Bodrum’da Gezilecek Yerler

0
168587

Bodrum… Tepeden bakıldığında beyaz elbisesinin eteklerini savuran, saçlarına rengarenk begonviller takmış, bilekleri misket limon kokan alımlı bir kıza benzeyen belde…

İnsanoğlunun binlerce yılına tanıklık etmiş bereketli toprakları, tarihi, beyaz evleri, mandalina bahçeleri ile Bodrum misafirlerini mavi bir kapıdan farklı bir atmosfere davet ediyor. Bunun içindir ki bu şirin Ege kasabası son 40 yıldır en gözde tatil beldeleri arasında ilk akla gelen yer.

Bodrum Merkez Harita

Her milletten milyonlarca insan güzelliğini duyup buraya akın ediyor, hatta buraya yerleşiyor. Antik devirlerde “Halikarnassos” adıyla anılan şehir zamanla Bodrum adını almış.

Nasıl mı? Şehir önemli Hristiyan din adamlarından Aziz Petrus’a adanmış ve Petrium adını almış. Petrium zamanla Podrum ve daha sonra da Bodrum adını almış. Hatta bugün birçok yabancı Bodrum Kalesi’ni St. Peter kalesi olarak biliyor.

Dünyanın 7 harikasından biri olan Mausoleum Halikarnassos Bodrum’da yer alıyor. Bunun yanında tarihin babası Heredot, Turgut Reis, ve Zeki Müren ünlü Bodrumlulardan.

Yaz tatilinizde size yol arkadaşı olması amacıyla en güzel yaz şarkılarını bir araya getirdik:

Bodrum’da Gezilecek Yerler

Bodrum

1) Bodrum Merkezde Gezilecek Yerler

Bodrum Merkez Harita

Bodrum Kalesi

Bodrum’da görülmesi gereken yerlerin başında Bodrum Kalesi yer alıyor. Yabancılar tarafından St. Peter Kalesi olarak da adlandırılan kale Bodrum’da ilk uğranması gereken yerlerden biri.

1400’lü yıllarda St. Jean şövalyeleri tarafından yapılan kale bugün Bodrum Sualtı Müzesi olarak hizmet veriyor. Dünyanın en eski batık gemisinin yer aldığı müzeyi gezerken bu kalıntıyı görebilir, olağanüstü sualtı hazinelerini yakından inceleyebilirsiniz. Bunun yanında kaledeki zindan ve işkence odalarını da gezmenizi tavsiye ediyoruz.

Tüm kaleyi 2-3 saat gibi bir sürede gezebilmeniz mümkün.

Kaleye giriş 20 TL fakat müze kartınız varsa ücretsiz girebilirsiniz.

Bodrum Kalesi

Bodrum Su Altı Arkeoloji Müzesi

Bodrum’un simgesi haline gelen kalenin içinde bulunan Su Altı Arkeoloji Müzesi’nin kuruluş tarihi 1964 yılına kadar uzanıyor.

Üç tarafı denizlerle çevrilmiş yarımada şeklinde bulunan Bodrum Kalesi her yıl çok fazla turist ziyaretine ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla kalenin önemli bir yerine sahip bu müze, genellikle su altı kalıntılarının sergilendiği bir yer olmuş durumda.

1986 yılında ise Paşabahçe Şişe ve Cam fabrikalarının katkılarıyla, kronolojik olarak düzenlenmiş, cam koleksiyonu ile ilgili bilgi veren cam salonu açılmış.

Ayrı ayrı 14 sergileme kısmı bulunan ve bu bölümlerde genelde su altı eserlerine yer verilen müze aynı zamanda Bodrum’un en çok ziyaretçi çeken yerlerinden biri olma özelliği taşıyor. Bunun yanı sıra müze, dünyadaki en zengin Doğu Akdeniz amforalarına da sahip olmasıyla öne çıkıyor.

