Rio Karnavalı 2020

0
467

Rio Karnavalı dünyanın en ünlü karnavallarından biri olabilir. Brezilya’nın Rio dahil birçok şehrini renklendiren ve dünyaya samba dansını tanıtan karnaval, Brezilyalılar tarafından “dünyanın en güzel şovu” olarak adlandırılıyor ve 2020 yılının da en güzel festivallerinden birisi olması bekleniyor!

Brezilya yılın her döneminde turistlerin ziyaret ettiği bir ülke ama özellikle karnaval sırasında dünyanın her yerinden gelen ziyaretçiler yerel halkla birlikte Rio sokaklarına karışıyor. Şubat ayındaki Venedik Karnavalı‘ndan sonra, Mart ayında gerçekleşen Brezilya Karnavalı da yılın kaçırılmaması gereken en önemli etkinliklerinden. Üstelik Brezilya, Türkiye vatandaşlarından vize talep etmiyor! 

Rio Karnavalı olarak ün kazanmış olsa da aslında karnaval Brezilya’nın birçok şehrinde kutlanıyor. Danslar, köstümler ve müzikler de şehirden şehre, bölgeden bölgeye değişiklik gösteriyor. Haliyle, karnavalı deneyimlemek için tek seçeneğinizin Rio De Janeiro şehri olduğunu düşünmeyin; örneğin “ülkenin en mutlu şehri” olarak anılan Salvador de Bahia’da da karnaval etkinlikleri ay boyunca devam ediyor.

Rio Karnavalı’nın Tarihi

Rio Karnavalı’nın Tarihi

App_indir_banner_mobil

Rio Karnavalı’nı hepimiz duyduk; ama karnavalın tarihini ne kadar bildiğimiz tartışılır. Karnaval tarihi aslında Brezilya’nın tarihi ile de örtüşüyor. 1500’de bölgeye gelen Portekizlilerin bu karnavalı Madeira bölgesinde benzer bir karnavalı kutlayan yerli halktan görerek benimsedikleri söylenir. Portekizliler de bu karnavalı öncelikle Avrupalı soylu ve zengin halk için maskeli balo şeklinde benimsese de, karnaval aslında Brezilya’da yaşayan bütün halkların kültürlerinin bir karışımı.

Bölgenin yerlileri ve 1500’lerde Güney Amerika’ya gelen Portekizliler dışında, Brezilya’da yaşayan gruplardan biri de Portekizlilerin bölgedeki şeker kamışı çiftliklerinde ve altın madenlerinde çalıştırmak üzere Afrika’dan getirdiği köleler. Böylece Brezilya toplumu 16. yüzyılın ikinci yarısından itibaren, büyük bir eşitsizlik içerisinde yaşayan farklı sınıfların ve farklı milletlerin bir birleşimi haline gelmiş oluyor.

Zengin ve fakir arasındaki bu derin uçurum ise bir tek karnaval döneminde eşitlenebiliyormuş. Bir başka deyişle, zaman içerisinde karnaval dönemi halkın üstünde hiçbir kısıtlamanın olmadığı, zengin ve fakirin neredeyse birbiriyle tamamen yer değiştirdiği ve kısa bir süre de olsa insanların kendilerini özgür hissettiği bir dönem haline gelmiş. Görkemli kostümler, maskeler, alkol, et ve diğer yemeklerin aşırı tüketimi aracılığıyla toplumun her kesimi, hem ortak Brezilya toplumuna ve kültürüne ait olduğunu hissediyor, hem de bireysel olarak daha özgür hissediyor. 

Rio İsa Heykeli

Bütün bunların da ötesinde, Karnaval’ın dini bir yönü de var. Paskalya orucundan yaklaşık 2 ay önce başlayan karnaval, oruç sırasında yaşanacak bedensel ve toplumsal kısıtlamaların öncesinde yaşanan bir rahatlama evresi ve kutlama dönemi olarak da görülebilir. Dünyanın birçok kıtasında bu tür etkinlikler görülürken özellikle Ortaçağ Avrupa toplumlarında karnaval kavramı, bir nevi engelsiz ve kısıtlamasız bir şekilde eğlenmenin önemli bir yoluydu.

ucakbileti_sorgula (1)

Rio Karnavalı’nda Dans ve Müzik

Rio Karnavalı’nda Dans ve Müzik

Birlikte aynı coğrafyada yaşayan farklı dinlerden, milletlerden ve sınıflardan gelen insanların her türlü hayal ve korkularını yansıttığı Karnaval, her sene Brezilya coğrafyasını etkilemiş bütün kültürleri ve gelenekleri bir araya getirmeye ve uluslararası bir topluluğa sunmaya devam ediyor.

