Frankfurt’ta Gezilecek Yerler

0
23
Frankfurt Almanya

Almanya’nın en ilgi çekici kentlerinden biri olan Frankfurt, Hesse bölgesinde yer alan en büyük sanayileşmiş kenttir.

Almanya’nın başkenti Berlin, Hamburg, Münih ve Cologne’den sonra Almanya’nın en büyük beşinci şehridir.

Milattan Sonra 1. yüzyılda kurulan Frankfurt, Antik ve Ortaçağ döneminde kalma eserleri ile hem tarihi hem de kültürel olarak turistlerin uğrak noktasıdır.

Hemen hemen 500 yıl boyunca bir şehir devleti olan Frankfurt, Kutsal Roma İmparatorluğu’nun en önemli kentlerinden biri olmuştur.

Önemini ve hakimiyetini uzun yıllar koruyan Frankfurt, 1806’da İmparatorluk yıkıldığında önemini kaybetmeye başlasa da, 1866’da Prusya Krallığı’na girmiştir.

App_indir_banner_mobil

1945’ten beri Hesse topraklarına dahil olan Frankfurt kültürel, etnik, ırk ve dini açıdan oldukça kozmopolit bir yaşam alanıdır. Nüfusun büyük çoğunluğu göçmen olan bu kentte her ırk ve kültürden insan ile karşılaşıp entelektüel anlamda kendinizi geliştirmeniz ve yeni arkadaşlıklar edinmeniz mümkün!

Günümüzde neredeyse 1 milyon nüfusu olan bölge, özellikle yaz aylarında oldukça kalabalık ve rengarenktir.

Her geçen yıl hem ekonomik, kültürel hem de eğitim, ulaşım ve turizm alanında büyük gelişmeler kaydeden kent, adeta bir ulaşım merkezi haline gelmiştir. Frankfurt Havaalanı dünyanın en yoğun ulaşım merkezlerinden birisidir.

ucakbileti_sorgula (1)

Özellikle 1. ve 2. Dünya Savaşı’nın ardından zorlu günler yaşayan ancak bunları hem dış hem de iç çabalar ile kısa sürede toparlayan Frankfurt, bugün dünyanın finans merkezlerinden birisidir. Çünkü Avrupa Merkez Bankası, Deutsche Bank ve Commerzbank gibi dünya genelinde önemi olan finans merkezlerinin ana ofisi Frankfurt’ta bulunur. Bu durumda şehirde sürekli bir ulaşım ağı olmasını sağlar.

Frankfurt, dünyanın sadece finans merkezi değil, aynı zamanda teknoloji, inovasyon ve araştırma merkezidir. Finans merkezlerinin de etkisi ile birçok önemli şirketin merkez ofisi de burada konumlanır.

Eğer sadece gezme ve öğrenme amaçlı Frankfurt’u ziyaret edecekseniz oldukça doyurucu bir seyahat olabilir. Ancak yurt dışında eğitim planlarınız var ise, hazır yolunuz düşmüşken dünyaca ünlü eğitim kurumları hakkında da bilgi alabilirsiniz. Bunlardan bazıları şu şekildedir; Goethe Üniversitesi, the UAS ve the FUMPA. Bu ve diğer okullardaki burs fırsatlarını da takip edebilirsiniz.

Frankfurt’ta İklim, Ne Zaman Gidilir?

Almanya Frankfurt

Almanya’nın Güneydoğusunda yer alan Frankfurt, Wiesbaden ve Mainz kentlerine komşudur.

Kıtasal iklimden etkilenen bölgede kışlar Almanya genelinde görüldüğü gibi oldukça soğuk geçerken, yazlar daha sıcak ve rahattır.

Yılın en sıcak dönemleri May ve Eylül ayları iken, günlük sıcaklık Kışın 1.5 derece iken, yazın 20 dereceye çıkmaktadır.

Görüldüğü gibi her ne kadar bizim ülkemizde Eylül ile beraber soğuk havalar kendini hissettirmeye başlasa da, Almanya’da özellikle Mayıs’tan Eylül’e kadar rahatlıkla seyahat edebilirsiniz.

Özellikle ağustos ve eylül aylarında yemyeşil doğa manzaraları ve parlayan güneş eşliğinde unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz.

