Eskişehir’de Gezilecek Yerler ve Yapılacak Aktiviteler

0
30964

Öğrenci kenti olarak adını duyuran Eskişehir, adının aksine oldukça yenilikçi olan ama bir o kadar da eski değerlerine de sahip çıkan bir şehir.

Başkentimiz Ankara‘ya da oldukça yakın konumda bulunan ve Porsuk Çayı’nın içinde bulunduğu Adalar Bölgesi’yle ziyaretçilerini mükemmel bir ev sahibi edasıyla ağırlayan bu şehir, arkeolojik dokuları ve dört bir yandan çevreleyen müzeleriyle günlerce sizi alıkoyacak.

İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler Rehberimizin de en önemli parçalarından olan Eskişehir, önemli bir öğrenci şehrimiz ve son yılların çok konuşulan herkesin yaşamak için tercih ettiği huzurlu bir Anadolu şehri.

Her kesimden insanın bütçesine uygun konaklama imkânı sunan şehrin ister Tarihi Odunpazarı Evleri’nin olduğu bölgede ister Porsuk Çayı manzaralı Adalar Bölgesi’ndeki Kentpark’ta isterseniz de şehrin içindeki modern tesislerde birkaç gece geçirebilirsiniz.

Yeterince zamanınız olacağına göre Eskişehir’i didik didik etmemek için hiçbir sebebiniz yok. İşte sizler için tepeden tırnağa Eskişehir:

Eskişehir’de Gezilecek Yerler

Tarihi Odunpazarı Bölgesi’nde Gezilecek Yerler

Tarihi Odunpazarı Evleri

Tarihi Odunpazarı Bölgesi'nde Gezilecek Yerler

Blog-Widget-vs2 1

Çoğu iki katlı olan bu evlerin bir kısmı zamanın yıpratıcı gücüne yenik düşse de hala eski mimari yapısını korumasından mütevellit kesinlikle görülmeye değer. Hala burada ikamet eden insanların bulunması burayı hayalet bir bölge olmaktan alıkoyuyor.

Şu an mahalle sakinleri tarafından kullanılmayan evler ise butik otel, restoran veya kafe gibi işletmelere tahsis edilmiş. Dolayısıyla tam bir turistik merkez haline gelen bu bölgede dolaşırken Osmanlı mimarisi ve kültürü size göz kırpacak. Ayrıca bu evlerden bazılarının çeşitli müzelere ev sahipliği yaptığını da söylemeden geçmeyelim.

Kurtuluş Müzesi

Hafta içi 10.00-17.00 ile hafta sonu 9.00-18.00 saatleri arasında hizmet veren Kurtuluş Müzesi, İnönü Savaşları devam ederken İsmet İnönü’nün konakladığı Mestanoğlu Halil Konağı’nda 2016 yılından beri hizmet veriyor.

ucakbileti_sorgula (1)

Giriş katının çocuklar için ayırıldığı müze, savaş sürecini ve bu çerçevede gerçekleşen olayları ele alan bölümlerle halka açılmış. Pazartesi günleri kapalı olan Kurtuluş Müzesi’ni 6 TL’ye gezmek mümkün.

Eti Şehir ve Göç Müzesi

Türkiye’nin ilk göç müzesini bünyesinde bulundurma şerefine nail olan Eskişehir’in Odumpazarı semtindeki bu müze, Kırım Türklerinden Makedonya Türklerine, Çerkezlerden Tatarlara kadar Osmanlı tarihine adını yazdırmış göç olaylarına ışık tutuyor.

Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi

Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi, Eskişehir

Şamlıoğlu Konağı’nda yer alan Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi, 2016 yılından beri hizmet veriyor.

Ünlü bir gazeteci olan Tayfun Talipoğlu’nu anmak adına çeşitli yazı makineleri sergileniyor.