Yine müzede sergilenen batık gemi kalıntıları, dünyada en eski bulunan eserler olup, geminin 1025 yılında batmış Uluburun Batığı olduğu biliniyor. Tunç Devri’ne ait bu gemi Likya ticaret gemisi olma özelliğinde…

Geminin ahşapları zaman içinde çürümüş olduğundan, aslına sadık kalınarak yapılmış maketi de bu müzede sergileniyor. Tabii tek batık gemi bu değil sergilenen; Marmaris Serçe Limanı batığı ve Tektaş Batığı, Finike Gelidonya Burnu batığı, Bodrum Yassı ada batığı, Roma Tüccar gemisi, Şeytan Deresi Batığı da bu müzedeki sergilerde yerlerini almış.

Bu batık gemiden 3 ton civarı kırık ya da sağlam cam çıkarılmış. Böylece dünyanın en büyük İslami Cam koleksiyonuna sahip müze bu özelliklerinden dolayı her sene birçok yerli ve yabancı turist tarafından ilgi görmeye devam ediyor.

Müze 1995 yılında Avrupa’da düzenlenen Yılın Müzesi yarışmasında “Özel Övgü” ödülünü almış. Türkiye’de tek, dünya çapında ise su altı müzelerin arasında en önemlilerinden biri olma özelliğine sahip.

Bodrum Su Altı Arkeoloji Müzesi sergilerinde  amforalar, MS VII. yüzyıl Doğu Roma Gemisi, camlar, hamam, MS XI. yüzyıl Serçe Limanı Cam Batığı, Yılanlı Kule, Sikke ve Mücevherat Salonu, Karyalı Prenses, İngiliz Kulesi, Tunç Çağ Batıkları, Zindan ve Komutan Kulesi kalıntıları bulunuyor.

Müzede giriş ücretli olup, 65 yaş üzeri ve 18 yaş altı kişilerden ücret alınmıyor. Müzenin açık olduğu saatler ise 9.00-19.00 arası.

Salmakis Burcu (Kaplan Kalesi)

Bodrum’un yakın çevresinde bulunan Bardakçı Koyu’nun sırtlarında bulunan Kaplan Kalesi, içinde bulunan tatlı su kaynağıyla da dikkat çekiyor. Bu tatlı suyun ise esasında mitolojide yer almış Afrodit’in su içtiği Salmakis Çeşmesi’nden akan su olduğuna inanılıyor. Adını da bu çeşmeden alan kale, mitolojik bir efsaneye de ev sahipliği yapıyor.

Hermafrodit Efsanesi’ne konu olan bir aşk hikayesi ve bu efsaneye göre Afrodit’in oğlu bir gün bu Salmakis suyunda yıkanırken, bu suyun perisi onu görür ve aşık olur. Salmakis su perisinin aşk teklifleri reddedilince, birden aşık olduğu oğlana sarılarak aşklarının bütünlüğü ve tek vücut olmalarını için Tanrılara dua eder. Bu dileği kabul olan perinin erkek vücuduyla birleşmesi sonucu tek vücut haline gelmeleri ve buna da Hermafrodit adı verilmesi sağlanmış.

İşte bu efsaneyle ünlü bu kale her zaman turistlerin yoğun ilgisini çekmeye devam ediyor.

Bodrum Osmanlı Tersanesi

Antik çağlardan beri hizmet veren bu tersane, Osmanlı donanmasına gemi takviyesi sağladığı için Bodrum Osmanlı Tersanesi olarak anılıyor.

Muhtemel saldırıların önüne geçebilmek adına gözetleme kulesi ile desteklenen tersane binası, artık bir sanat galerisine ev sahipliği yapıyor.

Bodrum Antik Tiyatrosu

Bodrum Antik Tiyatrosu

Bodrum gezisinde ziyaret edilecek bir diğer yer ise Bodrum Antik Tiyatrosu. Turgutreis yolu üzerindeki antik tiyatro restore edilmiş ve restorasyon sonrası 13.000 kişilik bir kapasiteye sahip olmuş.

