Schengen Nedir? Hangi Ülkelere Gidilir?

0
666
pasaport

Seyahat etmek isteyenlerin en çok sorun ettikleri vize türlerinden biri olan Schengen vizesinin birçok gerekliliği bulunuyor. Adını Lüksemburg’un küçük bir kasabasından alan bu vize şimdilerde oldukça zahmetli bir yol sunuyor. Almanya, Belçika, Fransa ve Lüksemburg ülkelerinin arasında geçiş kolaylığını sağlamak ve denetimi sıkı tutmak için 1985 yılında imzalanan anlaşmanın bir yansıması da denebilir bu vizeye.

Schengen bölgesine üye olan bir ülkeye girerken gerekli tüm koşulların sağlanmasının ardından diğer üye ülkelere hiçbir engele takılmadan geçmenizi sağlıyor.

Schengen Vizesi Detayları

Alması oldukça zor olan bu vizenin birçok da detayı bulunuyor. Yapılan son araştırmalara göre Türkiye Schengen vizesine en çok başvuran 5. ülke. Rusya, Ukrayna ve Çin Türkiye’den önceki sıralarda yer alıyor. Belarus ise en çok başvuru yapan ülkelerin son sırasında karşımıza çıkıyor.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Schengen üye devletleri başkonsolosluğu tarafından verilen Schengen vizesi ile bu ülkelere giriş yapma hakkına sahip olabiliyor. Ancak Schengen vizesi 6 ay içerisinde ikamet etme sınırı var. 90 günden fazla Schengen ülkelerinde kalmanız mümkün değil. Eğer 6 aylık süreç içerisinde bu 90 günlük sınırı doldurursanız bu süreç bitene kadar Schengen ülkelerine girişiniz yasaklanıyor.

Schengen vizesinin giriş seçenekleri arasında tek, çift ve çok girişler bulunuyor. Bu girişler izin verilen seyahatler kapsamında değerlendiriliyor.

Vize başvurunuzu yaptıktan bir hafta sonra sonuçlarını almanız mümkün. Ancak bu süreç bazen daha uzun olabiliyor.

Schengen vizesinin 80 avro değerinde vize harcı bulunuyor. Diğer vize işlemlerine göre oldukça yüksek bir tutar olan bu harcı peşin ve yalnızca avro para dilimi ile ödeyebiliyorsunuz. Eğer 6 – 12 yaş arasında çocuklarınız varsa bu harç 35 avroya düşüyor. Başvuru yapmak isteyenlerin direkt olarak kurumlara ulaşması gerekiyor çünkü Schengen vizesi alırken posta ve diğer yollarla yapılan başvuruların geçerliliği bulunmuyor.

Schengen ÜlkeleriAlmanya, Avusturya,  Belçika, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, Hırvatistan, İtalya, İzlanda, İspanya, İsveç, İsviçre,  Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Slovakya, Slovenya, Polonya, Portekiz ve Yunanistan. İlerleyen zamanlarda ise Bulgaristan, Kıbrıs ve Romanya’nın da bu listeye girmesi bekleniyor.

Schengen Vizesi Evrakları

Schengen vizesi için oldukça geniş bir evrak listesi bulunuyor. Bu evrakların konsolosluğa eksiksiz bir şekilde sunulması önemli. Aksi durumda vizeniz kabul edilmeyebilir.

  • Pasaport

Pasaportunuzu sunarken oldukça dikkat etmeniz gerekiyor. İstenilen vize tarihinin bitiminden itibaren 3 ay geçerlilik süresi taşıması önemli. Ayrıca konsolosluk eskimiş, yazıları ve fotoğrafı okunmaz hale gelmiş ve tahrip olmuş pasaportları kabul etmiyor.

  • Vize Talep Formu

Vize talebi için oluşturulacak formuna konsolosluklardan ya da konsoloslukların resmi internet sayfalarından ulaşabilirsiniz.

  • Biyometrik Fotoğraf

Yeni düzene uygun ve yüzünüzün oldukça net olduğu bir fotoğrafınızı vermeniz gerekiyor. 2 adet ve 3,5 X 4 cm boyutlarında olması gereken biyometrik fotoğrafınızın son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerek.

Aşağıdaki panelden otobüs ve uçak bileti sorgulayabilirsiniz.
  • Seyahat Sağlık Sigortası

Gidilmesi planlanan ülkede kalacağınız tüm süreyi kapsaması gereken sağlık sigortası tüm Schengen ülkelerinde geçerli.

  • Ulaşım Bileti

Gidilecek olan ülkeye alınan uçak biletinin gidiş dönüş dökümleri. Eğer dönüş farklı bir ülkeden yapılacaksa dokümanlar ayrı ayrı alınabilir.

  • Otel Rezervasyonu

Tatilinize başlamadan önce kalacağınız yeri belirlemeniz ve otel konaklama faturasını sunmanız gerekiyor. Başka Schengen ülkelerine de gidilecekse konaklamanın maddi teminatının gösterilmesi gerekiyor.

  • Gelir Belgesi

Gelirinizi beyan edeceğiniz belgeler bu aşamada gerekiyor. Son 3 aylık aktif banka özeti, kira sözleşmesi, tapu belgesi en önemli evraklar arasında.

  • Davetiye

Eğer gideceğiniz ülkede bir yakınınız ya da iş ortaklığınız varsa davetiye seçeneğini de kullanabilirsiniz.

  • Dilekçe

Konsolosluğa hitaben yazacağınız bir dilekçeyi belgelerinizin arasına mutlaka ekleyin. O ülkeye gitme amaçlarınızı bu dilekçe ile sunabilirsiniz.

Schengen ile ilgili daha detaylı bilgiye https://www.schengenvisainfo.com/tr/ adresinden erişebilirsiniz. Ayrıca yeşil pasaport ile ilgili de bilgi almak istiyorsanız, Yeşil Pasaport yazımızı okuyabilirsiniz.

Vize istemeyen bir ülkeye gitmek isterseniz, Vizesiz Ülkeler Listesi yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz.

Blogger, içerik yazarı, editör, besteci, söz yazarı, gitarist, turizmci, seyahat tutkunu, müzik ve kedilere hasta☺️

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here