Koç ve Sabancı Üniversitesi Ulaşım Rehberi

0
1749

15 milyon seviyesine ulaşan nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul; her yeni eğitim ve öğretim döneminde de öğrenci popülasyonunu artırmaya devam ediyor. Bunda elbette, şehirdeki üniversite sayısının ve iş potansiyelinin büyük payı var.

İstanbul’da güncel istatistiklere göre 9’u devlet ve 40’ı vakıf üniversitesi olmak üzere toplam 49 üniversite mevcut.

Şehrin neredeyse her ilçesinde bir üniversite kampüsü ya da binası bulunuyor. Özellikle Boğaziçi, Koç ve Sabancı üniversiteleri; hem lisans hem de yüksek lisans seviyesinde uyguladıkları kaliteli eğitim modeliyle sadece Türkiye’de değil, dünyada ön plana çıkan okullardan.

Kayıt döneminde bu üniversitelerden birinde kendilerine yer bulabilen başarılı öğrencilerin önlerinde elbette uzun ve aydınlık bir kariyer yolculuğu var.

İstanbul’a yabancı olan öğrencilerin kayıt ile birlikte çözmesi gereken en önemli gündem maddesi ise hiç şüphesiz üniversite ulaşımı. İstanbul’un kozmopolit yapısı, yoğun trafiği ve şehirdeki iki yakanın birbirine uzaklığı işleri zorlaştırabiliyor. Özellikle dağınık yerleşime sahip olan kampüslerde, öğrencilerin konut kiralarken de ulaşımı göz önüne almaları şart.

Koç ve Sabancı üniversitelerine başlamaya hazırlanan öğrencilerin tüm sorularına cevap bulabilecekleri, detaylı birer ulaşım rehberini sizler için hazırladık.

Koç Üniversitesi Ulaşım Rehberi- Koç Üniversitesi Nerede?

Türkiye’de vakıf üniversitesi denildiğinde ilk akla gelen okullardan biri, kesinlikle Koç Üniversitesi.

Üniversite yarışında iddialı olan öğrenciler bu okulu burslu kazanmak için ter dökerken; diğer pek çok genç de maddi ve manevi imkanlarını zorlamak pahasına Koç Üniversitesi’ni ilk sıralara yazıyor.

ucakbileti_sorgula (1)

Akademik geçmişiyle göz dolduran üniversite, aynı zamanda İstanbul’da kampüs hayatı denildiğinde de ilk anda akla geliyor.

Koç Üniversitesi’nin ulaşım haritasını çıkarmak isteyen öğrencileri, kampüsün dağınık yerleşimi nedeniyle uyarmakta fayda var. Ankara ve Antalya gibi şehirlerde bile üniversiteye ait tesis ve binalar mevcut.

Üniversitenin ana kampüsü Rumelifeneri, Sarıyer’de bulunurken; İstinye Çayır Caddesi’nde İstinye Kampüsü, Kasap Çayırı Mevkii Zekeriyaköy’de de Zekeriyaköy Kampüsü ya da diğer adıyla Batı Kampüsü var. Topkapı’da ise Koç Üniversitesi Hastanesi yerleşik durumda.

Ayrıca Koç Üniversitesi’ne bağlı KWorks adında bir girişimcilik araştırma merkezi ve ANAMED adıyla bilinen Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi de var.

Tüm bu kampüs ve merkezlere otobüsle, minibüsle ve servisle ulaşım seçenekleri bulunuyor.

Şehir Merkezinden Koç Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Toplu Taşıma Araçları

Minibüs

Hacıosman metro istasyonu ile Koç Üniversitesi arasında her 15 dakikada bir hareket eden minibüsler hizmet veriyor.

Söz konusu minibüsler Sarıyer merkez üzerinden Koç Üniversitesi’ne varış yapıyor. Minibüs sefer saatlerinin 07.00-23.00 arasında kesintisiz olarak devam ettiğini belirtmek mümkün. İstanbul’da minibüs ücretleri mesafeye göre belirlense de, ücretlerin 3 TL’ye kadar çıkabildiği söylenebilir.

