Kars Doğu Ekspresi, Doğu Ekspresi ile Yolculuk

2
51487
Kars Doğu Ekspresi

Kartpostaldan fırlamışçasına olağanüstü manzaralar, kendinizi Türk filmlerinde hissettirecek nostaljik bir tren, her durakta farklı kültürlerin havasını soluyabileceğiniz bir güzergâh…

Tüm bu güzellikleri barındıracak fakat sizi de cebinizi de yormayacak bir seyahate çıkma niyetindeyseniz Doğu Ekspresi tam size göre!

Son günlerde özellikle sosyal medyada bir fenomen haline gelen Doğu Ekspresi Ankara’dan başlayıp Kars’ta son bulan bir serüven. Evet, serüven. Çünkü yirmi dört saat boyunca yedi farklı şehre misafir, onlarca farklı hikâyeye tanık oluyorsunuz.

Yolculuğu daha keyifli kılmak için yanınıza yol şarkılarınızı, termosta kahvenizi ve sevdiklerinizi almanızı öneririm. Zira trenin penceresinden size tüm maharetlerini sergileyen doğayı seyrederken kulağınızın güzel bir şarkıya, elinizin sıcak bir kahveye, başınızın sevgi dolu bir omuza ihtiyacı olacak. Peki bu keyifli serüvene atılmak için ne yapmalıyız? Gelin bir bakalım.

İçindekiler

Kars Doğu Ekspresi Nedir?

Kars Doğu Ekspresi

Doğu Ekspresi’ni en yalın haliyle “Bir Anadolu Masalı” olarak tanımlayabiliriz. Sonu her daim mutlu biten, uzun bir masal bu…

Ankara ve Kars arasında uzun bir tren yolculuğunu kapsayan Doğu Ekspresi, varlığını 70 yıldır sürdürmesine karşın son zamanlarda özellikle genç kitle arasında müthiş bir popülerlik kazandı.

Sosyal medyanın da etkisiyle bilinirliği artmaya başlayan bu büyülü yolculuk, başkent Ankara’dan başlayıp Türkiye’nin en güzel kış manzarasına sahip şehri Kars’ta son buluyor. Bu uzun yolculuğa Doğu Ekspresi denmesinin sebebi Doğu bölgesindeki pek çok şehri aynı yolculukta görebilme fırsatını sunuyor oluşu.

Peki Doğu Ekspresi’ni diğer tren yolculuklarından farklı kılan ne? Onu bu denli efsane haline getiren özellikleri neler? Bunu anlamak adına Doğu Ekspresi’ne biraz daha yakından bakmakta fayda var.

Kars Doğu Ekspresi her şeyden önce ülkemizde trenle yapılacak en uzun yolculuklardan ve dünyanın en etkileyici tren yolculuklarından biri.

Ankara’dan başlayan yolculuk toplamda 24 saate yakın sürüyor. Esasında kompartımanlı bir tren olan Doğu Ekspresi’ni bir tur şirketi sananların sayısı da az değil.

Adeta bir Yeşilçam nostaljisi sunan Doğu Ekspresi, aradan geçen yıllara rağmen radikal değişimlerden ziyade orijinal dokusunu büyük ölçüde koruma yoluna gitti. Bu da özellikle 90’lı yılların o nostaljik tren yolculuklarını özleyenler için anıları taze tutma fırsatı sunuyor.

Kars gibi harika bir şehre uçakla gitmekten ziyade, yol boyunca yeni hikayeler biriktirmek, manzaralara dalarak yolun bir parçası olmak ve yolu adeta yaşamak isteyenler hiç düşünmeden Doğu Ekspresi’ni tercih ediyor.

Doğu Ekspresi’nde temel amaç genelde gidilen, varılmaya çalışılan duraklardan öte, yolun, yolculuğun bizzat kendisidir. Doğu Ekspresi’ni esasen özünde farklı kılan öğe budur. Herkesin yaşamında en az bir defa tatması gereken bu çok özel deneyim, vadettikleri ölçüsünde düşünüldüğü zaman son derece ekonomik.

Sevdiklerinizle beraber yaşamınızın en ilginç günlerinden bir tanesinin nostaljik bir tren yolculuğunun içine sığdığını bir düşünsenize. Karlarla kaplanmış dağların, uçsuz bucakların, köylerin, ovaların ve derelerin içinden geçerek Anadolu’yu yeniden keşfetme fırsatına hiç düşünmeden el verin.

