Brüksel’de Gezilecek Yerler

0
2660

Bürokratik bir şehir olmasının yanı sıra, Brüksel oldukça renkli ve hareketli bir şehir aynı zamanda. Muzip heykellere, rengarenk duvar resimlerine ve zengin koleksiyonlara sahip müzelere ev sahipliği yapan Brüksel, çok dilli ve çok kültürlü kozmopolit bir şehir.

Brüksel’de Gezilecek Yerler

Meydanlar ve Parklar

Büyük Meydan (Grand Place)

Brüksel Grand Palace

Yağmur sularının ıslattığı parke taşlarından oluşan Brüksel’deki altı dar sokağın açıldığı geniş meydan şehrin en dikkat çekici noktası.

Brüksel Grand Palace

15. yüzyıldan kalma bir belediye binasının bulunduğu meydanda, aynı zamanda yine aynı dönemde inşa edilmiş 15 işçi lobi binası da bulunuyor. Meydanda özellikle dikkat çeken Brüksel Şehir Müzesi‘ni ve Brüksel Belediye Binası‘nı mutlaka keşfetmelisiniz.

Brüksel Grand Palace

Barok binaların çevrelediği meydan farklı mevsimlerde ve günün farklı saatlerinde bambaşka ve her biri birbirinden etkili görünümlere ev sahipliği yapıyor.

Altın kaplamalı heykellerin süslediği şehir binaları ile çevrelenen meydan, Avrupa’nın en hareketli mekanlarından biri.

Sanat Tepesi (Mont des Arts)

Müzeler Bölgesi BrükselBütün şehri tepeden görebileceğiniz alan, müzeler, bahçeler, heykeller ve tarihi binalarla çevrelenmiş.

Müzeler Bölgesi BrükselÖzellikle gün batımında güneş ışınlarının binaları ve bahçeleri aydınlattığı Sanat Tepesi, Brüksel’in en güzel noktalarından biri.

Müzeler Bölgesi Brüksel

Bu tepeye tırmanırken fark edeceğiniz bütün küçük ayrıntılar Belçika’nın bu küçük başkent şehrini güzelleştirirken, tepeye çıkan yoldaki sokak sanatçılarıyla da şehir hayatının hareketlenmesini sağlıyor.

Coudenberg

Coudenberg Brüksel

Sanat Tepesi’nin en dik noktasına Coudenberg deniyor. Bölgenin adı soyluların konağı olarak bilinen Coudenberg Sarayı‘ndan geliyor. 700 yıl boyunca ülkeyi yöneten soylular burada yaşamış.

Saray içerisindeki yer altı mahzenleri mutlaka görülmeli.

Sarayın içerisinde ise şu an sanat galerileri de bulunuyor.

Brüksel Parkı 

Brüksel Parkı (1)

Çevresi konsolosluklar, Kraliyet Sarayı ve Başkanlık Sarayı‘yla çevrelendiğinden Brüksel Parkı özellikle öğlen saatlerinde çalışanlar tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor.

Birbirinden etkileyici heykellerle kaplı olan park, aradığınız huzuru bulabilmeniz için ideal.

Coudenberg’ten sola dönerek ilerlediğinizde Brüksel Parkı’na ulaşabilirsiniz. Parkın çevresinde birçok önemli devlet dairesi ve iş merkezi bulunuyor.

50. Yıl Zafer Takı 

Cinquantenaire Brüksel

Belçika’nın bağımsızlığının 50. yılını kutlamak amacıyla inşa edilen zafer takının çevresi bahçeler, heykeller ve müzelerle çevrili.

Üç kemerli zafer takının bulunduğu bölgede ayrıca çeşitli etkinlikler, kutlamalar ve spor etkinlikleri de düzenleniyor.

Zafer Takı’nın çevresindeki Askeri Müze, Tarih Müzesi ve Autoworld ziyaret edebileceğiniz önemli müzeler arasında.