Bunun dışında; Beşiktaş’tan 10 dakika aralıklarla kalkarak Sarıyer’e ilerleyen minibüsler de üniversite öğrencilerine alternatif bir ulaşım seçeneği sunabilir.

Metro

Hes Kodun Hazırsa Hemen Bilet Sorgula

Koç Üniversitesi için metro tek başına geçerli bir ulaşım şekli olmasa da Hacıosman durağında inilerek minibüse aktarma ile birleştirilebilir.

Taksim, Mecidiyeköy ve Levent bölgelerinde yer alan kişiler M2 nolu metro hattını kullanmalı ve Hacıosman metro istasyonunda inmeli. Buradan minibüs dışında taksiye de binilebilir.

Anadolu Yakası’nda oturanların da; önce M4 metro hattını kullanarak Marmaray’a geçmeleri, ardından da tekrar M2 metro hattına geçmeleri şart. Metro ücretleri, İstanbul Kart üzerinden ödeniyor.

İstanbul Kart’a hem aylık hem de günlük ödeme yapılması mümkünken; ulaşım ücretleri öğrenci kimliğini ibraz ederek kayıt yaptıranlar için 1,25 TL seviyesine kadar düşüyor.

Otobüs

154 numaralı Hacıosman Metro-Koç Üniversitesi otobüsü, servislerden sonra en yaygın olarak kullanılan ulaşım biçimi. Bu otobüs kampüs merkezine kadar giriş yaparak, öğrencileri meydandaki durakta indiriyor.

Bunun dışında 150 numaralı İETT otobüsü de, Hacıosman ile Rumelifeneri arasında seferlerine devam ediyor.

Kampüsün ana giriş kapısı önünde duran bir diğer otobüs ise, Garipçe-Taksim istikametine devam eden 40 numaralı otobüs. Ana kapıdan kampüse ulaşmak, yaklaşık 1 kilometrelik bir yürüyüş gerektiriyor. Özellikle bagajı olan yolcu öğrencilerin bu bilgiyi dikkate almaları gerekir.

Otobüs kullanmak isteyenlerin son alternatifi olarak, Levent ile Sarıyer merkezi arasında hareket eden 29D nolu otobüs sayılabilir. Ancak bu koşullarda da Sarıyer Kaymakamlığı’ndan üniversite kampüsüne kadar minibüs ya da taksi gibi bir aktarma daha yapmak kaçınılmaz oluyor.

Deniz Otobüsü

Koç Üniversitesi’nin ana kampüsüne ulaşımda en çok tercih edilen ulaşım yollarından biri de, hafta içi her sabah saat 08.00’de Kadıköy’den kalkan deniz otobüsleri.

Kadıköy-Beşiktaş-İstinye-Sarıyer güzergahını takip eden deniz otobüsleri sayesinde trafik sorununa da çözüm bulunuyor. Aynı güzergahtan dönüş yapan deniz otobüsünün akşam kalkış saati ise 18:05.

İstinye Kampüsü de aynı şekilde; İstinye Deniz Otobüsleri İskelesi’ne yürüme mesafesinde yer alıyor ve buraya da deniz otobüsü ile ulaşım sağlamak mümkün.

Özel Ulaşım Araçları

Servis

Koç Üniversitesi’nin maddi imkanları, öğrencilerin tüm sosyal tesislere, kütüphanelere ve araştırma merkezlerine kesintisiz ulaşımını destekler nitelikte.

Bu nedenle de, Türkiye’deki diğer üniversite servislerine göre çok daha sık ve sağlıklı biçimde işleyen bir servis düzeneği bulunuyor.

Shuttle olarak da anılan öğrenci ve personel servisleri; hem kampüs içi hem de kampüsler arası ulaşımı sağlıyor.

