Schengen Nedir? Hangi Ülkelere Gidilir?

3
3768
Bordo Pasaport

Seyahat etmek isteyenlerin en çok sorun ettikleri vize türlerinden biri olan Schengen vizesinin birçok gerekliliği bulunuyor. Adını Lüksemburg’un küçük bir kasabasından alan bu vize şimdilerde oldukça zahmetli bir yol sunuyor. Almanya, Belçika, Fransa ve Lüksemburg ülkelerinin arasında geçiş kolaylığını sağlamak ve denetimi sıkı tutmak için 1985 yılında imzalanan anlaşmanın bir yansıması da denebilir bu vizeye.

Schengen bölgesine üye olan bir ülkeye girerken gerekli tüm koşulların sağlanmasının ardından diğer üye ülkelere hiçbir engele takılmadan geçmenizi sağlıyor.

Schengen Vizesi Detayları

Alması oldukça zor olan bu vizenin birçok da detayı bulunuyor. Yapılan son araştırmalara göre Türkiye Schengen vizesine en çok başvuran 5. ülke. Rusya, Ukrayna ve Çin Türkiye’den önceki sıralarda yer alıyor. Belarus ise en çok başvuru yapan ülkelerin son sırasında karşımıza çıkıyor.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Schengen üye devletleri başkonsolosluğu tarafından verilen Schengen vizesi ile bu ülkelere giriş yapma hakkına sahip olabiliyor. Ancak Schengen vizesi 6 ay içerisinde ikamet etme sınırı var. 90 günden fazla Schengen ülkelerinde kalmanız mümkün değil. Eğer 6 aylık süreç içerisinde bu 90 günlük sınırı doldurursanız bu süreç bitene kadar Schengen ülkelerine girişiniz yasaklanıyor.

App_indir_banner_mobil

Schengen vizesinin giriş seçenekleri arasında tek, çift ve çok girişler bulunuyor. Bu girişler izin verilen seyahatler kapsamında değerlendiriliyor.

Vize başvurunuzu yaptıktan bir hafta sonra sonuçlarını almanız mümkün. Ancak bu süreç bazen daha uzun olabiliyor.

Schengen vizesinin 80 avro değerinde vize harcı bulunuyor. Diğer vize işlemlerine göre oldukça yüksek bir tutar olan bu harcı peşin ve yalnızca avro para dilimi ile ödeyebiliyorsunuz. Eğer 6 – 12 yaş arasında çocuklarınız varsa bu harç 35 avroya düşüyor. Başvuru yapmak isteyenlerin direkt olarak kurumlara ulaşması gerekiyor çünkü Schengen vizesi alırken posta ve diğer yollarla yapılan başvuruların geçerliliği bulunmuyor.

Schengen Ülkeleri

Almanya, Avusturya,  Belçika, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, Hırvatistan, İtalya, İzlanda, İspanya, İsveç, İsviçre,  Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Slovakya, Slovenya, Polonya, Portekiz ve Yunanistan. İlerleyen zamanlarda ise Bulgaristan, Kıbrıs ve Romanya’nın da bu listeye girmesi bekleniyor.

Schengen Vizesi Evrakları

Schengen vizesi için oldukça geniş bir evrak listesi bulunuyor. Bu evrakların konsolosluğa eksiksiz bir şekilde sunulması önemli. Aksi durumda vizeniz kabul edilmeyebilir.

ucakbileti_sorgula (1)

Pasaport

Pasaportunuzu sunarken oldukça dikkat etmeniz gerekiyor. İstenilen vize tarihinin bitiminden itibaren 3 ay geçerlilik süresi taşıması önemli. Ayrıca konsolosluk eskimiş, yazıları ve fotoğrafı okunmaz hale gelmiş ve tahrip olmuş pasaportları kabul etmiyor.

Vize Talep Formu

Vize talebi için oluşturulacak formuna konsolosluklardan ya da konsoloslukların resmi internet sayfalarından ulaşabilirsiniz.

Biyometrik Fotoğraf

Yeni düzene uygun ve yüzünüzün oldukça net olduğu bir fotoğrafınızı vermeniz gerekiyor. 2 adet ve 3,5 X 4 cm boyutlarında olması gereken biyometrik fotoğrafınızın son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerek.

Seyahat Sağlık Sigortası

Gidilmesi planlanan ülkede kalacağınız tüm süreyi kapsaması gereken sağlık sigortası tüm Schengen ülkelerinde geçerli

Ulaşım Bileti

Gidilecek olan ülkeye alınan uçak biletinin gidiş dönüş dökümleri. Eğer dönüş farklı bir ülkeden yapılacaksa dokümanlar ayrı ayrı alınabilir

Otel Rezervasyonu

Tatilinize başlamadan önce kalacağınız yeri belirlemeniz ve otel konaklama faturasını sunmanız gerekiyor. Başka Schengen ülkelerine de gidilecekse konaklamanın maddi teminatının gösterilmesi gerekiyor.

