Yurt Dışından Satın Alınan Telefon Pasaporta Nasıl İşlenir? IMEI Ücreti Ne Kadar? (2023)

25
106052

Yepyeni bir cep telefonunu daha uygun fiyata almayı kim istemez? Gerek kur farkı gerek vergiler nedeniyle yurt dışından cep telefonu almak bazen Türkiye’den almaktan daha cazip bir seçenek oluyor.

Peki, Türkiye’de satışa sunulmayan bir modeli ya da Türkiye’den daha uygun fiyata satılan bir cep telefonunu Türkiye’de kullanmak için ne yapmanız gerekiyor? Yurt dışından telefon satın almakla ilgili merak ettiğiniz her şey burada!

Günümüzde pek çoğumuz yurt dışına çıkarken bütçemizin bir kısmını elektronik alışverişine ayırıyoruz. Yurt dışından en çok satın aldığımız teknolojik ürün ise akıllı cep telefonu.

Kendimiz yurt dışına çıkmasak bile, sıkça yurt dışına çıkan hatta cep telefonu üreticisi olan ülkelere seyahat edenlerden dönüşte kendimize beğendiğimiz cep telefonlarını satın almalarını isteyebiliyorduk.

Yakın zamanda yayınlanan kararname ile yurt dışından cep telefonu almanın maliyeti yükselirken, yeni kurallarla kullanıcıların yurt dışından yalnızca kendisi için cep telefonu alması teşvik ediliyor.

Peki 2023 itibarıyla yurt dışından cep telefonu satın almak isteyenlerin ne yapmaları gerekiyor?

Yurt Dışından Gelen Telefon Nasıl Kaydettirilir? Pasaporta Cep Telefonu Nasıl Kaydedilir?

Türk Pasaportu

Yurt dışından alınan telefonun, Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra 365 gün içinde pasaporta kaydettirilmesi gerekiyor. Bunun için ilk olarak şu anda 6.091 TL olan telefonun pasaport kaydı harç bedelinin; internet vergi dairesine, bulunduğunuz yerdeki vergi dairelerine ya da TC Ziraat Bankası, Vakıf Bank, İş Bankası Halk Bankası, Garanti Bankası, Denizbank, ING Bank, HSBC Bank ve Şekerbank gibi bankalara yatırılması gerekiyor. Bu harcın ise telefonun kullanıcısı olarak kayıt edilecek pasaport sahibi adına yatırılması gerekiyor.

2022 yıl sonuna kadar 2 bin 732,40 TL olan harç ücreti, 2023 yılı için 6.091 TL olarak belirlendi.

ucakbileti_sorgula (1)

Telefon kayıt harcını yatırdıktan sonra E-Devlet üzerinden IMEI kaydınızı yapabilirsiniz. TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizle, E-Devlet’e girdikten sonra, sitede yer alan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu işlemleri alanından “IMEI Kaydet” kısmındaki alanları doldurarak kaydınızı kendiniz tamamlayabilirsiniz. İşlemi bulmak için E-Devlet’teki arama kutucuğunu da kullanabilirsiniz. E-Devlet üzerinden yalnızca kendi adınıza ve çocuğunuz adına IMEI kaydı yapabiliyorsunuz.

E-Devlet üzerinden dolduracağınız IMEI kayıt formunu doldururken TC kimlik numaranız, pasaport bilgileriniz ve cep telefonunun IMEI numarası gibi bilgiler gerekiyor. Bazı cep telefonlarında 2 adet IMEI numarası bulunabiliyor, bunların ikisinin de forma işlenmesi gerekiyor.

E-Devlet üzerinden bu kaydı gerçekleştiremeyenler ise telefon şebekelerinin abone merkezlerine (Turkcell, Türk Telekom, Vodafone vs.) uğrayarak bu konuda yardım alabiliyor.

https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kayit-hakki-sorgulama internet sitesinden de pasaportunuza telefon kaydettirme hakkınızın olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

IMEI Numarası Nasıl Alınır?

Cep Telefonu Türkiye

Cep telefonunuzun arama ekranından *#06# tuşlarına basıp arama tuşuna bastığınızda telefonun IMEI (seri numarası) telefonunuza mesaj olarak geliyor.

Telefonun seri numarası olan bu numara, kayıp ve çalıntı durumlarında da telefonun bulunması açısından hayati önem taşıyor. Bu nedenle güvenliğiniz açısından IMEI numaranızı başkalarıyla paylaşmamanızı öneriyoruz.

Yurt Dışından Getirilen Cep Telefonu Başkasının Pasaportuna Kaydedilebiliyor mu?

Türk Pasaport Seyahat

31 Mayıs 2019 tarihi itibarıyla artık farklı birine ait pasaporta cep telefonu IMEI kaydı yaptırılmasının önüne geçildi.

Yurt dışından gelen yolcunun pasaportuna işlenen cep telefonu, aynı kişi adına kayıtlı sim kartı ile çalışabiliyor. Yani IMEI numarasının kaydettirildiği telefonun sahibi ile pasaport sahibi ve sim kartın sahibinin aynı kişi olması gerekiyor.

