Ara Tatilde Çocuklarınızla Beraber Gidebileceğiniz 26 Yer- Sonbahar Ara Tatilinde Nereye Gidilir?

0
3934

Çocuğunuzla birlikte tatile gitme fikri bile sorunları beraberinde getiriyor. Yüzme havuzu, deniz, çakıllı plaj, ıslak zeminler gibi çocukları bekleyen onlarca tehlike bulunuyor. Eğer yaramaz bir çocuğa sahipseniz, tatiliniz tam anlamıyla fiyasko olabiliyor.

Bu sebepten ötürü özellikle çocuklu ailelerin konforunu düşünen mekanların sayısı giderek artıyor. Hatta çocukların sosyalleştiği, düzenlenen etkinliklere yeni şeyler öğrendiği kurslar ve özel programları olan mekanlar sayesinde aileler de tatil boyunca rahat bir nefes alabiliyor. Eğitmenlerin özel ilgisi, anne – babaların endişelerini dindiriyor.

Hayatınızda çocuk yokken yaptığınız tatiller ile çocukla beraber yapacağınız tatiller arasında dağlar kadar fark bulunuyor. İlk farkı yanınıza alacağınız eşyalarda göreceksiniz. Bir çiftin 2 haftalık tatili için iki valiz yeterken işin içine çocuk dahil oldu mu bir araba dolusu eşya hazırlanıyor. Deniz malzemelerinden oyuncaklara, ilaçlardan havlulara, nevresimlere kadar pek çok eşyayı da çocuğunuzla birlikte tatile götürmek durumunda kalıyorsunuz.

Çocuklu ailelerin tatil problemleri bununla sınırla değil. Tatil öncesi birçok durumu gözden geçirip tatil yerine karar vermek zorundalar. Küçük çocuğu olan aileler genellikle kum plaj ve sığ deniz tercih ediyor. Havanın temiz ve nem oranının düşük olması da alternatifler arasında nereye gidileceğini belirleyen önceliklerden. Daha büyük çocuklu aileler ise gidecekleri yerde doğa veya su sporu gibi aktivitelerin yapılıp yapılmadığını araştırıyor.

Otel rezervasyonunuzu obilet.com‘da yapabilirsiniz.

Tatilinizi planlamadan önce bu yazıları da okumak isteyebilirsiniz:

Ara Tatilde Çocuklarınızla Beraber Gidebileceğiniz Yerler

11) Çıralı, Antalya

Çıralı Sahili

Antalya’nın Kumluca ilçesinde konumlanan Çıralı, çocuklu aileler için harika bir tatil fırsatı sunuyor.

Geçtiğimiz yıllar içerisinde Orman Bakanlığı, Çıralı’nın nefes kesen sahilini özelleştirmeye çalışsa da yöre halkının tepkileri sayesinde bu karardan vazgeçilmiş.

ucakbileti_sorgula (1)

1. derece doğal SİT alanı olan bölgenin arkasında göğe yükselen çam ağaçları, önünde ise uçsuz bucaksız sahil ve tertemiz deniz insanları çağırıyor.

Üstelik yılın belirli dönemlerinde caretta carettalar Çıralı Sahili’nde yumurtluyor. Çocuğunuza, nesli tükenme tehlikesi altında olan bu türü anlatabilir, çocuğunuza hayvanları sevmemiz ve korumamız konusunda bir bilinç aşılayabilirsiniz.

Çıralı Antalya

Üstelik bölgede çocukları da ilgisini çekebilecek doğayla iç içe birçok aktivite gerçekleştiriliyor.

Çocuğunuzun mitolojiye ilgisi varsa veya efsaneler hakkında daha fazla şey öğrenmesini istiyorsanız Çıralı son derece uygun bir tatil mekanı. Üstelik tarihle iç içe olan bu yerde Roma döneminden kalma birçok antik kent bulunuyor. Bu antik kentleri gezerken bölgede yaşamış topluluklar hakkında çocuğunuzu bilgilendirebilir, yeni kültürler öğrenerek ufkunu genişletmesine yardımcı olabilirsiniz.

Çıralı’da çok sayıda efsane de dolaşıyor. Birçoğu Yunan mitolojisinden fırlayan bu efsaneleri çocuğunuza anlatarak tatilinizi daha eğlenceli kılabilirsiniz.

Bungalow Çıralı

Konaklama için de düşünmenize pek fazla gerek yok. Sahilin hemen üstünde konumlanan mekanlardan bir tanesini seçebilirsiniz. Doğayla iç içe olması çocuğunuzun ufak yaşlardan itibaren doğaya ilgi duymasını sağlayacak.

Sonuç olarak ağaçlar olmadan, toprak olmadan insanlık da olmaz ki çocuğunuzun bunun idrakına erken yaşta varması düşünce yapısını da etkiler.

Olimpos ve Çevresinde Gezilecek Yerler yazımıza göz atarak Çıralı’da görülmesi gereken yerler hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

22) Edremit Körfezi, Balıkesir-Çanakkale

Edremit, Balıkesir

İstanbul’a oldukça yakın konumuyla Edremit, çocuklu aileler için iyi bir tatil alternatifi oluşturuyor.

Akdeniz’in ya da Ege’nin sıcağından kaçanlar, Kaz Dağları’nın tatlı esintileri ve serin sularında rahatlayabilirler.

Tatil için illa deniz olması gerekmiyor. Maksat serinleyecek ve yüzecek su olsun. Bu anlamda, Kaz Dağları’nda bulunan Mehmetalan Köyü’nü geçince başlayan kamp alanlarını değerlendirebilirsiniz.

Vadi içerisinde yeşillerle bezeli bir vahayı andıran bölgede, üzerinde pembe çiçekler bulunan buz gibi sularıyla bir nehir akıyor. Taşlarla ufak bir gölet oluşturulmuş. Burada çocuklarınıza balık tutmayı öğretebilirsiniz. Balık tutmak hem çocuğunuzla olan ilişkinizi güçlendirecek, hem de çocuğunuza sabretmeyi öğretecek.

Edremit Körfezi’nde sahil tarafına inerseniz eğer, Küçükkuyu’nun biraz ilerisinde Club Hotel Kanara hizmet veriyor. Çocuklu aileler tarafından sıklıkla tercih edilen bu otelde tatilinizi gönül rahatlığıyla geçirebilirsiniz. Çocukların daha rahat ve tehlikesiz ortamda yüzebilmeleri için denize ufak bir mendirek inşa edilmiş.

Güvenli bir alan oluşturmasının yanı sıra doğayla iç içe olması, çocuklarınızın gelişimi ve edindiği bilgiler açısından son derece önemli. Doğayı sevmeyi ve her zaman saygı duymayı öğrenmesi, gelecek nesillerin doğayla savaşmak yerine ondan faydalanabilmesini sağlar.

