Dublin Seyahat Rehberi

0
24
St.Patrick Katedrali Dublin

Canlılığı, gece hayatı ve turistik yerleri sayesinde, Dublin’in turistler için en gözde yerlerden biri olması şaşırtıcı değil.

Her zaman iyi bir ruh haline sahip bir şehir olan Dublin, oldukça küçük olduğundan şehri yürüyerek keşfetmek çok kolay. Kendine has kültürü, etkileyici mimarisi ve canlı sosyal hayatıyla Dublin, dünyanın birçok ülkesinden ziyaretçileri kendisine çekiyor.

İrlanda Cumhuriyeti’nin canlı ve büyüleyici başkenti hiç şüphesiz İrlandalıların en büyük şansı.

Dublin’e yapacağınız bir ziyarette, bu kentin Avrupa ve ötesindeki en önemli turizm merkezlerinden biri olduğu konusunda sizi ikna edecektir.

Avrupa’nın en iyi korunan şehirlerinden biri olan Dublin’de 12. yüzyıldan kalma pubları ve 18. yüzyıldan kalma hapishaneleri görmek mümkün.

App_indir_banner_mobil

Dublin’e Ne Zaman Gidilir?

Pek çok ziyaretçi İrlanda’daki yoğun yağmurdan endişe duyuyor ve seyahatlerini yaz aylarına planlamayı tercih ediyor.

Ancak Dublin’i ziyaret etmek için en iyi zaman aslında ilkbahar dönemi. Zira Nisan veya Mayıs aylarında Dublin çok kalabalık değil ve bahar havasının tadını çıkarmak mümkün.

ucakbileti_sorgula (1)

Bahar aylarını kaçırdıysanız dondurucu soğukların geri gelmesinden önce Ekim ayı da Dublin’i ziyaret etmek için uygun.

Bununla birlikte, diğer dönemlerde Dublin’e gelmekte herhangi bir sakınca yok. Özellikle yağmurlar için gerekli önlemleri aldığınız sürece istediğiniz zaman Dublin’de bir seyahat planlayabilirsiniz. Ancak yağmurluk ve şemsiyelerinizi yanınıza almayı asla unutmayın!

İrlanda Vizesi Nasıl Alınır?

İrlanda vizesi almak için Türkiye’deki İrlanda Büyükelçiliği ve İrlanda Konsolosluğu başvuru kabul etmemektedir. Vize başvurusu İrlanda diplomatik temsilciliklerinin anlaşmalı olduğu vize hizmet merkezleri aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

İrlanda vizesi yalnızca İrlanda sınırları içinde geçerlidir. Geçerli bir Schengen vizesi İrlanda seyahatlerinde geçerli değildir. İrlanda vizesi sahibi olmanız ülkeye girişinizi garanti etmemektedir. Zira, İrlanda Göçmen Bürosu yetkilileri ziyaretçinin İrlanda’ya girişini onaylama veya reddetme yetkisine sahiptir.

İrlanda’ya seyahat edecekler vize başvurusunda sundukları belgelerin asılları ve fotokopilerini yanlarında bulundurmalıdırlar. İrlanda’da konaklama süresi, ülkeye giriş sınırında Göçmen Bürosu Memuru tarafından belirlenmektedir.

Umuma Mahsus (Bordo) pasaport, Hizmet (Gri) Pasaportu, Diplomatik (Siyah) Pasaport ve Hususi (Yeşil) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tamamı İrlanda vizesine tabidirler.

Dublin’e Ulaşım

Dublin’e Ulaşım

Dublin’e Nasıl Gidilir?

İrlanda’nın başkenti Dublin’e direkt uçuşlarla İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi büyük şehirlerden uygun fiyata uçak biletleri bulmanız mümkün.

İrlanda uçak biletleri için tıklayınız.

Dublin’de Ulaşım

Dublin bölgesinde ulaşım oldukça kolay. Kıyı şeridinde hizmet veren tren sistemi DART, kıyı şeridi boyunca güzel kasabaları ve köyleri keşfetmek için eşsiz bir fırsat sunuyor.