Avrupa ve Afrika geleneklerine dayanan karnaval, yüzyıllar içerisinde değişen ve gelişen zengin bir müzik kültürü ve dans geleneğine sahip. Örneğin, Rio Karnavalı denince hemen akla gelen samba dansı, aslında Brezilya’ya getirilen Afrikalı kölelerin  “dança do coco” (hindistancevizi dansı) ve Portekizlilerin “cordoes” danslarının bir birleşimi. 

Sambanın karnavalda bu denli önemli yer tutmaya başlaması ise 1921 yılını buluyor. Ülkedeki ilk samba okulu 1928’de kurularak kendisinden sonraki okulların eğitim anlayışını şekillendirmiş.

Rio Karnavalı’nda Dans ve Müzik

Brezilya Karnavalı etkinlikleri arasında şehrin en ünlü samba okullarının bütün yıl boyunca hazırlandığı büyük bir samba yarışması da var. Karnavalı kazanan okul ise milyonlarca dolar değerinde bir ödül kazanmasının yanı sıra önemli derecede bir prestij de kazanmış oluyor.

Ama Rio’daki karnavalın en büyük özelliği bu resmi samba yarışması değil. Blocos adı verilen, şehrin bütün sokaklarında yaşanan sokak partileri, 1 milyondan fazla insanın bir araya geldiği doğal bir eğlence ortamı oluşturuyor. 

Rio Karnavalı Ne Zaman?

Rio Karnavalı Ne Zaman?

Her sene olduğu gibi, bu sene de Rio Karnavalı Geçiş Yürüyüşü Rio’nun belediye başkanı şehrin anahtarlarını Kral Momo’ya teslim etmesiyle başlayacak. Kral Momo, festivalin sorumlusu ve manevi yöneticisi olarak her sene farklı biri olacak şekilde yeniden seçiliyor.

Genelde ilk Kral Momo’ya benzer fiziksel özelliklere göre seçilen yılın kralı, anahtarı aldıktan sonra da bir konuşma yaparak, karnavalın resmen başladığını duyuracak. Bu Rio halkı ve dünyanın her yerinden karnaval için şehre gelen ziyaretçiler için özel bir an; çünkü o andan itibaren sokaklar sayısız danslar, partiler ve etkinliklerle dolu olacak.

otobusbileti_sorgula2

Rio Karnavalı 21 Şubat Cuma günü başlayıp 26 Şubat Çarşamba günü sona eriyor. 29 Şubat Cumartesi günü ise Samba yarışmasının şampiyonları bir kez daha geçit yapacak.

Festival boyunca dans gösterilerinin provalarını da izlemek isterseniz, gün boyunca samba okullarına giderek okulların avlularında prova yapan grupları grupları izleyebilirsiniz.

Rio Karnavalı Ne Zaman?

Rio Karnavalı 2020 Etkinlik Programı 

Rio Karnavalı programına bir göz atalım derseniz:

21 Şubat Cuma

13:00 – Açılış Seremonisi- Praca Onze

Karnaval Kralı, yani Kral Momo’nun, taç giyme töreni ve şehrin anahtarlarının teslimi Praca Onze‘de gerçekleşiyor. Karnaval resmen başlıyor.

22:00- Erişim veya Altın Grubu altındaki okullar gösteri yapar.

Festival alanlarının en önemlisi olan Sambodromo‘da gerçekleşecek olan bu gösteride, bir sonraki yılın özel grubu arasında yer almak için Brezilya’nın en ünlü samba okulları gösterilerini sunarak birbirleriyle yarışacak.

22 Şubat Cumartesi

09:30- Cordao do Bola Preta Sokak Sanatçıları Gösterisi-Şehir Merkezi

16:00- Ipanema Müzik Grubu Gösterisi-General Osorio Meydanı

20:00- Sokak Sanatçılarının Yarışması-Av. Rio Branco Merkezi

21:00- Erişim veya Altın Grubu altındaki okullar ikinci gösterilerini yapar. 

