Nevşehir Seyahat Rehberi

0
1809
Kapadokya, Nevşehir

Nevşehir ülkemizin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan doğal güzellikleri ve tarihi dokusu ile gezmeye doyamayacağınız bir ilimizdir. Büyük yanardağlarla çevrili, geniş bir plato üzerine kurulmuştur.

İç Anadolu Bölgesi’nin Orta Kızılırmak Bölümü’nde yer alan şehir, doğusunda Kayseri, kuzeydoğusunda Yozgat, kuzeybatısında Kırşehir, güneyinde ise Aksaray ve Niğde illeri ile çevrilidir.

Hititler tarafından antik dönemde Halys Irmağı adıyla anılan Kızılırmak Vadisi’nde kurulmuş olan yerleşim yeri, daha sonra Asurluların yönetimine geçmiştir.

Daha birçok uygarlığın yaşadığı bu topraklarda, karşınıza dolu dolu bir tarih çıkmaktadır. Roma eziyetinden kaçan kişilerin saklanmak için kayaları oyarak kurdukları yeraltı ve yerüstü yerleşim yerleri günümüzde şehrin ziyaretçileri tarafından yoğun ilgi odağı halindedir.

Daha sonraları Osmanlı hâkimiyeti altında Muşkara adıyla anılan bu küçük yerleşim, zamanla “yeni şehir” anlamına gelen Nevşehir ismini kullanmaya başlamıştır.

Ahengine kapıldığımız ve uzun uzun seyre daldığımız Kapadokya bölgesinin ismi de zamanında burada hüküm süren Kapadokya Krallığından gelmektedir. Bir rivayete göre de bu bölgeye Güzel Atlar Diyarı anlamına gelen Katpatuka kelimesinin evirilerek Kapadokya denilmeye başlandığı da düşünülmektedir.

Kapadokya bölgesi günümüzde yalnızca yerli değil dünyanın birçok ülkesinden gelen yabancı turistlerin de büyük dikkatini çekmektedir. Her yıl on binlerce ziyaretçiyi ağırlayan bu bölge hem büyüleyici doğal güzellikleri hem de benzersiz bir tarihi mirasa sahiptir. Nevşehir, işte bu bölgenin en çok öne çıkan şehirleri arasındadır.

Kapadokya bölgesinin, orada bulunan deniz fosillerinden dolayı zamanında bir iç deniz olduğu varsayılmaktadır. Erciyes, Güllüdağ ve Hasandağı’nın milyonlarca yıl önce püskürttüğü lavların bu denizi kuruttuğu ve 100 – 150 metrelere varan tüf tabakası oluşturduğu düşünülmektedir.

Zamanla yağmur, sel ve rüzgârların etkisi ile peribacaları ortaya çıkmış ve bu eşi benzeri olmayan bölge oluşmuştur.

Efsaneleri, ilginç yapıları, masalsı güzelliği ile Kapadokya siz ziyaretçilerini bekliyor.

Nevşehir’de İklim, Ne Zaman Gidilir?

Nevşehir gezinizde genelde açık havada dolaşacağınız için en uygun zaman ilkbahar ve sonbahar mevsimi aylarıdır. Bu aylarda karşılaşacağınız yumuşak iklim, seyahatinizi kolaylaştıracaktır.

Doğa güzelliklerini gezerken kar manzarasını da görmek isterseniz kış mevsimi de sizin için uygun zaman dilimi olabilir. Nevşehir’de kış aylarında yer yer kar yağışı gözlenir. Ancak bu, seyahatinizi engelleyecek derece sert biçimde olmayacaktır.

Her mevsimde ayrı bir güzelliğe sahip olan Nevşehir’de gezerken yazın çok sıcak zamanlarda şapkanızı ve güneş kreminizi eksik etmemenizi,  kışın sert soğuklarda ise çok sıkı giyinmenizi tavsiye ediyoruz.