Şehir merkezinden nispeten uzak bir noktada bulunan Zafer Takı’na, 50. Yıl Parkı’na ve çevresindeki müzelere Mérode metro istasyonunda inerek ulaşabilirsiniz. Yürüyerek ulaşmak isterseniz de Brüksel Parkı’ndan sonra sağa dönerek paralel caddelerden birini takip ederek bu bölgeye ulaşabilirsiniz.

Tarihi Eserler

Brüksel Kraliyet Sarayı

Belçika Kraliyet Sarayı Brüksel

Brüksel Parkı’nın bir köşesindeki Kraliyet Sarayı, Belçika anayasal monarşisinin bir sembolü.

Kraliyet Sarayı’nı ziyaret etmek için ise ne yazık ki, yaz aylarında Brüksel’de olmalısınız. Geleneksel olarak, sadece yaz ayları boyunca Kraliyet Sarayı ziyaretçilerini ağırlıyor. Pazartesi günleri hariç, saray ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebiliyor.

Belediye Binası 

Brüksel Belediye Binası (2)

Sivil mimarinin en iyi örneklerinden olan Belediye Sarayı, heykel süslemeleri ve gotik mimari yapısı dikkat çekiyor.

Brüksel Belediye Binası

Meydandaki en eski yapı olan Belediye Sarayı’nın yapılışının ardında ise trajik bir hikaye olduğu söylenir. 1402’de inşa edilen yapının mimarı, binayı asimetrik tasarladığını fark edince kendi inşa ettiği binanın tepesinden atlayarak intihar etmiş. Dikkatli bir gözle bakmazsanız fark edemeyeceğiniz bu asimetri, belediye sarayının meydanda eşsiz bir konuma yerleşmesini sağlıyor.

İç süslemelerinde farklı çağlardan resim ve tarihi eserlerin bulunduğu Belediye Sarayı, Gotik mimarinin bu bölgedeki en iyi örneklerinden biri olarak gösteriliyor. Binanın çan kulesinde ise şehrin koruyucusu olduğuna inanılan Başmelek Mikail’in bir heykeli, bir ejderhayı öldürürken betimleniyor.

Brüksel Adalet Mahkemeleri

Brüksel Hukuk Mahkemeleri (2)

1866-1883 yılında inşa edilen Brüksel Adalet Mahkemeleri, hem iç süslemeleri hem de dış planıyla zamanının en büyük mimari yapıtlarından biri.

Brüksel Hukuk Mahkemeleri

Fakat Adalet Sarayı, Brüksellilerin en sevdiği yapılardan biri sayılmaz. 19. yüzyılda işçi sınıfının oturduğu “Marolles” mahallesinde bulunan mahkeme binası, Belçika halkı tarafından ironik bir şekilde adaletsizliğin sembolü olarak görüldüğünden pek sevilmiyor. Anlatılana göre, binanın yapımı sırasında bu bölgede bulunan işçiler evlerinden çıkarılmış.

Müzeler

Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi 

Brüksel Güzel Sanatlar Müzesi (2)

Altı farklı sanat müzesinin bir araya gelmesiyle oluşan Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi, Munier, Wiertz ve Magritte gibi ressamların eserlerini barındırıyor. Her ressam için ayrı bir müze binasının ayrıldığı bu geniş çaplı koleksiyonda, 19. yüzyıl eserleri bulunuyor.

Brüksel Güzel Sanatlar Müzesi

Müze kompleksi, Salı-Cuma günleri 10-17 saatleri arasında, hafta sonları ise 11-18 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Komplekse bağlı Meunier Müzesi ise 10-12 ve 12:45-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Her müze binasına farklı biletler isteniyor. Yetişkinlerden 15 euro talep eden müze, öğrencilere ise sadece 5 euro.