Frankfurt’ta Ulaşım, Nasıl Gidilir ve Şehir İçi Ulaşım İmkanları

Frankfurt Havalimanı

Belki daha önce duydunuz, belki de ilk defa okuyacaksınız ama Avrupa’da gezmenin en güzel yanlarından birisi ise trenlerdir! Çünkü özellikle Batı Avrupa trenleri oldukça rahat ve uygun imkanlar ile sizi şehirden şehire götürür. Bu yüzden önce Balkanlara, Balkanlar’dan da Almanya’ya geçerek Frankfurt’a ulaşabilirsiniz.

otobusbileti_sorgula2

Frankfurt Tren İstasyonu

Ben direkt olarak Almanya’ya gitmek istiyorum ve Frankfurt’a gitmem lazım diyorsanız Türkiye’nin pek çok ilinden Frankfurt’a giden direkt uçuşların hepsinden faydalanabilirsiniz. Bilet fiyatları dönem dönem farklılık gösterse de, yaz aylarında pahalı, kış aylarında daha uygun fiyatları olduğunu tahmin edebilirsiniz. Peki hangi şehirlerden direkt uçuş ile gidebilirsiniz? İstanbul başta olmak üzere, Antalya, İzmir, Ankara ve Kayseri’den gidebilirsiniz.

Ne treni, ne uçuşu, ben otobüs ile gitmek isterim derseniz, böyle bir seçenek de mümkün! Ancak yürek kaldırır mı bilemeyiz. Çünkü uçak ile İstanbul’dan Frankfurt 4 saat sürerken, otobüs ile bu yolculuk 33 ve 35 saatleri arasında değişiyor ve arada yine trenden faydalanmak mecburiyetinde kalabilirsiniz. Bunun için önce İstanbul’dan Münih’e kadar ortalama 29 saat süren otobüs yolculuğunun ardından, Münih’ten Frankfurt’a otobüs veya tren ile geçiş sağlayabilirsiniz.

Son olarak, ben kendi özel aracım ile gitmek istiyorum diyorsanız, en hızlı şekilde hiçbir yere sapmadan, İstanbul, Bulgaristan, Sırbistan, Bosna Hersek, Slovenya ve Avusturya üzerinden Frankfurt’a ortalama 24 saatte ulaşmak mümkün!

Ancak en nihayetinde eğer en hızlı ve rahat şekilde Frankfurt’a ulaşmak istiyorsanız ve bu yolların yabancısı iseniz, en mantıklı seçenek havayolu olabilir!

Frankfurt’ta Gezilecek Yerler

Frankfurt’ta Görülmesi Gereken Tarihi Yerler

The Römerberg: Tarihi Şehir Merkezi

Franfurt Şehir Merkezi The Römerberg: Tarihi Şehir Merkezi. Aziz Nicholas Kilisesi

Yüzyıllar boyu ayakta kalan ve orijinaline sadık kalınarak korunan kent merkezi hem gece hem de gündüz vakitlerinde rengarenk olan, eğlenceye ve kültürel etkinliklere doyabileceğiniz bir alan!

Franfurt Şehir Merkezi The Römerberg: Tarihi Şehir Merkezi

Kare şeklinde Frankfurt’un göbeğinde yer alan bu şehir merkezi, büyük ihtimalle arkadaşlarınız ile buluşacağınız, festival ve etkinlikleri takip edeceğiniz alan olacak.

Özellikle Ortaçağ döneminden kalma yapılar bütün turistlerin dikkatini çekerken, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Franfurt Şehir Merkezi The Römerberg: Tarihi Şehir Merkezi

Merkezde Aziz Nicholas Kilisesi başta olmak üzere şehrin tarihi dokusuna ışık tutan 1878’de kurulan Tarih Müzesi’ni gezebilirsiniz.

Antik Heykel Müzesi

Daha önce de belirttiğimiz üzere, şehir Milattan Sonra 1. yüzyılda kurulduğu için özellikle Antik Roma, Antik Mısır ve Antik Yunan’dan döneminden izler bulmak mümkündür.

Antik dönem heykellerinin yer aldığı bu müzeyi muhakkak gezi listenize eklemelisiniz.

İkon Müzesi

İkon Müzesi Frankfurt

Diğer ülkelerden farklı olarak oldukça ilginç olan İkon Müzesi, özellikle Ortodoks Hristiyanlara ait eserleri sergiler.

Ortodoks Hristiyanların diaspora olarak yaşadığı ülkelerdeki eşyaları özellikle sergilenmektedir.

Alman Mimari Müzesi

Mimari Müze’de hem şehrin yapılarının dokusunu hem de sosyal ve kültürel yaşayışı keşfedebilirsiniz.

200,000’den fazla plan, çizim ve modeller sergilenmektedir.

Film Müzesi

Frankfurt Film Müzesi

Sinemanın mucidi olan Lumiere kardeşler ve sinemaya dair birçok tarihi süreç bu müzede sergilenir.

Özellikle sinema ve nostalji meraklılarının kaçırmaması gereken bir müze.