Nevşehir’e Ulaşım, Nasıl Gidilir? & Şehir içi Ulaşım İmkânları

Nevşehir ulaşım açısından oldukça kolay bir bölgede yer almaktadır. Aracınızla ya da Nevşehir güzergâhından geçen otobüs firmaları ile Türkiye’nin hemen her yerinden rahatlıkla ulaşabileceğiniz şehre 30 km uzaklıktaki bir havaalanı da vardır.

Uçak yolculuğunu tercih ettiğinizde Nevşehir Kapadokya Havalimanı‘ndan yarım saat süren bir mesafe ile Nevşehir’de gezip görebileceğiniz yerlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Kayseri Havalimanı da şehir merkezine yakın olduğu için yolculuk alternatiflerinizden biri olabilir. Çeşitli özel firmalar da her iki havaalanı için ulaşım hizmeti sunmaktadır.

Tren ile yolculuk yapmak isteyenler, şehir merkezine doğrudan ulaşamasalar da, şehre gelmek için kolaylıkla araç bulabileceği Kayseri ilinden geçen trenleri tercih edebilirler.

Nevşehir’de Gezilecek Yerler, Nevşehir Turistik Yerler

Kapadokya, Nevşehir

Erken saatlerde havalanan balonlar, taş yapılar, kiliseler, müzeler ve dolu dolu bir tarih atmosferini soluyacağınız şehirde yoğun bir gezi sizi bekliyor. Nevşehir’de tarih ve doğayla iç içe çıkacağınız yolculuğu ömrünüz boyunca unutamayacaksınız!

Burada yer alan onlarca tarihi ve doğal güzelliği keşfetmek için birkaç gün yeterli olmayabilir. Her biri için bir gün ayırmanız bile gerekebilir. Ancak zamanınız kısıtlıysa belli bir rota belirleyerek ona göre seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Göreme Açık Hava Müzesi

Kapadokya, Nevşehir

Nevşehir’i keşfetmek için ilk adım Göreme Açık Hava Müzesi olacaktır.

Şehir merkezine 13 km mesafede olan Göreme Açık Hava Müzesi, eski zamanlarda manastır hayatının merkezi olarak yer almıştır.

Oyulan kayalarda kilise ve şapellerin yoğun şekilde bulunduğu müzede, yemekhaneler ve oturma yerleri de vardır.

Müzede bulunan yapılar, Hristiyanlık tarihi açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu açıdan, özellikle Hristiyanların ilgisini çekmektedir.

Müze, dini eğitimin başladığı yer olarak kabul edilmektedir.

Nevşehir Kapadokya

Açık Hava Müzesi’nde bulunan kiliseler tempera ve fresco tekniğinin yanında kaya yüzeyini düzelterek doğrudan uygulanan boyama teknikleri ile boyanmıştır. Bu teknik, ziyaretçiler için günümüzde adeta bir görsel şölen yaşatmaktadır.

Nevşehir Kapadokya

Tarihi MS 4. Yüzyıla dayanan bu otantik bölge, sakinlerini 9 yüzyıl boyunca ağırlamıştır.
Bünyesinde Yılanlı Kilise, Çarıklı Kilise, Kızlar Erkekler Manastırı, Aziz Basil Kilisesi, Elmalı Kilise, Karanlık Kilise, Tokalı Kilise, Azize Barbara Kilisesi bulunan Göreme Açık Hava Müzesi 1967 yılından bu yana hizmet vermektedir.

1985 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer alan Göreme Açık Hava Müzesi, kiliseleriyle, şapelleriyle, buram buram tarih kokan yapısıyla siz ziyaretçilerini bekliyor.

Üç Güzeller

Üç Güzeller Nevşehir Kapadokya

İsmiyle müsemma diyebileceğimiz bu alan, bölgenin sembolü niteliğinde üç adet güzel peri bacasının yan yana bulunarak göz ziyafeti sunduğu bir yapıya sahiptir. Bölgenin en çok turist çeken ve ilgi toplayan mekânıdır.

Arkasında Erciyes Dağı’nın insanları kucakladığı bir manzara sunan alanda biri diğerine göre daha küçük; sevimli bir peri bacası ailesi ziyaretçilerini bekliyor.