Kars Doğu Ekspresi Hangi Şehirlerden Geçer?

Doğu Ekspresi Ankara Tren Garı’ndan hareket edip Kars Tren Garı’nda yolcuğunu sonlandırıyor. Bu iki şehir arasında Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum’da kısa kısa molalar veriyor.

Kars Doğu Ekspresi Anadolu’nun orta bölümünde başlayıp en doğusunda sona eren bir yolculuktur. Dolayısıyla Ankara ile Kars arasında 5 ayrı şehre misafir olur. Bu şehirler sırayla Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum’dur.

Doğu Ekspresi her bir şehirde yolcularına dinlenme fırsatı sunar. Bu molalar, yolcular için enerji depolama fırsatı sunar. Özellikle genç yolcular genelde Kars şehrine kadar bu macerayı sürdürmek isteseler de, bölge insanı ara duraklarda inebiliyor.

Ankara Tren Garı’ndan sonra kısa bir süre metropol görüntüsüyle karşılaşırsınız; ancak daha sonra uçsuz bucaksız bir coğrafyaya kucak açarsınız. Her bir şehir, apayrı bir hikaye, apayrı bir atmosfer sunacaktır. Doğu Ekspresi ile sadece Kars’ın değil, mola verdiğiniz bütün diyarların tadını çıkarmaya bakın.

Doğu Ekspresi ve Başlıca Durakları

Ankara – Kars istikameti

Durak Varış Kalkış
Ankara 17.55
Irmak 19.18 19.20
Kayseri 00.34 00.48
Sivas 04.09 04.19
Erzincan 10.23 10.32
Erzurum 14.22 14.32
Kars 18.30

 

Kars – Ankara istikameti

Durak Varış Kalkış
Kars 08.00
Erzurum 12.00 12.10
Erzincan 15.58 16.06
Sivas 22.04 22.18
Kayseri 01.34 01.48
Irmak 07.02 07.04
Ankara 08.30

 

Kars Doğu Ekspresi Yolculuğu Kaç Saat Sürer?

Doğu Ekspresi’nin başkentten kalkış saatleri daima sabittir. Tren her gün saat 16.05 civarında Ankara’dan hareket eder. Kars’a varması yaklaşık olarak 24-25 saati bulmaktadır.

Genel anlamda yavaş giden bu nostaljik tren, pek de acelesi olmayan yolculara göre diyebiliriz. Kimi zaman çetin hava koşullarından ötürü bu saat biraz daha uzayabiliyor. Bu tip gecikmelere ait bilgiler yolcularla hemen, sıcağı sıcağına paylaşılıyor.

Nihayetinde söz konusu 7 şehir de ülkemizin hava koşulları açısından en çetin bölgeleri sayılır. Zorlu kış günlerinde bu tip birkaç saatlik rötarlar oldukça doğal.

Tren Ankara Tren Garı’ndan 16.05’te kalkıyor ve Kars Tren Garı’na bir sonraki gün 17.03’te varıyor. Fakat bu sürenin trenin rötar yapmasından dolayı özellikle kış aylarında 29 saate kadar ulaşabildiği söyleniyor.

Kars Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları Ne Kadar?

Doğu Ekspresi için standart bir fiyattan söz etmek çok zor. Tren içerisinde her koltuğun ayrı bir fiyat standardı söz konusu.

Doğu Ekspresi fiyatları 2021 için şu şekilde:

Ankara Kars Turistik Doğu Ekspresi Yataklı Bilet Fiyatları (Tek Yön)

 • Tam (Tek Kişi): 1300.00 TL
 • Tam (İki Kişi): 650.00 TL

Ankara Kars Doğu Ekspresi Pulman (Koltuklu) Bilet Fiyatları

Tam: 68.00

Ankara Kars Doğu Ekspresi Kuşetli Bilet Fiyatları

Tam: 68.00


Engeli ya da çocuk yolculara %20 oranında bir indirim söz konusu. Kimi yolcular yataklı ve 2 kişilik vagonlarda tek başına kalmak isteyebiliyor.

Dönem dönem TCDD Taşımacılık Doğu Ekspresi’ne özel indirimler sunabiliyor.

Son dönemlerde 13-26 yaş arasındaki kişilere özel Genç Bilet adı verilen bir kampanya söz konusu. Bu yaş aralığındakiler indirimli fiyattan biletlerini temin edebiliyor.

Biletler Nereden ve Nasıl Alınır?