Ya da şehri ve banliyöleri gezmek için geniş halk otobüsü ağını kullanabilirsiniz.

Şehirde bisiklet kiralamanın yanı sıra banliyölere gitmenizi sağlayacak Luas tramvay sistemi de mevcut.

otobusbileti_sorgula2

Şehirde birkaç gün geçirmeyi planlıyorsanız, otobüs ve demiryolu seyahatlerinizde kullanabileceğiniz Leap Ziyaretçi Kartı uygun fiyatlara seyahat etmenizi sağlayacaktır.

Dublin Uluslararası Havalimanı, Swords adı verilen geniş bir banliyö bölgesine yakındır ve Dublin şehir merkezinin yaklaşık 12 kilometre kuzeyindedir.

Dublin Havalimanı’na vardığınızda, şehir merkezine gitmenin dört ana yolu mevcut: Belediye Servisleri (Airlink), Özel Servisler (Aircoach), Halk Otobüsleri (Dublin Otobüsleri) ve Taksi.

Airlink, Terminal 1 çıkışının hemen dışından kalkar. Airlink, yetişkinler için tek yön 6 €, gidiş-dönüş 10 €, çocuklar için tek yön 3 €, gidiş-dönüş 5 €’dur. Yolculuk yaklaşık 40 dakika sürer.

Aircoach da Terminal 1 çıkışının hemen dışından kalkar. Airlink, yetişkinler için tek yön 7 €, gidiş-dönüş 12 €, çocuklar için tek yön 2 €, gidiş-dönüş 4 €’dur. Yolculuk yaklaşık 25 dakika sürer.

Pek çok turist, en ucuz seçenek olan halk otobüslerine (Dublin otobüsü) binebileceklerinin farkında değillerdir ya da biraz daha hızlı olan ekspres servislere binmeyi tercih ederler.

Havaalanı otobüsü 41 numaralı hattır. Ücret tek yön 3,30 €’dur ve ücret şoföre ödenmektedir. Genelde bozuk para bulunmadığından tam para bulundurmanız gerekmekte.

Dublin’de Masraflar

Dublin oldukça pahalı bir şehir (özellikle yiyecek ve alkol). Ancak çoğu insan burada sadece birkaç gün geçirdiğinden, bütçenizi sarsmayacaktır.

Şimdi, yemek, konaklama, gezilecek yerler, alkol ve Dublin’i ziyaret ederken yapacağınız diğer faaliyetler için tahmini seyahat masraflarına ana hatlarıyla bakalım.

Bu fiyatlar şehri rahatça ziyaret etmek için neye ihtiyacınız olduğuna bağlı olarak hesaplanmıştır. Bar / pub’da pahalı bir gece gece, kulüp giriş ücretleri, hediyelik eşya / giysi alışverişi, turlar, rastgele alımlar, hoş yemekler vb. harcamalar dahil değil.

Dublin’de bir kişi için günlük masraf, pansiyonda konaklamak şartıyla, yaklaşık 75 €’dur. Bu masrafın yaklaşık 10 €’luk kısmı geziler, 30 €’luk kısmı yemekler, 3 €’luk kısmı ulaşım ve 30 €’luk kısmı ise pansiyonda konaklamadan oluşmaktadır.

Dublin’de Gezilecek Yerler

Dublin, İrlanda’nın doğu kıyısında, Liffey Nehri’nin ağzında yer almakta.

Tarihi binaları arasında 13. yüzyıldan kalma Dublin Kalesi ve 1191’de kurulan görkemli St Patrick Katedrali bulunmaktadır.

Şehirde çok sayıda park var.

Ayrıca İrlanda Ulusal Müzesi, İrlanda mirası ve kültürünü tanımanız için önemli yerlerden biri.

Tarihi Eserler

Trinity Koleji

Trinity Koleji Dublin İrlanda

Trinity Koleji, muhtemelen Dublin turunuzu başlatmak için en iyi yer.

İnanılmaz bir tarihe sahip okul, başkentin merkezinde bulunuyor ve 1592’de Kraliçe  Elizabeth tarafından kurulan İrlanda’daki en eski üniversite.