Yurt dışından gelişte 1’den fazla cep telefonu satın aldığınız X-Ray’de ya da gümrükte tespit edilirse bu ticaret yaptığınız şeklinde kabul edilebilir, bu konuda yasal yaptırımlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle satın aldığınız cep telefonunun faturasını yanınızda bulundurmayı ihmal etmeyin.

Yabancı uyruklu ve YKN (Yabancı Kimlik Numarası) bulunan 18 yaş üstü bireyler PTT’den alacakları e-devlet şifresi ile e-devlet sistemi üzerinden (https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet) kayıt yapabilmektedir. YKN sahibi olmayan (diplomatik belge sahipleri) yabancı uyruklu kişiler de ilgili belgeler ile Abone Kayıt Merkezlerine başvuru yapabilmektedir.

Pasaporta Kaç Yılda Bir Telefon Kaydedilebiliyor?

Eski düzenlemeye göre pasaporta 2 yılda 1 yeni bir cep telefonu kaydettirilirken yeni düzenlemeye göre artık 3 yılda 1 yeni cep telefonu kaydedilebiliyor.

Yani 2023 yılının herhangi bir ayında yurt dışından cep telefonu alırsanız, 1 Ocak 2026 itibarıyla yurt dışından alacağınız yeni bir cep telefonunu pasaportunuza işletebilirsiniz.

Ayrıca yurt dışından getirilen bu telefonların, sadece pasaport kaydının yapıldığı vatandaşa ait olan bir telefon hattıyla kullanılması gerekecek.

Türkiye’ye Giriş Yaptıktan Sonra Telefonu Ne Kadar Zamanda Kaydetmek Gerekir?

Türkiye’ye giriş yaptığınız tarih itibarıyla 120 gün içinde telefonunuzu kaydetmeniz gerekiyor. Aksi takdirde kaydı yapılamayan telefonlar, kullanıma kapatılıyor.

120 gün içinde telefon kayıt harcını ödemiş olsanız dahi, kaydını yaptırmazsanız telefon kullanıma kapatılacaktır. Telefon kayıt harcı ise her bir telefon için yalnızca 1 defa ödeniyor.

Vizesiz Ülkelerden Alınan Cep Telefonu Nasıl Kaydedilir?

Bildiğiniz gibi Türkiye ile vizesiz giriş anlaşması olan ülkelerin bazılarına pasaportsuz da giriş yapabiliyorsunuz.

Bu ülkelerden satın alacağınız cep telefonlarını ise ülkeye giriş-çıkış yaptığınız belge ile (örneğin TC kimlik numaranız ile) E-Devlet üzeriden kaydedebilirsiniz.

Pasaportumun Süresi Biterse Telefon da Kullanıma Kapanır mı?

Diyelim ki yurt dışından telefonunuzu satın aldınız ancak pasaportunuzun süresi kısa zaman sonra bitecek. Bu telefonun kullanıma kapanmasına neden olmuyor.

Cep telefonu ile Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra giriş yaptığınız pasaport ile 120 gün içinde telefonu kaydettiğiniz takdirde telefonunuzun kapanması gibi bir durum söz konusu olmuyor.

Önceki İçerikMinsk’te Gezilecek Yerler
Sonraki İçerikKaradeniz Mutfağı’nın En Sevilen Yöresel Yemekleri

25 YORUMLAR

 1. Merhaba, arkadaşım amerikaya gitti, 1 yıl önce kendine aldığı ve pasaportuna işlettiği şahsi telefonu var, bana da yanında gelirken iphone getirecek ve ben o henüz bizi ülkeye girmeden (1 yıl içinde yurtdısına çıktığım için) kendi pasaportuma kaydedeceğim. Sorum şu gümrükte kontrolde valizde telefonu tespit ederlerse telefon benim adıma kayıtlı olacak bu telefon senin değil diye sorun çıkarma hakları var mı, ya da telefonu kutudan açıp elinde geçirse 2 telefon kullanıyo gibi bu iki telefon da kendisinin mi yoksa biri başkası adına kayıtlı diye sorun çıkartabilirler mi, risk alayim mi bilemedim çok teşekkür ederim.

  • Merhaba, gümrükte iki farklı telefon olması durumunda gümrük görevlileri IMEI numarasını kontrol edecektir. Eğer iki telefon da farklı isimlere kayıtlıysa sorun olmayacaktır. Yine de, Gümrük Müdürlüğü ile iletişime geçerek aklınızdaki soruları sormanızı öneririz.

