyifle izlenilebilir.

Tüm filmeler için http://ankarasinemadernegi.org/film-arsivi/ linkini inceleyebilirsiniz.

Gezici Festival Nerede?

24. kez düzenlenen Gezici Festival’in doğum yeri Ankara. Halihazırda Ankara Sinema Derneği tarafından düzenlenmekte olan festival her yıl ilk iş olarak Ankaralı sinema seyircileri ile buluşuyor. Festivalin bu alışkanlığını ise; festivale adını da veren şehirlerarası geziler takip ediyor. Festivalin 1993 yılı ile başlayan ilk yıllarında 4-5 şehirden oluşan etkinlikler göze çarpıyor. Ancak son yıllarda şehir sayısının özellikle azaltıldığını söylemek mümkün. 2018 yılı programı, son yıllarda olduğu gibi yine yalnızca 3 şehirden oluşacak. Tıpkı 2017 yılındaki festival programında da olduğu gibi; festivalin kapsadığı iller Ankara, Sinop ve Kastamonu. 30 Kasım-6 Aralık 2018 tarihleri arasında Ankara’daki etkinlikleri Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde ve Büyülü Fener Sineması’nda takip edebilirsiniz. Sinop etkinliklerine ev sahipliği yapan mekan ise Sinop Halk Eğitim Merkezi. Son olarak; festival programının üçüncü durağı olan Kastamonu şehrinde etkinlikler, Kastamonu Üniversitesi’nde düzenlenecek. Ankara programının duraklarından biri olan Büyülü Fener Sineması’nın açık adresi; Hatay Sokak No:18 Kızılay ve telefon numarası 03124250100. Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi ise, Kavaklıdere’de bulunuyor. Mekanın açık adresi Kennedy Caddesi No:4 Kavaklıdere ve telefon numarası 03124682105. Yalnızca “Kısa İyidir” başlıklı etkinlik bölümü için Ankara’daki Fransız Kültür Merkezi’nde de özel bir gösterim gerçekleştirilecek. 1 Aralık Cumartesi günü saat 17.00’deki bu gösterime katılmak isterseniz; etkinlik için açık adres Konrad Adenauer Caddesi No:30 Yıldız olarak not alınabilir.

Gezici Festival için Nasıl Bilet Nasıl Alınır? Bilet Fiyatları Ne Kadar?

Gezici Festival’in, tüm Türkiye’de düzenlenen kültür ve sanat etkinleri arasında ön plana çıkan en önemli özelliklerinden biri; festivalin düzenlenmesinde büyük ölçüde ücretsiz gösterimlere yer verilmesi. Bu sayede festivale her yaştan ve her kesimden halkın ilgisi de artıyor. 2018 yılında Ankara, Kastamonu ve Sinop’u kapsayacak olan 24. festival programına göre, Kastamonu ve Sinop’taki etkinliklerin tümü ücretsiz olacak. Festival kurulu her yıl, Anadolu şehirlerinde ücretsiz olarak gösterimlere yer vermeye özellikle özen gösteriyor. Festival’in doğum yeri olan Ankara’da ise yalnızca Büyülü Fener Sinemaları’ndaki etkinlikler için ödeme yapmak yeterli. Vizyon filmleri sayılabilecek, Cannes ödüllü ya da Oscar ödülü adayı filmler ücretli izlenecek olmalarına rağmen; fiyatları yine de her kesimden Ankaralı için oldukça makul. Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki gösterimler ise tamamen ücretsiz. Özellikle çocuk filmlerinden ve kısa metraj filmlerden ücret alınmadığını hatırlatmakta fayda var. Bu sayede Gezici Festival; sanatı ve sanatçıyı destekleyen, sanatçıları ücretsiz gösterimlerde yerel halk ile bir araya getiren önemli bir sosyal sorumluluk projesi görevini de üstleniyor. Yalnızca Büyülü Fener Sinemaları için bilet ihtiyacınız olacak. Kızılay’da bulunan Büyülü Fener Sinemaları için biletleri sinema gişelerinden temin edebilirsiniz. Gösterimlerde yer bulmaktan endişe edenler ve işini son dakikaya bırakmak istemeyenler için; biletinal.com da bilet alınabilecek online bir alternatif oluşturuyor. Bu sayede etkinlik tarihinden çok daha önce biletinizi satın almanız mümkün. Büyülü Fener Sinemaları’ndaki etkinlik ücretleri haftaiçi 12.00 seanslarında yalnızca 8 TL olmak üzere ücretlendiriliyor. Diğer seanslarda ise öğrenci ve yetişkin ayrımı var. Öğrencilere bilet ücreti başına 2 TL kadar indirim yapılıyor. Büyülü Fener Sinemaları’ndaki film gösterimlerine girebilmek için öğrencilerin 13 TL, yetişkinlerin ise 15 TL ödeme yapmaları yeterli. Gösterimler başladıktan sonra salona izleyici alınmadığı için etkinlik saatleri konusunda dikkatli olmalısınız. Bunun dışında salona girerken, film süresince ara verilmediğini de göz önünde bulundurmaya çalışın. Festival takviminde tüm filmler, süreleri ile birlikte yer alıyor. Kimi gösterimlerin öncesinde filmin yönetmeni ya da film ekibi kısa sunumlar ya da söyleşiler düzenleyebiliyor. Son olarak; festival filmlerinde yaş sınırı bulunduğunu da belirtelim. Çocuk Filmleri konu başlığında herhangi bir yaş kısıtlaması bulunmazken, diğer tüm festival filmlerine yalnızca 18 yaş üstü bireyler kabul ediliyor.

 

Blogger, içerik yazarı, editör, besteci, söz yazarı, gitarist, turizmci, seyahat tutkunu, müzik ve kedilere hasta☺️

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here