33) Hillside Beach Club, Fethiye, Muğla

View this post on Instagram

A post shared by Hillside Beach Club (@hillsidebeachclub) on

Fethiye’nin Kalemya Koyu’nda yer alan Hillside Beach Club, çocuklu aileler için oldukça ideal bir tatil destinasyonu. Otelin kendine ait 3 plajı bulunuyor.

Ege Denizi’nin temiz ve berrak sularında, arkanızda çam ağaçlarıyla denizin, kumun ve güneşin tadını çıkartabileceğiniz alanda kitap okuyup müzik dinleyebileceğiniz bir havuz bulunuyor.

Yetişkinler için çeşitli spor aktiviteleri de düzenleniyor.

Odaları geniş ve ferah. Açık büfe restoranıyla hem sizin hem de çocuğunuzun damak tadına uygun yiyecekler servis ediliyor.

Çocuklar, otelin ana plajında veya havuzda güvenle yüzerken siz de biraz olsun kafanızı dinleyebilirsiniz.

View this post on Instagram

A post shared by Hillside Beach Club (@hillsidebeachclub) on

Hillside Beach Club’ın çocuklu ailelere sunduğu hizmetler bununla sınırlı değil. Minik misafirlerin eğlenceli vakit geçirebileceği KidSide bölümü bulunuyor. Bu bölümde çocuklar için dizayn edilen iki havuzda serinlerken, özel eğitmenlerle hem eğlenceli hem de öğretici aktiviteler gerçekleştiriliyor. KidSide, Çocuk Kulübü olarak geçiyor ve 4 – 7 yaş arası çocukları kabul ediyor.

Buna ek olarak 8 – 12 yaş arası çocuklar için Junior Club, 13 – 14 yaş arası çocuklar için de Teen Club etkinlikleri düzenleniyor.

Üstelik saatlik ücretle özel bakıcı da tutabiliyorsunuz.

0 – 6 yaş arası çocuklar Hillside’ta ücretsiz tatil yapabilir.

44) Ali Bey Resort, Manavgat, Antalya

View this post on Instagram

A post shared by Ali Bey Hotels & Resorts (@alibeyhotels) on

Antalya’nın Manavgat ilçesinde konumlanan Ali Bey Resort, dört dörtlük bir tatil fırsatı sunuyor.

Otelde her bütçeye uygun oda seçeneği mevcut. Çocuklu aileler için de özel odalar sunuluyor.

Mavi bayraklı plajında Akdeniz’in serin ve masmavi sularına dalabilir, güneşlenirken bir yandan da kitabınızı okuyabilirsiniz.

View this post on Instagram

A post shared by Ali Bey Hotels & Resorts (@alibeyhotels) on

Biraz daha eğlence arayanlarsa Aqua Park’a gidebilirler. Otel bünyesinde yer alan aqupark, yetişkin, çocuk ve bebek havuzlarının yanı sıra kaydıraklarıyla da unutulmaz bir tatilin kapılarını aralıyor.

Aqua Park’tan da yararlanabilen minikler için özel antibakteriyel kumdan kum havuzları oluşturulmuş.

Türk, İtalyan, Çin ve Akdeniz mutfağının benzersiz lezzetlerini açık büfede sunan Ali Bey Resort, çocuklar da dahil olmak üzere her damak tadına uygun yemekler hazırlıyor. Yemek saati düzensiz çocuklar için geç kahvaltı, snack büfe ve gece yemeği gibi olanaklar sunuluyor.

Çocuklu ailelere özel hizmetler sunan Ali Bey Resort’ta 4 – 17 yaş arası çocukların uzman eğitmenler eşliğinde eğlenceli aktivitelere katıldığı Çocuk Kulübü bulunuyor. 4 – 8 yaş arası çocuklar Mini Club, 9 – 12 yaş arası çocuklar Maksi Club, 13 – 17 yaş arası çocuklar ise Genç Club kategorisinde değerlendiriliyor.

Otelin içerisinde bulunan tenis kortları, yetişkinler tarafından kullanıldığı gibi çocuklar için de 3 farklı tenis kortu hizmet veriyor. Çocuklar burada sporun rekabetçi ruhuyla tanışırken, tenise ilgili minikler için de özel dersler veriliyor.

Her akşam özel animasyon ekibi tarafından düzenlenen çocuk animasyonları performansları gerçekleştiriliyor.

Otel bebek sandalyesi, bebek arabası ve bebek yatağı kiralama gibi hizmetler de sunuyor.

55) Marco Polo Tatil Köyü, Kemer, Antalya

Marco Polo Tatil Köyü Kemer

Antalya Kemer’de hizmet veren Marco Polo Tatil Köyü, tam anlamıyla çocuklu aileler için tasarlanmış.

İçerisinde bir adet kumlu – çakıllı 300 metre uzunluğunda plaj bulunuyor. Havuz olanakları ise daha geniş. Birer tane kaydıraklı yetişkin ve çocuk havuzu, iki tane kaydıraksız yetişkin havuzu ve üç tane kaydıraksız çocuk havuzu bulunuyor.

Marco Polo Tatil Köyü Kemer 2

Yemek konusunda ise dört farklı restoran, dünyanın çeşitli yerlerinden gelen egzotik ve yöresel lezzetleri müşteriye sunuyorlar.

Geceleri ise eğlence tavan yapıyor. Gerek gece kulübü gerekse animasyon ekibinin hazırladığı performanslarla günler dolu dolu geçiyor.

Marco Polo Tatil Köyü Kemer 2

Marco Polo Tatil Köyü’nün çocuklar için son derece ideal olmasının nedeni ise 1.500 metrekare alan üzerine kurulan Turtle’s Kids Club. Bu alanda çocuklar, uzman eğitmenler eşliğinde eğleniyorlar. İçerisinde sinema salonu kaydıraklı havuz, mini disko, aktivite odaları, oyun ve eğlence alanları bulunan kulüp saat 10.00 – 22.00 arasında hizmet veriyor. Mini Kulüp, 4 – 7 yaş arası çocukları, Kids Kulüp ise 8 – 12 yaş arası çocukları kapsıyor.

Turtle’s Kids Club’da düzenlenen aktiviteler bunlarla sınırlı değil, çocuklar için futbol turnuvası düzenleniyor, bilardo, dart, okçuluk gibi spor aktiviteleri yapılıyor. Judo dersleri, su basketbolu, balon rallisi ve daha pek çok eğlenceli etkinlik de yine çocukları mutlu etmek adına gerçekleştiriliyor.

66) Kadırga Koyu, Assos, Çanakkale

Assos Çanakkale

Assos’a iki kilometre mesafede konumlanan Kadırga Koyu, huzurlu bir tatil arayanların ortak adresi. Kadırga Koyu, uzun bir sahil şeridine sahip. Zaten Kadırga Koyu da bu sahil şeridinden oluşuyor.

Assos Çanakkale

Yol boyunca pek çok otel ve kamping alanı mevcut. Oteller 5 yıldızlı hizmet sunmasa da her ailenin ihtiyacını karşılıyor. Kamping alanları ise genellikle gençler tarafından tercih ediliyor. Yemeği dışarıda yemek isterseniz de yine sahil şeridi boyunca pek çok restoran bulunuyor.