Doğu Ekspresi her ne kadar nostaljik bir değere sahip olsa da bugün bir takım yenilikleri entegre edebilmiş durumda. Bunlardan bir tanesi de bilet alma noktasındaki kolaylıklar.

Online bilet alma opsiyonu sayesinde Türkiye’nin neresinde olursanız olun, Doğu Ekspres biletinizi ayırtabilirsiniz.

Doğu Ekspres ile anlaşmalı onlarca online bilet satış noktası bulunuyor. Buradan Ankara Garı ve Kars Garı arasındaki hattı seçtiğinizde sistem sizi otomatik olarak Doğu Ekspresi’ne yönlendirecektir.

Doğu Ekspresi için bilet almak ise biraz zorlayıcı olabilir. Vakit kaybetmeden kendiniz ve sevdikleriniz için biletlerinizi alın, talebin artmasıyla beraber biletler çok daha hızlı tükenebiliyor.

Hatta öyle ki Doğu Ekspresi biletleri çıkar çıkmaz tükeniyor desek abartmış olmayız. Günler boyunca şansını deneyip yine de bilet alamayanların sayısı azımsanmayacak düzeyde. Haftanın her günü için bilet arayışlarınızı güncelleyebilirsiniz.

Doğu Ekspresi bilet al

TCDD e-bilet sistemi ise bu işlemin odak noktasındaki sistem diyebiliriz. Her sabah 07.00 sularında satış işlemi başlıyor ve birkaç dakika sonunda boş tek bir koltuk dahi bulamıyorsunuz. Hal böyle olunca internet dışında telefonla ya da doğrudan Ankara Garı’ndan da bilet bulmak olanaksızlaşıyor. Şansınızı denemekten ve hızlı olmaktan başka bir seçeneğiniz yok.

Pek çok kişi Ankara Garı’na gidip Doğu Ekspresi için bilet arayışına giriyor ancak sonuç alamıyor. Oysa aynı garda diğer şehirlere trenle gitmek isteyenler günün her saati için rahatlıkla bilet bulabiliyor.

Bu durum Doğu Ekspresi’nin yeniden popülerleşmeye başladığı dönemden bu yana ne yazık ki bu şekilde. Biletler genelde 15 gün öncesinden çıkıyor, aradaki tüm günlerin bilet satışları ise çoğunlukla dolmuş durumda oluyor.

Durum kimi zaman öyle bir hal alıyor ki bilet bulamayan insanlar, karaborsadan dahi olsa bilet arayışına girebiliyor.

Doğu Ekspresi’nden bilet bulabilmek için sayfalar dolusu tavsiyelerin yazıldığı pek çok internet sitesi bile bulunuyor. İnanması güç; ancak Doğu Ekspresi’ne olan ilgi bu düzeyde.

Vagon Çeşitleri ve Özellikleri

Kuşkusuz ki Doğu Ekspresi’ni bu denli ayrıcalıklı kılan en önemli unsur vagon tipleri. Bugün standart bir tren yolculuğunda kolay kolay denk gelinemeyecek bir durum olduğu için yolcularda büyük bir heyecan yaratıyor.

Tren yolculuğunda yemek yemek, uyumak, sevdiklerinizle beraber camdan tıpkı bir sinema filmini izliyor gibi manzarayı seyre dalmak tarifi pek mümkün olmayan bir keyif olsa gerek.

Doğu Ekspresi’nden bilet aldığınızda özellikle vagon çeşitleri arasında kendiniz adına en doğru seçimi yapmalısınız.

Doğu Ekspresi’nin yolcularına sunduğu toplam 4 ayrı vagon bulunuyor. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Pulman
 • Örtülü kuşetli
 • Yataklı
 • Yemekli

Doğal olarak burada aldığınız hizmetin içeriğine göre ödemeniz gereken bedel de değişiyor. Dilerseniz bu dört vagon çeşidine de kısa kısa göz atalım.

Pulman

Pulman koltuklarda yolculuğunuzu yatakta değil koltuklarda sürdürüyorsunuz. Kulağa biraz can sıkıcı gelse de bu koltukların oldukça konforlu olduğunu söyleyebiliriz.

Bu genelde size harika yol arkadaşlıkları sunan bir seçenek. 24 saatlik boyunca, yepyeni insanlarla bu deneyimi paylaşabilirsiniz.

Bu koltukların ortak kullanımlı tuvalet bölümleri vardır ve buralarda birer priz bulunur.