40 dönümlük arazide yer alan Trinity, arnavut kaldırımlı meydanları, bahçeleri ve parkları ile hatıralarını koruyor ve dünya çapında büyük hazine koleksiyonu ile ünlü.

Trinity Koleji Dublin İrlanda

Bunlar arasında, 9. yüzyıl el yazması, Kells Kitabı, Durrow ve Armagh Kitapları ve eski bir İrlanda arpı sayılabilir.

Paha biçilemez eserler, 200.000’den fazla eski kitaba ev sahipliği yapan ve düzenli olarak sergilere ev sahipliği yapan 18. yüzyıldan kalma Long Room’da sergileniyor.

Mesih Kilisesi Katedrali

Mesih Kilisesi Katedrali Dublin

19. yüzyılda restore edilen ve çevredeki bölgeye hakim olan Mesih Kilisesi Katedrali, Dublin’in 1028’de kurulan ve ahşaptan yapılan ilk kilisesinin bulunduğu alanda inşa edilmiş.

Kilisenin uzun orta kısmı (nef) görkemli erken gotik kemerlere sahip ve burada katedralin bilinmeyen bir yerinde gömülü olan efsanevi Norman fatih Strongbow’un mezarının bir 14. yüzyıl kopyasını görebilirsiniz. Yan yana kalan parçanın orijinal mezarın bir parçası olduğu söylenir.

St.Patrick Katedrali

St.Patrick Katedrali Dublin

Mesih Kilisesi Katedrali’ne 7 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan St.Patrick Katedrali, İrlanda Kilisesi’nin milli katedralidir.

Geleneğe göre, burada, St.Patrick MS 450’de vaftiz edilerek Hıristiyan olmuştur.

Mesih Kilisesi gibi, orijinal yapı ahşaptı. 1192’de başka bir kilise kuruldu ve taştan inşa edildi. Bir asırdan kısa bir süre sonra, başka bir restorasyon gerçekleşti ve statüsü katedrale yükseltildi.

Yüzyıllar boyunca, özellikle çan kulesinin yapıldığı 1700’lerin ortalarında ve 1800’lerin sonlarında önemli tadilatların yapıldığı zamanlarda birçok süsleme eklenmiştir.

35 yıl süreyle St. Patrick’in başrahibi olan Gulliver’in Gezileri’nin yazarı Jonathan Swift (1667-1745) girişin sağındaki bir mezarda sevgilisi Stella’nın (Hester Johnson 1681-1728) yanında yatıyor.

Dublin Kalesi ve Chester Beatty Kütüphanesi

Dublin Kalesi ve Chester Beatty Kütüphanesi İrlanda

Dublin Kalesi, 1922’ye kadar 700 yıl boyunca İngiliz egemenliği boyunca merkezi yönetim bölgesiydi.

Kale birçok işlev gördü: ortaçağ kalesi, vali mahkemesi ve hükümet işleri.

1534’te İrlandalı isyancı Silken Thomas bir saldırı başlattı ve kaleyi kuşattı.

Şu anda, kale çoğunlukla tören etkinlikleri, sergiler ve hatta konserler için kullanılıyor.

Eski devlet daireleri ziyarete açık ve Chester Beatty Kütüphanesi ve Galerisi dahil olmak üzere keşfedilecek çok sayıda müzeye ev sahipliği yapıyor.

Dublin Kalesi ve Chester Beatty Kütüphanesi İrlanda

1953 yılında Dublin’de yaşayan bir Amerikalı olan Chester Beatty tarafından kurulan müzede, oryantal sanat eserlerinden oluşan bir koleksiyon ve çeşitli el yazmaları, kitaplar ve eski metin koleksiyonları yer alıyor.

Hazineler arasında 14. ve 15. yüzyıla ait Fransız Saat Kitapları ve İspanya Kralı 2. Philip’e ait olan bir dua kitabı, Uzak Doğu sanatının eserleri, İslami baskılar, Sanskritçe el yazmaları (12. ve 13. yüzyıllar), Hint minyatürleri, Babil kil tabletleri (M.Ö 2.500-2.300), Avrupa ortaçağ ve rönesans el yazmaları, Mısır papirüs metinleri, Kuran ve İncil kopyaları; Budist resimleri ve Türk ve Farsça minyatürler yer almaktadır.

