Dünyanın En Uzun Nehirleri

0
4244

Ağacın dallarını anımsatan kollarıyla uzanan ve uzunluklarıyla bile büyülemeye yeten doğanın istikrarlı oluşumlarına doğru seyahate çıkmak niyetinizdeyseniz dünyanın dört bir yanından büyük nehirler arasından seçim yaparken kararsız kalabilirsiniz.

Sizler için hem doğal hem de modern hayatların içinde varlıklarını sürdüren ve kiminin kollarıyla birden fazla şehre sarıldığı üç kıtadan en büyük dört nehir boyunca ilerleyen “hiç bitmesin” tadındaki maceraları müjdeleyen bir yolculuğun kapısını aralıyoruz.

1) Amazon River (Amazon Nehri), Amazonas – Brezilya, Güney Amerika

Uzunluk: 6,992 kilometrekare

Amazon River (Amazon Nehri), Amazonas – Brezilya, Güney Amerika

 

Dünyadaki en uzun nehirler listemizin ilk sırasında Amazon Nehri yer alıyor.

6,992 km uzunluğuyla Peru’dan, Brezilya’ya kadar eşini dostunu toplayarak Atlas Okyanusu’na doğru şöyle bir uzanan Amazon Nehri, And Dağları’ndan doğan nehirlerin Ene, Ucayali ve Maranonla el ele tutuşup Amazon’a atladıkları yerde Manaus şehrinin manzarası haline gelir.

Amazon Yağmur Ormanları’nın da vatanı olan Manaus, ırkçılığa restleşircesine doğan Rio de Janeiro, Negro ve Solimoes nehirlerinin birleştikleri noktada sahip oldukları iki ayrı rengin kol kola seyahat etmesine izin verir.

Amazon tekne turlarına katılabilirseniz Amazon’un kollarında gizli kalmış güzellikleri keşfetme şansı bulacaksınız. Günler süren tekne gezintinizde pek çok kıyıda durup birbirinden eşsiz türlere “merhaba” diyeceksiniz.

Yabani yaşamı gözlemleyebileceğiniz Anavilhanas Takımadaları’nı gezmek ve yerli kabileleri gözlemlemek size emsali görülmemiş bir deneyim sunacak.

Nehir kıyısındaki localarda, yemyeşil yaprakların altında uyandığınızda hayatınıza bir “iyi ki” daha katacaksınız.

Amazon Opera Festivali’nin gerçekleştirildiği Amazon Tiyatrosu’na gidecek olursanız bu civardaki otellerde de kalabilirsiniz.

Yerlilerinden hediye götürmek isterseniz doğru şehir meydanlarına.

Brezilya’ya hava veya denizyolunu kullanarak vizesiz yapacağınız bu seyahate çıkmadan önce sağlık önlemleri almayı unutmayın.

2) Nile (Nil Nehri), Mısır, Kuzeydoğu Afrika

Uzunluk: 6,853 kilometrekare

Nile (Nil Nehri), Mısır, Kuzeydoğu Afrika

Tanzanya, Uganda ve Kenya’nın ağırladığı Victoria Nehri’nden kuzeye doğru uzanarak Mavi ve Beyaz Nil kardeşlerin kavuşma noktaları Hartum’dan Akdeniz’e yolculuğu 6,853 km süren Nil Nehri, Burundi’den doğan Kagera Nehri’nden de beslenir.

Nil Nehri’nde sandallarla gezebileceğiniz gibi tur şirketleriyle anlaşıp 60-100 dolar arası bir ücretle nehir gezintisinin yanı sıra diğer önemli yerleri de programlı şekilde görebilirsiniz.

Şehirlerde tren, atlı fayton, eşek veya deveyle de gezebilirsiniz.

Dünya tarihine esrarengiz başarılar kazıyan, Kuzeydoğu Afrika’nın evladı Antik Mısır’ın Nil’in kenarına bıraktığı anıları görmeye çıkın.

Asvan yakınlarındaki Kom Ombo Tapınakları, binlerce yıl öncesinden bugün ibret olsun diye yapılmış gibi duvarları süsleyen hiyeroglifleri tek tek incelerken tarihin sayfalarında yürüyor gibi hissedeceksiniz.

Tapınaklarla dolu Nil’e uçakla ulaşım sağlamayı düşünürseniz Kahire’ye indiğinizde dünyanın yedi harikasından biri olan Keops Piramidi’nin evi Giza Piramitleri’ni görebilirsiniz.

Tahrir Meydanı’ndaki Han El-Halili Çarşısı’ndan yöresel kıyafetler, aksesuar alabileceğiniz gibi çok meşhur altın ve baharatlar da evinize götürebileceklerinizden. Dar sokaklarında kendinizi bulunca yorgunluğunuzu meşhur Kahire kahvesi ile atmayı unutmayın.

Tanrılara adanmış tapınaklardan Müslüman mahallelerine yolculuk edebileceğiniz gezilerinize yeniden doğuş inancının izlerini bulacağınız Krallar ve Kraliçeler vadileriyle devam edin.

Türk mutfağına göz kırpan yemeklerinden özellikle fuulu görünce hayır bu “bakla” diyeceksiniz. Kızılıyla gönlünüzü çalacak Kerkede çayı da mutlaka tadılması gereken bir lezzet.

Başta Nil Nehri manzaralı oteller olmak üzere dilediğiniz şehirde bütçenize ve isteğinize uygun otel bulabilirsiniz.