Uygun fiyata satıldığı için iki adet koltuk satın alarak rahatça uyuyabilirsiniz. Karşılıklı iki koltuğu satın alarak da ayaklarınızı uzatma şansınız var.

Örtülü Kuşetli

Burada da tıpkı pulman seçeneğinde olduğu gibi koltuklar söz konusu ancak bu koltukların yatağa dönüşme şansı var.

İkişer koltuğun ranza biçiminde karşılıklı olarak sıralandığı vagonlarda, yatağınızı bizzat siz hazırlıyorsunuz.

Görevliler ihtiyacınız olanları size temin edecektir.

Yataklı

Doğu Ekspresi’nin en çok ilgi gören vagonlarından bir tanesidir. Koltuklar iki kişiliktir ve anında yatağa çevrilebilir. Yataklı vagondan bir tanesini tercih edenler için bu vagonların her birinin özellikleri ise şu şekilde:

 • Lavabo ve raflar, size özel olarak sunulur.
 • Ayrıca bir mini buzdolabı da hizmetinizdedir.
 • Prizler ortak kullanım alanlarında değil, bizzat bulunduğunuz bölümün içindedir.
 • Oda sıcaklığını keyfinize göre ayarlamanız da mümkün.

Yemekli

Yemekli vagonda yataklı bölümlere ek olarak dörder kişilik çok şık masalar bulunuyor.

Zengin bir menüye sahip olan restoranda, harika yemekler ve içecekler sizi bekliyor. Dileyenler yolcuk boyunca alkol de tüketebiliyor.

Restoranın sabit açılış kapanış saatleri yok, müşteri olduğu sürece aktif diyebiliriz.

Özel bir işletmeye ait olsa bile restoran fiyatları 2020 itibarıyla oldukça makul düzeyde.

Vagon tercihi vagon tercihi yaparken nelere dikkat etmeli?

Trende Pulman, Örtülü Kuşetli, Yataklı ve Yemekli olmak üzere dört çeşit vagon bulunuyor. Normal koltuklu vagon ve uzun süreli yolculuklar için pek konforlu olduğu söylenemez.

Pulman vagonlar genellikle kısa mesafe yolculuklarında tercih ediliyor. Örtülü Kuşetli kısmında dört kişilik koltuklar bulunuyor. Koltuklar istenildiği takdirde yatağa dönüştürülebiliyor.

Ayrıca görevliler tarafından temiz nevresim veriliyor ve yatağınızı kendiniz yapıyorsunuz. Doğu Ekspresi ile yapılacak seyahatte en konforlu bölüm yataklı vagonlar.

Kompartımanda biri altta biri üstte iki yatak, buzdolabı, piriz, masa ve lavabo bulunuyor.

Dört kişilik masaların bulunduğu restorandan oluşan yemek bölümünde uygun fiyata gayet lezzetli yemeklerle karnınızı doyurabilirsiniz.

Kars Doğu Ekspresi’nde Yeme İçme

Kars Doğu Ekspresi'nde Yeme İçme Cağ Kebabı

Öncelikle Doğu Ekspresi yolcuları tarafından adeta bir ritüel haline getirilen cağ kebabına değinelim. Tren uzun molalar vermediğinden inip kebap yeme şansınız yok.

Bu yüzden Erzurum’a gelmeden 35-40 dakika evvel kebap siparişlerinizi vermeniz, tren durduğunda inip siparişlerinizi almanız gerekiyor.

Bunun yanı sıra Kars deyince ilk akla gelenlerden olan tandırda kaz yemeden Kars’tan ayrılmayın.

Dönerken de yanınıza Kars kaşarı ve gravyer peyniri almayı ihmal etmemelisiniz.

Kışın gezilmez diyenlere kulak asmayın ve kendinizi bu nostaljik filmin içine bırakın. Buğulanmış pencerenizden yağan kristal karı izlerken sıcak kahvenizden aldığınız bir yudum size geride bıraktığınız tüm stresi unutturacak.

Bir yere varmanın değil yolda olmanın keyfini alacağınız bu seyahat için şimdiden keyifli yolculuklar diliyoruz.

Doğu Ekspresi klasiği olan cağ kebabı nerede yenir?

Erzurum’un en iyi cağ kebabı yapan restoranlarından bir iki tanesini önceden araştırın ve telefon numaralarını bir yere not edin.