 2. Merhaba , komşum Kazakistan vatandaşı ben onun adına telefonu kaydettirmek istiyorum, SIM kart da onun adına olacak onu da biliyorum, onun oturum izni var peki oturum izniyle açtarabilir miyiz ? Kazakistan pasaportu taşıyor en son 7-8 ay önce giriş yaptı Türkiye’ye ama bidaha gitmedi

 3. Şuanda bu işlemde sorun var. Vizesiz olarak kimlik ile Kıbrıs a gittim geldim harc parasını yatırdım e devlet üzerinden işlemi kabul etmedi emniyet pasaport daire ye gidin diyor sistem

  • Merhaba, Kıbrıs vizesiz girilebilen bir ülke olduğu için pasaporta giriş-çıkış damgası vurulmamaktadır. Kıbrıs’a girdiğinizi gösteren bir belge ile başvurabilirsiniz.

 4. iyi günler arkadaşım yurtdışından bana telefon getirecek bu telefonu ben kendi pasaportuma kayıt yaptırıp kullanabilirmiyim.
  benim pasaportumun yurtdışı giriş/çıkış tarihinin bir önemi varmıdır.

  • Merhaba, son 1 yıl içerisinde sizin de yurt dışına çıkıp dönmüş olmanız gerekmektedir. Bu şart karşılandığı sürece telefonu kendi pasaportunuza kaydedebilirsiniz.

 5. Merhaba detaylı ve geniş açıklama için teşekkürler benim bir sorum olacak arkadaşım yurtdışından hediye olarak telefon getirecek kendisi türk vatandaşı degil benim pasaport um tarihi bitti ve son 3 yıllarda yurt dışında giriş çıkış yapmadım pasaport olmadan harç ve kayıt işlemlerini yapabilir miyim

  • Merhaba, telefon kaydı için Türk vatandaşlarına ait bir pasaport gereklidir. Kayıt edilecek telefon ile pasaportun aynı kişiye ait olması gerekmektedir.

 6. Merhaba elimde hangi ülkeden getirildiğini bilmediğim bi ıphone var ve pasaportum yok . Kayıt için gerekli adımlar nelerdir. Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba, telefon kaydı için Türk vatandaşlarına ait bir pasaport gereklidir. Kayıt edilecek telefon ile pasaportun aynı kişiye ait olması gerekmektedir.

 7. Soru şu pasaportum yok
  Yurt dışına da hiç çıkmadım
  Bana hediye gelen telefonu kayit edebilir miyim
  E devlette kayit hakkı var yazıyor ama yurt dışına çıkmayan biri kimlik ile kayit yapabilir mi?

  • Merhaba, telefon kaydı için Türk vatandaşlarına ait bir pasaport gereklidir. Kayıt edilecek telefon ile pasaportun aynı kişiye ait olması gerekmektedir.

 8. Merhabalar, Ben 7-13 ağustos tarihinde kıbrısa kimlikle gittim. Şimdi yurt dışı kayıtlı telefon alsam kendi üzerime işletebiliyor muyum ? şöyle bi duyum aldım, “eğer kimlikle gittiyseniz 30 gün içerisinde işletmeniz gerekiyor” benim 30 günü geçti bir sorun olur mu bir bilginiz var mı acaba ?

  • Merhaba, TC kimlik no ve ülkeye giriş-çıkış yaptığınız belge ile e-devlet üzerinden kayıt yaptırabilirsiniz. Türkiye’ye giriş yaptığınız tarih itibarıyla 365 gün içinde telefonunuzu kaydetmeniz gerekiyor. Aksi takdirde kaydı yapılamayan telefonlar, kullanıma kapatılıyor.

 9. Merhaba, çok detaylı bir anlatım olmuş. İçerik için teşekkür ederim. Sormak istediğim bir soru var. Yakın zamanda İtalya’dan telefon almayı planlıyorum. Ancak ben çift vatandaşım ve Bulgaristan pasaportum var. Üzerine kayıt ettirilecek pasaportun ille Türk pasaportu olmak zorunda mı? Bulgaristan pasaportuma kaydettirebilir miyim?

  • Merhaba, ilginiz için teşekkür ederiz. Yabancı kimlik numaraları ile e-Devlet üzerinden başvuru yaparak Bulgaristan pasaportuna telefonunuzu kaydettirebilirsiniz fakat kayıt ücretini ödemeniz gerekiyor. Türkiye’de alınan SIM kartları ile telefonu kullanmaya başladıktan en geç 120 güne kadar telefonu kaydettirmeniz gerekiyor. Yurt dışından aldığınız SIM kart ile ise telefonunuzu kullanmaya devam edebilirsiniz, ödeme yapmanız gerekmiyor. Teşekkür ederiz!

   • Yani Bulgaristan pasaportuma kayıt yaptırabiliyorum ancak bu işlem için mutlaka Bulgaristan kimliğimi kullanmalıyım kayıt aşamasında. Bunu demek istiyorsunuz değil mi? Türk kimliğimi kullanamıyorum sanırım. Sonrasında Türkiye’de alınan sim kartımı takıp kullanacağım.

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz!
Lütfen isminizi yazınız