Yazın birçok etkinliğe ev sahipliği yapan antik tiyatro Anadolu’daki nadir yapılardan olduğundan ayrı bir kıymete sahip.

Zeki Müren Sanat Müzesi

Zeki Müren Sanat Müzesi

Bodrum denince akla gelen ilk isimlerden Zeki Müren. Vefatından sonra evi müzeye dönüştürülmüş. Kendisi evin yalnızca ilk katını kullandığından bu kat olduğu gibi muhafaza edilerek yalnızca üst kat müze olarak ziyarete açılmış.

Evde sanatçının sahne kıyafetleri, takıları, ödüller, kısacası sanatla geçmiş koca bir ömrün her detayına rastlayabilirsiniz.

Müzeye giriş 6 TL fakat müze kartınız varsa ücretsiz gezebiliyorsunuz.

Halikarnas Mozolesi

Dünyanın 7 harikasından biri olan bu mozole Pers Valisi Maussolos’un mezarı.

Valinin vefatından sonra karısının isteğiyle yapımına başlanan mezarın inşaatında dönemin birçok ünlü heykeltıraşı görev almış.

Fakat mezarın bazı parçaları 19. yüzyılda British Museum’a götürülmüş.

2) Turgutreis

Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi

Şevket Sabancı Kültür Merkezi

Turgutreis beldesinde bulunan Şevket Sabancı Kültür Merkezi, 1200 metrekarelik alanıyla 2011 yılından beri hizmet veriyor. Sanat galerileri, geleneksel sanatlar ve gösteri sanatları atölyeleri ile resim ve tasarım atölyeleri gibi pek çok bölümünde gerçekleşen etkinlikleriyle sanatseverleri mest ediyor.

2013 yılında alanını genişleten Şevket Sabancı Kültür Merkezi’nde çeşitli konferanslara, dinletilere, imza günlerine, gösterilere ve panellere iştirak etmeniz mümkün.

Gümbet

Gümbet

Birbiri ardına sıralanan barları ve sokaklarına kadar taşan müzik sesleri ile Bodrum gece hayatının kalbi burada atıyor. Bundan dolayı burada bulunan kalabalığın yüzde doksanı genelde turistlerden oluşuyor.

Merkeze yakın olduğu için konaklayacağınız tesisi bu bölgeden seçebilirsiniz.

Myndos Kapısı

Gümbet’e oldukça yakın bir mesafede bulunan Halikarnassos’un giriş kapısı Mindos’un, Myndos Antik Kenti’ne yüzünü döndüğü için bu adı aldığını sanılıyor.

Büyük İskender’in dahi geçemediği kapı olarak anılan Myndos (Mindos) Kapısı, geceleri daha büyülü bir izlenim kazanıyor.

Lassos

3) Bitez

Bitez Deve Plajı

Çökertme türküsünü bilmeyenimiz yoktur. Yalısına varmadan kıyametin koptuğu yer işte burası.

Gümbet’in hemen yanında yer alsa da gece hayatıyla değil mandalina bahçeleri ve kumsalı ile meşhur.

Bunun yanında oldukça fazla rüzgar alan Bitez sörfçüler için adeta bir cennet. Yerli yabancı birçok turist sörf yapmak için buraya akın ediyor.

Halikarnas Mozalesi

4) Yalıkavak

Bodrum Yel Değirmenleri

Bodrum Yeldeğirmenleri

Bodrum gezilecek yerler listesinin sembol yerlerinden bir tanesi de Bodrum Yel Değirmenleri. Yalıkavak’ta bulunan Bodrum Yel Değirmenleri, manzarasından ötürü uğrak mekanlardan biri haline gelmiş. 1970’lere kadar kullanılmaya devam edilmiş olan bu yel değirmenleri, epeyce fotojenik olduğundan sıklıkla ziyaretçilerinin objektiflerinin markajına alınıyor.