Fin-de-Siècle Müzesi ve Magritte Müzesi yan yana konumlanırken Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi’ne bağlı Wiertz Müzesi, Avrupa Parlamentosu’nun hemen arkasında, Doğal Bilimler Müzesi’nin hemen yanında; Constantin Meunier Müzesi ise şehir dışında bulunuyor; Brüksel Parkı’nın hemen önünden geçen 93 numaralı tramvaya binip Abbaye durağında inerek müze binasına ulaşabilirsiniz.

Rogier van der Weyden, Petrus Christus, Dirk Bouts, Hans Memling, Hieronymus Bosch, Lucas Cranach and Gerard David, Peter Paul Rubens, Anthony van Dyck ve Jacques Jordaens gibi bölgenin resim sanatının ustaları sayılan ressamların eserlerini de “Old Masters” Müzesi‘nde görebilirsiniz. Koleksiyon, ana bina içerisinde bulunuyor.

Magritte Müzesi 2

2009‘da açılan Magritte Müzesi, dünyanın en geniş Magritte resim koleksiyonuna sahip.

Belçika’nın yetiştirdiği en ünlü sanatçılardan biri olan René Magritte’in yağlı boya tablolarının ve heykellerinin sergilendiği müzede, gerçeküstücü ressam ve akım ile ilgili geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

Magritte Müzesi

Magritte, gerçeküstücülük akımının en önemli temsilcilerinden sayılır. Düş ürünü temaları işlediği resimleri, komedi, korku, tuhaflık ya da ilginçlik kavramlarının bir karışımıdır. Sanatsal resimlerinin yanında yaşamının bir döneminde reklam çizimleri de yapmıştır.

4 euro ücret vererek sesli rehber eşliğinde müzeleri ziyaret edebilirsiniz.

Müzelerin giriş ücretleri şu şekilde:

Koleksiyonlar + Magritte Müzesi
Koleksiyonlar
(Old Masters + Fin-de-Siècle)
Wiertz MüzesiMeunier Müzesi
Yetişkinler (19-64)
€15€10€10ücretsizücretsiz
65 Yaş Üstü €10€8€8ücretsizücretsiz
Öğrenciler (-26)€5€3€3ücretsizücretsiz
Çocuklar (-19)ücretsizücretsizücretsizücretsizücretsiz

Müzik Enstrümanları Müzesi 

Müzik Aletleri Müzesi Brüksel

19. yüzyıl sonunda açılan lüks bir İngiliz mağazası, tasarlandığı günden beri dikkat çeken binasıyla Brüksel’in en eşsiz yapılarından biri olmuş.

Neo-klasik ve Art Nouevau karışımı mimariye sahip olan bina günümüzde Müzik Enstrümanları Müzesi olarak ziyaretçilerini karşılıyor.

Brüksel Merkez İstasyonu’na yakın ve Sanat Tepesi’ne çıkan yokuşun hemen başlangıcında bulunan binada 9000’den fazla müzik enstrümanı bulunuyor. Dünya müzik tarihi ve enstrüman tarihi ile ilgili ayrıntılı tüm bilgiye ulaşabileceğiniz müzede, uluslararası konserler, sergiler ve gösteriler düzenleniyor.

Müzenin kendine özel konser salonu, kütüphane, müze mağazası ve panoromik restoranı da bulunuyor.

Sabah 9, akşam 17 saatleri arasında ziyaret edilebilen müze, yetişkinlerden 20 euro, öğrencilerden 15 euro ücret talep ediyor.

Çizgiroman Müzesi 

Brüksel Çizgiroman Müzesi (1)

Şirinler, Tenten ve Asteriks ile Oburiks‘in Belçikalı sanatçılar tarafından yaratıldığını biliyor muydunuz?

25 yıl önce açılan Çizgi Roman Müzesi, sürekli yenilenen, yaratıcılığın sınır tanımadığı geçici ve kalıcı sergilere ev sahipliği yapan, hem çocukların hem de çizgi romanlara ilgi duyan yetişkinlerin çok eğleneceği ilginç bir müze.

