2020-2021 Eğitim Yılı Takvimi- Ara Tatil Ne Zaman?

0
1917
2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı

2020-2021 eğitim öğretim yılı tüm yenilikleriyle beraber 31 Ağustos 2020’de online eğitim olarak başladı. Sadece ana okul öğrencileri ve 1. sınıf öğrencileri ise 21 Eylül’de ise sınıflarda bekleniyor. Özellikle ilk okul 1. sınıf öğrencileri için 31 Ağustos – 4 Eylül 2020 arasında uyum eğitimleri gerçekleştirilecek.

5 Ekim’de ise Mesleki ve Teknik Anadolu liseleri, Çok Programlı Anadolu Liseleri, Mesleki Eğitim Merkezleri, Güzel Sanatlar Liseleri ve Spor Liseleri’nde alan ve dal derslerin uygulamalı dersleri yüz yüze gerçekleşmeye başladı. 12 Ekim Pazartesi ise tüm ilkokullarda, ortaokul 8 ve lise 12. sınıflarda da yüz yüze eğitim başlayacak. Uygun bulunan köy okullarında da yüz yüze eğitim yapılabileceği açıklandı.

Orta okullarda 5.sınıflar ve liselerde 9. sınıflar da yüz yüze eğitime 2 Kasım‘dan itibaren dahil edilecek. 7., 10. ve 11. sınıflarda da yüz yüze eğitim 23 Kasım‘dan sonra başlayacak.

Koronavirüs salgınında ikinci dalganın gelmesi ihtimaline karşı 2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılında kısmi veya tamamen uzaktan eğitime geçişle ilgili teknolojik altyapı çalışmaları da gerçekleşti.

İşte bu sene bilmeniz gereken 2020-2021 okul tatilleri:

2020-2021 Okul Tatilleri

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Tatili

2020 yılında 29 Ekim tatili perşembe gününe denk geliyor. Çarşamba gününün de yarım gün olmasıyla, toplamda yaklaşık iki günlük bir tatil imkanı ortaya çıkmış oluyor.

App_indir1

29 Ekim tatiliyle birleştirerek çocuklarınızla beraber küçük bir seyahate çıkabilirsiniz. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Tatili Seyahat Önerileri yazımızı inceleyerek tatil programınıza en uygun şehri bulabilirsiniz.

İlk Ara Tatil Ne Zaman?

16-20 Kasım 2020

ucakbileti_sorgula (1)

16-20 Kasım 2020 tatilleri arasındaki tatil hafta sonu tatilleri ile birlikte toplamda 9 gün. Öğrenciler 13 Kasım itibariyle tatile girerek 23 Kasım’da tekrar sınıflarda olacak.

Ara tatiller öğrencilerin dinlenerek tatil yapmalarını, geride kaldıkları dersleri tekrar etmelerini ve sınavlara daha rahat hazırlanmalarını sağlayacak şekilde planlandı.

Sonbahar tatilinde çocuklarınızla beraber Türkiye’yi keşfe çıkmayı düşünenler için Sonbaharda Türkiye’de Gezilecek Yerler yazımızı hazırladık.

Yılbaşı Tatili

1 Ocak 2021, resmi tatil olduğundan öğrenciler de okullara gitmeyecek. 1 Ocak, 2020 yılında cuma gününe denk geliyor.

2021 15 Tatil Ne Zaman?

22 Ocak- 5 Şubat 2021

23 Kasım’da başlayacak ilk dönemin ikinci yarısı 22 Ocak 2021 cuma günü sona erecek.

Hafta sonlarını da dahil edince 22 Ocak- 5 Şubat 2021 arasını kapsayan tatili değerlendirip seyahat edeceksiniz, sömestr tatili için tüm otobüs biletleri ve uçak biletleri en ucuz bilet fiyatları ile obilet.com‘da!

15 günü bulan süresi ile kış tatiline uygun olan sömestr döneminde çocuklarınızla beraber gidebileceğiniz yerler için “Sömestr’de Nereye Gidilir?” yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz.