“Peak time” adı verilen sabah ders başlangıç (07.30-09.45) ve akşam eve dönüş (14.30-17.30) saat aralıklarında servisler doldukça hareket ediyor, herhangi bir sefer kısıtlaması yok.

Gün içerisinde yarım saat aralıklı devam eden seferler, 23.00’ten sonra saat başı olmak üzere sürüyor.

Üniversite yönetimi, seferlerin trafik nedeniyle de olsa aksaması durumunda öğrencilerin taksi fişlerini kabul ederek bunların nakit ödemesini gerçekleştiriyor.

Shuttle sistemine ayrıca; günün belirli saatlerinde Sarıyer-Koç Ümiversitesi Kampüsü ve Beşiktaş-Koç Üniversitesi Kampüsü seferleri ekleniyor. Cuma günleri ise öğrenciler, Kadıköy-Koç Üniversitesi Kampüsü servisini kullanabilirler.

Taksi

Sarıyer merkezinden yalnızca 10 dakikalık bir mesafede olan Koç Üniversitesi ana kampüsüne taksi ile de ulaşmak istenebilir.

Hacıosman metro durağından eğer minibüs ya da otobüse değil de; taksiye binilecek olursa bu mesafenin 30-35 TL aralığında ücretlendirileceğini belirtelim.

Havalimanından üniversite kampüsüne ulaşmak isteyenler de, tüm yolu taksi ile gelmek yerine önce 11 TL tutarındaki Havataş servisini kullanabilirler. Bu sayede Havataş’tan Taksim’de inerek yolculuğun kalanına taksiyle devam edilebilir.

Eğer ulaşılmak istenen kampüs İstinye Kampüsü ise, burası da İstinye Park Kavşağı’ndan sonra yalnızca 2,5 kilometre mesafesinde. Dolayısıyla taksi ulaşımı son derece makul bir fiyatla ücretlendirilir.

Özel araç

Özellikle Sarıyer’de ikamet etmekte olan öğrenci, çalışan ve ziyaretçiler; 10 dakika içerisinde özel araçla Koç Üniversitesi’ne ulaşabilirler.

Özel araç, Koç Üniversitesi için en sık tercih edilen ulaşım yollarından da biri. Hatta bu nedenle öğrencilerin kampüs içinde uyması gereken trafik kuralları ve otopark düzeni ile ilgili her yıl listeler yayınlanıyor.

Öğrenciler sene başında sabit bir ücret ödeyerek dönem boyunca araçlarını kampüs içerisine rahatça park edebilirler.

İstanbul Havalimanı’ndan Koç Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Koç Üniversitesi’ne havayolu ile ulaşmanın en yakın yolu, İstanbul Havalimanı’nı kullanmak.

Buradan okula geçebilmek için daha çok özel ulaşım araçları tercih edilse de, toplu taşımada da alternatifler bulunuyor.

Toplu Ulaşım Araçları

Metro

İstanbul Havalimanı’ndan Koç Üniversitesi’ne metro aracılığıyla ulaşmak henüz mümkün değil.

İETT

H2 veya H7 İETT otobüsleriyle Mecidiyeköy’e ulaştıktan sonra M2 metrosuyla Hacıosman Metro durağında inebilirsiniz.

Hacıosman Metro’dan sonra Koç Üniversitesi’ne minibüslerle veya 150 numaralı Rumelifeneri İETT aracıyla ulaşabilirsiniz.

Özel Ulaşım Araçları

Servisler

İstanbul Havalimanı’ndan kalkan HAVAİST özellikle taksiye göre son derece ekonomik bir ulaşım kolaylığı sunuyor.

4. Levent’e kadar HAVAİST ile gelip, ardından taksiye veya toplu taşımaya binmek düşünülebilir.

Taksi

İstanbul Havalimanı ile Koç Üniversitesi Kampüsü arasında taksiyle yolculuk etmenin yaklaşık süresi 45-50 dakika.