Brüksel Çizgiroman Müzesi (2)

Haftanın her günü saat 10 akşam 6 arasında ziyaret edilebilen müze, tam ücret olarak 10 euro, öğrencilerden ise 7 euro talep ediyor.

Doğal Bilimler Müzesi 

Brüksel Doğa Müzesi

Dünyanın en geniş dinozor fosili sergileme alanına sahip olan Brüksel Doğal Bilimler Müzesi, 1960’larda kontrol ettikleri Belçika Kongosu’nda bulunan dinozor fosillerinin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş.

Pazartesi günleri kapalı olan müze, hafta için 9.30-17.00 saatleri arasında; hafta sonu ise 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Müzeye girişte yetişkinlerden 7 euro, öğrencilerden 6 euro, 18 yaşından küçük çocuklardan ise 4,50 euro ücret talep ediliyor.

Araba Müzesi

Brüksel Araba Müzesi

50. Yıl Parkı’nın güney kapısındaki eski araba koleksiyonunun olduğu Araba Müzesi’nde 250 adet klasik araba bulunuyor. Kraliyet ailesine ait araçlar ve limuzinlerin yanı sıra Bentley, Bugarri, ve Cord marka arabalar da bulunuyor.

Yaz aylarında 10-18 saatleri arasında açık olan müze kış döneminde ise saat 17’de kapanıyor. Her mevsim hafta sonlarında ise saat 18’e kadar açık kalıyor.

Yetişkinlerden 12 euro ücret talep eden müze, öğrencilere 9 euro, 9-11 yaş arasındaki çocuklara ise 5 euro.

Savaş Müzesi

Savaş Müzesi Brüksel (1)

50. Yıl Parkının kuzeyinde ise ülkenin askeri tarihine odaklanan Savaş Müzesi bulunuyor.

Savaş Müzesi Brüksel (2)

Pazartesi günleri hariç 9-17 saatleri arasında çalışan müze, iki dünya savaşı boyunca toprakları adeta birer savaş alanı haline gelen Belçika’nın Avrupa askeri tarihindeki kilit rolüne odaklanıyor.

Brüksel Şehir Müzesi

Brüksel Şehir Müzesi

Büyük Meydan’da bulunan Brüksel Şehir Müzesi, Brüksel’in tarihi ve geleneklerini derinlemesine anlatan bir şehir müzesi. Resim ve heykellerle süslenen Brüksel Şehir Merkezi, “Kral’ın Evi” ve Orta Çağ boyunca ekmek satışının gerçekleştiği bir alan olduğundan “Ekmek Yeri” olarak da anılıyor.

Pazartesi günleri hariç her gün saat 10-17 saatleri arasında ziyaret edilebilen müze, yetişkinlerden 8 euro, öğrencilerden 4 euro ücret talep ediyor.

Çikolata Müzesi 

Çikolata ve kakao tarihini derinden inceleyebileceğiniz Çikolata Müzesi, 3 kattan oluşuyor ve 6 euro karşılığında ziyaret edilebiliyor.

Belçika çikolatalarının yapımına tanık olabileceğiniz müzede ayrıca sergi alanları, mağaza ve atölye bulunuyor.

Haftanın her günü açık olan müze, saat 10-17 arasında ziyaret edilebilir.

Ulusal Tarih Müzesi (BELvue Müzesi)

1977 yılında Ulusal Tarih Müzesi olarak ziyaretçilere açılan müze binası, bu tarihten önce Belvue Otel‘i olarak kullanılıyormuş.

1830’dan itibaren ulusun tarihi ve kültürünü yansıtan müze, hafta içleri 9.30-17 saatleri arasında; hafta sonlarında ise 10-18 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Yetişkinlerden 7 euro talep eden müze, öğrencilerden 5 euro ücret alıyor.