Assos, Çanakkale

Çocuklu ailelerin Kadırga Koyu’na gelmelerindeki en büyük sebep ise sessiz ve huzurlu ortamı. Burada yerleşik nüfus pek olmadığı için geceleri de oldukça sakin geçiyor.

Plajı mavi bayraklı olduğu için çocuğunuzun denize girmesine rahatlıkla izin verebilirsiniz. Ayrıca, güneş yere değerken çocuğunuzla birlikte balık tutabilir, aranızdaki bağları kuvvetlendirebilirsiniz.

Assos Çanakkale

Kadırga Koyu’nun yukarısı ise Assos. Rumlar tarafından inşa edilen tarihi yapılar ve çarşı arasında dolaşırken yerel kültürü tanımak ve çocuğunuza aktarmak son derece keyifli olacak. Bir de bölgede yer alan antik kenti ziyaret edebilir, çocuğunuza bölgede yaşamış medeniyetleri anlatarak merakını arttırabilirsiniz.

77) Lykia World, Manavgat, Antalya

View this post on Instagram

A post shared by Lykia World Antalya (@lykia.world.antalya) on

Antalya Manavgat’ta yer alan Lykia World, çocuklu aileler için bulunmaz bir nimet.

2.5 kilometre uzunluğundaki plajı nefes kesici olsa da oteli bu kadar özel yapan şey, Türkiye’nin denize sıfır ilk golf sahasına sahip olması. Golf tutkunları için özel bir anlam ifade etse de Lykia World’de hizmetler bununla sınırlı değil.

İçerisinde tenis kortları, basketbol sahaları, plaj voleybolu alanları ve daha pek çok sportif aktivite mekanını içinde barındıran otelde geceleri ise canlı müzik geceleri, gösteriler ve partiler düzenleniyor.

View this post on Instagram

A post shared by Lykia World Antalya (@lykia.world.antalya) on

Açık büfe yemek olanağıyla dünya mutfağının en leziz örneklerini tadabileceğiniz Lykia World’de çocuklarınız, daha önceden ağzına dahi sürmediği yemekleri bayılarak yiyecek.

Lykia World’de bebek plajından kum havuzuna, palyaçolardan sirk arabalarına, çocuk tiyatrosundan, hobi atölyesine kadar çocuklara yönelik faaliyet gösteren bir çocuk cenneti sunuyor.

Plaj futbolu, basketbol, voleybol, masa tenisi gibi çocuklara sporlarla çocukları eğlendirirken sporun ruhu aşılanıyor.

View this post on Instagram

A post shared by Lykia World Antalya (@lykia.world.antalya) on

Minikler için otelin animasyon ekibi tarafından kostümlü gösteriler de hazırlanıyor.

İçerisinde çocuklar için 2 ısıtmalı havuzu bulunan Lykia World’de ayrıca oyun havuzu, 20 su ve 5 kamikaze kaydırağı yer alıyor.

6 aylıktan 2 yaşına kadar olan çocuklar için ücretli bakıcı servisleri bulunuyor.

Bebeklerin düzensiz yemek saatleri için de 24 saat açık Baby Kitchen hizmet veriyor.

88) Rixos Premium Bodrum, Muğla

View this post on Instagram

A post shared by Rixos Premium Bodrum (@rixospremiumbodrum) on

Rixos Premium Bodrum, lüks tatil arayan çocuklu ailelerin ilk tercihi.

308 odası bulunan otel gerek Ege Denizi’nin tertemiz sularına açılan plajlarıyla gerekse birbirinden farklı konseptte havuzlarıyla insanları stresten uzaklaştırıyor.

Dünyanın çeşitli mutfaklarından açık büfe yemekleri deneyebilirsiniz.

Ayrıca, tenis kortu, basketbol sahası, futbol sahası, plaj voleybolu sahası gibi daha pek çok sportif faaliyeti gerçekleştirebileceğiniz alan mevcut.

View this post on Instagram

A post shared by Rixos Premium Bodrum (@rixospremiumbodrum) on

Geceleri ise canlı müzik, dünyaca ünlü DJ performansları ve konsept partiler düzenleniyor.

Her anı dolu dolu geçireceğiniz Rixos Premium Bodrum’da spa ve masaj salonundan da yararlanabilirsiniz.

View this post on Instagram

A post shared by Rixos Premium Bodrum (@rixospremiumbodrum) on

Otelin çocuklu aileleri çeken yanı ise Rixy Club adında çocuklara ayrılmış bir bölümü olması. Bu bölümde çocuklar, eğlenceli aktivitelere katılıyor. Yalnız 4 – 16 yaş arası etkinliklerin bazıları ücretli.

Uyku odasından müzik odasına, film tiyatro ve sportif faaliyetlerin düzenlendiği Rixy Club’da 13 – 16 yaş arası çocukların katılabildiği Hip-Hop Cafe, dans kursu ve DJ Workshop bulunuyor.

Bunların yanı sıra aşçılık kursu, kampçılık, balıkçılık, arkeoloji ve daha pek çok alan uzman kişiler tarafından eğitimler veriliyor.

Rixos Premium Otel’de çocukların hoşça vakit geçirebileceği oyun parkı, Aqua Park ve kum havuzu da bulunuyor.

Otel hakkında detaylı bilgi edinmek isteyen kişiler 0252 337 11 22 numaralı telefonu arayabilirler.

99) Palmiye Club Med, Bodrum

Bodrum’da hizmet veren diğer bir otel de Palmiye Club Med. Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli lokasyonlarında hizmet veren bu otel, tatilin tanımını yeniden yazıyor.

Harika bir plajı ve farklı boyda havuzlarıyla insanın bir tatilden beklediği temel ihtiyaçları karşılayan Palmiye Club Med’de aynı zamanda okçuluk, fitness, rüzgar sörfü, su kayağı, denizcilik gibi alanlarda uzman eğitmenler tarafından dersler veriliyor.

Ayrıca otelin bünyesinde bulunan tenis kortlarından basketbol sahalarından, plaj voleybolu sahalarından ve daha birçok sportif faaliyetin gerçekleştiği alandan faydalanabilirsiniz.

Geceleri de konsept partiler, canlı müzik ve ünlü DJ performansları sergileniyor. Profesyonel animasyon ekibinin hazırladığı şovlar da geceye renk katıyor.

Farklı mutfaklardan lezzetleri tadabileceğiniz 4 tane de restoran bulunuyor. Biraz rahatlamak içinse spa, masaj, hamam gibi hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

Palmiye Clum Med oteli çocuklu aileler için iyi bir tercih yapan en önemli özellik ise tenis, su kayağı, yelken, okçuluk gibi alanlarda özel eğitmenler dersler veriyor ve hiçbir ek ücret ödemeniz gerekmiyor.