Bu süreçte 100 liralık bir taksimetre hesaplamasına da hazırlıklı olmak gerekebilir.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Koç Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Uçak yolculuğunuzun sonunda Anadolu yakasında bulunan Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yaptıysanız, toplu taşıma oldukça uzun bir süreci kapsayabilir.

Bu nedenle özel ulaşım araçları arasından seçenekleri birleştirebilirsiniz.

Özel Ulaşım Araçları

Servisler

Havataş ile ulaşım dışında, ProGo adlı ulaşım servisi de üniversite ziyaretçilerine özel bir ulaşım modeli sunuyor.

ProGo internet sitesinden rezervasyon yaptırarak varsa grubunuz için indirim de alabilir ve okulun içine kadar servisle devam edebilirsiniz. Servis ücreti 170 TL’den başlıyor.

Taksi

Kalabalık gruplar için özel servisle anlaşmak, taksiye göre daha avantajlı. Bunun nedeni 65 kilometre süren havalimanı-Sarıyer yolunun taksimetrede de 170 TL civarında hesaplanması.

Avrupa yakasına kadar toplu taşıma ile gelip daha sonra taksiye binmek de geçerli bir seçenek.

Esenler Otogarı’ndan Koç Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

İstanbul’a otobüs ile gelip Koç Üniversitesi’ne geçmek isteyenler, otobüs firmalarının Sarıyer servislerini mutlaka araştırmalı.

Yalnızca belirli markaların servisleri mevcut ve bunlar Alibeyköy’den de kalkış yapabiliyor.

Toplu Ulaşım Araçları

Metro

Esenler Otogarı’na değil de, Alibeyköy’e gitmek İstanbul ulaşımında vakit kazanmak için daha doğru bir adım.

Ancak Esenler Otogar’a kadar gelindiyse buradan metro ile önce Hacıosman istasyonuna ulaşılabilir.

Bu sayede Hacıosman metro istasyonu önünden geçen 150 ve 40 nolu İETT otobüs hatları, kampüs kapısına kadarki ulaşımı sağlamaya yardımcı olur.

Özel Ulaşım Araçları

Taksi

Esenler Otogarı’ndan taksi ile Koç Üniversitesi’ne ulaşmanın yaklaşık süresi 35 dakika.

Taksi ücreti ise normal koşullarda 80 TL olarak öngörülebilir.

Sabancı Üniversitesi Ulaşım Rehberi- Sabancı Üniversitesi Nerede?

Sabancı Üniversitesi, Türkiye’nin en büyük aile vakfı olan Sabancı Vakfı önderliğinde kurulan köklü ve başarılı bir üniversite.

Okuldaki akademik ve sosyal hayatı Avrupa Kalite Standartları rehberliğinde düzenleyen eğitim kurumu, hem Türkiye’den hem de yurt dışından birçok okul tarafından da örnek alınıyor.

Sabancı Üniversitesi; Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi ve Yönetim Bilimleri Fakültesi olmak üzere üç fakülteyi bünyesinde barındırarak bu alanlarda lisans, yüksek lisans ve doktora fırsatları sunuyor.

Sabancı Üniversitesi, İstanbul’daki Koç ve Boğaziçi gibi diğer büyük üniversitelere göre çok daha derli toplu sayılabilecek kampüs haritasıyla ön plana çıkıyor.

Öğrenciler bir yandan İstanbul gibi önemli bir metropole yakın konumlanırken; bir yandan da neredeyse hiçbir ihtiyaçları için kampüsten çıkma ihtiyacı duymuyorlar.

Okulun yurt, spor salonu ve sanat merkezi gibi tesisleri de; fakülte, yaz okulu ve uluslararası öğrenci birimi gibi akademik hizmetleri de Tuzla Kampüsü’nde aynı çatı altında toplanıyor.

Okulda market ve sağlık hizmeti gibi ihtiyaçlar için de çözüm yolları geliştirilmiş, öğrencilerin herhangi bir hizmetten mahrum kalmasının önüne geçilmiş durumda.