Gelir Belgesi

Gelirinizi beyan edeceğiniz belgeler bu aşamada gerekiyor. Son 3 aylık aktif banka özeti, kira sözleşmesi, tapu belgesi en önemli evraklar arasında.

Davetiye

Eğer gideceğiniz ülkede bir yakınınız ya da iş ortaklığınız varsa davetiye seçeneğini de kullanabilirsiniz.

Dilekçe

Konsolosluğa hitaben yazacağınız bir dilekçeyi belgelerinizin arasına mutlaka ekleyin. O ülkeye gitme amaçlarınızı bu dilekçe ile sunabilirsiniz.

Schengen ile ilgili daha detaylı bilgiye https://www.schengenvisainfo.com/tr/ adresinden erişebilirsiniz. Ayrıca yeşil pasaport ile ilgili de bilgi almak istiyorsanız, Yeşil Pasaport yazımızı okuyabilirsiniz.

otobusbileti_sorgula2

Vize istemeyen bir ülkeye gitmek isterseniz, Vizesiz Ülkeler Listesi yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz.

Schengen Vizesi Ülkeleri

Avusturya
Almanya
Belçika
Çek Cumh.
Danimarka
Estonya
Finlandiya
Fransa
Yunanistan
Macaristan
İzlanda
İtalya
Letonya
Liechtenstein
Litvanya
Lüksemburg
Malta
Hollanda
Norveç
Polonya
Portekiz
Slovakya
Slovenya
İspanya
İsveç
İsviçre

3 YORUMLAR

 1. “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Schengen üye devletleri başkonsolosluğu tarafından verilen Schengen vizesi ile bu ülkelere giriş yapma hakkına sahip olabiliyor. Ancak Schengen vizesi 6 ay içerisinde ikamet etme sınırı var. 90 günden fazla Schengen ülkelerinde kalmanız mümkün değil. Eğer 6 aylık süreç içerisinde bu 90 günlük sınırı doldurursanız bu süreç bitene kadar Schengen ülkelerine girişiniz yasaklanıyor.” Yukarı da bunları yazmışsınız, İki yıllık vizem var ve 90 gün çok girişli. 1- İlk altı ay 70 gün kaldım, 20 gün ne oluyor, ikinci altı ay yine 90 gün kalabiliyormuyum.İki yıl boyunca 360 gün kalma hakkım varmı? 2- Eğer 6 aylık dilimlerde 90 gün kalma hakkım varsa, 6 ay dilimleri vizenin verildiği tarih dilimleri mi yada takvimde ki yılın dilimleri mi?.

  • Merhaba,

   Yorumunuz için teşekkürler. Prosedürlere göre, C tipi turistik vizelerde toplam vize süreniz ne kadar uzun olursa olsun, 6 aylık bir süre içerisinde Schengen ülkelerinde üç aydan daha uzun süre kalmanız durumunda giriş ve çıkışlarda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Üç aydan fazla kalmanız durumunda giriş ve çıkışlarda oturma kartınızın veya uzun süreli vizenizin olması beklenebilir ve pasaport kontrol polisi tarafından sorulabilir. Daha sonraki vize alış süreçlerinde sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

   Haliyle gittiğiniz ülkede en fazla 3 ay -90 gün- kalabilirsiniz. Daha sonrasında ülkeden çıkış yaparak 6 aylık periyodun tamamlanmasını beklemeniz ve tekrar giriş yapmanız gerekmektedir. Eğer ilk gidişinizde ilk 6 ayda 70 gün kaldıysanız geriye dönük bir şekilde kalan 20 günü tamamlama şansınız bulunmamaktadır; ikinci altı ayda da maximum 90 gün olacak şekilde kalabilirsiniz. Periyotlar vizenin verildiği tarihe göre belirlenmektedir ve gün bazında hesaplanmaktadır.

   Örneğin;

   Vize Tarihi: 14.10.2019
   Uçuş Tarihi: 15.10.2019
   En Geç Dönmeniz Gereken Tarih: 11 Ocak 2020

   180 günlük ilk periyot 10 Nisan’da tamamlandıktan sonra tekrar Schengen bölgesine giderek 9 Temmuz’a kadar bölgede kalabilirsiniz.

   Vizeniz multi girişli olduğundan altı aylık dönemlerde yine 90 günü geçmemek kaydıyla Schengen bölgesinden birkaç kez çıkış gerçekleştirebilir ve geri dönebilirsiniz.

   Teşekkürler ve iyi seyahatler!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here