2 yaşını doldurmamış bebekler için de ‘Club Med Baby Welcome’ sistemi kullanılıyor. Bu sistem dahilinde bebek bakımına uygun dizayn edilmiş oda tahsis ediliyor, gerekli yiyecek ve içecekleri de Baby Corner’lardan temin edebiliyorsunuz.

2 – 3 yaşındaki bebekler için de Petit Club Med hizmeti var fakat ekstra ücret ödemeniz gerekiyor.

4 – 10 yaş arası çocukların katıldığı Mini Club Med’de ise çocuklar ‘Clean Art Planet’ projesi kapsamında çevrecilik atölyelerine katılarak dünyanın yaşanılabilir bir yer olabilmesi adına yeni şeyler öğreniyorlar.

1010) Ayvalık, Balıkesir

Ayvalık, Balıkesir

Balıkesir’in en meşhur tatil lokasyonlarından bir tanesi olan Ayvalık, bol oksijenli havası ve tertemiz sularıyla çocuklu aileler için iyi bir tatil seçeneği oluşturuyor.

Ayvalık Tekne Turu

Şehir merkezine 8 kilometre mesafede konumlanan Sarımsaklı Plajı, 7 kilometrelik uzunluğuyla beldenin en popüler plajı olarak kabul ediliyor. İnce kumu çocuklar için doğal bir oyun alanı yaratırken sığ denizi de çocuğunuzun güvenle yüzmesi için imkan sağlıyor.

Cunda Adası, Ayvalık

Bu bölgede bulunan konaklama alternatiflerinden bütçenize uygun olanı seçerek ailenizle sımsıcak bir tatil geçirebilirsiniz.

Cunda Adası

Yalnızca Sarımsaklı Plajı değil, Ayvalık’ta yer alan Cunda Adası’na da gidilebilir. Şehrin kozmopolit yapısından çıkıp da ufak bir kasabada yaşantının nasıl işlediğini görmesi açısından Cunda Adası, çocuğunuza farklı bir deneyim olacak.

Cunda Adası

Bölgenin kültürünü tanıtacak, yöresel yemekleri tadarak kendisine yeni bir şeyler katacak.

Ayvalık Balıkesir

Ayvalık’ın sıcakkanlı insanlarıyla iletişim kurması, sosyal zekasını güçlendirmesi için de Ayvalık Çarşısı’nda ufak bir gezintiye çıkabilirsiniz. Böylece çocuğunuzu mutlu edecek bir hediye alma imkanı da bulmuş olursunuz.

Ayvalık ve Cunda Adası’nda görülmesi gereken tarihi eserler ve doğal güzellikler hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Ayvalık ve Cunda Adası Gezi Rehberi yazımıza göz atabilirsiniz.

1111) Çeşme, İzmir

Çeşme, İzmir

İzmir’in en popüler tatil destinasyonlarından bir tanesi olan Çeşme, genellikle gençler tarafından tercih edilse de çocuklu aileler için de iyi bir tatil alternatifi oluşturuyor.

Çeşme Plaj

Çeşme’nin plajları, özellikle de Altınkum Plajı, incecik kumlarıyla çocukların keyifle takılabildiği doğal bir oyun alanı olma özelliği taşıyor. Ancak Altınkum Plajı’nın suyu dalgalı olduğu için çocukların tek başlarına denize girmeleri önerilmiyor. Bunun yerine denizin daha sığ ve sakin olduğu plajları tercih edebilirsiniz.

Suyun temizliği ile ilgili telaşa kapılmanıza da gerek yok. Çeşme’de yer alan plajların neredeyse tamamı temiz ve güvenilir. Üstelik suyun sıcaklığı da Altınkum Plajı dışında oldukça ideal.

Yel değirmenleri Alaçatı

Çocuğunuzla birlikte Çeşme’ye gitmenin bir diğer avantajı da hem kendiniz hem de çocuğunuz için henüz keşfedilmemiş kapıları olması. Bu kapılar, bulunduğunuz topraklar üzerinde eski zamanlarda hüküm sürmüş medeniyetlerin kültürleri hakkında bilgileri içeriyor.

Alaçatı, Çeşme

Çeşme Kalesi ve içerisinde bulunan Çeşme Arkeoloji Müzesi buna bir örnek. 16. yüzyılda inşa edilen Çeşme Kalesi ile içerisinde 500’e yakın tarihi eser bulunan Çeşme Arkeoloji Müzesi’ni gezerken hem eğlenebilir hem de öğrenebilirsiniz.

Çeşme Kalesi

Çocuğunuzun tarihe olan merakını körüklemek adına götürebileceğiniz diğer bir yer de Erythrai Antik Kenti. 12 İyon Devleti’nden biri olan Erythrai, Antik Çağ’da hüküm sürmüş. Antik kentte dönemin izlerini görebilir, mitolojik tanrılarla alakalı bulunan kalıntılar üzerinden çocuğunuzu bilgilendirerek kendisine yeni bir bilgi kazandırabilirsiniz.

1212) Alanya, Antalya

Kleopatra plajı Alanya

Antalya’nın en popüler tatil yerlerinden bir tanesi olan Alanya, yıl boyunca yüz binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Bu turistler arasında çocuklu aileler de bulunuyor.

Bölgede bulunan ve 2 kilometrelik uzunluğuyla tatilcilerin akın ettiği Kleopatra Plajı, çocukların denize girmeleri için son derece ideal.

Altın sarısı ve ince kumlarıyla çocukların oyun oynayıp enerjilerini atabileceği bir sahile sahip olan Kleopatra Plajı’nda deniz de oldukça sığ. 8 – 10 metre içerisinde çocuğunuz hiçbir tehlike olmadan yüzebilir.

Üstelik plaj mavi bayraklı olduğu için suyun temizliğiyle alakalı kaygılanmanız da gerekmiyor.

Dilerseniz Kleopatra Plajı’nın üzerinde dilerseniz de Alanya merkezde hizmet veren konaklama alternatiflerinden herhangi birini tercih edebilirsiniz.

Alanya Kalesi

Alanya’nın çocuklu aileler için iyi bir seçenek oluşturmasındaki diğer neden ise tarihi yapıları. Çocuğunuzun yaşadığınız coğrafya hakkında bilgi edinmesini istiyorsanız, Alanya’nın tarihi yapılarından olan Alanya Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Çocuğunuzla birlikte yapacağınız aktivite hem aranızdaki bağı güçlendirecek hem de geçmiş zamanların ihtişamlı görünümüyle çocuğunuzu büyüleyecek.

Alanya Kızıl Kule

Bölgedeki tarihi yapıların çoğu Selçuklular döneminden kalmış. Alanya Kalesi’nin yanı sıra 13. yüzyılda inşa edilen Tersane ile Kızıl Kule de gezip görebileceğiniz yerler arasında bulunuyor. Bu eserler, çocuğunuzun yabancı olduğu bir kültürü zaman içerisinde öğrenmesine yardımcı olacağı gibi size sorular sorup duracağı için sizin de bölge hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacak.

