İzmir Otogarı Ulaşım Rehberi

0
59593

Şehir içinde ray bağlantılı hatlar, vapurlar, otobüsler, dolmuşlar, taksiler ve taksi dolmuşlar ile sıklıkla seyahat edilebiliyor. Bununla birlikte kendi aracıyla seyir gösterenler de azımsanacak gibi değil.

İzmir Şehir İçi Ulaşım Hakkında

İzban İzmir

Aktarma hakkına sahip olduğunuz bu şehirde seyahat için İzmirim Kart’ı ve elektronik biletleri kullanabilirsiniz. Boş kartı 6 TL satın aldıktan sonra ESHOT otobüslerinde, İzmir Banliyösünde (İZBAN’da), tramvaylarda, İzmir Metrosu’nda, İZDENİZ yolcu vapurlarında kullanabilirsiniz. 90 dakika boyunca yaptığınız her aktarma da ücretsiz oluyor.

Konak’tan 910, 920, 930, 940 ve 950 numaralı hatlarla İzmir’in çeşitli yerlerine gece gündüz ulaşım sağlayabilirsiniz.

İzmir Otogarı Hakkında

Eskiden Konak civarında hizmet veren otogar, 1998 yılından beri İZOTAŞ’ın bünyesinde çalışmalarına Bornova Işıkkent’te devam ediyor.

İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali, 150 bin metrekarelik alanda çok katlı olarak dizayn edilmiş ve son zamanlarda sanayi sitesine ek olarak otelle de zenginleştirilmiş. Bu otel 150 yataklı ve 7 katlı olarak inşa edilmiş.

Bunun yanı sıra 74 tane şehirlerarası peronu bulunan otogarın 43 tane de ilçelere peronu var. Toplamda 128 peronla hizmet veren bu yerin içinde bürolar, marketler, dükkanlar, atölyeler, büfeler, kafeteryalar ve çeşitli işyerleri bulunuyor. Kamil Koç, Varan, Ulusoy, Metro Turizm ve Pamukkale Turizm dahil olmak üzere birçok firmanın acentesi de otogarda bulunuyor.

5 tane tuvaleti ve 3 tane akaryakıt istasyonuyla tam teşekküllü olarak yolcularının ihtiyaçlarını karşılamaya her daim hazır İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali.

İzmir Otogarı – Şehir Merkezi Toplu Ulaşım Araçları (ESHOT Otobüsleri ve Dolmuşlar)

Şehir merkezine en sık tercih edilen ulaşım seçenekleri aslında firmaların servisleri ama toplu taşıma da kullanılabiliyor.

Otobüs ve dolmuşlar bu ihtiyacınızı karşılayacaktır ama daha konforlu bir yolculuk isterseniz özel ulaşım seçeneklerine yönlenebilirsiniz. Araç kiralayabilir veya taksi tutabilirsiniz.

İzmir Otogar – Şehir Merkezi ESHOT Otobüsleri

İzmir Otogarı’ndan şehrin farklı noktalarına ulaşım hizmeti veren 7 farklı ESHOT hattı bulunuyor.

54 numaralı Otogar-Kemer Aktarma Merkezi sabah 6.00’dan 20.05’e kadar hizmet veriyor. Havalimanı’na giden 204 numaralı otobüs otogardan da geçiyor. Dolayısıyla 05.40’tan itibaren Bornova Metro’dan veya Adnan Menderes Havalimanı’ndan bu hat kullanılabilir.

227 numaralı otobüsle Buca Tınaztepe’ye kadar sabah 6 akşam 10 arası, 302 numaralı hat ile tarihi Kemeraltı Çarşısı’nın bulunduğu Konak’a 06.05-23.16 saatleri arası, Halkapınar Metro’ya giden 555 numaralı otobüs 6.00 ile 00.10 arası ve Menemen Aktarma Merkezi’ne giden 800 numaralı otobüs ile 06.05-00.05 saatleri arası ulaşım sağlanabilir.

505 numaralı Çamkule-Bornova Metro hattı da otogardan geçiyor. Dilerseniz bu hattı da kullanabilirsiniz.

Ücret olarak İzmirim Kart’tan tam bilet 2,86 TL düşerken öğrenci için 1,65 TL düşüyor.

Bilet 35 adlı elektronik bileti kullanırsanız her kullanım 1 kontör oluyor ama aktarma hakkınız bulunmuyor.