Erzurum’a varmanıza 35-40 dakika kala da restoranı arayarak Kars Doğu Ekspresi ile geldiğinizi söyleyin ve siparişinizi verin. Onlar zamanlamayı ayarlayacaklardır.

Bilinmesi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğu Ekspresi’nin bazı geleneksel ve kökleşmiş kuralları söz konusu.

Yolculuk boyunca bazı kötü sürprizlerle karşılaşmamak adına dikkat etmeniz gereken bazı konuları sizler için bu soru-cevap bölümünde derledik:

Valizimi emanet edebileceğim herhangi bir yer var mı?

Hangi bölümde olursanız olun vagonlarda valiz için ayrılan özel bir yer yok.

Dolayısıyla valizinizi başka bir noktaya emanet edemiyorsunuz, yolculuğunuz boyunca yanınızda olmak durumunda.

Kars Doğu Ekspresi’nde sevgilim ile beraber kalabilir miyim?

Kompartımanların kapısını içeriden kilitlemek mümkün. Bu da sevgilisiyle beraber yolculuk yapmak isteyenler için özel bir alan sunuyor.

Kars Doğu Ekspresi’nde evcil hayvan ile seyahat mümkün mü?

Genel anlamda evcil hayvan ile yolculuk konusunda bir dayatma ya da olumsuz bir yaklaşım söz konusu değil.

Doğu Ekspresi’nde yanınıza evcil hayvanlarınızı getirebilir, onlarla beraber Kars’a kadar güvenle yolculuk yapabilirsiniz.

Sadece bu konuda birkaç küçük husus söz konusu. Evcil hayvanlara yataklı vagonlarda değil, yalnızca pulman vagonlar için izin veriliyor.

Öte yandan hayvanlarınız için %50 indirimli bir bilet alma zorunluluğunuz bulunuyor.

Kars Doğu Ekspresi’nde alkol alabilir miyim?

Normal koşullarda kağıt üzerinde yasak olarak geçiyor ancak kapısını kilitleyip kimseyi rahatsız etmeyecek şekilde içenler epey fazla.

Bu durum genelde diğer yolcuların şikayet etmesiyle de alakalı bir durum fakat genel anlamda 24 saat süren bir yolculukta bu tip katı dayatmalar söz konusu değil.

Kars Doğu Ekspresi molalarında civar yerleri gezmeye vaktim olur mu?

Mola süreleri genelde 10 dakikanın altında. Bu yüzden mola esnasında oradan uzaklaşıp risk almayın.

Kars Doğu Ekspresi çok mu yorucu?

Tren yolculuğu 24 saat sürmesine rağmen herhangi bir yorgunluk hissi uyandırmıyor; çünkü bu arada bol bol dinlenme ve enerjinizi toparlama şansınız oluyor.

Ekspresin tuvaletleri, yeme içme yerleri, vagonları ve kompartımanları temiz mi?

Her sefer öncesinde kompartımanlar detaylı şekilde temizleniyor. Yataklı vagonlara ait tuvalet sayısı çok fazla olduğu için genel anlamda daha temiz tutuluyor.

Kars Doğu Ekspresi’nde yeme içme yeri var mı?

Ray Restaurant tarafından işletilen yemek vagonu (kafeterya) ile yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Kars Doğu Ekspresi soğuk mu?

Trenin sıcaklığı gayet makul düzeyde, bu nedenle üşüteceğiniz endişesine hiç kapılmayın. Ama siz yine de molalarda dışarı çıkacağınız için yanınıza kalın kıyafetler almayı ihmal etmeyin.

Elektrik

Odalarda 1’er adet priz var ancak yataklı vagonlarda 2 priz oluyor. Pulman vagonlarda ise priz bulunmuyor.

Sevgili bloggerlar; bu kadar güzel fotoğraf çekmeyi nereden öğrendiniz?

Evet efendim, gelelim en önemli soruya… Kars Doğu Ekspresi’nin bu denli sosyal medyada popülerleşmesinin en önemli sebeplerinden biri de o kartpostal gibi fotoğraflar… Peki ya güzel fotoğraflar nereden çekiliyor?

Öncelikle gün daha ağarmadan bir güzel uyanmanız, vagonunuzda misler gibi bir kahvaltı sofranızı hazırlamanız ve tam güneş yeni yeni yüzünü göstermeye başladığında da deklanşöre basmanız gerekiyor.

Bu arada yataklı vagonunun en sonuna giderseniz, oradan da enfes kareler yakalayabilirsiniz.

