HES Kodu Nedir? HES Kodu Nasıl Alınır? HES Kodu Zorunlu Mu? HES Kodu Kalktı Mı?

15
339910

HES kodu uygulaması hayatın tüm alanlarında 30 Mayıs 2022 tarihi itibarıyla kaldırıldı. Artık seyahatlerde de dahil olmak üzere toplu taşıma araçlarında, kamu binalarında ve ÖSYM sınavlarında HES kodu kullanılmayacak. 

Önceki İçerikTürkiye’nin Peynir Haritası- Türkiye’nin Peynirleri
Sonraki İçerikÇay Saatinin Yıldızı En İyi 14 Hamur İşi Tarifi
Çocukluğundan beri atlas karıştıran ve en büyük hayallerinden biri bir gün Avustralya'ya da adım atmak olan bir gezgin adayı. Kültürel devr-i alem yapmak için Boğaziçi'nde Batı Dilleri ve Edebiyatları okudu. Şimdi de seyahatseverleri dünyaya bağlamak için çalışıyor.

15 YORUMLAR

  • Merhaba, hafta içi özel araçla seyahat için 20-64 yaş için sadece HES kodu yeterlidir. 65+ için seyahat izin belgesi de gerekmektedir. Hafta sonlarında mevcut kısıtlama saatleri dahilinde özel araçla seyahat etmek için ise belli şartlar bulunmaktadır. Sadece aşağıdaki şartları karşılayan kişiler, E­-BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da valilik/kaymakamlıklara doğrudan yoluyla seyahat izin kurullarından izin almak şartıyla, hafta sonu kısıtlama saatlerinde özel araçlarıyla seyahat edebilecek:
   1. Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,
   2. Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi),
   3. Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),
   4. Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyenler,
   5. Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan çalışanlar,
   6. Ceza infaz kurumlarından salıverilen vatandaşlarımız.
   7. Otobüs veya uçak bileti olan yolcular.

 1. tapu işlerı ıçın hes kodunu nerden alabılırız ve kımlık ehlıyet degıştırmek ıçın hes kodu nerden alabılırız en kolay tesekkur ederım

  • Merhaba, İstanbul’daki devlet dairelerine giriş için 23 Eylül’den itibaren HES kodu göstermek zorunlu hale geldi. Hayat Eve Sığar mobil uygulaması üzerinden kolayca HES kodu alabilir veya HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak 2023’e SMS atabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 2. 65 yaş üstü için bursa dan bandırmaya günübirlik kendi aracımla gidip gelmek için HES kodu veyahut seyahat izin belgesi almam gerekir mi?

  • Merhaba, kişisel araçla şehirler arası seyahat ederken 65 yaş üstü yolcuların hem HES kodu hem de seyahat izin belgesi alması gerekiyor. HES kodunu Hayat Eve Sığar uygulamasından, seyahat izin belgesini ise E-Devlet’ten alabilirsiniz. İyi yolculuklar dileriz.

  • Hes kodu otobüs seyahatlerinizde de geçerli. obilet.com üzerinden alacağınız otobüs biletlerinde satın alma ekranındaki HES Kodu kısmını doldurarak bilet satın alımı gerçekleştirebilirsiniz.

     • size 2 sorum daha olocak,1.hes trenler içinde alınacakmı? 2. hes alırken tc numarasımı ?yoksa kimlik seri numarasımı? yada ikisi birdenmi ? orasını anlayamadım.teşekkür ederim.

     • Merhaba, tren yolculukları için de HES kodu almanız gerekmektedir. Kısa mesaj ile HES kodu alırken TC kimlik numarası, TC kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi yazılmalı. Mobil uygulama üzerinden kod alırken ise TC kimlik numaranız yeterlidir. İyi yolculuklar dileriz!

    • Merhabalar, biletinizi almadan HES kodunuzu almanız yeterli olacaktır. Fakat HES kodunuzun son seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 7 gün daha geçerli olması gerekmektedir. Örneğin toplam seyahat süreniz 10 gün ise en az 17 gün geçerli HES kodu almanız gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz!
Lütfen isminizi yazınız