İzmir Otogar – Şehir Merkezi Dolmuşları

Bölgelere göre rahatlığı tartışılsa da otobüsten daha rahat bir ulaşım sağlayacağınız kesin. Bu yüzden İzmir’in çeşitli yerlere dolmuşlarla gitmek pek çok kişi tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Son duraktan bineceğiniz için de ayakta gitme ihtimaliniz düşüyor.

Bu hatlardan bazıları için ücret bilgisi de paylaşalım. Karşıyaka-Otogar 3,25 TL, Otogar-Bayraklı 2,75 TL, Gaziemir-Otogar 3,50 TL, Buca-Şirinyer-Otogar 3,50 TL ve Otogar-Bornova Stadyum 2,75 TL olarak ücretlendiriliyor.

İzmir Otogar – Şehir Merkezi Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi

Yine her zaman kolayı ve konforu sevenler olarak taksiye yönlenme adetimiz olmuş. Dolayısıyla eğer imkân varsa her fırsatta önce taksi tercih ediliyor.

Eğer otogardan şehir merkezine taksiyle gidecekseniz Konak yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunuyor.

Diğer semtlere giderseniz Gaziemir’e 23 km, Buca’ya 12,8 km, Alsancak’a 12 km, Bayraklı’ya 15,1 km, Karşıyaka’ya 19,1 km süren bir mesafeden ulaşmak mümkün.

Araç Kiralama

Birden fazla noktada işiniz varsa otogar civarındaki firmalardan araç kiralayabilirsiniz. Ege, Elit, TDH gibi firmalar bu konuda sizin işinizi görecektir.

Özellikle turistik gezi için geldiyseniz uzak ilçelerde görmek isteyeceğiniz çok yer olacağından bu en iyi tercih olacaktır. Örneğin Efes, Şirince gibi mutlaka görülmesi gereken yerlere veya Gümüldür, Çeşme gibi tatil destinasyonlarına toplu taşımayla gitmek oldukça zor ve masraflı olabilir.

Transfer

Tercih edeceğiniz otobüs firmalarının otogardan düzenli olarak hareket eden servisleri bulunuyor. Bunlarla Karşıyaka, Buca, Gaziemir, Narlıdere, Bornova, Hatay, Basmane gibi ilçe merkezlerine ücretsiz olarak gidebilirsiniz.

Bazı firmaların servis noktaları otogar dışındaki yazıhanelerin önünde olabiliyor. Bu yüzden servisle ulaşım sağlayacaksınız muavinleri bilgilendirmenizde fayda var.

Buna ek olarak internet üzerinden şoförlü transfer seçenekleri sunan şirketlerle önceden iletişime geçip sizi otogardan almalarını sağlayabilirsiniz. VIP, ATS, Aygül VIP gibi pek çok firma İzmir şehir içine hizmet veriyor.

obilet Desktop Banner

İzmir Otogarı’ndan İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

İzban İzmir

İzmir Otogarı ile İzmir Adnan Menderes Havalimanı arasındaki 26 kilometrelik mesafeyi katedebileceğiniz birçok ulaşım aracı bulunuyor. Bunlar arasından belediye otobüsleri, en çok tercih edilen ulaşım aracı olarak biliniyor.

Ayrıca, otogardan kalkan minibüslere binip İzban’a aktarma yaparak, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı

Eğer uçağı kaçırma riskiyle karşı karşıya iseniz, taksi ve araç kiralama seçeneklerinden herhangi bir tanesini de tercih edebilirsiniz.

İzmir Otogarı – İzmir Adnan Menderes Havalimanı Toplu Ulaşım Araçları (ESHOT Otobüsleri ve Dolmuşlar)

İzmir Otogar – Havalimanı ESHOT Otobüsleri

ESHOT İzmir

Şehir içi ulaşımda sıklıkla kullanılan bir ulaşım aracı olan belediye otobüsleriyle otogardan İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na ortalama 50 – 60 dakika içerisinde gidebilirsiniz.

204 numaralı otobüs, İzmir Otogarı’ndan hareket ediyor ve havalimanına gidiyor. Bu otobüse, şehir içi toplu taşıma araçlarında kullanılan kartlarla binebileceğiniz gibi şoföre nakit ödeme de yapabilirsiniz.

İzmir Otogar – Şehir Merkezi İzban veya Minibüsler

İzmir Otogarı’ndan İzmir Adnan Menderes Havalimanı gitmenin diğer bir yolu ise minibüsten İzban’a aktarma yapmak.

Aktarma yaptığınız halde belediye otobüslerine göre daha hızlı bir şekilde havalimanına ulaşabilirsiniz.