Devlet adamı Bülent Ecevit’in de katkılarından ötürü kendisinin de bir balmumu heykelinin ve daktilosunun sergilendiği müzeye cüzi bir ücret ödeyerek girmeniz mümkün.

Eskişehir Ticaret Odası Sanayi Müzesi

2017 yılından beri Odunpazarı’ndaki konaklardan birinde hizmet veren Eskişehir Ticaret Odası Sanayi Müzesi, şehrin ticari ve sanayi alanlarında geçmişine ayna görevi görüyor.

Pazartesi günleri kapalı olan müze sabah 9’dan akşam 6’ya kadar ziyaretçilerini kabul ediyor.

Cumhuriyet Tarihi Müzesi

Giriş katında sizi Atatürk’ün eşyalarıyla karşılayacak olan müzeye pazartesi günleri hariç haftanın her günü 10.00 ile 18.00 saatleri arasında girebilirsiniz.

Üç katlı bir yapısı bulunan Cumhuriyet Tarihi Müzesi’nde bu yeni yönetim biçimine geçme sürecindeki önemli olaylara dair çeşitli belgeler ve eşyalar sergileniyor.

Girişin ücretsiz olduğu müze sizi zamanda yolculuğa çıkaracak.

Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi

İnşası 1900’lü yıllara tarihlenen Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi, Tarihi Odunpazarı Bölgesi’nde yer alan iki katlı ahşap bir yapıda bulunuyor.

Karikatürün sanat olarak takdir edildiği bu şehrin ayakta tuttuğu müzede sergi salonları, usta karikatüristlere ayrılmış bir oda ve kitaplık gibi bölümler yer alıyor.

Ziyaretçiler alışveriş yapabilmesi için pek çok hediyelik eşyanın da satıldığı müzeye giriş ücretsiz.

Ancak Eğitim Karikatürleri Müzesi karikatür, kitap, dergi gibi bağışları kabul ediyor.

Arasta Çarşısı

2012’de SIT alanı olarak kabul edilen çarşıda çini, cam ve seramik üzerine dükkanlar yer alıyor. Çeşitli eğitim atölyelerinin de gerçekleştirildiği bu çarşıda bazı sanatçıların eserlerini satın almanız mümkün oluyor. Odunpazarı ilçesinde yer alan Arasta Çarşısı’nın yakınlarında Kırım Tatar Kültür Çibörek Evi de var.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Eskişehir

2005 yılında geleneksel kültürün devamı için önemli bir adım olması adına açılan bu çarşıda 25 tane atölye yer alıyor.

Zamanında pazarcıların, köylülerin veya çeşitli insanların geceyi geçirmek ve hayvanlarını bağlamak için kullandıkları Atlıhan, günümüzde Odunpazarı Evleri Yaşatma Projesi adıyla yeniden canlandırılarak el sanatlarının sergilendiği ve satıldığı bir yer haline gelmiş.

Şelale Park

Şelale Park, Eskişehir

Odunpazarı Bölgesi’ne can katan bu park, adını bin 400 metrekarelik suni bir şelaleden alıyor.

Kitabı kadar kitabına yazdığı önsözüyle de çok konuşulan Cervantes’in biricik kahramanı Don Quixote’nin ve seyisi Sancho Panza ile kitaptaki meşhur yel değirmeninin heykellerini fotoğraflayabileceğiniz bu parkta bu muhteşem manzarayı seyre dalabileceğiniz bir seyir terası, çay bahçeleri, çocuklar için oyun alanları gibi pek çok bölüm de bulunuyor.

Eskişehir Kent Müzeleri Kompleksi

Kent Belleği Müzesi

Eskişehir’in geçmişten günümüze doğru uzanan tarihinde hayatın her alanındaki gelişmelerin kayıt altına alınması misyonuyla yola çıkılan bu müzede çeşitli sergiler ve konferanslar düzenliyor, atölye çalışmaları yapılıyor.