UNESCO Dünya Miraslar Listesi’nde yer alan Üç Güzeller Bölgesi, tarihin doğa ile sarılarak ziyaretçilerini beklediği, yılda yaklaşık iki milyon turisti ağırlayan, girişi ücretsiz, manzarası mükemmel bir doğal güzellik alanı.

Bu otantik bölge, efsanesi ile turistlerin ilgisini çekiyor. Efsaneye göre bir çobana âşık olan prenses, kral olan basına aşkını anlatır lakin babası çobanı kızına yakıştıramaz ve bu aşka karşı çıkar. Yüreğinin sesini dinleyen prenses, babasına karşı çıkar, çoban ile evlenir ve bir çocuğu olur. Kral, doğan çocuğu da istemez. Prenses ve ailesinin ölüm fermanını imzalar ve onların peşine askerlerini gönderir. Ölmemek için bir mucize dileyen prensesin dileği kabul olur ve kendisi, kocası ve yeni doğan çocuğu taşa dönüşür ve anne, baba, çocuk olarak “Üç Güzeller” harikası ortaya çıkıverir.

Efsanesi, manzarası, büyüleyici güzelliği ile anılarınıza can katacak Üç Güzeller’i görmeden Nevşehir’den ayrılmayın.

Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi Nevşehir

Her ne kadar Aksaray’a bağlı olsa da, Nevşehir sınırında yer alan Ihlara Vadisi coğrafi özellikleri bakımından Kapadokya bölgesine benzediğinden rehberimize dahil ettik.

Yüzyıllar önce Hasan Dağı lav püskürtüyor ve tabiat ananın eli ile bu güzel vadinin oluşumu için doğa ilk adımı atıyor.

Hasan Dağı’nın oluşturduğu volkanik katmanı yıllarca Melendiz Çayı aşındırıyor ve adeta bir kanyon görünümüne sahip büyüleyici Ihlara Vadisi oluşuyor.

Ihlara köyünden Selime’ye uzanan doğanın huzur eli diyebileceğimiz bu vadi yaklaşık 14 km boyunca tabiat ananın bütün güzelliklerini sergiliyor.

Yürüyüş parkurunu takip ederek aşınmış kiliseler, oyulmuş taşlar, Kapadokya’ya özgü gökyüzüne uzanan kayalar sizleri bekliyor.

Bu cennetten köşe yüzyıllar boyunca rahip ve keşişlerin Tanrı’ya sığındıkları bir mekân olarak hizmet vermiş. Kimi zamansa savaştan kaçıp sığınanlara kol kanat germiş.

Aziz George Kilisesi Nevşehir Kapadokya

Tüneller ile bağlantı kurulan tam 105 adet kilise vadi boyunca uzanıyor. Ancak zamanla göçükler gerçekleşmiş ve sadece 14 tanesi inatla direnmiş.

İlginçtir ki 1924 yılına kadar bu kiliselerde ibadet devam etmiş.

Aziz George Kilisesi Nevşehir Kapadokya

Aziz George Kilisesi içinde yer alan kitabede Selçukluların hoşgörülü yönetiminden de bahsedildiğini görmekteyiz.

Gezi planınızda yaklaşık bir gününüzü ayırmanız gereken vadinin Aksaray’a mesafesi 40, Nevşehir’e mesafesi 100, Kayseri’ye mesafesi ise 148 km. Vadiye gelmek için otobüs seferleri düzenleniyor ayrıca tur otobüsleri de daimi hizmet veriyor.

Vadi boyunca yer alan kiliseleri kiliselerin dışından fotoğraflayabiliyorsunuz, Kilisenin iç yapısına zarar vermemek için kilise içinde fotoğraf çekmek yasak.

Vadi uzun ve yorucu bir parkur. Yorulduğunuzu hissettiğiniz ve vadinin büyüleyici yapısıyla baş başa kalmak istediğiniz anlarda Melendiz Çayı’nın üzerine yapılan barakalarda soluklanıp bir şeyler yeme içme imkânınız var.

Ihlara vadisi doğanın bütün güzelliğini sizlere sunmak için bekliyor.