Otogardan kalkan minibüslerle ilk olarak Halkapınar İstasyonu’na gitmeniz gerekiyor. Daha sonra, buradan kalkan İzban’la ortalama 35 – 40 dakika içerisinde havalimanına ulaşabilirsiniz.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama)

Taksi

Toplu taşıma araçlarına göre daha pahalı olsa da taksi seçeneği, özellikle uçağı kaçırma riski ile karşı karşıya kalanlar için iyi bir alternatif oluşturuyor.

İzmir Otogarı‘ndan hareket eden taksilerle 26 kilometrelik mesafeyi ortalama 30 – 35 dakika içerisinde gidebilirsiniz. Ödeyeceğiniz fiyat ise ortalama 70 – 80 TL civarında olacaktır.

Araç Kiralama

İzmir tatiliniz boyunca sizi büyük bir yükten kurtaracak olan araç kiralama seçeneği ile otogardan, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na gitmek oldukça kolay.

İzmir Otogarı’nda veya çevresinde yer alan araç kiralama firmalarının herhangi birinden size en uygun aracı kiralayabilirsiniz. Ancak havalimanında şubesi bulunan firmalardan araç kiralamanızda yarar var. Çoğu firma, havalimanına gidecek olan müşterilerine araç kiralamazken, diğerleri ise ekstradan ücret talep ediyor.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda Rent Go, Windy Car Rental, Çizgi Rent a Car, Budget, Hertz, Central Rent a Car, Europcar ve Avis araç kiralama firmalarının ofisleri bulunuyor. Ayrıca erken rezervasyon yaptırmaz durumunda hem zamandan hem de paradan tasarruf edebilirsiniz.

İzmir Otogarı’ndan kiraladığınız araçla İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na gitmek ortalama 30 – 35 dakika sürüyor.

Şehir Merkezinden İzmir Otogarı’na Nasıl Gidilir?

Otogardan sağlayacağınız imkanlarla aynı ulaşım seçeneklere sahip olmak kaydıyla otobüs, dolmuş gibi toplu taşıma ve taksi, araç kiralama gibi özel ulaşım fırsatları değerlendirilebilir.

Buna ek olarak kendi aracınızla ulaşım sağlarsanız otogardaki otoparktan ücretli olarak faydalanabilirsiniz. İlk saat 7 TL olan otopark ücretine 12 saate kadar saatte bir 1 TL ekleme yapılıyor. 12 ile 24 saat arası için ise 0,75 TL ilave ediliyor bu ücrete.

Aylık abonmanlık fırsatı da sunulan otoparkta bu imkândan yararlanmak isterseniz bir ay için 68 TL ödeme yapmanız yeterli.

Toplu Ulaşım Araçları (ESHOT Otobüsleri ve Dolmuşlar)

Şehir Merkezi- İzmir Otogarı ESHOT Otobüsleri

Sözünü ettiğimiz 54, 204, 227, 302, 555 ve 800 numaralı hatlarla İzmir Otogarı’na ulaşım sağlamanız mümkün. Güzergahları ESHOT’un resmi internet sitesinden kontrol edebilirsiniz.

Dilerseniz akıllı telefonunuza ESHOT’un uygulamasını indirip bulunduğunuz duraktan geçen otobüsleri ve saatlerini kontrol edebilir veya İzmirim Kart’ınızın bakiyesini sorgulayıp kredi veya banka kartlarıyla yükleme yapabilirsiniz.

ESHOT otogar hatlarına şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.eshot.gov.tr/tr/BaglantiliHatlar/5/64

Şehir Merkezi- İzmir Otogarı ESHOT Dolmuşları

Şehrin çeşitli bölgelerinden binebileceğiniz dolmuşlarla ulaşım sağlamak isterseniz bilmeniz gereken bir şey var ki o da İzmir Otogarı’na Yeni Garaj dendiği.

Eğer otogara gitmek istiyorsanız bunu aklınızda bulundurmanızda fayda var. Yukarıda saydığımız ücretler dahilinde şehrin çeşitli yerlerindeki dolmuş güzergahları üzerinden yolculuk yapabilirsiniz.

Otogara ulaşabileceğiniz Osmangazi, Adliye, Eski Çamlık, Ülkü Sineması, Karabağlar Mezarlık, Şaraphane-Yeşildere, Buca Sebze Hali ve Gölet, Cengizhan, Işıkkent-Toki gibi daha pek çok hat İzmir’de hizmet veriyor.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi

Önceden taksi duraklarını arayarak ücret bilgisi alabileceğiniz gibi yukarıda belirttiğimiz bilgiler doğrultusunda kabataslak bir hesap da yapabilirsiniz. Bu seçeneği değerlendireceğiniz zaman pazarlık yapmayı deneyebilirsiniz. Çoğu taksici yolcu kazanmak adına böyle bir pazarlığı kabul edebiliyor.