Geniş bir yelpazede hizmet veren kütüphanesiyle birlikte oldukça kapsamlı çalışmalar yapan müze, zaman zaman alanında uzman kişileri ağırlıyor.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

2007 yılında kurulan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, ülkemizdeki ilk cam müzesi olma unvanını sırtlanmış ve 10 tanesi yabancı olmak üzere toplamda 68 kadar sanatçının eserlerini cam sanatının müdavimleriyle buluşturuyor.

6 TL karşılığında Çağdaş Cam Sanatları ve Kent Belleği Müzesi’ni gezmeniz mümkün. Ayrıca bu müzeler, pazartesi günleri dışında haftanın her günü 10.00 ile 17.30 saatleri arasında gezilebiliyor.

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Eskişehir gezinizde muhakkak gezmeniz gereken diğer bir yer ise Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi.

12 TL’lik ücretini ödeyerek gezebileceğiniz müzede en çok Atatürk’ün olmak üzere ailesinin, komutanların, sayısız devlet adamının ve tarihin her kesiminden önemli isimlerin balmumu heykelleriyle buluşacaksınız.

160’tan fazla heykelin yer aldığı müzeye pazartesi günleri dışında sabah 10.00’dan hafta içi 17.00’ye, hafta sonu ise 18.00’e kadar ziyaret mümkün.

Müzede yer alan önemli tarihi kişiliklerden bazıları:

obama
Obama
Fatih Sultan Mehmet
Fatih Sultan Mehmet
atatürk
Mustafa Kemal Atatürk

Canlı Tarih Sahnesi

Cumhuriyetimizin 90. yılı şerefine Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin önderliğinde açılan Canlı Tarih Sahnesi’nde Atatürk’ü 10. Yıl Nutku’nu okurken ve İsmet İnönü’yü de Atatürk ve Cumhuriyet hakkındaki konuşmasını yaparken dinleme şansını elde edeceksiniz.

Kurtuluş Savaşı gibi önemli tarihi olaylara dair belgesellerin gösterildiği müzede ünlü isimlerin balmumu heykellerini de görebilirsiniz. Canlı Tarih Sahnesi’ne 5 TL ödeyerek girebilirsiniz.

Eskişehir’de Görülmesi Gereken Cami, Türbe ve Külliye

Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Kurşunlu Camii ve Külliyesi

16. yüzyıl Osmanlı mimarisinin bir örneği olan Kurşunlu Külliyesi’nin içerisinde:

 • 1960 yılına dek saat kulesi olarak da hizmet veren bir aşevi, aşevine yakınlığı nedeniyle yemekhane olarak da kullanılmış bir imaret
 • 1529 yılından sonra yapıldığı tahmin edilen ve şu sıralar nikah salonu olarak hizmet veren bir kervansaray
 • Şimdilerde eski mimari çizgisinden uzaklaşmış olan bir şadırvan
 • Kubbesinde kullanılan malzemeden dolayı adını alan Kurşunlu Camii
 • Bizans döneminden izler de taşıyan ve bugün kütüphane olarak kullanılan bir sıbyan mektebi
 • Bugün girişi ücretsiz olan ve lületaşlarının sergilendiği Lületaşı Müzesi’ne ait olan medrese
 • Zamanında Mevlevihane’nin haremi için ayrıldığı düşünülen bir tabhane

bulunuyor.

Alaaddin Camii

III. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında yaptırılmış olan ve bir Anadolu Selçuklu eseri olarak 1267 yılından beri varlığını sürdüren Alaaddin Camii, Eskişehir’de konumlanan en eski cami olma özelliğine sahip.

Geçirdiği onarımlarla özgün halini kaybetmiş olsa da çevresinde oluşturulan yeşil alan Alaaddin Parkı olarak anılıyor olması camiye verilen önemin en büyük göstergesi.

Reşadiye Camii

Reşadiye Camii

Eskişehir gezilecek yerler listesinin sembol yerlerinden bir tanesi de Reşadiye Camii.