Nevşehir Müzesi

Merkez Kütüphane Müdürü Hamit Özalp’in özverili çalışmaları ile 1966’da açılmasına karar verilen müze, bir süre Damat İbrahim Külliyesi’nde bir alan restore edilerek 1967 yılında Damat İbrahim Paşa Arkeoloji ve Etnografya Müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır.

1987 yılında ise günümüzdeki yerine taşınarak Arkeolojik ve Etnografik Teşhir Salonu olarak iki salonla ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Arkeolojik Teşhir Salonunda çeşitli çağlardan günümüze ulaşan sikkeler, topraktan pişmiş çömlekler, kâseler, kemikten yapılmış çeşitli objeler ve bunun gibi birçok tarihi eser sergilenirken, Etnografik Teşhir Salonunda ise Nevşehir yöresine ait folklorik eserler sergilenmektedir.

Tarihe yolculuğa davet eden bu müzeyi de seyahat planınıza eklemeyi ihmal etmeyin.

El Nazar Kilisesi

El Nazar Kilisesi Nevşehir

El Nazar vadisindeki bir kaya içine oyularak yapılmış olan El Nazar Kilisesi’nin 10. Yüzyılda yapıldığı varsayılmaktadır.

T planlı yapının sahneleri kronolojik şekilde sıralıdır. İncil’deki çeşitli sahneleri ele alan freskleri de bu kiliseyi dolaşırken görebilirsiniz.

Paşabağları

Geçmişte “Rahipler Vadisi” denilen yerin ismi günümüzde Paşabağları olarak anılmaktadır.

Bu bölgede çok başlı, çok gövdeli, kendine özgü peribacaları yer almakta olup, bir şapel ve inziva hücresi de bulunmaktadır. İlginizi çekeceğini düşündüğümüz bu alanı gezmeyi ihmal etmeyin.

Zelve Vadisi

Zelve Nevşehir

Peribacalarının en yoğun olduğu bölgelerden biri olan Zelve, üç vadiden oluşmaktadır.

Zelve, Hıristiyanlıkta önemli bir yerleşim yeri olmuş, papazlara ilk dini seminerler yine burada verilmiştir.

Manastır hayatının ilk zamanlarına dayanan Direkli Kilise, ikonoklastik dönemin izlerini taşımaktadır.

İkonoklastik dönem öncesine ait Balıklı, Üzümlü ve Geyikli kiliseleri de bu bölge içerisindedir.

Zelve bölgesi yöreyi anlamlandırmak için en güzel seçeneklerden biri.

Çavuşin Kilisesi

Çavuşin Kilisesi Nevşehir

Bir kaya içine oyulan ve iki kattan oluşan kilise, Göreme’ye yakın konumdadır.

Alt katlar keşişler için ayrılmış olup, üst kata çıkabilmek için yıkılan doğal merdiven yerine demirden bir merdiven yapılmıştır.

İmparator Nicephorus Phocas adına yaptırılan kilisede, imparator ve aile fertleri resmedilmiştir.

Tarih kokan bu kiliseyi görmenizi tavsiye ederiz.

Özkonak Yer Altı Şehri

Özkonak Yer Altı Şehri Nevşehir

İdiş Dağı’nın kuzeyinde, Avanos’a 14 km uzaklıkta olan Özkonak Yer Altı Şehri, tüf tabakalarının çok kalın olduğu bir yerde inşa edilmiştir.

Tünellerle birbirine bağlanan yerleşkelerde, farklı katların aralarında haberleşebilmeleri için kullandığı uzun ve dar delikler mevcuttur, bu delikler ayrıca havalandırma için de kullanılmıştır.

Özkonak Yer Altı Şehri Nevşehir

Gelebilecek tehlikelere karşı da tünellerin üzerinde, düşmanların üzerine kızgın yağ dökebilmek için delikler açılmıştır.

Tarihi savaş sahnelerinin gözümüzde adeta yaşatıldığı bu şehir, gezi planınızda mutlaka yer almalı.