Örneğin Buca-Otogar arası 65 TL tutacaktır ama pazarlığa girişirseniz 55 TL’ye bile gitmeniz mümkün. Her zaman bu kadar şanslı olmak mümkün olmasa da denemeye değer.

Eğer durak numarası bilmiyorsanız veya durakta araç kalmadıysa İzmir’de yol üzerinden de taksi bulmak da olası.

Araç Kiralama

Kocaman şehrin içinde sayısız araç kiralama şirketiyle karşılaşacaksınız. Küçüklü büyüklü pek çok firma cadde üzerinde veya mahalle aralarında hizmet veriyor.

Konak civarı ulaşabileceğiniz İzmir Oto Kiralama, Sedna Oto Kiralama ve Turizm ve Citi Rent a Car gibi şirketler mevcut.

Gaziemir’de ise Piex, Ünal Tur gibi firmalar var.

Otogarda kiraladığınız araçla seyahatinizi tamamlayacaksanız dönüş için ulaşım sıkıntısı çekmeyeceksiniz demektir.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan İzmir Otogarı’na Nasıl Gidilir?

İzmir Adnan Menderes Havalimanı ile İzmir Otogar arasında 26 kilometrelik bir mesafe bulunuyor. Bu mesafeyi katetmek için kullanabileceğiniz birçok ulaşım aracı, yolcularına hizmet veriyor.

Toplu ulaşım araçlarından Eshot olarak adlandırılan belediye otobüsleriyle ve İzban’dan minibüslere aktarma yaparak, havalimanından İzmir Otogarı’na ulaşabilirsiniz.

Eğer aceleniz varsa ya da rahatınıza düşkünseniz, taksi ve araç kiralama seçeneklerinden de faydalanabilirsiniz.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı – İzmir Otogarı Toplu Ulaşım Araçları (ESHOT Otobüsleri ve Dolmuşlar

ESHOT

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen Eshot, şehir içi ulaşımda en çok kullanılan toplu  taşıma araçları olarak ön plana çıkıyor.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı terminal binası önünden kalkan 204 numaralı belediye otobüsü ile İzmir Otogarı’na rahatça ulaşabilirsiniz.

Eshot ile yolculuk ise ortalama 50 – 60 dakika sürüyor.

İzban/Minibüs

İlk olarak İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan İzban’a binip, Halkapınar İstasyonu’na gitmeniz gerekiyor.

Daha sonra istasyon önünden kalkan minibüslere binerek, İzmir Otogarı’na rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Bu aktarmalı yolculukta, havalimanından otogara gitmek ortalama 40 – 45 dakika sürüyor.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama)

Taksi

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan İzmir Otogarı’na gitmenin en kolay yolu şüphesiz ki taksiler. Terminal binasının hemen önünden kalkan taksilerle ortalama 25 – 30 dakika içerisinde otogara gidebilirsiniz.

Dilerseniz önceden belirlenmiş fiyatlar üzerinden, dilerseniz de kilometre başına hesaplanan ücret karşılığında yolculuk edebilirsiniz. Bu güzergahta taksiyle yapacağınız seyahatin tutarı ortalama 70 – 80 TL civarında olacaktır.

İzmir Adanan Menderes Havalimanı Taksiciler Birliği’ni 0 232 274 20 75 numaralı telefondan arayarak daha detaylı bilgi elde edebilirsiniz.

Araç Kiralama

Araç kiralama seçeneği, toplu taşıma araçlarına nazaran daha fazla maliyetli olacaktır fakat, havalimanından kiraladığınız araçla İzmir Otogarı’na gitmek oldukça kolay.

Havalimanı ile otogar arasında bulunan 26 kilometrelik mesafe kiraladığınız araçta ortalama 30 – 35 dakikada gidebilirsiniz.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda yer alan araç kiralama firmalarından; Rent Go (0 232 273 70 99), Windy Car Rental (0 232 273 77 77), Çizgi Rent a Car (0 232 423 41 83), Duray Rent a Car (0 232 274 12 16), Budget (0 232 274 11 11), Hertz (0 232 274 22 48), Europcar (0 232 274 43 22), Avis (0 232 274 00 10), Enterprise (0 232 274 23 74) size en uygun teklif vereni tercih edebilirsiniz.

Ayrıca erken rezervasyon yaptırmanız durumunda firmaların size özel sundukları indirim ve fırsatlardan da yararlanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz!
Lütfen isminizi yazınız