23:00- Magic Ball-Copacabana Palace Hotel

23 Şubat Pazar

21:15- Özel Grup’taki En İyi Okullar gösteri yapar. 

Geçen sene özel grup okullarına girebilmeyi başarmış, Brezilya’nın en iyi samba okulları bu yılın finali için birbiriyle yarışmaya başlar.

24 Şubat Pazartesi

21:00- Özel Grup’taki En İyi Okullar gösteri yapar.

Geçen sene özel grup okullarına girebilmeyi başarmış, Brezilya’nın en iyi samba okulları bu yılın finali için birbiriyle yarışmaya başlar.

25 Şubat Salı

16:00- Ipanema Grubu

21:00- Çocukların Samba Gösterileri Geçit Töreni

23:00- Scala Rio’daki Eşcinsel Balosu 

29 Şubat Cumartesi 

22:00-Bu yılın Özel Grup Şampiyonları olarak seçilen Brezilya’nın en iyi 6 samba okulu bir kez daha ve bu sefer yılın şampiyonları olarak geçit yapar.

Rio Karnavalı Biletleri Nasıl Alınır?

Rio Karnavalı Biletleri Nasıl Alınır?

Rio Karnavalı’nda dansların ve etkinliklerin birçoğunu sokaktan izleyebilirsiniz ve bunlar için herhangi bir giriş ücreti vermeniz de gerekmiyor. Fakat sokaklar beklediğinizden de kalabalık olabilir ve gösterileri istediğiniz kadar iyi göremeyebilirsiniz.

Buna çözüm olarak, samba danslarını daha iyi bir şekilde görebileceğiniz sambadrome tribünleri yapılmış. Sambadrome kelime anlamı olarak samba okullarının gösterilerini sunduğu gösteri merkezi anlamına geliyor. Böylece samba gösterilerini rahatlıkla oturduğunuz yerden de izleyebilirsiniz. Bütçenize göre farklı oturma seçenekleri arasından tercih yapabilirsiniz. Tribünler en ekonomik seçenekken, en pahalı seçenek ise 12 veya daha fazla kişiden oluşan gruplar için ideal olan lüks süitlerdir.

Fakat Karnaval’ın en güzel hali sokaklarda yaşanıyor. Sokak partilerine karışmak isteyenler için, karnaval boyunca sokak partilerine katılabilmenin tamamiyle mümkün olduğunu da belirtmek gerekir. Bu sokak partileri tamamen ücretsizdir ve gördüğünüz her partiye dilediğiniz gibi katılıp eğlenmeye başlayabilirsiniz. Samba müzikleri, şehrin içten insanları ve bolca dans ile bu karnavalda eğlenmemek neredeyse imkansız.

Hem Sambadrome biletlerini hem de Brezilya uçak biletinizi ne kadar erken alırsanız o kadar iyi, çünkü tahmin ettiğiniz gibi karnaval günleri yaklaştıkça hem yer bulmak zorlaşıyor hem de uçak bilet fiyatları da artıyor. Aynı şekilde otel rezarvasyonları da bir an önce yapılmalı, böylece hiç ara vermeden partileyen şehrin en güzel yerlerinde konaklayabilirsiniz.

Peki bilet fiyatları da bu parti kadar şaaşalı mı? Şaşırtıcı bir şekilde, karnavalın bilet fiyatları gayet uygun. Kısacası, biletlerden çok uçak biletleri ve karnaval sırasında Rio şehrinde konaklamak bütçeniz açısından daha zorlayıcı olabilir.

Bilet satın almak için tıklayınız.

Karnavala özel kostümünüzle gitmek ve dans etmek isterseniz, beğendiğiniz bir kostümü şimdiden satın alabilirsiniz.

Rio Karnavalı’nda Etkinlik Mekanları

Sambadrome 

Samba okullarının danslarını sunduğu etkinlikler Sambadrome bölgesinde yapılır. Bu bölge karnaval sırasında en çok bulunacağınız yerlerden biri olabilir. Gösterileri sokakta ayakta izleyebileceğiniz gibi, tribünlerden veya süitlerden bilet de satın alabilirsiniz.

