Seul Gezi Rehberi

0
411

SEUL GEZİ REHBERİ

Uzak Doğu’da, Çin ve Japonya’nın tam ortasında uzanan büyükçe bir adanın güney ucunda, kalbi bizimle atan insanlar var. Güney Korelilerden bahsediyorum, hani şu geçen yıl vizyona giren Ayla filmiyle biraz daha yakından tanıma fırsatı bulduğumuz ülke. Bugün Doğu Asya’nın yükselen yıldızı Güney Kore, yani resmi adıyla Kore Cumhuriyeti, 1950-1953 yılları arasında büyük acılardan ve savaşlardan geçti. Türk askerinin de desteğiyle yaralarını saran ülkede, bugün hala Türkiye’den gelenler en sıcak merhaba ile karşılanıyor.

2018 Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapan Güney Kore, uzun yıllardır dünyanın teknoloji devleri arasına adını yazdırdı ve güçlü ekonomisiyle günden güne gelişiyor. Ama bu 5 bin yıllık tarih ve geleneğe sırt çevirmeden elde ettikleri başarının tek bir sırrı var, o da çok fazla çalışmak. Güney Kore’nin geçmişten getirdiği zengin mirasını bugünün gelişmiş teknolojisiyle daha parlak hale getiren başkent Seul, ölmeden önce görmeniz gereken şehirler listesinde zirveye oynuyor.

Seul’de Gezilecek Yerler

Güney Kore denince akla ilk gelen şehir başkent Seul. Doğanın formlarına uygun tasarlanmış cam ve çelikten yapılarıyla aklın sınırlarını zorlayan Seul mimarisi, modern ve ışıltılı yarını temsil ediyor. Geleneksel dokusunu bozmadan bugüne ulaşan saraylar ve tapınaklar ise Güney Kore’nin tarihe gösterdiği önemin hiçbir zaman azalmadığının göstergesi.

Gyeongbokgung
Gyeongbokgung

Seul’ün en önemli sarayları, ülke tarihine yön veren Joseon Hanedanlığı döneminde inşa edilen 5 saray. Seul’de görülecek yerler listesinin başında yer alması gereken ilk yer ise hanedan üyelerinin ilk sarayı olan Gyeongbokgung. Bir zamanlar hanedanın taç giydiği, yabancı ülkelerden gelen elçileri ağırladığı sarayın ana girişi Gwanghwamun‘da  üniformalı muhafızların değişim törenini izlemek, saray kompleksi içindeki müzeleri ve geleneksel Kore mimarisinin en ilgi çekici örneklerini görmek Seul’de yapmanız gereken şeylerden ilki. Bu arada saat 11.00, 13.30 ve 15.30’da ücretsiz sesli rehberlik hizmetinden yararlanarak saray hakkında daha geniş bilgi alabilirsiniz.

App_indir_banner_mobil
Changdeokgung

Seul’un ikinci sarayı olan ama ihtişamı ve hiç dokunulmamış mimarisiyle Gyeongbokgung’u geride bırakan sarayı Changdeokgung, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Sarayın ihtişamlı giriş kapısı Donhwamun’dan geçtikten sonra şehrin en eski taş köprüsünü aşarak, hayran olacağınız bir görsel şölene tanık olacaksınız. Köprü boyunca size eşlik eden ve köprüyü koruduğuna inanılan hayvan figürleri,  ağaçlarla süslü avlusuyla dikkat çeken ana saray binası Injeongjeon, sizi yüzyıllardır Changdeokgung Sarayı’nda hazır bekliyor.

Jogye-sa

Seul’deki en büyük Budist tapınağı olan Jogye-sa da şehrin önemli cazibe merkezlerinden biri. İçerisinde yer alan üç dev Budha heykeliyle görenleri hayrete düşüren tapınakta; ibadet edenlerin inançları gereği bir kez Budha’nın kendisi, bir kez Dharma (Budist öğreti) ve bir kez de tapınaktaki Budist rahipleri için olmak üzere üç kez alınlarını zemine değdirdiklerini görebilirsiniz.  Seul’de farklı tapınaklar da görmek isteyenler için en ilgi çekici diğer örnekler ise Bongeunsa Tapınağı ve Bongwonsa Tapınağı.

N Seul Kulesi

Seul’ün modern yüzünü gösteren çağdaş yapılarından ise N Seul Kulesi olarak da bilinen Namsan Kulesi şehrin önemli simge yapılarından biri. Klasik bir radyo kulesi olarak inşa edilen Namsan Kulesi’nin de yer aldığı Namsan Parkı da görülmeye değer. Seul’de son yıllarda ziyaretçilerin büyük ilgi gösterdiği eğlence parkı Lotte World, Guiness Dünya rekorları kitabına adını yazdıran dünyanın en büyük kapalı eğlence parklarından biri. Disneyland’in Kore versiyonu olan Everland ve Seoul Land ise Seul’deki diğer eğlence parkları.

ucakbileti_sorgula (1)

Seul’de Ne Yenir, Ne İçilir?

Kimchi

Dünyanın en büyük balık pazarlarından biri olan Noryangjin Balık Pazarı’nı bir dolaştıktan sonra Seul mutfağının neden bu kadar deniz ürünü ağırlıklı olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz. Özellikle balık çeşitleri ve taze deniz ürünleriyle öne çıkan Seul mutfağının en özel örneklerini tadabileceğiniz birçok yerel restoran adım başı karşınıza çıkıyor.