5) Gümüşlük

Tavşan Adası

Tavşan Adası

Gümüşlük’teki Tavşan Adası’nın karayla arasında derinliği yaklaşık bir metre olan ince bir şerit bunuyor. Bu şeridi kullanarak karadan adaya yürüyerek geçmek mümkün.

Apostol Kilisesi

Kos Adası, Apostel Kilisesi

Küçük Tavşan Adası’nda konumlanan Apostol Kilisesi’ne ulaşmak için Gündoğan’dan tekneye binmeniz gerekiyor.

Milattan Önce 2. yüzyıldan beri ayakta kalmayı başaran bu kilisenin kalıntıları, sadece tarih meraklıları için değil aynı zamanda eşsiz manzaraların peşinde olanlar için de bir doyum merkezi haline gelmiş.

Myndos Antik Kenti

Milattan Önce 640 yılında şu an Gümüşlük olarak anılan bölgede kurulan Myndos Antik Kenti’ni ziyaret ettiğinizde sur duvarları veya kilise gibi birkaç tarihi kalıntıyla karşılaşacaksınız. Çünkü kentin büyük bir kısmı toprak altında kendini saklıyor. Pek çok uygarlığın yönetiminde kalan bu antik kentin bir kısmı da suların altında bulunuyor.

Mindos Kapısı

6) Bodrum Yakınındaki Adalar

Karaada

Karaada, Bodrum

Karaada, günübirlik tekne turları ya da mavi tur tekneleriyle ziyaretçi akınına uğrayan Bodrum’un tam karşısında bulunan bir ada. Bodrum’a 4 mil uzaklıktaki bu adanın en önemli özelliği, mağara içerisinde bulunan sıcak su ve çamur. Yemyeşil çam ağaçlarıyla örtülü bir ada olan Karaada’da Bodrum seyahatinizin en özel anlarını geçiebilirsiniz.

Eski çağlarda yaşamış Kleopatra’nın güzelliğinin buranın çamuruna bağlı olduğu söylenir. Ziyaretçiler ve özellikle kadınların vücutlarına, yüzlerine sürdükleri bu çamurun faydalı olduğuna inanılıyor. Genellikle cilt hastalıklarına iyi geldiği söylenen çamuru sürüp resim çektiren turistler; mağarada bulunan kaynak sıcak suyla da yıkanan ziyaretçiler mevcut.

Bodrum’un en büyük adası olma özelliğine sahip olan Karaada’ya binlerce yıl önce düşen bir meteor sayesinde büyük bir çukur oluşmuş. Bu çukura yüksekten atlayış gerçekleştirmek de adanın en heyecan verici aktivitelerinden biri.

Karaada’da denize girmek isteyenlere ise en büyük plajı olan Poyraz Limanı çevresini önerebiliriz. Denizin altı kum, suyu ise berrak olan bu koyda yüzmek oldukça zevkli olacaktır.

Kos Adası ve Kalymnos Adası

Kos Adası ve Kalymnos Adası Bodrum

Kos ve Kalymons Yunan Adalarına Bodrum’dan gidilebilmektedir. Yunan adalarına nasıl ulaşılacağı konusunda detaylı bilgiye linkteki yazımızdan erişebilirsiniz.

7) Bafa Gölü

Iassos Antik Kenti

Bafa Gölü yakınında konumlanmış olan İasos Antik Kenti, alüvyonlarla oluşumunu tamamlamış olan bir yarımada üzerinde bulunuyor.

Milattan Önce 3 binlere dayanan geçmişiyle adeta yaşayan bir tarihi kaynak olan bu antik kent, balık pazarı, su kemerleri ve kent surları gibi tarihi yapıların kalıntılarını bünyesinde barındırıyor.

Milas’a yakınlığı nedeniyle Milas Iassos Örenyeri olarak bu tarihi bölgeye girişler ücretsiz.