1313) Didim, Aydın

Didim Altınkum plajı

Ege Bölgesi’nin gözde tatil yerlerinden biri olan Didim hem size hem de çocuğunuza iyi gelecek.

Burası özellikle yabancı turistler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Yerel halk oldukça sıcakkanlı. Bu da çocuğunuzun sosyolojik gelişimine katkı sağlayabilir.

Bunun dışında Didim denilince akla gelen 500 metre uzunluğundaki Altınkum Plajı, çocuklu aileler açısından en güvenilir plaj olma özelliğine sahip. Yumuşacık kumlarında çocuğunuz oyun oynarken siz de kitabınızı okuyabilir biraz da olsa tatilin keyfini çıkartabilirsiniz. Mavi bayraklı bir plaj olmasından ötürü denizin temizliği hakkında da endişe etmenizi gerektirecek bir durum yok.

Didim Apollon tapınağı

Didim’i bu denli özel yapan şeylerin başında ise geçmiş dönemde üzerinde bulunduğunuz topraklarda yaşamış medeniyetler. Özellikle Antik Yunan döneminde birçok devletin durak noktası haline gelmiş Didim’de çok fazla tarihi eser ve antik kent bulunuyor. Bu eserler geçmişten günümüze uzanan bir hikayenin parçası olmasından kaynaklı insanların ilgisini çekiyor.

Antik kentler de o dönemdeki yaşayıştan izler taşıyor. Çocuğunuzla tarihin tozlu sayfalarına bir yolculuk yapabilirsiniz. Merakından dolayı size yönelttiği soruları cevaplamak için dersinize çalışabilir, böylelikle bölge hakkında tam donanıma sahip olabilirsiniz.

Didim’in en güzel özelliklerinden bir diğeri de yüksek oksijenli olması. Özellikle astım hastaları ve solunum yolu rahatsızlığı çekenlerin bir numaralı tercihi olan Didim’de şehrin kirli havasına maruz kalan çocuğunuzun temiz havayla buluşmasını sağlayacaksınız.

1414) Datça, Muğla

Datça gezilecek yerler

Türkiye’de son zamanların gözde beldesi olan Datça, genellikle orta yaş üstü kesimin tercih ettiği bir yer olmaktan çıkmış, gençlerin ve çocuklu ailelerin gittiği bir tatil lokasyonu halini almış.

Kargı Koyu Datça

Sessiz, sakin ve huzurlu yapısıyla şehrin gürültüsünden sıkılmış kişiler için adeta bir cennet olan Datça, doğal güzellikleri ve tarihi eserleriyle de ziyaretçisini cezbediyor.

Datça, oksijeni bol bir belde. Bu nedenle, çocuğunuzun sağlığına da oldukça iyi gelecek.

Datça Plajı

Ayrıca bünyesinde bulunan kum plajları ve sığ sularıyla güvenilir bir tatilin kapılarını aralıyor. Bu plajlar arasında çocuklu aileler genellikle Kumluk Plajı’nı tercih ediyor.

Datça’yı bu kadar özel kılan şey kesinlikle muhteşem doğası. Dünyanın en güzel alanlarından biri olan Aktur, çam ağaçları arasında muhteşem bir deneyim fırsatı sunuyor.

Knidos Datça

İçerisinde bulunan kamp alanları çocuklar için pek uygun olmasa da ormanda ev veya villa da kiralayabiliyorsunuz.

Aktur, çocuğunuzun doğayı tanıması ve sevmesi adına benzersiz bir fırsat sunuyor.

Datça Muğla

Ege’nin en temiz ve berrak suyuna sahip Kargı Koyu ise çocukların tek başlarına yüzmesi için uygun ortamı sağlamazken, doğal güzelliğiyle insanları büyülüyor.

Mutlaka görülmesi gereken koy, çocuklu ailelerin beraber vakit geçirmeleri için uygun ortamı sağlıyor.

Datça

Tarihle de iç içe olan Datça’da dilerseniz Knidos Antik Kenti’ni de ziyaret edebilirsiniz. Binlerce yıllık geçmişin ufak bir alanda hapsedildiği Knidos’ta hem siz hem de çocuğunuz için aydınlatıcı bilgiler yatıyor.

1515) Akyarlar, Bodrum, Muğla

Akyarlar, Bodrum, Muğla

Bodrum’un gizli kalmış cennet köşelerinden biri olan Akyarlar, özellikle çocuklu aileler tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Gözlerden uzak olması sessiz ve huzurlu yapısını korurken, muhteşem doğası ve tertemiz havasıyla da insanın ciğerlerini açıyor. Çocuğunuzun kirli ve gürültülü şehir hayatından uzaklaştırıp, bu ufak beldelerde yaşamın ne kadar sakin ve yavaş aktığını göstermeniz, daha küçük yaştan hayatına nasıl bir yön vermesi gerektiğini anlamasını sağlayacak.

Çocuklar genellikle hareket için bulunmayı sevseler de bu sakinlik onlara huzur verecek. Üstelik ailesiyle geçireceği vaktin de kıymetini anlayacak.

Akyarlar’da konaklamak için pek çok seçenek de bulunuyor. Çocuk dostu otellerden herhangi birine rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Sahil kenarında bulunan restoranlarda ailecek unutulmaz bir yemek yiyebilir, yakamozun vurduğu kumsallarda eğlenceli bir yürüyüşe imza atabilirsiniz.

Akyarlar’da konumlanan Meteor Plajı ise çocukların denize girebilmeleri için oldukça ideal bir plaj. Uzun sahil şeridi boyunca şezlonglar serilmiş olsa da dalgaların kumsalla buluştuğu yerde, incecik kumlarla çocuklar eğlenceli oyunlar oynayabilirler. Üstelik denize girmeleri de herhangi bir güvenlik riski taşımıyor çünkü, 50 metre boyunca ne kadar ilerlerseniz ilerleyin deniz ancak diz seviyesine ulaşıyor.

1616) Liberty Hotel Lykia, Fethiye, Muğla

View this post on Instagram

A post shared by Awesome Holiday Destination (@libertyhotelslykia) on

Muğla’nın Fethiye ilçesinde yer alan Liberty Hotel Lykia, çocuklu aileler için inanılmaz fırsatlar sunuyor.

Ölüdeniz’in kıyısında konumlanan eşsiz plajıyla misafirlerini ağırlayan otelin bir de çocuklu aileler için oluşturulmuş ‘Çocuk Plajı’ bölümü bulunuyor.

View this post on Instagram

A post shared by Awesome Holiday Destination (@libertyhotelslykia) on

Havuz deneyimini tıpkı kendinize denizde hissedermişçesine yaşatan Liberty Hotel Lykia’da Mağara havuzunu da mutlaka denemelisiniz.

Spa, masaj, sauna, hamam gibi imkanlardan yararlanarak üzerinizdeki stresten kurtarabilir gün içerisinde düzenlenen aktivitelerle enerjinizi atabilirsiniz.

