65 Yaş Üstü Seyahat İzin Belgesi Almak Zorunda Mı?

1
26974
65 Yaş Üstü Otobüs Yolculuğu

Otobüs yolculuklarında hem de uçaklarda yolcuların güvenliğini ve sağlığını korumak için dezenfekte işlemleri devam ederken 65 yaş üstü yolcular seyahatlerini HES kodu almak koşuluyla gerçekleştirebilecek.

Yeni sokağa çıkma kısıtlamalarından otobüs bileti ve uçak bileti olan yolcular muaf tutulacak ve HES kodu ile yolculuklarını gerçekleştirebilecek.

65 yaş vatandaşların ise şehirler arası yolculuklara çıkmadan önce biletlerinin, bilet görüntülerinin veya PNR kodlarının yanı sıra kişiye özel hazırlanan HES kodlarının da mevcut olması gerekiyor.

Seyahat İzin Belgesi Gerekiyor Mu? 

Mart 2020’den beri HES kodunun yanı sıra özel seyahat izin belgesi de alması gereken 65 yaş üstü vatandaşlar, yeni normalleşme kapsamında seyahat izin belgesine ihtiyaç duymadan seyahat edebilecek.

65 yaş üstüne daha önceden getirilen sokağa çıkma kısıtlamaları da bu dönemde aşı olan vatandaşlarımız için kaldırılırken 65 yaş üstü vatandaşlarımızın şehir içi toplu taşıma kullanımına ise hala izin verilmiyor. Aşı hakkı bulunmasına rağmen aşı olmayan 65 yaş ve üzeri kişiler ise hafta içi günlerde sadece 10.00-14.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.

HES Kodu Nedir? HES Kodu Nasıl Alınır?

20-64 yaş arasındaki diğer yolcular ise sadece HES uygulaması ile mobil uygulama üzerinden alacağınız kodu kullanarak otobüs, uçak ve tren seyahati yapabiliyor.

Ulaşımda risk taşımadığını belirten belgeler istenecek. Alınan kod 15 gün boyunca geçerli olacak.

App_indir1

HES kodu Hayat Eve Sığar uygulaması ya da SMS yöntemi ile alınabilir.

HES kodunu uygulama üzerinden almak için:

ucakbileti_sorgula (1)
 1. Hayat Eve Sığar uygulaması Google Play Store veya iOS App Store üzerinden indirilir. 
 2. Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girilir. “HES Kodu Oluştur” butonuna tıklanır. Kod kullanım süresi seçilir ve kod oluşturulur.
 3. Bilet satın alırken HES kodu seyahat edilecek seyahat firması veya aracı firma ile paylaşılır. 

SMS ile kod almak için: 

  1. HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır. (Örnek: HES 12345678901 1232 45 yazılıp 2023’e gönder.) 
  2. Bilet satın alırken HES kodu seyahat edilecek seyahat firması veya aracı firma ile paylaşılır. 

HES kodu alındıktan sonra seyahat edilecek seyahat firması ile HES kodunun paylaşılması gerekiyor. Paylaşılan kodlar üzerinden tüm yolcuların COVID-19 riski taşıyıp taşımadığı kontrol edilecek ve riskli yolcuların seyahati onaylanmayacaktır.

Sonuç olarak 1 Haziran sonrası seyahatleriniz için otobüs bileti veya uçak bileti almanız durumda HES koduna ihtiyacınız olacak.

1 Yorum

 1. bir gün boyunca nüfusta bekledim. ne işlemimi yaptılar nede bir kişi geldi. neymiş randevum yokmuş. sistem randevuya açıkmı milleti uyutun. günlerdir randevular dolu gidersin kimse yok ama senin işini yapmazlar şaka gibi.. lanet olsun devletin sağladığı hiçbir şeyden faydalanamadım maskem bile yok çünkü sistemde kaydım yok .. ben yokum.. ağlasam mı gülsem mi
  buraya bu kadar yazıyorum nezaketimden ötürü.. siz birde içimden saydıklarımı duysanız..
  daha kılımı kıpratırsam…………… 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz!
Lütfen isminizi yazınız