Belçika Bira Müzesi

shutterstock_348580799

18. yüzyılda kurulan Bira Müzesi, binlerce farklı Belçika birasını deneyebileceğiniz, bira yapımının detaylarını öğrenebileceğiniz ve eski bira yapımı malzemelerine de ev sahipliği yapan bir teknoloji, gastronomi, kültür ve gelenek müzesi.

shutterstock_1342132598

Müzeyi ziyaret ettikten sonra müzenin kafesinde de vakit geçirebilirsiniz.

Her gün 10-17 saatleri arasında ziyaret edilebilen müze, 5 euro ücret talep ediyor.

Kostüm ve Dantel Müzesi 

Brüksel aynı zamanda tekstilde de gelişmiş bir şehir. Belçika’ya özgü geleneksel dantel desenlerini ve dantel yapımını keşfedebileceğiniz Kostüm ve Dantel Müzesi, Marolles bölgesinde bulunuyor.

Dini kıyafetler, elbiseler, aksesuarlar ve gelinliklerin bulunduğu müze, pazartesi günleri hariç her gün saat 10-17 arasında ziyaret edilebilir.

Müze, şehrin en önemli merkezi Grand Place’a çıkan sokaklardan biri olan Rue de la Violette‘de bulunuyor. Öğrencilerden 4 euro ücret talep eden müze, 26 yaş üstü yetişkinler için ise 8 euro.

Kiliseler

Aziz Michael ve Aziz Gudula Katedrali 

St Michael ve St Gudula Katedrali Brüksel

Aziz Michael ve Aziz Gudula Katedrali, Katolik Kilisesi’ne bağlı yapılardan biri. 12. yüzyıla ait olan kilise, Gotik mimari stilinde inşa edilmiş.

Katedralin karşısındaki park da şehrin en hareketli bölgelerinden biri.

Ücretsiz giriş yapabildiğiniz kilisenin hazine odası ise ücretli.

Meryem Ana Kilisesi

Meryem Ana Kilisesi Brüksel

15. yüzyılda inşa edilen kilise, Gotik ve Barok mimari tarzların bir karışımı.

Meryem Ana Kilisesi Brüksel

Birçok Katolik kilisesinde olduğu gibi, zengin iç süslemelerin yer aldığı kilise, Sablon/Zavel Bölgesi‘nde yer alıyor. Coudenberg bölgesine geldiğinizde sağa doğru ilerlerseniz bu bölgeyi ve bölgenin en ünlü tarihi yapısını keşfe çıkabilirsiniz.

Aziz Nikolas Kilisesi

Aziz Nikolas Kilisesi Brüksel

1000 yaşındaki kilise, 1695’teki Fransız İşgali sırasında zarar görmüş.

Romanesk ve Gotik mimari karışımı olan kilise, şehir merkezinde yer alıyor. Brüksel Borsa’sının hemen yanında bulunan küçük tarihi kiliseye, Büyük Meydan’dan kolayca ulaşabilirsiniz.

Önemli Yapılar

Atomium

Atomium Brüksel (1)

1958 Brüksel Dünya Fuarı için inşa edilen Atomium, birbirine bağlı paslanmaz çelik kürelerin oluşturduğu bir yapı ve içerisinde bulunduğu bölge “Heykel Vadisi” olarak anılmaktadır.

Atomium Brüksel (3)

Mühendis André Waterkeyn ve mimar kardeşler André ve Jean Polak‘ın tasarladığı yapı, gerçek boyutundan 165 kat büyütülmüş bir atom heykeli.

Atomium Brüksel (2)

Brüksel panaromasının görülebildiği Atomium manzarasının yanı sıra, Brüksel’e karşı yemek yiyebileceğiniz bir restoran da bulunuyor.