Uygulamalı Sanatlar Müzesi

Sanatsal açıdan doymak isteyenler için pek çok alanda müze bulmak mümkün Frankfurt’ta!

Bu müzede ise 30,000’den fazla eseri inceleyebilirsiniz. Tüm eserler Avrupa ve Asya’nın ruhunu yansıtan dekoratif çalışmalardan oluşuyor.

Stadel Sanat Müzesi

Stadel Müzesi Frankfurt

Ortaçağ ve modern dönem ressamlarının isimlerini hepimiz bir şekilde duymuşuzdur. Kulak aşinalığımız olan ressamların eserlerini bu sanat müzesinde birebir görebilirsiniz.

Özellikle Rönesans döneminin başlangıcı olan 14. Yüzyıl eserlerini bu müzede doyasıya seyre dalıp değerlendirmelerde bulunabilirsiniz.

Peki, hangi değerli ressamların eserleri bu müzede sergileniyor? Birçok ressama ilham olan Rembrandt ve Vermeer’in yanı sıra, çatışma ve cinayet sahnelerini oldukça etkili bir şekilde bizlere aktaran Goya ve nesilleri etkisi altına alan Monet ve Picasso!

Çağdaş sanatlardan ise Bacon ve Baselitz’in eserlerini görme fırsatı elde edebilirsiniz.

Doğa Tarihi Müzesi

Frankfurt Doğa Tarihi Müzesi

“Yeryüzünde insanlardan önce hangi canlılar yaşıyordu?”, “Dinozorlar mı?”, “Başka yaratıklar mı?”, “Peki, nasıl hayvanlardı” gibi sorulara cevap bulmak isterseniz Doğa Tarihi Müzesi’nde oldukça mutlu olabilirsiniz.

Özellikle bilim, gelişim ve evrim konularına ilgili iseniz, bu müzeyi kaçırmamalısınız.

Doğa tarihi müzeleri arasında Avrupa’nın en modern ve Almanya’nın ikinci büyüklükteki müzesidir.

Dinozor kalıntıları ve dünyanın farklı köşelerinde yaşamış ve yaşayan efsanevi hayvanları keşfetmek isterseniz Frankfurt’taki bu müze İngilizce turlar ile gezegenimizi daha rahat anlamanızı sağlıyor.

Aziz Bartholomew Katedrali

Görkemli mimarisi ile oldukça büyüleyici olan bu tarihi müze, kiremit kırmızısı rengi Gotik stili ile 13. ve 15. yüzyıllar arasında inşa edilmiştir.

Katedrali ziyaret ederek, yüzyıllara meydan okuyan bu yapının mimarisini ve dini dokusunu inceleyebilirsiniz.

Rathaus Seckbach

Tarihi binaların ve festivallerin düzenlendiği bu alanda yerel yiyecek ve içecekleri tadabilir, arkadaşlarınız ve aileniz için satın alabilirsiniz.

Özellikle geceleri oldukça renkli olan bu alanda şehrin yerel halkı ile de sohbet etme fırsatı bulabilirsiniz.

Aziz Paul Kilisesi

Aziz Paul Müzesi Frankfurt Almanya

Almanya’nın ilk parlamentosu olan bu kilise, merkezi çok yakın bir alanda konumlanıyor.

Her ne kadar kilise gibi görünse de, içerisinde çeşitli sergiler ve gösteriler düzenlenmektedir. Hatta Almanya’nın demokrasi tarihini anlatan panolar ile karşılaşabilirsiniz.

Hauptwache

Hauptwache Meydanı Frankfurt

Frankfurt’un merkezi alanlarından biri olan Hauptwache, tıpkı Türkiye’deki geniş ve renkli caddelere benzerliği ile dikkat çeker.

Hauptwache Frankfurt

Tarihi sokaklarında kozmopolit insanların yaşadığı bu bölgede hem eğlence mekanlarının hem de restoranların tadını çıkarabilirsiniz.

Goethe Evi

Goethe Evi Frankfurt

Almanya’nın en ünlü ve dünyaca tanınmış yazarların biri olan Goethe, edebiyatta oldukça önemli bir sanatçı olarak, 1774’te kaleme aldığı Genç Werther’in Acıları adlı romanı ile tanınmaktadır.

Frankfurt’ta hayata gözlerini açan ünlü yazarın evi, 2. Dünya Savaşı sırasında hasar almış olsa da, Frankfurt halkı yazarına sahip çıkmıştır.

Ziyarete açık olan ev, özellikle 16. ve 17. yüzyıl dekorasyonunu yansıtır.