Bilet satın almak için tıklayınız.

Copacabana Palace Hotel

Eğer sokaklarda yorulduysanız ve biraz daha üst tabaka bir partiye katılmak istiyorsanız, 2 Mart’ta Copacabana Palace Otel’de düzenlenen Magic Ball balosunu kaçırmamalısınız. Balonun biletleri 800-2000 dolar arasındadır ve sunulan imkanlara göre değişiklik göstermektedir. 

Bilet satın almak için tıklayınız.

Scala Rio Gece Kulübü

Bu gece kulübü, karnaval boyunca 6 farklı baloya ev sahipliği yapıyor. Bunların en ünlüsü de çılgın köstümleriyle ün kazanmış, tüm ulusal televizyonlarda yayınlanan ve Scala’daki son parti olan Scala Eşcinsel Balosu. Bunun dışında festivalin diğer günlerinde de Kırmızı ve Siyah Balo, Mangueira Balosu, Long Live the Beer! (Yaşasın Bira!) ve Marvelous City Balosu gibi etkinlikler de düzenleniyor.

Balo biletleri çok hızlı bir şekilde bittiğinden, erkenden biletleri satın almak isteyebilirsiniz. Bilet satın almak için tıklayınız.

Rio de Janeiro’da Gezilmesi Gereken Yerler

İster Kuzey Yarımküre’de yaşanan kışın yaz tatili yapabileceğiniz bir ülke arıyor, ister romantik bir balayı rotası planlıyor olun, Brezilya’nın eski başkenti Rio de Janeiro her ikisi için de ideal bir seçenek. Bir de tatilinizi dünyanın en ünlü karnavalıyla birleştirirseniz, hayatınız boyunca unutamayacağınız anılar biriktirebilirsiniz.

Karnavala gitmişken Rio şehrini keşfetmeyi de arka plana atmayın. Şehrin kendisi de en az karnavalın kendisi kadar renkli.

İsa Heykeli 

İsa Heykeli Rio, Brezilya

Sadece şehrin değil, Brezilya’nın da simgesi haline gelen bu ünlü İsa heykelini bilmeyen yoktur herhalde. Dünyaca ünlü heykel, 709 metre ve şehrin en ünlü tepelerinden biri olan Corcovado Dağı’na yerleştirilmiş. Böylece bütün şehir ayaklarınız altına serilmiş oluyor.

Tijuca Ulusal Park’ından da geçerek bu tepeye  ulaşabilirsiniz. Corcovado Tepesi’ne direkt trenle gitmek yerine, bu parkta inip park içinden ilerleyerek tepeye ulaşmayı tercih edebilirsiniz. Burada göreceğiniz birçok bitki ve hayvan türüne sadece Brezilya’da rastlayabilirsiniz. Bunların arasında Brezilya rakunu, Capuchin maymunları ve mavi kelebekler de var.

Corcovado Tepesi Rio, Brezilya

Sugarloaf Tepesi

Rio’nun bir başka simgesi ise “Kesmeşeker Tepesi.” 394 metre yüksekliğinde olan tepeye Praça General Tiburcio’dan teleferikle ulaşabilirsiniz. Şehrin körfezini ve civardaki adalarını görebileceğiniz tepe, Rio de Janerio’da mutlaka görülmesi gereken doğal ve tarihi bir simge.

Peki, bu tepenin ismi neden kesmeşeker? Şekli itibariyle kesmeşekere benzetildiği ve adını buradan aldığı inanışı bir nebze doğru. Ama buna ek olarak, dağın ismi tarihi bir sebebe de dayanıyor. Brezilya şeker kamışı ticaretinin en yoğun yaşandığı 16. yüzyılda, bu tepeye adını bölgeyi sömürgeleştiren Portekizliler koymuş. Tarihçilere göre bu tepede bekletilen şeker yığınları daha sonrasında gemilerle dünyanın dört bir yanına dağıtılıyordu.

Sugarloaf Tepesi Rio Brezilya

Centro-Lapa Şehir Merkezi

Centro-Lapa Şehir Merkezi Rio Brezilya

Rio de Janeiro şehrinin tarihi, kültürel ve ticari merkezi olarak kabul edilen Centro-Lapa, aynı zamanda karnaval etkinliklerinin de merkezi.