Pek çok spor faaliyetinin gerçekleştirildiği otelde tenis kortları, futbol sahası, basketbol sahası, masa tenisi gibi sportif aktivitelere katılabilirsiniz. Ekstrem spor dallarına merakı olanlar Ölüdeniz’in meşhur yamaç paraşütünü deneyebilir. Akdeniz’in gizemli sularına dalış yapabilirsiniz.

Geceleri ise animasyon ekibinin düzenlediği gösterilere veya canlı müzik etkinliklerine katılım gösterebilirsiniz.

View this post on Instagram

A post shared by Awesome Holiday Destination (@libertyhotelslykia) on

22 bin metrekare alan üzerine kurulu ‘Çocuk Cenneti’ bölümünde çocuklara unutulmaz bir tatil deneyimi yaşatıyor. 6 ay – 3 yaş arası çocuklar için ‘Bebek Kulübü’, 3 – 12 yaş arası çocuklar için ‘Çocuk Kulübü’, 13 – 17 yaş arası çocuklar için de ‘Gençlik Kulübü’ kategorileri bulunuyor.

Çocuk animasyon ekibi tarafından hazırlanan gösteriler her hafta ufaklıklar tarafından sahneye konuluyor. Ayrıca çocukların katılabileceği judo, okçuluk, su topu, dinazor aksiyonu, origami, hazine avı gibi pek çok ücretsiz etkinlik düzenleniyor.

View this post on Instagram

A post shared by Awesome Holiday Destination (@libertyhotelslykia) on

Dilerseniz ekstra ücret ödeyerek el işi atölyesi, tekne turu veya su sporları gibi faaliyetlere de çocuğunuzun katılım göstermesini sağlayabilirsiniz.

6 ay – 3 yaş arası çocuklar için sabah, öğle ve akşam bebek bakım hizmeti sunuluyor.

Hizmetler tüm bunlarla sınırlı değil. 22 bin metrekarelik oyun alanında 18 su kaydırağı ile 3 tanesi ısıtmalı olmak üzere 8 yüzme havuzu, Aqua Fresh Parkı ve oyun parkları yer alıyor. Salıncak, tırmanma ağı, tahterevalli gibi aletlerin olduğu alanda bebekler için kum parkı bulunuyor.

Siz de Liberty Hotel Lykia hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız 0252 617 02 00 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

1717) Titanic Deluxe Bodrum, Muğla

View this post on Instagram

A post shared by Titanic Deluxe Bodrum (@titanic_deluxe_bodrum) on

Muğla’nın Güvercinlik beldesinde yer alan Titanic Deluxe Bodrum, çocuklu aileler için özel fırsatlar sunuyor.

Ege Denizi’ne açılan muhteşem plajının yanı sıra açık ve kapalı yüzme havuzları ile ısıtmalı yüzme havuzlar bulunuyor.

View this post on Instagram

A post shared by Titanic Deluxe Bodrum (@titanic_deluxe_bodrum) on

Hamam ve spa gibi hizmetlerin de sunulduğu otelde yemek için tercih edebileceğiniz, birbirinden lezzetli menüler sunan 7 restoran hizmet veriyor. Hem sizin hem de çocuğunuzun damak zevkine uygun yemekleri bulabilirsiniz.

Gün içerisinde plaj voleybolu, su topu tenis dersleri, yoga, pilates gibi etkinlikler düzenleniyor.

Geceleri ise bar ve gece kulübünde sınırsız eğlence sizleri bekliyor.

View this post on Instagram

A post shared by Titanic Deluxe Bodrum (@titanic_deluxe_bodrum) on

Titanic Deluxe Bodrum’da çocuklar için Tini Kids Club kurulmuş. 4 – 12 yaş arası çocukların alındığı bu kulüpte çocuklar, beceri ve ilgi alanlarına göre çeşitli aktivitelere yönlendiriliyor.

Profesyonel ekibi sayesinde çocukların doyasıya eğleneceği bir tatil fırsatı sunan otelde çocuk şovları da düzenleniyor.

Çocuklar için ayrı havuzların ve kaydırakların bulunduğu Aqua Park’ta ise minikler birbirleriyle kaynaşarak bütün enerjilerini üstlerinden atabilirler.

0 – 3 yaş arası bebekli aileler için de uyku odası, alt değiştirme odası gibi alanlar bulunuyor.

1818) Yedigöller Milli Parkı, Bolu

Yedigöller Milli Parkı

Bolu sınırları içerisinde konumlanan Yedigöller Milli Parkı, ara tatilde çocuğunuzla birlikte gidebileceğiniz en güzel destinasyonlar arasında yer alıyor.

Yedigöller Milli Parkı

1965 yılında milli park ilan edilen Yedigöller, adından da anlaşılacağı üzere 7 harika gölden meydana geliyor. Bunlar; Büyükgöl, Sazlıgöl, Seringöl, Kurugöl, Deringöl ve Nazlıgöl.

Yedigöller Milli Parkı

Biyoçeşitlilik açısından oldukça zengin olan bölge, temiz havasıyla insana yaşadığını hissettiriyor. Çocuğunuzu Yedigöller’e götürerek şehir hayatının hızlı akışından uzakta, sessiz sakin bir ortam sağlayabilirsiniz.

Yedigöller Milli Parkı

Çocuğunuzla birlikte kamp yapmak, çocuğa hem doğa sevgisi hem de sorumluluk bilinci aşılar. Çocuğunuz henüz sorumluluk alacak yaşa gelmediyse de bölgede yer alan bungalovları tercih edebilirsiniz.

1919) Uludağ Milli Parkı, Bursa

Bursa Uludağ Milli Parkı

Ara tatilde gidilebilecek en iyi seçeneklerden biri olan Uludağ, Bursa’da yer alıyor. Uludağ’da güneşin içinizi ısıtan yüzünü görmek yerine karın soğuk ve bembeyaz örtüsünü göreceksiniz.

Uludağ’ı tercih eden çocuklu ailelerin birçoğu buraya kayak yapmaya geliyorlar.

Uludağ Kayak Merkezi

Türkiye’nin en güzel kayak merkezlerinden birine ev sahipliği yapan Uludağ’da çocuğunuza kayak yapmayı öğretebilirsiniz. Birlikte yeni bir şeyler öğrenmek çocuğunuzla aranızdaki iletişimi ve bağı kuvvetlendirir.

Uludağ Kayak

Alanda başka spor aktiviteleri de düzenlendiği için çocuğunuz yorgun düşecek, bu nedenle de erkenden yatağın yolunu tutacak.

Uludağ’a yapılan seyahatlerin en büyük nedeni kayak merkezi olsa da bölgede gezebileceğiniz başka yerler de var. Örneğin, dünyaca ünlü Uludağ Milli Parkı’na gidebilirsiniz. Burası, doğanın kalbinin attığı bir park.

Yemyeşil bitkilerin üzerine beyaz örtü çekilen parkta doğadan yayılan tertemiz havayı ciğerlerinize doldurabilirsiniz. Böylece çocuğunuz da şehrin kirli havasından sonra ciğerlerini oksijenle doldurabilir.