Ayrıca bizden duymuş olmayın ama Kars Doğu Ekspresi’nde görüp görebileceğiniz en güzel manzaralar Erzincan ve Erzurum arasında karşınıza çıkacak. Siz siz olun, bu zaman diliminde uykuya yenik düşmeyin.

Kars’ta Gezilecek, Görülecek Yerler

Kars’ta Gezilecek, Görülecek Yerler Kars KalesiKeyifli ve uzun bir yolculuğun ardından Kars’a ulaştınız. Şimdi sıra Kars’ın tarihi ve doğal güzelliklerini keşfetmekte.

Öncelikle donmuş Çıldır Gölü’nü ziyaret edin derim. Gölün üzerindeki at kızakları ile düzenlenen seferler yolcularına farklı bir deneyimin kapısını aralıyor.

Buradan sonra UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan Ani Harabeleri ikinci durağınız olsun. Ermenistan sınırında bu yapı, Kırk Kapılı Şehir olarak anılmasının yanı sıra mabedinde bir arada bulunan İslam, Hristiyanlık ve Mecusilik sembolleriyle sizi farklı bir atmosferde ağırlıyor.

Bunun yanı sıra uzun yıllar Rus işgali altında kalan Kars sokaklarında yürürken şehir sizi işgal yıllarından kalma barok tarzı binalarıyla selamlıyor.

Türkiye’de kış turizminin en önde gelen şehirlerinden biri olan Kars, aynı zamanda gazi madalyasını hak eden ilk şehir durumunda.

Osmanlı haricinde özellikle Azeri, Terekeme, Ermeni ve Rus kültürünün izlerine tanıklık edeceğiniz şehirde, müthiş bir edebiyat ve müzik kültürü söz konusu.

Pek çok destana, şiire ve sinema filmine konu olan Kars, bünyesinde nice sanatçılar yetiştirmiş, çok özel bir coğrafya.

Kars’a Doğu Ekspresi ayrıcalığını yaşamak suretiyle ayak bastığınızda, kayak merkezlerinden kalelere, göllerden manastırlara dopdolu bir gezi programı bekliyor olacak.

Ani Harabeleri

Ani Harabeleri, Kars

4. yüzyıldan günümüze ulaşmayı başaran görkemli Ani Harabeleri, Urartulardan başlamak kaydıyla pek çok medeniyetten izler taşımaktadır.

Çok sayıda kilisenin yanında anıt mezar ve şapelin de bulunduğu Ani Harabeleri, genelde 1001 Kilise Şehri olarak adlandırılıyor.

Yakın zaman önce UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeyi başaran bölge, önemli ticaret yollarının üzerinde yer almasından ötürü 14. yüzyıla kadar popülerliğini korumuş.

Ticaret yolları yön değiştirince işlevini yitiren şehrin nüfusu da hızla azalmaya başlamış.

Ani Harabeleri’ne gitmek için şehir merkezinden yaklaşık 41 kilometre yolculuk yapmanız gerekecek. Sınıra oldukça yakın olan Arpaçay Irmağı ile paralel şekilde uzanmaktadır.

Ani Harabeleri’ni ziyaret etmek için, merkezden bölgeye ulaşan dolmuşları tercih edebilirsiniz.

Ani Harabeleri’ni haritada görüntülemek için tıklayınız. 

Çıldır Gölü

Çıldır Gölü, Kars

Merkeze yaklaşık olarak 69 kilometre uzaklıkta olan Çıldır Gölü, bu yolculuğu yapmanıza değecek bir yer.

Doğu Anadolu’nun Van Gölü’nden hemen sonra en büyük gölü olarak bilinen Çıldır Gölü, Ardahan şehir sınırına oldukça yakın bir konumda.

Buraya özellikle kışın geliyorsanız, donmuş bir gölün üzerinde kızaklarla gezme deneyimini yaşayabilirsiniz. Gölün üzerinde aynı zamanda balık tutmaya çalışan çok sayıda insan görebilirsiniz.

Balıkçılar, biraz tehlikeli de olsa buz üzerinde çeşitli delikler açarak “rastgele” diyor. Sazan balığıyla ünlü olan gölün hemen çevresinde onlarca balık restoranıyla karşılaşabilirsiniz.

Gölün pek çok bölgesi, içilecek düzeyde temiz bir suya sahiptir.

Çıldır Gölü’nü haritada görüntülemek için tıklayınız. 