Dalkey / Killiney

Dalkey / Killiney Dublin İrlanda

Görülmesi gereken yerlerden biri de şehir merkezinden DART (Dublin’in hafif raylı ağı) ile yalnızca 25 dakikalık yolculuk ile ulaşılabilen Dalkey ve Killiney’dir.

Dalkey Kalesi, tarihi ve kültürel sergiler ve hepsinden önemlisi eğlenceli bir rehberli turun bir parçası olarak canlı tiyatro gösterileri içeren mükemmel bir ziyaretçi merkezi.

Dalkey, bir zamanlar Dublin’in doğu sahilinde yer alan ana ticaret merkeziydi ve Coliemore Yolu’ndaki liman, ortaçağ kargo gemilerinin mallarını boşaltabilecekleri bir yerdi.

Dalkey / Killiney Dublin İrlanda

Limanın karşısında nefes kesici Dalkey adası var ve yaklaşık 15 dakikalık bir yokuş yukarı yürüyüş sizi Killiney Körfezi’nin muhteşem manzarasına sahip Vico Yolu’na getirmektedir.

Daha panoramik manzaralar için, birçok yaban hayatı ve kuş türüne ev sahipliği yapan Killiney Tepesi’ne kadar devam edin.

Müzeler

Dublin Küçük Müze

St.Stephen Parkı’nın girişinden birkaç dakika yürüyüş mesafesinde, Dawson Caddesi’nin tepesinde yer alan müze, Dublin halkının yaşamı ve geçen yüzyılda nasıl bir gelişim izlediğiyle ilgilenenler için mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Anı ve eserler için yapılan çağrının ardından 2011’de açılan müze günden güne genişledi ve kalıcı sergilerin yanı sıra bir dizi geçici sergi ve etkinliğe de ev sahipliği yapmakta.

Kildare Sokağı Müzeleri ve Parlamento BinasıKildare Evi, Dublin Parlamento

Dublin Küçük Müzesi’nden, efsanevi Shelbourne Hotel’e doğru kısa bir yürüyüş sizi, İrlanda Parlamentosu’na (Dáil Éireann) ev sahipliği yapan Kildare Caddesi’nin tepesine götürecektir.

Parlamento binası, Kildare Evi olarak da bilinmekte.

Mansiyonu yaptıran James Fitzgerald 1766’da Leinster Dükü olduğunda, evin ismi Leinster Evi olarak değiştirilmiş.

Parlamento binasının hemen karşısında Tarih Öncesi İrlanda, Viking Koleksiyonu ve muhteşem Ardagh Kadehi de dahil olmak üzere olağanüstü sergilere sahip İrlanda Ulusal Müzesi (Arkeoloji) bulunur.

Edebiyatla ilgileniyorsanız, yakındaki W.B. Yeats sergisine sahip Ulusal Kütüphane’yi de ziyaret etmelisiniz.

Merkez Postanesi

Merkez Postanesi Dublin

Dublin’in ana caddesi olan O’Connell Caddesi, 1814’te inşa edilen ikonik Merkez Postanesi’ne ev sahipliği yapıyor.

Başarısız olan 1916 Ayaklanması burada başlamış ve kurşun deliklerini görmek hala mümkün.

İçinde yer alan An Posta Müzesi, 1916 Ayaklanması sergisi ve Bağımsızlık Bildirgesi’nin bir kopyasını içeren Mektuplar, Yaşamlar ve Özgürlük sergisine ev sahipliği yapıyor.

James Joyce Merkezi

James Joyce Merkezi Dublin

Merkez Postanesi’ne yaklaşık sekiz dakikalık yürüme mesafesinde, güzel bir Kral George dönemi mimarisinde yapılmış evinde İrlandalı Senatör, bir kerelik Cumhurbaşkanı Adayı ve ünlü Joyce araştırmacısı David Norris tarafından kurulan James Joyce Merkezi bulunmakta.