Açıksaray Harabeleri

Açıksaray Harabeleri Nevşehir

Gülşehir’e 15 km olan, antik zamanda Zoropassos ismi ile anılan Açıksaray Harabeleri’nin, yapılan çalışmalar sonucunda bir manastır yerleşimi olduğu anlaşılmıştır.

Önemli bir din merkezi olan bu bölgede mezar kalıntıları, kiliseler, at ahırları, büyük salonlar öne çıkmaktadır. Burada bulunan mantar şeklindeki peribacaları eşsiz oluşumlardandır.

Ziyaretçilerine adet tarih ziyafeti yaşatan harabelerin ilginizi çekeceğinden emin olabilirsiniz.

Aziz Jean Kilisesi

Gülşehir’de bulunan Aziz Jean Kilisesi, iki katlı bir yapıdır.

Üst katta İncil’den bölümleri işleyen süslemelerle bezenmiş kilise yapısı mevcutken alt katta şarap mahzenleri, mezarlar, su kanalları ve ayrı bir kilise bulunmaktadır.

Görevlilere ait bölümler de alt katta yer almaktadır.

Kilisede bulunan resimler, motifler nadir eserlerdendir, 1212 yılına tarihlenmiş bir yazıt kilisenin apsisinde yer almaktadır.

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Derinkuyu Yeraltı Şehri Nevşehir

Derinliği 85 metreye ulaşan yer Derinkuyu Yer altı Şehri, Nevşehir’e 29 km mesafededir.

Ahır, kiler, yemek yeme yerleri, kilise gibi klasik bölümlerin yanı sıra ikinci katında misyonerler okulu da bu şehirde yerini almıştır, bu okul geniş bir alan kaplamakta ve içinde çalışma odalarını da içermektedir.

Derinlemesine inilen şehrin daha alt katlarında haç şekilli bir kilise karşınıza çıkmaktadır, 55 metre derinlikte bulunan havalandırma kanallarının yeryüzü ile bağlantısı vardır ve bazıları su kuyusu olarak da kullanılmıştır, bazılarının da güvenlik amacıyla ağızlarının yeryüzü ile bağlantısı yoktur.

Hala şehrin büyük bir bölümü ziyarete açık değildir.

Oldukça ilginç olan bu yapı ziyaretçilerini cezbetmektedir.

Kaymaklı Yer Altı Şehri

Nevşehir Kaymaklı’da bulunan yer altı şehri, merkeze 20 km uzaklıktadır. 8 kata sahip olmasına rağmen, 4 katı ziyarete açıktır ve sadece bu alanlar ışıklandırılmıştır.

Hititler döneminde bir katı yapılmış, Roma ve Bizanslılar Döneminde büyütülerek şehre dönüştürülmüştür.

Geniş olmayan koridorlarla birbirlerine bağlı bölümler ve güvenlik açısından kapıların iç kısımlarından kilitlenmesini sağlayan büyük sürgü taşlar vardır.

Mazı Yer Altı Şehri

Antik zamanlarda Mataza olarak bilinen Mazı köyü, Ürgüp ilçesine 18 km uzaklıktadır.

4 farklı girişi bulunan şehirde yaklaşık 6000 kişinin yaşadığı tahmin edilmektedir.

1995 yılında bir çobanın bulduğu şehir, yapılan kazılarla gün yüzüne çıkarılmıştır.

Tatlarin Yer Altı Şehri

Acıgöl ilçesine 10 km uzaklıktadır.

Giriş kapısı geçmişte yıkılmış olup farklı bir bölümden şehre giriş yapılmaktadır.

Geniş bir alanda yayılı olan yer altı şehrinin küçük bir bölümü ortaya çıkarılmış ve ziyarete açılmıştır.

Diğer yer altı şehirlerinden farklı olarak bu şehirde tuvaletlere de rastlanmaktadır.

Ürgüp Müzesi

Bir dönem Ürgüp ilçe merkezinde kütüphane olarak kullanılmış olan bina 1971 yılında müze olarak ziyaretçilerine kapılarını açmıştır.