Seul’de ne yenir sorusuna verilen ilk cevap ise bölgeye özgü bir yan yemek olan Kimichi ve balıklı hamur kızartması olan Fischcake. Görüntü ve tat itibariyle sushiyi andıran gimbap ve hem sebze hem makarna hem et hem de yumurta ile pişen kalori bombası bibimbap da Seul’de mutlaka denemeniz gereken yemekler.

Uzak Doğu’nun neresine giderseniz gidin, çay her şehirde olduğu gibi Seul’de de en çok tüketilen içeceklerden biri. Bunun dışında Seul’de ne içilir diyenlere önerimiz ise Seul’ün yerel içkisi olan saju. Votkayı andıran içkinin alkol oranı oldukça yüksek. Ginseng bitkisinden üretilen ve cass adı verilen biralar da farklı damak deneyimlerine açık olanlar için denemeye değer.

Seul’e Ne Zaman Gidilir?

Seul’e gitmek için en uygun zaman haziran-eylül arası yani yaz mevsimi. Yüksek sezon olarak anılan bu dönemde gitmeyi planlıyorsanız, Seul uçak biletinizi ve kalacağınız otelleri aylar öncesinden rezerve etmenizde fayda var. Ayrıca doğanın uyanıp taze meyve ve sebzelerin olgunluğa eriştiği mayıs ayı hem iklim olarak hem de daha sakin olduğundan tercih edilebilir. Güney Kore’de kayak tatili planlıyorsanız kasım-nisan arası en uygun zamanlar. Ayrıca bu dönem müzelerin ve sanat galerinin ek aktif olduğu zamanlar.

Seul’e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den aktarmasız olarak ortalama 10-12 saatlik bir uçuşla ulaşılan Seul’de iki adet havalimanı bulunuyor. Daha eski olan Seoul Gimpo Havaalanı, genellikle Güney Kore yurt içi uçuşları için kullanılırken yurt dışından Seul’e gelenler şehre Seul Incheon Uluslararası Havaalanı’ndan giriş yapıyor.

Seul’e; Çin, Tayvan ya da Japonya şehirleri üzerinden aktarmalı olarak Gimpo Havaalanı’ndan gidecekseniz; 5 ve 9 numaralı metro hatları ve A’REX olarak adlandırılan havalimanı treni ile şehre ulaşmak oldukça kolay.  Seul Incheon Havaalanı da Seul İstasyonu’na A’REX tren hattıyla bağlanıyor. Havalimanından şehir merkezine her yarım saatte bir kalkan ekspres ile 45 dakikalık yolculukla ulaşabilirsiniz. Ayrıca A’REX bilet gişesinde Asya ya da Kore Hava Yolları’ndan aldığınız uçak biletini göstererek indirim kazanabilirsiniz. Çok fazla bagajınız varsa biraz daha yüksek bir ücretle hava limanı limuzinlerini kullanarak şehir merkezindeki büyük otellere kadar doğrudan gidebilirsiniz ya da taksileri kullanabilirsiniz.

Seul’de Nerede Kalınır?

Gang Nam Hotel

Seul, öğrenci bütçesiyle gezen sırt çantalılardan tutun, milyonlarca dolarlık iş anlaşmaları yapmaya gelen iş çevrelerine uzanan geniş bir ziyaretçi yelpazesini bir arada ağırlıyor. Şehrin “Gu” adıyla anılan semtleri, ziyaretçilerin farklı ihtiyaç ve taleplerine göre birçok otele ve hostele sahip. Örneğin dünyayı kasıp kavuran K-pop akımını başlatan şarkı Gangnam Style’ın bahsettiği zengin iş çevrelerini ağırlayan iş otelleri yoğunlukla Gangnam Otelleri’nde konaklıyor.

Seul’ün kültür ve sanat aktivitelerine kolayca ulaşmak, merkeze yakın olmak isteyenler için Hongdae Otelleri en uygun seçenekleri barındırıyor. Gençlerin ve öğrencilerin tercih ettiği birçok hostel, Hongdae bölgesinde. Insadong ve Jongno semtleri ise adına aşina olduğunuz 3 yıldızlı ya da 4 yıldızlı uluslar arası birçok otel zincirinin Seul’deki adreslerine ev sahipliği yapıyor.

Seul’de Fiyatlar Nasıl?

Aşağıdaki infografik’te bazı temel kalemler için İstanbul ve Seul için fiyat karşılaştırmalarını bulabilirsiniz. Güney Kore para birimi Güney Kore Wonu’dur (₩).

 

 

otobusbileti_sorgula2

 

Daha detaylı kıyaslama için https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Turkey&country2=South+Korea&city1=Istanbul&city2=Seoul adresini kullanabilirsiniz.

Not: Fiyatlar ortalama değerler olup, infografik fikir vermek için oluşturulmuştur. Kur değişimlerinden ötürü farklı rakamlar ortaya çıkabilir.

Güncel kurları görüntülemek için ise, http://www.xe.com/currencyconverter/convert/?Amount=1&From=TRY&To=KRW adresini takip edebilirsiniz.

Bu arada Seul’de exchange ofisler 9 gibi kapanabiliyor, yanınızda bol kwon bulundurmak faydanıza olabilir. İkinci bir dikkat etmeniz gereken şey ise Kore alfabesinin çok farklı olması. Özellik şehir içi ulaşım için, kullanacağınız otobüs ve metro duraklarının isimlerinin Korecelerinin yanınızda yazılı olmasında çok fayda var.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here