Müze, Joyce’a ithaf edilmiş. Yazar, burada hiç yaşamamış olmasına rağmen, Ulysses’te gerçek bir karakter olan ve burada bir dans akademisi yöneten Prof. Denis J. Maginni ile bağlantı kurulmuş.

İrlanda Ulusal Müzesi – Dekoratif Sanatlar ve Tarih (Collins Kışlası)

Dublin Ulusal Müzev

Aslen bir ordu kışlası olan “İrlanda Ulusal Müzesi – Dekoratif Sanatlar ve Tarih” 1997 yılında açılmış.

Modernist tasarımcı Eileen Gray’in retrospektifi, 17 – 20. Yüzyıl arası İrlanda Gümüşü, Asya Sanatı, İrlanda Halk Mobilyası ve tarihi askeri eserler ve üniformaların sergilendiği birçok daimi sergiye ev sahipliği yapıyor.

Kilmainham Hapishanesi

1789’dan kalma hapishane İrlanda milliyetçiliği tarihinde kötü ünüyle bilinen bir yer.

1916 isyancılarının liderleri ilk olarak burada hapis yatmış ve daha sonra ihanet suçlamasıyla idam edilmişler.

Modern bir salonda yer alan sergi, hapishane koşullarının nasıl olduğu ile ilgili bir fikir veriyor ve İrlanda’nın bağımsızlık mücadelesini özetliyor.

Hapishanenin geri kalanında 1796-1924 yılları arasında İrlanda tarihini kapsayan mükemmel rehberli turlar düzenlenmekte.

Ayaklanmanın liderlerinin ürkütücü kaderleriyle buluştuğu nokta olan Stonebreaker’s Yard tüylerinizi ürpertecek.

Parklar, Meydanlar ve Önemli Bölgeler

Grafton Caddesi

Grafton Caddesi Dublin

Trinity Kolej’den kısa bir yürüyüş mesafesinde, Dublin’in önde gelen alışveriş bölgesi olan Grafton Caddesi bulunmakta.

Sokağın dibinde bir Molly Malone heykeli var.

Bu hareketli cadde, sabah, öğlen ve gece hep kalabalık ve klasik dörtlülerden geleneksel kemancılara ve şarkıcı-söz yazarlarına kadar müzisyene ev sahipliği yapan bir cazibe merkezi.

Grafton Caddesi Dublin Molly Malone heykeli

U2’nun Bono’su dahil birçok ünlü grup ve müzisyen burada doğaçlama performanslar sergilemiş.

Caddede çok çeşitli butikler, kuyumcular ve mağazalar bulmak mümkün.

Dublin’in ünlü kafelerinden Bewley’s Oriental Café de bu caddede bulunuyor.

St.Stephen Parkı

St.Stephen Parkı Dublin

Bewley’s Oriental Café’de yemeğinizi yedikten sonra, Grafton Caddesi’nin tepesine kolay bir yürüyüşle St.Stephen Parkı’nın ana girişine ulaşabilirsiniz.

St.Stephen Parkı Dublin

Parkın etrafını 1830’lu yıllarda, Kral George döneminde yapılmış binalar çevreler.

22 dönümlük park, Dublin’in şehir hayatının koşuşturmacasından uzaklaşarak sakin vakit geçirmek için adeta çölde bir vaha.

St.Stephen Parkı Dublin

Hava müsait olduğunda, yerel halkın yaptığı gibi yapmalı ve biraz dinlenmek ve rahatlamak için çimlere uzanmalı ya da piknik şeklinde bir öğle yemeği yemelisiniz.

Parkın ortasında süslü bir çeşme, bir gölet üzerinde bir köprü ve bir de çocuk oyun alanı bulunuyor.

İrlanda Ulusal Galerisi

İrlanda Ulusal Galerisi

Kildare Sokağı’nın sonundan sağa döndüğünüzde, sizi Clare Sokağı ve Merrion Meydanı’nın kesiştiği noktadaki İrlanda Ulusal Galerisi’ni göreceksiniz.