Müzede insanlık öncesi dönemlerden kalma mamut dişi, deniz canlıları fosilleri, yöreyi yansıtan taş, cam, seramik, takılar, mutfak aletleri, fenerler, kıyafetler ve daha nice öğeler sergilenmektedir.

Nevşehir’de Yeme-İçme

Kapadokya

Kömbe

Yörede bazlama olarak da anılan kömbe, Nevşehir’de özel bir yere sahiptir.

Tandırda yapıldığında eşsiz bir lezzete kavuşan kömbenin kıymalı, peynirli ya da sade türlerini bulabilirsiniz.

Testi Kebabı

Kuzu eti severlerin tadı damağında kalacak bir lezzet testi kebabı.

Testi içine konulan kuzu etleri, en az iki saat boyunca köz ateşin içinde kalır, üzerine tereyağı dökülür ve testinin ağzı hamur ile kapatılır.

Pişme sonrasında testi, yarım saat dinlendirilir ve testinin ağzındaki hamur kırılır.

Dünyaca üne sahip bu lezzetin damağınızdan silinmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Nevşehir Tava

Bölgenin en ünlü yemeklerinden biridir.

Et severlerin unutamayacağı bir lezzete sahip olan bu yemek, acı sivri biberler ile etlerin birleştirilmesi, akabinde sarımsak ve domates ile harmanlanması ile yapılan bir yemektir.

Kuyruk yağı ve odun ateşinde pişirilmesinin lezzetine katkısı büyüktür.

Ağpakla

Nevşehir yöresinde kuru fasulyenin asıl adıdır ağpakla.

Toprak kaplarıyla ünlü Nevşehir’e özgü çömlek ile pişirilen bir yemektir.

Çömleğe kuru fasulye ve kemikli etin doldurulup kuyruk yağı ilave edilmesi ile yufka pişirilen tandıra bu çömleğin gömülmesi suretiyle yavaş yavaş pişen ağpakla yemeği iliklerinize kadar işleyecek benzersiz bir lezzet.

Dıvıl

Patatesin köfteye dönüştüğü bir yemek diyebiliriz dıvıl için.

Haşlanmış patatesin bulgur ile yoğrularak köfte haline getirilmesi akabinde de kızartılması sonucu ortaya çıkan bu ilginç lezzeti yemeden Kapadokya’dan ayrılmayın.

Şarap

Kapadokya ziyaretinde, Kapadokya’nın ünlü mahzenlerinde yıllandırılan bölgeye özgü şaraplar ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmektedir.


Ayrıntılı Nevşehir Yemek Rehberi için tıklayınız.

Nevşehir Etkinlik ve Festivalleri

Kapadokya yöresinin masalsı yapısını, Anadolu insanının yaşantısını, kültürünü hem yeniden yaşamak hem de gelecek nesillere tanıtmak amaçlı yapılan bu festivallere gezinizde yer vermenizi öneririz.

Cappadox Festivali

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Cappadox (@cappadox) on

Kızılırmak Nehri’nin bir kolunun antik adı olan Cappadox bu festivale adını vermiştir.

Peri Bacalarının masalsı görünümü eşliğinde ünlü müzisyenlerin konserlerini izleyebilir, Kapadokya yöresine ait eşsiz lezzetleri tadabilir, bölgenin kültürel ürünlerini tanıyabilirsiniz.

Katılımı oldukça yüksek olan bu festivale gelmek isterseniz biletleri çok önceden almanızı tavsiye ederiz.

Aksalur Kiraz Bayramı

Bölgede minik bir ilçe Aksalur. Damaklarda eşsiz bir lezzet bırakan, kırmızı rengin hakkını veren kirazlarıyla ünlü bu ilçede her yıl 20 Haziran’da kiraz bayramı yapılır.

Gezi planınızda bu kirazlara da yer vermenizi öneririz.

Uluslararası Avanos Turizm ve El Sanatları Festivali

Avanos Kapadokya yöresinin en sanatçı, en üretken ilçesi diyebiliriz.