Cevat Ülger tarafından 1969 yılında yapımına başlanan ve ölümünden sonra tamamlanan Reşadiye Camii, Sultan Reşad’ın isteği üzerinden yapıldığından bu ismi alıyor.

İl Halk Kütüphanesi, eski Adliye Binası, Eskişehir Valiliği ve Taşbaşı Çarşısı ile çevrelenen bu caminin iki minaresi bulunuyor.

Hz. Muhammed, Hz. Ebûbekir, Hz. Ömer ve Hz. Ali’yi temsil eden her bir kubbenin içinde isimleri yazıyor.

Her yıl sayısız turistin ziyaretini kabul eden Reşadiye Camii, Odunpazarı bölgesinde yer alıyor.

Eskişehir’deki en büyük cami sıfatına sahip bu cami, Osmanlı mimarisinden de izler taşıyor.

Şeyh Edebali Türbesi

Odunpazarı mezarlığında konumlanan bu üç odalı bina, etrafı yüksek duvarlarla çevrili bir avlunun içerisinde yer alıyor.

Şeyh Edebali’nin cenazesi Bilecik’te yer alıyor, ancak onun adına burada bir türbe daha yapılmış.

İslam’ın bu şehirdeki ilk izlerini taşıyan Odunpazarı’nda bir süre vakit geçirdiği düşünülen bu muhterem kişinin türbesi en son II. Abdulhamid zamanında onarıldığı için şu sıralar pek ilgisiz kalmış.

Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi

porsuk çayı

Devrim Otomobili

devrim otomobili

Ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz Devrim Otomobili, tanınan kısa süre dolayısıyla yapımı imkânsız gibi görülen ve tamamen Türk mühendislerinin çalışmalarının ürünü olarak ortaya çıkmış.

Eskişehir’in gurur olarak sergilenen bu otomobil, TBMM binasının önüne kadar götürülebiliyor ve Cemal Gürsel ile tanışma şansı elde ediyor. Bu sırada benzini biten otomobilin içindeki Paşa, ilk devrim arabasına geçiriliyor. Ancak talihsiz manşetlerle sunulan ve ilk Türk otomobili sıfatına sahip Devrim, ancak bugünlerde hakkı olan üne kavuşuyor.

Tepebaşı’ndaki yerinde, hafta içi 10.00-16.00, hafta sonu ise 9.00-16.00 saatleri arasında Devrim Otomobili’ni görmeye gidebilirsiniz.

İki Eylül Caddesi

İki Eylül Caddesi

Tramvay hatlarının varlığı dışında trafiğe kapalı olan bu caddede çeşitli mağazalar ve dükkanlar bulunuyor.

Porsuk Çayı’na yakınlığı dolayısıyla vakit geçirmek için güzel bir cadde.

Doktorlar Caddesi

İki Eylül Caddesi’nin ikiz kardeşi olan bu cadde, doktorların muayenehanelerinin yer alması dolayısıyla Doktorlar Caddesi olarak anılsa da aslında ismi İsmet İnönü.

Pek çok işletmenin var olduğu bu cadde de Porsuk Çayı ziyaretçilerinin ihtiyaçlarına cevap veriyor.

Kentpark

Kentpark

Eskişehir’de deniz yokmuş! Kimin umurunda? Kendilerine derhal yapay bir plaj alanı oluşturma kapasitesi olan bir kentten söz ediyoruz.

Gerçek deniz kumundan yapay bir sahil oluşturulan ve içinde şezlong, soyunma kabini ve cankurtaran kulesi bulunan plaja giriş ücreti hafta içi 10 TL, hafta sonu 15 TL.

Porsuk Çayı yakınlarında yer alan ve 300 bin metrekarelik alana yayılan bu parkın içinde yapay bir gölet, oyun alanları, yüzme havuzları ve at binme parkurları gibi alanlar da bulunuyor.

Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı

Eskişehir’de gezilecek yerlerin en keyiflilerinden bir tanesi de Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı.

Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı

Gezi Treni

Parkın girişinde bulunan gezi treni, Sazova Parkı’nın içinde yaklaşık 15 dakikalık bir tur atmanızı sağlıyor. Ücretsiz olarak binebileceğiniz bu trenin çocuklar tarafından daha çok sevildiğini söyleyelim.

Korsan Gemisi

Korsan Gemisi

Yapay gölet yakınlarında konumlanan Korsan Gemisi’nin içinde keşfe çıkmak isterseniz giriş ücreti 3 TL, ancak çocuklar için 1,5 TL ödemeniz yeterli.

Bilim Deney Merkezi

Özellikle çocukların bilimle erkenden kaynaşması misyonuyla hareket eden Bilim Deney Merkezi, günlük hayatta kullanılan pek çok gerecin işlevi üzerine de eğitimler veriyor. Deneyerek öğrenmenin gücünü gösteren ve girişin 10 TL olduğu bu merkezde yer alan Sabancı Uzay Evi ise özel projeksiyon teknikleriyle uzaya dair gösterimler yapıyor. Eğer kubbe kısmında yer alan bu bölüme girmek isterseniz 10 TL giriş ücreti ödemeniz gerekiyor.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Klasik bir hayvanat bahçesi anlayışından uzakta hayvanlara doğal yaşam ortamı sunmaya gayret eden Eskişehir Hayvanat Bahçesi’nde Tropik Merkez, Eti Sualtı Dünyası, Japon Bahçesi gibi bölümler yer alıyor. Kermit, lemur, flamingo gibi türlerin yaşadığı bu bölgeye giriş ücreti 10 TL.

Masal Şatosu

Masal Şatosu

Özellikle çocukların ilgisini çeken Masal Şatosu, okudukları kitaplarda yer alan simgelerle buluşturuyor ziyaretçilerini. Girişin yetişkinler için 4 TL, öğrenciler için 3 TL olduğu bu yeri rehberli turlarla gezmek isterseniz yetişkinler için 10 TL, öğrenciler için 5 TL ödemek gerekiyor.

Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi

Girişi ücretsiz olan Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi, 70 bin metrekarelik alana yayılmış 2 katlı bir yapı.

Müzenin giriş katında Ömer Hayyam, İbni Sina, Farabi, Mimar Sinan gibi önemli isimlere dair eserlerin yer aldığı Örnek Şahsiyetler Bölümü yer alıyor. Bunun yanı sıra 216 tane müzik aletinin sergilendiği Türk Dünyası Müzik Tarihi Müzesi ve 12 bin kitabın yer alacağı bir de Türk Dünyası Bilgi Bankası da Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi’nin bünyesinde bulunuyor.

Ayrıca Esminyatürk Türk Dünyası Şaheserleri de bu sanat merkezinin bahçesinde konumlanıyor. Bu bölüme girebilmek için 3 TL gibi cüzi bir ücret ödemek gerekiyor.

Eskişehir’de Görülebilecek Diğer Yerler

Eti Arkeoloji Müzesi

Eti Arkeoloji Müzesi

Neolitik Dönem’den Osmanlı Dönemi’ne kadar yaklaşık 22 bin 500 eserin yer aldığı Eti Arkeoloji Müzesi’ne Müzekart ile girilebiliyor. Bunun haricinde 5 TL giriş ücretinin bulunduğu müze sabah 8’den kış dönemlerinde akşam 5’e, yaz dönemlerinde akşam 7’ye kadar ziyarete açık.

Haller Gençlik Merkezi

Büfe, bar, kafe, kitapevi, sergi salonu gibi pek işletmenin bulunduğu Haller Gençlik Merkezi’nde pek çok kültür sanat aktivitesi gerçekleştiriliyor. İki katlı bu merkezde zaman zaman canlı müzik de yapılıyor.