İrlanda sanatının en güzel koleksiyonunu, Orta çağdan günümüze kadar olağanüstü bir Avrupa sanat koleksiyonuyla birlikte barındıran bu galeri, başkentte mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Galeri 1864’te açıldı ve kanatları 1903, 1968 ve 2002’de eklendi.

Koleksiyonlar arasında Yeats Müzesi, İrlanda sanatına adanmış yedi oda, İtalyan Ressamlar, Shaw Odası ve Barok Oda yer alır.

Dört kata yayılmış olan galeri düzenli olarak geçici sergilere de ev sahipliği yapıyor ve hem yerli hem de yabancı ziyaretçiler arasında popüler olan mükemmel bir kafesi var.

Merrion Meydanı

Merrion Meydanı Dublin

Ulusal Galerinin ana kapısından çıkar çıkmaz kendinizi Merrion Meydanı’nda bulacaksınız.

Görkemli özel evlerden ve ofislerden oluşan, tartışmasız Dublin’in en büyük Kral George döneminde yapılmış meydanı olan Merrion şehrin simgelerinden biri.

Merrion Meydanı Dublin

Merkezinde, Oscar Wilde’nin bir heykelinin de bulunduğu güzel bir park var.

Meydanın etrafında gezerken birçok binadaki üst pencerelerin alt bölümdekilere göre daha küçük olduğunu fark edebilirsiniz. Bu, optik bir yanılsama yaratmak ve bu sayede evlerin gerçekte olduğundan daha yüksek görünmesini sağlamak için yapılmış.

Hafta sonları, tablolarını parmaklıklar üzerinde sergileyen yerel sanatçıları parkın çevresinde bulmak mümkün.

Phoenix Parkı ve Dublin Hayvanat Bahçesi

Phoenix Parkı ve Dublin Hayvanat Bahçesi

Collins Kışlası’na 18 dakikalık yürüme mesafesinde Phoenix Parkı’nda yer alan Dublin Hayvanat Bahçesi yer almakta.

Dublin’in nispeten küçük bir başkent olduğu göz önüne alındığında, bu yaklaşık 1.750 dönümlük, Avrupa’nın en büyük kapalı kentsel parkı.

Phoenix Parkı ve Dublin Hayvanat Bahçesi

Yüzlerce geyik park alanı boyunca dolaşıyor, İrlanda Cumhurbaşkanı’nın resmi konutu (Áras a Uachtaráin), ABD’nin İrlanda Büyükelçisi’ne ev sahipliği yapan 18. yüzyıldan kalma güzel bir ev olan Deerfield ile birlikte burada.

Park ve çevresi hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için, 17. yüzyıldan kalma bir kule evine, Ashtown Kalesi’ne yakın bir Ziyaretçi Merkezi bulunmakta.

Castleknock Kapısı’nın sonunda ve yaklaşık 78 dönümlük bir alanda, 1800’lerden kalma ve İrlanda devleti tarafından 1999’da Guinness ailesinden satın alınan görkemli Farmleigh Evi bulunuyor.

Dublin’de Ne Yenir, Nerede Yenir?

Dublin Yemek

Tüm dünyada 70 milyon İrlanda kökenli insan olduğu söyleniyor. Ama neyse ki çoğu memleketleri Dublin’e uzak diyarlarda edindikleri uzmanlıkları da getiriyor.

Dış etkileri kullanmaktan çekinmeyen İrlandalı şefler, menülerini mükemmel bir şekilde ve yenilik ve yaratıcılık konusunda keskin bir gözle hazırlıyorlar. Sonuç? Modern, sürekli gelişen ve sınırsız heyecan veren bir yemek sahnesi.

En taze yerel ürünlere erişim de şeflerin işlerini kolaylaştırmakta. Connemara kuzusu ve çiftlik evi peynirlerinden, sahil şeridindeki balıkçı köylerinden en taze yerel deniz ürünlerine kadar çeşitli ürünler İrlanda mutfağını eşsiz kılıyor.

Dublin pubları ile ünlü ve zengin ahşap maun çubukları, Viktorya tarzı vitrayları ve şirin küçük rahat koltukları ile Dublin barları eşsiz.