Tam anlamıyla bir doğa tatili isteyen aileler Çobankaya Yaylası’nı da tercih edebilirler. Burası, ağaçların size yoldaşlık ettiği bir kamp alanı. Çocuğunuza yeni bilgiler edindirmek için son derece ideal bir ortam sunuyor.

2020) Erciyes Kayak Merkezi, Kayseri

Erciyes Kayak Merkezi

Son yıllarda gelişen turizm olanakları sayesinde çocuklu ailelerin de rahat edebileceği konaklama alternatifleri çoğalmış. Bu nedenle Erciyes, çocuğunuzla geçirmek istediğiniz vakti ayırabileceğiniz en güzel yerlerden bir tanesi.

Uludağ ile birlikte Türkiye’nin en güzel kayak noktaları arasında yer alan Erciyes’te sezon 1 Kasım’da açılıyor.

Erciyes Kayak Merkezi

Profesyonel ve acemi kayak tutkunlarını buluşturan Erciyes’te çocuğunuzla birlikte kayak yapmayı öğrenmek oldukça keyifli bir aktivite.

Günün yorgunluğunu atmak için de birlikte sucuk – ekmek yiyebilir, teleferiğe binerek karın örttüğü dağların eşsiz manzarasını seyre dalabilirsiniz.

Erciyes Dağı Kayseri

Erciyes’in iyi bir alternatif olmasının nedeni sönmüş bir volkanik dağ olması. Erciyes Dağı’nda yaşanan volkanik patlamalar sonucunda Türkiye’nin yalnızca belli başlı noktalarında görülebilen peribacaları meydana gelmiş.

Türkiye’nin Alpleri olarak da bilinen Erciyes Dağı, görenleri büyüleyen bir atmosfere sahip. Burada ailenizle birlikte mangal yaparak sohbet edebileceğiniz mesire alanları da bulunuyor.

2121) Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum

Palandöken Kayak Merkezi

Popüler tatil mekanlarından bir tanesi olan Palandöken, son yıllarda çocuklu aileler için daha konforlu konaklama alternatiflerinin oluşmasıyla birlikte daha sık tercih edilmeye başlandı.

En uzun kayak pistine ev sahipliği yapan Palandöken, tıpkı Uludağ ve Erciyes’te olduğu gibi kayak tutkunlarına ev sahipliği yapıyor.

Çocuğunuzla birlikte yeni şeyler öğrenmekten kaçmayın. Bu hem aranızdaki iletişimi hem de bağı geliştirir. Çocuğunuz sizin üstün bir varlık olduğunuzu düşünmek yerine beraber paylaşımda bulunabileceği bir arkadaşı, gerekli zamanlarda da danışabileceği bir akıl hocası gibi görür.

Üstelik, bu alanda birkaç kayak pisti bulunuyor ve bu pistler de zorluk derecesine göre ayrılmış. En temel seviyeden başlayarak zorluğu giderek arttırabilirsiniz.

Palandöken yalnızca kayak yapmak için değil, doğal ve tarihi güzellikleri keşfetmek için de son derece ideal bir tatil destinasyonu.

Bölgede tarihi 700 – 800 sene öncesine dayanan Yakutiye Medresesi ile Çift Minareli Medrese bulunuyor. Çocuğunuzun yaşadığı topraklarda hakim olmuş kültürü tanıması için oldukça ideal yapılar.

Ayrıca her Türk gencinin bilmesi gerektiği Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkmadan önce yaşadığı konak müzeye dönüştürülmüş. Atatürk Müzesi, hem cumhuriyet tarihimize ışık tutan hem de Atatürk’ün ilke ve inkılaplarını gençler tarafından edinilmesini sağlayan bir yapı.

Tortum Şelalesi, Erzurum

Bunların dışında görüntüsüyle insanı büyüleyen, adeta kartpostallardan fırlamış bir manzaraya sahip Tortum Şelalesi ile Tortum Gölü’ne gidebilir. Çocuğunuzla birlikte doğanın sesine kulak verebilirsiniz.

2222) Ayder Yaylası, Rize

Ayder Yaylası

Rize’de bulunan Ayder Yaylası, sosyal medyanın da etkisiyle son yıllarda popülerliğini iyice arttırmış.

Yeşilin her tonuna ev sahipliği yapan yayla, çocuklu ailelerin de sıkça konakladığı bir alan.

Rize Ayder

Ayder Yaylası, doğanın vücut bulmuş hali. Tam bir oksijen deposu olmasıyla egzoz gazı soluyan çocuklarınıza iyi gelecek ve nefes almanın ne demek olduğunu yeniden hatırlatacak bir atmosfere sahip.

Kaçkar Yaylası Artvin

Ara tatil döneminde yoğun olmayan Ayder Yaylası’nda kafanızı dinleyebilir, çocuğunuzla birlikte yaylalarda koşarak eğlenip stres atabilirsiniz.

Ayder Yaylası

Kaçkar Dağları’nın ilk mola yeri olan Ayder Yaylası, ahşap evleriyle İsviçre’yi andıran bir görüntüye sahip. Dilerseniz bu evlerde konaklayabileceğiniz gibi doğanın bir parçası olmak istiyorsanız kamp da kurabilirsiniz. Ancak, kasımın sonlarına doğru hava biraz soğuyacağı için yanınıza uyku tulumu ve kalın giyecekler almayı ihmal etmeyin, özellikle de çocuklarınız için.

Rize Ayder

5 yıldızlı otellerin ve kaplıcaların da bulunduğu bölge yıl boyunca yerli ve yabancı turist çekiyor. Şifa dağıtan kaplıcalardan bazıları yerin 260 metre altında yer alıyor. Üstelik 55 C derece sıcaklığında kaplıcalar bulunuyor. Çocuğunuzun sağlığı açısından birlikte bu kaplıcaların keyfini sürebilirsiniz.

2323) Kapadokya, Nevşehir

Nevşehir Kapadokya

Türkiye’nin Nevşehir ilinde konumlanan Kapadokya’yı anlatmak için kelimeler yetmez. Dünyanın dört bir yanından insanın geldiği Kapadokya, oldukça özel bir coğrafya.

Konaklama açısından ziyaretçisine çeşit çeşit alternatif sunan Kapadokya’da özellikle şömineli Kapadokya’nın mağara otellerinde kalarak bölgeye ayak uydurabilirsiniz.

Nevşehir Kapadokya

Çocuklu ailelerin özellikle gitmesi gereken Kapadokya, görülmeye değer onlarca doğal güzelliği barındırıyor. Bu doğal güzellikler arasında en ünlü olanı da şüphesiz peribacaları. Paşabağ, bölgedeki dev peribacalarına ev sahipliği yapıyor.

Kumlu ve tozlu yollardan geçerek peribacaları arasında dolaşabilirsiniz. Ancak rüzgarlı havada gitmemeye özen gösterin.