Han Antik Kenti

Eskişehir’in Han ilçesindeki Hacılar Mahallesi’nde yer alan Han Antik Kenti’nin geçmiş 1. yüzyıla tarihleniyor. Yüzden fazla kaya mezarının bulunduğu bu kentte 1992’de yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkan buluntuları gezmek mümkün.

Yazılıkaya Antik Kenti

Yazılıkaya Antik Kenti

Frigler’in dini merkez olarak kullandığı düşünülen Yazılıkaya Antik Kenti’nde kaya anıtları ve mezarları, su sarnıçları, yerleşim yerleri gibi çeşitli yapıların kalıntılarına rastlanıyor. Bu antik kent Midas Anıtı gibi önemli yapıların da evi aynı zamanda. Ayrıca Hitit ve Frig dönemlerine ışık tutan bu buluntulara ek olarak Roma ve Bizans izlerine de denk gelmek mümkün.

Balıkdamı Kuş Cenneti

Sivrihisar’da bulunan 30 bin dönümlük sulak alanında yer alan Balıkdamı Kuş Cenneti, göçmen kuşların uğrak yeri olmuş. Balıkların bu suları sevmesi ve çokça üremesinden dolayı bu isimle anılan bölge, Eskişehir ziyaretçilerinin en çok beğendikleri yerlerden.

Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı

Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı

1997 yılında Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Anadolu Üniversitesi, Alp Havacılık gibi birçok kuruluşun yardımlarıyla açılan müze, 39 bin metrekarelik alana yayılmış durumda. 1999 yılında da bünyesine kapalı bir sergi salonu ekleyen bu yer, bir açık hava müzesi olarak görülüyor olsa da aslında bir tema parkı.

Bir Sevdadır Eskişehir, Merak Makinesi Programı, Tayyareci Vecihi Hürkuş ve Eskişehir Konferansı gibi etkinliklere imza atan Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı’nın içinde yüksek irtifa hava savunma füzelerinden olan ve dünyada örneğine sadece Güney Kore ile ülkemizde rastlanan MIM-14 Nike Hercules, bir tür savaş uçağı olan F-104 G Star Fighter ve av-bombardıman tipli F-100 C Super Sabre gibi pek çok uçak çeşidi sergileniyor.

Ayrıca şu sıralar TÜBİTAK 4004 “Minik Havacılar Uçmayı Öğreniyor” adıyla başlatılan proje sayesinde çocuklara yönelik atölyeler de düzenleniyor. Bu atölyelerde havacılıkla ilgili etkinlikler organize ederek eğlenceli bir biçimde çocuklara bilgi vermek amaçlanıyor. Ayrıca bu parkta yorulduğunuzda soluklanabileceğiniz ve eski bir uçaktan dönüştürülen bir de kafe bulunuyor.

Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı

Yenibağlar Mahallesi’nde konumlanan ve tramvay ile rahatlıkla ulaşım sağlayabileceğiniz bu müzenin çalışma saatleri 9.00 ile 17.00 arasında. Ancak pazartesi ve salı günleri müze ziyarete kapalı. Havacılığa ilgi duyan insan sayısını artırmak ve gerekli bilgileri ilgililerine verebilmek adına kurulmuş olan Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı’nı ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Eskişehir’de Yapılacak Aktiviteler

Boş tek bir an bile bulamayacağınız bu şehirde birçok aktiviteyi sonraki ziyaretlerinize bırakmanız bile gerekebilir. Bu seçenek bolluğunda ne yapacağım kaosuyla panik atak geçirmek üzereyseniz sakin olun ve kendinizi bizim rehberliğimize bırakın.