Dublin Yemek

İyi bir kitap ve barda bir Guinness bira bardağı ile sakin bir öğleden sonra geçirmek için daha iyi bir yer yok.

Şehrin geleneksel barları, zorlu barmenler ve resim kaplı duvarlarıyla benzersiz. Her birinin kendine özgü bir kişiliği ve şehrin ruhunda bir yeri var.

Aşağıda İrlanda’nın en ünlü yemeklerini sizin için sıraladık:

Soda Ekmeği

İrlanda’daki her ailenin farklı bir soda ekmeği tarifi vardır. Bazıları bir kaşık bal, şeker veya kurutulmuş meyveyle tatlandırır, bazılarıysa serpme tohum, kepek ve yulaf kullanır.

Bununla birlikte, temel bileşenler değişmez: soda ve ayran bikarbonatı.

İstiridye

Yaz ayları dışında İrlanda’da güneş görme ihtimaliniz çok düşüktür.

Ama yaz ayları dışında İrlanda’da olmanın bir avantajı var. Batı sahilinde eylül ayında mevsimi olan dolgun doğal istiridye. Galway İstiridye Festivali (28-30 Eylül) de bu mevsimde.

İrlanda Güveci

İrlanda Yemeği

Geleneksel olarak koyun eti, soğan ve patatesle yapılan İrlanda usulü güveç oldukça lezzetli bir seçenek.

Güvecin sulu olmasını önlemek için. Günümüzde, kuzu ile yapılan İrlanda güveci bulmak daha muhtemel.

Kekik, maydanoz ve defne yaprağı yemeğe lezzet derinliği sağlar.

Colcannon ve Champ

İrlanda Yemeği

İrlanda yemek anlayışı patatesin 16. yüzyılın sonlarında Yeni Dünya’dan gelişiyle değişmiştir.

İrlanda’nın nüfusu bu ucuz ve bol miktardaki yiyecek kaynağıyla arttı, ancak daha sonra patates hasadının 19. yüzyılın ortasında yanması ile yok oldu ve Patates Kıtlığı da denilen bir açlık dönemi yaşandı. Yaklaşık 1 milyon İrlandalının hayatını kaybettiği veya göçe zorlandığı kıtlık sonucunda o dönem İngiltere’nin sömürgelerinden biri olan bölgede milliyetçilik ve bağımsızlık isteği artmıştır.

Kıtlığın giderilmesinden sonra da patates hala temel bir malzeme olarak yemeklerde kullanıldı. Colcannon, taze soğan ile tatlandırılmış klasik, rahatlatıcı bir patates, lahana ve tereyağ (veya krem) püresi. Champ ise patates, taze soğan, süt ve tereyağı ile tatlandırılmış benzer bir püre.

Dublin’de Alışveriş

İrlanda’da Alışveriş Merkezleri

Dublin’deki iki ana alışveriş bölgesi, Liffey Nehri’nin her iki tarafında bulunur ve geniş mağazalar ve açık hava pazarları ile serpiştirilmiş çok sayıda cadde alışveriş yapmak için çok çeşitli alternatifler sunar.

Şehrin dışında kalan tek alışveriş merkezi Dundrum Alışveriş Merkezi’dir. Luas tramvay hattı ile sadece onbeş dakikalık bir yolculuk ile ulaşmak mümkün. Dundrum AVM küçük çocuklu aileler için birçok seçenek ve şehir merkezinin koşuşturmasına bir alternatif sunar.

İrlanda’dan Ne Alınır?

Claddagh Yüzüğü İrlanda

İrlanda, ilk bakışta İrlandalı görünen ve hissettiren pek çok hediyelik eşyaya sahip.

İrlanda’dan dönerken aşağıda sıraladığımız hediyeliklerden biri mutlaka sizin için en uygunu:

İrlanda çikolatası (Sütlü çikolatayı seviyorsanız, gidilecek en iyi yer İrlanda)
Claddagh Yüzüğü (Claddagh yüzüğü aşkı, sadakati ve dostluğu temsil eden geleneksel bir yüzük)
İrlanda Tarzı Yün Örgüler
İrlanda Çömlekçilik ve Seramik Ürünleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here