Kendinize Uygun Kiralık Arabayı Nasıl Seçersiniz?

0
2
Kendinize Uygun Kiralık Arabayı Nasıl Seçersiniz?

Araç kiralama hizmeti, hizmet sektörünün ülkemizde ve dünyada oldukça yaygın bir koludur. Özellikle uzun yol araç kullanmak istemeyenlerin, gidecekleri lokasyona uçakla ulaştıktan sonra tercih ettiği bir hizmettir.

Kendinize Uygun Kiralık Arabayı Nasıl Seçersiniz?

Araç Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Araç kiralarken dikkat edilecek birkaç nokta vardır. Türkiye’de çok sayıda oto kiralama firması bulunmaktadır. İlk bakılacak nokta, kurumsal ya da butik firma seçeneklerinden birine odaklanmaktır.

Kiralama yapacağınız firmaya karar verdikten sonra size sunduğu koşullara dikkat etmeniz gerekmektedir. Müşteri memnuniyeti açısından seçenekleri elemek için internetten yorumları araştırabilirsiniz. 

Firmanın butik ya da kurumsal olması konusunda seçiminizi yaptıktan sonra fiyat karşılaştırmalarına bakabilirsiniz. Aradığınız aracın özellikleri, modeli, serisi, hizmet kapsamı ve kiraladığınız gün sayısı fiyatı etkileyecek temel faktörlerdir.

Araç Kiralama Hizmeti Kaç Türde Yapılır?

Temel olarak araç kiralama, bireysel ve kurumsal olarak ikiye ayrılır. Bireysel kiralama, kişilerin kendi ihtiyaçları doğrultusunda aldığı hizmet türüdür. Kurumsal kiralama ise, şirketlerin çalışanları için araç kiraladığı hizmet türüdür. Kurumsal kiralama hizmeti, filo kiralama şirketlerinden alınır. 

Kurumsal kiralama sözleşmeleri yıllık bazda yapılır. Firmalar, çalışanlarının unvanına göre farklı araba modelleri seçerek yıllık bir anlaşma yaparlar. Bireysel kiralama ile kıyaslandığında araç başına ödenen fiyat daha ekonomik olur.

Bireysel kiralamanın süresi ve kapsamı, kişinin talebine göre değişkenlik gösterir. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık olmak üzere farklı sürelerde kiralama hizmeti talep edilebilir. 

Bireysel araç kiralama hizmetlerinde şoförlü araç kiralama seçeneği de bulunmaktadır. Ehliyeti olmayan ya da konforu sebebiyle araç kullanmak istemeyenlerin tercih edeceği bir seçenektir.

Araç Kiralamanın Avantajları Nedir?

Kiralık araçların kasko ve vergi bedelleri, kiralama firmasına aittir. Kiralama bedelleri, bu kalemler dahil edilerek tahsis edilir ancak aracı kullanan kişinin bu ödemeler için vakit ya da ek bütçe ayırmasına gerek kalmamaktadır. Pek çok kişi bu sebepten dolayı kiralama araç kullanmayı daha ekonomik bularak tercih ederler. 

Uzun mesafe araç kullanmak istemeyenler için araç kiralamak oldukça avantajlı ve konforludur. Varış noktasına uçakla gidip oradan araç kiralayarak devam etmek tatildeki konforu artıran bir durumdur.

Yurt dışı tatillerinde de araç kiralayarak seyahat etmek tercih edilen seçeneklerden biridir. Özellikle ada tatillerinde kiralık araçla tatiliniz yaptığınızda daha rahat ve keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Araç Kiralama Firmalarına Nasıl Ulaşılır?

Türkiye’de her bölgede veya yalnızca belirli bölgelerde hizmet veren oto kiralama firmaları bulunmaktadır. Gideceğiniz bölgede faaliyet gösteren firmalar arasından seçiminizi yaparak iletişime geçebilirsiniz. 

Firmayla iletişime geçerek ihtiyacınız olan aracın özelliklerini belirterek size sunulan araç seçeneklerinden biriyle bu hizmeti alabilirsiniz. Uygun fiyatlarla araç kiralayabilmek için mümkünse aylık ya da yıllık kiralama seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz. 

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz!
Lütfen isminizi yazınız