Eskişehir’de Yapılacak Aktiviteler

 • Öncelikle şu Adalar Bölgesi’ni bir aradan çıkarmak gerek. Porsuk Çayı ile başlayarak güzel bir gondol ya da bot sefası sürebilirsiniz. Venedikvari bir gezinin havasını yaratan gondollarla tur 30 TL ve 4 kişi rahatlıkla bu keyfi sürebilir. Paylaşımlı olarak yabancılarla aynı gondolu da paylaşabilirsiniz.
 • Daha farklı bir alternatif isterseniz Esbotlarla Porsuk Çayı’nın üzerinde süzülebilirsiniz. Köprübaşı’ndan Tülomsaş’a kadar 5 TL olan Esbot ücreti, yol Kentpark’a çevrilince 10 TL oluyor.

Eskişehir’de Yapılacak Aktiviteler

 • Serinlemek ve şöyle bir yazın tadını çıkarmak isterseniz sizi Kentpark’a alalım. 15 TL karşılığında girebileceğiniz Kentpark Plajı, gerçek kumlarla buluşturuyor ziyaretçilerini. Suni de olsa deniz tatili yapabileceğiniz bu plaj, aslında gerçek plajlara nazaran daha sakin olduğu için de sıklıkla tercih ediliyor. Şezlong, şemsiye ve duş gibi hizmetler de sunan bu plajdan arta kalan zamanda keyifli bir yürüyüş yapma imkânı da bulacaksınız.
 • Öğrenci kenti olduğundan mıdır, bilinmez ama burada bol bol pedallayan insanlar göreceksiniz. Sizi özendireceklerinden hemen bisiklet kiralamaya koşacaksınız. Dolayısıyla ESBİS sistemi bu konuda size fayda sağlayabilir. Buradan 2 TL karşılığında bisiklet kiralayabilirsiniz. Sonraki her saat başına 1 TL ödemeniz yeterli.

Eskişehir’de Yapılacak Aktiviteler

 • Daha çok nişan, düğün gibi organizasyonlar için olsa da Eskişehir’de klasik bir araba kiralayabileceğiniz yerler bulunuyor. Bu klasik arabayla şehir turu attıktan sonra Tarihi Odunpazarı bölgesine girdiğinizi bir hayal edin. O zamandan bir kartpostalın içindeymişsiniz gibi hissedeceksiniz.

Eskişehir’de Yapılacak Aktiviteler

 • Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı, Eskişehir’deki en eğlenceli anılarınızın adresi olacak. Her bir kısmını tek tek gezdikten sonra Korsan Gemisi’ne kıyısı bulunan göletteki ördekleri beslemeyi unutmayın.
 • Eğer tiyatroyla aranız iyiyse Eskişehir Şehir Tiyatroları’nda en az birkaç oyun seyretmenizi öneriyoruz. Hem çocuklar hem de yetişkinler için çok iyi oyunların sahne aldığı bu merkezde ayda birkaç oyun izleme şansınız var. Müzikaller 10 TL, diğer oyunlar 7,50 TL iken çocuk oyunları biletleri 2 TL’den satılıyor. Eğer indirimli olarak alacaksanız bilet ücretleri müzikaller için 7,50 TL, diğer oyunlar içinse 5 TL.

Eskişehir’de Yapılacak Aktiviteler

 • Eskişehir öylesine gelişmiş bir şehir ki denizi olmadan dahi su sporlarına imkân yaratabiliyor. Dolayısıyla kano, optimist veya su kayağı eğitimleri almak isterseniz Bilim Kültür ve Sanat Parkı’nda yer alan Coşkun Halıcı Su Sporları Merkezi’ne bir uğrayabilirsiniz. Bu sporlar için en güzel alanlardan biri de Porsuk Çayı. Zaman zaman burada düzenlenen bot ve kano yarışmalarına katılabilirsiniz de.
Önceki İçerikKireçburnu, Sarıyer ve Rumeli Kavağı’ndaki Gezilecek Yerler
Sonraki İçerikMeksika’da Görmeniz Gereken 6 Yer
Blogger, içerik yazarı, editör, besteci, söz yazarı, gitarist, turizmci, seyahat tutkunu, müzik ve kedilere hasta☺️

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz!
Lütfen isminizi yazınız