8) Bargilya

Bargilya

Bargilya Antik Kenti

Zamana meydan okuyan tapınağa, antik tiyatroya ve sayısız tarihi kalıntıya yuva olan Bargilya Antik Kenti’ne bu adı mitolojideki efsanevi at, Pegasus’u öldüren Bargylos kazandırmış. Tezatlık bu ya kent, paralarında Bargylos’un değil Pegasus’un resmini kullanmış.

Ücretsiz olarak ziyaret edilebilen Bargilya Antik Kenti’nde yapılabilecek en güzel şeylerden biri sessizliğine ve huzuruna kendinizi kaptırıp şöyle bir oturup dinlenmeniz olacaktır.

Tuzla Kuş Cenneti

Bodrum Tuzla Kuş Cenneti

Bargilya Antik Kenti yakınlarda size göz kırpan Tuzla Kuş Cenneti’ni görmeden sakın ola ki Bodrum’dan ayrılmayın.

100’den fazla kuş türünün evi olan Tuzla Gölü’nde bol bol flamingo göreceğinizi söyleyebiliriz.

Eğer kuş gözlemciliğine ilgi duyuyorsanız doğanın kucağında sizi sarmalayacak olan bu yere uğramadan Bodrum gezinizi sonlandırmayın.

Venedik Kalesi

Ücretsiz olarak gezebileceğiniz Venedik Kalesi, eşsiz bir Ege Denizi manzarası sunacak sizlere.

Aspat Koyu’nda konumlanan bu kale, zamanında adeta bölgenin muhafızlığını yapmış.

9) Bodrum’daki Plajlar ve Koylar

Gümüşlük

Gümüşlük

Eğlenceye düşkün olanları sanıyoruz ki Gümüşlük’ten daha aşağısı kurtarmaz. Çünkü gerek caz kafeleri gerek Tavşan Adası’na yakınlığı gerekse paddleboard ve kano gibi imkanları ile can sıkıntısının adının geçmesine bile izin vermiyor.

Buradaki halk plajını tercih ederseniz girişler ve şezlonglar ücretsiz.

Kargıcak Koyu

Kargıcak Koyu

Milas’ta bulunan Kargıcak Koyu’na zamanında teknelerle ulaşım sağlansa da artık bu hizmet verilmediği için sadece yol zahmetine katlananlar gelebiliyor. Çünkü ancak bozuk bir yoldan buraya ulaşım mümkün.

Buna rağmen herhangi bir tesis de bulunmadığı için yanınızda gerekli yiyecek, içecek ve malzemelerle gelirseniz güzel ve sakin bir tatil yapmanız mümkün olacaktır. Eğer çadır kurmayı düşünürseniz balıkçı tekneleri de sizi aç bırakmayacaktır.

Kadıkalesi Plajı (Peksimet Plajı)

Tuvalet ve soyunma kabini gibi seçenekler bulunmasa da bölgedeki birkaç işletme sayesinde Peksimet Plajı’nın harika denizinde yüzmeniz olası.

Bahçelievler Mahallesi’nde bulunan bu plajın ılık ılık sularıyla içinizin huzurla kaplanmasını sağlayacak denizinden çıkıp ücretsiz olarak kullanabileceğiniz, belediyenin tahsis ettiği şezlonglara uzanınca hayatın tüm stresini geride bırakacaksınız.

Mazı Köyü ve Koyları

Mazıköyü Koyu

Bodrum ilçe merkezine 45 kilometrelik mesafede bulunan Mazı Köyü’nde birbirinden güzel koylar, keşfedilmeyi bekliyor.

Köylülerin misafirperverlikle ağırladıkları turistler, bölgede yer alan birkaç küçük işletmede tüm ihtiyaçlarını giderebiliyor ve çok yakın yerlerde bulunan ormanlık alanlarda kamp kurma imkanı buluyor.