Sarıkamış Kayak Merkezi

Sarıkamış Kayak Merkezi Kars

Sarıkamış dendiği zaman yakın tarihimizde, savaş yıllarında yaşanan büyük trajediden ötürü içimizde bir burukluk oluşuyor.

Geçmişte nice kahramanlık destanlarının yazıldığı çok önemli bir yer olan Sarıkamış, bugün için devasa bir kayak merkezi. Kış turizminin bölgedeki kalesi olan Sarıkamış’a geldiğinizde kayak deneyimini tatmadan dönmeyin.

12 kilometre alan içinde 5 ayrı pisti bulunan merkez, özellikle okulların yarı yıl tatillerinde adeta dolup taşıyor.

Sarıçam ağaçlarının çevrelediği Türkiye’nin en iyi kayak merkezlerinden biri olan Sarıkamış Kayak Merkezi’nde kayak dışında snowboard ve benzeri kış sporlarını da deneyimlemeniz mümkün.

Kristal toz karın Alpler haricinde dünyada sadece burada yağdığı söyleniyor. Çığ olasılığının konumundan ötürü çok düşük olması, buranın aileler tarafından tercih edilmesinin en önemli nedeni.

Sarıkamış Kayak Merkezi’ni haritada görüntülemek için tıklayınız. 

Kars Kalesi

Kars Kalesi

Kars’a geldiğiniz zaman şehrin göbeğindeki tarihi mekanları asla ihmal etmeyin. Bunların en başında şehrin simgelerinden bir tanesi olan Kars Kalesi geliyor.

12. yüzyılda Lala Kara Mustafa Paşa’nın kontrolünde inşa edilen Kars Kalesi, savaşlar neticesinde belli ölçüde zarar görmüş durumda.

Genişliği 250 metre, boyu ise 90 metre olan tarihi kalede aynı zamanda cephanelikler ve koğuşlar da bulunuyor.

20’den fazla gözlem kulesi olan yapının toplamda 4 ayrı kapısı bulunuyor.

Gözetleme kulelerinin bir kısmı şu anda kullanılamaz durumda. Sağlam durumdaki kuleleri ziyaret esnasında incelemeniz mümkün.

Kaleye gelenleri aynı zamanda hoş bir mimariye sahip, 1990 yapımı bir cami bekliyor.

Kars Kalesi’ni haritada görüntülemek için tıklayınız. 

Kars Müzesi

Kars’ın meşhur Havariler Kilisesi, Kars Şehir Müzesi’nden önce şehirdeki kalıntıları sergileneceği yer olarak belirlenmiş.

Müzeyle ilgili ilk  çalışmalar 1964 senesinde başlamasına rağmen eserlerin yeni binaya taşınması 1978 senesini bulmuş.

İstasyon Mahallesi içinde inşa edilen çağdaş Kars Müzesi, hem etnografik hem de arkeolojik eserler barındırıyor.

Müzede Yontma Taş Devri’nden Selçuklu Dönemi’ne dek sayısız eser bulunuyor. Müzenin bahçesinde “Beyaz Vagon” adı verilen özel bir dinlenme alanı bulunuyor.

Kars Müzesi’ni haritada görüntülemek için tıklayınız. 

Horomos Manastırı

Kars şehrinde atlanmaması gereken yerlerden bir tanesi de Horomos Manastırı.

Ermenilere ait bu manastır 10. yüzyılda inşa edildi.

Ani Harabeleri’nin biraz gölgesinde kaldığı için genelde es geçilen ya da varlığı bilinmeyen Horomos Manastırı, Arpaçay yakınlarında yer alıyor.

O dönem kervan yolunun üzerinde bulunması burayı kıymetli kılan en önemli unsurdu.

Manastır geçmişte Goşavank İmsiye anılıyordu.

Kars’ta görülmesi gereken tüm tarihi eserler ve doğal güzellikler hakkında bilgi edinmek için Kars’ta Gezilecek Yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Horomos Manastırı’nı haritada incelemek için tıklayınız. 

Kars’ta Konaklama Alternatifleri

Kars’a geldiğinizde konaklama konusunda sizi geniş bir opsiyon bekliyor. Bütçenize göre şehir merkezinde ya da çevre ilçelerde otel, butik otel, pansiyon, öğretmenevi, DSİ misafirhanesi akla gelen ilk seçenekler arasında.

Kendinizi adeta evinizde hissedeceğiniz Kars’ta, konaklama konusunda sıcak ve güler yüzlü işletme sahipleriyle karşılaşacaksınız.