Karnaval etkinlikleri haricinde şehir merkezinde görülmesi gereken önemli yerler arasında Ulusal Tarih Müzesi, Deniz Tarihi Müzesi ve Modern Sanat Müzesi de var.

Kültür organizasyonlarının ve sergilerin sıklıkla düzenlendiği Centro Cultural do Banco do Brasil, içerisinde 3 tiyatroya ve 1 kütüphaneye de sahip olan bir sanat merkezidir.

Centro Cultural do Banco do Brasil Tiyatrosu Rio Brezilya

Candelária Kilisesi, Rio de Janeiro Kathedrali ve Rio’nun en eski kilisesi olan Convento de Santo Antoniomerkezde mutlaka görülmesi gereken kiliseler arasında.

Rio’nun tarihi meydanı olarak anılan Praca XV de tarih boyunca imparatorların ve devlet adamlarının konakladığı yer olarak biliniyor. Burada Rio’nun en eski binası olan ve 1743’te inşaa edilen İmparatorluk Sarayı‘nı ve şu anki yönetim meclisi Tiradentes Sarayı‘nı da ziyaret edebilirsiniz.

Santa Terasa 

Santa Terasa Rio Brezilya

Şehir merkezinden tarihi sarı tramvaylarla Santa Terasa Tepesi’ne ve Santa Terasa bölgesine ulaşabilirsiniz. 1877’de yapımı tamamlanan tramvay, Latin Amerika’nın en eski elektrikli demiryolu hattıdır.

Eskiden üst tabaka sınıfın yaşadığı bir bölge olarak bilinen Santa Terasa mahallesi, bugün sanatçılara ev sahipliği yapıyor.

Santa Terasa bölgesi dar sokakları, renkli evleri, ve sayısız sanat galerisine sahip olmasıyla bohem bir ortam oluşturuyor. Önemli bir turistik bölge olan Santa Terasa, sık sık Paris’te “Sanatçılar Tepesi” olarak anılan Montmarte’a benzetiliyor. Aynı Paris’teki Montmarte gibi, Santa Terasa da dik yokuşlara sahip.

Copacabana Plajı

Copacabana Plajı Rio Brezilya

Brezilya, Güney Yarımküre’de yer aldığından dolayı Kuzey Kure kış aylarını yaşarken yaz tatili yapabileceğiniz ülkelerden biri. Tropik bir iklime sahip olan ülkede, Karnaval boyunca istediğiniz gibi denize girebilirsiniz.

Şehir merkezine yarım saat uzaklıkta bulunan Copacabana Plajı 4 kilometre uzunluğundadır. Dünyaca ünlü bu plajı Brezilya ziyaretiniz sırasında mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Ipanema Plajı

Ipanema Plajı Rio Brezilya

Festival sırasında da gösteri yapacak olan Ipanema sokak sanatçıları, adlarını işte bu bölgeden alıyor. Komşusu Copacabana Plajı kadar ün kazanmış olan Ipanema plajı, her zaman Rio şehrinin önemli kültürel alanlarından biri olmuş. Bölgenin ününe ün katan ise The Girl from Ipanema (Garota de Ipanema) şarkısı olmuş.

Brezilya’ya Nasıl Gidilir? 

Yılın her döneminde Brezilya’nın en büyük ikinci şehri Rio de Janeiro’ya uçuşlar gerçekleşmektedir. Fakat karnaval öncesinde biletler tükenmeden ve fiyatlar artmadan erkenden bilet satın almakta fayda var.

Rio’ya uçuşlar İstanbul, İzmir, Antalya ve Ankara’dan gerçekleşmektedir.

Direkt Rio’ya gitmek istemezseniz, Sao Paulo ve ülkenin başkenti Brasilia’ya da uçak bileti satın almayı düşünebilirsiniz.

Brezilya uçuşu gerçekleştiren havayolu firmalarından bazıları şu şekildedir: Türk Hava Yolları, Lufthansa, KLM, Emirates, Ukrayna Havayolları, British Airways, Air France, Qatar Airways, Aeroflot Russian Havayolları ve Singapore Airlines.

Uygun fiyatlı biletleri bulmak için tıklayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here