Çakılyalı, İnceyalı ve Hurma Sahili Koyları ile sakin bir tatilin hayalini kuranların ilk adresi olmaya aday olan Mazı Köyü’nde öyle duş, şezlong ve şemsiye gibi lüks hizmetler beklememenizde fayda var.

Bağla Koyu

Bağla Koyu, Ortakent Yahşi ve Akyarlar arasında kalmış deniz bakımından alternatif yer arayanlara ideal bir koy olma özelliğinde. Bodrum merkeze 14 km olana uzaklıkta olan bu yere Bodrum – Turgutreis dolmuşları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Genelde tatilini kamp yaparak değerlendirmek isteyenlerin daha çok tercih ettiği koy, berrak denizi ile ilgi odağı olma yolunda. Bağla Köyü içerisinde fazla bir tarihi eser barındırmamasıyla birlikte çevre köylere ve Bodrum merkeze yakınlığı yüzünden burada kalıp civar yerleri gezme imkanı bulmanız mümkün.

Bağla Koyu’nun arka tarafında bulunan mandalina bahçeleri de bölgeye ayrı bir güzellik katmış durumda.

Yalı ve Gerenkuyu Plajları

Bodrum’un güneydoğusunda kalan bu iki sahil, pek fazla kişinin bildiği bir yer değil.

Yalı’da bulunan iki plajdan küçük olanında belediyenin kontrolünde olan kafeden elzem ihtiyaçları karşılamak mümkün.

Gerenkuyu Sahili ise genelde çadırcılar veya karavan kampçılar tarafından tercih edilse de yine günübirlik müdavimi çok.

Torba Koyu

Torba Koyu

Şahsi araçla Bodrum’un merkezinden 15 dakikalık mesafede bulunan Torba Koyu, belediye tarafından işletilen tesislere sahip olduğundan burada oldukça cüzi miktarlarda hizmet alınabiliyor.

Tuvalet, soyunma kabini ve duşa kadar her şeyi bulabileceğiniz bu koya giriş ücretsiz ama hizmetler için ödeme yapmak gerekiyor.

Adabükü Doktorlar Sitesi

Milas’ta yer alan Doktorlar Sitesi’nin sadece sitede ikamet edenler ve onların yakınlarına açık olan bir sahili var.

Eğer bir tanıdığınız varsa henüz yıpranmamış bu koyda mutlaka denize girmelisiniz.

Bardakçı Koyu

Bardakçı Koyu

Ortalama 50 TL’den şezlong ve şemsiye hizmeti alabileceğiniz Bardakçı Koyu’nda balıklarla yüzme şansı elde edebileceksiniz.

Bodrum’da yürüme mesafesinde bulunan bu koy, mavi bayraklı plajlarıyla hizmet verdiği için Bodrum’un en güzel koyları arasında yer alıyor.

Kumbahçe Sahili

Kumbahçe, Bodrum

Ücretsiz şezlong, şemsiye, soyunma kabini ve duş gibi hizmetler sunulduğu için sıklıkla tercih edilse de hala büyüsünü kaybetmemiş olan Kumbahçe Sahili, Bodrum Kalesi’nin manzarasının en güzel parçası olmuş.

Taşlık bir plaja sahip olan bu yerde güneşin batışını izlemeyi ihmal etmeyin.

Bodrum’daki tüm koy ve plajlar hakkında daha detaylı bilgiye Bodrum’da Denize Girilcek Yerler yazımızdan görüntüleyebilirsiniz.

Bodrum’da Yapılacak Aktiviteler

Bodrum'da Yapılacak Aktiviteler

Söz konusu Bodrum olunca yapılacakların başında şöyle güzel bir yaz tatili ve su sporları geliyor tabi ki.

Bitez’de sörf yapabilir, yat turları ile Bodrum’un o eşsiz koylarını gezebilirsiniz. Bitez Bodrum merkezden 5 km uzakta yer alıyor, Bitez’de rüzgar sörfünün yanı sıra deniz bisikleti, kano gibi daha farklı su sporları da yapılabiliyor.