Otellerin önemli bir çoğunluğu şehir merkezinde olmasına rağmen Sarıkamış, Kağızman, Arpaçay, Digor, Akyaka gibi önemli ilçelerde de çeşitli konaklama alternatifleri bulabilirsiniz.

5 Yıldızlı Oteller

Türkiye’nin en doğusunda bulunan şehirlerden biri olan Kars, özellikle kış sezonunda pek çok yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.

Kendine has ambiyansıyla büyük ilgi gören şehir, artan turizm faaliyetlerinden ötürü konaklama yatırımlarını çoğaltmaya başladı.

Kars’ta diğer doğu şehirlerini kıyasladığımız zaman çok sayıda 5 yıldızlı otelin bulunduğunu söyleyebiliriz. Katerina Sarayı, The Karspark Otel, Kars Konak bu anlamda akla gelen ilk seçenekler arasında.

Diğer Oteller

Kars şehir merkezinde mimari açıdan son derece estetik butik oteller bulabilirsiniz. Bunların bazıları, eski Rus mimarisinden izler taşıması bakımından oldukça heyecan verici.

Kar’s Otel bu anlamda şehrin en popüler butik otellerinden biri durumunda. Cheltikov Hotel ve Hotel Kent Hani değerlendirebileceğiniz diğer seçenekler arasında.

Otel seçiminizin merkezdeki tarihi mekanlar kadar Sarıkamış Kayak Merkezi’ne de yakın olmasına özen gösterin. Bu otellerin pek çoğunda Sarıkamış Kayak Merkezi’ne ücretsiz servisler bulunuyor.

Daha uygun bütçeler için Güngören Oteli, Büyük Kale Otel ve Karabağ Oteli’ni tavsiye edebiliriz.

Kars’ın zengin kahvaltı kültürü, pek çok otelin rutinleri arasındadır.

Dışarıdaki dondurucu havaya rağmen merkezi ısıtma sisteminin tercih edildiği otellerde içiniz sıcacık olacak.

Durmadan yağan kar, otelinizin penceresinden size bir tablo gibi görünecektir.

Kars’ta orta seviye otel fiyatları 200 TL ile 400 TL arasında değişiyor. 3 yıldızlı otel fiyatları ise ortalama 150 TL ve üzerinde seyrediyor.

Kars Öğretmenevi

Kars’ta ekonomik bir şekilde konaklamanın en ideal yollarından bir tanesi de Kars Öğretmenevi’nde kalmak.

Yılın bazı dönemlerinde yoğun bir talep söz konusu olduğu için burada yer bulmakta zorlanabilirsiniz.

Konaklama ücretleri ise, öğretmenler için günlük kişi 60 TL, siviller için ise 90 TL şeklinde.

Öğretmenevi, Kars merkezinde yer aldığı için ulaşım açısından da size pek çok avantaj sunacaktır.

DSİ Misafirhanesi

Devlet Su İşleri’ne ait misafirhaneye yılın her dönemi ilgi büyük. Bu ilginin en önemli nedeni doğal olarak en uygun konaklama seçeneğine sahip olması.

Konaklama ücretleri 2020 itibarıyla Kamu – Kurum Personeli veya Emeklisi Olanlar 40 TL’den; Kamu – Kurum Personeli Dışında Olanlar için ise 60 TL’den başlıyor.

2, 3 ya da 4 kişilik odalarda fiyat farkları söz konusu. Duble yataklı suit odalar, görece biraz daha pahalı.

DSİ genelde kamp yapmayan gelen ekipleri, spor kafilelerini ya da çeşitli grupları uygun fiyata ağırlıyor.

0474 212 58 04 numarasını arayarak Kars DSİ Misafirhanesi’ndeki uygunluk durumunu güncel olarak öğrenebilirsiniz.

2 YORUMLAR

 1. Bence Doğu Ekspresi’ndeki tek problem camların açılmıyor oluşu. Bu şekilde yol boyunca güzel fotoğraf çekmek çok mümkün olmuyor. Onun dışında Doğu Ekspresi ile seyahat etmek bir masalın içinde olmak gibi.

 2. Kars canim annnemin dogdugu sehir. Yazilari okuyunca ilk isi ucaga atlayip gitmek istedim ama kar ve soguk pek bana göre degil. Planim Sonbaharda gitmek Kars’a cok merak ediyorum

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz!
Lütfen isminizi yazınız