Sabancı Üniversitesi’nin Tuzla’daki adresine ulaşmak için öğrenci, personel ve ziyaretçilerin birçok farklı alternatifleri mevcut:

Şehir Merkezinden Sabancı Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Toplu Taşıma Araçları

Otobüs

Sabancı Üniversitesi’ne ulaşabilmek için kullanılabilecek 2 İETT sefer hattı mevcut.

Bunlar 133Ü nolu Gazi Bulvarı/Orhanlı-Pendik Metro ve 132B nolu Akfırat Evleri-Kartal Metro hatları olarak sıralanabilir.

Her iki otobüsün güzergahı da Tuzla ve Pendik’te birçok noktayı kapsıyor; ilave olarak 132B nolu otobüs Kartal’a kadar ilerliyor.

İstanbul Kart’a dolum yaparak ya da sayılı biniş hakkı olan biletlerden satın alarak otobüsleri kullanmak mümkün. Ancak çok fazla durak nedeniyle otobüslerin bir hayli dolaştığını hatırlatmakta da fayda var. Tüm yolu otobüsle gelmeye çalışmak yerine, okula uzaklığa bağlı olarak servise ulaşmak daha mantıklı olabilir.

Örneğin; herhangi bir ulaşım aracı ile Sapphire Alışveriş Merkezi girişine kadar ulaşanlar, 4. Levent İETT otobüs durağından Sabancı Üniversitesi’ne ait Levent servislerine binmeyi deneyebilirler.

Metro

Metro ile doğrudan Sabancı Üniversitesi’nin Tuzla’da bulunan yerleşkesine ulaşmak mümkün değil.

Ancak hem okul servisleri hem de İETT otobüsleri, metro duraklarından okula kadar aktarma yapıyor.

Örneğin Tavşantepe Metro istasyonuna gelindikten sonra, Sabancı Üniversitesi’ne ait shuttle servisine binilebilir.

Buradaki servisler, Pendik-Kaynarca yönü metro girişinin yaklaşık 50 metre kadar gerisinden hareket ediyor.

Özel Ulaşım Araçları

Servis

Sabancı Üniversitesi kampüs sınırları içinde, shuttle ve ring olmak üzere iki tip araç hizmet veriyor.

Bunlardan shuttle şeklinde çalışan ve öğrencilerin kampüs dışına ulaşımını sağlayan araçlar ücretli iken; kampüs içinde sık aralıklarla hareket eden ring seferleri ücretsiz.

Şu anda geçerli olan shuttle düzenlemesine göre, kampüs dışında 5 ayrı güzergaha okuldan servis kalkıyor.

Bunlar 4. Levent, Kadıköy, Viaport, Bostancı ve Tavşantepe olarak sıralanabilir.

Servis ücretleri mesafeye göre değişiklik gösterebiliyor. Okula yakın olan Viaport Alışveriş Merkezi için 3,5 TL ücret ilan edilirken, bu tutar 4. Levent için 11 TL olarak güncellenmiş durumda.

Okuldan şehir merkezine ya da şehir merkezinden okula doğru kullanılabilecek en pratik ulaşım yolu da yine servisler olarak görünüyor.

Taksi

Sabancı Üniversitesi’nin dikkat çeken yönlerinden biri de, Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’na yakın bir konuma sahip olması.

Bu nedenle havalimanından okula ya da yurda transfer gerçekleştirmek isteyen öğrenciler, taksi kullanmayı da tercih edebilirler.

Aynı güzergah üzerinde ayrıca, öğrencilerin ve personelin çok çeşitli ihtiyaçlarına hizmet eden Viaport Alışveriş Merkezi de mevcut.

Taksi ücretleri Viaport AVM için 35-40 TL ve havalimanı için 40-45 TL olmak üzere değişkenlik gösterebiliyor.

Özel araç

Okulun internet sitesinde, TEM otoyolu aracılığıyla okula nasıl bağlanılabileceğinin detaylı krokileri bulunuyor.