Bitez haricinde sörf yapılabilecek diğer yerler ise Gümbet, Ortakent, Turgutreis ve Akyarlar.

Yat turlarından bahsedecek olursak, genelde tur şirketleri farklı farklı turlar düzenlese de 4 adet popüler tur rotası bulunuyor, Kara Ada – Poyraz Turu, Kara Ada – Deve Plajı Karışık Tur, Akvaryum – Deve Plajı Turu, Oraklar Turu. Bu turlar sırasında Bodrum’un koylarını gezmiş oluyorsunuz, başlıca koylar: Meteor Çukuru, Kara Ada, Akvaryum, Tavşan Burnu, Deve Plajı, Bağla ve Orak.

Gecelerin gündüzden daha canlı olduğu Bodrum’da doyasıya eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz. Bunun yanında dünyanın en güzel gün batımına sahne olan Gümüşlük’te gün batımını izlemeden dönmeyin.

Denize girmek ve beach club’larda eğlenmek de Bodrum’da yapılabilecek en güzel aktivitelerden bir tanesidir diyebiliriz. Bodrum’da insanların en çok tercih ettiği plajlar ise: Gümbet Plajı, Bitez Plajı, Ortakent Plajı, Akyarlar Plajı, Turgutreis Plajı, Gümüşlük Plajı, Yalıkavak Plajı ve Güvercinlik Plajı. Bu plajlarda bulunan beach clublar da oldukça ilgi çekiyor. Türkbükü’ndeki Kuum Beach, Yalıkavakta’ki Dodo Beach Club, Bitez’deki Sarnıç Beach Club, Yalıkavakta’ki Xuma Beach, Gölktürkbükü’ndeki Maça Kızı Beach Club bunların başlıcaları.

Bodrum’da Yeme İçme

Bodrum denince akla ilk gelen yiyecekler deniz mahsulleri oluyor. Bir akşam Gümüşlük’te mutlaka balık yemenizi tavsiye ediyoruz.

Bunun dışında Bodrum’un özel lezzetlerinden olan kabak çiçeği dolması, keşkek, turp otu salatası, hardal otu salatası, kabak çiçeği kızartması ve Çökertme Kebabı’nı da yemeden Bodrum’dan dönmeyin.

Bodrum’da Sünger Pizza, Bitez Dondurmacısı, Limon Cafe mutlaka uğramanız gereken meşhur mekânlardan. Limon Cafe günbatımı ile de meşhur.

Detaylı Bodrum yeme içme rehberi için linke tıklayabilirsiniz.

Bodrum’a Ulaşım

Bodrum'a İnen Uçak, THY

Bodrum’a kara ve hava yoluyla ulaşım oldukça kolay. Bodrum’a 36 km uzaklıktaki Milas Havalimanı‘na başta Türk Hava Yolları olmak üzere birçok yerli ve yabancı hava yolu firması Bodrum varışlı uçuş seferleri düzenliyor. Hava alanından Bodrum’a HAVAŞ otobüsleri ya da taksileri kullanılarak yaklaşık bir saatte ulaşım sağlanabiliyor.

Ayrıca başta İstanbul olmak üzere tüm şehirlerden düzenli otobüs seferleri ile Bodrum’a ulaşmak mümkün. Kara yolu ile Ankara ve İstanbul’dan 12, İzmir’den 4 saatte Bodrum’a ulaşabiliyorsunuz.

Ayrıca Bodrum’a yakın diğer bir Muğla ilçesi olan Marmaris‘i de ziyaret etmek isterseniz, yazımızdan Marmaris hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bodrum’a ulaşımınızı en ucuza fiyatlarla yapmak istiyorsanız, aşağıdaki linkleri incelemenizde fayda var!

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz!
Lütfen isminizi yazınız