Çocuklarla Yolculuk Yapmayı Kolaylaştırmanın 5 Yolu

0
1853

Küçük çocuklarla, özellikle bebeklerle yolculuk etmek aileler için bazen yolculukların en zorlusuna dönüşebiliyor.

Özel aracıyla değil, tanımadığı birçok insanla yolculuk eden ebeveyn, yol boyunca sakinleşmeye yanaşmayan çocukla baş etmekte güçlük çekiyor.

Elbette her çocuk ayrı bir dünya ve her çocuğun kendine özgü ihtiyaçları ve alışkanlıkları var.

Çocuğunuzun dilinden en iyi siz anlarsınız, ancak uzmanlardan birkaç tüyo almaktan da kimseye zarar gelmez.

Çocuklarla Kolay Seyahat Tüyoları

Yolculuğu Planlarken…

çocuk

Çocukla ilk kez yola çıkıyorsanız, yolda birçok sürpriz sizi bekliyor olabilir. Bu nedenle gerçekçi olmak ve mümkün olduğunca kısa mesafelerle ilk yoculuğu denemek her zaman faydalıdır.

Eğer yola çıkmışken birden fazla yere uğramak gibi bir niyetiniz varsa, valizleri ve çocuğun eşyalarını hazırlamanızın ne kadar vaktinizi aldığını hatırlayın ve kısa vadede bu valiz toplama işini kaç kez art arda yapacağınızı göz önünde bulundurun.

Eğer mümkünse seyahati çocuğunuzun biyolojik saatine uygun olarak gün içinde uyuduğu saatlerde yolda olacağınız şekilde planlamaya geyret edin.

Sevdiği battaniyesi ya da ayıcığı yanındayken aracın sesi çocuğa ninni gibi gelebilir.

Özel Durumları Mutlaka Göz Önünde Bulundurun

Her ailenin ve cocuğun özel ihtiyaçları bulunduğunu belirtmiştim.

Tatsız ihtimalleri de göz ardı etmemek gerek.

Aile fertlerinden birinin (sizin ya da çocuğunuzun) özel bir sağlık durumu, alerjisi veya ihtiyacı bulunuyorsa, cüzdanınızda ya da çocuğunuzun eşyaları arasında kolayca ulaşılabilecek bir noktaya düzenli kullanılan ilaçların adlarını, doktorunuzun adını ve iletişim bilgilerini yazdığınız bir pusula bulundurun.

Hareket Özgürlüğü İşinizi Kolaylaştırır

çocuk

Çocukların kas ve motor gelişimi 60. aya kadar uzun süre yerinde sabit oturmaya uygun değildir. Dikkatli gözlemleyenler, ana sınıflarında çocukların düzenli biçimde sıralarında oturduklarını değil, oradan oraya koşturduklarını görebilir. Bu öğretmenin otorite eksikliğinden değil, çocukların bedensel olarak harekete ihtiyaç duymasından kaynaklanır.

Çocuğunuz, emeklemeye başladığı andan itibaren, ilköğretim çağına gelene kadar, sıkça hareket etmeye, yürümeye ihtiyaç duyar. Bu nedenle eğer trenle ya da otobüsle seyahat ediyorsanız ve bütçeniz buna elveriyorsa kişi sayısından fazla bilet alarak ya da mümkünse kompartmanı kapatarak, çocuğunuza hareket alanı sağlayabilirsiniz.

Buna imkanınız yoksa en azından molalarda çocuğun birkaç adım atmasını sağlayabilir, eğer çocuk emekliyorsa mola alanında yere temiz bir örtü sererek çocuğun yerde biraz hareket etmesini kolaylarştırabilirsiniz.

Biniş Önceliği Sizin İçin Avantaj mı?

çocuk

Cevap veriyorum, kesinlikle değil! Bir çocuğun bir yetişkine kıyasla en az iki katı kıyafete ve eşyaya ihtiyaç duyduğunu hepimiz biliyoruz. Bu da anne babalar için ekstra çanta ve yük demek.

Çocukla yola çıkan ailelerin bir yandan çocuğa sahip çıkmaya çalışırken bir yandan bebek çantaları, oyuncaklar ve bebek arabalarıyla otobüse ya da uçağa yerleşmeleri oldukça zordur.

Arkanızda yerine yerleşmek için sabırsızlanan yolcular da varsa, bu süreç bir işkenceye dönüşebilir.

Bu nedenle araca yerleşirken en sona kalmak size hareket özgürlüğü sağlayacaktır.

Aynı şekilde tüm eşyalarınızla inmeniz, binmenizden daha da zor bir hal alacağından herkesten sonra inmenizi öneriyorum.

En son inmek, boşalan otobüsteki ya da uçaktaki eşyalarınızı daha kolay kontrol etmenizi de sağlayacaktır. Bu şekilde bir şey unutup unutmadığınızı daha rahat görebilirsiniz.

Atıştırmalıklar

Elinizin altında bulunması gereken sihirli değnek, atıştırmalıklar… Usta ellerde yolculuğu kolaylaştıracak bir mucize yaratırken en ufak bir hatayla yolu işkenceye çevirebilir. Nasıl mı?

Eğer çocuğunuzun yer yemez tuvalete koştuğu bir yiyecek varsa (çoğunlukla buzdolabında saklanması gereken yoğun kremali ya da sütlü yiyecekler) bunlardan uzak durun.

Şeker oranı yüksek gofretler, şekerlemeler ya da çikolatalar çocuğa ekstra enerji sağlayabilir bu da çocuğun daha fazla hareket etme arzusunu körükleyebilir ki bu bir otobüste ihtiyacınız olan en son şey.

Bu nedenle çocuğun daha fazla tuvaletini getirebilecek meyve sularından uzak durarak, yanınıza mutlaka su ve birkaç atıştırmalık almayı unutmayın.

Akıl akıldan üstündür, sizinkiyle yaşıt çocukları bulunan ailelerden yolculuk hikayelerini dinlemek ve öneri almak da ufkunuzu açabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz!
Lütfen isminizi yazınız