Atomium’un bilet fiyatları şu şekilde:

  • 65+ €13
  • Yetişkin [18-65]: €15
  • Gençler[>115cm-17]: €8
  • Çocuklar [≤115cm]: €0
  • Öğrenciler [geçerli öğrenci kartı ile beraber]: €8

Atomium’a otobüsle ulaşmak isterseniz, Brüksel Zuid istasyonundan 6 numaralı otobüse binerek Heizel durağında inebilirsiniz.

Metro ile de Atomium’a ulaşabilirsiniz. Brüksel merkezdeki De Brouckère metrosunda 1 numaralı metro hattını Gare de l’Ouest yönünde kullanmalısınız. Beekkant durağında inerek 6 numaralı hattan geçen Koning Boudewijn yönüne gitmelisiniz. Bu yönde Heizel durağında inebilirsiniz.

Mini Avrupa

Mini Avrupa Brüksel

İstanbul Miniatürk’ün Avrupa versiyonu için Brüksel’deki minyatür park Mini Avrupa’yı ziyaret etmeniz mümkün.

Mini Avrupa Brüksel

Avrupa Birliği içerisindeki önemli tarihi eserlerin ve doğal güzelliklerin bulunduğu açık hava müzesinde toplam 80 şehirden 350 bina bulunuyor. Binaların yanı sıra, parktaki minik insan figürleri de dikkat çekiyor.

Avrupa tarihinin farklı dönemlerinden ve farklı milletlerinden tanıdık yüzleri, hatta kurgusal karakterleri dahi görmeniz mümkün. Kimi zaman kendinizi Roma askerlerinin yanında bulabilir, bir Viking gemisinin suda süzülüşüne tanık olabilir veya Don Kişot ile beraber yel değirmenlerine doğru uzun bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Haftanın her günü açık olan müze, saat 10-18 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Müzeye giriş fiyatları şu şekilde:

Çocuklar: 12 €

Yetişkinler: 16,5 €

Müzeye girişte farklı bilet grupları da bulunuyor. Ziyaretlerinizi Atomium ile birleştirmek isterseniz uygun fiyatlara iki müzeyi de ziyaret edebilirsiniz. Grup fiyatları ile ilgili ayrıntılı bilgi almak Mini Avrupa Müzesi’nin resmi sitesi için tıklayınız.

Kraliyet Galerisi (Royal Gallery of Saint Hubert)

Kraliyet Galerisi (Royal Gallery of Saint Hubert) Brüksel

Mimar Jean-Pierre Cluysenaer tarafından 1847 yılında tasarlanan Kraliyet Galerisi, dönemin popüler pasaj alışveriş caddelerinden biri.

Kafe ve restoranların yanı sıra, apartmanlara, sergi salonlarına, ve konferans salonlarına da ev sahipliği yapıyor.

Kraliyet Galerisi (Royal Gallery of Saint Hubert) Brüksel

Modanın merkezi olarak anılan bölge, yıllar içinde yazar ve sanatçıların toplanma mekanı olarak da tercih edilmiş.

Brüksel’in en güzel noktalarından biri olarak dikkat çeken yapı ve çevresinde yemek yemeyi ve dinlenmeyi tercih edebilirsiniz.

Avrupa Parlamentosu

Avrupa Parlamentosu Brüksel

24 resmi Avrupa Birliği dilinde meclis toplantılarını dahi izleyebileceğiniz parlamentoda, Avrupa demokrasisinin işleyişine yakından tanık olabilirsiniz.

Parlamentoya girişte pasaportunuz mutlaka yanınızda olmalı. Parlamento, 10-17 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Brüksel Heykelleri

Brüksel denince akla, İşeyen Çocuk Heykeli olarak da bilinen Manneken Pis gelir; hala da şehrin en ünlü sembollerinden biridir ve milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Fakat Brüksel, sokak heykelleriyle ün kazanmış şehirlerden biri. İşte şehirdeki diğer heykellerden bazıları ve heykelleri bulabileceğiniz sokaklar:

Brüksel Heykel Turu

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz!
Lütfen isminizi yazınız