Zaman içerisinde aile üyeleri bir takım eşyaları değiştirmiş olsa da, Goethe’nin kişisel eşyalarından parçalar da bulabilirsiniz.

Frankfurt Kulesi

Türkiye’de hemen hemen her güzide şehrimizde bir kale olduğu gibi, Frankfurt’ta da kule bulunur.

Frankfurt’u hem gündüz hem de gece tepeden seyre dalmak isterseniz Frankfurt Kulesi’ne çıkabilirsiniz.

Asansör ile çıkılan tepede, şehir manzarasının tadını çıkarabilir ve yemek yiyebilirsiniz.

Dünya mutfağının sunulduğu restoranda, Frankfurt’un tadına varabilirsiniz.

Frankfurt’ta Görülmesi Gereken Doğal Güzellikler

Palmiye Bahçesi

Frankfurt Palmiye Bahçesi

Daha önce hiç Palmiye Bahçesi görmemiş olmanız büyük ihtimal. O zaman bu deneyimi yaşamaya hazır olun! Çünkü Frankfurt’ta bulunan Palmiye Bahçesi, Almanya’nın en büyük botanik bahçesi!

1871’de kurulan bu tarihi botanik bahçe, dünyaca ünlü starların da ziyaret ettiği oldukça popüler bir bahçedir.

Frankfurt Palmiye Bahçesi

Tropikal ve bölgesel dünyanın birçok köşesinden getirilen bitki çeşitliliğine sahip bu alanda doğanın mucizelerine şahit olabilirsiniz.

Frankfurt’a gelip bu müthiş Botanik Bahçe’yi gezerken çocuklarınızı oyun alanında eğlendirebilir ve aynı zamanda küçük ve şirin bir piknik yapabilirsiniz.
Bu temiz ve ferah havanın, envai çeşit bitkinin içerisinde aileniz veya arkadaşlarınız ile keyifli ve neşeli anlar geçirebilirsiniz.

Çin Bahçesi

Çin Bahçesi Frankfurt

Çin Bahçesi Frankfurt’ta ne arıyor demeyin. Merkeze yakın bir yerde bulunan Çin Bahçesi’nde hem yaz hem kış huzurlu ve sakin dakikalar geçirebilirsiniz.

Oldukça hareketli mekanlar ve caddelerin dışında, elinizde kitabınız veya arkadaşlarınız ile nezih bir gün geçirmek isterseniz Çin Bahçesi oldukça uygun olabilir.

Lohr Park

Hepimiz az çok gazetelerin arkasında yer alan bulmacalara göz gezdirebilir veya çözeriz. Az çok puzzle yapar veya bu şekilde eğleniriz. Peki, hiç gerçek bir labirentin içinde girdiniz mi?

Kulağa biraz korkutucu gelse de aslında oldukça sevimli bir park, Lohr Park.

İçerisindeki ağaçlık alanlardan bir labirent yapılmış ve doya doya eğlenebileceğiniz bir ala oluşturulmuş.

Bu parkta hem aileniz ile eğlenebilir, hem de doğanın keyfine varabilirsiniz.

Frankfurt Festivalleri

Tarihi ve kültürel etkinliklerinin yanı sıra, Frankfurt gündemini takip ederek festivallerde eğlenmeye ve şehrin tadını çıkarmaya gidebilirsiniz! İşte turistlerin de gözdesi olan festivaller;

Jazz zum Dritten

Ekim ayında düzenlenen festival caz müzik severler için tam bir şölen! Eğer Ekim ayında Frankfurt iseniz muhakkak caz festivali için kulaklarınızı kabartın!

Frankfurt Christmas Market

25 Kasım’da başlayan Noel Heyecanı ile Hristiyanlık dininin önderi Hz. İsa’nın doğumu tüm Avrupa gibi Frankfurt’ta da sevinç ve mutluluk içerisinde kutlanıyor. Bu tatlı heyecanın ve çeşitli etkinliklerin bir parçası olmak isterseniz, Frankfurt’ta Kasım bir başkadır diyebiliriz.

Spring Dippemess

Türkiye’de baharın gelişi Nevruz Bayramı ile kutlanırken, Almanya’da da baharın gelişi heyecan ile kutlanıyor.

Nisan’ın ilk haftalarında pek çok eğlenceli aktiviteler ile kutlanan İlkbahar, Frankfurt Nehri’nin çevresinde düzenlenen en büyük ve en geniş katılımlı eğlence festivallerin birisidir.

Özellikle arkadaş ve aile çevreniz için lunaparktan alışverişe kadar birçok etkinliğe katılabilirsiniz.