Sabancı Üniversitesi’ne özel araçla ulaşmak isteyenler, güzergah üzerinde yer alan Kanuni Caddesi’nin inşaat nedeniyle tek yön olarak hizmet verdiğini dikkate almalı.

TEM Çayırova istikametindeki araçlar Bayramoğlu çıkışından, Sabiha Gökçen istikametindekiler ise Pendik ya da İstanbul Park-Kurtköy çıkışlarından ayrılarak Sabancı Üniversitesi’ne ulaşabilirler.

İstanbul Havalimanı’ndan Sabancı Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Sabancı Üniversitesi İstanbul ilinin doğu sınırında yer alıyor ve bu nedenle de esasen Sabiha Gökçen Havalimanı’na yakın konumda.

Sabancı Üniversite’sine gitmek için havayolu ile İstanbul’a ulaşacakların ilk tercihi İstanbul Havalimanı olmamalı. Ancak mutlaka İstanbul Havalimanı tercih edilecekse, yine Havataş seçeneği ön plana çıkıyor.

Özel Ulaşım Araçları

Servisler

İstanbul Havalimanı’ndan İST-7 numaralı HAVAİST’e binerek Kavacık Köprüsü’ne gelmek yolculuğun ilk adımı olabilir.

Buradan 500T nolu İETT otobüsü kullanılarak bu kez Sabiha Gökçen istikametinde ilerlenmeli.

Pendik Esenyalı Sapağı’nda indikten sonra Sabancı Üniversitesi’ne ulaşabilmek için minibüsleri tercih etmelisiniz.

Taksi

İstanbul Atatürk Havalimanı ile Sabancı Üniversitesi arasındaki süre özel araçla bir saati geçiyor. 230 TL’nin üzerinde bir taksi ücretine hazırlıklı olmakta fayda var.

Yolculuğun en azından Taksim’e kadarki bölümünü servisle yapmak tercih edilebilir.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Sabancı Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Sabancı Üniversitesi’ne ulaşmaya çalışan öğrenciler için en ideal yol; Sabiha Gökçen Havalimanı’nı kullanmak.

Bu iki destinasyon arasındaki mesafe oldukça kısa; bu durum da Sabancı Üniversitesi için kısıtlı olan ulaşım olanakları karşısında bir avantaj.

Toplu Ulaşım Araçları

Servisler

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Viaport’a kadar taksi ile geçilerek buradan da Sabancı Üniversitesi’ne ait servislere yalnızca 3,5 TL karşılığında binmek mümkün olabilir.

Taksi

Taksi ile trafik yoğunluğuna göre 30 dakikayı bulmayan Sabiha Gökçen Havalimanı-Sabancı Üniversitesi Tuzla Kampüsü transferi 35-40 TL olarak ücretlendiriliyor.

Esenler Otogarı’ndan Sabancı Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

İstanbul’a otobüsle gelip Esenler Otogar’da inenler için Sabancı Üniversitesi’ne ulaşmanın çok çeşitli alternatifleri yok.

Toplu ulaşım ile çok fazla aktarma yapmak gerekiyor. Aynı zamanda yollarda çok uzun süre harcanıyor. Bunun yerine özel ulaşım araçları kullanılabilir.

Özel Ulaşım Araçları

Servisler

Otobüs firmalarının Sabiha Gökçen servislerini kullanmak pratik bir ulaşım biçimi olabilir. Bu sayede yalnızca Sabiha Gökçen ile okul arasında aktarma yapmak için servis ya da taksi kullanmak yeterli olur.

Her otobüs firmasında servis hizmeti olmadığı için, otobüs bileti satın alırken servisi olanlar arasından tercih yapılmalı.

Taksi

Esenler Otogarı ile Sabancı Üniversitesi’nin taksi ile ulaşım mesafesi 1 saat sürüyor.

Taksi ücretleri 180 TL gibi yüksek seviyelere kadar çıkabileceğinden en azından yolun bir bölümüne kadar servis kullanmakta fayda var.

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz!
Lütfen isminizi yazınız