Mağara Oteli, Kapadokya

Bir de peribacaları hakkında bilgi edinseniz iyi olur çünkü çocuğunuz, bu benzersiz yapıların nasıl oluştuğuyla ilgili size belki de yüzlerce soru sorabilir.

Kapadokya denilince akla ilk olarak peribacaları gelse de Kapadokya bundan çok daha büyük bir coğrafya.

Kapadokya, Nevşehir

Türkiye’nin en değerli açık hava müzelerinden bir tanesi ev sahipliği yapan bölgede 4. yüzyıldan kalma eserlere dahi rastlayabilirsiniz. Göreme Açık Hava Müzesi çocuğunuz için de tarihte ufak bir yolculuk anlamı taşıyor.

Bastığı toprakların üzerinde yaşamış medeniyetlere ait bilgileri öğrenmesi, kendisine ve yaşadığı kültüre yabancı kalmaması açısından son derece önemli. Ayrıca, Göreme Açık Hava Müzesi 1985 yılından itibaren UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor.

2424) Abant Gölü, Bolu

Abant Gölü Bolu

Bolu’nun Mudurnu ilçesi yakınlarında konumlanan Abant Gölü çocuğunuzla tatil yapmak için en ideal noktalardan bir tanesi.

Abant Gölü

Tabiat Parkı olarak koruma altına alınan Abant Gölü ve çevresinde konaklayabileceğiniz her bütçeye uygun otel bulunurken dilerseniz çocuğunuzla birlikte kamp da yapabilirsiniz. Kamp yapmanız, çocuğun sorumluluk alma becerisini geliştirir. Ayrıca, doğayı sevmesi ve koruması için de ilk adım atılmış olur.

4- Abant Gölü

Abant Gölü’nde çocuğunuzla birlikte hoşça vakit geçirebileceğiniz onlarca aktivite bulunuyor. Bunlardan biri de bisiklet sürmek. Abant Gölü’nün eşsiz coğrafyasında ağaçlar arasında bisiklet sürerek bol oksijenli temiz havayı ciğerlerinize doldurabilirsiniz.

Abant - Bolu

Abant Gölü’nde kamp kurabileceğiniz iki güzel mevkii bulunuyor. Bunlar; Sinekli Yaylası ile Örmeci Yaylası. Bu yaylalar hem yürüyüş yapmak hem de mantar toplamak için oldukça ideal.

Abant Gölü Bolu

Hazır Abant Gölü’ne kadar gelmişken Abant Doğal Yaşam Müzesi’ni de ziyaret etmeyi unutmayın. Çocuğunuz için unutulmaz bir deneyim olacak.

2525) Sarıkamış, Kars

Sarıkamış Kars

Sarıkamış’ta kar kristal formunda yağar. Bu bile görülmeye diğer bir manzara ortaya koyuyor.

Kars Sarıkamış

Sarıkamış, kayak tutkunları için güzel bir destinasyon. Çocuğunuzla birlikte yeni bir spor öğrenebilir beraber vakit geçirebilirsiniz. Çocuğunuzu yeni bir spora teşvik etmek hayatta yapabileceğiniz en iyi şeylerden.

Sarıkamış’ın güzel yanlarından biri de çevresi ormanlarla kaplı olduğu için çok fazla rüzgar almıyor. Bu nedenle hava soğuk olsa da hissedilen sıcaklık daha yüksek oluyor.

Kars Kalesi

Sarıkamış yalnızca kayak merkeziyle ön plana çıkmıyor. Vatan evlatlarının şehit olduğu bu toprakları tanımak oldukça önemli. Bunun yanı sıra tarihi de oldukça zengin olan Sarıkamış’ta Rus Çarı II. Nikola tarafından inşa ettirilen Katherina Köşkü’nü ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca zamana meydan okuyan Zivin Kalesi, görülmeye değer.

Sarıkamış şehitliği

Tarihi yapılara çocuğunuzla yapacağınız yolculuklar, çocuğunuzun merak duygusunu körüklemek ve öğrenmeye olan açlığını gözlemlemek için oldukça önemli. Bu gibi yapıları gezdiğinizde çocuğunuzun ilgi alanını ufak yaşta öğrenebilir, kendisine doğru yönde eğitim verebilirsiniz.

2626) Kartepe Kayak Merkezi, Kocaeli

Kartepe kayak

Metropol insanlarının kaçamak yapmak için kullandığı Kartepe, İstanbul, Ankara, Bursa gibi büyükşehirlere olan yakınlığıyla sıklıkla tercih ediliyor.

Ara tatilin de 4 gün olduğu düşünülürse, vaktini yolda harcamak istemeyenler Kartepe’yi tatil planları arasına alabilirler.

Kartepe Kayak Merkezi

Yalnızca lokasyonundan dolayı Kartepe’yi tatil planına dahil edenler, bölgeye haksızlık etmiş olurlar.

Oldukça kaliteli bir kayak merkezine sahip olan Kartepe’de ailecek kayak yapabilirsiniz. Çocuğunuza kayak dersleri aldırıp kendisini yeni bir spora teşvik etmek, çocuğunuzun mücadeleci ruhunu ve yaratıcılığını ortaya çıkartır.

Kartepe çoğu tatilci için kayak merkezinden oluşsa da bölgedeki güzellikler ve imkanlar bununla sınırlı değil.

Sapanca Gölü’nün eşsiz manzarasına sahip Kartepe’de Tökeli İmre Anıtı’na gidebilirsiniz. Protestan Macar önderi olan Tökeli İmre, Osmanlı tarihinde önemli bir yere sahip. Ata topraklarında yaşamış bu önderin hayat hikayesini çocuğunuza anlatmanız, Osmanlı İmparatorluğu’nun ne kadar büyük bir devlet olduğu imajını tazeler. Üstelik kendi vatanının tarihini bilmesinin de önemi oldukça büyük.

Maşukiye, Sakarya

Tökeli İmre Anıtı’ndan sonra bilgisayarınızın arka planına koyacak kadar güzel olan Maşukiye’ye geçebilirsiniz.

Maşukiye, Sakarya

Sapanca Gölü kıyısında, Kartepe eteklerinde konumlanan Maşukiye’de kiremitte balık, sebze mezeleri ve salataları tadabilirsiniz. Başka hiçbir yerde bulamayacağınız tatları çocuğunuza denetebilir, damak zevkini genişletebilirsiniz.

Üstelik, buraya kadar gelmişken Maşukiye hakkındaki rivayetleri de çocuğunuza aktarabilir, ‘nesilden nesile’ kavramını icraata dökebilirsiniz.

Önceki İçerikİstanbul Anadolu Yakası’nda Gezilecek 25 Yer
Sonraki İçerikMontpellier’de Gezilecek Yerler
Blogger, içerik yazarı, editör, besteci, söz yazarı, gitarist, turizmci, seyahat tutkunu, müzik ve kedilere hasta☺️

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz!
Lütfen isminizi yazınız