İkinci dönemin başlangıcına kadar yarıyıl tatili boyunca çocuklarınızı kayak sporu ile tanıştırmak isterseniz, Türkiye’deki Kayak Merkezleri yazımıza göz atabilirsiniz. Soğuk havalardan kaçmak için tropik bir iklimde tatil yapmak isteyenler, Kış Aylarında Yaz Tatili Yapabileceğiniz Ülkeler yazımızı inceleyebilirsiniz.

İkinci Ara Tatil Ne Zaman?

Hes Kodun Hazırsa Hemen Bilet Sorgula

12-16 Nisan 2021 

12-16 Nisan arasında düzenlenecek ikinci ara tatil için öğrenciler 9 Nisan’da eğitime ara verecek ve 19 Nisan’da sınıflara geri dönecek.

Nisan ara tatilinin bahar aylarının en güzel dönemine denk geldiğini düşünürsek ara tatil boyunca çocuklarınızla beraber hem Türkiye’nin hem de dünyanın birbirinden özel müzelerini ziyaret edebilirsiniz.

İşte nisan ayında keşfedebileceğiniz dünyanın birbirinden ilginç müzeleri:

İstanbul’daki En İyi 23 Müze

Dünyanın En Popüler 25 Bilim Müzesi

Dünyanın En Güzel 30 Müzesi

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Cuma gününe denk gelen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, çocuklarınızla seyahat etmeniz için en ideal günlerden biri. Çocuklarınızı sevindirmek için bulunduğunuz şehirde veya yurt dışında tatil planları yapmaya başlayabilirsiniz.

Perşembe günü de yarım gün tatil olacağından hafta sonuyla beraber 5 günü bulan bir tatil yapmanız mümkün.

Çocuk bayramını kutlamak için en ideal seyahat planlarından biri hiç kuşkusuz Türkiye’nin veya dünyanın en iyi eğlence merkezlerini keşfetmekten geçiyor. İşte çocuklar gibi eğlenmenin mümkün olduğu yerleri derlediğimiz yazılarımız:

İstanbul’daki En Eğlenceli 30 Aktivite Merkezi

Dünyadaki En Güzel 21 Eğlence Parkı

Türkiye’nin Eğlence Merkezleri

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

2021 yılında 1 Mayıs, cumartesi gününe denk gelecek. Haliyle çocuklarınızla beraber hafta sonu tatili yapabilirsiniz.

Ramazan Bayramı

12-15 Mayıs 2021 tatilleri arasındaki Ramazan Bayramı, bu sene okul dönemine denk geliyor. Üstelik bu sene Ramazan Bayramı tatilini 19 Mayıs tatiliyle de birleştirerek yıllık izninizi bu döneme getirebilir, çocuklarınızla beraber karne öncesi uzunca bir tatil yapabilirsiniz.

Ramazan Bayramı’nı çocuklarınızla beraber geçirebileceğiniz rotalar için Ramazan Bayramı Tatil Önerileri yazımıza göz atabilirsiniz.

Yaz tatili sıcakları henüz tam başlamadan Akdeniz ve Ege denizlerimizin kıyısındaki turistik tatil kentlerimizi keşfe çıkabilirsiniz.

19 Mayıs Atatürk`ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı

Çarşamba gününe denk gelen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile beraber çocuklarınızla tatil yapabileceğiniz en uygun dönemlerden bir diğeri. Yarım gün olan salı gününü de izin alarak 2 günü bulan bir tatil yapmanız mümkün.

Bayrama daha da anlam katacak gezilerden biri de hiç kuşkusuz Anıtkabir ziyareti olacaktır.

Yaz Tatili 

2021 eğitim öğretim yılı takvimine göre, 18 Haziran 2021’de başlayacak olan yaz tatili 11 hafta sürecek. Böylece öğrenciler 2021 Eylül ayının ilk haftasında okullarına geri dönecek.

Türkiye’de Yaz Tatili Yapılacak 20 Yer yazımızı inceleyerek yaz tatilinizi planlamaya başlayabilirsiniz.

Çocukla seyahat etmeyi kolaylaştıracak ipuçları için:

Çocuklarla Yolculuk Yapmayı Kolaylaştırmanın 5 Yolu

Çocuklara Pasaport Çıkartma İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here