3) Yangtze, Çin, Asya

Uzunluk: 6.300 kilometrekare

Yangtze, Çin, Asya

Yangtze, Çin’in güneşi karşıladığı yerden doğup Doğu Çin Denizi’ne uzanarak 6.300 km’lik bir güzergâh izler.

Çin timsahı, Çin kaşık balığı, nehir yunusları gibi oldukça enteresan ender hayvan türlerine kucak açar.

Uçakla Şangay‘a gittikten sonra nehre varmadan şehir turlarına katılırsanız o güzelim Çin mimarisinin eşsiz eserleri arasında gezerken sevdiklerinize Bit Pazarı ve İpek Yolu Çarşısı’ndan geleneksel Çin hediyeliklerin ipek ürünlere, Ginseng otuyla çeşitli çaylara kadar benzersiz hediyeler alın.

Birbirinden güzel tasarımlarla sizi tanıştıracak ve ruhunuzu okşayacak meşhur Çin kır bahçelerini de gezebilirsiniz.

Çin Seddi, Yasak Şehir gibi UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan ve mutlaka görülmesi gereken, oldukça önemli yapılardan sonra Yangtze’ye kıyısı olan kentlerden birinde tur satın alıp günler sürecek bir maceraya atılabilirsiniz.

Gemide yiyebileceğiniz gibi meşhur Çin lokantalarını da bir deneyebilirsiniz. Filmlerden, dizilerden, çizgi filmlerden ancak görebildiğiniz ve tadıyla sizi büyüleyecek Pekin ördeğini mutlaka yiyin. Yufkaya sarılan et ve sebzelerden oluşan Chunbing ve şirin görüntüsüyle gözbebeklerinizi kalp şekline çevirecek karidesli mantı Türkler tarafından en çok beğenilenlerden.

Turlarla ülkeye gelip her şey dahil bir programınız varsa gemide veya anlaşmalı otellerde konaklayacaksınız veya nehir geziniz sırasında kamaranızda uyuyacaksınız. Aksi takdirde Yunnan ve Guangxi bölgelerinde oldukça hesaplı oteller bulmak mümkün.

4) Mississippi, Amerika Birleşik Devletleri, Kuzey Amerika

Uzunluk: 6,275 kilometrekare

Mississippi, Amerika Birleşik Devletleri, Kuzey Amerika

6,275 km uzunluğuyla 4. sıraya yerleşse de efsaneleriyle ve korku hikayeleriyle birinci sıraya tırmanan Mississippi’nin bir ayağı da Kanada’da bulunuyor.

Missouri ve Jefferson nehirleriyle de beslenen Mississippi’nin adı ise Kızılderililerden geliyor.

Tarihi çok eskilere dayanan bu nehir, pek çok savaş görmüş ama çok da güzel olaylara şahitlik etmiş. Tupelo şehrinde Elvis’in doğduğu evin olduğu bu güzel şehrin içinden akan nehirde tura katıldığınızda New Orleans’taki muharebe alanlarını da görmeniz mümkün.

Tur sırasında Chicago’daki Sears Kulesi 110 katlı yapısıyla gözünüzden kaçmayacaktır.

Aynı zamanda blues ve cazın da yuvası olan bu kentte isterseniz spor müsabakalarını da izleyebilirsiniz.

Memphis’te Martin Luther King’in vurulduğu otelden çevrilen Ulusal İnsan Hakları Müzesi’ni ziyaretiniz 15 dolar karşılığında size Amerikan Tarihi’nin 1800’ler sonrası ışık tutacak.

Mud Island Nehir Parkı’nda yürüyüş yapıp duyduklarınızı sindirmeniz gerekebilir.

Yorgun vücudunuzdan önce gözlerinizi doyuracak otelleri, pansiyonları görünce çok keyifli hissedeceksiniz.

Disney karakterlerinin geçitlerine tanık olacağınız bu sokaklardaki hediyelik eşya dükkanlarından, ünlü mağazalardan sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz.

İstanbul Chicago’ya uçarak başlayacağınız bu geziyi turlarla da yapabilirsiniz.

Hızlı yemekleriyle hayatımıza giren ama bunlardan ibaret olmayan Amerikan mutfağı, polisiye filmlerden bildiğiniz Dunkin Doughnut’ın ve sıcacık aile filmlerinde gördüğünü tatlı patateslerle elmalı turaların çok ötesinde barbekü soslu kaburgadan deniz ürünlerine bamya çorbasından mısırlı böreğe kadar geniş bir yelpazeye sahip.

Dünyanın En Uzun Nehirleri Listesi

 1. Amazon Nehri (6,992 km), Brezilya
 2. Nil Nehri (6,853 km), Mısır
 3. Yangtze (6,300 km), Çin
 4. Mississippi (6,275 km), ABD
 5. Yenisei-Angara-Selenge Nehri (5539 km), Rusya – Moğolistan
 6. Yellow River (5464 km), Çin
 7. Ob-Irthysh (5410 km), Rusya-Kazakistan-Moğolistan-Çin
 8. Parana-Rio de la Plata (4880 km), Brezilya-Arjantin-Paraguay-Bolivya-Uruguay
 9. Congo-Chambeshi (4700 km), Kongo Demokratik Cumhuriyeti
 10. Amur-Argun (4444 km), Rusya-Çin-Moğolistan
 11. Lena (4400 km), Rusya
 12. Mekong (4350 km), Çin-Myanmar-Laos-Tayland-Kamboçya-Vietnam
 13. Mackenzie-Slave-Peace-Finlay (4241 km), Kanada
 14. Niger (4200 km), Nijerya

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz!
Lütfen isminizi yazınız