Büyük Festival

Ağustos, Frankfurt’un en eğlenceli ve en güzel olduğu aylardan birisi. Peki, caddelerden taşan çok renkli festivallerden birinin bu ayda düzenlendiğini biliyor muydunuz?

Römerberg’de canlı müzik ile cuma günleri aktif olan festival, belediye başkanının sabah gerçekleşen açılış konuşması ile başlar.

Pek çok yöresel dans ve eğlence etkinliklerinin olduğu bu festival ailecek vakit geçirmek için müthiş bir fırsat!

Orman Günü (Waldchestag)

Whitsun tatilinin ardından kutlanan Orman Günü, Mayıs ve Haziran ayları içerisinde kutlanır.

Frankfurt’ta yaşayan herkes bu günde Frankfurt ormanına giderek doğayı ve yeşilliği kutlarlar.

Her yıl bu dönemlerde şehre olan sevgilerini ve saygılarını gösterirler. Oldukça geleneksel olan bu festivale göz atmakta fayda var.

Opera Alanı Festivali

Oldukça tarihi olan Frankfurt opera binasında “doğruluğa, güzelliğe ve iyiliğe” yazar.

Eğer dünya müziklerine meraklı iseniz yöresel müziklerden dünya müziklerine, caz müzikten pop müziğe kadar bu eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz.

Haziran ve Temmuz aylarında gerçekleştirilen bu festival sayesinde unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz.

Frankfurt Elma Şarabı Festivali

Frankfurt bahçelerinde yetişen en leziz meyvelerden olan elmayı hem tadabilir hem de sevdikleriniz için yanınıza alabilirsiniz.

Frankfurt elmalarından yapılan elma şarabının tadı ise bir başka! Şehrin en nefis ve en meşhur içeceği olan elma şarabı, oldukça renkli görüntülere de sahne olur.

Senenin en güzel dönemlerinden biri olan Ağustos’ta düzenlenen Frankfurt Elma Şarabı Festivalinde hem eğlenebilir hem de çeşitli şarapların tadına bakabilirsiniz.

Frankfurt’ta Alışveriş

Elma şarabını kesinlikle kaçırmamalısınız. Hem sevdikleriniz hem de kendiniz için alabileceğiniz bu hediye müthiş bir anı olabilir.

Elmadan sadece şarapta değil, temizlik malzemelerinde faydalanan Frankfurtlular oldukça çalışkan! Mis gibi kokan elma sabunu ile sevdiklerinizi şaşırtabilirsiniz.
Nedir bu elmaların lezzetinin sırrı diyorsanız, neden elma tohumu almıyorsunuz? Hem uygun fiyatlı hem de oldukça sağlıklı olan elma tohumlarını hem kendiniz hem de arkadaşlarınız için alarak kendi elmalarınızı yetiştirebilirsiniz.

Her şehir gibi burada da şehrin kültürel dokusunu yansıtan güzel kupa bardaklar ve hediyelik kalemler bulabilirsiniz.

Frankfurt çoraplarına ne dersiniz? Gri mavi renklerde olan bu çoraplar kışları sizi ısıtabilir.

Elbette, olmazsa olmaz ve edebiyat dünyasına Romantik akımın hakim olduğu dönemde iz bırakan J.W. von Goethe’nin orijinal dilinde veya ingilizce çeviri kitaplarından birini alarak unutulmaz bir hediyeye sahip olabilirsiniz.

Frankfurt’ta Yeme-İçme

Yemek kültür olmazsa olmazlarımızdan bir başkası! Peki ne yemeliyiz? Farklı ve yöresel lezzetleri tatmak isterseniz bu tatlara göz atmakta fayda var.

“Handkase wit musik” adı verilen “müzikli peynir”, isminden uzak bir şekilde krem peynir ve yumurta ile servis edilen acı bir lezzet! Ekşi süt ile elde yapılan bu peynir, sizi oldukça şaşırtabilir. Oldukça keskin bir tadı olan bu peynir, üzerine çiğ soğan ve kimyon serpilerek servis edilir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, elma şarabını muhakkak tatmalısınız.

Frankfurt schnitzeli ise bir başka lezzet! Çeşitli yeşillikler ve özel soslar ile servis edilen bu geleneksel lezzeti tatmanın tam zamanı! İçerisinde ekşi krema, zeytinyağı, sirke, hardal, tuz ve haşlanmış yumurta olan bu tavuk, bugüne kadar yediklerinizden oldukça farklı!

Et yemeyi seven Frankfurtlular sosis ve et yemeklerine de bayılıyor, her ne kadar dana eti yemekleri bulsanız da, genellikle domuz eti kullanıyor. Bu yüzden eğer hassasiyetiniz varsa dikkat etmekte fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here