65 Yaş Üstü Seyahat İzin Belgesi Almak Zorunda Mı?

0
27174

Otobüs yolculuklarında hem de uçaklarda yolcuların güvenliğini ve sağlığını korumak için dezenfekte işlemleri devam ederken 65 yaş üstü yolcular seyahatlerini seyahat izni veya HES kodu almadan gerçekleştirebilecek.

Seyahat İzin Belgesi Gerekiyor Mu? 

Mart 2020’den beri HES kodunun yanı sıra özel seyahat izin belgesi de alması gereken 65 yaş üstü vatandaşlar, yeni normalleşme kapsamında seyahat izin belgesine veya HES koduna ihtiyaç duymadan seyahat edebilecek.

HES Kodu Nedir? HES Kodu Nasıl Alınır?

20-64 yaş arasındaki diğer yolcular ise sadece HES uygulaması ile mobil uygulama üzerinden alacağınız kodu kullanarak otobüs, uçak ve tren seyahati yapabiliyor.

HES kodu Hayat Eve Sığar uygulaması ya da SMS yöntemi ile alınabilir.

HES kodunu uygulama üzerinden almak için:

  1. Hayat Eve Sığar uygulaması Google Play Store veya iOS App Store üzerinden indirilir. 
  2. Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girilir. “HES Kodu Oluştur” butonuna tıklanır. Kod kullanım süresi seçilir ve kod oluşturulur.
  3. Bilet satın alırken HES kodu seyahat edilecek seyahat firması veya aracı firma ile paylaşılır. 

SMS ile kod almak için: 

    1. HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır. (Örnek: HES 12345678901 1232 45 yazılıp 2023’e gönder.) 
    2. Bilet satın alırken HES kodu seyahat edilecek seyahat firması veya aracı firma ile paylaşılır. 

HES kodu alındıktan sonra seyahat edilecek seyahat firması ile HES kodunun paylaşılması gerekiyor. Paylaşılan kodlar üzerinden tüm yolcuların COVID-19 riski taşıyıp taşımadığı kontrol edilecek ve riskli yolcuların seyahati onaylanmayacaktır.

Sonuç olarak 1 Haziran sonrası seyahatleriniz için otobüs bileti veya uçak bileti almanız durumda HES koduna ihtiyacınız olacak.

PCR Testi Gerekiyor Mu? 

Aşı olmayan vatandaşlar otobüs ve feribot yolculuğu yapabilmek için zorunlu olarak PCR testi gösterme zorunluluğu şartlı olarak kaldırıldı.

Aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerin, belirli alanlara girişlerinde veya toplu ulaşım araçlarıyla seyahatlerinde azami 48 saat öncesine ait negatif PCR testi ibrazına dair uygulama devam edecek. Karara göre, yurt içi ve yurt dışı seferlerde uçakla seyahat edecek yolcular için negatif PCR testi şartı devam edecek. Otobüs yolculuklarında ise test istenmeyecek.

Şehirler arası otobüs seyahatlerin yanı sıra, aşı olmayan kişiler ayrıca konser, tiyatro ve sinema gibi insanların toplu olarak bulunduğu faaliyetler için ve Milli Eğitim Bakanlığı personellerinin de zorunlu olarak negatif PCR testi gösterme zorunluluğu kaldırıldı.

Önceki İçerikTaksim ve Galata’da Nerede Ne Yenir?
Sonraki İçerikJakarta’da Gezilecek En Güzel 16 Yer
Çocukluğundan beri atlas karıştıran ve en büyük hayallerinden biri bir gün Avustralya'ya da adım atmak olan bir gezgin adayı. Kültürel devr-i alem yapmak için Boğaziçi'nde Batı Dilleri ve Edebiyatları okudu. Şimdi de seyahatseverleri dünyaya bağlamak için çalışıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz!
Lütfen isminizi yazınız