Toprağın hünerli, ellerle dansından elde edilen çanak çömlekler ve Anadolu insanının her halini ilmek ilmek dokuduğu halı ve kilimlerin sergilendiği bu festivalde katılımcıların kendi toprak kabını yapması gibi güzel ayrıntılara da yer verilmiş.

Her yıl 8-10 Eylül tarihleri arsında yoğun bir katılımla gerçekleşen bu festivale anılarınızda yer vermeyi ihmal etmeyin.

Hacı Bektaşi Veli’yi Anma Törenleri Kültür ve Sanat Festivali

Bölge kültürünü en iyi anlatan festivallerden biridir diyebiliriz.

Ağustos ayının üç büyülü günü bu festivale ev sahipliği yapar.

Dünyaca ünlü düşünürümüz Hacı Bektaşi Veli’yi tanımak, anlamak, onun düşüncelerini özümsemek isteyen ve dünyanın her yanından gelen turistlerin yoğun katılımı ile gerçekleşen bu festivalde günahı olanların geçemeyeceğine inanılan Delikli Taş ve çilehanedeki mağara festivalinin sembollerinden diyebiliriz.

Özellikle bu iki yapı için turistlerin uzun kuyruklar oluşturduğu bu festivali gezi planınıza mutlaka ekleyin.

Ürgüp Bağ Bozumu Festivali

Eylül aynın ikinci haftasına denk gelen bu festivalde Ürgüp yöresinin dillere destan üzümlerinin, şaraptan anlayan damaklara cömertçe sunulduğu bir festivaldir.

Yürüyüşler, geçit törenleri, ışık gösterileri ile en iyi üzüm yarışması da festivale heyecan katan ayrıntılardan.

Bölgenin efsanevi bağlarında dalından üzüm tadabileceğiniz gibi pekmeze veya şaraba dönüşmeden hemen önce üzümün yolculuğuna tanık olma şansını da elde edebilirsiniz.

Haşmetli Erciyes dağlarının manzarasında tadılan üzümler, yudumlanan şaraplar ile anılarınıza yeni tatlar ekleyebilirsiniz.

Kaymak Festivali

Bölgeye has ünlü tatlardan biri olan kaymağın en iyisini en lezzetlisini seçmeye yönelik yapılan bu festival halk oyunları ve ışık gösterileri ile şenleniyor.

Kapadokya Balon Festivali

Balonların adeta şehrin ayrılmaz bir parçası olduğu bölgede balon festivali yapılması kaçınılmazdı diyebiliriz.

Bu yıl ilk defa 3 Temmuzda yapılan festivale 11 ülkeden 15 balon katılım sağladı.

Festival bayram tadında görsel bir şölen olarak gerçekleşti. Halk oyunları, rengârenk balonlar, konserler ile renklenen bu festivale gezi defterinizde yer verin.

Nevşehir’de Gece Hayatı ve Alışveriş

Kapadokya Kelebek Mağara Otel

Bölgede gece hayatı oldukça canlı ve renkli diyebiliriz. Diğer bölgelere nazaran bölge kültürünü tanıtmaya ve yaşatmaya yönelik etkinlik ve mekânlarla bezenmiş bölgede elbette kafe, bar gibi mekânlar da bulunuyor.

Türk geceleri, kültürümüzü tanıtmaya yönelik olmasının yanı sıra kaya içindeki mağaralarda olması ile de büyük ilgi çekiyor.

Kapadokya Gece

Halk oyunlarından tutun da kına gecesi kültürüne, semah gösterilerinden oryantal danslara kadar çeşitli seçenekler sunan Türk geceleri oldukça renkli görüntülerle özellikle turistlerin yoğun ilgisini çekiyor. Mağara otellerde düzenlenen etkinliklere göz atmayı unutmayın.

Şarap seven ziyaretçiler bir geceyi Şarap Evi’ne ayırabilirler. Burada Kapadokya’nın ünlü üzümlerinden yapılan ve Kapadokya’ya özgü mahzenlerinde yıllandırılmış şaraplarından tadarken huzur veren müziklerle de güzel bir gece geçirebilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz!
Lütfen isminizi yazınız